Kadim Dostlar ™ Forum: Göbek - Kasık Fıtığı Nedir? | Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Göbek - Kasık Fıtığı Nedir? | Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Karın içindeki organın karın duvarındaki zayıf noktadan dışarı çıkması Konuyu Oyla: ****- 1 Oylar

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.713
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Göbek Fıtığı Nedir?


Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri


forum


1. Fıtık karın içindeki bir organın karın duvarındaki zayıf bir noktadan dışarı doğru çıkmasıdır. Bu zayıf noktalar en çok kasıklar, göbek ve varsa ameliyat kesi yerleri olduğu için fıtıklar en çok bu bölgelerde oluşur,

2. Kasığında fıtık oluşan hastaların en çok yakındığı şeyler kasıkta şişlik ve ağrıdır,

3. Yeni doğan bebeklerdeki fıtıklar hariç hastalığın kesin tedavisi sadece ameliyat ile sağlanır. Bu ameliyatlarda karın duvarındaki zayıf nokta dikişle veya bu iş için özel üretilmiş yamalarla kapatılır. Klasik açık ameliyatlarda bu işlemi yapabilmek için tek taraflı fıtıklarda 8-10 cm’lik bir kesi yapılır. Fıtık çift taraflı ise kesi iki katına çıkar.


Fıtık nedir?


Fıtık karın içindeki bir organın karın duvarındaki zayıf bir noktadan dışarı doğru çıkmasıdır. Bu zayıf noktalar en çok kasıklar, göbek ve varsa ameliyat kesi yerleri olduğu için fıtıklar en çok bu bölgelerde oluşur.


forum


Göbek fıtığı ve ameliyat yeri fıtıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Yeni doğan bebeklerdeki göbek fıtıkları hariç bu hastalıkların kesin tedavisi sadece ameliyat ile sağlanır. Bu ameliyatlarda karın duvarındaki zayıf nokta dikişle veya bu iş için özel üretilmiş yamalarla kapatılır. Klasik açık ameliyatlarda bu işlemi yapabilmek için uzunluğu 4-30 cm arasında değişen kesiler gerekir.


forum


Laparoskopik ameliyat neden tercih edilmeli ?

1. Hasta daha az ağrı çeker, hastanede daha kısa süre yatar ve normal yaşantısına hızla döner.

Kapalı ameliyat sonrası hastanede geçen ilk günler

Klasik açık ameliyatlar sonrası ilk günlerde hastaların ençok sıkıntı duyduğu şey ameliyat yerindeki ağrı ve kısıtlamalar nedeni ile yataktan çıkamamaktır.

Laparoskopik ameliyatta ise hasta ameliyattan 12 saat sonra beslenmeye başlanır, ağrısı az olduğu için kendisini çok daha iyi hisseder ve doktorca kısıtlama getirilmeyeceği için günlük hareketlerine başlar (oda içinde dolaşabilir, ziyaretçilerini koltuğunda oturarak karşılayabilir…gibi).

Hastanede yatış süresi ve nekahat dönemi

Klasik açık cerrahide hastalar ameliyat sonrası ciddi bir ağrı duyar, hastanın uzun bir süre ağrı kesici kullanması gerekir, hastanede daha uzun süreli yatmaları gerekir ve normal günlük yaşantılarına dönmeleri genellikle birkaç haftayı bulur.
Laparoskopik ameliyatlarda ise hasta 1-2 gün içinde hastaneden taburcu edilir. Ameliyattan sonraki 7-10. günler arasında kontrole çağrılır. Çoğu hasta bu sürenin sonunda normal yaşantısına ve işine dönebilir.

2. Günlük yaşamla ilgili kısıtlamalar yoktur.

Laparoskopik ameliyatların önemli avantajlarından biri de hastaya herhangi bir kısıtlanma konmamasıdır. Klasik açık cerrahide ameliyat sonrası ilk günlerde daha da çok olmak üzere hastaya hareketlerini kontrol altına almasını sağlayacak bir takım kısıtlamalar getirilir. Ağır kaldırmama, çok merdiven çıkmama, yataktan dikkatli kalkma…gibi. Bu tür kısıtlamalardaki amaç fıtığın yeniden tekrarlaması gibi istenmeyen durumlardan kaçınabilmektir. Hastanın işi güç gerektiriyor ise ( sporcu, işçi gibi) bu süre birkaç aya kadar uzatılır.
Laparoskopik ameliyattan sonra ise daha ilk günden başlanarak hasta istediği ve tolere edebildiği her şeyi yapabilir. İşine dönebilir, çocuğunu veya torununu kucaklayıp kaldırabilir, spor yapabilir, normal cinsel yaşantısına dönebilir…gibi.

3. Estetik görünüm mükemmeldir.

Klasik açık ameliyatlardan sonra hastanın karnında 4-30 cm arasında değişen bir yara izi kalır. Laparoskopik ameliyat sonrası ise hastanın karnının görünümü fazla değişmez. Karnın görünümü açık ameliyatla karşılaştırıldığında mükemmeldir.


Hangi tür fıtıkların tedavisi kapalı olarak yapılabilir?

Bugün hemen her tür karın fıtığında tedavinin laparoskopik olarak yapılması mümkündür.


Kasık fıtıkları,

Göbek fıtıkları,


Ameliyat kesilerinde oluşan fıtıklar ve diğer tip karın fıtıklarının birçoğu bu şekilde tedavi edilebilir.

Kapalı ameliyat nasıl yapılır ?

Laparoskopik göbek fıtığı ve ameliyat yeri fıtıkları ameliyatlarında fıtığın olduğu yere göre karnın sol veya sağ tarafından üç küçük kesi yapılır. Buralardan sokulan borucukların içinden kullanılan aletlerle fıtığın oluştuğu zayıf bölge görünür. Fıtık içine girmiş iç organlar karın içine gönderilir. Fıtık bölgesi ile birlikte ilerde fıtık oluşabilecek olası tüm alan özel bir yama yardımı ile tamamen kapatılır.

Açık ameliyata geçiş?

Çok nadir olarak laparoskopik olarak başlanan ameliyatta açık ameliyata dönmek gerekebilir.
Bu konudaki en önemli faktör cerrahın deneyimidir.

Kapalı ameliyatın riskleri nelerdir ?

Kapalı ameliyatlarda da klasik açık ameliyatlara benzer şekilde kanama, bazı yapıların yaralanması ve enfeksiyon gibi değişik sorunlar oluşabilir. Kapalı ameliyat sonrası oluşan problemler açık ameliyatlara benzer veya daha azdır. Yani göbek ve ameliyat yeri fıtıklarının kapalı yolla tedavisi deneyimli ellerde güvenilir bir işlemdir.

Laparoskopik ameliyatın dezavantajları

Özellikle çok küçük göbek fıtıklarında laparoskopi önerilmez.

Maliyet

Laparoskopik ameliyatlar klasik açık ameliyatlarla karşılaştırıldığında daha pahalıya malolmaktadır. Sadece ameliyatta kullanılan malzemeler ve hastane ücreti göz önünde tutulduğunda laparoskopik ameliyatlar açık ameliyatlardan daha pahalıdır. Ancak maliyet hesaplanır iken hastanın normal yaşantısına daha erken döneceği ve fıtığın tekrarlama riski daha az olduğu için ikinci bir ameliyat olasılığının daha az olduğu göz önünde tutulur ise kapalı ameliyatlar daha ucuz bile kabul edilebilir.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 25 Eylül 2015 Cuma - 17:16
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 5 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   fusunyuksel35 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 26-Şubat 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Teşekkürler
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.713
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Göbek - Kasık Fıtığı Nedir? | Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

fıtık belirtileri - Google'da Ara (255), fıtık belirtileri - Google'da Ara (170), fıtık belirtileri - Google'da Ara (150), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (61), fıtık belirtisi - Google'da Ara (58), fıtık belirtileri - Google'da Ara (46), kasık fıtığı belirtileri - Google'da Ara (43), fıtık belirtileri - Google'da Ara (41), fıtık belirtileri - Google'da Ara (40), fıtık belirtileri - Google'da Ara (37), göbek fıtığının belirtileri - Google'da Ara (36), göbek fıtığı belirtileri - Google'da Ara (33), fıtık belirtileri - Google'da Ara (32), fıtık belirtileri - Google'da Ara (29), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (29), kasık fıtığının belirtileri - Google'da Ara (28), göbek ameliyatı oyunu - Google'da Ara (27), göbek çıkması - Google'da Ara (26), fıtık belirtileri - Google'da Ara (25), fıtık belirtileri - Google'da Ara (25), fıtık belirtileri - Google'da Ara (24), fıtığın belirtileri - Google'da Ara (24), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (24), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (24), fıtık belirtileri - Google'da Ara (21), fıtık belirtileri - Google'da Ara (21), göbek ameliyatı oyunu - Google'da Ara (20), fıtık belirtileri - Google'da Ara (19), fıtık belirtileri - Google'da Ara (19), göbek fıtığı belirtileri - Google'da Ara (18), fıtık belirtileri - Google'da Ara (17), GÖBEK FITIĞI BELİRTİLERİ - Google'da Ara (16), fıtık belirti - Google'da Ara (16), fıtığın belirtileri - Google'da Ara (15), kasık fıtığı belirtileri - Google'da Ara (15), fıtık belirtileri - Google'da Ara (15), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (14), göbek ameliyatı oyunu - Google'da Ara (14), fıtık belirtileri - Google'da Ara (13), kasık fıtıgı - Bing (13), fıtık belirtileri - Google'da Ara (13), fıtık belirtisi - Google'da Ara (13), kasık fıtığı belirtileri - Google'da Ara (13), kasık fıtığı görüntüleri - Google'da Ara (12), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (12), fıtık belirtileri - Google'da Ara (12), göbek fıtı - Google'da Ara (12), göbek fıtığı belirtileri - Google'da Ara (12), fıtık belirtileri - Google'da Ara (12), kasık fıtığı nedir - Google'da Ara (11), göbek fıtığı ameliyatı videosu - Google'da Ara (11), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (11), kasık fıtığı ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (11), fıtık belirtileri - Google'da Ara (11), KASIK FITIĞI GÖRÜNT - Google Search (11), kasık fıtıgı - Bing (11), kasık fıtı - Google'da Ara (11), göbek fıtığının belirtileri - Google'da Ara (10), göbek çıkması - Google'da Ara (10), fıtık görüntüleri - Google'da Ara (10), fıtık belirtileri - Google'da Ara (10), fıtık resimleri - Google'da Ara (10), fıtık belirtileri - Google'da Ara (10), göbek fıtığı ameliyatı izle - Google'da Ara (9), göbek çıkması - Google'da Ara (9), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (9), göbek fıtıgının belirtileri - Google'da Ara (9), fıtık belirtileri - Google'da Ara (9), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (9), fıtık belirtileri - Google'da Ara (9), göbek fıtığı ameliyatı izle - Google'da Ara (9), kasık fıtığı belirtileri - Google'da Ara (9), kasık fıtığı ameliyatı izle - Google'da Ara (9), fıtık belirtileri - Google'da Ara (9), fıtıgın belirtileri - Google'da Ara (9), göbek fıtıgı belirtileri - Google'da Ara (9), göbek fıtığı belirtileri - Google'da Ara (9), göbek fıtıgı - Bing (8), fıtık belirtiler - Google'da Ara (8), kasık fıtığı belirtileri - Google'da Ara (8), fıtık ameliyat görüntüleri - Google'da Ara (8), göbek fıtığının belirtileri nelerdir - Google'da Ara (8), karın fıtığının belirtileri - Google'da Ara (8), fıtık ameliyatı ücretleri - Google'da Ara (8), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (8), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (8), fıtık belirtileri - Google'da Ara (8), yenidoğanda göbek fıtığı - Google'da Ara (7), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (7), kasık fıtığı ameliyat ücreti - Google'da Ara (7), kasıkta şişlik nedir - Google'da Ara (7), fıtık ameliyatı ücreti - Google'da Ara (7), kasık fıtığı ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (7), kasık fıtıgı belirtileri - Google'da Ara (7), göbek fıtığı - Bing (7), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (7), göbek fıtığı ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (7), kasık fıtığı belirtileri - Google'da Ara (7), göbek fıtığının belirtileri - Google'da Ara (7), fıtık ameliyatı görüntüleri - Google'da Ara (7),

"Göbek - Kasık Fıtığı Nedir? | Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri Karın içindeki organın karın duvarındaki zayıf noktadan dışarı çıkması" ile Benzer Konular
Dümdüz Bir Karın
0 Yanıt - 821 Görüntülenme
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.837 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.416 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.710 Görüntülenme
Etkili Çalışma Yöntemleri Ve Öğrencilere Kazandırma Yolları
1 Yanıt - 9.206 Görüntülenme | Başarılı Olmak İçin