Kadim Dostlar ™ Forum: Kalp Damar Hastalıkları | Ateroskleroz - Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısının - Angina Hissedildiği Vücut Bölgeleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Kalp Damar Hastalıkları | Ateroskleroz - Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısının - Angina Hissedildiği Vücut Bölgeleri Riskleri, Şikayetler, Korunma Ve Tedavi Yöntemleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.713
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Kalp Damar Hastalıkları


Gerçekler

Organlarımızın çalışmaları için gerekli olan maddeleri taşıyan kanı pompalamakla görevli olan kalp, bu görevini yapmak için dakikada ortalama 70 kere kasılır ve her defasında ortalama 70 ml kanı organlarımıza gönderir. Ortalama bir insan ömrü boyunca, kalbimiz yaklaşık 2.5 milyar kez kasılmakta ve bu süre boyunca 180 milyon litre kanı vücudumuza pompalamaktadır.

Organların canlılığını koruyabilmeleri ve görevlerini yapabilmeleri için besin maddelerine ve oksijene gereksinimleri vardır. Bunlar organlarımıza kan ile ulaştırılır. Kan ise organlara atardamarlar (arter) yolu ile taşınır. Kanın atardamarlara pompalanması işini kalbimiz yapar. Her organ gibi kalbin de beslenmesi gereklidir. Kalbin kendisini besleyen damarlara “koroner damar” (koroner arter) denmektedir. Koroner damarlarda olabilecek hastalıklar doğrudan kalbin çalışmasını ve verimini etkileyeceğinden dolayı hayati öneme sahiptir.

Ateroskleroz

Koroner damarların en çok görülen ve en önemli hastalığı koroner aterosklerozdur (damar sertliği). Bu hastalıkta, koroner damarlarda yer yer, başta kolesterol olmak üzere bir takım maddeler birikmekte ve buralarda darlıklar ve tıkanıklıklar oluşmaktadır.forum


Burada kalp damar kesitlerinde ateroskleroz (damar sertliği) gelişmesini görmekteyiz. Damardaki ateroskleroz sonucu oluşan plak dediğimiz yapılar zaman içinde büyüyebilir ve damar boşluğunu daraltır. Damardaki daralma da, içinden geçen kan miktarını azaltacağından dolayı kalbin beslenme bozukluğuna bağlı problemler gelişir.

Oluşan tabloya, koroner arter hastalığı veya koroner kalp hastalığı denir. Bunun sonucu olarak kalbin beslenmesi bozulmakta, kalbin ritmik çalışmasında ve kasılmasında hastalığın ciddiyetiyle orantılı olarak bozukluklar oluşmaktadır. Koroner arter hastalığı, tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizde de erişkinlerde başta gelen ölüm ve işgücü kaybı nedenidir.


Koroner arter hastalığı ile mücadelede en önemli adım, hastalıktan korunmaktır. Hastalık bir takım risk faktörleri varlığında çabuk ortaya çıkmakta ve hızlı ilerlemektedir. İyi kolesterol düzeyinin yüksek olması (60 mg/dl'den fazla) hastalık riskini azaltmaktadır.

Risk faktörleri nelerdir?

1) Yaş: Erkeklerde 45 yaşın üstü, kadınlarda 55 yaşın üstü veya erken menopoz
2) Cins: Erkeklerde daha sık
3) Aile öyküsü: Birinci derecede (anne, baba, kardeş) erkek akrabalarda 55 yaşından, birinci derecede kadın akrabalarda 65 yaşından önce kalp damar hastalığı, kalp krizi (infarktüs) veya ani ölüm bulunması
4) Sigara içiyor olmak
5) Hipertansiyon (140/90 mmHg veya daha fazla veya hipertansiyon için tedavi alıyor olmak)
6) İyi kolesterolün (HDL kolesterol) 40 mg/dl'den düşük olması
7) Total kolesterolün 200 mg/dl'den fazla olması (kötü kolesterol olan LDL-kolesterolün 130 mg/dl'den fazla olması).
8) Hareketsizlik: Haftada en az 3 gün ve günde en az 30 dakika egzersize zaman ayırmalısınız (tempolu yürüyüş, yüzme, bisiklet, dans, bahçe işleri vs.).
9) Şeker hastalığı (diabetes mellitus)
10) Kilo: Bu konuda en değerli kriter, vücut kitle indeksi ve bel çevresidir. Vücut kitle indeksi, kg olarak ağırlığın, metre olarak boyun karesine bölünmesiyle elde edilir (VKİ: kg/m2). Vücut kitle indeksinin 25’in üzerinde olması veya bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda ise 88 cm’nin üzerinde olması, yalnızca kalp damar hastalığı riskini artırmakla kalmayıp şeker hastalığı, yağ yüksekliği ve tansiyon yüksekliği riskini de artırmaktadır.
11) Stres: uzun bir zaman sürekli strese maruz kalma, hastalığın gelişmesini kolaylaştırmaktadır.
12) Depresyon: özellikle son yıllarda depresyon da kalp damar hastalıkları yönünden risk faktörü olarak kabul edilmeye başlandı.

Ne yapalım?

Bu risk faktörlerinin bazıları değiştirilebilir iken bazıları değiştirilemez (yaş, cins, aile öyküsü gibi).

Kalp damar hastalıkları, soğuk algınlığı, grip gibi geçici ve iyileştiği zaman arkasında iz bırakmayan hastalıklar değildir. Hastalık geliştiği zaman devamlı ilerlemeye ve problem çıkarmaya eğilimlidir. Ondan dolayı bu risk faktörleriyle mücadele, hastalığın ortaya çıkışını önlemesi, hastalık gelişenlerde ise hastalığın ilerleme hızının yavaşlatılması hatta durdurulmasını sağladığından dolayı son derece önemlidir. Dolayısıyla kalp damar hastalıkları ile mücadele, değiştirilebilir risk faktörleriyle mücadele demektir.


Kalp damar hastalıklarında görülebilen şikayet veya klinik bulguları şu şekilde özetlemek mümkündür:

1) Göğüs ağrısı (angina pectoris)
2) Miyokart infarktüsü (kalp krizi)
3) Ritim bozuklukları (aritmiler)
4) Kalp yetmezliği
5) Ani ölüm

Bazen de kalp damar hastalığı önemli derecede kalbin beslenmesini bozduğu halde hiç şikayet olmayabilir (sessiz iskemi)
Koroner damarlar önemli ölçüde daraldığında göğüs ağrısı oluşur (angina). Bu ağrı, çoğunlukla yorulmayla, sinirlenmekle veya soğukla gelen, göğüs ön tarafında, sol kola, boyuna ve çeneye yayılabilen, 10-15 dakika süren, istirahat ile veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen, sıkıştırıcı, baskı yapar tarzda bir ağrıdır (kararlı angina).


forum


Ancak bazı durumlarda darlık yerinde dinamik değişiklikler olabilir ve bu durumlarda, ağrı istirahatte de gelebilir, daha uzun sürebilir ve istirahate veya ilaca kolay cevap vermeyebilir (kararsız angina). Bu tür angina kolaylıkla infarktüse yol açabildiğinden daha tehlikelidir.forum


Kalbe bağlı göğüs ağrısının (angina) hissedildiği vücut bölgeleri.

Damardaki darlığın ilerleyip tam tıkanıklığa yol açması halinde, kalbin o damar tarafından beslenen bölgesinin hücreleri çalışamaz hale gelir. Damarın tıkalı kalma süresinin 6 saati geçmesi halinde, o bölgenin hücreleri canlılığını koruyamaz ve geriye dönüşsüz olarak harap olur. Böylece kalbin o bölgesi kasılma görevini yapamaz, ritim bozuklukları oluşabilir ve ölüme kadar gidebilen ciddi problemler oluşabilir. Buna kalp krizi (miyokart infarktüsü) diyoruz.

İnfarktüste, yeri ve yayılımı anginaya benzeyen, ancak ondan çok daha şiddetli ve uzun süren göğüs ağrısı olur. Kalp krizi tanısında, şikayetlerden başka kalp elektrosu (EKG) ve kan testlerinden de yararlanılır. Miyokart infarktüsünde ilk 6 saat içinde damar tıkanıklığının balon veya pıhtı eritici ilaçlarla açılması halinde kalp kası harabiyetinin önlenmesi mümkün olabilir, onun için erken tanı çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki, kalp krizinden olan ölümlerin %50’si 1 saat içinde olmaktadır. Bu ölümlerin çok büyük bir kısmı, hastanede kolaylıkla tedavi edilebilecek olan, ritim bozukluklarından kaynaklanır. Bundan dolayı, benzer ağrısı olan hastalar, özellikle de kalp hastası olduğu biliniyorsa, en kısa zamanda bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Ancak tıpta her zaman alışılageldik kurallar geçerli olmayabiliyor. Bazen, özellikle yaşlılarda ve şeker hastalığı (diyabet) olanlarda, angina veya infarktüse bağlı ağrı hiç olmayabilir. Böyle hastalar sessiz infarktüs geçirebilir. Yine bazı hastalarda göğüs ağrısı yerine, hazımsızlık, karın ağrısı, nefes darlığı, sırt ağrısı, kol ağrısı, çene ağrısı ve hatta diş ağrısı gibi şikayetler olabilir.Risk faktörleriyle mücadele çok önemlidir. Risk faktörlerinden; yaş, cins ve aile öyküsünü değiştirmek mümkün değildir. Ancak, diğer faktörlerle mücadele edilebilir. Doktorunuz size bu konuda yol gösterecektir. Sigara mutlaka bırakılmalı, hipertansiyon kontrol altına alınmalı, şeker hastalığında şeker normal sınırlarda tutulmalı, egzersiz yapılmalı, kolesterol yüksekliğinde ise mutlaka diyet yapılmalı, ayrıca doktorunuz ilaç öneriyorsa kullanılmalıdır.

Tanı nasıl konulur

Koroner damar hastalığında asıl önemli olan, koroner damarlardaki darlıkların infarktüse yol açmadan tedavi edilmesidir. Bu da öncelikle koroner damarların durumunun görülmesi ile olur. Bu amaç için kullanılan farklı yöntemler olmakla birlikte (efor testi, miyokart sintigrafisi vs), damar hastalığı olduğundan şüphe edilen hastalarda halen altın standart olarak kabul edilen en güzel tanı yöntemi; koroner anjiyografidir. Koroner anjiyografide, kalp damarları gözle görünür hale getirilip filmi çekilir.


Tedavi

Koroner damar hastalığında asıl önemli olan, koroner damarlardaki darlıkların infarktüse yol açmadan tedavi edilmesidir. Bu da öncelikle koroner damarların durumunun görülmesi ile olur. Bu amaç için kullanılan farklı yöntemler olmakla birlikte (efor testi, miyokart sintigrafisi vs), damar hastalığı olduğundan şüphe edilen hastalarda halen altın standart olarak kabul edilen en güzel tanı yöntemi; koroner anjiyografidir. Koroner anjiyografide, kalp damarları gözle görünür hale getirilip filmi çekilir.


Koroner damarlarda önemli darlık ve/veya tıkanıklık görüldüğünde, eğer uygunsa, aynı seansta veya daha sonra balon anjiyoplasti yapılabilir. Balon anjiyoplastide, damar içindeki dar olan bölgede, özel olarak yapılmış balon, kısa süreli olarak şişirilerek darlık genişletilir. Balon, aynı damarda birden fazla darlığa veya birden fazla damardaki darlıklara aynı seansta veya farklı seanslarda yapılabilir. Gerekli durumlarda balona ek olarak o bölgeye, yine balon yardımıyla stent (kafes) konur.forum

Balon işleminde darlık bölgesine ucunda şişebilir bir balon olan kateter yerleştirilir (A), darlık yerine yerleştirildikten sonra balon şişirilerek darlık açılır (B).

Balon anjiyoplastiye uygun olmayan durumlarda, bypass cerrahisi veya ilaç tedavisi önerilebilir.

Bypass cerrahisinde ise damardaki darlık bölgesinin öncesi ile sonrası arasına köprü görevi gören bir damar konulur. Bu konulan damar, hastanın kendisinin bacak toplardamarı veya göğüsten alınan bir atardamar olabilir. Böylece kan, bu köprü yardımıyla, dar veya tıkalı olan bölgenin ilerisine geçebilir.forum


Burada sol ön inen artere (left anterior descending -LAD-) yapılan LİMA bypasını ve sağ koroner artere (RCA) yapılan safen bypasını görüyoruz.

Koroner damar hastalığında kullanılan ilaçlar; koroner damarları genişletici, kalbin yükünü azaltıcı, o bölgede pıhtı oluşmasını önleyici veya ateroskleroz üzerinde çok olumsuz etkileri olan kolesterolü düşürmeye yönelik ilaçlardır. İlaçlar doktor kontrolünde ve sürekli olarak kullanılmalıdır.forum


Burada ise sol ön inen artere (LAD), bacak toplardamarının (safen greft) bağlanmasını (anastomoz etmek) görüyoruz. Önce greftin bir ucu LAD'ye dikiliyor, sonra öbür ucu da aort damarına dikiliyor. böylece aorttan gelen kan tıkalı olan bölgeyi atlayarak (bypass yaparak) damarın öbür tarafına geçip kalbi besleyebiliyor.

Ne yazık ki, gerek koroner arter hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar, gerekse balon ve bypass, damar hastalığını ortadan kaldırmamaktadır. Dolayısı ile koroner damarın aynı bölgesinde veya farklı bölgelerinde yeni darlıklar ortaya çıkabilir veya hafif olan darlıklar daha da ilerleyerek ciddi darlık haline gelip, probleme yol açabilir. Bundan dolayı hastaların risk faktörlerini uzaklaştırması, ilaçlarını düzenli kullanması, problemlerin erken saptanması açısından doktorunun önerdiği zamanlarda ve bunun dışında şikayeti olduğu her zaman, kontrollere gelmesi çok önemlidir.


Dr. Ahmet Alpman

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 17 Eylül 2015 Perşembe - 06:29
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.713
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Kalp Damar Hastalıkları | Ateroskleroz - Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısının - Angina Hissedildiği Vücut Bölgeleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ekg nasıl çekilir - Google'da Ara (59), ekg nasıl çekilir - Google'da Ara (25), damar resmi - Google'da Ara (22), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (21), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (19), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (19), EKG NASIL ÇEKİLİR - Google'da Ara (16), damar çeşitleri - Google'da Ara (15), damar açan bitkiler - Google'da Ara (14), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (14), damar açan bitkiler - Google'da Ara (14), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (11), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (11), ekg nasıl çekilir - Google'da Ara (11), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (10), kalp damarını açan bitkiler - Google'da Ara (10), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (10), kalp filmi nasıl çekilir - Google'da Ara (10), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (10), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (8), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (7), kalp sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (7), damar resmi - Google'da Ara (7), kalp damarlarının tıkalı olması - Google'da Ara (7), kalp sintigrafisi - Google'da Ara (7), sintigrafi ne demek - Google'da Ara (7), tıkalı damar nasıl açılır - Google'da Ara (6), kalp damarı nasıl açılır - Google'da Ara (6), ekg nasıl çekilir - Google'da Ara (6), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (6), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (6), damar çeşitleri ve görevleri - Google'da Ara (6), EKG NASIL ÇEKİLİR - Google'da Ara (6), TIKALI DAMARLAR MIZI nasıl açarım - Google'da Ara (6), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (6), kalp sintigrafisi - Google'da Ara (6), damar açan besinler - Google'da Ara (6), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (6), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (6), bacak damar tıkanıklığı bitkisel çözüm - Google'da Ara (6), 2 damar %40 tıkalı - Google'da Ara (5), kalp damar hastalıkları çeşitleri - Google'da Ara (5), ekg nasıl çekilir - Google'da Ara (5), damar tıkanıklığına iyi gelen bitkiler - Google'da Ara (5), renkli kalp filmi - Google'da Ara (5), tıkalı damar nasıl açılır - Google'da Ara (5), TIKALI DAMARLAR NASIL AÇILIR - Google'da Ara (5), kalp hastalıklarında kullanılan teknolojik aletler - Google'da Ara (5), ekg nasıl çekilir - Google'da Ara (5), sintigrafi nedir nasıl çekilir - Google'da Ara (5), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (5), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (5), damarları açan bitkiler - Google'da Ara (5), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (5), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (5), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (5), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (4), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (4), damar tıkanıklığını açan bitkiler - Google'da Ara (4), kalp damarını açan bitkiler - Google'da Ara (4), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (4), GOOGLE EKG NASIL ÇEKILIR - Bing (4), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (4), kalp sindigrafisi - Google'da Ara (4), tıkalı damar nasıl açılır - Google'da Ara (4), kalp ana damar tıkanıklıgı - Live Search (4), kalp sintigrafisi neden çekilir - Google'da Ara (4), kalp damarları ilaçla açılırmı - Bing (4), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (3), renkli kalp filmi - Bing (3), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (3), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), aut damarı - Google'da Ara (3), sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (3), damar açan bitkiler - Google'da Ara (3), kalpte damar tıkalı olmasının rısklerı - Google'da Ara (3), damar hastalıkları çeşitleri - Google'da Ara (3), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp sintigrafisi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp sintigrafi nasıl çekilir - Google'da Ara (3), tıkalı damar nasıl açılır - Google'da Ara (3), tıkalı olan kalp damarları açan bitkiler - Google'da Ara (3), tıkalı koroner arter kalp damarı nasıl açılır - Google'da Ara (3), aut damarı - Google'da Ara (3), ekg nasıl çekilir - Google'da Ara (3), kalp damarlarını açan bitkiler - Google'da Ara (3), kalp damarlarını acan doğal ilaclar - Google'da Ara (3), damarları açan bitkiler - Google'da Ara (3), kalp sindigrafisi - Google'da Ara (3), tum damarları acan bıtkıler - Google'da Ara (3), damarları açan bitkiler - Google'da Ara (3), kalp damarları nasıl açılır - Google'da Ara (3), kalp sindigrafisi - Bing (2), (1) kalpte kitle tedavileri - Web Search Results (2), %70 RCA tıkalı - Google'da Ara (2),

"Kalp Damar Hastalıkları | Ateroskleroz - Kalbe Bağlı Göğüs Ağrısının - Angina Hissedildiği Vücut Bölgeleri Riskleri, Şikayetler, Korunma Ve Tedavi Yöntemleri" ile Benzer Konular
Cilt Bakımı-Vücut Makyajı
1 Yanıt - 2.758 Görüntülenme
Vücut Şeklinize Göre Giyinin | Armut - Kum Saati - Üçgen - İnce - Oval Vücut Şekilleri
2 Yanıt - 2.664 Görüntülenme
Nane Çayı Vücut Tüylerini Azaltıyor
0 Yanıt - 4.035 Görüntülenme
Vücut Bakımı İçin Öneriler | Nemlendirme
2 Yanıt - 2.928 Görüntülenme
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.706 Görüntülenme