Kadim Dostlar ™ Forum: Ortopedik Hastalıklar - Kalça Çıkıklığı Nedir? | Kalça Çıkığı Nasıl Farkedilir? Tedavi Şekilleri - Koksartroz - Kalça Eklemi Kireçlenmesi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ortopedik Hastalıklar - Kalça Çıkıklığı Nedir? | Kalça Çıkığı Nasıl Farkedilir? Tedavi Şekilleri - Koksartroz - Kalça Eklemi Kireçlenmesi Koksartroz - Kalça eklemi kireçlenmesi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Ortopedik Hastalıklar


Kalça Çıkıklığı


forumKalıtsal özellikler de katkıda bulunan bir diğer faktör, anne babasında önceden kalça çıkığı bulunan çocuklarda bu ihtimal %25 daha fazla.

Kalça çıkıklığı erken teşhis edildiği taktirde hemen tedavi edilebiliyor, ancak farkedilmekte gecikilirse ,ileride yürüme aksaklıklarına ve ciddi sakatlıklara yol açabiliyor.


forum


Kalça çıkığı


Yeni doğmuş bebekler, doğumun hemen ardından doktor tarafından tepeden tırnağa kontrol edilir. Doktorların emin olmak istedikleri şeylerden biri de çocuğun kalça kemiklerinin tam olarak yerine oturup oturmadığıdır. Kalça çıkıklığının aileye ilk gelen bebekte görülme olasılığı yüksek. Ayrıca ters meydana gelen doğumlarda eklem yerlerine fazlaca baskı yapılması nedeniyle kalça çıkığı kolaylıkla oluşabiliyor . Bunda relaksin hormonunun işlevi büyük . Doğum sırasında salgılanan bu hormon , kalça kemiklerinin genişleyerek doğumun kolaylaştırılmasını sağlıyor , normalden az salgılanmasıysa doğum sırasında bebeğin eklem yerlerinin sıkışmasına neden oluyor.


Kalça çıkığı nasıl farkedilir?


Kalça eklem yerlerinin kenarları leğen kemiği tarafından çepeçevre sarılmıştır. Bazı bebeklerde eklem yerlerindeki oyuklar ,kalça kemiklerinin yerine oturabilmesi için oldukça dardır. Dolayısıyla bunlar tamamen yerlerinin dışına otururlar. Doğumdan hemen sonra doktor bebeğin bacaklarını her yönde hareket ettirerek ,eklem yerlerinin tam olarak yerine oturup oturmadığını kontrol eder . Bu yöntem Barlow testi olarak adlandırılır. İçe doğru basan ayak ,bir bacağın yürürken aksaması, kalça bölgesindeki derinin gerilmesi kalça çıkıklığının belirtileri arasındadır. Ancak yeni doğmuş bir bebeğin kemiklerinin tam olarak yerine oturmasını beklenemez , 6 ay sonra yapılacak ultrasonla,eklemlerin yerine tam olarak oturup oturmadığı anlaşılabilir.


forum


Bir kalça çıkığı röntgen filmi


Tedavi Şekilleri


Erken farkına varılan kalça çıkığı kolaylıkla tedavi edilebilir. Bunun nedeni doğumdan sonraki ilk aylarda eklem yerlerinin tam yerine oturmamışlığı ve oynak olmasıdır .

Çocuk ayakta dikilmeye ve yürümeye başladıktan sonra kalça çıkıklığı varsa kemikler yanlış kaynamaya başlar. Bu daha sonraları yürürken içe doğru basmaya ve aksamaya neden olur. Tedavide çoğunlukla uygulanan yöntem , sargı yöntemidir. Çocuğun ayaklarından itibaren kalça kısmı özel bandajlarla sıkıca sarılır, bu arada ayakları ayrılarak kurbağa pozisyonu verilir. Bu bandaj sabittir ve çocuğun altını değiştirirken çıkarmaya gerek yoktur. 3 ay boyunca uygulanır . Eğer çocuğun kalçasında iki taraflı çıkık varsa ve çocuk 6 aydan büyükse alçıya alınır . Bu konuda ortopedist Dr. Muharrem Babacan alçıya almanın çocuğun kas gelişimini engelleyeceğinden pek tercih edilmediğini, ancak tedavide geç kalınmışsa alçının gerekli olduğunu söylüyor. " Çocuk ilk doğduğu zaman doktor tarafından kontrol edilir, daha sonraki aylarda ise ultrasonla kalça tetkiki yapılır, ultrason kullanmamızın sebebi ise çocuğa röntgen ışınlarıyla zarar vermemek . Çocuktaki anormallik geç farkedilirse tek çözüm yolu ameliyattır. Ameliyatlarda , kalça eklemindeki yumuşak dokuları orjinal pozisyonlarına getiriyoruz. İleri safhadaki çıkıklarda kemiklerdeki açısal bozuklukları gideriyoruz " diyor.


Koksartroz (Kalça eklemi kireçlenmesi)


Kalça çıkığı küçük yaşta tedavi edilmediği taktirde, 30 yaşından sonra bel ağrıları, yürüme bozuklukları (yürürken sağa veya sola yalpalamak şeklinde), omurganın statik dengesinin bozulmasıyla oluşan sırt ve bacak ağrıları gibi rahatsızlıklara neden olur.

Bu konuda Fizik Tedavi doktoru Gülçin Gürel şunları söylüyor : "Kalça çıkıklığı bulunan kişilerde 20'li yaşların sonlarına doğru, kalça kemikleri tam yerine oturmadığı için kireçlenme olur. Tıp dilinde "Koksartroz" adı verilen bu durum yürümede aksamaya yol açar, zamanla bel ve sırt ağrıları artar. Doğuştan olan ve tedavi edilmeyen kalça çıkığı, kalça bölgesine enfeksiyon yerleşmesi, travmatik kaza sonucu kalça eklemlerinin zedelenmesiyle bu hastalık meydana gelir. Ailede akraba evliliklerine bağlı olarak koksartroz görülme olasılığı yüksektir. Tedavisi ameliyat ile mümkündür. Ancak, ameliyat esnasında hastaya takılan kalça protezlerinin ömrünün kısa olması nedeniyle (10 yıl kadar kullanılabiliyor) 50 yaşından önce bu uygulamayı pek tavsiye etmiyoruz. Ne yazık ki 30 ile 50 yaş arasındaki dönemde ağrılar fizik tedavi ile azaltılmaya çalışılır" diyor.

Başlangıçta pek önemsenmeyen kalça çıkığı denen durum ileride çok önemli, tedavisi zor durumlara neden olabilir. Çocuğunuzda böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız doktora götürmekte sakın geç kalmayın.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 20 Eylül 2015 Pazar - 22:10
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.708
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ortopedik Hastalıklar - Kalça Çıkıklığı Nedir? | Kalça Çıkığı Nasıl Farkedilir? Tedavi Şekilleri - Koksartroz - Kalça Eklemi Kireçlenmesi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ortopedik hastalıklar - Google'da Ara (14), ortopedik hastalıklar - Google'da Ara (12), kalça çıkığı ameliyatı - Google'da Ara (8), atatürk ortopedi bölümü kalça çıkıklıgı - Bing (7), kalça çıkığı ameliyatı izle - Google'da Ara (7), kalça çıkığı ameliyatı - Google'da Ara (7), bebeklerde kalça çıkıklığında tedavide en iyi yöntem - Google'da Ara (6), kalça çıkığı ameliyatı izle - Google'da Ara (5), kalça çıkığı ameliyatı izle - Google'da Ara (5), kalca cıkıgı amelıyatı - Bing (5), kalça çıkığı ameliyatı video - Google'da Ara (5), kalça çıkığı haKKINDA DETAYLI BİLGİ - Google'da Ara (4), ortopedik hastalıklar - Google'da Ara (4), 2 yasindaki cocuktakalca cikikligi - Google zoeken (4), kalça çıkığı ameliyatı izle - Google'da Ara (3), koksartroz nedir - Google'da Ara (3), sağ kosartroz - Google'da Ara (3), kırk yaşında kalça çıkığı - Google'da Ara (3), gelişmiş kişilerde kalça çıkığı nasıl tedavi edilir - Google'da Ara (3), ortopedik hastalıklar - Google'da Ara (3), kalça çıkığı ameliyatı izle - Google'da Ara (3), kalça çıkığıameliyat yaş sınırı - Google'da Ara (3), ortopedik hastalıklar - Google'da Ara (3), ortopedik hastalıklar - Google'da Ara (3), kalça çıkığı resimleri - Google'da Ara (3), kalça çıkıklığı en geç kaç yaşında tedavi edilir - Google'da Ara (3), kalça çıkığı resimleri - Google'da Ara (3), kalça çıkıklığı ameliyatı kaç yaşına kadar yapılabilir? - Google'da Ara (3), 40lı yaşlarda kalca cıkıgı - Google Search (3), Funmoods - web search results - kalça çıkığında kireçlenme (2), büyüklerde kalça çıkığı - Google\'da Ara (2), (1) büyüklerde kalça çıkığı - Web Search Results (2), dkç ameliyat sonuçları görüşleri - Bing (2), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkıklığı - Google Search (1), buyuklerde kalca cikigi - Bing (1), kalca cikikligi nasil oluyor videolar - Bing (1), buyuklerde kalca cikigi - Bing (1), büyüklerde kalça çıkığı - Google\'da Ara (1), büyük kişilerde kalça çıkıgı tedavisi - Bing (1), buyuklerde kalca cikigi - Bing (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), kalca cikikligi nasil oluyor videolar - Bing (1), kalca cikikligi nasil oluyor videolar - Bing (1), büyüklerde kalça çıkığı - Bing (1), kalca cikikligi - Bing (1), Arama V9 (1), kalça çıkıklığı ameliyatı video - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), Arama V9 (1), buyuklerde kalça çıkıklıgının belırtılerı - Google\'da Ara (1), kalca cikigi - Bing (1), kalça çıkıklıgı nedir - Bing (1), kalca cikigi tedavisi alci - Bing (1), kalça çıkıklığinda alçı kaç ay kalır - Google\'da Ara (1), kalça çıkıklığinda alçı kaç ay kalır - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı - Google\'da Ara (1), bebeklerde ortopedik hastaliklar nelerdir - Bing (1), yetişkinde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), Kalca cıkıgı olmayan bebeklerın rontgen resımlerı ındır - Google Search (1), koks artroz nasil hastalik - Bing (1), yetişkinlerde kalca cıkıgı belirtileri - Google Search (1), bebeklerde kalca cikigi nasil tutulur - Bing (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl belli olur - Google\'da Ara (1), kalça çıkıklığı çeşitleri nelerdir - Bing (1), kalça çıkıkliğinda alçılama bebeğe zararları - Google\'da Ara (1), kalça çıkığı röntgeni kadınlar kulübü - Google\'da Ara (1), https://imagizer.imageshack.us/v2/659x217q90/913/NBO46N.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google Search (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı tedavisi - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), kalça cikigi ameliyati kadınlar külübü - Bing (1), bebeklerde kalça çıkıklığı ameliyatı kadınlar kulübü - Google\'da Ara (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), yetişkinlerde kalça çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), yetıskınlerde kalca çıkığı nasıl anlaşılır - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı - Google\'da Ara (1), kalça çıkıklığının tedavisi - Google'da Ara (1), kalca cikikligi - Google-Suche (1), kalça çıkığı buyuklerde - Google\'da Ara (1), (1) kalça çıkıgı testi - Web Search Results (1), kalça çıkığı resimleri - Bing (1), büyüklerde kalça çıkığı nedir - Bing (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı - Google\'da Ara (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), atatürk ortopedi bölümü kalça çıkıklıgı - Bing (1), DKÇ ALÇI NASIL YAPILIR - Bing (1), ortopedik hastalıklar nelerdir - Google Arama (1), büyüklerde kalça çıkığı belirtileri - Google\'da Ara (1), ortepedi amaliyatı - Bing (1), uzman tv kalca cikigi - Bing (1), büyüklerde kalça çıkığı tedavisi - Google'da Ara (1),