Kadim Dostlar ™ Forum: Paraziter Hastalıklar-Tenya, Askaris, Kıl kurdu Vs Parazitlerin Barsaklarda Oluşturduğu Hastalıklar - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Paraziter Hastalıklar-Tenya, Askaris, Kıl kurdu Vs Parazitlerin Barsaklarda Oluşturduğu Hastalıklar Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Paraziter hastalıklar
Tenya, askaris, kıl kurdu vs parazitlerin barsaklarda oluşturduğu hastalıklar

Tanım ve Klinik Bulgular :
Helmint yumurtalarının yutulması ya da larvalarının cildi delerek organizmaya girmesi sonucunda ortaya çıkan paraziter infeksiyonlardır.

1. Plathelmintler (Yassı Solucanlar):
a) Sestodlar: Taenia'lar, Hymenolepis, Echinococcus.
B) Trematodlar: Fasciola, Schistosoma.

2. Nemathelmintler (Yuvarlak Solucan):
Ascaris, Enterobius, Ancylostoma

Taenia : T.saginata, erişkin formu insanda bulunan, baş (skoleks) ile jejunuma tutunarak halkaları (proglottid) ile 10 m. uzunluğa kadar erişen ve insanların sindirdikleri besinlerle beslenen şeritsi bir parazittir. İnsan dışkısı ile dış ortama atılan yumurtaları ara konakçı olan sığırları bulaştırır ve sığırda larva infeksiyonlarına yol açar. İyi pişirilmemiş sığır etlerindeki larvaların yutulması ile insanna bulaşır. Temel yakınma dışkıda parazit halkalarının görülmesi ve daha nadir olarak da açlık karın ağrısıdır. Yumurtaları insanlar için bulaştırıcı değildir. Benzer bir parazit olan Taenia solium?un ise ara konakçısı domuzdur ve yumurtaları insanlar için bulaştırıcıdır.

Diphrobothrium latum : Çiğ balık yenmesi ile insanlara bulaşır, incebarsaklara tutunarak 20-25 m. uzunluğa erişir. Çoğu olgu asemptomatikse de %2 olasılıkla B12 vtamini yetmezliği sonucu megaloblastik anemiye neden olabilir.

Hymenolepis nana : Küçük (2-4 cm) bir fare ve insan parazitidir. Diğerlerinin aksine ara konakçı gerektirmeden hastalıklı insan dışkısın tarafından kontamine edilmiş besinlerdeki yumurtaların yutulması ile bulaşır. Bu nedenle aile içi bulaş söz konusudur. Halkalar barsakta parçalandığından dışkıda sadece yumurtası görülebilir. Çocuklarda daha sıktır. Karın ağrısı, enterit, anemi, asteni, sinir sistemi belirtileri ve konvülsiyonlara kadar varabilen semptom zenginliği vardır.

Fasciola hepatica : Koyunların yapraksı parazitidir. İnsanlara iyi yıkanmamış çiğ sebzelerle bulaşır, safra yollarına yerleşerek portal siroza neden olur.
Schistosoma: Kontamine sularda yaşayan serkaryaların cildi delmesi ile dolaşıma geçer, türe göre mesane (S. haematobium, S. japonicum), kolon (S. mansoni, S. japonicum) veya nadiren diğer visseral organlar ve medulla spinalis (S. mansoni) venalarına yerleşerek kronik irritasyon nedenli organ patolojilerine (kronik sistit, mesane kanseri, kronik ishal, karaciğer fibrozu, portal hipertansiyon) ve allerjik reaksiyonlara yol açar.

Ascaris lumbricoides : Dış ortama atılan infekte insan dışkısındaki yumurtalar burada erginleşir ve yumurtaların insan tarafından yutulması ile bulaşır. Erişkinleri 20-25 cm. uzunluğunda bulunan yuvarlak, solucansı bir parazittir. Organizmadaki larva döngüsü sırasında geçtiği akciğerlerde allerjik pnömoni (Löeffler pnömonisi), barsakta serbest olarak yaşayan erişkin formu ise tıkanma ikteri, ileus ve malnutrisyon tablolarına yol açar.

Enterobius vermicularis : Evrimi sadece insan ile sınırlı olan, insandan insana yumurtaların aktarılması ile bulaşan küçük bir nematoddur. Yutulan yumurtadan incebarsaklarda çıkan larva kolon mukozasına tutunarak yaşar. Dişilerin anüsteki yumurtlama döneminde gelişen irritasyonuna bağlı olarak anal kaşıntı ve sekonder infeksiyonlara neden olur.

Ancylostoma duodenale, Necator americanus : Kancalı kurtlar olarak anılırlar. Kumlardaki hareketli larvanın çıplak ayaktan cildi delmesi ile insanlara bulaşır. Dolaşım yolu ile akciğere, oradan da özofagus yolu ile oral kavite ve özofagusa gelen larva yutulur, erişkin hale gelip incebarsaklara tutunur. Barsak kanamalarına neden olduğu için süregen kan kaybına bağlı demir eksikliği anemisi gelişir (pika anamnezi). Kanama bazen ciddi boyutlara ulaşabilir. Ayrıca; evrimi sırasındaki seyahatlerine bağlı olarak cilt, akciğer, gastrointestinal (bulantı, kusma, ishal) görülebilir.

Trichuris trichiura : Yumurtasının yutulması ile bulaşır, kolona tutunarak yaşar. Allerjik reaksiyonlar, karın ağrısı, distansiyon, kanlı ishal, kilo kaybı, mental değişiklikler, ileus, anal prolapsus ve apendisit tabloları ile kendini gösterir.

Strongyloides stercoralis : Kancalı kurtlarla aynı evrimi gösterse de önemli bir farkı, yumurtalarının barsaktayken açılması sonucunda immünitesi normal bireylerde peptik ülser benzeri yakınmalara neden olurken immünite problemi olanlarda çoğul otoinokülasyonlar sonucu karaciğer, kalp, beyin gibi birçok organı içeren belirtiler ile seyreden ve mortalitesi yüksek hiperinfeksiyon tablolarına yol açar. Bu hastaların salgıları da larva içerdiği için bulaştırıcıdır.

Tanı Metodları : İntestinal parazitlerin büyük çoğunluğunun tanısı dışkı incelemesi ile konur. Bu amaçla yüzdürme ve çöktürme yöntemleri kullanılmaktadır. Daha ağır olan Schistasoma ve Ascaris yumurtalarını için en uygun yöntem çöktürme yöntemidir (Formol-Etil asetat) E.vermicularis yumurtaları için, dişi oksiyür gece saatlerinde rektum-anüs bölgesine yumurtladığından, sabah uygulanan Selofan-Bant Yöntemi en iyi sonuç verir. Şistozomyaz, fasyolyaz, askariyaz, kancalı kurt, trişuryaz ve strongyloides infeksiyonları gibi doku irritasyonu yapan parazitozlarda eozinofili önemli bir bulgudur.

Tedavi : Sestod infeksiyonlarının tedavisinde niklozamid veya pirazikuantel, nematod infeksiyonlarında ise mebendazol, albendazol gibi preparatların kullanımı gereklidir. Trematod infeksiyonlarının tedavisinde pirazikuantel denenmekle birlikte tedavide kesin başarı sağlanamamıştır.

alıntıdır....1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.369
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Paraziter HastalıklarEtkileriParazitler genel olarak organizmayı tahrip etmekte soyucu, sömürücü, mekanik olarak etkilemekte ve diğer hastalıklara canlıları dispoze kılmaktadırlar.


forum


İnsanda Pire ısırıkları.


Paraziterlerin hemen hemen bütün salgıları, sindirilmemiş artıkları organizma için toksiktir. Ayrıca bazı parazitlerin özel toksinleri vardır. Bunları salgılayarak hücre ve dokuları eritirler, kanın pıhtılaşmasına engel olurlar. Bu toksinlerle organizma tedricen zehirlenir. Alyuvarları erittiğinden anemi meydana gelir. Kan tablosu değişir. Toksinlerin sinir sistemine de etkisi vardır. Bunun sonucu bazen felçler ve kuduz benzeri semptomlar meydana gelir. Gelişmede gerilik meydana gelir. Genital organların küçüldüğü, atrofiye olduğunu bildiren araştırmalar vardır.


Gelişmeleri


Parazitler de birer canlı varlık oldukları için gelişmeleri, büyümeleri için beslenmek zorundadırlar. Gıdalarını organizmadan temin ederler. Sayıları fazlalaştıkça aldıkları gıda miktarı artacağından organizmanın zayıflamasına, verilen gıdadan tam istifade edememesine, yem miktarı arttırıldığı olaylarda ölümlere sebep olmaktadırlar.


Organlara verdikleri zararlar


Parazitler mekanik olarak da organizmaya zarar vermektedirler. Bulundukları organlara mekanik olarak basınç yapmaktadırlar. Bunların sayısı kadar bulundukları organın da önemi vardır. Beyin, göz gibi nazik organlarda bulundukları zaman, sayıları az da olsa meydana getirdikleri etki büyüktür. Hücre parazitleri çoğalırken hücreleri parçalarlar. Bazı parazitler safra kanalını tıkayarak sarılık meydana getirirler. Bazı parazitler de, örneğin bağırsakta yaşayanların birkaç tanesi bir araya gelerek bağırsakları tıkarlar ve şiddetli hazımsızlıklara sebep olurlar. Parazitlerin genç şekilleri organizmada göç ederken diğer bazı hastalık etkenlerini de beraberinde sürükledikleri gibi, zayıf düşürdükleri organizmalarda salgın hastalıkların kolaylıkla etkimesine sebep olurlar. Bundan ötürüdür ki, paraziter hastalıklara yakalanan hayvanlarda diğer hastalıklar da kolaylıkla yerleşebilmektedir. Parazitlerden mütevellit metabolik bozukluklar, vitamin hormon dengesinin bozulması, özelikle hayvanların iyi beslenemedikleri hallerde doğal direncin bozulması sonucu parazitlerin etkileri artmaktadır.


Teşhis


Paraziter hastalıklar bariz bir şekilde dikkat çekmediği, ölüm olayları görülmediği hallerde, bunların meydana getirdikleri verim düşüklüğünü kesin olarak hesaplamak güçtür. Paraziter hastalıklarda görülen semptomlarla, klinik olarak hastalığı teşhis etmek zordur. Ancak parazitin kendisini veya gelişme devirlerini görmek ile kesin teşhis konur. Bazı hallerde birkaç paraziter hastalık birlikte seyreder ki böyle durumlarda telefat artar.


Bakınız,
Parazit Nedir? | Bir Canlıya Bağımlı Olarak Yaşayabilen Ve Üzerinde Yaşadığı Canlıya Zarar Verebilen Organizmalar - Parazit Çeşitleri
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Paraziter Hastalıklar-Tenya, Askaris, Kıl kurdu Vs Parazitlerin Barsaklarda Oluşturduğu Hastalıklar" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (77), Google (50), kıl kurdu ilaç - Google'da Ara (20), bagırsak kurdu ılacı - Google'da Ara (15), tenya kurdu videoları - Google'da Ara (9), kıl kurdu belirtileri - Google'da Ara (8), andazol nasıl kullanılır - Google'da Ara (8), saglik siteniz kil kurdu hastaligi tedavi yollari - Google'da Ara (8), Google (7), andazol kullanımı - Google'da Ara (7), kıl kurdu ilaç - Google'da Ara (7), andazol nasıl kullanılır - Google'da Ara (6), 8 aylık bebekte tenya yumurtası - Google'da Ara (6), paraziter hastalıklar - Google'da Ara (6), barsak kurdu - Google'da Ara (6), kıl kurdu tedavisi - Google'da Ara (6), kıl kurdu ilaç - Google'da Ara (5), çocuklarda andazol nasıl kullanılmalı - Google'da Ara (5), kıl kurdu ilaç - Google'da Ara (5), kıl kurdu neden olur - Google'da Ara (5), kıl kurdu video - Google'da Ara (5), kıl kurdu ilaçları - Google'da Ara (5), sagliksiteniz kil kurdu hastaligi tedavi yollari - Google'da Ara (5), kıl kurdunun sebep oldugu rahatsızlıklar - Google'da Ara (5), kıl kurdu belirtileri - Google'da Ara (5), kıl kurdu tedavisi - Google'da Ara (5), rüyada parazit - Google Search (5), kıl kurdu ilaçları - Google'da Ara (4), askaris parazit - Google'da Ara (4), kıl kurdu video - Google'da Ara (4), rüyada kıl kurdu görmek - Google'da Ara (4), kıl kurdu izle - Google'da Ara (4), askaris parazit - Google'da Ara (4), kıl kurdu resimleri - Google'da Ara (4), kıl kurdu ilaçları - Google'da Ara (4), tenya resimleri - Google'da Ara (4), kıl kurdu ilacı - Google'da Ara (4), bağırsak kurdu kancalı kurt - Google'da Ara (4), tenya kurdu - Google'da Ara (4), paraziter hastalıklar ppt - Google'da Ara (4), tenya kurdu - Google'da Ara (4), kıl kurdu neden olur - Google'da Ara (4), andazol nasıl kullanılır - Google'da Ara (4), rüyada parazit görmek - Google'da Ara (4), andazol nasıl kullanılır - Google'da Ara (4), bağırsak kurtları görüntüleri - Google'da Ara (4), related:www.uzmantv.com/bagirsak-kurtlari-bebeklerin-sagligini-nasil-etkiler - Google'da Ara (4), tenyalar videosu canli - Google-Suche (4), askaris parazit yumurtası - Google'da Ara (3), askeris parazit yumurtası - Google'da Ara (3), askaris ve tenya - Google'da Ara (3), Google (3), Bing : +parazitlerin giris yollari (3), Google (3), rüyada \"dışkıda kurt\" görmek - Google'da Ara (3), tenya çeşitleri - Google'da Ara (3), Kancalı tenya - Bing (3), rüyada kıl kurdu görmek - Bing (3), paraziter hastalıklar slayt - Google'da Ara (3), sestod ppt - Google'da Ara (3), askaris ve tenya - Google'da Ara (3), kıl kurdu neden olur - Google'da Ara (3), kıl kurdu ilaçları - Google'da Ara (3), kıl kurdu neden olur - Google'da Ara (3), andazol nasıl kullanılır - Google'da Ara (3), rüyada kıl kurdu görmek - Google'da Ara (3), insan bağırsak kurtları ve tenya - Google'da Ara (3), rüyada kıl kurdu görmek - Google'da Ara (3), kıl kurdu video - Google'da Ara (3), parazit ppt - Google'da Ara (3), rüyada kıl kurdu görmek - Google'da Ara (3), rüyada kıl kurdu görmek - Google'da Ara (3), bağırsak kurdu ilaçları - Google'da Ara (3), tenya tedavisinde kullanılan ilaçlar - Google'da Ara (3), askaris parazit - Google'da Ara (3), rüyada kıl kurdu görmek - Google'da Ara (3), kıl kurdunun zararları - Google'da Ara (3), bağırsak kurdu ilaçları - Google'da Ara (3), kıl kurdu tedavisinde kullanılan ilaçlar - Google'da Ara (3), andazol ve barsak düzenleyici etkileri - Google\'da Ara (2), bağırsAK KURTLARININ RESİMLERİ - Google\'da Ara (2), rüyada kıl kurdu görmek - Google\'da Ara (2), paraziter hastalıklar slayt - Google\'da Ara (2), TÜRKÇE HELMİNT SİTESİ - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (2), kıl yutulması - Bing (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), paraziter hastalıklar ppt - Google\'da Ara (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), bağırsak parazitleri PPT - Bing (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), cocuklarda andazolnasil kullanilir - Google\'da Ara (1), ruyada parazit - Bing (1), kilkurdu hapk - Bing (1), kıl kurdu resimleri görüntüleri - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), ruyada diskida parazit tenya gormek - Google\'da Ara (1), ASKARIS parazi - Bing (1), ruyadadiskida kol kurdu gotmek - Google\'da Ara (1),

"Paraziter Hastalıklar-Tenya, Askaris, Kıl kurdu Vs Parazitlerin Barsaklarda Oluşturduğu Hastalıklar " ile Benzer Konular
Biyolojik Savaş Ve Hastalıklar | Şarbon Ve Biyolojik Silahlar
1 Yanıt - 4.229 Görüntülenme | Biyolojik savaşın tarihçesi..
Ekosistem | Bir Alandaki Canlı Organizmalar Ve Cansız Varlıkların Hepsinin Birden Oluşturduğu Sistem
3 Yanıt - 20.314 Görüntülenme | Ekosistemde Enerji Ve Madde Çevrimi...
Sigara - Zararları Ve Bırakma Yolları | Nasıl Bırakacağız? Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar - Sigarayı Bırakmanın Yolları - Sigarayı Bırakanların Vücudunda Olan Değişiklikler
12 Yanıt - 1.721 Görüntülenme | Sigara içmekle neler kaybedersiniz?
[NTVMSNBC] Kylie Minogue, kendi Facebook'unu kurdu
0 Yanıt - 296 Görüntülenme
[Radikal] BSH, İTÜ'de Ar-Ge merkezi kurdu
0 Yanıt - 230 Görüntülenme