Kadim Dostlar ™ Forum: Verem - Tüberküloz Nedir? | Hastalık Etkeni - Görülme Sıklığı - Nasıl Bulaşır? - Tanı - Tedavisi Nedir? Verem'den Korunma Yolları Nelerdir? - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriBu Bölümden Yararlanan Kullanıcılarımızı Dikkatine

Bu bölümde yer alan hastalık belirtileri ve tedavileri tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kesin teşhis ve tedavi için doktorunuza müracat etmenizi önemle rica ederiz.

Bu bölümün kullanımından doğan sorunlardan Kadim Dostlar ™ forum yönetimi veya kullanıcıları sorumlu tutulamaz.

Saygılar,
Kadim Dostlar ™ Yönetimi
 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Verem - Tüberküloz Nedir? | Hastalık Etkeni - Görülme Sıklığı - Nasıl Bulaşır? - Tanı - Tedavisi Nedir? Verem'den Korunma Yolları Nelerdir? BCG aşısı nedir, verem'den korur mu? Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Verem - Tüberküloz Nedir?Tüberküloz Nedir?

Soluduğumuz hava ile akciğerlere giren Tbc basilinin (mikrobunun) yol açtığı, asıl olarak akciğerlerde yerleşen,fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır.


Hastalık Etkeniforum


Micobacterium Tüberculosis (M.Tbc) etken bakteridir.


Görülme Sıklığı


forum


Dünya nüfusunun 2'si Tbc basili ile enfektedir. Her yıl 8,7 milyon insan bu hastalığa yakalanmakta, 2 milyon insan ölmektedir.

Türkiye'de hastalık insidansı binde 30'un üzerine çıkmakta olup, hastalığın sık görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır.Nasıl Bulaşır?


forum


Hastalığı yalnızca aktif tüberküloz bulunan kişiler bulaştırabilir.

Akciğer dışı organ tüberkülozu olanlar,15 gündür tedavi alıyor olanlar pratik olarak bulaştırıcı değildir.

Hastalık damlacık yoluyla bulaşır. Hastanın hapşırma öksürmesi sonucu havaya yayılan basiller kapalı bir ortamda uzun süre aynıhavayı soluyan sağlam kişilerce alınır.

Ancak mikrobu soluyan kişilerin az bir kısmında hastalık gelişir.

Hastalık solunan mikrobun sayısına,hastalık yapma gücüne, kişinin direncine, bağışıklık sisteminin kuvvetine göre farklılık gösterir. Hastalık tabak, bardak veya diğer nesnelerle bulaşmaz.


Kimler Risk Altında?forum


:z30: Hasta kişiyle aynı evde yaşamış veya uzun süreli temasta bulunmuş olanlar.
:z30: Hastalığın yaygın olduğu ülkelere gidenler.
:z30: Bağışıklık sistemini zayıflatan kanser, AIDS gibi hastalıklara yakalananlar.
:z30: Toplu yaşanan yurt, hastane, cezaevi gibi yerlerde kalanlar
:z30: Beslenmesi bozuk, kötü yaşam koşullarına sahip kişiler
:z30: Alkol ve madde bağımlıları


Tüberküloz olabilir miyim?:z30: Birkaç hafta içinde gittikçe kötüleşen inatçı öksürük,
:z30: Belli bir neden olmaksızın kilo kaybı
:z30: Ateş ve gece terlemesi
:z30: Alışılmışın üzerinde yorgunluk sağlıksız hissetme
:z30: Öksürükle birlikte kan gelmesi
:z30: Hastalık sinsi ve yavaş ilerler.Tanı:


forum


Kişinin tüberküloz olduğu ancak vücut örneklerinde balgam, idrar, mide sıvısı, BOS, pleura periton sıvısı gösterilmesiyle söylenebilir. Alınan doku biyopsilerinde tüberküloza özgü değişikliklerin izlenmesiyle de tanı konabilir.

Aktif hastalığı olanlarla yakın temasta bulunanlar, birlikte yaşayanlara PPD Testi yapılır. PPD Testi,Tbc basilini alıp almadığımızı gösterir, ancak hastalığı göstermez. Testin (+) çıkması, hastalık yönünden araştırmayı gerektirir.Tedavi:forum


Günümüzde hastalık tedavi edilebilir hale gelmiştir. Ancak günlük uygulamalarda tedavinin uzun ve çok ilaçla yapılıyor olması hasta uyumunu güçleştirmektedir. Tedavi en az 6 ay olmak üzere hastanın durumuna göre 9,12 hatta 24 aya kadar uzatılabilir. Düzensiz ya da eksik yapılan tedavi ilaç direncine yol açarak, hastalığın tedavisini güçleştirir.

Ülkemizde Verem Savaş Dispanserleri ücretsiz olarak hastalığın tetkik ve tedavisini yapmaktadır.BCG Aşısı Hastalıktan Korur mu?


forum


BCG aşısı,çocuklarda kanla yayılan(milier) ve beyin zarını tutan(menenjit) tüberküloz gibi ciddi hastalıkları önler. Ancak erişkinlerde hastalık için koruyucu değildir.


Korunma


forum


Tüberküloz hastalığı dünyada ve ülkemizde ciddi bir Halk Sağlığı sorunudur.

Her ne kadar artık eskisi gibi ciddi bir ölüm nedeni olmasa da hastalık kontrolü çabalarının azaldığı ülkelerde, özellikle AIDS hastalığının da yaygınlaşmasıyla görülme sıklığında artma gözlenmektedir. Korunma yöntemlerinin başında,hastaların erken tanısı, hızlı, etkin biçimde tedavisi ve hasta kişiden sağlam kişiye bulaşma yollarının engellenmesi gelir.

Hastalığın, toplu taşıma araçlarını kullanmakla veya günlük işlerle uğraşırken bulaşma riski yok gibidir. Tüberkülozlu çocukların hastalığı yayma olasılığı çok düşüktür.Bakınız, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.


Tevfik Sağlam - Ord.Prof. Tbp. Tuğgeneral Tevfik Salim Sağlam - Ali Tevfik Salim (d. 27 Mayıs 1882, İstanbul - (ö.11 Temmuz 1963, İstanbul) | Türkiye Verem Savaş Derneği’nin Kurucusu Türk Bilim Adamı, Askeri Hekim

Verem Savaş Derneği - Türkiye Ulusal Verem Savaşı Dernekleri Federasyonu | Federasyonun Amacı - Çalışma Koşulları - Çalışma Biçimleri1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 5 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Verem Hastası Sayısı Artıyor


Türkiye'de, 2006 yılı itibariyle belirlenen kayıtlı verem hastası sayısı ise 20 bin 526'' oldu.

Türkiye'de, 2006 yılı itibarıyla belirlenen kayıtlı verem hastası sayısının, 20 bin 526 olduğu bildirildi.

Verem mikrobunun bulunmasının yıl dönümü olan 24 Martın, tüm dünyada ''Dünya Tüberküloz Günü'' olarak kabul edildiğini .

Tüberküloz basilinin uzun süreli ve düzenli tedavi edildiğinde kontrol altına alınabildiğini ''Tüberküloz hastalığı, yaygınlığındaki artış ve kontrolündeki güçlükler nedeniyle son 15 yıldır yeniden dünyanın gündeminde yer alıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) '2006 Küresel Tüberküloz Raporu'ndaki verilere göre, dünyada her yıl yaklaşık 9 milyon yeni verem hastasının ortaya çıktığı ve 1,7 milyon hastanın verem sebebiyle öldüğü bildiriliyor. Türkiye'de, 2006 yılı itibariyle belirlenen kayıtlı verem hastası sayısı ise 20 bin 526.''

Türkiye'de, verem hastalığının kontrolündeki en büyük sorunun tedavi edilemeyen hastalar olduğunu vurgulayan Karadağ, ''Her yıl 2 bine yakın hasta tedaviyi terk ediyor. Sayıları her geçen gün artan bu hastalar toplum içinde serbestçe dolaşıyor, etrafa dirençli mikrop saçıyor. Bu durum toplum sağlığını ciddi olarak tehdit ediyor. Ayrıca hastaların büyük çoğunluğunun genç oluşu toplum içinde bulaşmanın yaygın olduğunu ve hastalığın tanı-tedavi sürecinin aksadığını da işaret ediyor'' diye konuştu.

-DOĞRUDAN GÖZETİMLİ TEDAVİ (DGT) ŞART-

DSÖ'nün hastalığın kontrolü için 'DGT Stratejisi' adı verilen bir dizi önlemleri, tüm gelişmişlik düzeyindeki ülkelere önerdiğini, Türkiye'de de bu konuda 2006 yılında yayınlanan genelgeyle uygulanmaya başlandığını .

Türkiye'de son iki yıldır uygulanan DGT'nin tam başarılı olabilmesi için yapılması gerekenler

''Hem toplum bilincinin gelişmesi hem de başarılı sonuç alınması açısından tüberküloz şüphesi olan herkesin ücretsiz balgam tetkiki yaptırmak için verem savaş dispanserlerine yönlendirilmesi gerekir. Bu konuda verem savaş dernekleri gibi sivil toplum örgütleri de sorumluluk üstlenmeli, hasta ve ailesine destek olmalı ve hastaları ilaç kullanımına teşvik etmelidir. Tüm bunlara rağmen uyum göstermeyen ve ilaç tedavisine düzenli tedavi etmeyen hastaların mutlaka karantina altına alınması sağlanmalıdır. Toplum sağlığını korumak için bu şarttır.''

-DGT NEDİR?-

Doğrudan Gözetimli Tedavi ( DGT) uygulamasında, tüberküloz hastalarının tüm tedavi süresi izleniyor. Tedavi programına alınan hastalara önce kısa bir eğitim veriliyor. Bu eğitimde hastalara ilaçları kimin kontrolünde ve ne şekilde kullanacakları anlatılıyor ve gözetmenin kim olacağı belirleniyor. İlaçlar gözetmene teslim ediliyor. Hasta her gün gözetmenin kontrolünde ilaçlarını kullanıyor. Hasta gelmezse gözetmen hastayı arıyor ve ilaç kullanımının sürekliliği sağlanıyor. Hastanın bu şekilde ilacını içtiği bilgisi de kayıt altına alınıyor.


Türk Toraks Derneği Marmara Şubesi Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 31 Temmuz 2015 Cuma - 20:15
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Verem - Tüberküloz
Verem - Tüberküloz, ana etkeni Mycobacterium tuberculosis (Koch basili) olan enfeksiyon hastalığıdır.forum


Mycobacterium tuberculosisHastalığa halk arasında ince hastalık da denilmektedir. Verem, asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen bakteriyel, bulaşıcı, süreğen bir hastalıktır.


• 24 Ekim 1882 - Alman biliminsanı Robert Koch, verem mikrobunu keşfetti.forumHeinrich Hermann Robert Koch


Bacille Calmette ve Guérin adlı iki araştırmacı, 1920’lerin sonunda vereme karşı bir aşı geliştirmişlerdir. Bu iki araştırmacının adına atfen bu aşıya BCG adı verilmiştir.Özellikleri


Bilinen en eski hastalık, sebebinin kesin olarak bilinmesine, 50 yıldır tedavisinin mümkün olmasına ve üstelik korunabilir bir hastalık olmasına karşın, hâlâ dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam etmekte ve yılda üç milyonu aşkın kişi verem nedeniyle kaybedilmektedir. Yerküre üzerinde yaşayan her üç kişiden birisi tüberküloz ile karşılaşmış ve onunla tanışmış durumdadır. Halen yılda 8 milyon yeni verem hastası teşhis edilmektedir.

Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde nüfusun çok büyük bir bölümü Mycobacterium tuberculosis bakterisi ile çocukluğunda karşılaşmıştır. Hastalık farkedilmeden geçirildikten sonra, bakterinin çok dirençli olması nedeniyle, vücutta uyur bir şekilde kalır. Kişinin savunma sisteminin zayıfladığı durumlarda yeniden hastalık oluşturma potansiyeline sahiptir. Hastalanan kişinin tanısı konulduktan sonra mutlaka en az 6 ay süreyle ilaç tedavisi görmesi gerekmektedir. Tedavi ile iyileşme görülen hastalar Verem Savaş Dispanseri 'ne kontrole giderler. Önceleri sık olan kontroller daha sonra hastanın durumuna göre daha seyrek olur.


Teşhisi


Hastalığın teşhisi balgamın özel boyalar ile boyandıktan sonra, mikroskopta muayenesi sonunda, hastalık etkeni olan Mycobacterium tuberculosis'in gösterilmesi ile konulur. Ayrıca balgamın özel işlemlerden geçirildikten sonra kültüre ekilmesi sonucu, kültürde üremesi de tanıyı kesinleştirir. Bazen, balgam muayenesinde hastalık etkeni görülemez iken, kültürde üreyebilmektedir. Balgam muayenesi hemen sonuç verirken, kültür sonucu iki ay gibi bir süre sonunda elde olunmaktadır. Bazı kültür tekniklerinde daha kısa sürede sonuçlar alınabilmektedir.

Akciğer grafisi en çok görülen form olan Akciğer Tüberkülozunun tanısında diğer önemli bir testtir.

Hastalığın sık görülen formlarında balgamın mikroskop altında muayenesi, kültüre ekilmesi, akciğer filmi tanı için çoğunlukla yeterlidir. Ancak bakteriyolojik muayene yapmadan, sadece akciğer filmi ile tanı konulması yeterli değildir.


Tedavisi


Tüberküloz kesinlikle başarıyla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavide rifampisin, isoniazid, pirazinamid ve etambutol içeren antibiyotikler kullanılır. Tedavinin ilk iki ayında bu dört ilaç kullanılmaktadır. İki aydan sonraki dört ayda rifampisin ve isoniazid kullanılmaktadır. Toplam tedavi süresi altı aydır. Hastalığın iyileşmesi için, bu ilaçları çok düzenli olarak kullanmak gerekmektedir. Halk arasında verem hastalığının tedavisinde gıdaların çok önemli olduğu inancı vardır. Ancak bu doğru değildir. Yine temiz hava, bol gıda gibi yaklaşımların bilimsel bir temeli bulunmamaktadır. İlaç tedavisinin başlanılması ile hastalık hızla iyileşmeye başlar ve genellikle hastanın iştahı açılır. Hastalığın gelişim sürecinde hasta kaybettiği kiloları hızla geri almaktadır. Bunun için hastanın normal beslenme düzeni içinde olması yeterlidir.

Hızla iyileşme olduğu için, hastaların bir kısmı ilaç alımını aksatma eğilimine girdikleri gözlenmiştir. Bu durum ise, ilaçlara direnç gelişmesine neden olmaktadır. Tedaviyi aksatmak herkesin yapabileceği bir durumdur. Bu nedenle ilaç dozları her gün bir sağlık görevlisi tarafından içirilmektedir. Bu tedavi şekline Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) denilmektedir ve bu yaklaşımı ülke çapında uygulanması geniş bir organizasyonu gerektirmektedir. Bu organizasyonun tümüne birden Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTs) denilmektedir. Bu strateji, günümüzde dünyada kullanılan modern tüberküloz tedavi yaklaşımıdır. Ülkemizde de 2006 yılından beri bu tedavi yaklaşımı uygulanmaktadır.

0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel

Verem - Tüberküloz Nedir?
forum


Mycobacterium tuberculosis


• 24 Mart 1882 - Robert Koch, verem hastalığına neden olan bakteriyi (mycobacterium tuberculosis) keşfettiğini duyurdu. Bu buluşuyla 1905 yılında Tıp alanında Nobel ödülünü alacaktır.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 31 Temmuz 2015 Cuma - 20:15
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Verem - Tüberküloz Nedir?• 26 Haziran 1924 - Verem aşısı Valmette tarafından keşfedildi.


Bakınız,
Tarihte Bugün: 26 Haziran
0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Verem - Tüberküloz Nedir?


• 24 Ekim 1882 - Alman bilim insanı Robert Koch, verem mikrobunu keşfetti.


Bakınız,
Tarihte Bugün: 24 Ekim


Robert Koch | Bakteriyolojinin Kurucularından Antraks Basili, Tüberküloz Basili Ve Kolera Basili'nin Keşfi Ve Koch Postülatlarını Geliştirmiş Alman Hekim
0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Verem - Tüberküloz Nedir?Verem Savaş Eğitimi HaftasıBakınız,
Tarihte Bugün: 3 Ocak

0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Verem - Tüberküloz Nedir?
• 24 Mart - Dünya Tüberküloz'la Mücadele GünüAlıntı

• 24 Mart 1882 - Robert Koch, verem hastalığına neden olan bakteriyi (mycobacterium tuberculosis) keşfettiğini duyurdu. Bu buluşuyla 1905 yılında Tıp alanında Nobel ödülünü alacaktır.

forum


Tüberküloz Basilini keşfeden Robert Kochforum


Kültürde üremiş M.tuberculosis kolonisiforum


Tüberküloz basili içeren bir balgam örneğinin mikroskop görüntüsü

Bakınız,
Veremle Savaş Ve Eğitim Haftası | Ocak Ayının İlk Haftası - Veremle Savaş Eğitimi Haftası İle İlgili Şiirler - Güzel Sözler
0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Verem - Tüberküloz• 26 Haziran 1924 - Verem aşısı Valmette tarafından keşfedildi.
0

#10
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Verem - TüberkülozVerem Savaş Eğitimi Haftası (03-09 Ocak)


forum


Tüberkülin cilt testi (TCT)


Sağlıklı günler dileriz.


Kadim Dostlar ™ Yönetimi

0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Verem - Tüberküloz Nedir? | Hastalık Etkeni - Görülme Sıklığı - Nasıl Bulaşır? - Tanı - Tedavisi Nedir? Verem'den Korunma Yolları Nelerdir?" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

PPD nedir - Google'da Ara (86), tüberküloz nedir - Google'da Ara (37), tbc nedir - Google'da Ara (31), tüberküloz resimleri - Google'da Ara (29), tüberkiloz nedir - Google'da Ara (25), tüberküloz çeşitleri - Google'da Ara (23), hastalık etkeni - Google'da Ara (17), tbc nedir - Google'da Ara (15), tüberküloz nedir - Google'da Ara (13), verem nasıl bulaşır - Google'da Ara (13), tüberküloz nedir - Google'da Ara (12), verem hastalığı ile ilgili resimler - Google'da Ara (12), ppd nedir - Google'da Ara (12), verem çeşitleri - Google'da Ara (11), tüberküloz nedir - Google'da Ara (11), tbc nedir - Google'da Ara (10), VEREM NE DEMEKTIR - Google zoeken (10), tüberküloz çeşitleri - Google'da Ara (9), verem hastalıkları nelerdir - Google'da Ara (9), verem etkeni - Google'da Ara (9), verem ile ilgili resimler - Google'da Ara (8), tüberküloz nedir - Google'da Ara (8), tüberküloz nedir - Google'da Ara (8), ppd nedir - Google'da Ara (8), tüberkıloz - Bing (8), verem bulaşıcımı - Google'da Ara (8), verem hastalığı ilgili şiir - Google'da Ara (8), tüberküloz nedir - Google'da Ara (8), veremden korunma yolları nelerdir - Google'da Ara (8), PPD NEDİR - Google'da Ara (8), VEREM NASIL BULAŞIR - Google'da Ara (8), tüberkiloz nedir - Google'da Ara (7), tbc nedir - Google'da Ara (7), tüberküloz nedir tedavisi - Google'da Ara (7), verem bulaşıcımı - Google'da Ara (7), verem nasıl bulaşır - Google'da Ara (7), tüberküloz resim - Google'da Ara (6), (1) tüberküloz nedir - Web Search Results (6), tüberkiloz çeşitleri - Google'da Ara (6), tüberküloz hastalığı nedir - Google'da Ara (6), hastalık etkeni nedir - Google'da Ara (6), ppd nedir - Google'da Ara (6), verem ile ilgili resimler - Google'da Ara (5), verem hastalığının etkeni - Google'da Ara (5), ppd neDİR? - Google'da Ara (5), tüberküloz çeşitleri - Google'da Ara (5), veremle ilgili resimler - Google'da Ara (5), tbc nedir - Google'da Ara (5), bulaşıcı hastalıklarla ilgili şiir - Google'da Ara (5), Tüberküloz Nedir - Google'da Ara (5), tüberküloz resimleri - Google'da Ara (5), verem bulaşıcımı - Google'da Ara (4), verem çeşitleri - Google'da Ara (4), verem ile ilgili resimler (4), tüberküloz nedir - Google'da Ara (4), tüberküloz çeşitleri - Google'da Ara (4), tüberküloz çeşitleri - Google'da Ara (4), tüberküloz çeşitleri - Google'da Ara (4), tuberkulos asısı - Google'da Ara (3), tbc nedir - Google'da Ara (3), verem araştır - Google'da Ara (3), verem etkeni nedir - Google'da Ara (3), tuberkulos belirtileri - Google-Suche (3), verem(tüberküloz)nedir - Google'da Ara (3), tbc belirtileri - Bing (3), tuberklos menenjit uzman tv - Google'da Ara (3), tüberküloz hastalığı etkenleri - Google\'da Ara (3), hastalık etkeni nedir - Google'da Ara (3), tuberkuloz nedir - Bing (3), tüberkiloz belirtileri - Bing (3), verem nedir nasıl bulaşır - Google'da Ara (3), verem hastalığı nasıl bulaşır - Google'da Ara (3), verem ile ilgili resim - Google'da Ara (3), verem nedir nasıl bulaşır - Google'da Ara (3), tbc nedir - Bing (3), verem ile ilgili şiir l - Bing (3), verem ilgili çözümler - Bing (3), hastalık etkeni nedir - Google'da Ara (3), verem nasıl bulaşır - Google'da Ara (3), tuberkulos hastaligi - Sök på Google (2), veremin hastalik etkeni - Google\'da Ara (2), veremin hastalik etkeni - Google\'da Ara (2), tuberkulos nedir - Google-Suche (2), veremin etkeni nedir - Google\'da Ara (2), (1) tüberkiloz çeşitleri - Web Search Results (2), tuberkulos nedir - Google-Suche (2), koruyucu tiberkilos tedavisi nedir - Google'da Ara (2), tuberkulos nnedir - Google-Suche (2), tiberkueloz nedir - Bing (1), tuberkulos hastaligi nedir - Google-Suche (1), tuberkulosun belirtileri nelerdir - Google Search (1), Verem mikrobu el teması ile bul uzmantv - Google\'da Ara (1), tuberkulos cesitleri - Google-Suche (1), tuberkulos hastaligi nedir - Sök på Google (1), tuberkulos hastaligi - Recherche Google (1), veremin hastalık etkeni - Google\'da Ara (1), verem savaş ile ilgili görseller - Google\'da Ara (1), verem etkeni - Google\'da Ara (1), verem etkeni - Google\'da Ara (1), tuberkulos hastaligi nedir - Google-Suche (1),