Kadim Dostlar ™ Forum: Egzotik Birkaç Hayvan | Hamster , Kobay Ve Tavşanlar - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Egzotik Birkaç Hayvan | Hamster , Kobay Ve Tavşanlar Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   melekler_ucamaz 

  • Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...
  • Grup: Özel Dost
  • Mesaj sayısı: 3.880
  • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
  • Gender:Female
  • Location:cennet mahallesi
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

HAMSTER
forum
Hamsterler sessiz ve sakin bir yaşam şekli sürdürüler. Malesef yaşam süreleri kısadır ortalam 3 yıldır.Hemsterler yanlız yaşamaya ve bekar bir hayat sürdürmeye alışıktır.Hamsterler 3-4 haftalık iken annesinnin süt emmesi ni bırakır ve bu yaştan itibaren alınıp yetiştirilmesi uygun olur.Ergenlik dönemine 6. haftada itibaren gireiler ergenlikten önce ona eş bulmak önerilmez, yoksa ikisi arasındaki ilişki kavgaya dönüşür ve sonunda kandökülür.
Bu küçük kemiric gününün büyük bir bölümünü uyuyarak gecirir.Ancak günün sonunda, akşama doğru uyanır. Hamster yarı karanlık ve sakin hayatı sever. Öğlenden sonra 16 dan gece saat 1 'e kadar uyumaz.Bu arada yiyecekllerini depoeder ve eksersiz yaparki bundan çok hoşlanır.Bunun için içinde koştuğu boş bir tekerlek dışında , boş makaralar, ceviz kabuğu gibi oyuncaklar sağlamak önemlidir.Eğer olanak varsa ona içinde oyun sahası bulunan bir kafes sağlamak en iyisidir.Yani kafesin bir bölümünde kum alnı bulunmalıdır. Bu kumun hamsterin istediği gibi eşebileceği ve içine girebileceği miktarda bulunması önemlidir. Başka bir yere üzerine tırmanabilmesi için dallanmış bir büyük dal parçası konması oyun zevkini tatmin edecektir.Eğer hamster için en iyi oyun yerinin evinizin bahçesi olduğuna karar verirseniz, bu sırada onu gözden kaçırmamaya özen gösteriniz.
Hamster tahtanın direnci ne olursa olsun, bundan yapılan bütün eşyayı parçalayabilir. Bunun için kalacağı yer tel bir kafes olmalıdır.Kafesin telleri horizantel olursa küçük kemiriçibunları merdiven gibi kullanarak tırmanma duygusunu tatmin eder. Kafesin tabanına emici bir yataklık veya bataklık kömürü ve kum karışımı serilmelidir. Hamster pisliğini daima kafesin aynı bölgesine yapar. Bu nedenlede kafesi temizlemek kolaydır.Hamster gibi uzun süre uyuyan küçük bir hayvan için yatacağı yer çok önemlidir. Kazılmış bir yerde uyuma içgüdüsünü tatmin etmek için ona buna uygun bir yer hazırlamak iyi olur. Bunun için minyatür bir ev hazırlamak ihtiyacı karşılar.Kafesin içine kağıt parçası , yonga,yün ipliği gibi uygun birkaç materyal konursa küçük kemirici bunnunla ona hazırlanan evi süsleyecektir.Bütün bu eşyayı evine taşıması için oldukça zaman gerkir. Bu işlemi ancak yatağı yeterince yumuşak olduğu zaman bırakır.
Hamster tam bir vejeteryan değildir. Ona tohum karışımı dışında bisküvit, küçük parça peynir, çiğ et, şekerli şeyler verilmesi önerilir. İçecek olarak suyun dışında hafif sulandırılmış süt verilebilir. Suyn sürekli olarak hayvanın önünde bulunması gerekir. Su kabının kafese sabitlenmesi gerekir. Kemirme zevkini tatmin etmek için ona küçük dal parçaları veya pişmemiş küçük dana kemiği vermek uygundur. Böylece devamlı büyüyen dişlerini belirli düzeyde tutabilir. Yiyeceklerini depo etme alışkanlığı olan hamsterin bu yiyeceklerinin bozulup bozulmadığını ve küflenmediği kontrol edilmelidir. Bunu kontrol edmek için onun dışarıya çıkmasını beklemek en iyisidir. Böylece onu küstürmemiş olursunuz.
Genellikle dişi hamsterler marttan ekime kadar üremeye yeteneklidir. Dişi her dört günde birkaç saat erkeği kabul eder. Eğer çiftleşme için uygun zaman olduğuna emin olunmazsa ikisini aynı kafes içine koymak doğru değildir. Dişi ve erkeğin 30-40 dakikalık çiftleşme seramonisi dışında ayrı kafeslerde kalması uygundur. Çiftleşmenin olup olmayacağını anlamak için iki hamsteride bir odaya serbest bırakmak yeterlidir. Böylece dişi ve erkek hamsteri birbiri ile kavga yapmadan izlemek olanağı vardır. Eğer dişi çiftleşmeye razı değilse erkeği tanımayacaktır. Oysa kafeste bu durumda kavga başlar. Tersine erkeği kabul ederse erkek yaklaştığı zaman dişi bundan hoşlandığını gösterir ve hareketsiz kalır. Anlamsız bakışlarla olaçakları kabullenir. Gebelik 15-18 gün sürer. Yavruların yuvada kaldığı süre boyunca yani aşağı yukarı iki hafta boyunca ne yaptıklarına bakmayınız. Yoksa annenin herşeyi yıkma hatta yavrularını dahi yeme tehlikesi vardır. Gebelik ve emzirme döneminde gıdasına takviye yapılması (ayçekirdeği,bol sebze,az et ve içebildiği kadar süt) uygun olur. İlk bir aydan sonra anne yavrulara sinirlenmeye başlar ve buzaman onları ayrı bir kafese alması gerekir.

· Kobay (guinea pig)
forum
· Güney Amerika kökenlidir.xvı. yüzyılda avrupaya gelmiştir.Daha sonra labaratuvar muayeneleri için kullanılmaya başlamıştır. Bunun yanında bazı hayvan severler tarafından evde de beslenmektedir. Barışçıl, tatlı sakin bir hayvandır. Bu küçük hayvan hamster ile tavşan arasında bir canlıdır.Bu nedenle farklı renkte birçok çeşiti vardır. Beslemesi çok kolaydır. Yalnız hava akımlarından korumak gerekir.

Kobay 3 haftalık olduğu zaman beslemek olasıdır. Çünkü bu yaşta anasını emmeyi bırakır. Tahtadan yapılmış bir sandıkta beslenebilir. Bunun uzunluğu en azından 80 cm. olmalı dır. Hamster'in aksine tahtayı kemirmeye çalışmaz. Yuvanın tabanında bataklık kömürü veya kum karışımı ayrıca kuru ottan oluşturulmuş küçük bir yer bulundurulmalıdır. Sndığının içinde yiyecek ve içecek kaplarını devirmemesi için bunların tespit edilmesi gerekir. Yiyecek içecek kaplarının sürekli temiz olması önemlidir. Çünkü kobaylar pisliğe vebunun sonucu olarak enfeksiyonlara karşı çok duralıdır.Hamster'in tersine bizim gibi geceleri uyur. Gündüzleri hareketlidir ve atlayıp sıçrar oyun oynamayı çok severler. Bir köpek kadar size bağlanır. Kobayın sağlıklı olması için yemeklerini belirli bir saatte olması gerekir. Günde iki kez yiyecek verilir. Hemen hemen vejeteryandırlar. Bu küçük kemiriciye zaman zaman hayvansal orjinli gıdalarda verilebilinir. Örneğin süt veya katı yumurta gibi. İhtiyacı olan vitaminleri sağladığından emin olmakiçin , onun menüsünü çoğunlukla tane şeklindeki gıdalardan oluşturmak gerekir. Ayrıca arasıra ayçekirdeği ( özellikle tüylerin güzelliği için) yulaf tanesi, pişmiş patetes parçaları,havuç,elma parçaları verilebilir.Bu arada kobayın kullanımı için yumuşak tahta parçaları veya gerekirse iyice bayatlamış ekmek kabuğu koymayı ihmal etmemelidir. Bunlar hayvan dişlerini törpülemesine yardım eder.
Kobaylar için C vitamini çok önemlidir. C vitaminin gıdalar ile karşılanması zorunludur bunun için taze sebzeye ihtiyaçları vardır. Biber, ¼ portakal veya vitamin C tabletleri verilmelidir. Vitamin C yetersizliğinde gençlerde kıkırdak oluşumunda yetersizlikler, çarpık kemikleşme ve eklem bölgelerinde kanama şekillenir.
Kobayın sessiz ve sakin bir yaşam şekli vardır. Bu hayvanlar rekabete ve kıskançlığa neden olmamak şartıylaaynı kafeste iki erkek,bir dişi olarak yaşayabilirler. 1.5 aydan itibaren üremeye yetenekli olmasına karşın 4 aydan önce çiftleşmeye bırakmak doğru değildir. Kobayların genellikle 7 yıldan fazla yaşarlar . Dişi ve erkeğibirbirinden ayırmak kolaydır. Seksüel deliğin her tarafını hafifce parmaklarla bastırırsanız, erkeklerde deri altında yuvarlanan testisleri hissedersiniz. Bu işlemi birazdaha sürdürürseniz,penisin dışarıya çıkmasına neden olursunuz. Dişilerde özel bir durum yoktur. Dişi erkeğini 15 gün aralıklarla 1 gün boyunca kabul eder. Bununla birlikte bu günün dışında erkeğine kötü davranmaz. Eğer iyi anlaşabiliyorlarsa aynı kafeste çiftleşme oluncaya kadar birlikte kalabilirler.

Çiftleşmeden 65 gün sonra dişi yavrularını meydana getirir. Ana karnında uzun süre kalan yavrular doğumdan sonra kendi kendilerine yetebilirler. Hayatlarının ilk 3 haftasını annelerinbi emmekle geçirmelerine rağmen dişleri tüyleri vardır ve gözleri tamamen açıktır.Bu arda azda olasa katı besinlerde yiyebilirler. Tamamen bilinçli olarak doğumun ertesi günü dişi erkeği ile aşk oyunlarına girebilir.Eğer bu hayvanlardan kısa zamanda çok sayıda sahip olmak istemiyorsanız, erkeği devamlı olarak dişinin yanında tutmamak gerekir.


Tavşanlar:
forum
Tavşanlar yüzyıllardır ehlileştirilmişlerdir, biraz gayretle çok sevimli pet olabilirler.
Tavşanlar tuvalet alışkanlığı kazanabilirler.Evi kirletmemeyi öğrenirler, çok uğraştığınız takdirde, itaat etmeyi de öğrenebilirler. Eğer bir an evvel tavşanın belli bir yere pislemesini ve böylece evin içinde serbestce dolaşmasını arzu ediyorsanız onu eve aldıktan sonraki bir kaç gün bir odaya koymak önerilir. Bu odaya bir talaş kabı bırakarak,tavşanın ihtiyacını buraya görme alışkanlığını kazanması sağlanır.
Eğer bu sevimli hayvanı beslemek isterseniz,biraz sabırlı olmanız gerekecektir Tavşanınızı ne kadar iyi eyitirseniz eğitin unutmayınki o bir kemiricidir.Evinizdeki tahta eşyalar süpürgeliklerde diş izi bırakmaması için ona bunun yerine geçebilecek sert birkaç eşya sağlamak iyi olacaktır. Örneğin iyice bayatlamış ekemek veya küçük parça odun bu ihtiyacı karşılar.
Tavşanlarda kaprofaji (dışkı yeme )vardır. Eğer günün herhangi bir zamanında küçük dostunuz kakasını yerken görebilirsiniz. Sakın şaşırmayın ve buna asla engel olmayınız. Tavşanlar iki çeşit kaka yaparlar bundan sadece birisini yerler. Çünkü tavşan, barsağının son kısmında imal ettiği bu içerik proteğin den çok zengindir,bazı vitaminleri içerir ,düşük selülozlu ve sindirime yardımcı bakterilerden oluşur. Tavşan günlük protein ihtiyacının % 7 sini bundan karşılar.
Eğer buna engel olursanız tavşan güçten düşer ve zayıflar.
· Yavru tavşanlar, eğer üretilmeyeceklerse, iki yaşından önce kısırlaştırılmalıdırlar.Dişiler üreme organları(yumurtalık ve uterus ) kanserlerine çok yatkındırlar ve kısırlaştırma bu riski ortadan kaldırır; erkeklerin ise agresif davranışlarını önler.

· Çoğu tavşan, fazla beslenildiğinden, obesliğe yakın derecede şişmandır ve dengeli bir rejim şarttır. İyi kalite timothy samanı yanısıra, az miktarda pellet ve koyu yeşil , sarı sebzelerle meyveler kullanın. Samanın içindeki seluloz en iyi, tüy topu önleyicisidir ve sindirimi düzenler.

· Tavşanınız eve gelir gelmez, veteriner kontrolüne götürün; daha sonraki kontrolleri her altı ayda bir yapılacaktır. Tavşanlarda iç parazit çok görüldüğünden, gaita muayenesi tavsiye edilir. Pirelenebileceği için, pire ilaçları kullanılması gerekebilir. Dişlerini sıkça muayene ettirn. Tavşanlarda diş uzaması görüldüğünde dişlerin törpülenmesi gerekir.
Tavşanların aşıya gereksinimi yoktur.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Egzotik Birkaç Hayvan | Hamster , Kobay Ve Tavşanlar" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

atların çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (123), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (34), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (33), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (30), hayvanların çiftleşmesi - Google'da Ara (17), danaların çiftleşmesi - Google'da Ara (17), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (15), danaların çiftleşmesi - Google'da Ara (14), hayvanların çiftleşmesi 18 d - Google'da Ara (12), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (11), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (11), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (11), at çiftleşmesi ntv - Google'da Ara (10), atların çifleÅŸmesi - Google'da Ara (10), at sikiÅŸi - Google'da Ara (9), atların çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (9), hayvan sikiÅŸi - Google'da Ara (8), tavşan çiftleşmesi oyunu - Google'da Ara (8), hayvanlarda çiftleÅŸme - Google'da Ara (8), hayvanlarınçifleÅŸmesi - Google'da Ara (8), at sikiÅŸi - Google'da Ara (8), atların cifleÅŸmesi - Google'da Ara (8), hayvanla sikiÅŸ - Google Search (8), youtubehayvanlar alemi - Google'da Ara (7), hayvan çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (7), atların çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (7), ÅŸikiÅŸ - Bing (7), atların sikiÅŸi - Google'da Ara (7), çifleşen hayvanlar - Google'da Ara (7), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (7), at cıftlesmelerı - Live Search (7), youtubehayvanlar çiftleşiyor - Google'da Ara (7), hayvanlarınçiftleÅŸmesi - Google'da Ara (7), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (6), vahşi hayvanların çiftleşmesi - Google'da Ara (6), danaların çiftleşmesi - Google'da Ara (6), at sikiÅŸi - Google'da Ara (6), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (6), çifleşen köpekleri izle - Bing (6), at sikiÅŸi - Google'da Ara (6), hayvan insan çiftleşmesi - Google'da Ara (6), hayvan çifleÅŸmesi - Google'da Ara (5), at sikiÅŸi - Google'da Ara (5), hayvan sikiÅŸi - Google'da Ara (5), hayvan sikiÅŸi - Google'da Ara (5), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (5), hayvanların çiftleşmesi - Google'da Ara (5), hayvanların çiftleşmesi - Google'da Ara (5), hayvan çiftleşmesi - Live Search (5), at pisliğinde selüloz aranması - Google'da Ara (5), danaların çiftleşmesi - Google'da Ara (5), köpek sikiÅŸi - Google'da Ara (5), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (5), hayvanların cıftlesmelerı - Google\'da Ara (4), atların çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (4), Arama V9 (4), tavşan ekmek yermi - Google'da Ara (4), hayvanla kadın sikiÅŸi - Google'da Ara (4), Guinea Pig / Kobay tuvaletını - Google'da Ara (4), av oyunları tavşan - Google'da Ara (4), danaların çiftleşmesi - Google'da Ara (4), insanla hayvan çiftleşmesi - Google'da Ara (4), hayvanlarınçiftleşmesi - Bing (4), köpeklerin sikiÅŸi - Google'da Ara (4), Köpekli sikiÅŸ pornosu - Google'da Ara (4), hamsterlar ekmek yermi? - Google'da Ara (4), hayvanların çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (4), youtubehayvanlar - Google'da Ara (4), hayvanlarda çiftleÅŸme - Google'da Ara (4), tavsanlarin ciftleşmesi - Bing (4), yeni besleme metodu ! ? :S (4), dana çiftleşmesi - Google'da Ara (4), yabani hayvanların çiftleşmesi - Google'da Ara (4), HAYVANÇIFLEŞMELERI - Live Search (4), atların sikiÅŸi - Google'da Ara (4), hayvanların çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (4), hayvanlarda çifleÅŸme - Google'da Ara (4), hayvanların çitleÅŸmesi - Google'da Ara (4), atların çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (4), www.hayvanli.ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (4), ÅŸikiÅŸ - Google'da Ara (4), hayvan sikiÅŸi - Google'da Ara (4), at çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (4), hayvan çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (4), köpek çiftleÅŸmesi - Google'da Ara (4), at sikiÅŸi - Google'da Ara (4), hayvanların çiftleşmesi video - Google'da Ara (4), hayvançifleşmesi - Bing (3), Eyvah!! (3), atların çifleÅŸmesi - Bing (3), hayvançifleşmesi - Bing (3), çifleşen hayvanlar - Bing (3), hayvanların cıfleşmesı - Bing (3), dogal hayvanların cıFtlesmelerı - Google\'da Ara (2), maymunların cıftlesmelerı - Google\'da Ara (2), youtubehayvanlar çifleşme resimleri - Google\'da Ara (2), ÅŸikiÅŸ - Bing (2), evcil hayvan pornosu - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (2), HAYVANLARINÇIFLEÅ MESI - Google\'da Ara (2), atlarınçiftleşmesi - Bing (2),

"Egzotik Birkaç Hayvan | Hamster , Kobay Ve Tavşanlar " ile Benzer Konular
Birkaç Karikatür
5 Yanıt - 1.637 Görüntülenme
Tavşanlar l Çok Şirinler
1 Yanıt - 697 Görüntülenme
Hayvan Sahiplerinin Görev Ve Sorumlulukları | Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği
3 Yanıt - 8.426 Görüntülenme
3d Hayvan Duvar Kağıtları...
0 Yanıt - 2.256 Görüntülenme
Hayvan Hakları Evrensel Bildirgesi...
9 Yanıt - 1.036 Görüntülenme