Kadim Dostlar ™ Forum: Türkiye'deki Engerek Yılan Türleri | Bölgelere Göre Engerek Dağılım - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Türkiye'deki Engerek Yılan Türleri | Bölgelere Göre Engerek Dağılım Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla PaylaşTürkiye sınırları içerisinde bir çok sürüngen türü varlığını sürdürmektedir. Bunlarin bir kısmını engerekler oluşturur. Ülkemizde bulanan bu nadir türleri kısa kısa tanıtarak birazda olsa bu güzel topraklarda ne tür zenginlikerin varlığını sürdürdüğünü bilmenizi istedik.


forum

Boynuzlu Engerek (Vipera ammodytes )

Boynuzlu engerek (Vipera ammodytes), Viperidae (engerekgiller) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak gri, sarı ve kahverengi renkli engerek türü.

"Boynuzlu" denmesinin nedeni burun ucunun gergedan boynuzu gibi küçük ve yukarıya doğru olmasından. Sırtta ayrıca koyu kahverengi, baklava deseni benzeri zikzak desenler bulunur. beneklerin ortası kenarlara göre daha açık olur. Kuyruğun uç kısımları genç bireylerde sarımsı pembe renkli olur. Başın üst kısmında küçük ve belirgin benekler bulunur.karın bölgesi sarımsı beyaz ve küçük benekli olur. Genel olarak küçük kemiriciler, avlayabildikleri kuşlar, diğer yılan türleri ve kertenkeleler başlıca besinlerini oluşturur. Kemiricileri ve kuşları zehirleyip öldürerek, diğerlerini canlı olarak yerler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Hareketleri oldukça yavaştır. Eylül-Ekim'den Mart-Nisan'a kadar kış uykusuna yatarlar. İlkbaharda çiftleşen dişiler, Ağustos ayında 5-14 kadar yavru doğururlar. Boyları genel olarak 50-60 cm (erkekler en fazla 90 cm) kadar olur.

Türkiye'de kumlu yerlerden daha çok küçük boylu bitkilerin altlarında, orman açıklıklarında, çalılık ve taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Trakya, Batı, Kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

forum


Baran engereği (Vipera barani)

Baran engereği (Vipera barani), engerekgiller (Viperidae) familyasından Türkiye'de endemik olan bir engerek türü.

Sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah ya da grimsi kahverengi. Kuyruk ucu sarımsı. Bazen sırt biraz açık renkli olur. Bu halde benekler zikzaklı olur. Genel olarak küçük kemiriciler, kertenkeleler ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Boyları 55 cm kadar olur.

Kısa boylu bitkilerin altında, taşlık yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 400 metreye (bilinen) kadar olan yerlerde bulunabilirler.

İsmini Türkiye'nin önde gelen herpetologlarından Prof. Dr. İbrahim Baran'dan almaktadır.

Sakarya'da, Torosların Silifke civarındaki yerlerde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

forum


Kafkas engereği (Vipera kaznakovi)


Kafkas engereği (Vipera kaznakovi), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak siyah, gri, sarı ve kırmızı renkli bir engerek türü.

Sırtın büyük bir bölümünü kaplayan ve baştan kuyruğa kadar uzanan zikzaklı bir şerit bulunur. Bu şerit bazen parçalı halde de olabilir. Vücudun yan tarafları küçük benekli ya da noktalı olur. Beyaz benekli olan karın bölgesinin rengi, siyah ve tonlarında olur. Genel olarak küçük kemiriciler, kertenkeleler ve çeşitli omurgasızlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Boyları genel olarak 50-60 cm kadar olur.

Ormanlık yerlerin taşlık bölgelerinde yaşarlar. Rutubeti yüksek olan yerleri severler. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Ülkemizde sadece Hopa (Artvin) civarında habitatın uygun olduğu alanlarda yaşarlar.

forum


Koca engerek (Macrovipera lebetina)


Koca engerek (Macrovipera lebetina), engerekgiller (Viperidae) familyasından bir engerek türü.

Sırt bölgesinin rengi genel olarak grimsi kahverengi ve bu rengin tonlarında olur. Sırtta bazı yerlerde birleşik koyumsu benekler (bazen belirsiz) bulunur. Bunların yanında (sırtın ortalarında) kenarları koyu renkli, iç kısımları tuğla kırmızısı ya da sarı renkte beneklerde bulunur. Başın üst kısmında bazen küçük siyah benekler bulunabilir. Kuyruk ucu sarımsı. Beyazımsı ya da pembemsi olan karın bölgesinde nokta halinde siyah benekler bulunur.

Genel olarak fare gibi küçük kemiriciler, kertenkeleler, kuşlar, yılanlar ve çeşitli omurgasız hayvanlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Avlarını sabahın erken saatlerinde ya da geceleyin avlarlar. Yemeden önce zehirleyerek öldürürler. Hareketleri oldukça ağır olan bu hayvanlar gündüzlerini daha çok dinlenerek geçirirler. Genel olarak canlı doğururlar (5-7 kadar). Bazı bölgelerde de yumurtlarlar (4-7 kadar). Yumurta 1 ay içinde açılır. Boyları 150 cm kadar olabilir.

Ovalarda, taşlık yerlerde, terk edilmiş evlerde, harabelerde, bahçelerde ve tarlalarda yaşarlar. Yüksekliği 1500 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da, Doğu Akdeniz bölgesinde habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler ve Türkiyenin zehri en ölümcül yılanları olarak bilinirler.

forum

Çayır engereği (Vipera ursinii)


Çayır engereği (Vipera ursinii), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesinin rengi genel olarak soluk kahverengi, grimsi, sarımsı ya da açık yeşil olan bir engerek türü.

Sırtta baştan başlayıp kuyruğa kadar devam eden, zikzaklı ya da dalgalı koyu renkli bir şerit bulunur. bu şeridin kenarları iç taraflarına göre daha koyu renkli olur. Vücudun yan taraflarında da baştan kuyruğa kadar uzanan koyu benek sıraları bulunur. Baş kısmında iki tane büyük benek bulunur. Karın bölgesin sarımsı beyaz ve bunun üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. En çok yedikleri besin çekirgedir. Bunun yanında diğer böcekleri ve az olarak da kertenkeleleri ve küçük kemiricileri de besin olarak alırlar. Kaya ve taş altlarında, kemirici hayvanların yuvalarında kış uykusuna yatarlar. Dişiler yazın sonlarına doğru (bir defada 10 kadar olmak üzere) doğururlar. Yeni doğan yavrular 13-14 cm kadar olur. Boyları 40-50 cm kadar olur.

Genel olarak açık yerlerin, taşlık ve otluk bölgelerinde yaşarlar. Ormanlık ve ağaçlık yerlerde az da olsa bulunabilirler. Yüksekliği 3000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Kuzeydoğu Anadolu'da ve Akdeniz Bölgesinde sadece Elmalı (Antalya) civarında habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

forum

Şeritli engerek (Vipera xanthina)


Şeritli engerek (Vipera xanthina), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi bir engerek türü.

Sırtta, baştan kuyruğa kadar uzanan siyah ya da koyu kahverengi büyük benekler bulunur. Bu benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturur. Vücudun yan taraflarında da bir benek sırası bulunur. Başın üzerinde küçük siyah benekler ve arka kısmından yanlara doğru sarkan iki büyük siyah benek bulunur. Siyah renkli şakak bandı da açıkça görülür.

Karın bölgesi sarımsı beyaz ve üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. Genel olarak küçük kemiriciler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve kuşlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Gündüzleri oyuklarda ve taş altlarında saklanan bu hayvanlar, avlanma işlerini gece yaparlar. Kendilerini koruma amaçlı saldırabilirler. Oldukça ağır hareket ederler ama saldırırken çok hızlı olabilirler. Boyları ortalama 70-80 cm (en fazla 100 cm) kadar olur.

Dağlarda, ormansız ve taşlık olan yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 2000 metreye kadar olan yerlerde bulunabilirler.

Orta, Güney ve Batı Anadolu'da habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.

forum

Ağrı engereği (Vipera raddei)


Ağrı engereği (Vipera raddei), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverenkte olan bir engerek türü.

Sırtta, baştan kuyruğa kadar iç sarımsı ya da tuğla renginde olan büyük benekler bulunur. Bu benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturur. Vücudun yan taraflarında da bir benek sırası bulunur. Başın üzerinde küçük siyah benekler ve arka kısmından yanlara doğru sarkan iki büyük siyah benek bulunur. Siyah renkli şakak bandı da açıkça görülür. Karın bölgesi sarımsı beyaz ve üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. Genel olarak küçük kemiriciler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve kuşlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Gündüzleri oyuklarda ve taş altlarında saklanan bu hayvanlar, avlanma işlerini gece yaparlar. Kendilerini koruma amaçlı saldırabilirler. Oldukça ağır hareket ederler ama saldırırken çok hızlı olabilirler. Boyları ortalama 70-80 cm (en fazla 100 cm) kadar olur.

Dağlarda, ormansız ve taşlık olan, az bitkili yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 1000-3000 metre arasında olan yerlerde bulunabilirler.

Doğu Anadolu'da Kars, Ağrı, Iğdır, Hakkari ve Van civarında habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.


forum

Vagner engereği (Vipera wagneri)


Vagner engereği (Vipera wagneri), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi olan bir engerek türü.

Sırtta, baştan kuyruğa kadar iç sarımsı ya da tuğla renginde olan büyük benekler bulunur. Bu benekler bazen birleşip baklava desenli, dalgalı ya da zikzaklı bir şerit oluşturur. Vücudun yan taraflarında da bir benek sırası bulunur. Başın üzerinde küçük siyah benekler ve arka kısmından yanlara doğru sarkan iki büyük siyah benek bulunur. Siyah renkli şakak bandı da açıkça görülür. Karın bölgesi sarımsı beyaz ve üzerinde küçük siyah noktalar bulunur. Genel olarak küçük kemiriciler, diğer yılanlar, kertenkeleler ve kuşlarla beslenirler. Kemiricilerle beslendikleri için yararlıdırlar. Boyları ortalama 50-80 cm kadar olur.

Dağlarda, ormansız ve taşlık olan, az bitkili yerlerde yaşarlar. Yüksekliği 1200-2000 metre arasında olan yerlerde bulunabilirler.

Kars'ta habitatın uygun olduğu alanlarda dağılım gösterirler.


Çoruh engereği (Vipera pontica)

Türkiye`nin kuze doğusunda , Artvin, Kars, Erzurum ve Çoruh nehri yakınlarında bulunmaktadır. Nesli tükenmekte olan türler arasında yer alır ve koruma altındadır. Genellikle yükseklerde ve dağlık kayalık alanlarda varlıklarını sürdürmeye çalışırlar. Herhangi bir fotoğrafina rastlayamadığımız için ekleyemiyoruz.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Türkiye'deki Engerek Yılan Türleri | Bölgelere Göre Engerek Dağılım" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

en büyük yılan türü - Google'da Ara (13), türkiyedeki yılan türleri - Google'da Ara (9), ığdırı tanıtan resimler ve yazılar - Google'da Ara (7), bölgelerdeki bitki dağılımı - Google'da Ara (6), trakya engereği - Google'da Ara (6), türkiyede görülen yılan resimleri - Google'da Ara (6), türkiyede yılan türleri - Google'da Ara (5), yılan türleri video - Google'da Ara (5), türkkiyede en büyük yılan - Google'da Ara (4), türkiyede bulunan yılan türleri ve bulunduğu bölgeler - Google'da Ara (4), trakya enbuyuk yılan - Google'da Ara (4), türkiyede hayvansal dağılım - Google'da Ara (4), türkiyenin bölgelere göre orman sıralaması - Google'da Ara (4), yılan engelek resimleri - Google'da Ara (4), trakyadaki yılan çeşitleri - Bing (3), türkiyedeki yılan türleri - Bing (3), türkiyedeki engerekler - Google'da Ara (3), ENGEREK YILAN ÇEŞİTLERİ - Google'da Ara (3), trakyada yaşayan yılanlar - Google Arama (2), türkiye deki en büyük yılan video - Bing (2), trakya'daki yılanlar - Google'da Ara (2), türkiyede yaşayan Engerekler - Bing (2), Arama V9 (2), engelek yılanının yaşam alanı - Google\'da Ara (2), türkiyedeki engerekler - Google Arama (2), Arama V9 (1), (1) temel yılanı videoları - Web Search Results (1), turk engerek yılanı hakkında bilgi - Google Search (1), antalyada yilan turleri - Recherche Google (1), antalya bölgesinde yaşayan yılan türleri - Google\'da Ara (1), türkiyede yılan çeşitleri - Google\'da Ara (1), Türkiyede Bölgelere göre yılan türleri - Bing (1), Arama V9 (1), turk engerek yilani - Google Search (1), Türkiye Engerek - Yahoo! Search Results (1), turkiyede yilan turleri - Bing (1), turkiyedeki yilan cesitleri ve zararlari - Bing (1), ENGEREKLER - Bing (1), trakya bolgesindeki yilanlar - Buscar con Google (1), trakyadaki yilan... | Yahoo! (1), Arama V9 (1), yavru şeritli engerek yılanı bakımı - Bing (1), yavru şeritli engerek yılanı bakımı - Bing (1), anadoluda yaşayan engerek türü - Google\'da Ara (1), trakyada yaşayan yılanlar - Google\'da Ara (1), anadoluda engerek yılanları - Bing (1), trakyada yaşayan yılan türleri - Google\'da Ara (1), trakyada yaşayan yılan türleri - Google\'da Ara (1), trakyada yaşayan yılanlar - Bing (1), trakya yılan türleri - Google\'da Ara (1), bölgelere göre yılan türleri - Google\'da Ara (1), sakaryadaki yilan - Bing (1), yılancesitleri - Google Search (1), turkiye yilan cinsleri - Bing (1), +Engrek yılanları - Bing (1), trakyada yaşayan yılanlar - Google\'da Ara (1), trakyada yasayan yilan turleri - Google\'da Ara (1), trakyada yasayan engerek yilan turleri - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - evcil yılan türleri (1), (1) bölgelere göre hayvanlar - Web Search Results (1), bölgelere göre yilanlar - Google-Suche (1), engerek yilani hakkinda bilgi - Bing (1), engerek yilani - Bing (1), Arama V9 (1), Arama Govome (1), trakya bölgesinde görülen yılan çeşitleri - Google\'da Ara (1), trakya bölgesinde görülen yılan çeşitleri - Google\'da Ara (1), türkiye\'deki engerek türleri - Bing (1), (1) trakya engereği - Web Search Results (1), türkiye'deki engerek yılanı - Google'da Ara (1), türkiyedeki engerekler - Google'da Ara (1), türkiyedeki bölgelere göre yılan - Google'da Ara (1), engelek yılanın rengi - Google Arama (1), engerek türleri ve vidyoları - Google'da Ara (1), türkiye\'deki yılan türleri - Google Arama (1), trakya'da yılan cinsleri - Google'da Ara (1), türkiyede illere göre yılanlar - Google'da Ara (1), anadolu engeleği - Google'da Ara (1), TÜRKİYEDE engerek yılanı çeşitleri - Google'da Ara (1), trakya engereği - Google'da Ara (1), Google Custom Search (1), engrek yılanı bolge - Google'da Ara (1), engerek yılanı trakya - Google'da Ara (1), trakya bölgesindeki yılan türleri - Google'da Ara (1), trakya engereği - Google'da Ara (1), siyah renkli yılanlar - Google'da Ara (1), türkiye'de görülen en büyük yılan - Google'da Ara (1), bölgelere göre yılan türleri - Google'da Ara (1), anadolu yılanları - Google'da Ara (1), trakya engereği videoları - Google'da Ara (1), engerek yılanı türkiyede hangi bölgelerde bulunuyor - Google'da Ara (1), engerek yılanı görsel - Bing (1), engerek yılanı yaşam bölgeleri - Google'da Ara (1), Facemoods - web search results - TÜRKİYEDEKİ BÖLGELERE GÖRE TARİHİ ESERLER (1), türkiyedeki engerek - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), türkiyedeki yilan cesitleri - Recherche Google (1), engerek - Bing (1), yılan çeşitleri vıdeo turkce - Google\'da Ara (1), engerek yılan - Bing (1), Funmoods - web search results - turkiye hayvan bakimi videolu (1),