Kadim Dostlar ™ Forum: Carmen - Carmen Operası | Georges Bizet Tarafından Yazılan Fransız Operası - Carmen'in Hikayesi - Karakterler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Carmen - Carmen Operası | Georges Bizet Tarafından Yazılan Fransız Operası - Carmen'in Hikayesi - Karakterler Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.566
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Carmen - Georges Bizet
forumCarmen, Georges Bizet tarafından yazılan bir Fransız operasıdır. Operanın metinlerini Henri Meilhac ve Ludovic Halevy yazmıştır. Opera aynı isimle yayınlanan bir romandan uyarlanarak sahneye aktarılmıştır.

forumKünye :

Beste : Georges Bizet
Metin: Henri Meilhac-Ludovic Halevy
Eser : Prosper Merimee
İlk Oynanışı : Opera-Comique, Paris,3 Mart 1875
Türkiye’de ilk oynanışı : Ankara, 1948


Karakterler :


- Carmen: Bir çingene, Mezzo-Soprano
- Don Jose : Onbaşı, Tenor
- Escamillo: Boğa Güreşçisi, Bariton
- Micaela : Köylü Kızı, Soprano
- Zuniga : Teğmen, Bas
- Morales: Onbaşı, Bariton
- Frasquita ve diğer çingene kızlar : Soprano
- Mercedes : Soprano
- Lillas Pastia: Hancı
- Andres : Teğmen, Tenor
- Le Dancaire kaçakçılar: Tenor/Bariton
- Le Remendado : TenorEserin ortaya çıkışı ve hikayesi :

forum1830 yılında Presper Merimee adında bir yazar, İspanya’ya yaptığı bir yolculuk sırasında daha sonradan romanına konu olacak bir hikaye duyar. Kıskanç aşığı tarafından öldürülen bu kadının hikayesinin yayınlanması 15 yılını alacaktır. Bu sürenin sonunda kafasında ana hatlarıyla netleşen hikaye 1845 yılında bir roman olarak yayınlanır. Merimee, hikayesinde bir fabrikada işçi olarak çalışan Carmen’in başka bir çalışanı yaralaması üzerine Don Jose tarafından tutuklanmasıyla başlar. Carmen tüm dişiliğini kullanarak hapise gitmemenin yolunu bulur.


Don Jose’yi sevdiğini ve aynı akşam handa buluşmak istediğini söyleyerek kaçar. Bunun üzerine Teğmen Zuniga, suçlunun kaçmasına izin veren Onbaşı Don Jose’yi tutuklatır. Onbaşıyı, Lillas Pastia’nın hanında bekleyeceğini söylerek kaçan Carmen aynı akşam handadır. Hana gelen boğa güreşçisi Escamillo onunla ilgilenir, Carmen’in kaçakçı arkadaşları da yeni bir işe katılması için onu çağırır. Ancak Carmen’in gözü hiç bir şey görmemektedir. Don Jose’ye aşıktır. Ne pahasına olursa olsun onu görmek isteyen Don Jose hapishaneden kaçar. Hana geldiğinde iki aşık buluşur. Ancak o sırada Teğmen Zuniga gelir. Don Jose’yi tutuklamak ister ancak Carmen’in kaçakçı arkadaşları araya girer. Bu durumda Don Jose onların safına katılır. Artık orduyu terketmiş ve sevdiği kadın uğruna suçluların dünyasına karışmıştır. Suçlular bir dağda mola verdiklerinde Carmen’in Don Jose’ye olan ilgisi tükenmeye başlamıştır. Bir fal açarak ilişkilerine son vermek zorunda olduklarını söyler. Ancak bunu kabullenemeyen Don Jose kendisine ihanet etmesi durumunda Carmen’i öldürmekle tehdit eder. Daha sonra Carmen farlını hemen toplar. Çünkü falda kendi ölümünü görmüştür.

Carmen’i bulmak için oraya gelen boğa güreşçisi Escamillo, Don Jose’ye meydan okur.Carmen göründüğünde bu duello sona erer. Escamillo onları Sevil’de düzenlenecek olan boğa güreşine davet eder. . Bu sırada Don Jose’yi takip eden Micaele onu köye dönmeye ikna etmeye çalışmaktadır. Don Jose köye dönmeyi reddeder ancak annesinin ölmek üzere olduğu haberini alınca bu fikrinden vazgeçer. Carmen, Escamillo’ya aşık olmuştur. Artık bir suçlu olan Don Jose de bunu anlamıştır. Boğa güreşinde Carmen, Jose’yi soğuk karşılar. Jose ona bir kez daha bir araya gelme teklifinde bulunmuş olsa da Carmen bunu reddeder. Kalabalığın çığlıkları duyulurken Carmen, Don Jose’nin verdiği yüzüğü çıkarıp atar. Jose öfkeden çılgına dönmüştür elindeki bıçağı sevdiği kadına saplar. Daha sonra üzüntüden kahrolur.
forumBizet’in bir opera yazma konusunda metin yazarlarına önerebileceği bir çok hikaye vardı. Ancak Cemile isimli tek perdelik operasından sonra anlatım gücünün istediği yola girdiğinden emin olan Bizet Carmen temasını seçti. Opera günümüzde en ünlü operalar arasında yer almasına rağmen ilk oynanışında hiç de böyle bir tepkiyle karşılanmamıştı. Seçici Paris halkı bu operadan hoşlanmadı. Metinleri müstehcen olarak nitelendiriliyordu. Operanın çoğunluğunda kullanılan İspanyol tarzı ritmler ve müziklerle, Fransa’nın klasik tarzından koptuğu söylenmişti.

Eser zorlama bir saygıyla karşılandı ancak ilk oynanışında yaratılan kötü havayı üzerinden atamadı. Eserin 33ncü kez sahnelendiği gece Georges Bizet’in üstüste gelen kalp krizleri sonucu hayata veda ettiği söylenir. Bu opera da tıpkı Mozart’ın Don Giovanni’si gibi çok geç anlaşılan ve zamanının ötesinde bir eserdi. Nitekim üç sene sonra Londra’daki ilk oynanışının ardından büyük bir başarı kazanmış ve ünlü olmuştu. Ancak Bizet bu mutluluğu yaşayacak kadar hayatta kalamadı.
forumCarmen, oyuncular için gerçekten zor bir operadır. Karakterlerin çok iyi bir şekilde tasvir edilmesi gereklidir.

Carmen: Halkın içinden birisi, güvenilmez ve ayran gönüllü bir aşık, ateşli, tutkulu güzel ama batıl inançları olan bir çingene güzeli.

forumDon Jose : Güzel kadınlara karşı zaafı olan, duygusal, kıskanç, aşkı uğruna herşeyi yapabilecek birisi. Tutkuları onun ve sevdiği insanların felaketi olabilecek birisi.forum
Carmen operası aynı zamanda bir çok klasik besteciye de üzerinde çalışabilecek bir tema vermiştir. Bu besteciler ve eserlerini şöyle sayılabilir,


- Pablo de Sarasate’in Carmen Fantazisi (1883)
- Franz Waxman’ın Carmen Fantazisi (1946)
- Vladimir Horowitz’in Carmen’den bir tema üzerine varyasyonları.
- Ferruccio Busoni’nin yazdığı bir sonatinin ismi de Fantasia da camera super Carmen’dir. Bu eserde besteci operadan temalar kullanmıştır.

Carmen operası aynı zamanda sinemaya da aktarılmıştır. 1915’te Cecil B. DeMille operanın 59 dakikalık bir sessiz filmini yönetmiştir. 1960’ta Hong Kong’ta Carmen teması üzerine Wang Tianlin’in yönettiği The Wild, Wild Rose isimli bir film vardır. 1967’de ünlü orkestra şefi Herbert von Karajan, operanın bir renkli filmini yönetmiştir. 1983’te Carlos Saura operadan ilham alarak bir dans filmi yapmıştır. 1984’te operanın bir film versiyonu yapılmıştır. Bu filmde Julia Migenez, Carmen’i; Placido Domingo ise Don Jose’yi canlandırmıştır. Ayrıca günümüzde, MTV isimli müzik kanalı, Carmen : A Hip Hopera isimli bir versiyonunu yapmıştır. En güncel Carmen uyarlaması ise Güney Afrika’nın Khayelitsha bölgesinde çekilen U-Carmen e-Khayelitsha (2005) isimli yapıttır. Bu film Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Altın Ayı ödülüne layık görülmüştür.Albüm :
forum
Sonsuz Sanat olarak Georges Bizet’in Carmen operasına ait kayıt 1977 yapımı kayıttır. Albümde Londra Senfoni Orkestrası’nı Claudio Abbado yönetiyor. Carmen’i Teresa Berganza, Don Jose’yi ise Placido Domingo oynuyor. Albüm 3 CD olarak 2005′te yeniden düzenlenmiş (Re-mastered) haliyle piyasaya tekrar sürülmüştür.

Don Jose karakteri olarak Placido Domingo’nun tutkulu karakteri ve parlak sesi, tonlamaları ve mizacı Carmen’in hafifmeşrepliğinin mükemmel ifadelerine sahip coşkun İspanyol mezzo-sopranosu olan Teresa Berganza için ideal bir zıt karaterdir. Sherril Milness’in Toreador aryasunda Carmen, Jose’nin taşra çocuk askerini asillikten uzak abartılı erkek figürüne dönüştürmesi, Ileana Cotrubas’ın Don Jose’nin köyde bıraktığı vefakar taşra kızı olan Miceala’yı canlandırması en etkileyici kayıttır. Destekleyici roller ve deneyimli sahne sanatçıları engin bir manevi güç yaratmaktadır. Bu kaydın müzik piyasasında hala göze çarpan bir kayıt olmasının en önemli etkeni Piero Faggioni’dir. Faggioni, 1977 Edinburg Festivali’ndeki yapımı takip ederek, King’s Theatre sahnesinde oluşan dramatik ilişkilerin albümde de devam etmesini sağlamıştır. Claudio Abbado’nun helezonik yaylı yönetimi ve Londra Senfoni Orkestrası’nın görkemli yorumu, bu albümü merakjlandıran drama ile olduğu kadar yorumunun saf güzelliğiyle unutulmaz yapmıştır.
Georges BİZET'in hayatı için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.566
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Carmen


Fransız besteci Georges Bizet'nin 4 perdelik Opera eseri. Ana konusu Mérimée'in Carmen adlı kısa romanından alınmıştır. Librettosu ise Meilhac ve Halévy tarafından yazılmıştır. Prömiyeri Paris'te , Opera Komik'te, 1875'te sahnelenmiştir.


forum


Fransa'da 3 Mart 1875'te ilk sahnelendiğinde yerleşik opera ve ahlâk anlayışının ihlali gibi algılandığından olumsuz tepkilerle karşılanan eser, eleştirmenler tarafından yüzeysel, üstünkörü bulunmuştur.

Operanın hikâyesi 1830 civarlarında İspanyanın Sevil şehrinde geçer. Eserin baş kadını çok güzel ve ateşli bir tabiatı olan ve bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan bir çingene genç kız olan Carmen'dir. Aşkını kullanmada çok serbest olan Carmen, aşk alanında hiç tecrübesiz bir asker olan onbaşı Don José'yi kandırır. Bu ilişki yüzünden Don José eski nişanlısını bırakır. Birliğindeki üst rütbedeki subayların emirlerine karşı gelip askerlikten kaçar. Bir kaçakcı ekibinin üyesi olur. Carmen kendinden bıkıp boğa güreşçisi Escamillo ile aşk hayatına başlayınca kıskançlığından Carmen'i öldürür.

19. yüzyıl Fransız edebiyatının tanınmış yazarlarından Prosper Mérimée'nin en önemli yapıtı. Romandan çok, uzun öykü niteliğini taşıyan yapıt, yakışıklı genç bir süvari olan Don José ile bir çingene kadını olan Carmen arasındaki aşkı anlatır. Carmen'e olan tutkusundan dolayı toplumsal konumunu ve saygınlığını yitiren Don José, Carmen'in casusluk yaptığı kaçakçılık çetesine girmek zorunda kalır. Carmen'in birçok sevgilileri olmasına ve tutkulu aşkına bir türlü karşılık vermemesine dayanamayan Don José, tek çıkar yolu Carmen'i öldürmekte bulur, kendisi de askerî makamlara teslim olur. Prosper Mérimée, Don José ve Carmen'in dramını, üslup ustalığını ve İspanya'nın (Endülüs) egzotik havasını kullanarak, dünya edebiyatının önemli yapıtlarından biri haline getirmiştir. Bu özellikleriyle yapıt, besteci Bizet'ye de esin kaynağı olmuş ve ünlü "Carmen" operası bestelenmiş (1875) ve birçok kez de filme alınmıştır.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Carmen - Carmen Operası | Georges Bizet Tarafından Yazılan Fransız Operası - Carmen'in Hikayesi - Karakterler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Яндекс (5), bizzet catmen operası - Bing (4), carmen operası izle - Bing (3), karmen operası - Bing (2), georges bizet carmen dinle - Yahoo! Turkey Search Results (2), carmen operasi turkce cevirisi - Google\'da Ara (2), carmen operası - Bing (1), bizet carmen sözleri - Google\'da Ara (1), carnen opera dinle - Bing (1), carmen opera dinle - Google\'da Ara (1), carmenin hikayesi - Google Search (1), carmen müziği - Bing (1), carmen operası - Bing (1), carmen operası - Bing (1), carmen operası - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), carmen operası - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), carmen operası - Bing (1), carmen operası - Bing (1), (1) fransız devrimi şarkı sözleri - Web Search Results (1), carmen hikayesi - Google Search (1), carmen operası - Bing (1), carmen operası - Bing (1), http://img189.imageshack.us/img189/9344/43500948.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), karmen operası - Bing (1), Carmenin hikayesi - Google\'da Ara (1), carmen operası karakterleri - Bing (1), Google Custom Search (1), carmen hikayesi - Google\'da Ara (1), carmen operasının konusu - Google\'da Ara (1), opera carmen sözleri ve okunuşu - Google\'da Ara (1), opera carmen sözleri ve okunuşu - Google\'da Ara (1), carmen operasi turkce sozleri - Google\'da Ara (1), carmen opera izle - Bing (1), carmenin hikayesi - Google\'da Ara (1), bizet carmen operası - Bing (1), carmen hikayesi - Bing (1), karmen operası - Bing (1), karmen operası - Bing (1), OPERA MÜZİĞİ DİNLET - Bing (1), Arama V9 (1), carmen operası izle - Google\'da Ara (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), osmanlı padişahına yazılan carmen operası - Google Arama (1), Web Search Results (1), carmen operası sözleri - Yahoo! Search Results (1), georges bitez carmen operası izlesene.com - Google\'da Ara (1), carmen operası - Bing (1), batı müziği opera şarkı sözleri - Google\'da Ara (1), carmen opera dinle - Google\'da Ara (1), Bizzet karmen opera dinle - Google\'da Ara (1), fıransız george hıkayeleri - Google\'da Ara (1), carmen opera dinle - Bing (1), carmen opera dinle - Bing (1), carmen operası izle - Google'da Ara (1), carmen opera izle - Google'da Ara (1), bizet\'in eseri carmen dinle - Google\'da Ara (1), bitez carmen dinle - Google\'da Ara (1), bitez carmenn dinle - Google\'da Ara (1), carmen operası - Bing (1), carmen operası izle - Google\'da Ara (1), bizet carmen sözleri - Google\'da Ara (1), carmen operası konusu - Google\'da Ara (1), bitez carmen operasi - Google\'da Ara (1), (1) carmen operasını dinle - Web Search Results (1), (1) carmen operası çizgi film izle - Web Search Results (1), fransiz operasi - Google\'da Ara (1), karmen hikaye - Google\'da Ara (1), Karmen hikayesi - Ïîèñê â Google (1), carmen operasının sözleri - Bing (1), carmen operasının sozleri - Google\'da Ara (1), bizet carmen hikayesi - Αναζήτηση Google (1), teması nedir carmenin - Google\'da Ara (1), karmen operasını izlet - Google\'da Ara (1), carmen operası sözleri - Google'da Ara (1),

"Carmen - Carmen Operası | Georges Bizet Tarafından Yazılan Fransız Operası - Carmen'in Hikayesi - Karakterler " ile Benzer Konular
İlk Türk Otomobili - Devrim | Türkiye'de Otomobil - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in Talimatı İle Üretilen Türkiye'nin İlk Otomobili Devrim'in Hikayesi - Teknik Özellikleri
6 Yanıt - 7.748 Görüntülenme | www.devrimarabasi.com
Karagöz Ve Hacivat Gölge Oyunu | Hacivat Va Karagöz Oyundaki Karakterler Ve Tiplemeler
2 Yanıt - 9.532 Görüntülenme | Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde yaşamış her türlü tip...
Fransız Devrimi (1789) | Nedenleri, Gelişimi, Sonuçları
3 Yanıt - 7.388 Görüntülenme | Ticaretin gelişmesiyle zenginleşen burjuvaziler ...
Türkçe'ye Nasıl Fransız Kaldık | Dr. Veli Sırım
0 Yanıt - 1.680 Görüntülenme
Boğaziçi Köprüsü | Boğaziçi Köprüsü’nün Resimlerle Hikayesi - Tarihçesi
10 Yanıt - 1.174 Görüntülenme | 20 Şubat 1970 - 2 Mayıs 1974