Kadim Dostlar ™ Forum: Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

  • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.701
  • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
  • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet
Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet

KİTABIN ADI Demir Maske

KİTABIN YAZARI Alexander DUMAS

YAYINEVİ VE ADRESİ Altın Kitaplar Yayınevi Cağaloğlu / İSTANBUL

BASIM TARİHİ 1999

KİTABIN YAYIM MAKSADI
Dostluk Ve Arkadaşlığın Önemi

KİTABIN ÖZETİ :

1600' lü yılların Fransası' nda geçen kraliyet erkanını ve sosyete içersindeki insanların yaşantılarını ve entrikalarını anlatan bir kitaptır.

Madam Dö Servöz, bildiği çok önemli bir sırrı kullanıp çıkar elde edebilmek için elinden geleni yapmayı planlamaktadır. Bunun için ilk olarak maliye bakanının üzerindeki suçlamaların kanıtları sayılabilecek mektupları bakanın yardımcısı Mösyö Kolber' e 5000 altına satar. Bu mektuplar sayesinde Mösyö Fuke görevinden alınır.

Van piskoposu Aramis, Mösyö Fuke' nin verdiği yemeğe katılır ve Mösyö Fuke' ye, kendisine yapılan suçlamaları haklı çıkaracak mektupları, 5000 altına Madam Dö Servöz tarafından kendi yardımcısına satıldığı haberini verir. Mösyö Fuke yapmış olduğu harcamaların makbuzunun çalınmış olduğunu görünce korkup sapsarı olur Aramis ise ona korkmamasını ve hala kendisinin başsavcı olduğunu, kendi kendine dava açamayacağını söyler. Mösyö Fuke ise bu görevi bir buçuk milyon liraya Mösyö Vanel' e sattığını söyler. Aramis, Mösyö Vanal' i anlaşmayı iptal etmeye zorlar ama başaramaz. Aramis Fuke' ye, bu fakirlik durumunda bile zenginliğinin ispatı olarak bir şölen düzenlemesini söyler. Bu konuda ona maddi destek verir.

Bu arada Mösyö Raul, kraliçe tarafından Londra' ya çağırılır. Sebebi ise Raul' un nişanlısı Matmazel Döla Valyer' in kralla ilişkisi olduğunu öğrenmesidir. Bunun üzerine Dartanyan' ın yanına gider. Kral, Raul' un nişanlısı ile buluşmak için Sent-Enyan' ın odasını kullanıyordu. Bu yüzden Raul Porthos ile Sent-Enyan' ın düello haberini yollar. Sent-Enyan bu olayı krala söyler, kral da bu durum karşısında telaşlanır.

Raul' un babası Athos, kraldan Raul ile Matmazel Döla Valyer' in evlenmeleri için izin ister. Kralın izin vermemesi üzerine krala karşı gelir ve onu düşmanı ilan eder. Bu durumda kral da Dartanyan' ı Athos' u tutuklaması için gönderir. Bu arada Aramis de tutuklanır. Dartanyan kralla sert bir dille konuşup Athos' un affedilmesini sağlar.

Aramis, Bastil hapishanesinde müdürle beraber bir mahkumun günah çıkartmasına çağrılır. Aramis gence suçunun ne olduğunu sorunca genç, suçunun ne olduğunu bilmediğini ve buraya ne için kapatıldığını da anlayamadığını söyler. Küçükken annesi ve babasına kraliçeden gelen bir mektubun kuyuya düştüğünü görür. Ailesi mektubu çıkartmak için birini ararken kendisinin kuyuya inip mektubu aldığını ve okuduğunu söyler. Mektubu okuduğunda şimdiye kadar ailesi olarak bildiği kişilerin aslında ailesi olmadığını öğrenir. Daha sonra ailesi bu mektubu bulup kraliçeye haber verir ve bu olaydan sonra buraya kapatılır ve Aramis genci zindandan çıkartmaya söz verir.

Mösyö Fuke' nin verdiği davete hazırlanan Aramis, ziyaretinde Bastil hapishanesinde on yıldır haksız yere yatan Markialli adlı bir gencin salıverilmesi için izin ister Mösyö Fuke ise izni hemen imzalar. Birkaç gün sonra bu belge ile Aramis hapishane müdürü Bezmo' nun yanına gider. Önceden tuttuğu adamlar Aramis ile müdür yemek yerlerken emri getirirler. Bunun üzerine hapishane müdürü çok şaşırır. Müdür düşünürken Aramis kendi yazdığı izinle bu kağıdı değiştirir, Aramis' in söz verdiği genci böylece müdür serbest bırakır.

Aramis ve genç hızla ilerlerken Aramis çocuğa kendisinin aslında on dördüncü Lui’ nin ikiz kardeşi olduğunu söyler. Sonra Atos kralın yerine geçecek olan kardeşine saraydaki kişileri tanıtan bir defter verir. Bu defteri çok iyi ezberleyen Philip artık kralın yerine geçmeye hazırdır. Aramis Mösyö Fuke' nin düzenlediği şölene katılır. Akşama doğru otururlarken Dartanyan' ın şüphelendiğini sezinleyen Aramis, Dartanyan' ın içini rahatlatmak için yemin eder. Genç kral yatacağı zaman Athos ve Philip bulundukları odadan kralın odasını gözetlemektedirler. Böylece Philip kralı daha iyi taklit edebilecektir.

Ertesi gece kral Dartanyan' ı yanına çağırıp Mösyö Fuke' yi tutuklamasını ister ve uykuya yatar. Uyandığında ise kendisini zindanda bulur. Aramis kral rolü yapan Philip' i çok iyi eğitmiştir. Kimse şüphelenmemektedir. Aramis bu olaydan Mösyö Fuke' ye bahseder. Dürüst bir insan olan Mösyö Fuke bu olayın kendi evinde olmuş olmasını kaldıramaz ve gerçek kralı zindandan kurtarmaya gider. Bu arada da Aramis' le Porthos' a kaçmaları için müddet verir. Kurtulan Lui ile Philip karşı karşıya geldiği anda büyük bir şaşkınlık yaşanır. İkisi de kral rolü oynadığı için sahtesini bulmak Dartanyan' a kalır. Dartanyan doğru bir seçimle Philip' i tutuklar.

Aramis ile Porthos hiç zaman kaybetmeden Athos' un kapısına dayanır, burada atlarını değiştirip Güzel Ada' ya gitmek için yola koyulurlar. Athos ve Raul aldıkları yeni görev gereğince Antib' e gideceklerdir. Yolda Sent-Oran adasına uğrarlar ve burada Dartanyan' la karşılaşırlar. Dartanyan adada Philip' in gardiyanlığını yapmaktadır. Paris' te ise Mösyö Fuke iflasın eşiğindedir. Kral Lui ise Kolber' in kışkırtmaları sonucunda Fuke' yi iyice köşeye sıkıştırmış ve ona ait olan Güzel Ada' yı ele geçirmeye kralı ikna etmiştir. Güzel Ada' da bulunan Aramis ve Porthos yardım beklemektedir. Yardım yerine kraliyetin burayı almak için gönderdiği gemilerle karşılaşırlar. Dartanyan komutasındaki filo adaya çıkar. Dartanyan, Aramis ve Porthos' a kralın onları yenmeye kararlı olduğunu söyler. Dartanyan arkadaşlarını tutuklamamak için istifa eder. Bu sefer kralın gizli mektubu doğrultusunda ikinci subay tarafından tutuklanır ve adaya ateş açılır. Aramis' in emriyle adadakiler karşı koymadan dağılır. Aramis’ le Porthos istifasını geri alıp görevine döner ve kral ona mareşallik sözü verir. Bir haftalık araştırma ile arkadaşı Porthos' un öldüğünü Aramis’ in ise İspanya' ya kaçıp özgür olduğunu öğrenir.

Raul gittikten sonra yalnız kalan Athos iyice yaşlanmıştı. Oğlunun Afrika' da öldüğü haberini alınca dayanamayıp ölür. Bu arada Dartanyan gelir, Athos' un öldüğü haberini alıp yıkılır. Bu olaydan dört yıl sonra Dartanyan iyice yaşlanmıştır. Kral onu Hollanda' ya sefere gönderir. Bu sefer de Dartanyan on iki küçük kale ele geçirir. On üçüncü kuşatması sırasında ona kraldan bir mektup ve kutu gelir. Mektubu okur ve mareşal olduğunu öğrenir. Bu sırada subayları kaleyi almak üzeredir. Tam kutuyu açacağı sırada bir top güllesi göğsüne çarpar buruk bir sesle inleyip anlamsız sözler söyler. Bunlar ölmek üzere olan bir insanın sarf ettiği sözlerdir. Gözlerini kapatmadan önce kalenin teslim olduğunu gösteren beyaz bayrak gözüne ilişir. Mareşallik asasını sıkıca kavrar ve bir savaşçı gibi yaşadığı hayatında, bir savaşçı gibi ölür.

Athos, Porthos, Aramis ve Raul' un dostlukları bir destan olmuştur. Bu kitapta işlenen ana tema; insanlar arasında dostluk ve sadakatin her şeyin üzerinde olduğunu, dostların birbirleri için her şeyden vazgeçebileceğini göstermektedir. Eğer hepimizin hayatında böyle dostluklar olsa hayatımız çok daha anlamlı olur.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

uc silahsorler kitabinin ana fikri-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (45), demir maske kitabinin ana fikri ve konusu-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (23), kraliçeyi kurtarmak özet - Google'da Ara (12), kraliçeyi kurtarmak özeti - Google'da Ara (12), demir maske özet - Google'da Ara (12), kraliçeyi kurtarmak kitabının özeti - Google'da Ara (11), demir maske kitabının özeti - Google'da Ara (10), siyah lale alexandre dumas kitap ana fikri-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (9), demir maske karakterleri,ana fikri,ana konusu - Google'da Ara (8), kraliçeyi kurtarmak kitap özeti - Google'da Ara (8), demir maske hikaye özeti - Google'da Ara (7), alexandre dumas uc silahsorler ana fikri-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (7), kraliçeyi kurtarmak izle (6), demir maske kitabinin kisa ozeti-Demir Maske - Alexandre Dumas - Özeti- Muhakeme (5), siyah lale kitabinin ana fikri-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (5), kraliçeyi kurtarmak kitabının ana fikri ve konusu (5), demir maske özet - Google'da Ara (5), kraliçeyi kurtarmak özet - Google'da Ara (5), yaban kitabının geniş özeti - Google'da Ara (5), alexander dumas'ın demir maske kitabının özeti - Google'da Ara (5), kraliçeyi kurtarmak özeti - Google'da Ara (4), DEMİR MASKE KONUSU VE ANA FİKRİ - Google'da Ara (4), uc silahsorler kitabinin ana fikri-Demir Maske - Alexandre Dumas - Özeti- Muhakeme (3), demir maske kisa ozeti-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (3), Bing : Alexandre dumas demir maske özeti (3), kraliçeyi kurtarmak özet - Google\'da Ara (3), demir maske kısa özeti (3), demir maske kitabının kısa özeti - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak kitabı özeti - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak adlı kitabın özeti - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak olayın geçtiği yer - Google'da Ara (3), demir maske özeti - Google'da Ara (3), demir maske hikaye kitabının özeti - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak uzun kitap özeti - Google'da Ara (3), demir maske filmi özeti - Google'da Ara (3), alexandre dumas demir maske özeti - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak karekterleri - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak geniş özet - Google Search (3), kraliçeyi kurtarmak kitabıNIN özeti - Google'da Ara (3), demir maske kitap özeti - Google'da Ara (3), dünya klasıklerınden demır maske nın özetı - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak kitap özeti - Google'da Ara (3), kraliçeyi kurtarmak kitabının geniş özeti (2), demir maske kitabının kısa özeti - Bing (2), kraliçeyi kurtarmak adlı kitabın özeti - Bing (2), Google Custom Search (2), demir maske kitap çok kısa özeti (2), Demir maske adlı hikayenin ana fikirleri - Bing (2), üç silahşörler kitabının ana fikri nedir - Google\'da Ara (1), üç silahşörler 2 romanının ana fikri - Google\'da Ara (1), demir maske adlı kitabın özeti - Bing (1), kraliçeyi kurtarmak kitabının ana fikri - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), demir maskenin konusu - Bing (1), demir maske adlı kitabın özeti - Bing (1), demir maske adlı kitabın kısaca özeti - Bing (1), demir maskenin ana dusunce-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (1), kraliçeyi kurtarmak kitabının özeti - Bing (1), kralıceyı kurtarmakana dusuncesı - Google\'da Ara (1), demir maske kitap özeti - Start App Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), demir maske kitabının kısa özeti - Bing (1), demir maske ingilizce özet - Bing (1), üç silahşörler ana fikri özeti - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak kitabının ana fikri - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - Demir Maske (1 (1), kraliçeyi kurtarmak kitabının uzun özeti (1), alexandre dumas demir maske kisa özeti - Bing (1), demir maske hikayesi - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak kitabının geniş özeti (1), üç silahşörler ana fikri özeti - Google\'da Ara (1), demir maske kitap özeti kısa - Start App Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), demir maske - Bing (1), 15kraliçeyi kurtarmak kitap özeti ve anafikri - Google\'da Ara (1), alexandre dumas siyah lale ozeti-Demir Maske - Alexandre Dumas - Ana Fikri (1), alexander dumas ozeti - Bing (1), antik batı klasikleri yayımının üç silahşörler özeti - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak kitabının özeti nedir? - Google\'da Ara (1), demir maske kitabın ana fikri - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak özeti - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak ana fikri - Google\'da Ara (1), Web Search Results (1), demir maske kısa özeti - Bing (1), kraliçeyi kurtarmak özet - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak özet - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak özet - Google'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak kitabının özeti - Google'da Ara (1), kraliceyi kurtarmak özet - Google Arama (1), alexandre dumas demir maske karakter - Google\'da Ara (1), alexandre dumas demir maske kitap özeti - Yahoo! Search Results (1), kraliçeyi kurtarmak kitap özeti ve anafikri - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak özet - Google\'da Ara (1), demir maske özet - Bing (1), Arama V9 (1), (1) demir maske kitabının özeti - Web Search Results (1), kraliçeyi kurtarmakkitabının özeti - Bing (1), alexsander dumas - Bing (1), kraliçeyi kurtarmak özeti - Google\'da Ara (1), kraliçeyi kurtarmak özetleri (1), demir maske hikayesi - Google\'da Ara (1),

"Alexander Dumas - Demir Maske | Ana Fikir ve Geniş Özet " ile Benzer Konular
Ağva | Karadeniz Kıyısında Küçük Bir Cennet - Ağva Hakkında Geniş Bilgi
2 Yanıt - 2.754 Görüntülenme
Fikir Nedir?
0 Yanıt - 2.335 Görüntülenme
Amoxicil | Antibakteriyel - Geniş Spektrumlu Pensilin
1 Yanıt - 2.461 Görüntülenme | kronik bronşit, otitis media, sinüzit, üriner sistem ...
Sezon 3-Bölüm 6: I Do | 8 Kasım 2006, Özet ve Yaşananlar
0 Yanıt - 626 Görüntülenme | Özet ve Yaşananlar
Paintball İçin Gerekli Ekipmanlar | Silahlar, Maske, Hız Ölçer, Boya Topları
0 Yanıt - 12.300 Görüntülenme