Kadim Dostlar ™ Forum: Halide Edip Adıvar - Ateşten Gömlek | Özet - Konu - Ana Fikir - Karakterler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

Halide Edip Adıvar - Ateşten Gömlek | Özet - Konu - Ana Fikir - Karakterler Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

  • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.701
  • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
  • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Halide Edip Adıvar - Ateşten Gömlek | Özet - Konu - Ana Fikir - Karakterler

KİTABIN ADI ATEŞTEN GÖMLEK
KİTABIN YAZARI HALİDE EDİP ADIVAR
YAYIN EVİ ÖZGÜR YAYINEVİ
BASIM YILI OCAK 1997
SAYFA SAYISI 350

1.KİTABIN KONUSU:

Milli Mücadele sırasında Ayşe, Peyami ve İhsan arasında geçen acıklı bir aşk hikayesi.

2.KİTABIN ÖZETİ:

Bacaklarını katbeden Peyami,dışişleriyle ilgili bir meslek seçmiştir. Hatıralarını yazdığı sıralarda, kafatası da açılacak, içerde kaldığı sanılan bir kurşun aranacaktır.
Ayşe, Peyami’nin uzak bir akrabasıdır. İzmir’den, onunla evlendirilmek üzere İstanbul’a davet edilmiş, ama Peyami istememiştir.Bunun üzerine, onuruna çok düşkün olan Ayşe, bir daha hiç bir zaman Peyami’yle evlenmemeyi aklına koymuştur. Nitekim bir başkasıyla evlenir.Ayşe’nin kardeşi Cemal subaydır.Harbiye Nezaretindeki Binbaşı İhsan’la Mütareke’nin ilk zamanlarından beri çok iyi anlaşmaktadırlar.Peyami’nin annesi, Şişli’deki salonuyla o günlerin kibar kadını, tanınmış kadını, sözgeçiren bir kadındır. Kadınlar arasındaki propagandayı o idare eder. İstanbul’da çeşit çeşit inanç, türlü türlü çalışma vardır. Özellikle manda taraftarları, ülkeyi bir başka yabancı devletin boyunduruğu altına koymak için çok çalışmaktadırlar. Bir gün İzmir’e Yunanlıların girdiği haberi gelir. Ayşe’nin kocasını, küçük oğlunu, birçok suçsuz insanla birlikte süngülemişler, delik deşik etmişlerdir. Ayşe, kalkar İstanbul’a Peyami’lere gelir.
Sultanahmet meydanında büyük bir miting yapılır. Mitinge kadın erkek, çoluk çocuk katılmıştır; asıl gelenler İstanbul’un arka mahalle insanlarıdır. Minarelerin arasına çok büyük, siyah bayraklar asılmıştır. Orada halk, ülke kurtuluncaya kadar dövüşmeye, sanki ant içmeye gelmişlerdir.
Büyük toplantıdan sonra İhsan’la Cemal Anadolu’ya geçerler. Peyami şiddetli bir tifoya yakalandıktan sonra, ayşe ile birlikte kağnıya atlayıp Kandıra köyünde bulunan İhsan’ın yanına giderler. Bir çete kurmuşlardır. Ulusal harekete karşı koymak isteyen köyleri yola getirirler. Peyami’i ,dilbilgisinden yararlanmak üzere, mütercim olarak milli müdafaya verirler. Ankara’ya gelir. Ayşe hemşire olmuş, Eskişehir’e gitmiştir. İhsan, çelikten bir insan gibi, yorulmak bilmeden didinir, çalışır. Hepsi Ayşe’nin, İzmir kızının peşinde, İzmir yolunda ölmeye söz vemişlerdir. Bu sıtmayla sanki üstlerine ateşten bir gömlek giymişlerdir. Peyami, büyük bir uğraştan sonra kendini İhsan’ın komutası altındaki birliğe verdirir. İhsan, bir akşam Peyami’ye Ayşe’yi nasıl yana yana sevdiğini anlatır. İkinci İnönü Savaşı’nda alayının başında, başını kurşunlara uzatarak ölümü beklemiştir. Metristepede göğsünden bir kurşun yiyerek bayıldığı an her şeyin bittiğine hükmetmiştir. Çok kan kaybetmiştir. Hastanede yer olmadığı için İhsan’ı bir otelde, küçük bir odaya yatırırlar. Ayşe sabahları gelir, yarasını gözden geçirir, çarşaflarını değiştirir, derecesini alır. İhsan, öğleye kadar hep bunun yaşamakla vakit geçirir. Bir akşam, Ayşe ile, İzmir’e girecekleri günü konuşurlar. İzmir’e ilk giren kendisi olmak şartıyla Ayşe’den kendisiyle evlenmesini ister. Ayşe bu sözü vermeden, mantosunu kapar, kaçmaya başlar. İhsan, yarasını açarak intihara teşebbüs eder. Ayşe de ister istemez geri dönmek zorunda kalır.
İhsan’a rastlantılar fena bir oyun oynar. Hava değişimi için Ankara’ya gönderilir. Orada, ihsan’ın isteğine aykırı olarak, bir amca kızını onunla evlendirmeye kalkarlar. İhsan bunu kabul etmez, ama dönüşte, trene binerken amcasının kızına, onu öperek veda eder. İşte kötü rastlantı burada kendini gösterir; Ayşe, bu sahneyi görmüştür. İzmir’in kızı, o günden sonra İzmir’den başka hiçbir şey düşünmez olur. İhsan’da yırtıcı bir savaş başlamıştır; dışından düşmanlarla içinden kendi kendisiyle savaşmaktadır. İhsan, bir saldırı sırasında, tırmandığı tepenin en yüksek noktasında bir makinalı ateşiyle vurulur. Peyami’nin kolları arasında hayata veda eder.
Ayşe Hemşire bu saldırıda vurulanlar arasındadır. Peyami, bir sedye içinde bir asker kaputu altında onu bulur. Hemşire gömleği kana bulanmıştır. Sol kaşının üztünden iri bir yara almıştır. Hemşirenin şehit oluşu hazindir: Sıhhiye bölüğünde çalışırken komutanın şehit düştüğü haberi gelir. Bunu duyar duymaz fırlar, ileri, en ileri hatta kadar koşar. Yakalayamazlar. Bir yop mermisi parçasının isabetiyle vurulur.
Peyami, Ayşe’yi de İhsan’ı da Gökçepınarda yan yana gömdürür. Niyeti İzmir’e en önce girip, bunu Gökçepınarda yatan Ayşe’ye anlatmaktır. Çünkü, Peyamiye göre Ayşe hiç kimseyi sevmemiştir. Onun seveceği insan, İzmir’ e ilk girecek olan insandır.
Peyami’nin hatıra defteri burada biter. Ameliyattan sonra, Cebeci hastanesinin iki doktoru bu konuda konuşurlar. Yedek asteğmen Peyami Efendi’nin kağıtlari incelenmiştir. Ne İhsan isminde bir alay komutanı bulunmuştur, ne de Ayşe adında bir hemşire. Peyami’nin akrabası da bulunmamıştır. Bunun üzerine iki doktor, hatıra defterindeki olayların, kafasına kurşun girmesinden ileri gelme hayaller olduğuna karar verirler.

3.KİTABIN ANAFİKRİ:

İyi bir amaç doğrultusunda insanları motive edebilmek oldukça önemlidir ve amaç için her yol kullanılabilir.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

A.Sahışların Değerlendirilmesi
Peyami: Savaş sırasında kafasında yaralanan biri zamanında yapmadığı işlerden dolayı büyük üzüntü doyan, muhtemelen psikolojik sorunları olan biri.

İhsan: Ayşe’ye karşı çok samimi duygular besleyen fakat savaş sırasında bunları açıklayamayan dolayısıyla kendi içinde çetışma yaşayan biri.

Cemal: İyi niyetli, yaşam dolu bir insan.

Ayşe: Milli duyguları çok kabarık olan bu yüzden kendi ilişkilerini feda eden biri.

B.Olayların Değerlendirilmesi
Olaylar Milli Mücadele etrafında gelişmiştir. Halide Edip Adıvar, Milli Mücadele’nin içinde yer aldığından olaylar gerçeğe çok yakındır.Olaylar bu acıklı aşk hikayesinin çok iyi tamalamakta;hiç bir tezat göstermemektedir.

5.KİTAP HAKKINDA SAHŞİ GÖRÜŞLER:

Kurgusu oldukça kuvvetlidir. Şahısların olaylar karşısındaki tavırları, ruh halleri öyle güzel tasvir edilmiş ki kendinizi romanın içinde sanıyorsunuz. Olayın geliş süreci, mekanın ve zamanın uyuşu romanı sürükleyici hale getiriyor. Cümleler biraz osmanlıcaya kaçsa da anlaşılması kolay. Raman süresince yapılan geri dönüşler, açıklamalar ayrı bir ahenk katmış.

6.KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ:

Öğrenimini Amerikan Kız Koleji’nde tamamladı. Felsefe, sosyoloji, matematik dersleri aldı. Matematik öğretmeni Salih Zeki ile ilk evliliğini yaptı. Öğretmenliklerde bulundu. Kocasının ölümü üzerine Dr. Adna Adıvar ile evlendi. Halide Onbaşı diye anılarak, ordu içinde kendine iyi bir unvan sağladı. Uzun yıllar Avrupa ve Amerika’da yaşadı. Döndükten sonra İstanbul Üniversitesi’ne İngiliz Edebiyatı Profesörü oldu. Romanlarında ingiliz edebiyatının etkisi açıkça görülür. İlk romanlarında aşk ve akdın psikolojisi üzerinde duran yazar, sonraki eserlerinde yurt ve ulus sevgisine yönelik eserler yazdı. İstanbul’da öldü.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Halide Edip Adıvar - Ateşten Gömlek | Özet - Konu - Ana Fikir - Karakterler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ateşten gömlek karakterleri - Google'da Ara (36), ateşten gömlek inceleme - Google'da Ara (31), ateşten gömlek romanının incelenmesi - Google'da Ara (31), ateşten gömlek geniş özet - Google'da Ara (29), ateşten gömlek roman incelemesi - Google'da Ara (26), ateşten gömlek geniş özeti - Google'da Ara (24), ateşten gömlek ana fikri - Google'da Ara (16), ateşten gömlek uzun özet - Google'da Ara (15), ateşten gömlek'in özeti - Google'da Ara (14), ateşten gömlek karakterler - Google'da Ara (13), ateşten gömlek incelemesi - Google'da Ara (13), ateşten gömlek olay örgüsü - Google'da Ara (13), ateşten gömlek kitabının karakterleri - Google'da Ara (12), ateşten gömlek olay örgüsü - Google'da Ara (11), ateşten gömlek geniş özeti - Google Search (11), halide edip adıvar ateşten gömlek ana fikri - Google'da Ara (10), ateşten gömlek romanın incelenmesi - Google'da Ara (10), ateşten gömlek'in özeti - Google'da Ara (10), ateşten gömlek karekterleri - Google'da Ara (10), halide edip adıvar'ın ateşten gömlek adli romanın özeti - Google'da Ara (10), ateşten gömlek inceleme - Google'da Ara (10), ateşten gömlek anafikir - Google'da Ara (9), ateşten gömlek konusu - Google'da Ara (9), ateşten gömlek özeti - Google'da Ara (9), halide edip adıvarın ateşten gömlek kitabının özeti - Google'da Ara (9), halide edip adıvar ateşten gömlek ana fikri - Google'da Ara (9), ateşten gömlek - Google'da Ara (9), ateşten gömlek geniş özet - Google'da Ara (8), ateşten gömlek kitabının sayfa sayısı - Google'da Ara (8), ateşten gömlek konusu - Google'da Ara (8), ateşten gömlek eserinin incelenmesi - Google'da Ara (8), ateşten gömleğin özeti - Google'da Ara (8), ateşten gömlek uzun özeti - Google'da Ara (8), ant hikayesinin özeti - Google'da Ara (8), ateşten gömlek roman incelemesi - Google'da Ara (7), ateşten gömlek özeti - Google'da Ara (7), ateşten gömlek ana fikri - Google'da Ara (7), atesten gömlek olay örgüsü - Google'da Ara (7), ateşten gömlek karakterler - Google'da Ara (7), ateşten gömlek romanının özellikleri - Google'da Ara (7), ateşten gömlek anafikir - Google'da Ara (7), halide edip adıvarın ateşten gömlek adlı kitabının özeti - Google'da Ara (7), halide edip adıvarın eserlerinin özellikleri - Google Search (7), ateşten gömlek'in olay örgüsü - Google'da Ara (7), ateşten gömlek özeti - Google'da Ara (7), ateşten gömlek romanının geniş özeti - Google'da Ara (7), ateşten gömlek olay örgüsü - Google'da Ara (6), ateşten gömlek olay örgüsü - Google'da Ara (6), ateşten gömlek halide edip adıvar anafikir - Google'da Ara (6), ateşten gömlek konusu - Google'da Ara (6), ateşten gömlek tahlili - Google'da Ara (6), Яндекс (6), halide edip adıvar ateşten gömlek kitabının geniş özeti - Google'da Ara (6), halide edip adıvar ateşten gömlek ana fikri - Google'da Ara (6), halide edip adıvar ateşden gömlek - Google Ezläw (6), ateşten gömlek olay örgüsü - Google'da Ara (6), ateşten gömlek'in incelenmesi - Google'da Ara (6), halide edip adıvar ateşten gömlek anafikri - Google'da Ara (6), ateşten gömlek roman tahlili - Google'da Ara (6), ateşten gömlek kitap kahramanları - Google'da Ara (6), ateşten gömlek geniş özet - Google'da Ara (5), ateşten gömlek konusu - Google'da Ara (5), Atesden Gomlek Hıkayesının karakterlerı - Google'da Ara (5), ateşten gömlek kitap özeti - Google'da Ara (5), ateşten gömlek romanının özellikleri - Google'da Ara (5), ateşten gömlek kitap kahramanları - Google'da Ara (5), ateşten gömlek hikayesinin özeti - Google'da Ara (5), ateşten gömlek adlı romanın incelenmesi - Google'da Ara (5), ateşten gömlek romanının karakterleri - Google'da Ara (5), halide edip adıvarın ateşten gomlek adlı hikayesinin özeti - Google'da Ara (5), halide edip adıvarın eserlerinin özetler - Google'da Ara (5), ateşten gömlek olay örgüsü - Google'da Ara (5), atesten gomlekteki karakterlerin tinsel ozellikleri - Google Arama (5), halide edip adıvarın ateşten gömlek adlı kitabının özeti - Bing (5), halide edip adıvar ın şiirleri - Bing (5), ateşten gömlek karakterleri - Google'da Ara (5), ateşten gömlek romanının özellikleri - Google'da Ara (5), ateşten gömlek uzun özeti - Google'da Ara (5), ateşten gömlek geniş özet - Google'da Ara (5), halide edip adıvar ateşten gömlek roman incelemesi - Google'da Ara (5), ateşten gömlek özeti - Google'da Ara (5), ateşten gömlek romanının incelenmesi - Google'da Ara (5), ateşten gömlek kahramanları - Google'da Ara (5), ateşten gömlek'in özeti - Google'da Ara (5), ateşten gömlek kitabındaki olayın geçtiği yerler - Google'da Ara (4), ateşten gömlek romanının özellikleri - Google'da Ara (4), ateşten gömleğin konusu nedir - Google'da Ara (4), ateşten gömlek karakterler analizi - Google'da Ara (4), ateşten gömlek ana fikri - Google'da Ara (4), halide edip adıvarın ateşten gömlek kitabının uzunca özeti - Google'da Ara (4), halide edip adıvarın fiziksel özellikleri - Google'da Ara (4), atesten gömlek romanının tahlili - Google'da Ara (4), ateşten gömlek kitap incelemesi - Google'da Ara (4), ateşten gömlek kitabının anafikri - Bing (4), halide edip adıvar ateşten gömlek ana fikri - Google'da Ara (4), ateşten gömlek özet - Google'da Ara (4), ateşten gömlekteki karakterler - Google'da Ara (4), ateşten gömlek karakterleri - Google'da Ara (4), halide edip adıvar ateşten gömlek kitabının özeti 2 3 sayfa - Google'da Ara (4), ateşten gömlek kitabının incelemesi - Google'da Ara (4),

"Halide Edip Adıvar - Ateşten Gömlek | Özet - Konu - Ana Fikir - Karakterler " ile Benzer Konular
Edebiyatımızda İlkler | İlk Alfabemiz: Göktürk Alfabesi - İlk Yerli Tiyatro Eseri - Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri - Türkçenin İlk Dil Bilgisi Kitabı - İlk Edebi Bildiriyi Yayımlayan Topluluk - Kurtuluş Savaşımızı Doğrudan İşleyen Roman: Ateşten Gömlek
1 Yanıt - 630 Görüntülenme
Fikir Nedir?
0 Yanıt - 2.335 Görüntülenme
Şikayet Mesajı Gönderildi. Konu: Tartışma | Sezer Geldi Gitti, Ne Marifetini Gördük ?!
2 Yanıt - 938 Görüntülenme
Sezon 3-Bölüm 6: I Do | 8 Kasım 2006, Özet ve Yaşananlar
0 Yanıt - 626 Görüntülenme | Özet ve Yaşananlar
Karagöz Ve Hacivat Gölge Oyunu | Hacivat Va Karagöz Oyundaki Karakterler Ve Tiplemeler
2 Yanıt - 9.534 Görüntülenme | Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde yaşamış her türlü tip...