Kadim Dostlar ™ Forum: Kiralık Konak | Yakup Kadri Karaosmanoğlu - Kitabın Konusu - Özeti - Ana Fikri - Karakterleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Kiralık Konak | Yakup Kadri Karaosmanoğlu - Kitabın Konusu - Özeti - Ana Fikri - Karakterleri Yakup Kadri Karaosmanoğlu hakkında kısa bilgi. Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Kiralık Konak | Yakup Kadri Karaosmanoğlu

KİTABIN ADI : KİRALIK KONAK
KİTABIN YAZARI : Yakup Kadri KARAOSMANOĞLU
YAYINEVİ VE ADRESİ : İletişim Yayınları Klodfarer Caddesi İletişim Han No: 7 Cağaloğlu 34400 İSTANBUL
BASIM TARİHİ : 20. Baskı 1999 İSTANBUL

KİTABIN KONUSU


Türk toplumunun tarihsel gelişim sürecinde ilk belirtileri XVIII. Yüzyılda görülen ve tanzimatla somutlaşan batılılaşma hareketleri buna bağlı olarak hayat tarzı, değerler ahlak kısacası kültürel değişim.KİTABIN ÖZETİ


Naim Efendi çok zengin, zengin olduğu kadarda hesaplı bir kişidır. II. Abdülhamit döneminde devletin yüksek mevkilerinde bulunur. Şürayı Devlet Azası, Rüşümat Müdiri Umumisi oldu. İnkılaptan iki sene evvel dolaşık bir “TEVLİYET” (Mütevellilik) davası yüzünden istifasını verir ve Hükümet işlerinden tiksinerek bir köşeye çekilir Fakat memuriyet döneminden kalma bayramlaşma ve özel deftere imza olayını hiçbir zaman aksatmaz.


Bütün çocukluğu, bütün gençliği İstanbul ‘un en kalabalık konağında geçen Naim Efendi eğlenceli meclisleri, ahbap arasındaki sohbetleri, misafirlere ziyafetleri çok sever. Fakat öyle bir zaman yaşar ki bunların hepsi yasak Naim Efendi yeni sazdan, yeni şarkılardan zevk almak şöyle dursun, son senelerde yazılan ve konuşulan Türkçe’yi de anlamaz.
Bundan beş sene öncesine kadar karısı Nefise Hanımefendi yanı başında , rahatını huzurunu mümkün mertebe koruyordu. Zira, bu ihtiyar kadın ölünce evin içinde yalnız kalır.O öldükten sonra yerine Sekine hanım geçer; fakat Sekine Hanım hiçbir cihetten annesine benzetmez.Tabi ki babası gibi çekingen, içinde titiz, iradesiz, tembel bir kadındır;hususiyle kocasının nüfusuna ve çocuklarının arzularına son derece uyar. Kocası ise kırk beş yaşında bir züppeden başka bir şey değildir.
Naim Efendinin damadı Düyunu Umumiye Müfettişlerinden Servet Bey, Naim Efendinin saflığından yararlanarak bütün iradesini konak içerisinde istediği gibi yürütür. Servet Beyin oğlu Cemil henüz yirmi yaşında bir mektup çocuğu olmasına rağmen Beyoğlu’ndaki büyük lokantaların, gazinoların, barların sadık gediklisidir. Bu yaşında bir çok zevkleri vardır. Biraderinin küçük sırlarında vakıf olan Seniha ise son çıkan moda gazetelerinin resimlerine benzer. Körpe ince ve çolak vücudu ipek böcekleri gibi daima biçim değiştirme, başkalaşma içerisindedir.

Pazartesi günleri Seniha’nın çay günleridir. Avrupa’nın bütün kibar kadınları gibi o günleri giyinir; kuşanır ve tam beşte konağın salonunda nadir görülen bir hanımefendi vakariyle ziyaretçilerini bekler. Seniha salonun bir köşesinde iki genç kızla halasının torunu Hakkı Celis’in kendisine okuduğu şiirleri dinler, gözükür.Bu genç kendisinden iki ay küçük olmasına rağmen ve bir çok şiiri bazı mecmualarda çıkmasına rağmen ona parmakları mürekkep lekeli ve pantolonunun dizleri çıkmış zavallı bir mektep çocuğu gibi görünmekten kurtulamaz. Saat beşe henüz gelmişti ki; Faik Bey konağı ziyarete gelir. Faik Bey Cemil’in yakın arkadaşları arasındadır.. Kumral, zayıf, uzun saçları iyi taranmış bir gençtir. Küçük yaşından beri Avrupa’nın muhtelif şehirlerinde dolaşmış, oturmuş olduğu için hareketlerinde hiç sahte görülmeyen bir frenk zarafeti ve kıvraklığı vardır. Faik Bey ile Seniha arasındaki münasebetin bir arkadaşlık derecesinden fazla olduğunu genç kızın bütün erkek ve kadın arkadaşları bili verirler.

Fakat, buna da hafif bir flört manasını verirler. Zira Faik Bey, pek çapkın bir delikanlı ve Seniha, pek şuh bir genç kızdır. Günden güne aralarındaki sevgi çoğalmaya başlar. Faik Bey için Seniha’yı sevmek birdenbire vazgeçilmeyen ihtiyarlardan biri oluverir. O şimdi kumara ne kadar düşkün ise, Seniha’yı da o kadar arıyor. Seniha’ya kendini o kadar düşkün hisseder. Dört günlük bir ayrılıktan sonra sabah Faik Bey konağa gelir. Henüz herkes uykudadır. Saçları karma karışık, yüzü sapsarr. Yanaklarında üç günlük bir sakal, toz renginde bir kir tabakası vardır. Seniha ne var? Ne oldu? Demek isteyen gözlerle Faik Bey’ i süzer.Faik Bey sessiz bir şekilde hiçbir şey söylemez. Seniha daha sonra kardeşi Cemil’ den öğrendiği kadarıyla Faik Bey’ in kumarda Üç yüz elli lira kaybettiğini ve paraya ihtiyacı olduğunu öğrenir. Cemil parayı Seniha’nın büyükbabasından istemesini söyler. Seniha’nın bunun mümkün olmayacağını söylemesi üzerine Cemil Seniha’nın elmaslarını rehin koymasını ister.

Seniha dolabını açtı içinden bir çekmece çıkarır. Çekmecenin içinden birkaç tane mahfaza alır ve birer birer Cemil’e uzatır.
Ve hayatında ilk defa olarak ağır ve ciddi bir şekilde düşünür, kalır. Hayat bir an içinde, ona çıplak ve en kaba haliyle görünür Bu dünyada her şey ne bayağı, ne beyhude, ne kirlidir. Bu dünyada güzellik bir hayal, sezgi bir efsane, asalet ve zerafet, insanın üstünde hafif bir ciladır. En güzel bir yüze bir iskelet ifadesi vermek için iki gecelik bir uykusuzluk, bir sevgiyi bir alışverişe çevirmek için birkaç paket iskambil kağıdı, en zarif bir adamı bir dilenciye döndürmek için üç yüz elli liralık bir borç kafidir.

Seniha kalbinin bu bir günlük imtihanından epeyce değişmiş çıkar. Aşktan evvel ki alaycı, havai, şuh ve işveli haline davet eder.
Konağı kiraya verip kardeşi Selma Hanımefendinin yanına taşınma bahsi çıktığından beri Naim Efendi’ nin rahatı huzuru büsbütün kaçar. Selma Hanımefendinin kararı o kadar katıydır ki hiçbir mazeretle bunun önüne geçmek kabil olmaz.

NAİM EFENDİ;

“Burada doğmuşum, burada yaşamışım, ihtiyarlamışım! Nasıl bırakır giderim? Der..”

SELMA HANIM;

“Burada, fareler, örümcekler ortasında yapayalnız öleceğine, benim yanımda benim gözüm önünde ölürsün” der.
Konak, Naim Efendiyle beraber, her gün biraz daha yıkılıp gider. Zili bozulan sokak kapısı ağır bir tokmakla vuruluyor ve bir çok gıcırtılarla mustarip bir hayvan gibi sarsıla açılır.


Kitabın Ana Fikri ve Kitap Hakkındaki Genel Değerlendirme :


Kiralık Konakta Osmanlı İmparatorluğunun çöküş dönemindeki toplumsal nedenler dile getirilir.
Kiralık Konak İmparatorluğun çöküş çanlarının kulak yırtan sesleri içinde, kuşaklar arasındaki değişen değer yargıların buna bağlı olarak da yaşam biçimlerinin çelişkisini sergileyen bir romandır.

Seniha – Faik – Hakkı Celis üçgeni romanın yapısının iskeletidir. Toplumsal rüzgarların savurduğu bu insanlar birer yaprak gibi uçuşuyorlar, hiç toprağa düşmüyorlar. Kiralık Konaktaki kahramanların ortak özelliklerinden biri de düşün-dükleri, ettikleri dünya ile gerçek yaşamları arasındaki bağlantısızlıklardır. Onlar için yaşamın her gerçeği birer beklenmeyen darbedir.

Konağın dağılıp satılığa çıkarılmasıyla biten roman bir zümrenin çöküntüsünün üç kuşaklık hikayesidir.Yakup Kadri Karaosmanoğlu(27.3.1889-13.12.1974)


27.3.1889 yılında Kahire’de doğmuştur. Yazı hayatına Fecriati topluluğunda romantik-realist hikaye ve mensur şiirle başlayan(1909); deneme, makale, oyun, monografi ve anı türlerinde eserler bırakmış olan Yakup Kadri, yaygın şöhretini romanlarıyla sağladı. Ölümünde Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı bulunuyordu.Cenazesi İstanbul’a getirildi, Beşiktaş’ta Yahya Efendi Mezarlığı’na gömüldü.ESERLERİ

Hikaye Kitapları; Nesir ve Yazıları

Bir Serencam(1913) Erenlerin Bağından(1022)
Milli Savaş Hikayeleri(1947) Kadınlık ve Kadınlarımız(1923)
Hikayeler(1985) Ergenekon(1929)

Romanları;

Okun Ucundan(1940)
Kiralık Konak(1922) Alp Dağlarınan ve Miss Chalfrin’
Nur Baba(1922) in Albümünden(1942)
Hüküm Gecesi(1927) Monografi;
Sadom ve Gomore(1928) Ahmet Haşim(1934)
Yaban(1932) Atatürk(1946)
Ankara (1934) Anı;
Bir Sürgün(1937) Anamın Kitabı(1957)
Panorama(1953/54) Vatan Yolunda(1958)
Hep O Şarkı(1956) Gençlik ve Edebiyet Hatıraları(1969)

Oyun; Zoraki Diplomat(1955)

Tiyatro Eserleri(1984 Politika 45 Yıl(1968
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Kiralık Konak | Yakup Kadri Karaosmanoğlu - Kitabın Konusu - Özeti - Ana Fikri - Karakterleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

hep o şarkı kitabının ana fikri - Google'da Ara (100), hep o şarkı kitabının özeti - Google'da Ara (35), kiralık konak kitabının özeti - Google'da Ara (30), kiralık konak ana fikri - Google'da Ara (24), hep o şarkı kitabının anafikri - Google'da Ara (21), kiralık konak kısa özet - Google'da Ara (20), kiralık konak geniş özeti - Google'da Ara (17), yaban kitabının geniş özeti - Google'da Ara (16), kiralık konak geniş özet - Google'da Ara (15), kiralık konak romanının teması - Google'da Ara (13), kiralık konak karakterleri - Google'da Ara (13), kiralık konak kısa özeti - Google'da Ara (12), yaban kitabının ana fikri - Google'da Ara (11), kıralık konagın konusu - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kitabının ana fikri - Google'da Ara (10), küçük kadınlar kitabının özeti - Google'da Ara (10), kiralık konakın özeti - Google'da Ara (10), kiralık konak - Google'da Ara (9), hep o şarkı kitabının ana fikri - Google'da Ara (8), kiralık konak kitabının karakterleri - Google'da Ara (8), hep o şarkı kitabının ana fikri - Google'da Ara (8), insan ne ile yaşar kitabının ana fikri - Google'da Ara (7), kiralık konak karakterler - Google'da Ara (7), kiralık konak anafikir - Google'da Ara (7), kiralık konak kitabının geniş özeti - Google'da Ara (7), hep o şarkı kitabının kahramanları - Google'da Ara (7), yakup kadri osmanoğlunun hayatı - Google'da Ara (6), kiralık konak teması - Google'da Ara (6), Yakup kadri karaosmanoğlu yaban adlı eserinin özeti - Google'da Ara (6), kiralık konak karakter özellikleri - Google'da Ara (5), kiralık konak romanında yardımcı kişiler - Google'da Ara (5), kitabın konusu - Google'da Ara (5), kiralık konak kitabının asıl kahramanları ve yardımcı kahramanları - Google'da Ara (5), küçük kadınlar kitabının ana fikri - Google'da Ara (5), ınkılaptan çikmiş sorular - Google'da Ara (5), kiralık konak romanının kişileri - Google'da Ara (4), kiralık konak ana fikri - Google'da Ara (4), kiralık konak kısa özeti - Google'da Ara (4), kiralık konak teması - Google'da Ara (4), kiralık konak karakterleri - Google'da Ara (4), kiralık konak karakterleri - Google'da Ara (4), kiralık konağın ana ve yardımcı fikirleri, - Google'da Ara (4), yaban ayrıntılı özet - Google'da Ara (4), hep o şarkı kitabının ana fikri - Google'da Ara (4), hep o şarkı kitabının ana fikri - Google'da Ara (4), kiralık konak konusu - Google'da Ara (4), kiralık konak konusu - Google'da Ara (4), kiralık konak karakterleri ve özellikleri - Google'da Ara (4), kiralık konak kahramanları - Google'da Ara (4), hep o şarkı kitabının ana fikri nedir? - Bing (4), hep o şarkı kitabının kahramanları - Google'da Ara (4), kiralık konak ayrıntılı özet - Google'da Ara (4), beş küçük kardeş kitabının özeti - Google'da Ara (4), kiralık konak teması ve dili - Google'da Ara (4), kiralık konak asıl kahramanlar - Google'da Ara (4), kiralık konak tema - Google'da Ara (4), kiralık konağın teması - Google'da Ara (4), Evvel Zaman İçinde kitabının kısaca özeti - Google'da Ara (4), kiralık konak teması - Google'da Ara (3), kiralık konakın konusu - Google\'da Ara (3), Google Custom Search (3), kİralik konak konusu - Bing (3), kiralık konak konusu - Google'da Ara (3), kiralık konak ana fikri - Google'da Ara (3), kiralık konak geniş özeti - Google'da Ara (3), kiralık konak konusu - Google'da Ara (3), kiralık konak geniş kitap özeti - Google'da Ara (3), kiralık konak konusu - Google'da Ara (3), hep o şarkı kitabının ana fikri yakup kadri karaosmanoğlu - Google'da Ara (3), kiralık konak geniş özet - Google'da Ara (3), kitap konusu - Google'da Ara (3), kiralık konak eseri teması - Google'da Ara (3), kiralık konaktaki karakterlerin özellikleri - Google'da Ara (3), kiralık konak konusu - Google'da Ara (3), (1) insan ne ile yaşar kahramanlarının özellikleri - Web Search Results (3), kiralık konak kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (3), kiralık konak roman KAHRAMANLARININ ÖZELLİKLERİ - Google'da Ara (3), hep o şarkı adlı kitaptaki kişilerin özellikleri - Google'da Ara (3), kiralık konak kahramanlarının özellikleri - Google'da Ara (3), kiralık konak karakterleri - Google'da Ara (3), hep o şarkı özet ve sorular - Google'da Ara (3), insan ne ile yaşar kitabının kahramanlarının özellikleri - Google'da Ara (3), kiralık konak teması - Google'da Ara (3), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (3), kiralık konak karakterleri - Google'da Ara (3), insan ne ile yaşar kitabının ana düşüncesi - Google'da Ara (3), insan ne ile yaşar kitabının kahramanlarının özellikleri - Google'da Ara (3), insan ne ile yasar kitabının kahramanları ana fikri - Google'da Ara (3), kiralık konak kısa özeti - Google'da Ara (3), kiralık konak teması - Google'da Ara (3), hep o şarkı kitabının kahramanları - Google'da Ara (3), yakup kadri karaosmanoğlu kiralık konağının asıl kişileri - Google'da Ara (3), kiralık konak kitabın ana fikri - Google'da Ara (3), insan ne ile yaşar kitabı konusu ve ana fikri - Google'da Ara (3), yakup kadri karaosmanoğlu yaban özeti - Google'da Ara (3), hep o şarkı kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), kiralık konak konusu - Google'da Ara (3), kiralık konak ana fikir - Google'da Ara (3), kiralık konak kitap özeti kahramanları konusu - Google'da Ara (3),

"Kiralık Konak | Yakup Kadri Karaosmanoğlu - Kitabın Konusu - Özeti - Ana Fikri - Karakterleri Yakup Kadri Karaosmanoğlu hakkında kısa bilgi." ile Benzer Konular
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.836 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Genelge
1 Yanıt - 18.303 Görüntülenme | Sağlık Kurulu Raporu Almak için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerd
Ağva | Karadeniz Kıyısında Küçük Bir Cennet - Ağva Hakkında Geniş Bilgi
2 Yanıt - 2.753 Görüntülenme
Çocuk Hakları | UNICEF Kaynaklarından Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Kısaltılarak Alınan Ve Çocukların Diliyle İfade Edilen Özeti
20 Yanıt - 27.032 Görüntülenme | Çocuk Hakları ve Çocuk Hakları Sözleşmesi...
Manga - Anime Sanatı Nedir? | Japon Çizgi Filmlerine Ve Romanlarına Verilen İsim - Anime Kuralları - Anime'lerin Dünya Animasyonundaki Yeri - Anime Örnekleri - Anime Sanatı Hakkında Detaylı Bilgi
4 Yanıt - 7.208 Görüntülenme | Anime ile Manga arasındaki fark nedir?