Kadim Dostlar ™ Forum: Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler
Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler

1. KİTABIN KONUSU :

Süreyya ve onun karısı Suat ve akrabaları olan Necip Bey ile aralarında geçen olayları anlatmaktadır.

2.KİTABIN ÖZETİ :

Süreyya ve karısı Suat’ la birlikte babasının evinde oturmaktadır. Ama bu halden memnun değildirler. Babası hem yaşlı, hem dediği dediktir. Onun yüzünden her yaz bir tane taş ocağına benzeyen köye gelirler ve orada sıkıntıdan patlarlar. Suat bu arada başka olaylardan da sıkılmaktadır. Suat’ ın kardeşi Hacer akrabası olan Necip Bey’ le gönül eğlendirmektedir. Hacer evli ve eşi de onun için herşeyini verecek nitelikte bir eştir. Daha sonraları Suat ile Süreyya birlikte mutlu bir şekilde yaşayabilmenin yolunu aramışlar ve bulmuşlardır. Suat Hanım gizlice babasından para isteyip eşi için bir yalı kiralar. Kocası bu duruma çok sevinir.

Necip de hem dostarı hemde akrabaları olarak Suat ve Süreyya’ nın yanına gelir. Süreyya için yelkenle gezmek ve balık tutmak vazgeçilmez bir zevktir. Süreyya bu alışkanlıklarını sürdürürken Suat da Necip’le birlikte piyano çalmaktadır.

Başbaşa geçen bu uzun yaz tatilinin sonlarında Necip Bey birşeylerin olduğunu, Suat Hanım’a aşık olduğunu anlar. Bu durumdan kurtulmaya çalışsada başarılı olamaz. Sonunda çare olarak onların yanından ayrılmaya karar verir. Giderkende Suat’ın eldivenlerinden bir tanesini izinsiz olarak hatıra olması için alır.

Daha sonraları Necip’in tifoya tutulduğu öğrenilir. Süreyya ve Suat buna çok üzülürler. Tehlike devresi geçince Necip’in yanına giderler. Necip hastalığın etkisiyle sinir yorgunluğu içerisindedir. Hacer Necip’in hastalığı sırasında yanında bulunmuş ve o sıralarda Necip’in kendiden geçmiş olduğu zamanda yastığının altından bir bayan eldiveni bulmuştur. Hep birlikte hasta hakkında konuşurlarken Necip’in annesi eldiveni gösterir. Suat kendi eldivenini görünce şok olur ve olayı anlar fakat kimseye sezdirmez. O sırada Necip’te sapsarı olur utancından ve çaresizliğinden ne yapacağını bilemez.

Necip hastalıktan sonraki iyileşme devresini yalıda geçirilmek üzere mecbur edilir. Halbuki O, onlardan kaçmak için uğraşmaktadır.

Bir yaz sessiz ve olaysız bir şekilde geçmiştir. Eylül gelince Süreyya konağa gider. Bu gidiş beklenen bir gidiş değildir. Suat bu duruma anlam veremez. Daha gitmeden önce kışı bile beraber geçireceklerini söylemiştir. Ama Süreyya birşeyleri sezmiş olup, o yüzden gitmiştir.
Konağa geri dönülür. Necip artık eskisi kadar yalıya gelmemektedir. Hele Hacer’in davranışları , onların her bakışlarından anlam çıkarmaya çalışan tavrı her ikisini de deliye döndürür. Birbirlerini buldukları anda , ister istemez kaybedeceklerdir. Suat kendisinden kalan , Necip’in aldığı eldivenin diğerini de verir. Bunun sebebi ise artık hayatın Suat için yaşamaya değer bir tarafı kalmamasıdır.

O gece konakta yangın çıkar.Herkesi bir telaş ve korku alıp götürür. Canlarını zor kurtarırlar. Ama Suat ortalıklarda yoktur. Süreyya alevlerin içine doğru Suat diye inlemektedir. Ama cesaret edemez. Necip bir haykırışla içeriye fırlar . Her ikiside çöken tavanın altında can verirler.


3.KİTABIN ANA FİKRİ :

Her ikisi de evli olan kişilerin ellerinde olmadan , birarada bulundukları sürede birbirlerine , eşlerinden habersiz yakınkaşmaları ve aralarındaki yasak aşkı anlatmaktadır.

4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ :

Suat : Kocası Süreyya ile mutlu bir evlilik sürdürürken Necip Bey’e aşık olur.
Necip : Akrabaları olan Süreyya ve Suat’ın yanına gelip , Suat’a aşık olan bir adamdır.
Süreyya : Suat’ın kocasıdır. Onun için yelkenle gezmek ve balık tutmak vazgeçilmez bir zevktir.
Hacer : Suat’ın kardeşi ve Necip ile gönül eğlendiren bir kadındır.


5.KİTAP HAKKINDAKİ ŞAHSİ GÖRÜŞ :

Kitap, psikolojik bir roman olup, ruhsal çözümlemelerde çok başarılı bir çalışma sergilemiştir. Şahısların ruh hallerini çok iyİ bir şekilde okuyucuya aktarmaktadır. Yalnız biraz ağır olduğu için okurken zorluk çekilmekte ve bu yüzden biraz da okuyucuyu sıkmaktadır.

6.YAZAR HAKKINDA BİLGİ :

İstanbul’da doğdu. Soğuk Çeşme Askeri Rüştiye’sini ve Bahriye Mektebi!ni bitirdi. Bir süre subaylık yaptıktan sonra, 2. Meşrutiyet’in ilanından sonra bu görevinden ayrıldı. Hayatını yazarlıkla kazanmaya başladı. 1923’ ten sonra da ticaretle uğraşmaya başladı. Küçük yaşlarda iken edebiyata merak sarmıştı. Birçok eser yazdı,çeviri yaptı. Servet-I Fünun hareketine katıldı.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   shane 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • YıldızYıldızYıldızYıldızYıldız
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 603
 • Kayıt tarihi: 17-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:Bir Okyanus Kıyısı
 • Interests:Hayata dair pek çok şey...
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Türk edebiyatında yazılmış ilk psikolojik romandır aynı zamanda Eylül.. çok güzel bir romandı...

teşekkür ederim sevgili Erkan, emeğine sağlık..
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   naz_ife 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 15-Aralık 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
arkadasım saol bilgi wermişsin..ama ne olurdu kendin bişeyler yapsaydın.aksamdan beri arastırıyorum her sitede aynı özet :( ...
0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyor
Ödevi olan kişi olarak, sen niye kendin bişeyler yapmıyorsun da, hazır ödev arıyorsun ?
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

eylül özet - Google'da Ara (120), eylülün özeti - Google'da Ara (30), eylül özet - Google'da Ara (29), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (27), eylül romanının ana fikri - Google'da Ara (26), eylül özeti - Google'da Ara (25), eylül kitabının özeti - Google'da Ara (21), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (16), eylül romanı geniş özeti - Google'da Ara (14), eylül özet - Google'da Ara (13), mehmet raufun eylül romanının ana fikri - Google'da Ara (13), mehmet rauf özellikleri - Google'da Ara (13), mehmet raufun eylül kitabının özeti - Google'da Ara (13), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (12), eylül kitap özeti - Google'da Ara (12), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (11), mehmet rauf eylül - Google'da Ara (11), mehmet rauf eylül geniş özet - Google'da Ara (11), eylül romanının uzun özeti - Google'da Ara (11), eylül kitabının özeti - Google'da Ara (11), mehmet rauf eylül geniş özeti - Google'da Ara (11), eylül kitap özeti - Google'da Ara (10), mehmet raufun eylül romanının özeti - Google'da Ara (10), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (10), eylül kitabının özeti - Google'da Ara (10), eylül romanı geniş özeti - Google'da Ara (10), eylül kitabının geniş özeti - Google'da Ara (10), eylül romanının ana fikri - Google'da Ara (9), eylül geniş özet - Google'da Ara (9), mehmet rauf eylül geniş özeti - Google'da Ara (9), mehmet rauf eylül özeti - Google'da Ara (9), mehmet rauf eylül konusu - Google'da Ara (9), eylül ana fikri - Google'da Ara (9), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (8), eylül romanının tahlili - Google'da Ara (8), eylül özet - Google'da Ara (8), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (8), eylül özet - Google'da Ara (8), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (8), eylül romanının ana fikri - Google'da Ara (8), eylül kitabının özeti - Google'da Ara (8), eylülün özeti - Google'da Ara (8), eylül konu mehmet rauf - Google'da Ara (8), eylül kitap özeti - Google'da Ara (7), mehmet raufun eylül adlı kitabının özeti - Google'da Ara (7), eylül romanı tahlili - Google'da Ara (7), eylül romanının ana fikri - Google'da Ara (7), eylül romanının olay örgüsü - Google'da Ara (7), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (7), eylül romanı geniş özeti - Google'da Ara (7), pollyanna kitabının ana düşüncesi - Google'da Ara (7), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (7), Mehmet Raufun Eylül adlı romanındaki kişiler - Google'da Ara (7), eylül romanının detaylı özeti - Google'da Ara (7), eylül uzun özeti - Google'da Ara (7), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (7), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (6), eylül özet - Google'da Ara (6), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (6), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (6), eylül mehmet rauf ana fikir - Google\'da Ara (6), eylül kitabının özeti - Google'da Ara (6), eylül romanının ana duşüncesi - Google'da Ara (6), eylül, romandaki karakterlerin fiziksel özellikleri - Google'da Ara (6), eylül romanının ana fikri - Google'da Ara (6), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (6), mehmet raufun eylül kitabının özeti - Google'da Ara (6), eylül geniş özeti - Google'da Ara (6), mehmet rauf eylül olay örgüsü - Google'da Ara (6), eylül romanının ayrıntılı özeti - Google'da Ara (6), mehmet rauf eylülün özeti - Google'da Ara (6), eylül özet - Google'da Ara (6), mehmet rauf eylül romanının özeti - Google'da Ara (6), mehmet rauf'un eylül adlı hikayesinin özeti - Google'da Ara (5), eylül geniş özet - Google'da Ara (5), mehmet rauf eylül kitabının özeti - Google'da Ara (5), eylül kitap özeti - Google'da Ara (5), eylül kitabının özeti - Google'da Ara (5), eylül romanının ana fikri - Google'da Ara (5), mehmet rauf eylül olay örgüsü - Google'da Ara (5), eylül özet - Google'da Ara (5), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (5), EYLÜL ÖZET - Google'da Ara (5), eylül romanı beğenilen karakter - Google'da Ara (5), eylül özet - Google'da Ara (5), eylül romanının geniş özeti - Google'da Ara (5), eylül özet - Google'da Ara (5), eylül geniş özet - Google'da Ara (5), mehmet raufun eylül romanın ana fikri - Google'da Ara (5), eylül romanının karakterleri - Google'da Ara (5), eylül romanındaki kişilerin özellikleri - Google'da Ara (5), eylül romanının ayrıntılı özeti - Google'da Ara (5), eylül olay örgüsü - Google'da Ara (5), eylül kitabının özeti - Google'da Ara (5), eylül kitabının ana fikri - Google'da Ara (5), eylül roman incelemesi - Google'da Ara (4), eylül kitabının olay örgüsü - Google'da Ara (4), mehmet rauf eylül geniş özeti - Google'da Ara (4), mehmet rauf eylül özeti - Google'da Ara (4), eylülün özeti - Google'da Ara (4),

"Mehmet Rauf - Eylül | Konu - Detaylı Özet - Ana Fikir - Olay ve Karakterler " ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
9 Yanıt - 6.286 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Bedri Rahmi Eyuboğlu (d. 1911, Görele – ö. 21 Eylül 1975, İstanbul) | Yazma, Gravür, Seramik, Heykel, Vitray, Mozaik, Hat, Serigrafi, Litografi Gibi Birçok Formlarda Eserler Üreten Dünyaca Ünlü Türk Ressam Ve Şair
5 Yanıt - 22.422 Görüntülenme | Bedri Rahmi Eyüpoğlu-Hayatı Ve Eserleri
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Eylül - September
7 Yanıt - 3.479 Görüntülenme | Sakarya Meydan Savaşı'nın Kazanılması
Tüm Burçlar - Günlük Falınız - 14 Eylül 2007
0 Yanıt - 11.301 Görüntülenme
Atatürk Günlüğü - Today | 14 Eylül - September
7 Yanıt - 1.551 Görüntülenme | 1922 - Atatürk'e "İzmir hemşehriliği" unvanı verilişi.