Kadim Dostlar ™ Forum: Ömer Seyfettin - Kaşağı | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ömer Seyfettin - Kaşağı | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

KAŞAĞI----ÖMER SEYFETTİN

KİTABIN ADI : KAŞAĞI
KİTABIN YAZARI :ÖMER SEYFETTİN
YAYIN EVİ VE ADRESİ: ŞAFAK YAYIN EVİ İSTANBUL
BASIM YILI :1997


1. KİTABIN KONUSU:
Kardeşine iftira atıp, onun ölümünden sonra vicdan acabıyla yanıp tutuşan bir çocuğun dramı anlatılmaktadır.
2. KİTABIN ÖZETİ: Annesi, İstanbul'a gittiği için kendisinden bir yaş küçük olan kardeşi Hasan'la artık Dadaruh'un yanından hiç ayrılmaz. Bu, babasının seyisi, yaşlı bir adamdır. En sevdikleri şey atlardır. Dadaruh'la birlikte onları suya götürmek, çıplak sırtlarına binmek, onlar için çok zevklidir.Torbalara arpa koymak, yemliklere ot doldurmak, gübreleri kaldırmak eğlenceli bir oyundan daha çok hoşlarına gider. Dadaruh eline kaşağıyı alıp işe başladı mı, tıkı... tık... tıkı... tık... tıpkı bir saat gibi... yerinde duramaz, bunu gören küçük çocuk ben de yapacağım! diye tutturur.
O vakit Dadaruh, onu Tosun'un sırtına koyar, eline kaşağıyı verir,
- Hadi yap! Der.
Bu demir gereci hayvanın üstüne sürter, ama o uyumlu tıkırtıyı çıkaramazdı.
Her sabah ahıra gelir gelmez,
- Dadaruh, tımarı ben yapacağım, der.Ama adam izin vermez ancak boyu at kadar olunca yapabileceğini söyler.Boyu atın karnına bile varmıyordu. Oysa en keyifli, en eğlenceli şey buydu. Sanki kaşağının düzenli tıkırtısı Tosun'un hoşuna gidiyor, kulaklarını kısıyor, kuyruğunu kocaman bir püskül gibi sallıyordu. Tam tımar biteceğine yakın huysuzlanır, o zaman Dadaruh, "Höyt.." diye sağrısına bir tokat indirir, sonra öteki atları tımara başlardı.Bir gün yalnız başına kalır. Hasan'la Dadaruh dere kenarına inmişlerdi. İçimde bir tımar etmek hırsı uyanır. Kaşağıyı arar, bulamaz. Annesinin bir hafta önce İstanbul'dan gönderdiği armağanlar içinden çıkan fakfon kaşağı, pırıl pırıl parlıyordu. Hemen alıp, Tosun'un yanına koşar, karnına sürtmek ister fakat rahat durmaz.
- Sanırım acıtıyor? Diye düşünür.
Gümüş gibi parlayan bu güzel kaşağının dişlerine bakar. Çok keskin, çok sivridir. Biraz köreltmek için duvarın taşlarına sürtmeye başlar. Dişleri bozulunca yeniden dener. Gene atların hiçbiri durmaz ve kızar. Öfkesini sanki kaşağıdan çıkarmak ister. On adım ilerdeki çeşmeye koşar. Kaşağıyı yalağın taşına koyup yerden kaldırabildiği en ağır bir taş bularak üstüne hızlı hızlı indirmeye başlar. İstanbul'dan gelen, üstelik Dadaruh'un kullanmaya kıyamadığı bu güzel kaşağıyı ezip, parçalar. Sonra yalağın içine atar. Babası çeşmeye bakarken, yalağın içinde kırılmış kaşağıyı görür; Dadaruh'a yanına çağırınca çok korkar. Dadaruh şaşırır, kırılmış kaşağı ortaya çıkınca, babası bunu kimin yaptığını sorar.Dadaruh,
- Bilmiyorum, der.
Babasının gözleri ona döner, daha bir şey sormadan, çocuk kaşağıyı kardeşi Hasan’ın kırdığını söyler. “Dadaruh uyurken odaya girdi. Sandıktan aldı. Sonra yalağın taşında ezdi” der.
Babası Hasan’I çağırır.
-Bu kaşağıyı niye kırdın?diye sorar.
Hasan, Dadaruh'un elinde duran alete şaşkın şaşkın baktıp, sarı saçlı başını sarsarak,
- Ben kırmadım, der.
- Doğru söyle, darılmayacağım. Yalan çok kötüdür, der babası. Hasan inkârda direnir. Baba öfkelenir. Üzerine yürür "Utanmaz yalancı" diye yüzüne bir tokat indirir.
- Götür bunu eve; sakın bunu bir daha buraya sokma. Hep Pervin'le otursun! diye haykırır.
Artık ahırda hep yalnız oynar. Hasan eve hapsedilir. Annesi geldikten sonra da bağışlanmaz.Annesi onun iftira atabileceğine hiç ihtimal vermez.
Ertesi yıl anne, yazın gene İstanbul'a gider.Hasan'a ahır hâlâ yasaktır. Bir gün birdenbire hastalandı. Doktor "Kuşpalazı" der. Babası yatağın başucundan hiç ayrılmaz.Hizmetçi kardeşinin öleceğini söyler ve çocuk ağlamaya başlar.Gece uyuyamaz, uykuya dalar dalmaz Hasan'ın hayali gözünün önüne gelir "İftiracı! İftiracı!" diye karşısında ağlar.Pervin'i uyandırır. Hasan'ın yanına gitmek istediğini ve babasına bir şey söylemek istediğini söyler.Yarın söylersin, der.Sabaha kadar gene gözlerini kapayamaz. Hava henüz ağarırken Pervin'i uyandırır.Ama zavallı suçsuz kardeşi, o gece ölmüştür.
3.KİTABIN ANA FİKRİ: Yalan söylemek kötü bir alışkanlıktır.
4.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
Büyük çocuk: Hasan’ın abisidir.babasından çok korkar.Atları çok sever.
Hasan :Küçük kardeştir.O da babasından çok korkar ve atları çok sever.Geçirdiği hastalık ölümüne sebep olur.
Dadaruh: Evin seyisidir. Bütün zamanını atlarla geçirmekyen çok zevk alır.İki çocuğu da çok sever.
Pervin: Evin hizmetçisidir. Çok yumuşak kalplidir ve herşeyi açıkça söyler.Bir o kadar da sulugözdür.
Baba: Çocuklarının üzerinde büyük bir otorite sahibidir. Çocukları onu çok sever ama ondan çok korkarlar.
5.KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER: Yazar olayları ve yer betimlemelerini çok güzel ve yerinde yapmıştır.Akıcılığı sağlamış, okuyucuyu sıkmadan akıcı bir şekilde okuyabilmesi için bütün imkan ve kabiliyetlerini sergilemiştir.
6.YAZAR HAKKINDA KISA BİLGİ: Ömer Seyfettin, yazı ve öyküleriyle dilde sadeleşme hareketinin öncülüğünü yaparak yeni bir edebiyat akımının oluşumunu sağlayıp, Türk öykücülüğünde kısa öykü türünün dil, anlatım tekniği ile tematik yönden ilk özgün örneklerini vermiştir. Aynı zamanda ulusal edebiyat akımını başlatan yazarlardan olan Ömer Seyfettin 28 Şubat 1884'te Gönen'de doğdu. Öğrenimine, dört yaşında iken, Gönen Mahalle Mektebi'nde başladı. Ailesiyle birlikte İstanbul'a gelince (1892), ilköğrenimini özel bir okul olan Aksaray'daki Mekteb-i Osmani'da sürdürdü. Babasının isteği üzerine, Eyüp baytar Rüştiyesi'nin subay çocuklarına özgü bölümüne yatılı olarak yazıldı (1893). Buradaki eğitiminden sonra (1896), Edirne Askeri İdadisi'ni (1900) ve İstanbul Mekteb-i Harbiye'yi bitirdi. 22 Ağustos 1903'te piyade teğmeni rütbesiyle mezun oldu. Ziya Gökalp ve arkadaşlarının çıkardıkları "Genç Kalemler" dergisinin kadrosuna katıldı. Balkan Savaşı'nın başlaması üzerine, yeniden orduya çağrıldı (14 Eylül 1914). Kısa bir süre "Türk Sözü" dergisinin başyazarlığını yaptı. lan Calibe Hanım'la evlendi (1915). Eylül 1918'de eşinden ayrıldı. 6 mart 1920'de kaldırıldığı Haydarpaşa Hastanesi'nde şeker hastalığından öldü. Kadıköy Kuşdili'ndeki Mahmut Baba Türbesi mezarlığına gömüldü. 1939'da, kemikleri Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki Asri Mezarlık'a taşındı.
ESERLERİ:
Romanları:
Yaşadığı yıllarda yayınlanan üç romanı ( Ashab-ı Kehfimiz, Efruz Bey, Yalnız Efe, 1919) onun bu alanda yarım kalmış denemeleri olarak sayılır.
"Fantezi roman" olarak nitelendirilen Efruz Bey; 1908'den Mütareke yıllarına kadarki süreci, aydın kişilerin eleştirisi ekseninde yansıtır. Dönemin aydın hastalıklarını, siyasi akımların yanlış yönsemelerini toplumsal eleştiri bağlamında, yeni bir roman tekniğiyle verir.
Yarın kalan romanı Yalnız Efe, destansı bir nitelik taşır. Konusunu bir halk menkıbesinden almıştır. Dönemin toplumsal ortamında, yapılan haksızlıklara başkaldırarak silahlanıp dağa çıkan -kız kahraman- Yalnız Efe'nin kişiliğinde Türk halkanın direnme gücünü göstermeye çalışmıştır.
YAPITLARI:
Öykü: Harem, (u.ö.), 1918; Yüksek Ökçeler, (ö.s.), 1923; Gizli Mabet, (ö.s.), 1923; bahar ve Kelebekler, (ö.s.), 1927.
Bütün Eserleri, temalarına göre bir araya getirilen basım: Efruz Bey, 1970; kahramanlar, 1970; bomba, 1970; Harem, 1970; Yüksek Ökçeler, 1970; Yüzakı, 1970; Yalnız Efe, 1970
; Falaka, 1970; Aşk Dalgası, 1970; Beyaz Lale, 1970; Gizli Mabet, 1970.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   yeni üyeyim 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 14-Kasım 08
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


bir türlü falakanın özetini bulamadım yahu
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ömer Seyfettin - Kaşağı | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kaşağı kitabının özeti - Google'da Ara (24), ömer seyfettin falaka kitabının özeti - Google\'da Ara (23), yalnız efenin kahramanları özelikleri - Google'da Ara (18), ÖMER SEYFETTİN KAŞAĞI KISA ÖZET - Google'da Ara (14), falaka kitabının ana fikri - Google'da Ara (13), kaşağı hikayesi - Google'da Ara (13), damla damla ömer seyfettin - Google'da Ara (12), VİRE ADLI KİTABIN KİTAP ÖZET - Google Search (12), kaşağının ana fikri - Google'da Ara (11), kaşağı olay örgüsü - Google'da Ara (11), dil doktoru özeti - Google'da Ara (10), ömer seyfettin falaka özet - Google'da Ara (10), falaka hikayesinin kısa özeti - Google'da Ara (10), dil doktoru özet - Google'da Ara (9), kaşağının ana fikri - Google'da Ara (9), ömer seyfettin damla damla - Google'da Ara (9), yalnız efe ana fikri - Bing (9), ömer seyfettinden kaşağının özeti - Google'da Ara (8), kaşağının olay örgüsü - Google'da Ara (8), ömer seyfettin damla damla - Google'da Ara (8), gizli mabed özet - Google'da Ara (7), kaşağı ana fikri - Google'da Ara (7), falaka olay örgüsü - Google'da Ara (7), kaşağı kitabının kısa özeti - Google'da Ara (7), Ömer seyfettinin kaşağı adlı hikaye özeti. - Google'da Ara (7), kaşağıdaki kişiler - Google'da Ara (7), kaşağı hikayesinin kısa özeti - Google'da Ara (7), falaka kitabının ozeti(kısaca) - Google'da Ara (6), ömer seyfettin öykülerinin özetleri - Google'da Ara (6), kaşağı kitabının olay örgüsü - Google'da Ara (6), falaka kitabının kısa özeti - Google'da Ara (6), eleğimsağma hikayesi özeti - Google'da Ara (6), ömer seyfettin kaşağı olay örgüsü - Google'da Ara (6), kaşağının olay örgüsü - Google'da Ara (6), falaka ömer seyfettin özet - Google'da Ara (5), bomba kitap raporu - Google'da Ara (5), kaşağının özeti - Google'da Ara (5), ömer seyfettin kaşağı kısa özet - Google'da Ara (5), damla damla ömer seyfettin özeti - Google'da Ara (5), falakanın özeti ve ana fikri - Google'da Ara (5), kasagının yarım sayfalık ozeti - Google'da Ara (5), kaşağı hikayesinin ana fikri - Google'da Ara (5), ömer seyfettin vire özet - Google'da Ara (5), ömer seyfettın - Bing (5), ömer seyfettini kaşağı özeti ana fikri olaqy örgüsü - Google'da Ara (5), kaşağı kitabının olay örgüsü - Google'da Ara (5), kaşağının olay örgüsü nedir - Google'da Ara (5), ömer seyfettin eleğimsağma - Google'da Ara (5), kaşağı hikayesinin kişi analizi - Google'da Ara (5), kısa kaşağı - Bing (5), kaşağı özet - Google'da Ara (4), olay yer zaman anafikir kişiler olan kısa hıkayeler ömer seyfettın yuksek okçeler - Google'da Ara (4), ömer seyfettin kaşağı kitabının olay örgüsü - Google'da Ara (4), ömer seyfettin kaşağı kısa kitap özeti - Google'da Ara (4), ömer seyfettin kaşağı teması - Google'da Ara (4), vire ömer seyfettin - Google'da Ara (4), Ömer Seyfettinden kaşağı adlı öykünün özeti - Google'da Ara (4), ömer seyfettin falaka özet - Google'da Ara (4), ömer seyfettin eleğimsağma anafikir - Google'da Ara (4), kitap raporu örneği - Google'da Ara (4), falaka - Google'da Ara (4), damla damla kitabının kahramanları - Google'da Ara (4), ömer seyfettin kaşağı kısa özeti - Google'da Ara (4), FALAKA - Google'da Ara (4), kaşağı hikayesinin kısa özeti - Google'da Ara (4), kaşagı ın kahramanları ve olay örgüsü - Google'da Ara (4), kaşağı kitabının kısa özeti - Google'da Ara (4), kaşağının olay örgüsü - Google'da Ara (4), kaşağı kitabının kısa özeti - Google'da Ara (4), ömer seyfettin kaşağının olay örgüsü - Google'da Ara (4), kaşağının ana fikri - Google'da Ara (4), yalnız efe olay örgüsü - Google'da Ara (4), kaşağı olay örgüsü - Google'da Ara (4), KAŞAGI OLAY ÖRGÜSÜ - Google'da Ara (4), falaka kitabını kısaca konusu nedir - Google'da Ara (4), 10 sayfalık kaşağı oku - Google'da Ara (4), kaşağının olay örgüsü - Google'da Ara (4), ömer seyfettin vire özeti - Google'da Ara (4), eleğimsağma kitap özeti seyfettin'den hikayeler 2 - Google'da Ara (4), kaşağı hikayesinin kısa özeti - Google'da Ara (4), ömer seyfettin falaka kitabının ana fikri - Google\'da Ara (4), ömer seyfettin 5 hikayesinin yapı tema dil ve anlatım unsurları - Bing (4), kaşağının kısa özeti - Google'da Ara (3), damla damla ömer seyfettin - Google'da Ara (3), kaşağı hikayesinin kahramanları - Google Search (3), kaşağı hikayesinin giriş gelişme sonuç bölümü - Google'da Ara (3), damla damla hikaye kitabının kahramanları ve özellikleri - Google'da Ara (3), yalnız efe kitabının Kişileri ve Karakterleri - Google'da Ara (3), kaşagı ana fikri - Google'da Ara (3), ömer seyfettin falaka özeti - Google'da Ara (3), ömer seyfettin damla damla kitap özeti - Google'da Ara (3), ömer seyfettin in damla damla kitabı - Google'da Ara (3), damla damla ömer seyfettin kitap özeti - Google'da Ara (3), kaşağı kitabının karakter analizi - Google'da Ara (3), kitap raporu örneği - Google'da Ara (3), kaşağı kısa özeti - Google'da Ara (3), falaka kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), yalnız efe hikayesinin ana fikri - Google'da Ara (3), falaka ömer seyfettin anafikir - Google'da Ara (3), kaşağı hikayesinin dili nasıl - Google'da Ara (3),

"Ömer Seyfettin - Kaşağı | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi " ile Benzer Konular
Genco Erkal’ın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri | Nâzım Hikmet’in Seçme Şiirlerinden Oluşan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Kitabı, Kitap Ve Kitapla Birlikte Verilen 4 CD
0 Yanıt - 734 Görüntülenme
Edebiyatımızda İlkler | İlk Alfabemiz: Göktürk Alfabesi - İlk Yerli Tiyatro Eseri - Sahnelenen İlk Tiyatro Eseri - Türkçenin İlk Dil Bilgisi Kitabı - İlk Edebi Bildiriyi Yayımlayan Topluluk - Kurtuluş Savaşımızı Doğrudan İşleyen Roman: Ateşten Gömlek
1 Yanıt - 628 Görüntülenme
Cezmi Ersöz (d. 1959 - …) | Türk Yazar, Şair - Hayatı, Şiirleri, Kitapları
9 Yanıt - 4.807 Görüntülenme
Ömer Hayyam
13 Yanıt - 3.642 Görüntülenme | Türk şair, filozof, matematikçi ve astronom.
Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Genelge
1 Yanıt - 18.306 Görüntülenme | Sağlık Kurulu Raporu Almak için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerd