Kadim Dostlar ™ Forum: Sefiller | Victor Hugo - Kitabın Konusu - Özeti - Anafikri - Kitaptaki Karakterler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Sefiller | Victor Hugo - Kitabın Konusu - Özeti - Anafikri - Kitaptaki Karakterler Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Sefiller | Victor Hugo
KİTABIN ADI : SEFİLLER
KİTABIN YAZARI : VICTOR HUGO
YAYINEVİ : VARLIK YAYINLARI
BASIM YILI : 1992
KİTABIN KONUSU


Bu romanda Jean Valjean adlı bir köylünün, 19. yy.’un ilk 30 yılındaki serüvenleri anlatılır.Valjean aç ailesini doyurmak için ekmek çaldığından bir kadırgada kürek çekmeye mahkum edilmiştir.

ESERİN ÖZETİ

Birkaç kez kaçma girişiminde bulunduğundan mahkumiyet süresi 19 seneye çıkarılır 1815’de serbest bırakılır. Valjean Güney Fransa’da D kasabasına gider. Bir kürek mahkumu olduğundan kimse onu barındırmak istemez. Sonunda yaşlı ve çok iyi bir insan olan kasabanın piskoposu onu yanına alır ve ona çok iyi davranır. Valjean onun bu konuk severliğine piskoposun yemek takımlarını çalmakla karşılık verir. Polis kısa bir süre sonra Valjean’I yakalar ve piskoposa getirir piskopos Valjean’I hayrete düşürürcesine, yemek takımını Valjean’a hediye verdiğini söyler. Valjean’ın karşılaştığı bu durum onu derinden etkiler. Ondan sonra piskoposun güvenine layık olmaya mümkün olduğu kadar erdemli ve dürüst bir hayat sürmeye söz verir.

Valjean yıllar sonra takma bir adla Kuzey Fransa’da mücevherat üreticisi olarak devam ediyordur. Üretimde bir iki basit gelişme gerçekleştiğinden şimdi varlıklı bir insandır. Kasaba halkının güvenini kazanmış ve hatta belediye başkanı bile seçilmiştir. Kasabanın müfettişiJavert, tam bir dedektiftir ve amirinin kişiliğinden şüphe eder. Onu tam yakalattıracağı sırada adının Valjean olduğu bir diğer insanın başka bir suçtan yakalandığını ve tekrar kadırgaya gönderileceği haberini alır. Çok mahçup duruma düşen polis müfettişi belediye başkabıbdan özür diler, onun hakkında şüphelere düştüğünü anlatır. Valjean kendi adını taşıyan suçsuz bir insanın acı çekmesinden ötürü vicdan azabı duyar. Kahramanca bir hareketle mahkemeye gider, kendisini tanıtır ve kendi isteğiyle kürek mahkumluğuna döner. Birkaç yıl sonra tekrar kaçar ve kuzeye gider. Üretici olarak iş yaptığı yılların karşılığı olan parayı buraya gömmüştür. Para onu rahatça geçindirebilecek ve çevresinede yardım etmesine de imkan verecektir. İlk işi Cosetta adında bir kızı aramak olur. Kız bir zamanlar yanında çalışan Fantina’nın kızıdır. Fantina kızına bakmak için fahişelik yapmıştır. Fantina artık ölmüştür ve onu yetiştiren üvey anne ve babası ona kötü muamele etmektedir. Valjean onu evlatlık alır ve ona derin bir sevgiyle bakmaya başlar. Beraberce Parise giderler. Valjean bir rahibe manastırında bahçıvan olarak çalışmaya başlar ve Cosette da manastırın okuluna gider.

Cosetta büyüyünce Parisli bir öğrenci olan marius Pontmercy adında bir genç onunla ilgilenir. Cosette ve Marius, Paris’in Luxenburg Gardens adındaki parkında tanışırlar ve Valjean’ın kendisini ve Cosette’yi gizli tutmasına rağmen gizliden gizliye mektuplaşırlar.

Olaylar, ülkedeki iç huzursuzluklar sırasında doruğa ulaşır. Sosyalistler 1832’de, Paris’te hanedanlığa karşı başarısız kalan bir baş kaldırma hareketine girişirler Marius ve arkadaşları bu isyanda yer alırlar ve sosyal adalete bağlılığından ötürü kim olduğunun meydana çıkmasına bile aldırış etmeyen Valjean da isyana katılır. Sokak çatışmalarının ortasında eski düşman Javert ile karşılaşırlar. Onun bütün hayatı şimdi ellerindedir.Gerçi bir tek kurşun Javert’I ortadan kaldıracaksa da Valjean Jvert’ı serbest bırakır. Valjean’ın bu davranışı Javert’in, kesin meşruiyet ve hukuka dayanan ahlaki dünyasını alt üst eder. Hayatında ilk defa olarak bir mahkumun kanuna saygı duyan bir vatandaştan daha iyi bir insan olacağını düşünür ve kendini öldürür.

Bu arada barikatlar ardına çekilen isyancılar çevrilir. Karşı tarafın kuvvetleri daha fazladır. Çarpışmalar sırasında Marius ağır yaralanır. Valjean Marius’u, sırtında taşıyarak yer altındaki lağım kanallarına götürür. Burası hoş bir yer olmasa da, çatışma alanından uzaktır. Kendisini tamamen kaybetmiş ve hemen hemen ölü olan Marius, büyükbabasının evine getirilir. Marius hayatını kimin kurtardığını bilmemektedir.

Valjean, Cosette ile Marius arasına girmemeye karar verir. Cosette’nin Marius’u sevdiğini ve onunla evlenmek istediğini anlar. Cosette’ye büyük miktarda para verdikten sonra inzivaya çekilir. Marius önceleri bunu kabul eder fakat hayatını kurtaranın Valjean olduğunu öğrenince Cosette ile birlikte son bir defa görmek için ihtiyar adamın yatak ucuna giderler. Valjean ölüm yatağında, seneler önce, evliya gibi biri olan psikopozun inanılmaz bir jestle kendisine hediye ettiği ve böylece Valjean’ın ruhunu kazandığı gümüş şamdanlığı Cosette’ye hediye eder.

ANAFİKRİ

Kendisine her zaman kötü davranılan bir mahkumun, kendisine iyi davranan biriyle
beraber olduğu zaman kişiliğinin ve davranışlarının iyiye doğru gidişatı gözlenmiştir.KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRMESİ


JEAN VALJEAN: Romanın kahramanı. Önceleri basit, çalışkan bir köylüyken sonradan bir mahkum olarak hayata küskünlük duyar.

JAVERT: Hiç bir zaman satın alınamayacak kadar namuslu bir polis memuru.

MARIUS PONTMERCY: Albayın oğlu. Kendisini babasının anısına adıyan bir genç.

COSETTE: Fantine’nin kızı, Valjean’ın evlatlığı. Sevimli bir kız.

FANTINE: Karakteri bakımından iyi bir kız ise de şartlar onu bir fahişe olmaya zorlar.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   oktaytunçbilek 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 2.228
 • Kayıt tarihi: 30-Ocak 08
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Bir kaç kez okudugum bir yapıt,muhteşem hoş bir eser... :beach:
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Sefiller | Victor Hugo - Kitabın Konusu - Özeti - Anafikri - Kitaptaki Karakterler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

sefillerin konusu - Google'da Ara (55), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (54), sefiller konusu - Google'da Ara (41), sefiller kitabının konusu - Google'da Ara (30), sefiller konusu - Google'da Ara (30), sefillerin konusu - Google'da Ara (22), sefiller kitabının konusu - Google'da Ara (21), kitap zamanı yayınları - sefiller özet - Google'da Ara (21), sefiller kitabının kısa özeti - Google'da Ara (20), sefiller konusu - Google'da Ara (19), sefillerin konusu - Google'da Ara (19), sefiller konusu - Google'da Ara (18), sefiller konusu - Google'da Ara (18), sefiller ana fikri - Google'da Ara (15), sefiller kitabının konusu - Google'da Ara (15), sefiler kısa özet - Google'da Ara (15), sefiller konu - Google'da Ara (14), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (14), sefiller kısa özet - Google'da Ara (13), sefiller kitabının ana fikri - Google'da Ara (12), sefiller konusu - Google'da Ara (12), sefiller resin ve özeti - Google'da Ara (11), sefiller ana fikir - Google'da Ara (11), sefiller ana fikri - Google'da Ara (11), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (11), sefillerin konusu - Google Arama (11), sefiller ana fikir - Google'da Ara (10), Sefiller kitabının konusu - Google Arama (10), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (9), sefiller ana fikir - Google'da Ara (9), sefiller konusu - Google'da Ara (9), Sefillerin konusu - Google\'da Ara (9), sefiller karakterler - Google'da Ara (8), sefiller konu - Google'da Ara (8), victor hugo sefiller kitap özeti kahramanlar ve özellikleri - Google'da Ara (8), sefiller kısa özet - Google'da Ara (8), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (8), sefillerin konusu - Google'da Ara (8), sefiller kitabının ana fikri - Google'da Ara (8), sefiller ana fikri - Google'da Ara (8), sefiller konusu - Google'da Ara (8), sefiller kitabının konusu - Google'da Ara (8), sefiller konusu - Google\'da Ara (8), sefiller konusu - Google\'da Ara (8), sefiller ana düşünce - Google'da Ara (7), sefiller kitabının ana fikri - Google'da Ara (7), sefiller karakterleri - Google'da Ara (7), çocuk klasikleri sefiller özeti - Google'da Ara (7), sefiller konusu - Google'da Ara (7), sefiller konusu - Google Arama (7), sefiller kitabının yazarı - Google\'da Ara (7), sefiller kitabının konusu - Google\'da Ara (7), sefiller kısa özet - Google'da Ara (6), sefiller ana fikri - Google'da Ara (6), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (6), sefiller kitabının özeti - Bing (6), sefıllerın teması ve kahramanları - Google'da Ara (6), sefillerin konusu - Google'da Ara (6), sefiller kitabının konusu - Google'da Ara (6), sefiller kitabının ana fikri - Google'da Ara (6), Sefillerin konusu - Google Arama (6), sefiller kitabının özeti - Google\'da Ara (6), sefiller kitap özeti - Google\'da Ara (6), sefiller kitabının türü nedir - Google\'da Ara (6), sefillerin konusu - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefillerin konusu - Google'da Ara (5), SEFİLLER KİTABIBNIN KAHRAMANLARININ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ - Google'da Ara (5), drefind.net - Search Results - sefiller kitabının konusu (5), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (5), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (5), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (5), sefillerin konusu - Google'da Ara (5), sefiller özellikleri - Google'da Ara (5), victor hugo sefiler özeti - Google'da Ara (5), sefiller ana fikri - Google'da Ara (5), sefiller kitabının ana fikri,ana konusu - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefillerin konusu - Google'da Ara (5), sefiller kitabının ana fikri - Google'da Ara (5), sefiller kitabının ana fikri - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefiller konusu - Google'da Ara (5), sefillerin konusu - Google\'da Ara (5), sefiller kitabınının özeti - Bing (5), Google Custom Search (5), Sefiller konusu - Google Search (5), sefiller kitabının ana düşüncesi - Google'da Ara (4), sefiller romanının teması - Google'da Ara (4), victor hugo sefillerin kısa özeti - Google'da Ara (4), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (4), victor hugo'nun sefiller adlı kitabının özeti - Google'da Ara (4), sefiller kitabının kısa özeti - Google'da Ara (4), sefillerin konusu - Google'da Ara (4), sefiller kitabının özeti - Google'da Ara (4), sefiller kitabının karakterleri - Google'da Ara (4),

"Sefiller | Victor Hugo - Kitabın Konusu - Özeti - Anafikri - Kitaptaki Karakterler " ile Benzer Konular
Çocuk Hakları | UNICEF Kaynaklarından Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin Kısaltılarak Alınan Ve Çocukların Diliyle İfade Edilen Özeti
20 Yanıt - 27.037 Görüntülenme | Çocuk Hakları ve Çocuk Hakları Sözleşmesi...
Ağlamak İçin Gözden Yaş mı Akmalı? l Victor Hugo
3 Yanıt - 906 Görüntülenme
Karagöz Ve Hacivat Gölge Oyunu | Hacivat Va Karagöz Oyundaki Karakterler Ve Tiplemeler
2 Yanıt - 9.534 Görüntülenme | Osmanlı imparatorluğu sınırları içinde yaşamış her türlü tip...
İslam Uydurma mı Yoksa Mucize mi ? | Kadim Dostlar ™ Üyelerinin Tartışma Konusu
23 Yanıt - 4.204 Görüntülenme | İnandırabilir Misiniz ?
Heroes Yeni Sezon Öncesi Yeni Karakterler | 2.Sezonun Yeni Yüzleri
0 Yanıt - 665 Görüntülenme | Yeni oyunculardan bazılarının daha detaylı bilgileri