Kadim Dostlar ™ Forum: Tarık Buğra - Küçük Ağa | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Tarık Buğra - Küçük Ağa | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

KİTABIN ADI : KÜÇÜK AĞA
KİTABIN YAZARI: TARIK BUĞRA
YAYIN EVİ : VARLIK YAYINEVİ
BASIM YILI : 1973

1-)KİTABIN KONUSU :

Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti eski gücünü,heybetini kaybetmeye başlamış,isyanlar ve işgallerle zayıf duruma düşmüştür.Kitapta, bir Anadolu kasabası olan Akşehir'den yola çıkılarak ,kurtuluş mücadelesinin bir bölümü anlatılmaktadır.Olaylar Akşehir'in bir kasabasında başla ve gelişir.

2-) KİTABIN ÖZETİ :
Dünya Savaşı resmen sona ermiş olmakla birlikte, Osmanlı Devleti üzerinde yarattığı etkiler tüm gücüyle devam emektedir.Savaş sonrası bir çok asker memleketlerine geri dönmüştür.Zayiatın büyüklüğü evlerine dönen erlerin çoğunun gazi oluşuyla daha da iyi anlaşılmıştır.Bu erlerden biri de Salih adlı Akşehirli bir askerdir. Memleketine döndüğünde kaybettiği kolunun acısıyla beraber , ülkenin durumunu daha acı bir şekilde anlayan Salih gittiğinden beri çok şeyin değiştiğini görür.Önceleri dost olarak yaşayan Rumlar ve kendi halkı şimdi birbirinden soğumuştur.Salih'in samimi arkadaşı olan Niko da bir Rum dur ve gelişmelerden o da etkilenmiştir. Yavaş yavaş Yunan ve İngiliz ordularının işgal haberleri gelmekte ve iki halkın birbirine olan düşmanlığı artmaktadır. Salih ise yüzyıllardır Osmanlı himayesinde rahatça yaşayan Rumların bu davranışını bir ihanet olarak görmekle beraber arkadaşı Niko’dan kopamamaktadır.Rumlarla olan dostluğu kasabalı tarafından fark edilir ve kasabalı Salih'i dışlar .Salih artık sürekli Niko ve onun çevresiyle dolaşır olmuştur.Artık Osmanlı ve Padişaha olan güvenci de sarsılmıştır. Kaybettiği kolunun hayatına tesiri büyük olmuştur. Kimsenin ona hak ettiği saygıyı göstermediğine
inanan Salih kendini namazdan niyazdan çekmiştir. Öte yandan halk işgallere tepkisiz kalmama kararı almıştır fakat bunun kimin önderliğinde yapılacağı karmaşası vardır.
Salih günler geçtikçe kendi kasabalısının tepkisini kazanmış ve artık istenilmeyen biri olmuştur.Bu sırada kasabaya İstanbullu Hoca adında bir hoca gönderilir.İstanbul'dan gönderiliş amacı kasabada padişaha ve Osmanlıya bağlılığı teşvik edici düşünceyi sağlamaktır.Hoca gerçekten de çok etkili bir insandır ve halkın büyük beğenisini ve takdirini kazanır. Vaazlarda cemaate Osmanlı padişah ve din lehinde düşüncelerini aktarmaktadır. Bu sırada memlekette Hoca'nın düşüncesine tam ters olmamakla birlikte, kurtuluş ümidi olabilecek bir örgüt kurulmaktadır.Kuvayı Milliye adı verilen bu örgüt Anadolu'da işgalleri önlemek ve İstanbul ve padişah yönetiminin boyunduruğundan kurtulmak için kurulmuştur. Fakat Kuvayı Milliye'nin işi çok güçtür. Memlekette işgallere karşı veya işgallerden yana bir çok örgüt vardır. Kuvayı Milliye önce bu örgütleri kendi tarafına çekmeli veya bertaraf etmelidir. Hocanın vaazları da Kuvayı Milliye ilkelerine ters düşmektedir. Hoca her fırsatta padişaha bağlılıktan bahsetmektedir, Kuvayı Milliye ise padişahtan kurtulmak, yeni bir yönetim kurmak amacını gütmektedir. İşte bütün bu ihtilaflar dolayısıyla Kuvayı Milliye yandaşları ve Hoca arasında bir elektriklenme ve zıtlaşma meydana gelir.Hoca ise halka kendini çok sevdirmiştir çünkü her yönüyle iyi ve doğru bir insandır. Fakat Hoca da kendi içinde bir yandan yaptığı işin gerçekten doğru olup olmadığının sorgulamasını, padişaha olan güvencinin doğruluğunun şüphesini yoklamaktadır. Kuvvacılarla Hoca arasındaki çatışma zamanla iyice açık şeklini alır ve vaazlarda karşıt fikirler açıklanır.
Olaylar gelişirken Salih ise unutulmuşluk ve terkedilmişlikten bir kaçış olarak Kuvayı Milliye’ye katılmaya verir. Onu bu kararı vermeye zorlayan başka bir şey ise yakın arkadaşı Niko'nun da sonunda Osmanlıya karşı savaşta yer almasıdır. Salih bu ihanetin öcünün peşinden koşacak ve kurtuluş mücadelesinde büyük rol oynayacaktır. Kuvva bir türlü hizaya gelmeyen Hoca hakkında ölüm emri çıkartır. Hoca evliliği ve çocuğu ve en önemlisi de halkın zorlamasıyla Akşehir'den kaçar ve çete reislerine sığınır. Kuvva ile arasında yaşanan kovalamacadan sağ kurtulur ve kendi başına yanına adam da alarak bir kasabaya sığınır.Kuvva ise Hocayı kaçırdığı için üzgündür ve Salih'i onu bulmakla görevlendirir. Hoca ise şimdi hangi tarafta yer almak gerektiğinin hesabını yapmaktadır. Kuvayı Milliye ise her geçen gün başarı kazanmakta ve güçlenmektedir. Salih Hoca'yı bulur ve onu padişah hizmetinden vazgeçerek Kuvva yararına çalışmaya ikna eder. Beraberce Çerkez Ethem'in kardeşi Tevfik Bey'in çetesine katılırlar .Çerkez Ethem ve kardeşleri milli mücadelede en büyük rollerden birini üstlenmiş ve gerek düşman işgallerine gerekse ayaklanmalara karşı başarılar sağlamışlardır. Fakat şimdi düzenli ordu ve İsmet Paşa'nın emri altına girmek söz konusu olunca Çerkez Ethem ve kardeşleri zıt bir tavır takınarak Kuvva'ya ve Ankara'ya karşı isyan bayrağı açmıştır.Hoca ise bu yolun yanlış olduğuna inanır ve onları bu yoldan döndürmek için planlar kurar. Hoca'nın amacı Çerkez Ethem ve kardeşlerini Kuvva'ya karşı cephe almaktan vazgeçirmek olmasa bile olası bir isyan halinde güçlerini zayıflatmaktır. Bu sırada Hoca Salih'i haber edinmek için Akşehir'e yollar. Akşehir'de ise Hoca öldü bilinmektedir. Oysa Hoca hayattadır ve yeni kimliği Küçük Ağa ile kuvva yararına çalışmaktadır. Hoca'nın Kuvva yararına çalıştığı haberi Salih tarafından Akşehir'de sadece Kuvvacı olan birkaç kişiye duyrulur ve memnuniyet yaratır. Başta Kuvayı Milliye hareketine büyük hizmet vermiş Doktor olmak üzere Kuvvacılar Hoca'nın kendi saflarına katılışından büyük haz duyarlar.
Hoca Ethem'in İsmet Paşa hizmetine girmemek için yapacağı en büyük saldırı olan Kütahya saldırısında ona bir oyun oynayarak başarısızlığını sağlar ve Kuvayı Milliye'ye en büyük hizmetini vermiş olur. Ethem ise Yunanlılara sığınacaktır. Hoca ise bütün bu ihtiras ve gücü elinde bulundurma tutkusuna kapılan insanlardan nefret etmektedir. Artık savaş alanından başka bir cephede de mücadele verilmektedir, şimdi iktidar çekişmeleri büyük tehdit oluşturmaktadır. Hoca bunu acıyla farkeder. Ankara ise Hoca'nın başarılarından haberdardır ve kendisini Ankara'ya davet eder. Daveti kabul eden Hoca Ankara'nın durumunu yakından görür ve cephede savaşmanın, bu iktidar kavgasında yanlış düşünenlere ve hainlere verilecek savaştan daha kolay olduğunu düşünür. Fevzi Paşa Hoca'ya yakınlık gösterir. Hoca bütün bu kişiliklerin önemini daha iyi anlamaktadır. Memleket zafere doğru gitmektedir ve bu noktada Ankara ve Melis'e büyük iş düşmektedir. Bu sırada Küçük Ağa yani İstanbullu Hoca Ankara'da kendisini Akşehir'den tanıyan ve bir zamanlar zıt fikirleri yüzünden tartıştığı Kuvvacı Doktor ile buluşur. Doktor böyle saygıdeğer birinin kendi saflarına katılışından duyduğu mutluluğu Hoca'ya söyler ve asıl kimliğini bilenin sadece kendisi olduğunu, kendisi dışındakilerin onu Küçük Ağa diye tanıdıklarını anlatır. Hoca ise artık özlediği eşi ve çocuğunun özlemiyle yanmaktadır.

Küçük Ağa Fevzi Paşa ile birlikte Akşehir'e gelir ve burada da tanınmadığını ve Küçük Ağa olarak bilindiğini görür. Eşi ve Çocuğu hakkında bilgi alır ve çocuğunu bulur fakat eşinin durumu kötüdür. Eşine geldiğini haber eder fakat kadın ölmek üzeredir ve oğlunu Hoca'ya emanet ettiğini söylemekle kalır ve günler sonra da ölür. Hoca daha sonra Ankara'ya döner ve mücadeleye devam eder.


3-)KİTABIN ANA FİKRİ:
Vatan ve millet sevgisi, bağımsızlık duygusu. Kurtuluş savaşının küçük bir kasaba' dan görünüşü.

4-)KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

Küçük Ağa(İstanbullu Hoca): Kurtuluş mücadelesine büyük hizmetler vermiş binlerce kişiden biri.

Salih: Birinci Dünya Savaşında sağ kolunu kaybetmiş ve hayatının anlamını Kurtuluş Mücadelesi ile tekrar kazanan biri.

Çerkez Ethem: Başlarda vatan ve millet için yeri tutulmaz hizmetler vermiş , cephede büyük başarılar göstermiş, fakat düzenli orduya geçme kararı alındığında tamamen zıt fikirleri benimsemiş ve zararlı olmuş bir çete reisi.

Doktor Haydar Bey: Dünya Savaşında Yüzbaşı rütbesiyle görev yapmış ve milli mücadele yıllarında Kuvayı Milliye'ye büyük hizmetler vermiş bir asker.

Ali Emmi:Kurtuluşu Kuvayı Milliye'de gören ve çok büyük fedakarlıklarda bulunan yaşlı bir vatandaş.

5-)YAZARIN HAYATI
2 Eylül 1918 tarihinde Akşehir'de doğdu. İlk ve ortaokulu Akşehir'de okudu. İstanbul Lisesi'nin yatılı kısmında okurken bu lisenin yatılı kısmının kapatılması üzerine kaydını Konya Lisesi'ne aldırdı ve liseyi burada bitirdi. (1936). Lise yıllarında Tarık Nazım müstear ismiyle hikaye ve şiirler yazmaya başlayan Tarık Buğra, İstanbul Üniversitesi Tıp ve Hukuk fakültelerinde bir süre okuduktan sonra kaydolduğu Edebiyat Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Bölümünün son sınıfında ayrıldı. Askerlik hizmetinden sonra Şişli Terakki Lisesi'nde muallim muavini olarak işe başladı.

Cumhuriyet gazetesinin açtığı yarışmada Oğlum(uz) adlı öyküsüyle bin liralık büyük ödüle layık görüldüğü ilan edildi. (1948). Ancak, Tarık Buğra'ya bu para yerine altın bir kalem ödül olarak verildi. Aynı yarışmada Doğan Nadi'nin bölük komutanı birinci ilan edildi ve bu zatın hikayeci olarak adına ikinci bir kez daha rastlanılamadı. Yine de bu ödül neticesinde aldığı yoğun iş teklifleriyle basın hayatına atılma konusunda cesareti artan Tarık Buğra, Akşehir'e dönerek Nasrettin Hoca Gazetesi'ni çıkardı (26 Temmuz 1949-28 Haziran 1952). Milliyet gazetesi, Vatan, Yeni İstanbul gazetesi (1952- 1956), Yol Dergisi (1968) ve Tercüman gazetesinde (1970-1976) sanat sayfaları düzenledi, fıkralar yazdı, yazı işleri müdürlüğü yaptı. Hisar dergisi ve Türkiye gazetesinde de yazan Tarık Buğra, 26 Şubat 1994 tarihinde İstanbul'da öldü.

BAŞLICA YAPITLARI :
Bu Çağın Adı, Dönemeçte, Osmancık, Gençliğim Eyvah, Küçük Ağa, İbiş'in Dünyası, Firavun İmanı, Yarın Diye Bir şey Yoktur, Siyah Kehribar, Politika Dışı, Yağmur Beklerken, Yalnızlar1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   *sevda* 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Dost
 • Mesaj sayısı: 12
 • Kayıt tarihi: 31-Mart 08
 • Gender:Female
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


paylaşılımın için teşekkürler erkan..harika bir kitap bu..herkese tavsiye ederim.okumaya değer
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Tarık Buğra - Küçük Ağa | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (138), Google (54), bir küçük osmancık vardı özeti - Google'da Ara (14), nasrettin hoca hikayesinin raporu - Google'da Ara (13), kitap ana fikirleri - Google'da Ara (12), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (11), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (10), memleket şiirleri antolojisi özet - Google'da Ara (10), tarik bugra osmancik ana fikri - Bing (10), nasrettin hocanın fıkraları ve ana fikirleri - Google'da Ara (10), Google (10), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (9), firavun imanı özeti - Google'da Ara (9), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (9), küçük ağa geniş özeti - Google'da Ara (8), bir küçük osmancık vardı kitap özeti - Google'da Ara (8), bir küçük osmancık vardı ana fikri - Google'da Ara (8), osmancık olay örgüsü - Google\'da Ara (7), nasrettin hoca fıkralarının ana fikri - Google'da Ara (7), dönemeçte özeti - Google'da Ara (7), türk klasikleri küçük ağa kitabının özeti - Google'da Ara (6), küçük ağa geniş özet - Google'da Ara (6), dönemeçte özet - Google'da Ara (6), tağrık buğra - Google'da Ara (6), osmancık ana fikir - Google'da Ara (6), bir küçük osmancık vardı ana fikri - Google'da Ara (6), küçük ağa kişiler - Google'da Ara (6), bir küçük osmancık vardı kısa özeti - Google'da Ara (5), küçük ağa özet - Google'da Ara (5), nasrettin haca fıkraları hikayesinin ana fikri ve yazarı - Google'da Ara (5), bir küçük osmancık vardı ana fikri - Google'da Ara (5), tarık buğra dönemeçte özet - Google'da Ara (5), osmancık özeti - Google'da Ara (5), bir küçük osmancık vardı özet - Google'da Ara (5), nasreddin hoca kedi ise et nerede kitadın ana fikri nedir - Google'da Ara (4), tarık buğra küçük ağa olay örgüsü - Google'da Ara (4), BİR KÜÇÜK OSMANCIK VARDI ANA FİKRİ - Google'da Ara (4), Google (4), küçük ağa filminin kahramanları ve özeti - Google'da Ara (4), tarık buğra osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (4), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (4), küçük ağa romanının ana fikri - Google'da Ara (4), tarık buğra osmancık ana düşüncesi - Google'da Ara (4), tağrık buğra osmancık özeti - Bing (4), osmancık kıtabın özetı konusu ana fıkrı - Google'da Ara (4), osmancık romanı olay örgüsü - Google'da Ara (4), tarık buğranın küçük ağa kitabının özeti - Bing (4), bir küçük osmancık vardı kitabının ana fikri - Google'da Ara (4), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (4), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (4), memleket şiirleri antolojisi kitap özeti - Google'da Ara (4), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), osmancık ana fikri nedir - Bing (3), tarık buğranın osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), nasrettin hoca fıkraları ve ana düşüncesi - Google'da Ara (3), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), nasrettin hoca fıkralarının ana fikirleri nedir - Google'da Ara (3), bir küçük osmancık vardı ANA FİKRİ - Google'da Ara (3), bir küçük osmancık vardı olay - Google'da Ara (3), bir küçük osmancık vardı ana fikir - Google'da Ara (3), tarık buğra osmancık ana fikri - Google'da Ara (3), bir küçük osmancık vardı kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), küçük ağa kitabınının anafikri - Google'da Ara (3), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), osmancık ana fikri - Google'da Ara (3), osmancık kitabının konusu nedir - Google'da Ara (3), osmancık kitabın olay örgüsü - Google'da Ara (3), dönemeçte kitap özeti - Google'da Ara (3), tarık buğra-osmancık olay örgüsüyle bir özeti - Google'da Ara (3), dönemeçte kitap özeti - Google'da Ara (3), osmancık kitabının ana fikri - Google'da Ara (3), bir küçük osmancık vardının özeti - Google'da Ara (3), bir küçük osmancık vardı kitabının kahramanları - Google'da Ara (3), tarık buğra bir küçük osmancık kitabı özeti konusu ve ana fikri v.b - Google'da Ara (3), Tarık bUÄŸra OSmancık kitabı konusu - Google\'da Ara (2), tarık buğra osmancık ana fikri - Google'da Ara (2), osmancık olay örgüsü - Google\'da Ara (2), tarık buğra osmancık olay örgüsü - Google\'da Ara (2), osmancık eserinin konusu ana fikri - Google\'da Ara (2), küçük ağa analizi - Google\'da Ara (2), osmancık ana fikri - Google\'da Ara (2), Bing (2), Update Your Browser | Facebook (2), küçük ağadaki önemli sözler - Bing (2), tarık buğranın osmancık kitabının ana fikrii - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), osmancık ana fikri - Google\'da Ara (2), osmancık ana fikri - Google\'da Ara (2), osmancık kitabının ana fikri - Google\'da Ara (2), Google Custom Search (2), Tarık Buğra - Küçük Ağa | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi - Kadim Dostlar ™ Forum (2), 302 Moved (2), Tarık buğra osmancık ana fikri - Google\'da Ara (2), Search (1), tarık buğra osmancık kitabının olay örgüsü nedir - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), tarık buğra osmancık kitabının ana fikri - Google\'da Ara (1),

"Tarık Buğra - Küçük Ağa | Kitap Raporu: Özet - Ana Fikir - Olay ve Kişi Analizi - Yazar Bilgisi " ile Benzer Konular
Genco Erkal’ın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri | Nâzım Hikmet’in Seçme Şiirlerinden Oluşan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Kitabı, Kitap Ve Kitapla Birlikte Verilen 4 CD
0 Yanıt - 707 Görüntülenme
Cezmi Ersöz (d. 1959 - …) | Türk Yazar, Şair - Hayatı, Şiirleri, Kitapları
9 Yanıt - 4.772 Görüntülenme
Sivrisinek | Dünyanın En Küçük Emme Ve Depolama Sistemi
1 Yanıt - 1.241 Görüntülenme | Culicidae familyasından kan emici zararlı böcekler...
Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Genelge
1 Yanıt - 18.236 Görüntülenme | Sağlık Kurulu Raporu Almak için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerd
Ağva | Karadeniz Kıyısında Küçük Bir Cennet - Ağva Hakkında Geniş Bilgi
2 Yanıt - 2.684 Görüntülenme