Kadim Dostlar ™ Forum: Tatarcık | Halide Edip Adıvar - Romanın Özeti - Şahıslar Ve Olaylar - Yazar Hakkında Kısa Bilgi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Tatarcık | Halide Edip Adıvar - Romanın Özeti - Şahıslar Ve Olaylar - Yazar Hakkında Kısa Bilgi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

TatarcıkHalide Edip AdıvarKonu”Tatarcık” (1939), Halide Edip’in, fakir bir köyün fakir insanlarını işlediği bir roman. Suat Derviş’in o yıllardaki değerlendirmesiyle; Tatarcık, ”Müellifin iddia ettiği gibi kendi neslinden herhangi bir Türk kızının ayrı ayrı ve biraz da aykırı cephelerini nefsinde toplamış olan genç bir mahluk" değildir.

O daha fazla Poyraz köyünün müsbet tipi, müellifin genç Türk kızlarına, hatta genç Türk erkeklerine örnek olarak vermek istediği bir numunedir. O, bu köy halkının en basitinden en yükseğine bilaistisna hepsini şaşırtmaktadır”. Hayatını çalışarak kazanan, kolej / üniversite tahsili yapmış, zenginlerin yalılarında İngilizce dersi veren, köy yollarında bisikletiyle dolaşan, köylüye davranış adabı öğreten, ”Türk münevverinin memleketi medenileştirmek için yapacağı savaşın ancak bundan ibaret olduğunu zanneden bir genç kızdır…

Halkın hakiki ıstırap ve hayatı bütünüyle gösterilemediği için sadece hayatın üst yüzünü gösteren Tatarcık”,
Halide Edip’in bütün romanlarında hayalini kurduğu; Batı kültürüyle Doğu geleneklerini -şeklen- birleştiren kadın tipidir. Romanlarda idealize edilen kadın öğretmen tiplemeleri, gerçekten de Cumhuriyet kadını için bir model oluşturmuştur.


Özet


Osman Kaptan ve Lalezar Hanım’ın tek kızı olan Tatarcık lakaplı La-le, ailesiyle beraber Boğaz’ın Karadeniz’e bakan yamacındaki Poyraz köyünde yaşamlarını sürdürmektedir. Toplum tarafından pek sevilme-yen baba, Tatarcık on üç yaşında iken vefat eder.

Babasız kalan Ta-tarcık, insanlardan uzaklaşıp içine kapanır. Köyde dışlanan Tatarcık, buna tepki olarak okuyup İngilizce öğretmeni olur. Maddî durumu dü-zelince bulunduğu toplumda farklı bir yaşantı sürecine girer. Aslında liseyi bitirdikten sonra aldığı bisikletle toplum nezdinde yadırganma-ya başlamıştır. Eskiden konaklara ve yalılara sahip olan bazı İstan-bullular, Cumhuriyet devrindeki sosyal değişmelere ayak uydurama-dıkları için, eski konaklarını ve yalılarını satarak gözden uzak olan bu sahil köyüne yerleşirler.

Köye sonradan yerleşen bu gruba İngilizce ders veren Tatarcık, bisikletiyle geçtiği yolu kapatan Kör İsmail’le tartışır. Tatarcık, kendisine takılmak isteyen Kübik Palas’ın sahibi Sungur Baltayı da köylülerin gözü önünde paylar. Köylüler, genç kızlar ve ev hanımları tarafından eş olmaya uygun görülmeyen Tatarcık, çeşitli kıskançlıklara ve engellere rağmen, duygularında samimi olan Recep’le nişanlanır.Şahıslar ve Olaylar


Tatarcık’da olaylar, Boğaz’ın Karadeniz yakınlarındaki Poyraz Köyü’nde geçmektedir. Romanın aslî tipi, asıl adı Lâle olan Tatarcık’tır. Eserde imparatorluk Türkiye’sinden Cumhuriyet devrine geçişte, eski-yeni çatışmasında bilginin önemine inanan Lâle’nin şahsında yeninin zaferi üzerinde durulur.

Romanda iki mekân vardır. Biri genelde halkın yaşadığı Poyraz Köyü, diğeri de Feridun Paşa Korusu’dur.


Yazar Hakkında Bilgi


ADIVAR, Halide Edip (1884-1964) Roman yazarı, İstanbul’da doğdu. Reji Nazırı Mehmed Edip Bey’in kızıdır. Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Özel olarak Arapça, Kur’an-i Kerim, Türk musikisi, Salih Zeki’den matematik, Riza Tevfik Bölükbaşı’dan felsefe ve edebiyat dersleri alarak özel öğrenim gördü. 1901'de hocası Salih Zeki ile evlendi. 31 Mart olayı üzerine Mısır’a kaçtı. Oradan İngiltere’ye geçti. Egitimle ilgili yazıları beğenildiği için 1909'da Darü’l-Muallimat (Ögretmen Okulu) pedegoji ögretmenligine getirildi.


1917'de ikinci evliligini Dr. Adnan Adivar ile yapti. İstanbul Universitesi Edebiyat Fakulsi’nde Bati edebiyati derseleri verdi. Yunanlilar’in İzmir’i isgal etmesini protesto icin yapilan meshur Sultanahmet Mitingi’nde heyecanli bir konusma yapti. İstanbul’un isgal edilmesi uzerine kocasi ile Anadolu’ya kacarak milli Mucadale’ye katildi. Sakarya Muharebesi’ni izleyen gunlerde, savasa fiilen katilip hastabakicilik yapti. Kendisine “onbasi” ve “cavusluk” rutbeleri verildi. Milli Mücadele’den sonra esiyle birlikte Avrupa’ya gitti (1924-1939). 1939'da Edebiyat Fakultesi İngilizce profesorlugune tayin edildi. İstanbul’da oldu.


Halide Edip Türk kadının iş, düşünce ve edebiyat alanında başarılı olan bir örneğidir. Kadın haklarının ateşli bir savunucusu olarak yıllarca mücadele vermiştir. Gördüğü eğitim sebebiyle Doğu-Batı sentezini en başarılı şekilde yapabilen yazarlarımızdandır. Yazı hayatına gazete ve dergilerde yayınlattığı makale, sohbet ve denemellerle başlamış, bu eserlerinde kızların eğitimiyle psikolojisi üzerinde durmuş, aşk konusunu ön plana almıştır.


İlk romanlarında aşk konusu ağır basar. Kurtuluş Savaşı onun düşünce dünyasını değiştirmiş, ideolojik romanlar yazmasını sağlamıştır. Bazı romanları Türk gelenek ve görenekleri üzerine kurulmuş sosyal hayatımızı çok canlı çizgilerle yansıtan töre romanlarıdır. Bu türden olan Sinekli Bakkal, CHP Roman Yarışması’nda birincilik kazanmıştır, kısa ve fiilsiz cümleleri, sade bir dili vardır. Bu bakımdan yazarı tenkit edenler olmuştur.


Bütün eserlerinde kadın kahramanların daha kuvvetli ve canlı anlatıldığı, tanıtıldığı görülür. Halide Edip, şahıs yaratmada çok başarılıdır. Cumhuriyet döneminin en çok okunan eserlerini yazmıştır. Kitaplarının bir kısmı da bati dillerine çevirilmiştir.


Romanları:

1- Heyula (1909-1974),
2- Raik’in Annesi (1909,1924),
3- Seviyye Talib (1910),
4- Handan (1912),
5- Yeni Turan (1912),
6- Son Eseri (1913, 1909, 1939),
7- Mev’ut Hüküm (1917, 1919),
8- Ateşten Gömlek (1922, 1923),
9- Kalp Ağrısı (1924),
10- Vurun Kahpeye (1923, 1926),
11- Zeyno’nun Oğlu (1927,1928),
12- Sinekli Bakkal (1935, 1936),
13- Yolpalas Cinayeti (1936),
14- Tatarcık (1938, 1939),
15- Sonsuz Panayir (1946),
16- Döner Ayna (1953),
17- Akile Hanım Sokağı (1958, 1975),
18- Kerim Usta’nın Oğlu (1958, 1974),
19- Sevda Sokağı Komedyası (1959, 1971),
20- Caresaz ((1961, 1972),
21- Hayat Parçaları (1963)Hikayeleri:

1- Harap Mabedler (19119,
2- Dağa Çıkan (yasak kelime kullandınız)(1922),
3- Kubbede Kalan Hoş Sada (1974), 4- İzmir’den Bursa’ya ( (icindeki uc hikaye yazara aittir, 1963, 1970)


Hatıraları:

1- Mor Salkımlı Ev (1951, 1955; İngilizce nesri “Memoirs” 1926),
2- Türk’un Atesle İmtihanı (Milli Mucadele Hatıraları, Hayat mecmuasiında 1962; ingilizce nesri “The Turkish ordeal”, 1928)


Tiyatro Eserleri:

1- Kenan Çobanları (1918),
2- Maske ve Ruh (1937)


Diğer Eserleri:

1- İngiliz Edebiyati Tarihi ( 3 Cilt, 1940-49),
2- Turkiye’de Sark-Garp ve Amerikan Tesirleri (1954, 1955: İngilizve Urduca’ya cevrildi)
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Tatarcık | Halide Edip Adıvar - Romanın Özeti - Şahıslar Ve Olaylar - Yazar Hakkında Kısa Bilgi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

tatarcık özet - Google'da Ara (14), dünya klasikleri roman özeti hakkında bilgi - Google'da Ara (6), tatarcık romanının kişi - Google'da Ara (5), tatarcık özet - Google'da Ara (4), halide edip romanlarının kısa özetleri - Google'da Ara (4), tatarcık halide edip adıvar - Google'da Ara (4), tatarcık romanının geniş özeti - Google'da Ara (4), halide edip adıvar kurtuluş savaşı eserinin özeti - Google'da Ara (4), kör ismail roman - Google'da Ara (4), halide edip adıvar tatarcık özeti - Bing (3), halide edip adıvar tatarcık romanının özeti çok kısa - Google\'da Ara (3), tatarcık romanındaki kişiler - Google'da Ara (3), tatarcık karakterleri - Google'da Ara (3), halid edip adıvar kitaplarındaki kadın karakterlerin yeri - Google'da Ara (3), handan halide edip adıvar özeti ve kadın kahramanlar - Google'da Ara (3), halide edip adıvar heyula özeti - Google'da Ara (3), tatarcık halide edip adıvar - Google'da Ara (3), google video adıvar yeni cami - Google'da Ara (3), halide edip adıvar kerim ustanın oğlu özet - Google'da Ara (3), yeni turan özet - Google'da Ara (3), tatarcık romanı - Google'da Ara (3), tatarcık ın tahlili - Google'da Ara (2), halide edip adı var raik\'in annesi ana fikri - Google\'da Ara (2), tatarcik romaninin ozeti - Google\'da Ara (2), tatarcik romaninin karakterleri - Google\'da Ara (2), tatarcık romanı - Google\'da Ara (2), tatarcık karakterleri - Google\'da Ara (2), tatarcık romanı özeti - Google\'da Ara (2), tatarcık romanının kahramanları - Bing (2), tatarcık halide edip adıvar özetleri - Google\'da Ara (1), Tatarcık ın uzun özeti - Google Search (1), tatarcik romani özet - Google\'da Ara (1), tatarcık romanı halde edip adıvar - Bing (1), halide edip tatarcık olayın özeti - Google\'da Ara (1), tatarcık romanının kişileri - Google\'da Ara (1), halide edip adıvar- tatarcık özet - Google\'da Ara (1), tatarcık karakterler - Google\'da Ara (1), heyula halide edip adıvar özet - Google Search (1), tatarcık romanı görseller - Google\'da Ara (1), tatarcık romanının kahramanı - Google\'da Ara (1), Google Custom Search (1), tatarcık karakterler - Google\'da Ara (1), halide edip adivar tatarcik kahramanlari - Google\'da Ara (1), tatarcık ana kahramanları - Google\'da Ara (1), tatarcik romaninin ozeti - Google\'da Ara (1), halide edip adıvar heyula özeti - Google\'da Ara (1), Tatarcık karakterlerı - Google\'da Ara (1), tatarcık icerigi ve kahramanlari - Google\'da Ara (1), tatracik karaktrleri - Google\'da Ara (1), tatarcik romaninin kahramanlari - Google\'da Ara (1), tatarcık romanın özeti - Bing (1), tatarcik karakterleri - Google\'da Ara (1), tatarcık halide edip adıvar - Google\'da Ara (1), tatarcık roman kahramanları - Google\'da Ara (1), halide edip adıvar tatarcık roman özeti - Google\'da Ara (1), tatarcık karakterler - Google Search (1), tatarcık halide edip adıvar özet - Google\'da Ara (1), tatarcık halide edip adıvar - Google\'da Ara (1), tatarcık romanının karakteri - Google\'da Ara (1), halide edip adivarin romanlarindan heyulanin özeti - Google\'da Ara (1), halide edip adivarin romanlarindan heyulanin özeti - Google\'da Ara (1), tatarcık ana kahramanları - Google\'da Ara (1), tatarcık kahramanları - Google\'da Ara (1), TATARCIK ROMANININ KAHRAMANLARI - Bing (1), halide edip adıvar tatarcık kişiler - Bing (1), tatarcık romanı kahramanları - Google Search (1), tatarcık romanının kahramanları - Google Search (1), Halide.edip.tatarcık.romanının.özeti - Google\'da Ara (1), tatarcik karakterleri - Google\'da Ara (1), Tatarcıkkarakterleri - Google Search (1), tatarcik romanının karakterleri - Google Search (1), halide edip adıvar kerim ustanın oğlu özet - Bing (1), tatarcık romanı özeti - Bing (1), tatarcık ronanının ana fikri - Google\'da Ara (1), halide edip adıvar heyula özeti - Bing (1), tatarcık kahramanları - Google\'da Ara (1), tatarcık romanının kahramanları - Bing (1), tatarcik karakterleri - Google\'da Ara (1), tatarcık karakterleri - Google\'da Ara (1), TATARCIK ROMANININ KAHRAMANLARI - Bing (1), tatarcik eserinin.kahramanlari - Google\'da Ara (1), halide edip adıvar tatarcık - Bing (1), tatarcık karakterleri - Google\'da Ara (1), tatarcık romanının geniş özeti - Google\'da Ara (1), TATARCIK TAHLİLİ - Google\'da Ara (1), heyula romanının özeti - Google\'da Ara (1), tatarcık kısa özeti - Google\'da Ara (1), Tatarcık kitabı kadın karakterlerin özellikleri - Google\'da Ara (1), halide edip adıvar tatarcık roman özeti - Google\'da Ara (1), tatarcik karakterleri - Google\'da Ara (1), halide edip adıvar tatarcık kısa özeti - Google\'da Ara (1), halide edip adıvarın heyhula romanın kısaca özeti - Google\'da Ara (1), tatarcık romanının kahramanları - Google\'da Ara (1), tatarcık kahramanları - Bing (1), tatarcık romanı olay örgüsü - Google\'da Ara (1), tatarcık geniş özet - Bing (1), tatarcık romanı kahramanları - Google\'da Ara (1), halide edip adivar tatarcik - Google Search (1), tatarcık halide edip adıvar - Google'da Ara (1), heyulanın özeti halide edip adıvar - Google\'da Ara (1),

"Tatarcık | Halide Edip Adıvar - Romanın Özeti - Şahıslar Ve Olaylar - Yazar Hakkında Kısa Bilgi " ile Benzer Konular
Annesinin Ölümü İle İlgili Gördüğü Rüya | Açıklanamayan Garip Olaylar
1 Yanıt - 9.886 Görüntülenme | “Annem öldü mü?”
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.836 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
Cezmi Ersöz (d. 1959 - …) | Türk Yazar, Şair - Hayatı, Şiirleri, Kitapları
9 Yanıt - 4.806 Görüntülenme
Özürlü Sağlık Kurulu Raporu Hakkında Genelge
1 Yanıt - 18.303 Görüntülenme | Sağlık Kurulu Raporu Almak için Hastanelere Müracaat Eden Engellilerd
Ağva | Karadeniz Kıyısında Küçük Bir Cennet - Ağva Hakkında Geniş Bilgi
2 Yanıt - 2.753 Görüntülenme