Kadim Dostlar ™ Forum: İnsan Ne İle Yaşar? | Lev Tolstoy - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

İnsan Ne İle Yaşar? | Lev Tolstoy Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Dünya klasiklerinin arasında yer alan hayatı kavramak için en güzel araç olan bu kitabın kısa özetini sizlerle paylaştım ama alıp okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Sadece bir saatte tüm görüşleriniz değişicek. Tam adına layık bir kitap. Bir konu ancak bu kadar güzel anlatılabilir..


İNSAN NE İLE YAŞAR?

forum

“İnsan ne ile yaşar?” demişti Tolstoy. Aslında cevabı basit. İnsanın yaşaması için çok da fazla bir şeye gerek yok. Kuru ekmek ve su insanın yaşamını sürdürmesine yetiyor. Bedenimiz mükemmel yaratılışı sayesinde bizim bir şey yapmamıza gerek kalmadan vazifesini sürdürüyor.

Kitapta o dönemin Rusyası fantastik ögelerle birleştirilerek çok güzel yansıtılmış. zaten kısacık bir hikaye bir solukta okuyup bitirebiliyorsunuz.

Kitabın Adı: İnsan Ne İle Yaşar?
Yazarı: Lev Tolstoy
Çeviri: Ayşe Banu Karadağ
YayınEvi: Bilge Kültür Sanat


Kitabın Ana Fikri :

Allah vazifesi olmasına rağmen yeni doğum yapmış bir annenin ruhunu, merhametine yenik düştüğü için almadan dönen meleğini üç şeyi öğrenmesi için insan suretine büründürerek dünyaya gönderir..
"İnsanın içinde ne barındırdığını öğren", "İnsana neyin verilmediğini öğren", ve "İnsanın ne ile yaşadığını öğren"
Bu üç bilgiyi edindiğinde yani insanı tanıdığında melek Rabb'inin sonsuz merhametini de kavradığı için tekrar semaya yükseltilir..

Kitabın Kısa Özeti :

Semyon ne evi nede kendine ait toprağı olan bir kunduracı. Karısı ve çocukları ile kulübede yaşıyordu. Emek ucuz ekmek ise pahalı…

Bir gün Semyon koyun postu almak için köye gidecekti. Köye gitti ve koyun postunu satın alacağı kişi evde yoktu.Semyon geri dönmeye koyuldu. Geri dönerken Türbenin arkasında oturan çırıl çıplak adamı gördü. Orada oturan adam Mihail yani Allah tarafından cezalandırılan melekti. Semyon önce korktu ve görmemezlikten geldi. Sonra içine bir kurt düştü geri döndü. Adamın üstünde herhangi yara,bere yoktu. Adam oracıkta yaslanmış oturuyordu. Mihail gözlerini açtı ve Semyon’un yüzüne baktı. Bu bakış Semyon’un adamı sevmesine yetti. Semyon üstündeki birkaç parça eşyayı Mihail'e verdi ve ikisi beraber evin yolunu tuttular.

Eve geldiklerinde Semyon’un karısı Matryona kızgındı. Eve bir dilenci getiriyor diye sinirlenmişti. Üstelik üstünde Semyon’un eşyalarını görünce siniri iki katına çıktı. Matryona Semyon’u yanına çağırdı ve konuştu. Semyon birden itiraz etti.
“Neden ön yargılı davranıyorsun? Önce adama sor neyin nesisin diye! ” dedi. Matryona dahada öfkelendi. Ardından yemek yediler. Matryona Mihail'e yemek verdi ve Mihail' gülümsedi,yüzünde bir nur açığa çıktı.

Semyon adam hakkında herhangi bir bilgi hala bilmiyordu. Sabah uyandığında ilk işim ona soru sormak olacak dedi ve uyudu.

Sabah olduğunda Semyon kalktı Mihail hala uyuyordu. Semyon'un sesine birden uyandı. Semyon ona ne iş bilirsin dedi. Ve o hiç bir iş bilmem dedi. Semyon birden şaşırdı. Öğrenmek istiyormusun dedi ve İnsanlar çalışır, bende çalışacağım dedi. Semyon sonra adını sordu ve Mihail dedi. Mihail kendi hakkında en ufak birşey bile söylemedi.

Ardından Semyon Mihail’i Kundura dükkanına aldı ve çalışmaya başladılar. Mihail işi 1 ayda öğrenmesine rağmen Semyon’dan daha güzel işler yapıyordu.

Bir kış günü Semyonl ve Mihail l çalışırken kızağa koşulmuş üç atın çektiği, zilleri olan bir araba kulübelerinin önüne geldi. Merakla pencereden dışarı baktılar. Kürk paltolu biri arabadan indi. Matryona yerinden fırlayıp kapıyı hemen açtı. Semyon ayağa kalktı ve beyefendi ye selam verdi. Ve şaşkın şaşkın ona baktı.

Beyefendi yardımcısından deriyi getirmesini istedi. Ve Semyon’dan onun için bir çizme yapmasını istedi. Bir yıl giymek istediğini , ne şekli bozulsun ne dikişleri sökülsün isteyen bir çizme yapmasını istedi. Simon kızgın adamı görünce korkmuştu ve yavaşca Mihail'e işi alıp almaması gerektiğini sordu. Mihail evet al dedi. Ve Semyon beyefendinin ölçüsünü aldı. Beyefendi diz kısmını dar yapmamasını istedi. Beyefendi Mihail’e ona iyi bak dedi. Bu çizmelerin 1 yıl dayanmasını istediğini söyledi. Mihail oraya baktı ve tekrar gülümsedi yüzünde nur açığa çıktı .

Mihail ve Semyon işi yapmaya koyuldu. Fakat Mihail çizme değil Terlik yapmıştı. Semyon aniden bağırdı Ne yaptın diye. Aniden beyefendinin yardımcısı içeriden girdi. Beyefendinin karısı çizmeler için göndermişti. Ve artık o çizmelere ihtiyacı olmadığını, beyefendinin öldüğünü söyledi. Buradan ayrıldıktan sonra eve kadar bile yaşamadığını söyledi. Mihail ardından deriden artakalanları topladı,sardı yaptığı hafif terlikleri birbirine vurup önlüğüne sildi sonrada onları deri paketiyle birlikte uşağa verdi.

Ve birgün ikisi dükkanda durarken bir kadın ve iki çocuk geliyordu. Mihail onları görünce yine gülümsedi ve yüzünde nur açığa çıktı. Kadın içeriye girdi ve iki kız için baharlık deri ayakkabı yaptırmak istediğini söyledi. Ve ardından Semyon ’a hikayeyi anlattı.Semyon Mihail e sordu “Yüzün neden ışıldıyor neden 3 kez gülümsedin ? ”
Ardından Mihael cevap verdi “Çünkü cezalandırılmıştım. şimdi Allah beni affetti. Bu yüzden ışıyorum ve üç defa gülümsedim nedenmi ? Çünkü Allah beni 3 hakikati öğrenmem için Dünyaya yolladı. .” Simon tekrar sordu. “Neden Allah seni cezalandırdı?” Ardından Mihael tekrar cevap verdi ” Çünkü ona itaat etmedim. Allah beni o annenin ruhunu almak için Dünyaya göndermişti. fakat Mihail acımıştı anneye. Çünkü o çocukları emzirecek kişi yoktu. Ve ben annenin ruhunu almadım tekrar semaya erdim. Ardından Allah beni cezalandırdı.”

Semyon ve Matryona heyecanla onu dinliyordu. Matryona’nın içi öylesine ferahlamıştı ki… Ardından Semyon sordu ” Neymiş o üç hakikat?”

Mihail cevapladı ” Allah’ın bana söylediği ilk soru şuydu. ‘İnsanın kalbine ne hükmeder?’ ve anladım ki insanın kalbine sevgi hükmeder. ikinci soru ise ‘İnsana ne verilmemiştir ? ‘ İnsana kendi ihtiyaçlarının bilgisi verilmemiştir. ve üçüncü soru ise ‘İnsan ne ile yaşar?’ ve anladım ki İnsanın elinde hiçbirşey olmasa bile Allah sevgisi olsun yeter. Yani insan Allah’a inanmadan yaşayamaz…1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.645
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Sema'cığım bu güzel kitabı okuyup bizimle paylaştığın için teşekkür ederim
arkadaşım. :sema:

Gerçekten güzel bir kitap, çok önemli dersler veriyor. :hale:
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   katara 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Dost
 • Mesaj sayısı: 24
 • Kayıt tarihi: 28-Mayıs 08
Forum İtibarı: 1
Henüz Tanınmıyor
tolstoy her zaman okunası kitaplar yazmıştır.
bu kitabı da okuyup kütüphanemin en güzel köşesine koyamalıyım en yakın zamanda.
teşekkürler
0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   acimasız_gerçek 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 08-Şubat 10
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
yha ben bişi sorcam bana bu kitabın şahıs kadrosunu sölüycek olan varmı lütfen ama şöyle kitapta olan kişilerin adıları ve özelikleri lütfeeen birde eğer zamanınız varsada bana 10 soru çıkartabilirmisniz cevaplarıyla ilgili kuzenime aşırı lazım kuzenimde kaza geçirdi bu da onun performans ödevi lütfen ben şimdi size hastahaneden yazıyorum lütfeeen :( :( :(
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"İnsan Ne İle Yaşar? | Lev Tolstoy" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (317), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (79), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (77), insan ne ile yaşar hikayesinin özeti - Google'da Ara (68), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (59), insan ne ile yaşar kitabının özeti 1 - siiggle (58), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (58), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (56), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (56), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (46), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (43), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (39), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (35), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (34), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (33), insan ne ile ya ar' n zeti - Google'da Ara (32), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (31), insan ne ile yaşar konusu - Google'da Ara (30), insan ne ile yaşar kitabının kahramanları - Google'da Ara (30), insan ne ile yaşar kitabının ana fikri - Google'da Ara (28), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (28), insan ne ile yaşar kitabının kısa özeti - Google'da Ara (26), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (26), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (26), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (25), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (25), insan ne ile yaşar kitabının özeti 1 - siiggle (24), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (24), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (24), insan ne ile yaşar hikayesinin tarihi - Google'da Ara (24), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (23), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (22), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (22), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (21), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (21), tolstoy insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (20), insan ne ile yaşar lev tolstoy - Google'da Ara (20), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (20), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (20), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (19), İNSAN NE İLE YAŞAR KİTABININ ÖZETİ - Google'da Ara (18), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (18), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (18), insan ne ile yaşar hikayesi - Google'da Ara (17), insan ne ile yaşar ın özeti - Google'da Ara (17), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (17), insan neyle yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (17), insan ne ile yaşar hikayenin özeti - Google'da Ara (16), insan ne ile yaşar? kitabının özeti - Google'da Ara (16), insan ne ile yaşar kitabının kahramanları - Google'da Ara (16), insan ne ile yaşar adlı kitabın özeti - Google'da Ara (15), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (15), insan ne ile yaşar kahramanları - Google'da Ara (15), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (14), insan ne ile yaşar kitabının kahramanları - Google'da Ara (14), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (14), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (14), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (13), insan ne ile yaşar kitabının anafikir, - Google'da Ara (13), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (13), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (13), insan neyle yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (13), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (13), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (13), lev tolstoy insan ne ile yaşar - Google'da Ara (12), insan ne ile yaşar kitabının yazarı - Google'da Ara (12), insan ne ile yaşar kitabının özeti 1 - siiggle (12), insan ne ile yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (12), insan ne ile yaşar kitabının kahramanları - Google'da Ara (12), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (12), insan ne ile yaşar kahramanları - Google'da Ara (12), insan ne ile yaşar hikayesinin özeti - Google'da Ara (11), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (11), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (11), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (11), insan ne ile yaşar ın özeti - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kitabının türü - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kahramanları - Google'da Ara (10), insan neyle yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (10), insan neyle yaşar kitabının özeti - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kitabının ana fikri - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (10), insan ne ile yaşar hikayesinin özeti - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar anafikir - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kısa özet - Google'da Ara (9), İNSAN NE İLE YAŞAR KİTABININ ÖZETİ - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitabı özeti - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitabının kahramanları - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitabının kahramanları kımlerdir - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar ana fikri - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitap özeti - Google'da Ara (9), insan ne ile yaşar kitabının konusu - Google'da Ara (9),

"İnsan Ne İle Yaşar? | Lev Tolstoy " ile Benzer Konular
İnsan
2 Yanıt - 1.012 Görüntülenme | Beden ruhun amacına hizmet eden çok kıymetli bir araçtır.
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.415 Görüntülenme
Ankara Da İnsan Eti Yiyen Cani
1 Yanıt - 18.808 Görüntülenme
Rakamlarla İnsan Hücreleri
2 Yanıt - 4.226 Görüntülenme
Metalik İnsan Derisi Yapımı
2 Yanıt - 2.563 Görüntülenme