Kadim Dostlar ™ Forum: Boolean Matematiği Nedir? | Boolean Matematiği Sayısal Devrelerin Çıkış İfadelerinin Giriş Değişkenleri Cinsinden İfade Edilmesi Ve Elde Edilen İfadenin En Basit Haline Ulaşması İçin Kullanılır - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriEndüstri Mühendisliği Nedir ?

Endüstri mühendisliği,  insan, bilgi, malzeme, ekipman ve süreçlerin kullanılması,  geliştirilmesi ve yönetimi ile ilgili mühendislik dalı. Endüstri  mühendisleri; zaman, para, malzeme, enerji gibi kaynakların verimli  kullanımına ve mühendislik hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik  çalışmalarda bulunur.
  
Endüstri mühendisliği diğer mühendislik dallarından farklı bir yapıya  ve düşünce sistemine sahiptir. En önemli fark endüstri mühendisliğinin  parçayı değil bütünü gözönüne alarak çalışması, sistemin bütünüyle  ilgilenmesidir. İkinci önemli fark ise her türlü uygulamada insan  faktörünü dikkate almasıdır. Bu sebeplerden dolayı temel doğa  bilimleriyle olan ilişkisinin yanında sosyal bilimlerle de iç içedir.
  
Kaynak: Endüstri Mühendisi Erkan Okur | Endüstri Mühendisliği Makaleleri
  
Etiketler: Endüstri Mühendisi, Endüstri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği Nedir ?, Erkan Okur, erkanokur.com        
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Boolean Matematiği Nedir? | Boolean Matematiği Sayısal Devrelerin Çıkış İfadelerinin Giriş Değişkenleri Cinsinden İfade Edilmesi Ve Elde Edilen İfadenin En Basit Haline Ulaşması İçin Kullanılır Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 45.800
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Boolean Matematiğiİngiliz matematikçi George Bole tarafından 1854 yılında geliştirilen BOOLEAN matematiği sayısal devrelerin tasarımında ve analizinde kullanılması 1938 yılında Claude Shanon tarafından gerçekleştirildi.

BOOLEAN matematiği sayısal devrelerin çıkış ifadelerinin giriş değişkenle ri cinsinden ifade edilmesi ve elde edilen ifadenin en basit haline ulaşması için kullanılır. Bu bölümde aşağıdaki konular anlatılacaktır.* DEĞİL, VE, VEYA, VE DEĞİL ve VEYA DEĞİL kapılarının, BOOLEAN Matematiği ifadeleri

* BOOLEAN matematiğinde temel kuralların ve kanunların uygulanması

* BOOLEAN ifadelerinde DeMorgan teoreminin uygulanması

* BOOLEAN ifadelerinden sayısal devrenin çizilmesi,bir sayısal devreden Boolean ifadesinin elde edilmesi

* BOOLEAN ifadelerinin kanunlar ve kurallar yardımı ile sadeleştirilmesi

* BOOLEAN ifadelerinin doğruluk tablolarından elde edilmesi ve BOOLEAN açılmları ve standart ifadeler..

* BOOLEAN açılımların birbirlerine dönüşümü.

* Sayısal işlemler4.1. BOOLEAN İŞLEMLERİ


Boolean matematiği sayısal sistemlerin analizinde ve anlaşılmasında kullanılan temel sistemdir. Bu bölümde temel Boolean işlemleri ve bunların sayısal devrelerde nasıl kullanıldığı anlatılacaktır.


4.1.1 BOOLEAN MATEMATİĞİ SEMBOLLERİ


Boolean matematiğinde kullanılan değişkenler veya fonksiyonlar büyük harfler kullanılarak gösterilmiştir. Sayısal olarak bir değişken veya fonksiyon iki değer alabilir. Bu değerler 1 veya 0 olacaktır. Değişkenlerin veya fonksiyonların aldığı bu değerler sayısal devrelerde eğer “1” ise YÜKSEK gerilim seviyesi , “0” ise ALÇAK gerilim seviyesini gösterecektir.forum


A ve B girişlere uygulanan iki değişkeni gösterirse VE fonksiyonu Boolen ifadesi olarak ‘A.B’ şeklinde yazılırken, VEYA fonksiyonu için ‘A+B’ şeklinde yazılacaktır.


4.1.2 BOOLEAN TOPLAMA VE ÇARPMA


Boolean toplamaya ilişkin temel kurallar aşağıda verilmiştir.forum4.2. BOOLEAN KANUNLARI


Boolen matematiğinin üç temel kanunu: Yer değiştirme kanunu( Commutative Laws), Birleşme kanunu (Associative Laws) ve Dağılma Kanunu (Distributive Laws) adını alırlar.


YER DEĞİŞTİRME KANUNU( COMMUTATİVE LAWS)


İki giriş değişkeni için Boolean toplamaya ait yer değiştirme kanunu aşağıdaki gibi yazılır.
forumBİRLEŞME KANUNU (ASSOCİATİVE LAWS)


Boolean toplama işlemine ilişkin birleşme kanunu A, B, C giriş değişkenlerini göstermek üzere aşağıdaki gibi yazılır.forumDAĞILMA KANUNU (DISTRIBUTIVE LAW)


A, B, C giriş değişkenlerini göstermek üzere dağılma kanunu aşağıdaki gibi yazılır.forumDAĞILMA KANUNU (DISTRIBUTIVE LAW)


A, B, C giriş değişkenlerini göstermek üzere dağılma kanunu aşağıdaki gibi yazılır.forum4.3 BOOLEAN MATEMATİĞİ KURALLARI


forumKural 1- VEYA özdeşlikleri


a) Bir VEYA kapısının girişlerinden biri “0” ise çıkış ifadesi A’ nın durumuna bağlıdır. Eğer A=0 ise çıkış “0”, A=1 ise çıkış “1” olur.

b) Bir VEYA kapısının girişlerinden biri “1” ise , A’ nın durumu ne olursa olsun çıkış daima “1” olur.

c) Bir VEYA kapısının girişlerine değişkenin değili ile kendisi uygulanırsa çıkış A’nın durumu ne olursa olsun daima “1” olur.

d) Bir VEYA kapısının her iki girişine aynı değişken uygulanırsa çıkış A’nın durumuna bağlıdır. Eğer A=0 ise çıkış “0”, =1 ise çıkış “1” olur.
forumKural 2- VE özdeşlikleri


a) Bir VE kapısının girişlerinden biri “0” ise, A’ nın durumu ne olursa olsun çıkış daima “0” olur.

b) Bir VE kapısının girişlerinden biri “1” ise çıkış ifadesi A’ nın durumuna bağlıdır. Eğer A=0 ise çıkış “0”, A=1 ise çıkış “1” olur.

c) Bir VE kapısının girişlerine değişkenin değili (tümleyeni) ile kendisi uygulanırsa çıkış A’nın durumu ne olursa olsun daima “0” olur.

d) Bir VE kapısının her iki girişine aynı değişken uygulanırsa çıkış A’nın durumuna bağlıdır. Eğer A=0 ise çıkış “0”, A=1 ise çıkış “1” olur.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 45.800
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


forumKural 3- Çift tersleme kuralı


Bir Lojik ifadenin veya değişkenin iki defa değili alınırsa (terslenirse) lojik ifadenin veya değişkenin aslı elde edilir.forumKural 4- Yutma kuralı

Bu kuralı dağılma kanunu ve VEYA, VE özdeşlikleri yardımı ile açıklayalım. Eğer ifadeyi A ortak paranaaaine alırsak aşağıdaki dönüşüm sağlanmış olur.forum


forumKural 5


forum


forumKural 6forumTablo 4.4’de girişlerin durumuna bağlı olarak ( A + B) . ( A + C ) ile A + B.C ifadelerinin durumları yazılmıştır. Bu iki ifadenin eşitliği tablodan görülebilir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Boolean Matematiği Nedir? | Boolean Matematiği Sayısal Devrelerin Çıkış İfadelerinin Giriş Değişkenleri Cinsinden İfade Edilmesi Ve Elde Edilen İfadenin En Basit Haline Ulaşması İçin Kullanılır" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (78), Google (30), Boolean Matematiği Nedir? | Boolean Matematiği Sayısal Devrelerin Çıkış İfadelerinin Giriş Değişkenleri Cinsinden İfade Edilmesi Ve Elde E.. | Eğitim Kütüphanesi ™ Matematik ve Geometri (23), boolean matematiği örnekleri - Google'da Ara (7), boolean matematiği - Google'da Ara (7), boolean matematiği - Google'da Ara (6), boolean matematiği - Google'da Ara (6), boolean matematiği - Google'da Ara (5), boolen matematiği - Google'da Ara (5), boolean matematiği - Google'da Ara (4), boolean matematiği ve sadeleştirme - Google'da Ara (4), boolean matematiği örnekleri - Google'da Ara (4), boolen matematiği - Google'da Ara (4), boolen matematiği - Google'da Ara (4), boolean matematiği örnekleri - Google'da Ara (4), boolean cebiri örnek - Google'da Ara (3), boolean matematiği - Google'da Ara (3), boolenn matematigi - Google'da Ara (3), boolean matematiği en koly anlatımı - Google'da Ara (3), boolen matematiği - Google'da Ara (3), boolean matematiği ve sadeleştirme hakkında detaylı bilgi - Google'da Ara (3), boolean matematiği sadeleştirme - Google'da Ara (3), boolean matematiği soruları - Google\'da Ara (2), Online two-bagger view updates, cupon conformity promotions (2), 302 Moved (2), Preview Page (2), boolean matematiği örnekleri - Google\'da Ara (2), 10.sınıf boolean matematiği - Google\'da Ara (2), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), boolean matematiği - Bing (1), Not Available (1), boolean matematiği örnekler - Bing (1), http://img216.imageshack.us/img216/7889/14rm7.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), boolean matematiği - Bing (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), boolean matematigi ornekleri - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), boolean matematiği - Bing (1), Not Available (1), Not Available (1), Boolean İfadesinden Sayısal Devrelerin Çizilmesi nedir - Bing (1), Boolean İfadesinden Sayısal Devrelerin Çizilmesi nedir - Bing (1), boolean matematiği örnek soruları - Bing (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), boolean matematiği soruları - Google\'da Ara (1), boolean matematiği sadeleştirme - Google\'da Ara (1), boolean matematiği nedır - Google\'da Ara (1), boolean matematiği soruları - Google\'da Ara (1), boolean matematiği sadeleştirme - Google\'da Ara (1), boolean matematiği örnekleri - Google\'da Ara (1), Free gay, shemales, bisexual, crossdresser galleries, updates each 15 - 20 min (1), Pharmacy par�nesis ���� associated with tests, updated pills (1), boolen matematiği konu anlatımı - Yahoo! Search Results (1), boolean matematiği örnekleri - Google\'da Ara (1), boolean matematiği kuralları örnekler ve çözümleri - Bing (1), boolean matematiği örnekleri - Google\'da Ara (1), boolean matematiği soruları - Google\'da Ara (1), boolean matematiği örnekleri - Google\'da Ara (1), Boolean matematiği ve örnekler - Google Arama (1), boolean ifadesinden sayısal devrelerin çizilmesi kısa örnekler 11. sınıf - Google Arama (1), Arama V9 (1), Google Custom Search (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), boolean matematiği ile ilgili örnekler - Google\'da Ara (1), boolean matematiği ile ilgili sorular - Google\'da Ara (1), Boolean Matematiği - Bing (1), boolean matematiği ile ilgi örnek sorular - Google\'da Ara (1), Yeniden Yönlendirme Bildirimi (1), boolean matematiği - Bing (1), Boolean Matematiği - Bing (1), boolean ifadeleri sadeleştirme - Bing (1), a değil * a değil Boele cebri - Google\'da Ara (1), boolean matematiği kanunları - Bing (1), boolen sayısı nedir - Bing (1),

"Boolean Matematiği Nedir? | Boolean Matematiği Sayısal Devrelerin Çıkış İfadelerinin Giriş Değişkenleri Cinsinden İfade Edilmesi Ve Elde Edilen İfadenin En Basit Haline Ulaşması İçin Kullanılır " ile Benzer Konular
Kadim Dostların Sloganı İçin Önerileriniz ?
22 Yanıt - 27.696 Görüntülenme
Kuru Ciltler İçin Duş Jeli
1 Yanıt - 2.085 Görüntülenme
Vücut Bakımı İçin Öneriler
1 Yanıt - 2.895 Görüntülenme
Gölge Gören Bahçeler İçin Çiçekler...
2 Yanıt - 2.079 Görüntülenme | Şimşir,Kelebek Çalısı,Rudbeckia,Ortanca,Ardıç,Camgüzeli.
Arkadaşlığın Benim İçin
1 Yanıt - 1.408 Görüntülenme