Kadim Dostlar ™ Forum: İkili Sayı Sistemi - İkili Sayılar | 0 Ve 1 Rakam­ları Kullanılarak İki Tabanına Göre Düzenlen­ir - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriEndüstri Mühendisliği Nedir ?

Endüstri mühendisliği,  insan, bilgi, malzeme, ekipman ve süreçlerin kullanılması,  geliştirilmesi ve yönetimi ile ilgili mühendislik dalı. Endüstri  mühendisleri; zaman, para, malzeme, enerji gibi kaynakların verimli  kullanımına ve mühendislik hizmetlerinin kalitesini artırmaya yönelik  çalışmalarda bulunur.
  
Endüstri mühendisliği diğer mühendislik dallarından farklı bir yapıya  ve düşünce sistemine sahiptir. En önemli fark endüstri mühendisliğinin  parçayı değil bütünü gözönüne alarak çalışması, sistemin bütünüyle  ilgilenmesidir. İkinci önemli fark ise her türlü uygulamada insan  faktörünü dikkate almasıdır. Bu sebeplerden dolayı temel doğa  bilimleriyle olan ilişkisinin yanında sosyal bilimlerle de iç içedir.
  
Kaynak: Endüstri Mühendisi Erkan Okur | Endüstri Mühendisliği Makaleleri
  
Etiketler: Endüstri Mühendisi, Endüstri Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği Nedir ?, Erkan Okur, erkanokur.com        
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

İkili Sayı Sistemi - İkili Sayılar | 0 Ve 1 Rakam­ları Kullanılarak İki Tabanına Göre Düzenlen­ir Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.690
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

İkili Sayı Sistemiİkili sayı sistemi, yalnızca 0 ve 1 rakam­larını kullanır ve iki tabanına göre düzenlen­miştir.

Bu sistemi, on tabanına göre düzen­lenmiş olan onlu sayı sistemiyle karşılaştırabi­liriz. Onlu sayı sisteminde, elimizde bulunan rakamlar 0,1,2,3,4.5,6,7,8 ve 9'dur; bunlar bize dokuza kadar sayabilme olanağını verir. Sonra bir basamak sola kayar ve 10 yerine geçmek üzere 1 rakamını, birler basamağına da (1 rakamını koyarız. Bu yoldan 99'a kadar sayabiliriz. Ama daha sonra yüzler basamağı­na 1 rakamını, onlar basamağına ve birler basamağına 0 simgesini koyarak 100 yazabilir, bu kez de 999'a kadar sayabiliriz. Bu işlemi sürdürerek gitgide daha yüksek sayılara ula­şabiliriz.

İkili sayı sistemi de aynı biçimde çalışır, ama 0 ve 1 bize ancak bire kadar sayma olanağını verir. Sonra ikiler basamağına 1, birler basamağına 0 simgesini koyarız. Böyle­ce, ikili sayı sisteminde ikinin karşılığı "10" olur; "11" ise onlu sayı sistemindeki üçün karşılığıdır. Sonra dörtler basamağına 1, bü­tün öbür basamaklara 0 yazarsak, elde edece­ğimiz "100" onlu sayı sistemindeki dördün karşılığı olur. Aşağıda, sıfırdan ona kadar olan sayıların ikili sayı sistemine, başka bir deyişle iki tabanlı sayı sistemine göre yazılış­ları verilmiştir. Sütun başlarındaki rakamlar ikili sayı sisteminin basamaklarını göstermek­tedir.


8 421


0 sıfır

I bir

1 0 iki

1 l üç


1 0 0 dört

1 0 l beş

1 1 0 altı

1 1 l yedi

1 0 1 0 sekiz

1 0 0 l dokuz

1 0 1 0 onBurada görülebileceği gibi, herhangi oir tam sayı sütun başlıklarında yer alan 1,2,4,8,16,32 gibi basamaklarla oluşturulabi­lir ve bu yapılırken bir basamak yalnızca bir kez kullanılır.

Örneğin 91'i 64+16 + 8 + 2+1 biçiminde elde edebilir ve 91 sayısını ikili sayı sisteminde "1011011" olarak yazabiliriz. 32 ve 4 basamaklarını kullanmadığımızdan bu basa­maklarda 0 bulunur.

İkili sayı sisteminin kullanılmasına ilişkin bir örnek bilgisayarlarda ve bilgisayar dene­tim sistemlerinde görülebilir. Böylesi bir sis­temin nasıl çalıştığını anlamak için bir dizi elektrik ampulü düşünelim. Herhangi bir Bu ampul dizisi onlukarşılık gelir, çünkü "Vanan" rakamlar bir ikili sayının, 101 Tin 3'ler, 2'ler ve Der basamağına aittir.

Açık ya da kapalı ışıklar yerine, üstünden akım geçen ya da geçmuyen elektrik devrele­rini kullanabiliriz. Gerçekte bir bilgisayarın rakamları depolaması kullanması bu yol­dan olur.
forumAynı sistem eski kuşalc bilgisayarların şerit­lerinde kullanılırdı. Bunun için değişik ko­numlarda delikler delinir ve delik olan yerler­den elektromagnetik vurular geçip gidebilir­di. Yukarıda, delikli bin şerit üzerinde birden sekize kadar olan sayılar görülmektedir.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.690
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


İkili Sayılarİkili sayılar, sayıların 2 tabanında yazılmasıyla elde edilir. Dolayısıyla tüm sayılar 0 ve 1 rakamları kullanılarak ifade edilirler. Elektronik devrelerindeki kolay uygulanabilmeleri nedeniyle günümüz bilgisayarlarının neredeyse tamamında kullanılırlar.

Günlük hayatta sayıları ifade etmek için onluk taban [decimal] kullanılır. Bunun anlamı, her sayının 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9 rakamları kullanılarak ifade edilmesidir. Sayıların en sağındaki basamağına birler, ikincisine onlar ve üçüncüsüne de yüzler basamağı denildiği genel olarak bilinmektedir.

Bu basamaklara daha yakından bakıldığında sayıların çarpma ile ifade edildiği anlaşılacaktır.


Örneğin;forum , yani 5 çarpı 10'un sıfırıncı kuvveti olarak düşünülebilir.

Yani

5 × 1 = 5. 50'yi ele alırsak,

50 = forum = 5 × 10. 5

Bu defa onlar basamağında olduğundan bir sonraki kuvvet kullanılmıştır. Daha büyük bir sayı ile şöyle ifade edilebilir:forumÖzetle, her basamak 10'un bir kuvvetinin çarpımını ifade eder. Onluk sayı düzeneğinde, bu taban 10'dur. Bir basamakta kullanılabilecek rakamlar bitti mi, örneğin 99'a ulaşıldı mı, yeni bir basamak ekleyip 100'e geçilir.

İkili sayılarda ise fark 10 yerine taban olarak 2'nin kullanılmasıdır. Dolayısıyla kullanabileceğimiz rakamlar 0 ve 1'dir. 0 ve 1'i kullandıktan sonra daha büyük sayıları ifade etmek için yeni basamak ekleyip tekrar 1'den başlanması gerekir.

Farklı tabanların kullanıldığı ortamlarda belirsizliği önlemek için sayıların sağ alt köşesine tabanları eklenir:
forum


forum


forum
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"İkili Sayı Sistemi - İkili Sayılar | 0 Ve 1 Rakam­ları Kullanılarak İki Tabanına Göre Düzenlen­ir" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ESKİ VE YENİ SAYI SİSTEMLERİ KARŞILAŞTIRMA - Google'da Ara (33), iki farklı sayı sistemi araştır - Google'da Ara (16), ikili sayı sistemi - Google'da Ara (7), eski uygarlıkların kullandıkları sayıların yazılışları - Google'da Ara (4), geçmişten günümüze sayılar - Google'da Ara (4), geçmişten günümüze sayılar - Google'da Ara (4), geçmişten günümüze sayı sistemleri - Google'da Ara (4), iki farklı sayı sistemi araştır - Google'da Ara (4), eski uygarlıklarda kullanılan sayı sistemleri tablosu - Google'da Ara (3), eski uygarlıkların sayı sistemlerinin günümüzdeki ile karşılaştırımı - Google'da Ara (3), farklı tabanlı iki sayının toplamı konu anlatımlı - Google'da Ara (3), eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemlerinin karşılaştırılması - Google'da Ara (3), tarihte kullanılan sayı sistemleri - Google'da Ara (3), 2'li sayı sistemi - Google'da Ara (3), geçmişten günümüze kadar kullanılan rakamlar - Google'da Ara (3), geçmişten günümüze sayı sistemleri - Google'da Ara (3), Arama V9 (2), Ikilik Say Sistemi - Bing (1), Яндекс (1), (1) 4. sınıf farklı sayı sistemleri - Web Search Results (1), ikili sistemi - Bing (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), 5carpı 5soru bankası cevap anahtaeı - Google\'da Ara (1), bilgisayar ve ikili sayilar - Bing (1), uzman tv ikili sayı sistemi - Google\'da Ara (1), ikili sistem nasıldır - Bing (1), 2li sayı sisteminde 1+1 toplamı - Bing (1), google mühasibatda ikili yazılış sistemi - Bing (1), (1) ikili sayı sistemi - Web Search Results (1), ikili say sistemi - Bing (1), eski uygarlıkların kullandığı sayılar - Google'da Ara (1), ikili sayı sistemi ile ilgili sorular - Bing (1), sayı sistemlerinin kullanıldığı yerler - Bing (1), geçmişten günümüze kullanılan sayılar ve yazılışları - Bing (1), 2 li say sistemi - Google-da axtar (1), (1) sıfır sayı mı rakam mı - Web Search Results (1), eski matematikte ikilik sistem - Google\'da Ara (1), 2li rakamlar - Bing (1), Funmoods - web search results - geçmişten günümüze kullanılan sayı sistemlerinin incelenmesi (1), Arama V9 (1), ikili sayı sistemi - Bing (1), İKİLİ SAYI SİSTEMİ | blekko (1), algoritmada 2li sayı sistemi konu anlatımı - Google'da Ara (1),

"İkili Sayı Sistemi - İkili Sayılar | 0 Ve 1 Rakam­ları Kullanılarak İki Tabanına Göre Düzenlen­ir " ile Benzer Konular
Vücut Şeklinize Göre Giyinin | Armut - Kum Saati - Üçgen - İnce - Oval Vücut Şekilleri
2 Yanıt - 2.664 Görüntülenme
Kadim Dostlar ™ Karizma Sistemi Devrede
11 Yanıt - 5.103 Görüntülenme | Önerilerinizi Bekliyoruz ...
Göz Şekillerine Göre Makyaj | Küçük Gözler - Ayrık Gözler - Düşük Gözler - Yuvarlak Gözler
1 Yanıt - 7.404 Görüntülenme
Michael Jordan (d. 17 Şubat 1963, New York City - …) | ABD Profesyonel Basketbol Ligi NBA'nın Resmi Sitesine Göre, "Oybirliğiyle, Michael Jordan Tüm Zamanların En Büyük Basketbolcusu
2 Yanıt - 1.473 Görüntülenme
Mevsimlere Göre Saç Bakımı
2 Yanıt - 941 Görüntülenme