Kadim Dostlar ™ Forum: Mahabad Cumhuriyeti: 1946'da Kurulan 1947'de Yıkılan Kürt Devleti | Genel Bilgiler - Hükümeti Oluşturan 13 Bakan - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Mahabad Cumhuriyeti: 1946'da Kurulan 1947'de Yıkılan Kürt Devleti | Genel Bilgiler - Hükümeti Oluşturan 13 Bakan Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   chetink 

 • KD ™ Yakın Arkadaş
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 389
 • Kayıt tarihi: 26-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Mahabad Cumhuriyeti ( Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. : كوماری مهاباد; Komarî Mehabad ve ya كومار کوردستانه مهاباد; Komara Kurdistana Mehabadê, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. : جمهوری مهاباد Jomhuri-e Mahābād) Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'da Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'nin desteğiyle kurulan ve Sovyetler Birliği'nin çekilişiyle aynı yıl içinde yıkılan, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. tarafından tanınmamış Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. devleti. Bu cumhuriyette, 13 Bakanın bulunduğu bir yönetim kurulu oluşturuldu. Devlet başkanı Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. idi. Bu cumhuriyet Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. şehirlerini kapsadığı gibi başkenti Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'dı.

Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. sırasında Temmuz 1941'de Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'ın işgali konusunda anlaştı. İngilizler güneyden, Sovyetler ise kuzeyden saldırarak İran'ı ikiye bölerek işgal etti. Sovyetler işgal ettiği bölgelerden Azerbaycan Eyaletlerinde iki cumhuriyet kurduracaktı.

16 Ağustos 1943'te
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (KOMELA:Komeleyê Jinêweyê Kurdistan) kuruldu ve Mart 1944'te Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. cemiyetiyle yardımlaşma anlaşmasına imzaladı. Ağustos 1944'te Dinbanbar Dağı'nda Üçlü Sınır Anlaşma (Peymare Sêsinor)'nın imzalanmasıyla diğer ülkelerde bulunan Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ile işbirliğini sağlamaya çalıştı.

Eylül 1945'te daha önce 1930'da
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ( Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. / Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. )'ndan sonra Kasım 1931'de Kuzey Irak'ta ayaklanan Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (Şêx Ehmed Berzanî) ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (Mele Mistefa Berzanî) de katıldı.

'Mahabad Cumhuriyetinin askerînin temelini
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. aşiretlerinden oluşturuluyordu. Ekim 1945'te KOMELA, adını Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (KPD-İ) olarak değiştirdi.

Kasım 1945'te Sovyetlerin teşvik ve desteğiyle İran'da
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. kuruldu ve KPD-İ'ye de 1200 tüfek gönderdi. 22 Ocak 1946'ta Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'da Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'nda Mehabad Cumhuriyeti'nin kuruluşu ilan edildi. Sovyetler Şubat 1946'ta 5000 tüfek gönderdi ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'ta Mahabad Cumhuriyeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti arasında barış imzalandı. Ancak Sovyetler 9 Mayıs'ta Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. topraklarından çekilince 17 Aralık'ta Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ordusu Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'ı işgal ederek Mahabad Cumhuriyeti'ni yıktı. 31 Mart 1947'de Cumhurbaşkanı Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Başbakan Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Savunma Bakanı Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Cumhuriyetinin kurulduğu yer olan Çarçıra Meydanı'nda asılarak idam edildi.
Cumhuriyete katılmış olan
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. aşireti Nisan 1947'de Kuzey Irak'a Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'a döndü. Irak hükumeti Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'yi yakalayarak hapsetti ve işbirlikçi suçlamasıyla Irak ordusundan dört subayı idam etti. Mustafa Barzani|Molla Mustafa Barzani ise Barzan bölgesinden kaçarak Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ulaştıktan sonra Sovyetler Birliği'ne iltica ederek Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'ye gitti.

Bu cumhuriyetin millî marşı, Koye ( Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ) doğumlu şair Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (Yunus Rauf)'ın 1938'de hapisteyken Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. şivesiyle yazdığı ' Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ' (Ey Rakip) idi.

Hükümeti oluşturan bakanlar
 • Cumhurbaşkanı (Serokê Komara Mehabadê):Kadı Muhammed (Qazî Mihemed)

 • Başbakan (Serokwezîr):Hacı Baba Şeyh (Hacî Babe Şêx)

 • Savunma Bakanı ve Ordu Başkomutanı (Wezîrî Ceng û Parastin û Hevkarê serokkomar):Muhammed Hasan Han-i Seyfi Kadı (Mihemed Husên Xanî Sêyfî Qazî)

 • Propaganda Bakanı (Wezîrê Propaxande) :S ıdık Haydaranî (Sidîq Heyderî)

 • Eğitim ve Kültür Bakanı (Wezîrê Perwerde û Hinkariyê):Menaf Kerimî (Menaf Karîmî)

 • İçişleri Bakanı (Wezirê Karê hundurin):Muhammed Emin Müinî (Mihemed Emîn Mu'înî)

 • Sağlık Bakanı (Wezîrê Tendurustiyê):Seyyid Muhammed Eyübyan (Seyid Mihemed Eyûbyan)

 • Sanai Bakanı (Wzîrê Aborî):Ahmed İlahî (Ehmed Îlahî)

 • Çalışma Bakanı (Wezîrê Kar):Halil Hüsrevî (Xelîl Xusrewî)

 • Post ve Telegraf Bakanı (Wezîrê Post û Telegiraf):Kerim Ahmedyan (Kerîm Ehmedyan)

 • Ticaret Bakanı (Wezîrê Bazirganiyê):Hacı Mustafa Davudî (Hacî Mistefa Dawudî)

 • Adalet Bakanı (Wezîrê Dadperweriyê):Mulla Hasan Mecidî (Mela Husên Mecdî)

 • Tarım Bakanı (Wezîrê Kiştûkal):Muhammed Velizade (Mihemed Welîzade)

 • Dışişleri Bakanı (Wezîrê Tegbîr û Meşweret Pêkirînê):Hacı Abdürrahman İlhanîzade (Hacî Ebdulrehman Îlxanîzade)

 • Ulaştırma Bakanı (Wezîrê Rê û Ban):İsmail İlhanîzade (Îsmaîl Îlxanîzade)

forum

Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Mahabad
Resmi dili
Kürtçe
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Müslümanlık
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Cumhuriyet
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. Kadı Muhammed
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
Hacı Baba Şeyh
Tarih
- Kuruluş tarihi 1946 - Yıkılış tarihi1947
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
- 194637.437 km² (14.455 sq mi)
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
İran riyali
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Mahabad Cumhuriyeti: 1946'da Kurulan 1947'de Yıkılan Kürt Devleti | Genel Bilgiler - Hükümeti Oluşturan 13 Bakan" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

cumhuriyet neden kuruldu - Google'da Ara (8), cumhuriyet neden kurulmuştur - Google'da Ara (6), Google (2), 1947 kürt devleti - Google-Suche (1),

"Mahabad Cumhuriyeti: 1946'da Kurulan 1947'de Yıkılan Kürt Devleti | Genel Bilgiler - Hükümeti Oluşturan 13 Bakan " ile Benzer Konular
Heroes - Genel Tanıtım
0 Yanıt - 1.651 Görüntülenme
Pontus Rum Devleti Hayali | Patrikhane Fitnesi Ve "Pontus Rum Devleti Hayali" - Ateş Çemberinde Türkiye Ve Pontus Fitnesi
3 Yanıt - 2.978 Görüntülenme
Türkiye Cumhuriyeti | I. Bölüm, Damat Ferid'in Aydın ilini Yunanistan'a teslim ettiğini..
2 Yanıt - 1.448 Görüntülenme
Türkiye Cumhuriyeti | II. Bölüm, İslâm'da din ve devlet işleri birbirinden ayrılmaz parçalardır..
3 Yanıt - 16.081 Görüntülenme
Türkiye Cumhuriyeti | III. Bölüm, Bankacılığın yabancıların elinde olduğu, sanayinin ise..
1 Yanıt - 1.142 Görüntülenme