Kadim Dostlar ™ Forum: Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.683
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Büro Yönetimi Ve SekreterlikTANIM


İşletmede belirlenen amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için yönetici tarafından planlanmış, koordine edilmiş kaynakların (insan, bilgi, parasal ve maddi v.b) uygun olarak yönetilmesinde yöneticiye yardımcı olan kişidir.


GÖREVLER


Büronun en verimli şekilde çalışmasını sağlamak üzere,
- Ofis yönetimi işlemlerini yürütür,
- Gelen giden evrak ile dosyalama işlemlerini yürütür,
- Telefon görüşmelerinin yapılması, gelen yazı ve resimlerin yöneticiye ulaştırılması, randevuların ayarlanması, misafirlerin karşılanması işlerini yapar,
- Yönetici için gerekli dokümanları hazırlar,
- Toplantı organizasyonu yapar,
- Seyahat organizasyonu yapar,
- Büroya ait araç-gereçlerin bakımı, onarımını yaptırır ve en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


- Bilgisayar, fax, telefon, fotokopi, hesap makinası, daktilo.
- Örgüt amacını ve hedeflerini kapsayan kanun, tüzük, yönetmelik ve emirler.
- Çeşitli demirbaşlar (masa, sandalye, dolap vb)
- Kırtasiye malzemeleri (kağıt, kalem, büro malzemeleri)


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


Büro yönetimi ve sekreterlik meslek elemanı olmak isteyenlerin;
- Sözel yeteneği güçlü (düzgün ve akıcı bir dille konuşabilen),
- Görsel ve işitsel belleği kuvvetli,
- Kendine güvenen, güvenilir,
- İnsanları tanıyan ve etkileyebilen, sır saklayabilen,
- Sorumluluk sahibi,
- Güleryüzlü ve temsil yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Büro yönetimi ve sekreteri meslek elemanı büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak çalıştığı işyerine bağlı olarak akşamları geç saatlere veya hafta sonları çalışma yapabilirler. Çalışma ortamı bilgi, belge ve insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle, ziyaretçiler ve diğer çalışanlarla iletişimde bulunurlar.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


- Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü mezunu olanların iş alanı oldukça geniş olup, kamu-özel sektöre ait pekçok kurum ve kuruluşda, üniversitelerde, vakıflarda, derneklerde çalışabilmektedirler. İşletmelerin çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi ihtiyacının giderek daha fazla hissedilmesi, bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinimi artırmaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


- Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Sekreterlik bölümü ile Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı, Anadolu Kız Meslek Lisesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümü ile Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümlerinden mezun olanlar "Büro Yönetimi ve Sekreterlik" önlisans programına sınavsız olarak girebilirler.- Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli "Sözel (SÖZ)"puanı almaları koşulu ile ve sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedirler.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ


Eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar.

a) Genel Kültür Dersleri: Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil.

b) Meslek Dersleri: Matematik, Bilgisayar, Genel İşletme, Sekreterlik Bilgisi, Klavye Teknikleri, Hukukun Temel Kavramları, Protokol Bilgisi, Ekonomi, Genel İletişim, Örgütsel Davranış, Dosyalama ve Arşivleme Teknikleri, Mesleki Yazışmalar, Büro Yönetimi, Kamu - Özel Kesim Yapısı ve İlişkiler, Sunum Teknikleri ve Çalışma Psikolojisi gibi dersler okutulmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME

Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü mezunları AÖF İşletme Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümüne yatay (sınavsız) geçiş yapabilirler. Büro Yönetimi Öğretmenliği, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme Bilgi Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programlarına dikey (sınavlı) geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde yönetimin üst kademelerine çıkabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Özel sektör kuruluşlarının vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler. Staj dönemimde çalıştıkları işyerinden belli bir ücret alabilirler. Eğitim sonrası kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan büro yönetimi ve sekreteri meslek elemanı; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Genel İdari Hizmetleri sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar. Özel sektörde işe başlayan meslek elemanı işyerinin kapasitesine göre genellikle asgari ücretle işe başlayarak, deneyimi arttıkça yabancı dil bilgisi, teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisi gibi özellikleri de dikkate alınarak, ücret yükselebilmektedir. Yönetici konumunda ise bu ücretler daha da artabilmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER


- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

büroların görevleri - Google'da Ara (33), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (10), büro tanımı ve çeşitleri ? - Google'da Ara (9), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (8), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (7), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (7), sekreterliğin görevleri - Google'da Ara (7), Tıbbi Sekreter nerelerde çalışır - Google'da Ara (7), sekreterlik bilgisi ders notları - Google'da Ara (6), sekreterlik bilgisi ders notları - Google'da Ara (6), büro yönetimi ve sekreterlik tez konuları - Google'da Ara (5), BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK MEZUNLARI NERELERDE ÇALIŞIR - Google'da Ara (5), sekreterlik hizmeti için gerekli büro malzemeleri ve kullanım alanları - Google'da Ara (5), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (5), büro yönetimi ve sekreterlik tarihçesi - Google'da Ara (5), büro yönetimi nedir - Google'da Ara (5), görev tanımı örnekleri - Google'da Ara (5), büro çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (4), büro yönetimi ve iletişim teknikleri ders notları - Google'da Ara (4), Arama V9 (4), sekreterlik tanımı - Google'da Ara (4), sekreterlik görev tanımı ve anlatımı - Google'da Ara (4), büro yönetimi ve sekreterlik harç - Google'da Ara (4), tıbbi sekreternedir - Google'da Ara (4), sekreterlik nedir - Google'da Ara (4), sekreterlik nedir - Google'da Ara (4), sekreterliğin tarihçesi - Google'da Ara (3), sekreter görev tanımı örnekleri - Google'da Ara (3), BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK TARİHCESİ - Google'da Ara (3), sekreterin sorumlulukları nelerdir - Google'da Ara (3), yönetici sekreteri nedir görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), çağdaş büro nedir - Google'da Ara (3), büro türleri nelerdir - Google'da Ara (3), sekreter cv örnekleri - Google'da Ara (3), sekreter görev tanımı - Google'da Ara (3), büro yönetimi nedir - Bing (3), sekreterlik nedir - Google'da Ara (3), sekreterliğin tanımı ve tarihçesi - Google\'da Ara (3), Google Custom Search (3), tibbi sekreterlik nerelerde çalisilir - Google Search (3), sekreterliğin tanımı - Google'da Ara (3), sekreter cv örnekleri - Google'da Ara (3), büro tanımı - Google'da Ara (3), büro hizmetleri nedir - Google'da Ara (3), büro yönetimi ile ilgili güzel sözler - Google'da Ara (3), sekreterlik tarihçesi - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri - Google'da Ara (3), sekreter cv örnekleri - Google'da Ara (3), büro yöneticisi görevleri - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), kamu sekreterin görevleri - Google'da Ara (3), büro yönetimi ve sekreterlik nedir - Google'da Ara (3), yönetici sekreterinin cv örneği - Google'da Ara (3), büro yönetimi nedir - Google'da Ara (3), Arama V9 (2), büro yönetimi nedir - Bing (2), büronun görevleri - Google'da Ara (2), büronun tanımı - Bing (2), sekreterin tanımı - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), sekreterlik çeşitleri nelerdir - Google\'da Ara (2), büro yönetimi sekreterlik hizmetleri nedir - Bing (2), sekreter tanimi - Google\'da Ara (2), büro tanımı tarihçesi - Bing (2), sekreterin görevleri nelerdir - Google\'da Ara (2), başarılı sekreterliğin püf noktaları - Bing (2), (1) sekreterlik iş tanımı - Web Search Results (2), Büro Yönetimi NEDİR - Bing (2), sekreterlik tarihcesi - Google\'da Ara (2), büro işleri nelerdir - Google\'da Ara (2), Funmoods - web search results - sekreterin görevleri nelerdir (2), büro hizmetleri nedir - Google'da Ara (2), Funmoods - web search results - büro hizmetleri ve sekreterliği nedir ? (2), büro hizmetleri nedir - Bing (2), büro düzenleme nedir - Bing (2), büronun tanımı - Google\'da Ara (2), sekreter nerde çalışır - Google\'da Ara (2), sekreterliğin püf noktaları - Bing (1), büro çeşitleri nelerdir - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), sekreter nerede çalışır - Google\'da Ara (1), sekreter nerede çalışır - Google\'da Ara (1), sekreter tanımı - Google\'da Ara (1), buro hizmetleri nelerdir - Google\'da Ara (1), sekreter nerede çalışır - Google\'da Ara (1), klasik bürolar nelerdir resimler - Bing (1), büro çeşitleri nelerdir - Google Search (1), büro çeşitleri nelerdir nedir - Google Search (1), teknik sekreterin tanimi - Google\'da Ara (1), (1) biro sekreterligi nedir - Web Search Results (1), sekreterlik ve görevleri - Bing (1), büro yönetimi tez konuları - Bing (1), büronun tanımı - Google Search (1), büro yönetim nedir - Bing (1), büro yönetimi tanım - Bing (1), büro yönetimi ve sekreterinin görevi - Bing (1),

"Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme " ile Benzer Konular
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.837 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.415 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.708 Görüntülenme
Meslek Liselere İlgi Patlaması
0 Yanıt - 3.914 Görüntülenme | Doğru Yola Adım Adım
Etkili Çalışma Yöntemleri Ve Öğrencilere Kazandırma Yolları
1 Yanıt - 9.201 Görüntülenme | Başarılı Olmak İçin