Kadim Dostlar ™ Forum: Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 43.604
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 239
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Büro Yönetimi Ve SekreterlikTANIM


İşletmede belirlenen amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için yönetici tarafından planlanmış, koordine edilmiş kaynakların (insan, bilgi, parasal ve maddi v.b) uygun olarak yönetilmesinde yöneticiye yardımcı olan kişidir.


GÖREVLER


Büronun en verimli şekilde çalışmasını sağlamak üzere,
- Ofis yönetimi işlemlerini yürütür,
- Gelen giden evrak ile dosyalama işlemlerini yürütür,
- Telefon görüşmelerinin yapılması, gelen yazı ve resimlerin yöneticiye ulaştırılması, randevuların ayarlanması, misafirlerin karşılanması işlerini yapar,
- Yönetici için gerekli dokümanları hazırlar,
- Toplantı organizasyonu yapar,
- Seyahat organizasyonu yapar,
- Büroya ait araç-gereçlerin bakımı, onarımını yaptırır ve en verimli şekilde kullanılmasını sağlar.KULLANILAN ALET VE MALZEMELER


- Bilgisayar, fax, telefon, fotokopi, hesap makinası, daktilo.
- Örgüt amacını ve hedeflerini kapsayan kanun, tüzük, yönetmelik ve emirler.
- Çeşitli demirbaşlar (masa, sandalye, dolap vb)
- Kırtasiye malzemeleri (kağıt, kalem, büro malzemeleri)


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER


Büro yönetimi ve sekreterlik meslek elemanı olmak isteyenlerin;
- Sözel yeteneği güçlü (düzgün ve akıcı bir dille konuşabilen),
- Görsel ve işitsel belleği kuvvetli,
- Kendine güvenen, güvenilir,
- İnsanları tanıyan ve etkileyebilen, sır saklayabilen,
- Sorumluluk sahibi,
- Güleryüzlü ve temsil yeteneğine sahip kimseler olmaları gerekir.


ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Büro yönetimi ve sekreteri meslek elemanı büroda görev yapar. Çalışma saatleri genellikle düzenlidir. Ancak çalıştığı işyerine bağlı olarak akşamları geç saatlere veya hafta sonları çalışma yapabilirler. Çalışma ortamı bilgi, belge ve insan ilişkileriyle ilgilidir. Çalışırken yöneticilerle, ziyaretçiler ve diğer çalışanlarla iletişimde bulunurlar.


ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


- Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü mezunu olanların iş alanı oldukça geniş olup, kamu-özel sektöre ait pekçok kurum ve kuruluşda, üniversitelerde, vakıflarda, derneklerde çalışabilmektedirler. İşletmelerin çağdaş işletmecilik anlayışı ile yönetilmesi ihtiyacının giderek daha fazla hissedilmesi, bu alanda eğitilmiş insan gücüne duyulan gereksinimi artırmaktadır.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER


Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokullarının “Büro Yönetimi ve Sekreterlik” bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


- Ticaret Meslek Lisesi, Anadolu Ticaret Meslek Lisesi Sekreterlik bölümü ile Büro Yönetimi ve Sekreterlik Alanı, Anadolu Kız Meslek Lisesi Büro Yönetimi ve Sekreterlik bölümü ile Sağlık Meslek Liselerinin Tıbbi Sekreterlik bölümlerinden mezun olanlar "Büro Yönetimi ve Sekreterlik" önlisans programına sınavsız olarak girebilirler.- Meslek Liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden yada liselerden mezun olanlar/olacaklar ise ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri, yeterli "Sözel (SÖZ)"puanı almaları koşulu ile ve sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara istedikleri takdirde ÖSS puanlarına göre yerleştirilmektedirler.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ


Eğitim süresi 2 yıldır. Öğrenciler eğitim ve öğretim süresince aşağıdaki dersleri alırlar.

a) Genel Kültür Dersleri: Türk Dili, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Yabancı Dil.

b) Meslek Dersleri: Matematik, Bilgisayar, Genel İşletme, Sekreterlik Bilgisi, Klavye Teknikleri, Hukukun Temel Kavramları, Protokol Bilgisi, Ekonomi, Genel İletişim, Örgütsel Davranış, Dosyalama ve Arşivleme Teknikleri, Mesleki Yazışmalar, Büro Yönetimi, Kamu - Özel Kesim Yapısı ve İlişkiler, Sunum Teknikleri ve Çalışma Psikolojisi gibi dersler okutulmaktadır.


MESLEKTE İLERLEME

Büro yönetimi ve sekreterlik bölümü mezunları AÖF İşletme Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümüne yatay (sınavsız) geçiş yapabilirler. Büro Yönetimi Öğretmenliği, Halkla İlişkiler, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme Bilgi Yönetimi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği ve Yönetim Bilişim Sistemleri lisans programlarına dikey (sınavlı) geçiş yapabilirler. Çalıştıkları işyerinde yönetimin üst kademelerine çıkabilirler.


BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince koşulları uygun olan öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün sağladığı öğrenim ve harç kredisinden yararlanabilirler. Özel sektör kuruluşlarının vermiş olduğu burslardan yararlanabilirler. Staj dönemimde çalıştıkları işyerinden belli bir ücret alabilirler. Eğitim sonrası kamuya ait kurum ve kuruluşlarda görev alan büro yönetimi ve sekreteri meslek elemanı; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun Genel İdari Hizmetleri sınıfında öngörülen derece ve kademedeki katsayı ve tazminatlara göre ücret alırlar. Özel sektörde işe başlayan meslek elemanı işyerinin kapasitesine göre genellikle asgari ücretle işe başlayarak, deneyimi arttıkça yabancı dil bilgisi, teknolojiyi kullanma bilgi ve becerisi gibi özellikleri de dikkate alınarak, ücret yükselebilmektedir. Yönetici konumunda ise bu ücretler daha da artabilmektedir.


DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER


- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (368), Google (97), büroların görevleri - Google'da Ara (33), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (10), büro tanımı ve çeşitleri ? - Google'da Ara (9), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (8), sekreterliğin görevleri - Google'da Ara (7), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (7), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (7), Tıbbi Sekreter nerelerde çalışır - Google'da Ara (7), Google (7), sekreterlik bilgisi ders notları - Google'da Ara (6), sekreterlik bilgisi ders notları - Google'da Ara (6), sekreterlik hizmeti için gerekli büro malzemeleri ve kullanım alanları - Google'da Ara (5), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (5), görev tanımı örnekleri - Google'da Ara (5), BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK MEZUNLARI NERELERDE ÇALIŞIR - Google'da Ara (5), büro yönetimi ve sekreterlik tez konuları - Google'da Ara (5), büro yönetimi nedir - Google'da Ara (5), büro yönetimi ve sekreterlik tarihçesi - Google'da Ara (5), büro yönetimi ve sekreterlik harç - Google'da Ara (4), büro yönetimi ve iletişim teknikleri ders notları - Google'da Ara (4), sekreterlik tanımı - Google'da Ara (4), büro çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (4), sekreterlik nedir - Google'da Ara (4), tıbbi sekreternedir - Google'da Ara (4), Arama V9 (4), sekreterlik nedir - Google'da Ara (4), sekreterlik görev tanımı ve anlatımı - Google'da Ara (4), sekreterlik nedir - Google'da Ara (3), yönetici sekreteri nedir görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), Google (3), sekreterin sorumlulukları nelerdir - Google'da Ara (3), büro yönetimi nedir - Bing (3), sekreter görev tanımı örnekleri - Google'da Ara (3), sekreterliğin tarihçesi - Google'da Ara (3), Google Custom Search (3), sekreterliğin tanımı ve tarihçesi - Google\'da Ara (3), sekreter cv örnekleri - Google'da Ara (3), sekreter görev tanımı - Google'da Ara (3), tibbi sekreterlik nerelerde çalisilir - Google Search (3), büro türleri nelerdir - Google'da Ara (3), sekreterliğin tanımı - Google'da Ara (3), büro yönetimi ile ilgili güzel sözler - Google'da Ara (3), büro tanımı - Google'da Ara (3), büro hizmetleri nedir - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), büro yöneticisi görevleri - Google'da Ara (3), BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK TARİHCESİ - Google'da Ara (3), kamu sekreterin görevleri - Google'da Ara (3), sekreterlik tarihçesi - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), yönetici sekreterinin cv örneği - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), çağdaş büro nedir - Google'da Ara (3), büro yönetimi ve sekreterlik nedir - Google'da Ara (3), sekreter cv örnekleri - Google'da Ara (3), sekreter cv örnekleri - Google'da Ara (3), sekreterin görevleri nelerdir - Google'da Ara (3), büro yönetimi nedir - Google'da Ara (3), Büro Yönetimi NEDİR - Bing (2), sekreterlik tarihcesi - Google\'da Ara (2), sekreterin tanımı - Google\'da Ara (2), başarılı sekreterliğin püf noktaları - Bing (2), sekreter nerde çalışır - Google\'da Ara (2), büronun görevleri - Google'da Ara (2), Funmoods - web search results - büro hizmetleri ve sekreterliği nedir ? (2), sekreterin görevleri nelerdir - Google\'da Ara (2), büro yönetimi sekreterlik hizmetleri nedir - Bing (2), sekreter tanimi - Google\'da Ara (2), büro tanımı tarihçesi - Bing (2), büro yönetimi nedir - Bing (2), Arama V9 (2), büro işleri nelerdir - Google\'da Ara (2), Funmoods - web search results - sekreterin görevleri nelerdir (2), (1) sekreterlik iş tanımı - Web Search Results (2), büro hizmetleri nedir - Google'da Ara (2), büro düzenleme nedir - Bing (2), büronun tanımı - Bing (2), büro hizmetleri nedir - Bing (2), sekreterlik çeşitleri nelerdir - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), büronun tanımı - Google\'da Ara (2), sekreterin tanımı - Google\'da Ara (1), Not Available (1), sekreter tanımı - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), büro çeşitleri - Google\'da Ara (1), büro çeşitleri - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), büro yönetimi ve sekreterlik hizmetleri nedir - Bing (1), BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK HİZMETLERİ NEDİR - Bing (1), büro yönetimi tanım - Bing (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1),

"Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Nedir? | Tanımı - Büro Yönetimi Ve Sekreterliğin Görevleri - Çalışma Alanları Ve İş Bulma Olanakları - Meslek Eğitiminin Verildiği Yerler - Meslekte İlerleme " ile Benzer Konular
İnsan Psişesi Nedir?
0 Yanıt - 3.337 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.648 Görüntülenme
Meslek Liselere İlgi Patlaması
0 Yanıt - 3.869 Görüntülenme | Doğru Yola Adım Adım
Etkili Çalışma Yöntemleri Ve Öğrencilere Kazandırma Yolları
0 Yanıt - 9.101 Görüntülenme | Başarılı Olmak İçin
Fikir Nedir?
0 Yanıt - 2.259 Görüntülenme