Kadim Dostlar ™ Forum: Meslek Seçimi Nedir? | Neden Önemlidir? - Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Meslek Seçimi Nedir? | Neden Önemlidir? - Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler Meslek Seçimi Süreçleri... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Meslek seçimi nedir, neden önemlidir?

forum


İnsan hayatının en önemli dönüm noktalarından birisi olan meslek seçimi insanın yaşam biçiminin de seçilmesi demektir.

Bireyin gelecekteki yaşam tarzının belirlenmesinde dönüm noktası olan mesleki tercihini yaparken doğru ve isabetli karar vermesi gerekmektedir. Çalışmanın tüm hayatımızdaki yerini göz önüne aldığımızda çalışma hayatımızın kalitesinin ve çalışma adına yaptığımız faaliyetlerin bireysel mutluluğumuza doğrudan etkisi vardır. Dolayısıyla çalışma hayatında ve özel hayatımızda mutlu olmanın, iyi bir kariyer elde etmenin ilk adımı da kişiliğimize uygun meslek seçiminden geçer.

Mevcut durumu incelediğimizde kendine uygun meslek seçmiş olan bireylerin toplumda işlerini severek yaptığını, mesleğinde ilerlediğini böylece hem coşkulu hem mutlu hem de verimli olarak yaşamlarını sürdürmekte olduğunu görmekteyiz.

Buna karşılık seçtikleri meslek, yetenek ve ilgilerine uymayan kimselerin çalışmaya karşı isteksiz, işe devamsız, verimi düşük yeniliklere direnen ve her zaman mesleklerini değiştirme gayreti içinde olduklarını görmekteyiz. Bu da hem çalışan, hem de işveren tarafından çalışma hayatında istenmeyen bir durumdur. Bunun için meslek seçmek hayat biçimini seçmek demektir. Öyleyse gerçekçi ve doğru seçim yapmak zorundasınız.


forum

:z13: Ben neler yapabilirim? (Bireyin yeteneklerinin belirlenmesi)
:z13: Ben neleri yapmaktan hoşlanırım? (İlgi alanlarının belirlenmesi)
:z13: Karakterim nasıl? (Kişilik özelliklerinin belirlenmesi )
:z13: Ben ne istiyorum? (İş değerlerinin belirlenmesi)
:z13: İlgi duyulan mesleklerin incelenmesi.

:z24: Meslek mensuplarının yaptığı temel faaliyetler,
:z24: Çalışma ortamı,
:z24: Çalışma koşulları,
:z24: Çalışanlarda aranılan nitelikler,
:z24: Mesleğe hazırlanma,
:z24: İlk işe giriş,
:z24: Meslekte ilerleme,
:z24: Kazanç,
:z24: İş bulma olanağı ve mesleğin geleceği,
:z24: Mesleğin gerektirdiği nitelikler vb.

Birey kendi özellikleri ile mesleğin özelliklerini eşleştirerek kararını oluşturabilir. Üzerinde durulacak temel nokta "Bireyin kendini olmak istediği gibi değil olduğu gibi" objektif olarak tanıması ve ilgi duyduğu mesleği de olumlu, olumsuz özellikleriyle tanımasıdır. "Ben ne kadar çok kazanabilirim?" yerine "Ben hangi işi en iyi şekilde yapabilirim?", "Hangi ortamlarda ve koşullarda çalışmaktan mutlu olurum?" sorusuna cevap vermesi ve hayattaki mutluluğu yakalamak için ilk adımı doğru atması önemlidir.

MBA Danışmanlık, konusunda uzman Rehber Psikologların hazırladığı testlerle, bunun yanında; kişilerle yüz yüze görüşerek kişinin hangi mesleğe uygun olduğunu belirlemede ilköğretim son sınıf ve lise son sınıf öğrencilerine veya isteyen herkese danışmanlık yapmaktadır.Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz?


forum


Bir mesleği seçmeden önce kendimizi iyi tanımamız gerekiyor. İlgi, kabiliyet ve beklentilerimizi netleştirmeliyiz. Sevmediğimiz bir alanı sırf parası iyi diye tercih etmek bizi mutlu etmeyecektir. Hayatımızın en önemli kararlarından biri meslek seçimimizdir. Seçtiğimiz meslek hayatımız boyunca bizimle beraberdir. Onu nereye gidersek gidelim hep yanımızda taşırız. Doktor olduğunuzda bu sadece hastanede yaptığınız bir meslek değildir artık. Gittiğiniz her yerde “doktor bey/hanım gelmiş!” diye ağırlanırsınız. Gittiğiniz yerlerin birçoğunda “Ya benim de şuramda çok fena bir ağrım var bir bakabilir misiniz?” gibilerinden sorularla mesleğiniz hayatınızın her yerine girer. Bir bilgisayarcı olduysanız mutlaka gittiğiniz yerlerde formatlanması gereken veya arızası olan bir bilgisayardan size şikayetler gelir ve onu düzeltmenizi talep ederler yakınlarınız. Tabii bu şikayet edilecek bir durum değil. Çünkü insanların siz neyi iyi biliyorsanız o konuda sizden yardım talep etmeleri kadar doğal bir şey de yoktur.

Bu örnekler daha da arttırılabilir. Burada anlatmak istenilen seçilen mesleğin hayatınızın her noktasını etkileyecek olmasıdır. İşte bundan dolayıdır ki seçeceğiniz meslek hayatınızın en önemli kararlarından biridir.

Meslek seçimi bu kadar önemli iken gençlerin çoğu bu seçimi ya popülerliğe göre ya da tercih esnasında bir anlık kararına göre yapıyor olması sonuçları itibarı ile çok sakıncalı bir durumdur.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Meslek SeçimiMeslek Seçim herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. İşkur’un sayfasında dendiği gibi: ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.


Karar Verme Olarak Meslek Seçimi
Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir.

Ülkemizde bu karar vermenin maalesef pek bilinçli yapılmadığı gün gibi aşikar.


Meslek Seçimi Bir Kez Verilen Karar Değildir


Her insan ömrü boyunca sayısız defalar yeni meslekler seçebilir ve bu çok olumlu bir özelliktir. Çağımız insanı bu yeteneğe sahip olmalıdır. Üniversitelerin program hedeflerinde açıkça yer alan bu özelliğe göre mezunlar başka meslekleri kolaylıkla öğrenebilmeli ve onlara geçiş yapabilmelidir. Aslında Üniversitenin ana fonksiyonlarının başında bu formasyonu kazandırmak gelmektedir.


Meslek Seçimi Süreçleri


Meslek seçimi pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir.


Bunlar

1.
Sizin ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz
2. Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler ve
3. En önemlisi sizin kişiliğiniz.Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler


Meslek seçiminde bir kariyer geliştirme rehberi meslek seçimi uzmanıyla konuşmanın yararı olabilir. Bir kariyer planlama rehberi ya da uzmanının görevi değişik araçları ve testleri kullanarak sizin ilgi alanlarınızı yeteneklerinizi ve kişiliğinizi anlamnıza yardımcı olmaktan ibarettir. Bu testleri çeşitli şekillerde kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi kendini değerlendirme (self-assessment) testleri sayesinde kişiliğinizi anlayabilirsiniz. Kişiliği anlamak meslek seçiminde çok önemlidir. Zira bir meslekte mutlu olabilmenin anahtarı o meslekte mutlu olmaktır. Bunun içinde mesleği seçerken kişiliğinize uygun bir seçim yapmış olmalısınız.
Zaman içinde bu tür testlerin uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilmesi için çeşitli faaliyetlerini düzenleneceğini umuyorum.


Meslek Seçimi İçin Yardımcılar


Genelde okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler bunu gerçekleştirebilirler. Diğer bir yol ise bölgenizdeki üniversite ve yüksek okulları kariyer planlama meslek seçimiyle ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (örneğin mesleki eğitim merkezleri Sanayi ve Ticaret Odaları ilgili birimleri Halk Eğitim Merkezleri vs vs) danışmaktır. Meslek rehberinde meslek seçimi ve kariyer planlamayla ilgili en gelişmiş testlerin ve araçların düzenlenmesi için katkılar sağlayabilmeyi umuyorum.


Meslek Seçimi İçin Meslekler Hakkında Bilgi edinme


Meslek seçiminden önce kendi kendinizi ölçmeye yarayan testler uygulandıktan sonra karşınızda ilgi alanlarınız yetenekleriniz ve kişiliğinize uygun meslekleri bulacaksınız. Bu meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapınız. Bu konuda meslek rehberinde meslek tanımlarında yeterli bilgi birikeceğine inanıyorum.


Meslek Seçiminde Toplumun (Aile ve Çevre) Etkisi


Ülkemizde maalesef meslek seçimi moda halinde yapılıyor. Bir zamanlar Bilgisayar Mühendisliği revaçtaydı. Sonra Endüstri Mühendisliği revaçta oldu. Akabinde İşletme geldi. Sonra Elektronik Mekatronik Biyomedikal ve belki sıra da Nanoteknolojide. Tüm bu seçimlerde tuhaf olan nokta: meslek seçimleri konusunda gençlerimizin yetenek ve kişiliklerinden önce aile ve toplumsal baskının etkisinin belirleyici olması.

Öğrenciliğimde sosyal alanlara son derece yatkın başarılı bir arkadaşım vardı. Etrafındaki yönlendirme nedeniyle Elektronik Mühendisliğini seçmiş ve üniversitede ilk yıl ona zindan olmuştu. Tekrar sınava girerek Hukuk Fakültesini kazandı ve şimdi başarılı bir avukat.


Meslek Seçimi Testinden Sonra Meslekleri TanımaKişilik değerlendirme testlerinden sonra elinizde uzun bir liste oluşabilir. Elbette tüm bu mesleklerin hepsini seçme şansınız yok. Bu noktada ilk yapmanız gereken bu mesleklere ait iyi bir araştırma yapmak. Bu noktada meslek rehberinde yüzlerce mesleğin tanımı yapılarak yardımcı olunmaya çalışılmakta olduğunu görüyorum. Tüm meslek tanımları yorumlara açıktır. Bu konuda yapıcı yorumlarla herkes mesleklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
Siteye eklenecek mesleki forumlarla meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunabilir.
Neyse seçeceğiniz meslekleri tanırken ve onlar hakkında bilgiler toplarken meslek tanımı o mesleğe sahip olduğunuzda iş bulup bulamayacağınız iş bulduğunuzda ne kadar kazanabileceğiniz bu meslek eğitiminin nerelerde verildiği daha sonra kariyerde ne tür yükselmelerin mümkün olabildiği gibi konuları iyice araştırmalısınız.


Mesleği Yürütürken Yeni Mesleklerin Seçimi


Çağımızda bir mesleği seçtikten sonra iş bitmemekte.. Başka mesleklere geçiş yapabilmek ve mesleği gerçekleştirirken pekçok mesleğe ait bilgi edinmek ve yeni meslekler seçmek zorundasınız. Örneğin iyi bir makine mühendisi olabilmek için sadece makine mühendisliğine özgü mesleki bilgilerle yetinemezsiniz. Aynı zamanda mesleğinizi iyi uygulayabilmek için iyi bir bilgisayar programcısı olmalısınız ve kariyer yapabilmek için bir yabancı dili iyi bilmelisiniz. Ya da başarılı olmak için endüstri mühendisliği konularından örneğin üretim planlamaya vakıf olmalısınız.

O yüzden ilk meslek seçiminde tüm bunları düşünüp ilgili alanlar ve meslekler hakkında da şimdiden bilgi sahibi olmalısınız.


Meslek Seçiminde Son Karar


Meslekler listesini iyice azalttıktan sonra seçtiğiniz birkaç meslek hakkında ayrıntılı araştırma yapmaya ihtiyaç bulunmakta. Bu mesleği yürüten tanıdıklarınız varsa onlarla yüzyüze konuşabilirsiniz. Onların kişilikleriyle kendi kişiliklerinizi karşılaştırmaya çalışın ve onların mesleklerinde mutlu olup olmadıklarını anlamaya özen gösterin. Eğer konuşacak kimseniz yoksa bulunduğunuz ildeki üniversitede bu bölüm varsa gidin ve oradaki yetkililerle hocalarla tanışın mutlaka yararları olacaktır. Ayrıca her üniversitede öğrenci temsilcilikleri (student society) bulunmaktadır. Seçeceğiniz meslek alanını hali hazırda seçmiş öğrenciler çok önemli bilgi kaynağıdırlar.

Bu konuda yeniliklere açık olun ve özgün düşünün. Yıllar önce Anadoludan bir genç internetten bölümümüze oradan da benim eposta adresime ulaşarak bana direk yazarak bölüm ve program hakkında ayrıntılı bilgi istemişti. Birkaç yazışma içinde yararlı bilgilere ulaşabildiğini sanıyorum.


Meslek Seçiminde Tavsiyeler


Başkasının sizin için seçtiği mesleği seçmeyin. İlgi alanlarınızı yeteneklerinizi keşfedin ve seveceğiniz mutlu olabileceğiniz bir mesleğe karar verin.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Meslek Seçimi Nedir? | Neden Önemlidir? - Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

doktorluğun özellikleri - Google'da Ara (77), meslek çeşitleri - Google'da Ara (46), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (29), mesleğimi seçerken nelere dikkat etmeliyim - Google'da Ara (27), doktorluğun özellikleri - Google'da Ara (26), doktorluk çeşitleri - Google'da Ara (25), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (22), meslek çeşitleri - Google'da Ara (21), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (21), doktorların özellikleri - Google'da Ara (21), meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (20), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (19), meslek seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (17), mesleğimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (17), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (17), doktorluğun özellikleri - Google'da Ara (16), doktorluk mesleğinin özellikleri - Google'da Ara (14), doktorlugun özellikleri - Google'da Ara (12), doktorluk ve özellikleri - Google'da Ara (11), hayatımızdaki meslekler - Google'da Ara (11), mesleğimi seçerken - Google'da Ara (11), mesleğimizi seçerken - Google'da Ara (10), mesleğimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (10), doktorluk özellikleri - Google'da Ara (10), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (10), doktorluk mesleğinin özellikleri nelerdir - Google'da Ara (9), seçim nedir - Google'da Ara (9), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (9), çocuk ve meslek seçimi - Google'da Ara (9), mesleğimizi seçerken - Google'da Ara (8), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (8), doktorların meslek özellikleri - Google'da Ara (8), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı nedir - Google'da Ara (8), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (8), meslek çeşitleri - Google'da Ara (8), MESLEK ÇEŞİTLERİ - Google'da Ara (8), doktorluk mesleğinin özellikleri - Google'da Ara (8), Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz? (7), meslek ceşitleri - Google'da Ara (7), mesleğimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (7), meslek seçimi vikipedi - Google'da Ara (7), meslek çeşitleri - Google'da Ara (7), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (7), DOKTORLUK NEDİR VİKİPEDİ - Google'da Ara (7), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (7), meslek çeşitleri - Google'da Ara (7), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (7), meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (7), doktor mesleğinin özellikleri nelerdir - Google'da Ara (7), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (7), meslek seçerken nelere dikkat etmeliyim - Google'da Ara (7), kişisel bakım neden önemlidir - Google'da Ara (7), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı nedir - Google'da Ara (7), doktorluk mesleği - Google'da Ara (7), doğru meslek seçiminin kişisel gelişiminize nasıl katkısı olabilir - Google'da Ara (7), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (7), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (6), kişisel bakım neden önemlidir - Google'da Ara (6), doktorluk neden önemlidir - Google'da Ara (6), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (6), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (6), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (6), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (6), mesleğimizi seçerken - Google'da Ara (6), doktorluk mesleği - Google'da Ara (6), doktorluğun gerektirdiği fiziksel özellikler - Google'da Ara (6), doktorun özelikleri - Google'da Ara (5), kişisel bakım neden önemlidir - Google'da Ara (5), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (5), doğru meslek seçiminin kişisel gelişimimize nasıl bir katkısı vardır - Google'da Ara (5), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (5), meslek seçimi - Google'da Ara (5), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (5), doğru meslek seçiminin kişisel gelişimimize nasıl bir katkısı olabilir - Google\'da Ara (5), doğru meslek seçimi kısısel gelısme katkısı nedır - Google'da Ara (5), meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (5), meslek çesıtlerı nelerdır - Google'da Ara (5), doktorluğun gerektirdiği fiziksel özellikler nelerdir - Google'da Ara (5), mesleğimi seçerken - Google'da Ara (5), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (5), kişisel bakım nedir - Google'da Ara (5), meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (5), doktorluk çeşitleri - Google'da Ara (5), mesleğimi seçerken nelere dikkat etmeliyim - Google'da Ara (5), çocuk ve meslek seçimleri nedir - Google'da Ara (5), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (5), meslek çeşitleri nelerdir - Google'da Ara (5), meslek seçimi nedir - Bing (5), doktorların özellikleri - Google'da Ara (5), kişisel bakım neden önemlidir - Google'da Ara (5), meslek çeşitleri - Google'da Ara (5), meslek çeşitleri - Google'da Ara (5), meslek çeşitleri - Google'da Ara (5), meslek seçimi nedir - Google'da Ara (5), mesleğimizi seçerken nelere dikkat etmeliyiz - Google'da Ara (4), doğru meslek seçiminin kişisel gelişiminize nasıl katkısı vardır - Google'da Ara (4), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (4), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı - Google'da Ara (4), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı nedir - Google'da Ara (4), doğru meslek seçiminin kişisel gelişime katkısı nedir - Google'da Ara (4),

"Meslek Seçimi Nedir? | Neden Önemlidir? - Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler Meslek Seçimi Süreçleri..." ile Benzer Konular
Kadim Dostların Sloganı İçin Önerileriniz ?
22 Yanıt - 27.762 Görüntülenme
Kuru Ciltler İçin Duş Jeli | Kendinizin Yapabileceği Basit Kuru Cilt İçin Duş Jeli Tarifi
2 Yanıt - 2.115 Görüntülenme
Vücut Bakımı İçin Öneriler | Nemlendirme
2 Yanıt - 2.928 Görüntülenme
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.734 Görüntülenme
Atatürk Neden Büyük Atatürk | Seninle Yaşıyor Seni Özlüyoruz.. Hiç Görmesek Bile..
4 Yanıt - 4.379 Görüntülenme | Atatürk, bütün insanlık için gerçek bir onur simgesi.