Kadim Dostlar ™ Forum: [Yaylı Çalgılar] Yaylı Sazların En Büyüğü, Kontrbas Hakkında Genel Bilgi - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

[Yaylı Çalgılar] Yaylı Sazların En Büyüğü, Kontrbas Hakkında Genel Bilgi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Yaylı Sazların En Büyüğü, Kontrbas Hakkında Genel Bilgi

forum

Çift bas (yaylı bas veya bas keman veya kontrbas ) olarak tanınan bu enstrüman, keman ailesinin en büyük ve en pes sesleri veren üyesidir. Genelde 1,80 m boyunda olup 4 teli vardır. Bazılarında bir telin uzatılıp tonu tizleştiren bir düzenek vardır. Ses çıkarmak için müzisyen bir eliyle perdelerde dolaşırken diğeriyle telleri çeker veya üzerinde yay gezdirir. Bottesini, bu çalgı için görkemli konçertolar bestelemiştir. Kontrbas, özellikle caz müziğin vazgeçilmez çalgısı olmuştur. Kontrabs Violone adı verilen bir Rönesans çalgısından türemiştir.


Üç telli baslar 18. ve 19. yy da çok yaygındılar ve bugün de Doğu Avrupa halk müziğinde kullanılmaktadırlar. 19.yy gelene kadar bası çalmanın tek yolu dışa eğimli bir yaydı. Daha sonraları müzisyenler telleri çekmeyi ve içe dönük yayla da ses çıkartmayı keşfettiler. Baslar orkestra ve oda müziklerinde kullanılagelmiştir. Bugün de caz ve diğer popüler müzik türlerinde önemli bir ritm aletidir.

Telli Kontrbas çalmak için, kemanda aranılan niteliklere, uzun boylu, olmak, dayanıklı bir bünyeye ve sağlam bir el ile birbirinden ayrılmış parmaklara sahip olmak gibi koşullar eklenebilir. Bu çalgıya başlamak için on altı yaş iyidir. Çalıcısına alkış toplamayan tek çalgıdır denilse yanlış bir yargıdan söz edilmemiş olur. Dolayısıyla her ne olursa olsun, moralinizi bozmayın. Eşlik çalgısı olması nedeniyle (çok yararlı ve gerekli olmasına rağmen) silik bir nitelik taşır. Günde üç veya dört saat çalışmak gerekir. Her çalgı gibi fedakarlık ve azim ister.

Daha çok bir orkestra çalgısı olarak tanınan Telli Kontrbasın armoni muzıkalarında kullanılışı pek yaygın değildir. Genellikle Do tonunda düzenlenir. Bazen Re b tonunda da düzenlendiği olur. Notası, dördüncü çizgi Fa açkısı ile yazılır. Duyuluşu, çaldığı notanın bir sekizli aşağısındandır. Telleri: Mi, La, Re, Sol olarak akort edilir. Bir partisi bulunur. Çoklukla partisinin, Saxhorn-Kontrbas ile birlikte (üst üste) yazıldığı görülür. Bu durumlarda, üstteki parti; Saxhorn-Kontrbasın, alttaki ise; Telli Kontrbasındır. Saxhorn-Kontrbasla çalınamayan kalın sesler, Telli Kontrbasla çalınır. Armoni muzıkalarında kullanılışı zorunlu olmamakla beraber, saxhorn-kontrbaslara katılışındaki tatlılık, tahta çalgıların basını katlaması çok yararlıdır. Pizzicato ve tirilleme görevi verilir. Bunlardan ilki, parmakla çekilerek, ikincisi ise arşe ile yapılır.

Boyu, ortalama 1.95 m, eni 60 cm olan kontrbas, bu boyutları nedeniyle ayakta çalınır. Çalgı, çalınması sırasında dik tutulur.

forum

Notası, dördüncü çizgi Fa açkısı ile yazılır. Orkestra ve Armoni Muzıkalarında bir partisi bulunur. Duyuluşu bir sekizli aşağıdandır. Eşlik görevi verilir. Ses rengi, tok ve donuktur.

Telleri; Mi, La, Re, Sol olarak akort edilir.

Ses Dizisi Genişliği

forum

Telli Kontrbas çalmak için, kemanda aranılan niteliklere, uzun boylu, olmak, dayanıklı bir bünyeye ve sağlam bir el ile birbirinden ayrılmış parmaklara sahip olmak gibi koşullar eklenebilir. Bu çalgıya başlamak için on altı yaş iyidir. Çalıcısına alkış toplamayan tek çalgıdır denilse yanlış bir yargıdan söz edilmemiş olur. Eşlik çalgısı olması nedeniyle (çok yararlı ve gerekli olmasına rağmen) silik bir nitelik taşır. Günde üç veya dört saat çalışmak gerekir.

Daha çok bir orkestra çalgısı olarak tanınan Telli Kontrbasın armoni muzıkalarında kullanılışı pek yaygın değildir. Genellikle Do tonunda düzenlenir. Bazen Re b tonunda da düzenlendiği olur. Notası, dördüncü çizgi Fa açkısı ile yazılır. Duyuluşu, çaldığı notanın bir sekizli aşağısındandır. Telleri: Mi, La, Re, Sol olarak akort edilir. Bir partisi bulunur. Çoklukla partisinin, Saxhorn-Kontrbas ile birlikte (üst üste) yazıldığı görülür. Bu durumlarda, üstteki parti; Saxhorn-Kontrbasın, alttaki ise; Telli Kontrbasındır. Saxhorn-Kontrbasla çalınamayan kalın sesler, Telli Kontrbasla çalınır. Armoni muzıkalarında kullanılışı zorunlu olmamakla beraber, saxhorn-kontrbaslara katılışındaki tatlılık, tahta çalgıların basını katlaması çok yararlıdır. Pizzicato ve tirilleme görevi verilir. Bunlardan ilki, parmakla çekilerek, ikincisi ise arşe ile yapılır.


Yaylı çalgılar içinde hareket yeteneği ve incelik bakımından en sonda düşünülmesi gerekir. Çok nadiren solo görevi verilir. Seslerinin tokluğu ve duyuluşundaki donukluğu nedeniyle, solo ezgiler için elverişli değildir. Bunun için viyolonsellerle sesdaş ve sekizli katlamasıyla kullanılırlar. Teller kalınlaştıkça pizzicatonun çabukluğu azalır. Bu nedenle, Telli Kontrbas pizzicatolan kemanınki gibi çabuk olamaz.

Gevaert: Telli "Kontrbasın krişleri üzerinde çalındığı zaman, çıkardığı sesler birbirinden iyi fark olunamazlar. İnsan sesinin sının dışında kalan, bütün çalgılar gibi, Telli Kontrbas ta, şivelerini anlatmağa güçlü değildir. Kontrbas, Viyolonselin söylediği şeylere bir genişlik vermekle yetinir" diyor.

Bakımı

Yaylı çalgılar (Keman, Viyola, Viyolonsel, Telli Kontrbas) için ilk söylenecek şey çok rutubetli ya da sıcak hava koşullarında uzun sure bırakmaktan kesin olarak sakınılmalıdır. ikinci olarak her çalışma sonunda mutlaka keman ve viyola kutusuna yerleştirilmeli, düşme ya da sert bir cisme çarpma tehlikesi önlenmelidir. Teller her çalıcı tarafından kolaylıkla değiştirilebilir, ancak akort işlemini sık sık tekrarlayarak kulaklarla (akort düğmeleri) gereksiz yere oynamanın pek doğru olmayacağı düşünülmelidir.

Yay (Arşe) Yay, yaylı çalgıların ayrılmaz parçasıdır. Sert ağaçtan yapılmış hafif eğik bir çubuğun iki ucu arasına gerilmiş atkuyruğu demetinden oluşur. Yay; alt baştan sağ elle tutularak çalınır. Bu alt başa ‘topuk’, üst başa ise ‘uç’ ya da ‘tepe’ denir. Yayların uzunlukları 70 ile 75 cm arasında değişir. Yay iki şekilde tutulur, birincisi avuç içi aşağıya gelecek şekilde üstten – ki buna Fransız stili yay denir. İkinci ise avuç içi yukarıya gelecek şekilde alttan – buna da Alman stili diyoruz. Yalnızca kontrbas yayı Alman stiliyle çalınır. Diğer çalgılarda yay Fransız stilinde tutulur.

Biliyor muydunuz? Standart kontrbas günümüzün en büyük enstrümanlarından biridir. Ancak dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kontrbası, 4,9 metre uzunluğundadır ve Paul de Wit tarafından Cincinnati Müzik Festivali kutlamaları için 1889 yılında yapılmıştır.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.570
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Yaylı Çalgılar - Kontrbas
Kontrbas, keman ailesinden, yaylılar grubunun en kalın sesli çalgısıdır.


Kontrabasın, özel bir tür çelikten yapılmış dört teli vardır. Yay kullanılarak ya da parmaklar yardımıyla çalınır.forumKeman ailesinin, en kalın sesli ve en büyük çalgısıdır. Kontrbas keman, viyolaviyolonselle birlikte "oda müziği dörtlüsü" nü oluşturan çalgı topluluğunun üyesidir. Kimi zaman bu dörtlüye piyano da katılır. Ayrıca senfonik orkestraların; caz, pop ve rock müzikKontrbas Violone adı verilen bir Rönesans çalgısından türemiştir.forum16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar bir değişim süreci geçirmiştir. 18. yüzyılın ikinci yarısında bugünkü biçimini almıştır. Çok büyütülmüş bir keman görünümündedir. Boyu, 1.95 m, eni 60 cm olan kontrbas, bu boyutları nedeniyle ayakta çalınır. Çalgı, çalınması sırasında dik tutulur. ve topluluklarının ana çalgılarından biridir. Kontrbas, özellikle caz müziğin vazgeçilmez (sürekli) çalgısı olmuştur.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[Yaylı Çalgılar] Yaylı Sazların En Büyüğü, Kontrbas Hakkında Genel Bilgi" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

yaylı calgılar hakkında bılgı - Bing (24), üç köşeli çalgı - Google'da Ara (19), yaylı çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (19), sazlı çalgılar hakkında bilgiler - Google'da Ara (16), atatürkün çaldığı çalgılar - Google'da Ara (16), yaylı çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (13), kontrbas hakkında bilgi - Google'da Ara (11), yaylı çalgılar nelerdir - Google'da Ara (11), yaylı çalgılar nelerdir - Google'da Ara (10), yaylı çalgılar nelerdir - Google'da Ara (9), yaylı çalgıların resimleri - Google'da Ara (9), Yaylı çalgılar hakkında bilgiler - Google'da Ara (9), yaylı müzik aletleri hakkında bilgi - Google'da Ara (8), Dik tutularak ve telleri parmaklarla çekilerek çalınan, üç köşeli ve büyük müzik aleti - Google'da Ara (7), yaylı çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (7), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (7), kontrabas hakkında bilgi - Google'da Ara (7), yaylı çalgıların hakkında bilgi - Google'da Ara (7), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (6), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (6), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (6), yaylı çalgılar hakkında kısa bilgi - Google'da Ara (6), org çalgısı hakkında bilgi - Google'da Ara (6), yaylar çalgılarıyla ilgili yazı - Google'da Ara (5), yaylı çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (5), yaylı çalgılar nelerdir? - Google'da Ara (5), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (5), kontrbastır nedir - Google'da Ara (4), batı müziği yaylı çalgılar nelerdir - Google'da Ara (4), batı müziğinde kullanılan yaylı çalgılar ve resimleri - Google'da Ara (4), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (4), yaylı müzik aletleri hakkında bilgi - Google'da Ara (4), yaylı çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (4), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (4), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (4), yaylı çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (4), kemanin buyugu - Google\'da Ara (4), sazlı çalgılar - Google'da Ara (4), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (4), telli çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (4), Yaylı çalgılar ve isimleri resimleri - Google'da Ara (3), telli çalgilarin en buyugu - Google Arama (3), yaylı müzik aletleri nelerdir - Google'da Ara (3), yalı çalgılar - Bing (3), Yaylı Çalgıların resimleri ve isimleri - Google'da Ara (3), kontrbasın tarihçesi - Google'da Ara (3), kontrbas hakkında bilgi - Google'da Ara (3), yaylı çalgıların isimleri - Google'da Ara (3), müzik aletleri hakkında bilgi resimli - Google'da Ara (3), yaylı çalgılar isimleri - Google'da Ara (3), yaylı çalgılar hakkında bilgi - Google'da Ara (3), batı müziğnde telli çalgılar ve resimleri - Google'da Ara (3), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google'da Ara (3), atatürkün caldıgı müzik aletleri ve resimleri - Google'da Ara (3), kontrbas nedir ve kullanıldığı müzik çeşitleri - Google'da Ara (3), yaylı müzik aletleri nelerdir - Google'da Ara (3), SAZLI ÇALGILAR - Google'da Ara (3), yaylı sazlar hakkında bilgi - Google'da Ara (3), yaylı çalgıların resimleri - Google'da Ara (3), yaylı çalgılar la iygili yazı - Google'da Ara (3), elle çalınan çalgılar - Google'da Ara (3), yaylı çalgılar hangi müzik türlerinde çalınır - Google'da Ara (3), kontrbas telleri ve adlari - Bing (2), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google\'da Ara (2), yaylı çalgılar hakkında genel bilgi - Google\'da Ara (2), kemanın büyüğü - Google-da axtar (2), kemanın büyüğü - Google\'da Ara (2), kemanın büyüğüne ne denir - Bing (2), kemanın buyugü - Google\'da Ara (2), yaylı muzik aletleri hakkında bilgi - Google\'da Ara (2), matematik ile iygilli karikatürler - Google\'da Ara (2), viyolonselin buyugu - Google\'da Ara (2), yaylı müzik aletleri hakkında bilgi - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), kemanın büyüğüne ne denir - Google\'da Ara (2), ayakta viyolonsel çalmak - Google\'da Ara (2), kontrbas görselleri - Bing (2), Yaylı Bas (Kontrbas) - Bing (2), kemanın buyugune verılen isim - Google Search (2), kemanın büyüğüne ne ad verilir - Google\'da Ara (2), kemanın büyüğüne ne denir - Google Search (1), kemanın büyüğüne ne ad verilir - Google\'da Ara (1), kemanin buyugune ne denir - Google Search (1), Antreman - Google\'da Ara (1), kemanin büyüğüne ne denir - Google\'da Ara (1), ayakta çalınan keman - Google\'da Ara (1), kemanın büyüğüne ne denir - Google\'da Ara (1), http://img131.imageshack.us/img131/4140/053atellikontrbascalicida5.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), kemanın büyüğüne ne denir - Google\'da Ara (1), kemanın büyüğü - Google Search (1), kemanın büyüğünün adı - Google\'da Ara (1), kemanın büyüğüne ne ad verilir - Google\'da Ara (1), kemanin buyugu - Google Search (1), kemanın büyüğüne ne denir - Google Search (1), kemanın büyüğüne ne denir - Google\'da Ara (1), telli çalgılar - Google\'da Ara (1), kemanın büyüğüne ne denir - Google\'da Ara (1), kemanın büyügünün adı - Google\'da Ara (1), kemanın büyügune ne denir - Google\'da Ara (1), kemanin buyugunun adi ne - Google\'da Ara (1),

"[Yaylı Çalgılar] Yaylı Sazların En Büyüğü, Kontrbas Hakkında Genel Bilgi " ile Benzer Konular
Heroes - Genel Tanıtım
0 Yanıt - 1.687 Görüntülenme
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.833 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
Osmanlı'da Kumaş Ve Nakış Sanatı | Osmanlı İmparatorluğu Dönemi Türk İşlemelerine Genel Bakış
1 Yanıt - 5.124 Görüntülenme | Osmanlı'da Kumaş Ve Nakış Sanatı Örnekleri...
CNBC-e - www.cnbce.com | Ulusal Kanal | Genel Bilgiler
1 Yanıt - 8.262 Görüntülenme
CNN Türk - www.cnnturk.com | Ulusal Haber Kanalı | Genel Bilgiler
3 Yanıt - 29.023 Görüntülenme