Kadim Dostlar ™ Forum: Ritim Nedir? | Çeşitli Aletlere Vurarak Çıkarılan Düzenli Ve Akıcı Seslerin Oluşturduğu Müzik - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ritim Nedir? | Çeşitli Aletlere Vurarak Çıkarılan Düzenli Ve Akıcı Seslerin Oluşturduğu Müzik Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Ritim Nedir?Ritim, çeşitli aletlere vurarak çıkarılan, düzenli ve akıcı seslerin oluşturduğu müziktir. Vurmalı çalgıların ve perküsyonun temelidir.forumÇoğu adın Türkçesi tam olarak olmadığı için İngilizce olarak kalabilir.


• Single Stroke (Tek Vuruş); RLRLRLRLR.. diye gider. Yani bir sağ bir sol yapılır.
• Double Stroke (Çift Vuruş); RRLLRRLLRRLL... diye gider. Yani iki sağ iki sol..
• Üçleme; RLR. Bu teknik daha ileri düzeydir. Burda bir Dörtlükde üç vuruş yapılır.
• Altılama; RLRLRL. Aynı üçleme gibidir ama bu sefer aynı zamanda altı kere vurulur.Ritm


Bir dizede, bir notada vurgu, uzunluk veya ses özelliklerinin, durakların düzenli bir biçimde tekrarlanmasından doğan ses uygunluğu, tartım, dizem. (TDK Sözlük) İmla kurallarında yazım şekli "ritm"dir.


Ritm


Ritm vurmalı çalgıların ve perküsyonun temelidir. Çeşitli aletlere vurarak çıkarılan, düzenli ve akıcı sesler ritmi oluşturur.

Evrende her şey, düzenli hareket halindedir. Yani evrenin hareketi ritmiktir. Ritmin durduğu yerde veya bozulduğu yerde yaşam biter. Ritim, Latince’de akış demektir. Hareketin durması, akışın kesilmesi, ritmin durmasıdır.

Evrenin sürekliliği, hareketin ritmik yinelenmesine bağlıdır. Ritm, hareketin sayılarla anlatımıdır, bir sayı dilidir. Diğer bir tanımla, evrendeki her hareket sayılarla açıklanabilir. Güneşin hareketi, dünyanın hareketi, mevsimlerin tekrarı, gece gündüz, gibi.

Güneşin dairesel ritmik hareketi ana ritimdir ve biz, bu ana ritme bağlı olarak ortaya çıkan bir dizi ritm yumağının içerisinde yaşamaktayız. Biz, bu ritmler yumağına bağımlı olarak dünyaya geldik. Evrendeki bu ritmin devamını kendi bedenimizde ve algılama yapımızda görmekteyiz.
Evrendeki hareketin tutarlılığı insanda güven duygusu yaratır. Örneğin, güneş her gün doğar, tutarlı ve kararlı hareket eder. Onun bir gün doğmayacağını düşünmeyiz, ona güveniriz. Güneşin her gün aynı yerden, aynı saatte doğacağı üzerine sayılarla ifade edebileceğimiz planlar yaparız. Bu plan güneşin ritmik hareketinden kaynaklanan güven duygusu üzerine kurulmuştur.

Güneş eğer bir gün doğmazsa tüm yaşam biçimlerimiz alt üst olur. Ya da her gün bir başka saatte doğsa, onu anlamakta zorluk çekeriz, algılayamayız, matematiksel olarak durumu açıklayamayız. Hareketin ritmik olmaması onunla ilgili varsayımlar yapmaya engeldir. Hayatımıza şekil veren şey evrendeki ritmik hareket ve onun tutarlılığıdır.

Biz, ritmik olmayan şeyleri dışlarız, tutarlılık ararız. Sözünün eri olmak, nerede hangi davranışı göstereceği başkaları tarafından bilinir olmak, arkadaşı tarafından anlaşılır olmak, planlı olmak gibi. Bu davranışların ritmik, yani tekrarlanan özellikte olmasıdır kişiyi tutarlı insan yapan.
Tutarlı hareket eden insana güvenilir. Dostluğun, arkadaşlığın biricik kuralı güvenilir olmaktır. Güneşin ertesi gün yeniden doğacağına olan güven, güneşin ritmik hareketinin tutarlılığına olan güvendir. Arkadaşına güvenmek, onun hareketlerindeki ritmik tekrara olan güvendir. Her gün işe zamanında gelen insana güvenmek gibi.

Evrendeki hareketin bir ritmik düzen içerisinde olduğunu kitaplar yazmasa da bunu günlük yaşantımızda algılarız. Gece ve gündüzün sürekliliğini düşünelim; gece uyur, gündüz uyanır, işlerimizi yaparız. Biyoritim denilen bedenimizin iç ritmi buna ayarlanmıştır. Uyku düzenimiz bozulduğunda buna bağlı diğer ritmler de bozulur; adımlarımız dengesizleşir, kaslarımızı toparlayamayız, dengesiz duruşlar alırız vb.

İki ayağının üzerinde dik durabilmek dengeli ve güvenilir insan duygusu yaratır. Çünkü o duruşta gerçekten bedenin ritmik düzene geçtiğini görürüz. Denge dediğimiz, şey, omurların ve diğer eklemlerin ritmik dizilişinde bir bozukluğa neden olmayacak şekilde duruşu göstermesidir. Bu duruşun doğal olarak insana verdiği duygu güven duygusudur. Dengeli olmak, güvenilir olmak, tutarlı olmak; bunlar hep birbiriyle örtüşen kavramlardır.

Ağaçları yok ederek sel felaketine neden oluruz. Doğanın dengesini, yani ritmini bozduğumuzun acısını yaşatır bize. Bir dere düzenli akışını bozup taşkınlık yaptığında veya kuruduğunda çevresindeki hayatı tehlikeye sokar. Oysa onun düzenli akışına güvenerek insanlar onun etrafında kendilerine yaşam kurmuşlardır.

Kalp atışlarımızda ritm bozukluğu görüldüğü zaman tehlike var demektir. Hayatımızdaki tüm diğer ritimler de onunla birlikte bozulur, işe gidemez, sokağa çıkamaz, yataktan kalkamaz, yemek yapamaz oluruz, vb. Kalbimizin ritmini düzene sokması için doktora gideriz, ona güveniriz. Doktor insana güven verir. Çünkü o, yaşamımızdaki ritmi bozan öğeleri ortadan kaldırır ve bizi normal ritmimize döndürür.

Doğada var olan bir ritmin bozulması, diğer ritmlerin bozulmasını beraberinde getirir. Çünkü doğada her şey bir diğerine bağımlıdır. Doğada sınırsız özgürlük yoktur, karşılıklı bağımlılık vardır. Bu yüzden, doğa, kendi ritmini yok edeni yok eder. Hatta, buradan yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki biz insanlar için de sınırsız özgürlük yoktur, karşılıklı bağımlılık vardır.
Doğada birbirinin yaratıcısı olan veya birbirinin tamamlayıcısı olan ritmlerin beraberliğindeki uyum, ahenktir, estetiktir. Doğa ile baş başa kaldığımızda hissettiğimiz bu olağanüstü ritmik uyumdur bize huzur veren, “Ne kadar güzel” dedirten. Bu ahenk, bu estetik bütünlük, bu denge, bu ritmik uyumdur içimize aldığımız ve bize güven veren, kendimizi dinlenmiş hissettiren, yaşama gücü veren. Doğayla baş başa kaldığımızda, “Yaşam mükemmel ahenk içinde sürüyor, bak, görüyorsun, rahat ol, ona güven” gizli mesajını alırız, mutlu oluruz.

Evrende, birbirine bağlı iç içe geçmiş ritmlerin holistik yapısı biyolojik olarak insan bedeninde aynen karşımıza çıkar. Bu ritmin insanda dışa vurmuş şekli dans olarak karşımıza çıkar. Dans, insan bedenine çok yakışan estetik bir durumdur. Dansın bir müzikle yapılması, ritmin bedenle buluştuğu estetik mükemmelliği sergiler.

Müziğe gelince; müzikteki ritm ve ezgi doğayla bire bir örtüşen güçlü duyguları bize verir; tutarlılık, güven, denge, estetik, uyum. Müzikle uğraşmak veya müzik dinlemek bunun için dinlendiricidir.

Bir dere ritmik akar, kenarındaki ağacı ritmik besler, ağacın dalları, yaprakların dizilişi, çiçekleri ritmiktir. Derenin varlığı diğer ritmleri yaratmıştır. Ana ritmi burada dere oluşturur. Dere kurursa ona bağlı diğer ritmler de yok olur. Dereyi ve ağacı resimle anlatır, resmi evimize asarız; doğadaki estetik uyumu evimize taşırız. Ona bakarken hissettiğimiz, ondan aldığımız estetik doyum içerdiği ritimlerin uyumundan gelir.

“Yaratıcılık, doğadaki ritmi sezmekle başlar” der sanat eğitimcileri. Bütün sanatların kökünde doğa vardır. Doğadaki ritmi resimle anlatırsak resim sanatı, müzikle anlatırsak müzik sanatı, bedenimizle anlatırsak dans sanatı, sözcüklerle anlatırsak şiir sanatı olur. Bu ritmi sayılarla anlatırsak matematik olur. Fen bilimlerinde yeni bir buluştan söz ediliyorsa, bu, gerçekte doğada var olan ama daha önce açığa çıkarılmamış olan bir ritmden söz ediliyor demektir.

Bir insanın ritim duygusunun eğitim yoluyla geliştirilmesi, onun doğa ile uyumunu desteklemek ve güçlendirmek demektir. Bu nedenle, ritm eğitimi insanın temel gereksinimleri arasında kabul edilmelidir. Sanat eğitimi bu ihtiyacı doğrudan karşılayan bir araçtır. Temel eğitim kurumlarında ritm eğitimi verilmesi bu nedenle gereklidir.

Bu arada, ritmi en anlaşılır biçimde öğreten ders müzik dersidir. Ancak, müzik derslerinde ritmi evrenin geçerli tek kuralı olarak öğretiyor muyuz? Ne yazık ki hayır.

Bilinmelidir ki ritm, sadece müziğin konusu değildir. Ya da, müzik dersi sadece müziğe değil, tüm alanlara hizmet eder. Öyleyse, müzik dersi ana sınıfından itibaren zorunlu ders olmalıdır.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ritim Nedir? | Çeşitli Aletlere Vurarak Çıkarılan Düzenli Ve Akıcı Seslerin Oluşturduğu Müzik" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Ой! (18), ritmik aletler - Google'da Ara (12), ritim aletleri nelerdir - Google'da Ara (10), evde ritmik aletler nasıl yapılır - Google'da Ara (9), müzikte ritim çalgıları anlatımlı resimleri - Google'da Ara (9), evde ritim aleti nasıl yapılır - Google'da Ara (6), doğada ritim örnekleri - Google'da Ara (5), Web Search Results (5), ritim aleti nedir - Google\'da Ara (5), dohal ritimler - Google'da Ara (5), ritim nedir - Google'da Ara (5), ritim araçları nelerdir - Google'da Ara (4), ritim nedir - Google'da Ara (4), ritim nedir - Google\'da Ara (4), ritim aletleri çeşitleri - Google'da Ara (4), ritim çubuklarına nedir örnekler - Google'da Ara (4), ritim aleti nedir - Google'da Ara (4), ritim aletleri nelerdir - Google'da Ara (4), müzikte ritim nedir - Google'da Ara (4), basit müzik ritimlerine örnekler - Google'da Ara (4), ritmik aletler nelerdir - Google'da Ara (4), evde ekonomik ritim aracı yapımı - Google'da Ara (3), ritim nedir - Google\'da Ara (3), ritim araçları nelerdir - Google'da Ara (3), vurmalı ritim enstrümanları - Google'da Ara (3), ritim nedir örnekler veriniz - Google'da Ara (3), ritim aletleri nelerdir - Google'da Ara (3), bir ritim aleti nasıl yapılır - Google'da Ara (3), ritim aletleri nelerdir - Google'da Ara (3), ritmik aletler - Google'da Ara (3), EVDE NASIL RİTİM ALETİ YAPARIZ - Google'da Ara (3), ritim araçları nelerdir - Google'da Ara (3), ritim aleti resmi - Google'da Ara (3), doğadaki ritim örnekleri - Google'da Ara (3), RİTİM ALETİ ÇEŞİTLERİ İSİMLERİ - Bing (3), müzikte ritim araçları nelerdir - Google'da Ara (3), müzik ritim araçları nelerdir - Google'da Ara (3), ritmi ne oluşturur - Google'da Ara (3), teknoloji dersi ritim nedir - Google'da Ara (3), müzikte ritm ne demek - Google'da Ara (3), RİTİM ÇALGILARI NELERDİR - Google'da Ara (3), 4mevsimi yaşamayan ülkelerin adları hangileridir - Google'da Ara (3), bütün ritim aletlerinin resimleri - Google'da Ara (3), ritim alrtleri nelerdir - Google'da Ara (3), ritmik hareketler nedir nasıl yapılır örneklerle göster - Google'da Ara (3), ritm aletleri nelerdir - Google'da Ara (3), ritim nedir - Google\'da Ara (3), teknoloji ve tasarımda ritm nedir - Google Search (3), müzikte ritim nedir - Google'da Ara (3), teknoloji tasarım dersinde ritim nedir - Google'da Ara (3), ritim araçları nelerdir - Google'da Ara (3), ritim nedir teknoloji tasarım - Google'da Ara (3), teknoloji tasarım dersinde ritim nedir - Google'da Ara (3), TEKNOLOJİ ve TASARIMDA dersinde ritim haggında yazı - Google'da Ara (3), teknoloji tasarımda ritim nedir - Google'da Ara (3), ritim araştır - Google'da Ara (3), ritim nedir - Google\'da Ara (3), (1) ritim aletleri nelerdir - Web Search Results (2), evde yapılabilcek muzik aletleri - Bing (2), Arama V9 (2), müzik ritimleri ve örnekleri - Google'da Ara (2), (1) ritim araçları - Web Search Results (2), ritim aletleri nelerdir nasıl kullanılır - Google'da Ara (2), ritim aletleri nelerdir - Google\'da Ara (2), tekrar nedir araştır - Google'da Ara (2), ritim araçları çeşitleri - Google\'da Ara (2), ritim aleti nedir - Google\'da Ara (2), doğadan ritme örnekler - Google Search (2), ritim nedir doğadan örnekleri - Google'da Ara (2), Ой! (2), müzikte ritm çeşitleri - Google\'da Ara (2), müzikte ritim nedir - Google'da Ara (2), Funmoods - web search results - ritm aletleri (2), ritim aracları nelerdir resimleri - Google'da Ara (2), ritim aletleri nelerdir - Bing (2), basit ritim aletleri yapımı - Google\'da Ara (1), müzik dersi ritim nasıl oluşur - Bing (1), (1) ritim aletleri nelerdir - Web Search Results (1), ritim örnekleri nelerdir - Bing (1), ritim aleti nedir - Google\'da Ara (1), ritim nedir - Bing (1), ritim çalgıları resimleri - Bing (1), ritim aletleri nelerdir - Google\'da Ara (1), ritmik aletler nedir - Google\'da Ara (1), Web Search Results (1), ritim aleti nedir - Google\'da Ara (1), ritim araçları - Bing (1), ritim araçları - Bing (1), ritim örnekleri nelerdir - Bing (1), ritim aleti adı nedir - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), müzikte ritim çeşitleri - Google Search (1), Arama V9 (1), muzik ritim cihazi adi nedir - Google\'da Ara (1), ritim örnekleri nelerdir - Bing (1), ritim aleti nedir - Google\'da Ara (1), ritim aleti yapma - Bing (1), ritim aleti nedir - Google\'da Ara (1), ritim aletler nelerdir - Yahoo! Search Results (1), Google Custom Search (1),

"Ritim Nedir? | Çeşitli Aletlere Vurarak Çıkarılan Düzenli Ve Akıcı Seslerin Oluşturduğu Müzik " ile Benzer Konular
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.837 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
İnsan Psişesi Nedir? | Farkındalık Ve Özgürlük
1 Yanıt - 3.416 Görüntülenme
Rüya Nedir
0 Yanıt - 2.710 Görüntülenme
TRT Kanalları: TRT 1 - 2 - 3 - 4 - Çocuk - Müzik - www.trt.net.tr | Ulusal Kanal | Genel Bilgiler
1 Yanıt - 206.834 Görüntülenme
Dream TV - www.dreamtv.com.tr | Ulusal Müzik Kanalı | Genel Bilgiler
0 Yanıt - 7.855 Görüntülenme