Kadim Dostlar ™ Forum: Ultrason - Ultrasonografi Nedir? | Ultrason Ne İşe Yarar? Ultrason Cİhazının Bölümleri - Ultrasonografi Ne Zaman Ve Nasıl Kullanılır? Ultrasan Güvenli Midir? Doppler Ultrasonografi Nedir? Ultrasonun Bebeğe Zararı Var Mıdır? - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ultrason - Ultrasonografi Nedir? | Ultrason Ne İşe Yarar? Ultrason Cİhazının Bölümleri - Ultrasonografi Ne Zaman Ve Nasıl Kullanılır? Ultrasan Güvenli Midir? Doppler Ultrasonografi Nedir? Ultrasonun Bebeğe Zararı Var Mıdır? Ultrasonografi incelemesi hasta açısından zor mudur? Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.735
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Ultrason


Ultrason ya da ultrasonografi modern tıbbın vazgeçemediği görüntüleme yöntemlerinden birisidir. Ultrasonun insan vücudunun içinde olup bitenleri anlamaya yarayan diğer görüntüleme yöntemlerden en önemli farkı bu amaca ulaşmak için X- ışınlarını kullanmaması yani radyasyon içermemesi, bunun yerine insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgalarından yararlanmasıdır. Bir başka olumlu özelliği de elde edilen görüntünün gerçek zamanlı olması yani işlem yapıldığı sırada görüntünün monitör ekranında izlenebilmesidir.

40 yıldan fazla zamandır tıp alanında kullanılan ultrason günümüzde kadın doğum pratiğinde rutin uygulamaya girmiş, jinekolojik muayene ve gebelik takiplerinin olmazsa olmaz bileşeni haline gelmiştir.


Ultrasonun çalışma prensibi

Ultrason cihazı ses dalgalarının değişik yoğunlukta dokular içinde farklı hızlarda ilerlemesi ve yansıması prensibine dayanan bir mekanizma ile çalışır. Bu mekanizma aslında doğaya yabancı bir mekanizma değildir. Yarasaların uçarken, balinaların ise denizlerde yüzerken kullandıkları sistem de benzer bir prensibe dayanmaktadır. Öte yandan denizaltıların seyir sırasında ya da balıkçıların balık sürülerini ararken kullandıkları sonar cihazları da aynı mekanizma ile çalışırlar.


Ultrason cihazının bölümleri


Ultrason cihazları tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi farklı parçalardan oluşur.
forumProb: Ultrason cihazının inceleme sırasında vücüt ile temas eden en önemli kısmıdır. Prob ses dalgalarını üretir ve yansımalarını algılar. Basit bir benzetme yapacak olursak ultrason cihazının ağzı ve kulağı gibi görev yapar.

Ultrason probları ses dalgalarını 1880 yılında Pierre ve Jacques Curie tarafından keşfedilen ve piezoelektrik etkisi adı verilen bir sistemle üretirler ve algılarlar. Probların içinde çok sayıda piezoelektrik kristali adı verilen quartz kristal bulunur. Elektrik akımı uygulandığında kristaller hızla şekil değiştirirler. Bu şekil değişikliği titreşime ve sonuçta ses dalgası oluşmasına yol açar. Tam tersi olarak kristallere herhangi bir ses dalgası ya da basınç ulaştığında bu kez elektrik akımı üretirler. Bu sayede aynı kristaller hem ses üretmek hem de sesi algılamak amacıyla kullanılırlar. Probun içinde ayrıca kendi ürettiği sesin oluşturduğu yansımaları ayıran bir bölüm ve üretilen ses dalgalarını odaklamaya yarayan bir de akustik lens bulunur.

Tipik olarak bir ultrason probunda yaklaşık 300 kristal bulunur. Bu kristaller birbirlerinden bağımsız olarak ses dalgası üretir ve kendilerine ulaşan yansımaları elektrik akımına çevirirler. Sonuçta saniyede yaklaşık 30 görüntü elde edilir ve bu 30 görüntü monitörde hareketli film gibi izlenir. Bu olaya gerçek zamanlı ultrason adı verilir. Diğer görüntüleme yöntemlerinde ise sadace tek bir kare görüntü elde edilmektedir.

Ultrason probları çok değişik boyutta ve şekilde olabilir. Probun türü elde edilecek görüntü alanını, üretilen ses dalgalarının frekansını, doku içerisinde ilerleyeceği mesafeyi ve elde edilen görüntünün çözünürlüğünü belirler. Kadın doğumda en çok frekansı 1-10 MHz aralığında ses dalgası üretebilen vajinal ve konveks abdominal problar kullanılır. Probun açısı inceleme amacıyla taranan alanın da genişliğini belirler.

Üretilen ses dalgalarının doku içinde ilerleme hızı saniyede yaklaşık 1540 metredir ancak aynı dalgaların gücü dokunun direncine göre değişir. Probu terk eden ses dalgası vücut içinde yansıyacağı, kırılacağı ya da emilip ısıya dönüşeceği bir yere ulaşana kadar ilerler. Kırılan ses dalgası yönünü değiştirerek ilerlemeye devam eder ve sonuçta ya bir dokuya ulaşıp yansır ya da emilir.Yansıyan ses dalgası proba geri döndüğünde kristallerde oluşan elektrik akımı merkez üniteye iletilir ve görüntü olarak işlenir.

Ses dalgasının frekansı ne kadar yüksek ise elde edilen görüntünün çözünürlüğü yani kalitesi de o derece yüksektir. Buna karşılık yüksek frekanslı ses dalgaları dokular içinde çok fazla ilerleyemez. Vajinal prob ile abdominal prob arasındaki farkın temeli bu özellikte yatar. Abdominal prob ile inceleme yaparken ses dalgaları üreme organlarına ulaşana kadar uzun bir mesafe katetmek durumundadırlar ancak vajinal incelemede prob incelenmesi amaçlanan dokulara çok yakın olduğundan ses dalgasının uzun bir mesafe katetmesine gerek yoktur. Bu nedenle vajinal incelemelerde daha yüksek frekanslı problar kullanılabilir ve abdominal proba göre çok daha kaliteli görüntü elde edilebilir.
forumMerkezi işleme ünitesi (Central processing unit, CPU): Prob bir ses dalgası üretip doku içine gönderdikten sonra buradan geri yansıyan ve elektrik akımına dönüştürülen sinyaller merkezi bir işleme ünitesi tarafından değerlendirilir. Dokuların yoğunluğu ve uzaklığına göre bu işlem ünitesi sinyalleri yükseltir filtre eder ve sonuçta görüntüye dönüştürür. Filtre işlemi sinyali görüntüyü bozabilecek dış seslerden arındırmak için gereklidir.Bu olaylar tıpkı şu anda kullandığınız bilgisayar işlemsinde olduğu gibi gerçekleşir. CPU aynı zamanda ultrason cihazının ve probun gereksinim duyduğu elektrik enerjisini de sağlayan kaynaktır.

CPU'nun bir diğer işlevi de elde edilen görünütünün kalitesini sağlamak ve bu görüntüyü çıktı ünitelerine iletmektir. Genelde CPU ünitelerinde cihazın kontrolünü sağlayan bir panel ve mouse ya da trackball da bulunur. Bunların görevi hem görüntü üzerinde işaretleme hem de ölçüm yapabilmektir.

Elde edilen görüntünün kalitesi probun frekansına ve kalitesine bağlı olduğu kadar aynı zamanda CPU kapasitesi ile kullanılan yazılıma da bağlıdır. Yazılım aynı zamanda verilerin işlenmesi ve ölçüm sonucunda özellikle gebelik ultrasonografisinde bebeğin büyüme ve gelişiminin değerlendirilmesi ile ağırlığının tahmin edilmesinde de kullanılır.

Çıktı üniteleri: Ultrtasonik dalgaların CPU'da işlennmesi ve görüntüye dönüştürülmesi ile elde edilen veriler çıktı ünitelerine aktarılır. Bu ünitelerin en çok kullanılanı monitördür. Bu monitör bilgisayar monitörü ile benzerdir. Pek çok ultrasonda renkli monitör de olsa ekrana yansıyan görüntü siyahtan beyaza dek uzanan gri tonlardan oluşmuştur. Ekrandaki koyu renk alanlar ses dalgasını kıran ya da emen oluşumları temsil ederken daha açık renkli alanlar sesi yansıtan ya da proba çok yakın olan dokuları gösterir. Örneğin sıvı ses dalgasını absorbe ettiği için içi idrarla dolu bir mesane ya da basit bir yumurtalık kisti ultrasonda siyah olarak görülür. Doppler etkisi ile çalışan ultrasonlar ise hareketleri de gösterebilir ve bu hareketler ekranda renkli olarak görülebilir. Bu etki en çok kan akımlarını izlemek için kullanılır. Probdan uzaklaşan cisimler ekranda mavi, yaklaşanlar ise kırmızı renkte görünür.

CPU'dan çıkan ve monitörde yansıtılan görüntü disket ya da CD gibi depolama aygıtlarında saklanabilir, bağlı olan bir video ile kasede kaydedilebilir ya da termal bir yazıcı ile kağıda aktarılabilir.


Bir ultrason incelemesini özetleyecek olursak:


1- Ultrason cihazı prob yardımı ile yüksek frekanslı ses dalgalarını vücudunuza gönderir.

2- Ses dalgaları vücudunuz içinde ilerlerken farklı yoğunluktaki dokulara çarparak ya emilir ve ısıya dönüşür, ya geri yansır ya da kırılıp yön değiştirirdikten sonra yansıyacağı başka bir dokuya kadar ilerlemeye devam eder.

3- Geri yansıyan dalgalar prob tarafından yakalanarak elektrik uyarısına dönüştürülür ve CPU'ya aktarılır.

4- CPU sesin doku içindeki ilerleme hızına göre dalgayı yansıtan oluşumun probdan olan uzaklığını hesaplar ve bu işlem saniyenin milyonda biri gibi kısa bir sürede gerçekleşir.

5- CPU yansıyan ekoların uzaklığını ve yoğunluğunu işleyerek bunu ekranda görülebilen iki boyutlu bir görüntü haline dönüştürerek monitöre yansıtır.


Dr. Alper Mumcu

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 21 Ekim 2015 Çarşamba - 07:48
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 6 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.735
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


UltrasonografiSes dalgalarından yararlanılarak yapılan bir görüntüleme yöntemidir. İnsan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgaları problar(ultrasonun insan vücuduna değen kısmı) aracılığıyla vücuda gönderilmekte, organlardan yansıyan ses dalgaları ise cihazın ana gövdesinde bulunan bilgisayarlar aracılığı ile görüntü olarak ekrana aktarılmaktadır. Oluşan görüntü fotoğraf kağıdı ya da videoya kaydedilebilmektedir.forumUltrasonografi ne zaman ve nasıl kullanılır?


Tanı amacıyla ultrasonografi bir çok tıbbi durumda kullanılmakla beraber gebelik belki de en sık kullanılma nedenidir.

Vücuttaki pek çok organ ultrasonografi ile incelenebilir ki karaciğer, safra kesesi, böbrekler, dalak, tiroid, meme, yumurtalıklar, rahim ve prostat bunlardan bazılarıdır.


Obstetrik(gebeliğe ait) ultrasonografi incelemesi niçin yapılır?


En sık yapılma nedeni, bebeğinizin normalde olması gerektiği gibi büyüyüp büyümediğinin belirlenmesidir. Birden fazla bebeğe hamile kalınıp kalınmadığı ve bebeğin duruş pozisyonunu görmek diğer temel nedenlerdir.

Ayrıca, bebeğinizin içinde bulunduğu sıvının yeterliliği veya bebekte doğumsal defekt (anomali) olup olmadığını belirlemek amacıyla doktorunuz ultrasonografi yapabilir ya da bir radyoloji uzmanından yapılmasını talep edebilir.


Ultrasonografi incelemesi hasta açısından zor mudur?


Ultrasonografi incelemesi sırasında ağrı hissedilmez. Tetkik süresince karın cildi üzerine jel adı verilen, suda erime özelliği de olan, bir sıvı sürülür. Jel leke bırakmaksızın silmeyle kolaylıkla temizlenebilir. Isıtılmazsa soğukluk hissi verebilir.

Bazı durumlarda doktorunuz, bebeği veya rahim boynunu daha iyi görmek için vajina yoluyla özel bir prob kullanarak inceleme yapmayı gerekli görebilir. Bu prob kullanıldığında biraz basınç hissi duyabilirsiniz. Ancak, bu probun boyutu adet kanaması sırasında kullanılan tampon kadardır ve bir spekulumdan daha küçüktür.

Probu vajina içerisine kendiniz de yerleştirebilirsiniz.
Ultrasonografi incelemesi gebeliğinizi kötü yönde etkilemez.Bebeğe veya anneye bir zarar vermez.

Ultrasonografi incelemesinden önce gebenin yapması gerekli olan hazırlık var mıdır?
Çoğu hastada tetkik öncesi özgün bir hazırlık yapılması gerekmez. Tam bir gebelik ultrasonografisi genellikle 30 ile 60 dakika sürer.


Bebeğimi hareket ederken görebilir miyim?


Gebelik tarihinize bağlı olarak bebeğinizin kalp vuruşunu, kol, bacak yada gövde hareketlerini ultrasonografi ile görebilirsiniz. Bebeğinizin hareketleri sizin hissetmenizden haftalar önce ultrasonografi ile tespit edilebilir.


Bebeğimin cinsiyetini öğrenecek miyim?


Ultrasonografi ile cinsiyet belirlenmesi mümkündür ancak bazen bebeğinizin duruş pozisyonundan dolayı mümkün olmaya da bilir.


Ultrasonografi incelemesi bebeğinizin normal olduğunu garanti eder mi?


Hayır. Bebekteki defektleri ve anomalileri tespit etmek pek çok değişkene bağlıdır. Örneğin, bebeğinizin boyutları ve duruş pozisyonu bazı anomalilerin ultrasonografi ile görülebilmesine izin vermeyebilir. Bazı anormallikler ise ultrasonografi ile görülemeyecek kadar küçük olabileceği gibi tespit edilemeyebilir de.


Gebelik süresince birden fazla ultrasonografi incelemesine gerek var mıdır?


İlki 11-14. haftalarda, ikincisi 22-24. haftalarda olmak üzere genellikle iki defa ayrıntılı ultrasonografi incelemesi yapılmaktadır. Ancak, doktorunuzun uygun gördüğü durumlarda ikiden fazla inceleme yapılması gerekebilir.


Doppler ultrasonografi nedir?


Ultrasonografinin özel bir şeklidir. Rahim damarları ile bebeğin damarlarının incelenmesini mümkün kılar. Kan akışı grafik şeklinde ya da renkli görüntü biçiminde gösterilir.

Ağrılı bir yöntem değildir.

İkinci düzey ultrasonografi yapılırken renkli Doppler inceleme yapılmaktadır. Bu incelemeyi genellikle tecrübeli radyologlar ya da perinataloglar yapmaktadır. Yüksek çözünürlüğe sahip cihazlar kullanılmaktadır.


Ultrasonografi güvenli midir?


Tanı amacıyla kullanılan ultrasonografinin, yaygın kullanımına rağmen, günümüze kadar zararlı olduğuna dair bir veri bulunmamıştır.

Hayvanlar üzerinde yapılmış olan çalışmalar tanı amaçlı ultrasonografinin kullanımı ile herhangi bir yan etki arasında direk ilişki bulamamıştır.

İlk cihazlar ile gebelik ultrasonografisi yapılmış olan bebekler bu gün otuz yaşını aşmıştır. Bu insanların hiçbirinde ultrasonografiye bağlı zarar tespit edilmemiştir.


Dr. Alev Kadıoğlu

Yararlanılan Kaynaklar:

Dr. Alev Kadıoğlu (kişisel röportaj), ALKA Radyolojik Tanı Merkezi, İstanbul
Amerikan Ultrasonografi Derneği Web sitesi

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 21 Ekim 2015 Çarşamba - 07:48
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#3
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.735
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Ultrasonografi Fetus Üzerine Zararlı Mı?
Dünyada ultrasonografinin gebelik döneminde ilk kullanımının üzerinden 35 yıldan fazla süre geçmiş durumdadır ve bu konuda binlerce çalışma yapılmıştır.

Röntgen ışınlarında (X ışınları) iyonize edici özellikler bulunmasına karşın ultrasonografi, kelime anlamından da anlaşılabileceği gibi "ses ötesi", yani insan kulağının duyamayacağı seslerin dokuya gönderilip geri alınması prensibine göre çalışır.

Laboratuar ortamında "yüksek doz" ya da uzun süreli olarak uygulanan ultrasonografi canlı dokuda bölgesel kavitasyona (kavitasyon="erimeye bağlı çukurlaşma") ve dokuda ısı artışına neden olmaktadır. Ancak insana uygulanan "doz" ve sürelerde uygulanan ultrasonografi hayvan deneylerinde herhangi bir normaldışı duruma yol açmamıştır.

İnsanlar üzerindeki etkileri inceleyen çalışmalarda ise birkaçı dışında gebelikte uygulanan ultrasonografinin fetusa "zararlı" olduğu yönünde ya da doğmadan önce annelerine gebelik döneminde ultrason uygulanmış bireyler üzerinde olumsuz bir etki oluşabileceği yönünde herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Böylece bugünkü bilgilerimizle gebelikte gerekli durumlarda uygulanan ultrasonografinin fetus ve doğacak birey için "zararlı" olabileceği yönünde yeterli bilimsel bir kanıt olmadığını söyleyebiliriz.

Bazı durumlarda ultrasonla beraber uygulanan pulsed ("renkli") doppler için de yoğun çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar ikinci trimester doppler uygulamalarının fetus için "zararlı" olabileceği görüşünü doğrulamamaktadır. Yeni yeni uygulamaya girmiş birinci trimester doppler uygulamaları hakkında yorum yapmak için ise veriler yetersizdir.

Ultrasonografi uygulamaları bu konuda eğitim görmemiş kişilerce yapıldığında oluşabilecek muhtemel zararlar ultrasonun direkt etkisinden değil, yanlış yorumlar sonucu yanlış karar verilmesi ve uygun olmayan tıbbi yaklaşımda bulunulmasından kaynaklanır.

Ancak her tıbbi uygulamada geçerli kural ultrasonografi uygulamalarında da geçerlidir: tanıya ve tedaviye yönelik uygulamalar gerekli durumlarda yapılmalı ve kâr/zarar oranı, kâr lehine olduğunda uygulanmalıdır. Ultrasonografi yapılmasından anne adayı ve bebeğin elde edeceği "kâr" (erken tanı), elde etmesi muhtemel (büyük ihtimalle de olmayan) zarardan kesinlikle çok daha fazladır.

Gebelikte ultrasonografi kullanımının güvenli olduğuna ait yapılan bilimsel çalışmaları ve çeşitli ülkelerin ultrasonografi dernek ve kuruluşlarının (AIUM (Amerika Birleşik Devletleri), ASUM (Avustralya) ve RCOG (İngiltere)) konu hakkındaki görüşlerini Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. adresinde bulabilirsiniz.


Ultrasonografinin zararlı olduğunu gösteren çalışmalar


Tıp literatüründe her tıbbi görüşün karşıtında yeralan bir görüş hemen her zaman vardır. Bu, gebelikte ultrasonografinin fetus üzerindeki etkileri konusunda da geçerlidir ve gebelikte yapılan ultrasonografinin bebek üzerinde zararlı olabileceğini gösteren az sayıda çalışmanın sonuçları 5 ayrı kategoride toplanabilir:


Bu çalışmalara göre gebelikte ultrasonografi uygulaması uygulamaya maruz kalan bireylerde:

1-çocukluk çağı kanserlerinde artışa;
2-disleksi (okumayı öğrenmede gecikme) riskinde artışa;
3-solaklık oranında artışa;
4-ortalama konuşmaya başlama süresinde uzamaya;
5-ortalama doğum tartısında azalmaya neden olmaktadır.


(Çoğu çalışmada gebelik döneminde kaç kez ultrason uygulandığı ve her bir ultrason seansının ne kadar sürdüğü dikkate alınmamıştır)


Bu 5 ana başlık hakkında ayrıntılar:


1-çocukluk çağı kanserlerinde artış...


Bu konuda yeni çalışmalar devam etmekle beraber, İngiltere'de 1970-1980 yılları arasında yapılan geniş çaplı bir çalışma böyle bir artışa işaret etmemektedir.

2-disleksi (okumayı öğrenmede gecikme) riskinde artış...

Bu konuda yapılan çok az sayıda bireyi kapsayan bir çalışma riskin hafifçe arttığına işaret ederken, daha büyük bir çalışma bunu doğrulamamıştır.

3-solaklık oranında artış...

Norveçte yapılan bir çalışmada toplumda %15 oranında bulunan solaklık (dikkat: solaklık normalin bir varyantı olarak kabul edilir, yani bir hastalık değildir), gebelik döneminde ultrasonografiye tabi tutulan bireylerde %19 oranında bulunmuş ve bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı olarak değerlendirilmiş. Çok az sayıda bireyin incelendiği bu çalışmaya dayanarak kesin bir yorum yapmak doğru değildir ve bu konuda da çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

4-ortalama konuşmaya başlama süresinde uzama...

Bu görüşün ortaya atılmasına neden olan tek bir çalışmanın çok az sayıda kişiden oluşması, çalışmanın standardizasyonunun iyi yapılmamış olması ve "konuşma süresinin" net olarak belirtilmemiş olması nedeniyle bu çalışma çok güvenilir olarak değerlendirilmemektedir. Dahası çok daha fazla kişiyle ve daha iyi standardize edilerek yapılan yeni bir çalışma bu görüşü doğrulamamıştır.

5-ortalama doğum tartısında azalma...

Bu konuda yapılan toplam 11 büyük çalışmadan yanlızca üçünde bu sonuç bulunmuş ve burada da 25 gram ve 42 gram gibi ufak değerler tartı azalması olarak kabul edilmiş. Aynı çalışmalarda ortalama doğum tartısı az olan bebeklerin tümünün yaşamlarının birinci yılında normal kiloda oldukları belirlenmiş.


Sonuç: bu konuda yeni çalışmalar yapıldıkça, yeni teknolojiler geliştikçe, fetus ve bebek gelişimi konusunda bilgiler arttıkça zaman zaman ultrasonun zararlı olduğu yönünde çeşitli ve muhtemelen haksız uyarılar gelecektir. Ancak görüşüme göre gebelik döneminde tecrübeli kişilerce ve gereğinceuygulandığında gebelikte ultrasonografi uygulaması giderek gelişen bir teknolojiyle perinatoloji alanına olan katkılarını artarak sürdürecektir.

0

#4
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.735
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ultrason - Ultrasonografi Nedir? | Ultrason Ne İşe Yarar? Ultrason Cİhazının Bölümleri - Ultrasonografi Ne Zaman Ve Nasıl Kullanılır? Ultrasan Güvenli Midir? Doppler Ultrasonografi Nedir? Ultrasonun Bebeğe Zararı Var Mıdır?" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (29), ultrasonun kullanıldığı alanlar - Google'da Ara (15), ultrason nerelerde kullanılır - Google'da Ara (10), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (9), ultrason aleti vikipedi - Google'da Ara (8), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (7), ultrason nedir? günlük hayatta nerelerde kullanılır? - Google'da Ara (7), ultrason vikipedi - Google'da Ara (6), ultrasonun kullanıldığı alanlar - Google'da Ara (6), hayvan ve bitkilerde ultrason kullanılır mı - Google'da Ara (5), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (5), ultrasonun zararları nelerdir - Google'da Ara (5), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (5), ultrasonun kullanıldığı alanlar - Google'da Ara (5), ultrason vikipedi - Google'da Ara (5), ultrason vikipedi - Google'da Ara (5), ultrasonun yararları ve zararları - Google'da Ara (5), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (4), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (4), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (4), ultrason nerelerde kullanılır vikipedi - Google'da Ara (4), ultrason faydaları - Google'da Ara (4), ultrason yararları varsa zararları - Google'da Ara (4), ultrasonun yararları ve zararları vikipedi - Google'da Ara (4), ultrasondan günlük hayatta yararları - Google'da Ara (4), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (4), ses ultrasonu nedir ne işe yarar yararları ve zararları - Google'da Ara (4), gebelikde ultrason+ppt - Google-da axtar (4), ultrason kullanım alanları ve zararları nelerdır genel bılgı - Google'da Ara (4), ultrasonun kullanıldığı alanlar - Google'da Ara (4), ultrasonun kullanım alanları - Google'da Ara (4), PİEZOELEKTRİK ULTRASON - Google'da Ara (4), ultrasyon ne işe yarar - Bing (4), ultrasonun zararları vikipedi - Google'da Ara (4), ULTRASON VİKİPEDİ - Google'da Ara (3), ultrasonografi cihazının tanıtımı - Bing (3), yüksek frekanslı ses (ultrason) yararları vikipedi - Google'da Ara (3), ultrasonun kullanıldığı alanlar yararları ve zararları - Google'da Ara (3), ultrasonun yararları ve zararları - Google'da Ara (3), ultrason ve kullanıldığı alanlar - Google'da Ara (3), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (3), ultrason nedir yararları ve zararları nelerdir - Google'da Ara (3), ultrason nedir ne işe yarar - Google\'da Ara (3), ultrason ne - Google\'da Ara (3), ultrason nedir ne işe yarar - Google\'da Ara (3), Ultrason ne işe yarar - Google\'da Ara (3), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (3), ultrason ne işe yarar 3. sınıf - Google'da Ara (3), ULTRASONUN KULANILDIGI HAYVANLAR - Google'da Ara (3), ULTRASON NE İŞE YARAR - Google'da Ara (3), ulrason nedir wikipedia - Google'da Ara (3), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (3), ultrason vikipedi - Google'da Ara (3), sonar cihazının faydaları ve zararları nelerdir - Google'da Ara (3), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (3), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (3), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (3), ses olayları ile ilgili ultrasonun yararları ve zararları - Google'da Ara (3), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (3), ultrason ne işe yarar - Google'da Ara (3), ultrasonun yararları ve zararları vikipedi - Google'da Ara (3), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (3), ultrasonun yararları ve zararları nelerdir - Google'da Ara (3), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (3), ultrason cihazı neişeyarar neişe yarar nasılcalışır - Google'da Ara (3), ses olayları ile ilgili ultrasonun yarar ve zararları - Google'da Ara (3), ultrason nedir vikipedi - Google'da Ara (3), ultrasonun kullanıldığı alanlar ve faydaları - Google'da Ara (3), sonar ne işe yarar - Google'da Ara (3), ultrasonun faydaları - Google'da Ara (3), ultrasonun kullanıldığı alanlar zararları ve yararları - Google'da Ara (3), ultrason ne işe yarar - Google\'da Ara (2), Utrason ne - Google\'da Ara (2), ultrason ne ise yarar - Google\'da Ara (2), Ultrason cihazı ne ise zarar - Google\'da Ara (2), ultrason neye yarar? - Google Search (2), ultrasonografi ne işe yarar - Google\'da Ara (2), ultrason ses cihazı neye yarar - Google\'da Ara (2), ultrason cihazı ne işe yarar - Google\'da Ara (2), ultrason ne işe yarar - Google\'da Ara (2), Ultrason neye yarar - Google\'da Ara (2), ultrason un yararları ve ultrasan nedır - Google\'da Ara (2), ultrason ne ise yarar - Google Search (2), ultrason ne işe yarar - Google\'da Ara (2), ultrason ne işe yarar - Google\'da Ara (2), ultrason cihazi nedir - Google\'da Ara (2), ultrason neye yarar - Google\'da Ara (1), ultrason cihazı ne işe yarar - Google\'da Ara (1), ultrason cihazi neye yarar - Google\'da Ara (1), ulturason ne ıse yarar - Google\'da Ara (1), ultrason nedir ne işe yarar - Google\'da Ara (1), ultrason cihazı ne işe yarar - Google\'da Ara (1), ultrason cihazi neye yarar - Google\'da Ara (1), usg ne işe yarar - Google\'da Ara (1), ultrason neye yarar - Google\'da Ara (1), ultrason cihazi ne ise yara - Google\'da Ara (1), Redirecting (1), ultrason yapmak ne işe yarar - Google\'da Ara (1), ultrason ne ise yarar - Google\'da Ara (1), ultrasonografi cihazı nedir - Google\'da Ara (1),

"Ultrason - Ultrasonografi Nedir? | Ultrason Ne İşe Yarar? Ultrason Cİhazının Bölümleri - Ultrasonografi Ne Zaman Ve Nasıl Kullanılır? Ultrasan Güvenli Midir? Doppler Ultrasonografi Nedir? Ultrasonun Bebeğe Zararı Var Mıdır? Ultrasonografi incelemesi hasta açısından zor mudur?" ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.721 Görüntülenme
Aflar, Sisteme Yarar Sağlamıyor Mu?
0 Yanıt - 566 Görüntülenme
Tıkla Çocuğun Nasıl Olacak Gör | Bebek Nasıl Görünecek?
16 Yanıt - 18.483 Görüntülenme
Peter Pan | Büyümeyen Çocuk - J.M. Barrie -Peter Pan Nasıl Yaratıldı?
1 Yanıt - 25.067 Görüntülenme
Makyajda En Çok Merak Edilenler | Doğru Fondöten Nasıl Seçilir? Hangi Renk Rimel Sürmeliyim? Rujumun Kalıcılığını Nasıl Artırabilirim?
1 Yanıt - 836 Görüntülenme