Kadim Dostlar ™ Forum: Pablo Picasso | (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), İspanyol Ressam, Heykeltraş 20.Yüzyılın Dahi Sanatcısı Kübizm Akımının Önderi.. - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Pablo Picasso | (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), İspanyol Ressam, Heykeltraş 20.Yüzyılın Dahi Sanatcısı Kübizm Akımının Önderi.. Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

forum

PABLO PICASSO
(1881 – 1973)

Pablo Picasso, tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Clito Ruiz y Picasso (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

Hayatı

Picasso 25 Ekim 1881' de malagaa, İspanya’da doğar. Babası bir resim öğretmenidir.Küçük Picasso'daki yetenek kısa sürede keşfedilir. Pablo Picasso, yazı yazmadan önce resim yapmayı öğrenir.1895'te Barcelona Güzel Sanatlar Okulu'na girer. 1901' den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başlar. Desenleri İspanyol bir dergi olan Juventut' ta yayımlanır. Çok yoksul bır ailenin çocuğu olan Picasso Çatanov tarafından hor görülmüstür


1900'de ilk kez Paris'e gitti. Dönemin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Monmartre semtinde bir süre yoksulluk içinde yaşadı. Picasso yaklaşık 1901-04 arasındaki ilk dönem yapıtlarında sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatlarının resimlerini yaptı. Büyük kentlerdeki yaşam kadar, sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu. Ne var ki, tablolarında bu yaşamın hüzünlü yanını yansıttı. Sanatçının bu dönemi 'Mavi Dönem' olarak tanımlanır.Dört çocuğu olmuştur.

Mavi Dönem

Mavi ve Gri gölgelerle renklendirdiği monokromatik tablolar yaptı. Bu eserlerini İspanya’dan esinlenerek Paris’te yaptı fakat satmakta zorluk çekti. Konuları genellikle hayat kadınları, dilenciler ve sarhoşlardı. Bu tablolarında en büyük etken arkadaşı Carlos Casagemas’ın intiharıydı. “Casagemas’ın ölümünü öğrendiğimde mavi tablolar yapmaya başladım” diyen Picasso, Cleveland Sanat Müzesi’nde bulunan La Vie adlı tablosunda Casagemas’ın hüzünlü bir tablosunu yaptı. Aynı dönemde kör bir adamla gören bir kadının boş bir masada resmettiği “The Frugal Repast” adlı eserini yarattı. Körlük, bu dönemde Picasso’nun ana temasıydı. Metropolitan Sanat Müzesi’ndeki “The Blindman’s Meal” ve “Celestina”nın portresi buna örnektir. Diğer sıkça görülen konuları ise sanatçılar, akrobatlar ve soytarılardı. Soytarıların kareli giysileri, daha sonra Picasso’nun kişisel sembolü haline geldi. Bu dönemin en ünlü eserleri The Old Guitarist, Portrait of Soler, Las Dos Hermanas’tır.

Pembe Dönem

Bu dönemde Picasso, Mavi Dönem’deki soğuk renklerin aksine neşeli portakal ve pembe renkleri kullandı. Bunun muhtemel nedeni ise o dönemde arkadaş olduğu Fernande Olivier ile olan ilişkisiydi. Bu dönemde de akrobatlar ve palyaçoları eserlerinde kullandı. Bu dönem, Mavi Dönem’in aksine Fransız etkisindeydi. Bu dönemin en ünlü eserleri Garçon a la pipe, Woman in chemise (Madeleine), Lady with a Fan, Two Youths, Harlequin Family, Harlequin’s Family With An Ape, La famille de saltimbanques, Boy with a dog, nude boy ve The girl with a goat’tur.

picasso, Georges Barque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır. 1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma'da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova'yla tanışır. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapmıştır. (Paul en Pierrot, 1925, Picasso Müzesi, Paris)

2000'li yılların başında ressam klasisizme geri döner: Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris). Ayrıca mitolojiden de esinlenir: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris).

Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 1 resim, 10 baskı, 34 kitap resmi, 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. 1973'de eserlerinin toplam değerinin 750 milyon dolar olabileceği tahmin edilmiştir.

Bir genelevdeki beş hayat kadınını gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Avignonlu Kadınlar, Fransa'da 1907 yazında çizilmiştir.

En tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. Resim 1937'de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, "Bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline, "Hayır, siz yaptınız" cevabını vermiştir.

forum


Picasso nun bazı eserleriforum

forum

forum

forum

forum

forum1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.613
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


forum
Pablo Picasso'nun Guernica isimli meşhur ispanyol iç savaşını protesto ettiği tablosunu 3 boyutlu olarak yeniden canlandırılmış.
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.613
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Pablo PICASSO


(1881 - 1973)İspanyol res­sam Pablo Picasso 20. yüzyılın en büyük sanatçılarındandır. Dehası ve yaratıcılığıyla sanata yön veren Picasso'nun resmin yanı sıra çok sayıda heykeli, oymabaskı ve seramik yapıtları vardır. Ayrıca sahne tasarımları da yapmıştır.

Picasso İspanya'da Málaga kentinde doğ­du. Babası da ressam ve resim öğretmeniydi. Resim öğrenimine 15 yaşında Barselona'daki güzel sanatlar okulunda başladı. Bir yıl sonra Madrid'deki San Fernando Kraliyet Güzel Sanatlar Okulu'na kabul edildi. Orada üstün yeteneği ile dikkati çekti.forum1900'de ilk kez Paris'e gitti. Dönemin yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Monmartre semtinde bir süre yoksulluk içinde yaşadı. Picasso, yaklaşık 1901-04 arasındaki ilk dö­nem yapıtlarında sıradan insanların, sirk pal­yaçolarının, akrobatların resimlerini yaptı. Büyük kentlerdeki yaşam kadar, sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu. Ne var ki, tablolarında bu yaşamın hüzünlü yanını yansıttı. Mavinin çeşitli tonlarını hüznü ve kederi yansıtmak için kullandı. Sanatçının bu dönemi "Mavi Dönem" olarak tanımlanır. 1904-06 arasında resimlerinde mavi yerine daha çok pembe ve gri kullanmaya başladı. Hüzün duygusunun biraz daha hafiflediği bu dönem ise "Pembe Dönem" olarak adlandırıldı.

1907-14 arasında Paris'te aynı apartmanı paylaşan Picasso ile Georges Braque, sanat tarihinde yepyeni bir çığır açan Kübizm Akımı'nı başlattılar. Picasso'nun Kübist sanat anlayışının ilk örneği Avignonlu Kızlar (1907) adlı tablosuydu. Bu dönemde yaptığı resimlerin en ünlüleri Pipo İçen Adam (1911), kolaj tekniğiyle yaptığı Bambu Sandalyeli Natürmort (1912) ve bir karakalem çalışması olan Şişe, Bardak ve Keman'dır (1912-13).

Picasso 1917'de, Sergey Diaghilev'in Rus Balesi için sahne dekorları yapmak üzere İtalya'ya gitti. İtalya'da kaldığı süre içinde Napoli ve Pompei'deki tarihsel kalıntıları ve klasik sanat örneklerini görme fırsatı buldu. 1918'de Rus Balesi dansçılarından Olga Kohlova ile evlendi. Picasso o yıllarda İtalya'da gördüklerinin etkisiyle klasik üslupta resimler yaptı. Bunu, Kübizm'i daha da ileri götüren çalışmalar izledi. O dönemde yaptığı resimle­rin en ünlüleri Üç Müzikçi (1921), Antik Büst ile Natürmort (1925) ve Üç Dansçı'dır (1925).

Gerçeküstücü olmadığını açıklamış olması­na karşın, Picasso Gerçeküstücü ressamların Paris'te açtığı ilk sergiye katıldı. 1935'te sona eren evliliğinin ardından Marie-Therese Wal­ter ile tanıştı. Tükenmek bilmeyen enerjisiyle çeşitli konularda resim ve heykel çalışmalarını sürdüren sanatçı o yıllarda Çarmıha Gerilme (1930), Kırmızı Koltukta Oturan Çıplak (1932), Ayna Önündeki Kız (1932) adlı tablo­ları yaptı. İspanya İç Savaşı (1936-39) sırasın­da İspanya hükümeti Paris Dünya Fuarı'ndaki (1937) İspanyol pavyonu için Picasso'ya büyük boyutlu bir tablo ısmarladı. Picasso daha tablosuna başlamadan Hitler'in uçakları İspanya'nın Bask bölgesinde küçük bir kasa­ba olan Guernica'yı bombaladı. Picasso sava­şa ve kasabanın acımasızca bombalanmasına karşı duyduğu tepkiyi başyapıtı sayılan Guer­nica adlı tablosuna yansıttı. Bugün Madrid'de Prado Müzesi'nde bulunan bu tablo 3,5 metre genişliğinde, 7,82 metre uzunluğunda, üç levhadan oluşan bir pano biçimindedir. Sa­natçının bu yağlıboya çalışmasında belirli bir mekân yoktur. Resimdeki insan ve hayvan figürleri acı, hüzün ve savaşa karşı duyulan güçlü nefreti yansıtır.
Alman işgali altındaki Paris'te resimlerinin sergilenmesi yasaklanan Picasso, II. Dünya Savaşı'ndan sonra Paris işgalden kurtulunca Salon d'Automne'da bir sergi açtı. Resmin yanı sıra heykel, seramik, taşbaskı ve asitli oymabaskı tekniğiyle yüzlerce yapıt verdi.

O dönemde daha çok mitolojik konularla ilgi­lendi; yarı insan, yarı keçi faunlar, flüt çalan Pan resimleri, ayrıca sahne dekorları, kitap resimleri yaptı.

Küçük bir tel ya da tahta parçası gibi, eline geçen en basit gereçten olağanüstü çarpıcılıkta bir yapıt yaratabilen bu büyük sanatçı, yaşamının son 10 yılında da enerjisinden ve yaratıcılığından hiçbir şey yitirmedi.

1971'de Louvre Müzesi, Picasso'nun sekiz yapıtını sergileyerek sanatçının 90. doğum gününü kutladı. Picasso 92 yaşında, ardında binlerce yapıt bırakarak öldü. Sanatçının ya­pıtları bugün dünyanın çeşitli ülkelerindeki başlıca müze ve galerilerde sergilenmektedir.

0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.613
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
PicassoPablo Picasso (25 Ekim, 1881 – 8 Nisan, 1973) 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen ustalarından biridir. Georges Braque ile birlikte Kübizm akımının mimarıdır.


Tam ismi Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Crispin Crispiniano de la Sentissima Trinidad Ruiz Blasco Picasso y Lopez'dir. Picasso 25 Ekim 1881' de Malaga, İspanya’da doğar. Resim yapmaya sekiz yaşında başlar. 1895'te Barselona Güzel Sanatlar Okulu'na girer. 1901' den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başlar.
forum


1922'den bir fotoğraf: Picasso ve oğlu
Mavi Dönem


1901-1903 yılları Picasso'nun mavi dönemi olarak adlandırılır. Arkadaşı Carlos Casagemas intiharıyla başlayan bu dönemde, Picasso, tablolarında mavi rengi egemen olarak kullanmıştır. Bu dönem tablolarında yaşlılık, fakirlik ve ölüm temaları işlenmiştir. Daha çok Fakirler, dilenciler ve körler tasvir edilmiştir: Dama en Eden Concert (1903), La Vida (1903), Las dos hermanas (1904).


Pembe Dönem


Picasso, 1904'te Paris'e yerleşir. Burada ilk eşi Fernande Olivier'yle tanışır. Dönem adını tıpkı mavi dönemde olduğu gibi, pembe ve tonlarının yoğun kullanımından alır. İşlenen temalar daha çok melankolik ve duygu yüklüdür; bu dönem tablolarında sirk dünyasına da ratlanır. Picasso, bu dönemde renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem verir.


Kübizm


1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği, geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki(3 boyutlu) bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso, şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Picasso, Jean Cocteau ile beraber Roma'da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova'yla tanışır. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapmıştır. (Paul en Pierrot, 1925, Picasso Müzesi, Paris) 1920'li yılların başında ressam klasisizme geri döner: Trois Femmes à la fontaine (1921, Modern Sanat Müzesi, Paris). Ayrıca mitolojiden de esinlenir: les Flûtes de Pan (1923, Picasso Müzesi, Paris).

Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, 13,500 resim, 100,000 baskı, 34,000 kitap resmi, ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. 1973'de eserlerinin toplam değerinin 750 milyon dolar olabileceği tahmin edilmiştir.

Bir genelevdeki beş fahiseyi gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Les Demoiselles d'Avignon, Fransa'da 1907 yazında çizilmiştir.

En tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. Resim 1937'de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofía Müzesinde bulunmaktadır. Picasso, bir sergisi sırasında kendisine, "bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline, "Hayır, siz yaptınız" cevabını vermiştir.
forum


Avignon'lu Kadınlar (1907)
Eserleri• İlk Komünyon (1895-1896)
• Dağınık Saçlı Otoportre (1896) Picasso Müzesi (Barselona)
• Kısa Saçlı Otoportre (1896), Picasso Müzesi (Barselona)
• Otoportre (1899-1900)
• Otoportre Yo, Picasso (Bahar 1901), özel koleksiyon (New York)
• Maternidad, Picasso (1901)
• Otoportre : Yo (1901), John Hay Whitney Koleksiyonu (New York)
• Kafede (1902)
• Otoportre (1901), Picasso Müzesi (Paris)
• Madame Soler (1903), Pinakothek der Moderne, Münih
• Dama en Eden Konserinde (1903)
• La tragédie (1903)
• Hayat (1903)
• Jaime Sabarté'nin Portresi (1904)
• Harlekin, otururken (1905)
• Les Saltimbanques (1905)
• Gertrude Stein'in Portresi (1906)
• Genç Adam Kafası (1906)
• Kadın Kafası (1906)
• İki Nü (1906)
• Otoportre (bahar 1906), Gellman Koleksiyonu (Meksika)
• Otoportre (été 1906), özel koleksiyon
• Paletli Otoportre (Yaz/Güz 1906), Philadelphia Museum of Art (Filadelfiya)
• Denizci, Sigara Sararken (1907)
• Otoportre (été 1907), Národni Gallery (Prag)
• Avignon'lu Kadınlar (1907), Museum of Modern Art (New York)
• Sarı Nü (1907)
• Elmalı ve Armutlu Meyvalı Kup (1908)
• Vadideki Evler (Horta de Ebro-1909)
• Georges Braque'ın Portresi (1910)
• Viyolon (1912)
• Sandalyeli Natür Mort (Bahar 1912), Paris
• Gitar ve Gazete (1916)
• Olga Kokhlova (1917), Picasso Müzesi (Malaga)
• Yıkananlar (1918)
• St. Raphael'de Bir Pencere Önünde Natür Mort (1919)
• Sisley Ailesinin Portresi (1919)
• Yıkananlar (1920)
• Üç Müzisyen (1921), Museum of Modern Art (New York)
• Annelik (1921-1922), Picasso Müzesi (Malaga)
• Beyaz Bereli Paulo (1923), Picasso Müzesi (Málaga)
• Paul en Arlequin (1924)
• Şarlotlu Natür Mort (1924), Centre Georges-Pompidou'dan çalındı (Paris)
• Okuma (1932)
• Minotauromachie (1935)
• Okuyan Kadın (1935)
• Guernica (1937)
• Yeşil Çoraplı Kadın Portresi (1938), Picasso Müzesi (Malaga)
• Kolları Kafasının Arkasında Kadın Büstü, (1939), Picasso Müzesi (Malaga)
• Sarı Hırka (1939)
• Koltukta Oturan Kadın (1946), Picasso Müzesi (Malaga)
• Kore'de Katliam (1951)
• Bayan Z ya da Çiçekli Jacqueline (1954), Özel koleksiyon
• Sandalyede Jacqueline (1954), Paris Pinakoteği
• Oturan Jacqueline (1954), Picasso Müzesi (Málaga)
• Türk Giysili Jacqueline (Nisan 1955), Özel koleksiyon
• Oturan Jacqueline (1955)
• Oturan Adam (Otoportre-1965), Özel koleksiyon
• Yıkanan Kadın (1971), Picasso Müzesi (Malaga)
• Otoportre (30 haziran 1972), Fuji Television Gallery (Tokyo)

0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.613
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Pablo Picasso• 24 Haziran 1901 - Pablo Picasso'nun eserleri ilk defa sergilendi.


Bakınız,
Tarihte Bugün: 24 Haziran
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Pablo Picasso | (25 Ekim 1881 – 8 Nisan 1973), İspanyol Ressam, Heykeltraş 20.Yüzyılın Dahi Sanatcısı Kübizm Akımının Önderi.." İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Ой! (194), heykeltraşçıların hayatı - Google'da Ara (17), ünlü heykeltraşçılar - Google'da Ara (15), pablo pisacco - Google'da Ara (15), heykeltraşçılar - Google'da Ara (13), ünlü picasso yaşam özeti ve bir resmi - Bing (12), pablo pisacco - Google'da Ara (10), pablo pisacco - Google'da Ara (8), pikassonun hayatı - Google'da Ara (8), ünlü heykel tıraşçılar - Google'da Ara (7), pablo pisacco - Google'da Ara (7), HEYKELTRAŞÇILAR - Google'da Ara (6), ünlü bir heykeltraşçı - Google'da Ara (6), pablo pıcassa - Google'da Ara (6), pikassonun hayatı - Google'da Ara (5), türk heykeltraşçıların isimleri - Google'da Ara (5), pablo pisacco - Google'da Ara (4), pablo pisacco - Google'da Ara (4), pablo pisacco - Google'da Ara (4), ünlü ressam ve heykeltraşçılar - Google'da Ara (3), pablo pisacco - Google'da Ara (3), yabancı heykeltraşçılar - Google'da Ara (3), heykel tıraşçılar - Bing (3), pablo pisacco hayatı - Google'da Ara (3), heykel tıraşçı bir sanatçının kısa özet olarak hayatı - Google'da Ara (3), dünyanın en iyi heykeltraşçısı kimdir - Google'da Ara (3), pablo pisacco - Google'da Ara (3), picassonun hayatının özeti - Google'da Ara (3), pablo pisacco - Google'da Ara (3), pablo pisacco - Google'da Ara (3), pablo pisacco eserleri - Google'da Ara (3), pablo pisacco hayatı - Google'da Ara (3), pablo pisacco - Google'da Ara (3), heykeltraşçılar - Google'da Ara (3), pablo picasso hayatının özeti - Google'da Ara (3), heykeltraşçılar - Google'da Ara (3), pablo pisacco - Google'da Ara (3), (1) heykeltraşcının hayatı - Web Search Results (2), Fernande Olivier - Bing Images (2), +ünlü heykel tıraşçı isimleri - Bing (1), dunyanin en unlu heykeltrascisi - Google\'da Ara (1), heykeltras isimleri - Bing (1), türkiyede çalışmlar yapmıs yabancı heykeltrasçılar - Google\'da Ara (1), türkiyede çalışmlar yapmıs yabancı heykeltrasçılar - Google\'da Ara (1), picasso pembe dönem - Bing Images (1), guernica eser inceleme ppt - Google\'da Ara (1), ünlü edebiyat ve heykeltraşçılar - Bing (1), Arama V9 (1), bir heykeltraşçısının adı - Bing (1), Funmoods - web search results - kırmızı koltukta oturan kadın resmi (1), türk heykeltraşçıların isimleri - Google\'da Ara (1), picasso the frugal repast yorumu - Google\'da Ara (1), picasso mio resim galerisi - Bing (1), guarnica eser inceleme - Bing (1), picaSSO GUARNİCA ESER İNCELEME - Bing (1), http://img145.imageshack.us/img145/1746/womanwithaflowerwz1.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), http://img145.imageshack.us/img145/1746/womanwithaflowerwz1.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), picasso kronolojik hayatı - Bing (1), http://img145.imageshack.us/img145/1746/womanwithaflowerwz1.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), Ünlün heykeltrasçılarımız - Google Search (1), http://img145.imageshack.us/img145/1746/womanwithaflowerwz1.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), http://img696.imageshack.us/img696/8854/picasso2e.png için Google Görsel Sonuçları (1), unlu heykeltraşçının hayati - Google\'da Ara (1), www ispanyol ressam pikassonun cizgileri - Bing (1), picasso mio resim galerisi - Bing (1), dünyanın enn ünlü 5 heykeltraşçısının hayatı - Google\'da Ara (1), dünyanın en iyi heykeltraşçısı - Google\'da Ara (1), pikassonun EN ÜNLÜ eseri - Bing (1), pablo picasso mozaik - Bing (1), Google Traductor (1), pablo pisacco hayatı - Google'da Ara (1), bir heykeltraşçının ismi - Google\'da Ara (1), ünlü heykeltraşçıların cocuklugu - Google\'da Ara (1), komünyon sahne İKONU - Google\'da Ara (1), ünlü heykel tıraşçılar - Bing (1), heykeltraşçının adları nedir? - Google\'da Ara (1), türk heykel tıraşçısı ve hayatı - Google\'da Ara (1), heyke tıraşcıların isimi - Google\'da Ara (1), türkiyenin ilk heykeltraşçısı kimdir - Google\'da Ara (1), Ой! (1), ünlü bir heykeltraşcının hayatı - Google\'da Ara (1), Dunyanın en iyi heykeltraşcısı - Google Arama (1), pikassonun en ünlü eseri - Bing (1), art model nü bayan tabloları - Bing (1), picasso\'ya bıyık çiz - Google\'da Ara (1), Guernica Picasso location - Bing Images (1), pikassonun en meşhur eseri - Bing (1), ünlü heykeltraşçının hayatı - Google\'da Ara (1), pablo picasso çok kısaca özet hayatı - Google\'da Ara (1), pablo picasso en kısa hayat özeti - Google\'da Ara (1), pablo pisacco pembe yüzlü kadın rsmi - Google\'da Ara (1), pablo pisacco pembe yüzlü kadın resmi - Google\'da Ara (1), Ultimate Xrumer Mods Pack | AdSense tricks (1), dünyanın en iyi heykeltraşçısı (1900,2011 - Google'da Ara (1),