Kadim Dostlar ™ Forum: Yağlı Boya Resim Nasıl Yapılır? | Yağlı Boyaların Çok Yönlü Yapısı - Kompozisyon Ve Mesafe - Resmin Düzenlenmesi - Gerekli Malzemeler - Resimli Anlatım - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Yağlı Boya Resim Nasıl Yapılır? | Yağlı Boyaların Çok Yönlü Yapısı - Kompozisyon Ve Mesafe - Resmin Düzenlenmesi - Gerekli Malzemeler - Resimli Anlatım İleri Aşamalar Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Yağlı Boya Resim Nasıl Yapılır?Kırlara yürüyüşe çıktığınızda, yağlı boya resimlere ilham kaynağı olacak pek çok manzarayla karşılaşırsınız. Yağlı boya, uygulanması zor bir malzemedir. Bu yüzden dış mekanda çalışmaları gerçekleştirmeniz zor olabilir. Bu manzaraları karakalem ile çalışarak ileride size referans olmalarını sağlayın.
forumPek çok manzara gibi bu kır manzarası da sert kenarlar ve net şekiller içermemektedir. Yumuşak ve zarif hatlara sahip bu görüntü çoğunlukla, alacalı, açık tonlu ve kırık çizgilerden meydana getirilmiştir.


Yağlı boyaların çok yönlü yapısı


Doğa resimleri yapmak düşüncesi başta çok yıldırıcı gibi görünse de yağlı boyalar kullanıldığında çok kolaylaşacaktır. Yağlı boyalar, buradaki ağaçlı ve gölgeli yolda olduğu gibi doğanın tüm doku ve renklerinin yansıtılabilmesi için her türlü şekilde kullanılabilecektir. Kısaca, manzaralar, yağlı boyalarla ne tür uygulamalar yapılabileceğinin keşfedilmesi için harika bir fırsat sunar.


Resmin düzenlenmesi


Bir fotoğrafı esas alarak çalışmak özellikle de manzara ressamları için iyi bir başlangıç noktasıdır. Hava koşulları ya da ışık değişimlerinden etkilenmenizi engeller. Ayrıca bu sayede kış ortasında, güneşli bir yaz manzarası resmetmeniz de mümkün hale gelir. Fotoğrafın tıpatıp aynısını tuvalinize geçirmeniz gerekmez, neleri alıp neleri resmin dışında bırakacağınız tamamen sizin inisiyatifinize kalmıştır. Buradaki resim, sanatçıya, en ideal kompozisyonu yaratma fırsatı vermek için iki fotoğrafın bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Tüm bunların yanında gerçek manzara karşısında çalışmanın, resminize doğal bir hava katacağının da unutulmaması gerekir.


Kompozisyon ve mesafe


Genel bir kural olarak, herhangi bir şeyin resmi dikey ya da yatay olarak ikiye bölmesinden kaçınılması gerektiği kabul edilir. Ancak, zaman zaman kurallar çiğnenebilir, burada da sanatçı, kasıtlı olarak, bir ağacı resmin merkezine yerleştirmiştir. Resmi eşit olmayan iki parçaya bölen yol, izleyicinin gözünü merkezdeki ağaçtan alıp, resmin sağ üst köşesine yönlendirmektedir.

Pek çok manzarada, uzak bir mesafede bulunan objeler, önde yer alanlardan daha soluk ve mavimsi görünürler. Ön plandaki objeler net hatlara, güçlü renk ve tonlara sahip olurlar.

Uzak ve yakın arasındaki fark resimde de yakalanabilir ve bu resminize gerçeklik duygusu katar. Sanatçının burada yaptığı gibi, uzaktaki tarlalar, çitler ve ağaçları boyamak için beyaz ile mavi kullanın. Boyayı geniş ve basit fırça darbeleriyle uygulayın. Ön plandaki çalı ve bitkileri boyamak içinse, cesur tonlar ve güçlü darbeler kullanın. Şekillerin, puslu arka plan önünde net bir biçimde öne çıkmasına izin verin.


MALZEMELER

35 x 46cm boyutlarında bez tuval
Fırçalar: No.4 fırça, No.7 yassı, No.4 yuvarlak
Terebentin
Bez
8 tüp yağlı boya: Cadmium sarı, Ultramarine mavi, Cadmium kırmızı, Cerulean mavi, Ochre sarısı, Titanium beyaz, Burnt umber, Naples sarıPÜF NOKTASI

KISITLI BİR KOMPOZİSYON


Kompozisyonunuzun sıradan bir fotoğraf kadrajı ile kısıtlanmasına izin vermeyin. Bir resim için fotoğraf çekerken farklı açılardan denemeler yapın. Böylece birkaç fotoğrafı bant ile birleştirerek panoramik bir görüntü elde edebilirsiniz.
forum1. Ana hatları oluşturun Eşit miktarlarda cadmium sarı ve ultramarine mavi içine katacağınız çok az cadmium kırmızı ile elde edeceğiniz karışımla, 4 numara fırçayı kullanarak resmin ana hatlarını kabaca oluşturun. Resmin ilk aşamasında bu nötr rengin kullanılmasının nedeni, biraz terebentinle sulandırılarak sıvı bir kıvam verilen bu haki tonlu boyanın, manzara içinde emilip, resim bittiğinde fark edilmez hale gelecek olmasıdır.forum2. Koyu ve açık tonlu alanları belirleyin Yine 4 numara fırçayı kullanarak bazı temel renk bloklarını boyayın. Buradaki amaç tuvalde beyaz renk bırakmamak ve her tarafı açık ve koyu tonlarla kapamaktır. Ağacın üst kısmındaki koyu alanı, taslak için hazırladığınız karışıma bir parça cerulean mavi ekleyerek boyayın.forum3. Karanlık bölgeleri geliştirin Rahat, gevşek fırça darbeleri ile ochre sarısı ve ultramarine karışımını ağacın altına, çalı çitlere ve ön plana ekleyin. Biraz ochre sarısı ve beyazla arka planı boyayın. Kalın boyaları bir bezle silin. Resmin canlı kalmasına dikkat edin. Bez parçasıyla boyayı silerek araba yolunda tekerlek izi çizin.


RESMİ GELİŞTİRİN


Resmin ana hatları ortaya çıktıktan sonra şimdi yapılacak şey, orta ve uzak plan üzerinde çalışarak resme derinlik katmak olacaktır.
forum4. Uzaklık hissi verin Uzak bölgeler mavi ile belirginleştirilmelidir. Arka planda detay olmayacağı için çok basit tutmalısınız. Cerulean mavi ile beyazı karıştırın ve bunu paletinizdeki yeşile ekleyin. 7 numaralı küt fırça kullanarak arka planda çizimler yapın.


UZMAN TAVSİYESİ

Yapraklı ağaçları boyamak

Ağacı boyadıktan sonra gökyüzünün rengiyle kenar kısımlarının üzerinden geçin. Bu sonradan ağacı boyamaktan daha kolay olacaktır.
forum5. Gökyüzünü boyayın 7 numaralı küt fırça kullanarak gökyüzünü boyayın. Bunun için soluk ve mid mavi ile beyaz ve cerulean maviyi karıştırın. Kısa fırça darbeleri kullanın. Alttaki açık rengin de ara ara gözükmesini sağlayın. Böylece bir iki bulutlu gökyüzü görünümü elde edersiniz.forum6. Yeşillikleri belirginleştirin Ultramarine mavi, cadmium sarı ve biraz burnt umber kullanarak koyu bir gölge rengi hazırlayın ve No:4 fırça kullanarak ağacın iç kısımlarına sürün. Kısa küçük fırça darbeleri kullanın. Sonra, cerulean mavi, biraz sarı, beyaz karıştırarak mavimsi yeşil oluşturun. Dalların üst kısımlarına bu rengi uygulayarak yaprak salkımları yaratın. Ön planda çalı çitlerinin yanındaki çimenlere de bu rengi uygulayın.forum7. Uzaktaki güneş ışığını gösterin Ochre sarısı, beyaz ve cadmium sarıyı karıştırın. No:7 fırça ile bu parlak sarı, rengi gün ışığı ile aydınlanmış bölgeye uygulayın. Karışıma biraz daha beyaz ekleyerek uzakta, ufuk çizgisine yakın bulunan çayırları boyayın.forum8. Orta alanı boyayın Tekerlek izi pembe – bej bir renge sahip. Bu rengi elde etmek için naples sarı, beyaz ve cadmium kırmızıyı karıştırın. Bu renkle gelişigüzel şekilde yolu boyayın. Alttaki rengin yer yer gözükmesini sağlayın. Ağaçların gölgelerini boyamak için ultramarine mavi, burnt umber ve cadmium kırmızı ile beyaz kullanın.forum1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


İLERİ AŞAMALAR

Kompozisyondaki tüm ton farklılıkları, çimlerin ve yeşilliklerin başlıca detayları, çeşitli fırça darbeleriyle belirginleştikten sonra, resmimiz aslında tamamlanmış durumda. Ancak ön plandaki bazı detaylarla resmin derinliğini ve ilginçliğini artırabilirsiniz.

9. Çitlerin üzerinden geçin Uzaktaki çitler bir tür odak noktası görevi görüyorlar ve kompozisyonun önemli bir parçasını oluşturuyorlar. Onları boyamaktansa bir bezi terebentine batırıp üzerinden geçin. Böylece tuvalin beyaz rengi ortaya çıksın.
forum10. Ön planı meydana çıkarın Burnt umber’a cadmium kırmızı ve ultramarine mavi katarak ön plandaki çiçekleri ve çimleri koyulaştırın. Bu gölgeli şekiller uzak ve orta planın soluk renkleri arasından kontrast oluşturarak ortaya çıkacaktır.
forum11. Resmi değerlendirin Resimden biraz uzaklaşın ve eleştirel gözle bir bakın. Ön plana özellikle dikkat edin. Sonra orta plana ve geri plana bakın. Ön planın sol tarafı çok detaylandırılmış ve resmin geri kalanından kolaylıkla ayırt ediliyor. Ancak sağ taraf biraz daha güçlendirilmek istiyor.forum12. Ön planı güçlendirin Şimdi ön plana biraz daha şekil çizmenin vakti geldi. Fotoğrafta böyle bir şey olmamasına rağmen resmi ilginçleştirmek için biraz daha detay katmamız gerekiyor. No:4 fırça kullanarak çalıları burnt umber, cadmium kırmızı ve ultramarine mavi ile karıştırın. Bu karışıma daha fazla kırmızı ve mavi ekleyerek pembe çiçekler yapın.

forumTAMAMLANMIŞ RESİM


A Geri plandaki mavilik


Rahat fırça darbeleri gerçekçi ağaç ve çayırlar resmetmeye yarıyor. Çok fazla detaya gerek kalmıyor.


B Alan ve perspektif


Yol uzaklaştıkça daralıyor. Bu da resme güçlü bir derinlik duygusu katıyor.


C Canlı ön plan


Ön plandaki yeşillikler ve çiçekler, koyu güçlü renklerle boyanmışlar. Sanki resimden fırlayacakmış gibi gerçek görünüyorlar.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Yağlı Boya Resim Nasıl Yapılır? | Yağlı Boyaların Çok Yönlü Yapısı - Kompozisyon Ve Mesafe - Resmin Düzenlenmesi - Gerekli Malzemeler - Resimli Anlatım" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Яндекс (220), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (17), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (14), yağlı boya resim için gereken malzemeler - Google'da Ara (12), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (12), yağlı boya resim nasıl yapılır - Google'da Ara (11), Ой! (9), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (8), yağlı boya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (8), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (6), yağlı boya tablo nasıl yapılır video - Google'da Ara (6), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (6), yağlı boya manzara tablosu izle - Google'da Ara (6), yağlı boya resim yapımı - Google'da Ara (6), yagliboyaresim yapimi - Google'da Ara (6), yalıboya resimleri - Google'da Ara (5), uzman tv resım nasıl yapılır - Bing (5), yağlı boya resim öğrenme hakında forumlar - Google'da Ara (5), yağlı boya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (5), yağlı boya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (4), yağlı boya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (4), yağlı boya tablo yapımı video - Google'da Ara (4), yaglı boya resım yapımı anlatımı - Google'da Ara (4), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (4), yağlı boya nasıl yapılır - Google'da Ara (4), RESİM DERSİNDE RESİM NASIL YAPILIR VİDEO İZLE - Google Search (4), tuvale yaglı boya yapımı izle - Google'da Ara (4), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (4), resimde kompozisyon kuralları - Google'da Ara (4), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (4), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (4), yağlı boya tablolar nasıl yapılır - Google'da Ara (3), yagli boya resim nasil yapilir video izle - Google'da Ara (3), yağlı boyayla ağaç nasıl yapılır - Google'da Ara (3), yağlı boya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (3), yağlı boya tablo nasıl yapılır video - Google'da Ara (3), yağlı boya manzara yapımı izle - Google'da Ara (3), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (3), yağlı boya tablolar nasıl yapılır - Google'da Ara (3), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (3), yağlıboya tablo nasıl yapılır - Google'da Ara (3), yağlı boya ağaç nasıl yapılır - Google'da Ara (3), agaç yaglı boya nasıl yapılır videolu anlatım - Yahoo! Search Results (2), \"yağlı boya\" ağaç yapımı - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (2), yağlı boya manzara resmi nasıl yapılır - Google'da Ara (2), yağlı boya manzara resmi nasıl yapılır - Google'da Ara (2), Arama V9 (2), yağlı boya tablo yapımı video - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), yağlı boya nasıl yapılır - Bing (2), Яндекс (2), resim nasıl yapılır izle - Bing (2), yağlı boya resim nasıl yapılır video - Google\'da Ara (2), Arama V9 (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), yağlıboya resimleri uzmantv - Bing (1), (1) resim nasıl yapılır uzman tv - Web Search Results (1), Bing : Lisan ağaç canlı kompozisyonu (1), Arama V9 (1), yağlı boya tablo yapımı - Bing (1), Arama V9 (1), yağlıboya tablo osmanlı klasikleri - Bing (1), yaglı boya resim tabloları - Yahoo! Search Results (1), resim nasıl yapılır - Bing (1), resim nasıl yapılır - Bing (1), yağlı boya ağaç yapımı - Google\'da Ara (1), hayvanlar yağlıboya tablo - Bing (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), yağlı boya tablo yapımı - Bing (1), Facemoods - web search results - yağlı boya tablo yapılışı yabancı sie (1), Eyvah!! (1), yağlı boya tablo yapımı - Bing (1), Arama V9 (1), anlatımlı yağlı boya tablo yapımı - Google\'da Ara (1), yagli boya resmi icin boyanin hazirlanisi - Google\'da Ara (1), (1) yagli boya tablo yapimi - Web Search Results (1), Arama V9 (1), Arama V9 (1), (1) yağlı boya agaç resmi nasıl yapılır - Web Search Results (1), (1) manzara resmi nasil yapilir - Web Search Results (1), (1) manzara yağlı boya nasıl yapılır - Web Search Results (1), akrelik boyayla resim nasıl yapılır - Bing (1), yağlıboya resim yapmak türkçe anlatım - Google\'da Ara (1), yağlı boya resmi anlatma - Bing (1), YAĞLI BOYYA KLASİK KADIN TABLOLArı - Bing (1), YAĞLI BOYYA KLASİK KADIN TABLOLArı - Bing (1), yagliboya agac nasil yapilir - Bing (1), yağlı boyaya başlangıç için gerekli malzemeler - Bing (1), yağlı boya nasıl yapılır tek parça - Bing (1), ruyada guzel manzazara görmek - Google\'da Ara (1), yağlı boya tablo nasıl yapılır izle - Google\'da Ara (1), yağlı boyayla resim yapımı izle - Bing (1), yağlı boyayla resim yapımı izle - Bing (1), yağlı boyayla resim yapımı izle - Bing (1), yağlı boya tablo nasıl yapılır izle - Bing (1), yağlı boya tablo nasıl yapılır - Bing (1), Yahoo! - 301 Moved Permanently (1), yaglı boya ağac nasıl yapılır - Bing (1),

"Yağlı Boya Resim Nasıl Yapılır? | Yağlı Boyaların Çok Yönlü Yapısı - Kompozisyon Ve Mesafe - Resmin Düzenlenmesi - Gerekli Malzemeler - Resimli Anlatım İleri Aşamalar" ile Benzer Konular
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.709 Görüntülenme
Foruma Resim / Ekran Görüntüsü Ekleme Kılavuzu
2 Yanıt - 4.720 Görüntülenme | Madde madde açıklama
Tıkla Çocuğun Nasıl Olacak Gör | Bebek Nasıl Görünecek?
16 Yanıt - 18.480 Görüntülenme
Yağlı Ciltler İçin Kil
0 Yanıt - 1.104 Görüntülenme
Peter Pan | Büyümeyen Çocuk - J.M. Barrie -Peter Pan Nasıl Yaratıldı?
1 Yanıt - 25.064 Görüntülenme