Kadim Dostlar ™ Forum: Çatalhöyük (MÖ 7400 ile MÖ 6000) | Bir Dünya Köyü, her şeyden önce Çatalhöyük vardı! - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Çatalhöyük (MÖ 7400 ile MÖ 6000) | Bir Dünya Köyü, her şeyden önce Çatalhöyük vardı! Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

forum

Çatalhöyük

MÖ 7400 ile MÖ 6000 arasında 1400 yıl boyunca iskân edilen Çatalhöyük, yaşam biçimi ve sanatı ile insanlık tarihini aydınlatırken pek çok soruyu da beraberinde getiriyor.

Çatalhöyük, Konya’nın Çumra İlçesi’nin 10 km. doğusunda yer almaktadır. Höyük, farklı yükseklikte iki tepe düzü olan bir tepe şeklindedir. Bu iki yükseltisi nedeniyle çatal sıfatını almıştır.

Çatalhöyük ilk kez 1958 yılında J. Mellaart tarafından ziyaret edilmiş, 1961-1963 ve 1965 yıllarında kazısı yapılmıştır. Yüksek tepenin batı yamacında yapılan araştırmalar neticesinde, 13 yapı katı açığa çıkarılmıştır. En erken yerleşim katı ise M.Ö. 5500 yıllarına tarihlenmektedir. İlk yerleşme, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapılara ait özgün buluntuları ile insanlık tarihine ışık tutan bir merkezdir.

forum

9.000 yıl önce bugünkü Türkiye'nin orta kısımlarında bir grup neolitik insan bir nehir kıyısında yerleşmeye karar verdiler. Burada kurdukları şehir -bugün Çatalhöyük olarak biliniyor- kısa sürede 8.000 nüfuslu 2.000 haneli bir yerleşim bölgesi haline geldi. Kabaca 24 futbol sahası büyüklüğündeki bu şehirde sokaklar yoktu; insanlar bir yere gitmek için çatıların üzerinde yürümek zorundaydı. İnsanlar evlerine girmek için çatılardan aşağı inen merdivenleri kullanıyordu. Evlerin içindeki yaşam alanlarının duvarları, boğa, geyik, leopar, akbaba ve insan şekilli resimlerle kaplıydı.

Bu geç Taş Devri insanları taştan yaptıkları aletleri cilaladılar, tahıl ekmeye ve koyun beslemeye başladılar. Bunun yanısıra vahşi sığırları, domuzları ve atları avladılar; pek çok yabani ottan yararlandılar. Bu bölge tarım yapılan en eski yerleşim alanı değildi, ancak gerek büyüklüğü, gerekse hayli gelişmiş sanatsal faaliyetleri nedeniyle, ilk çiftçiler ve bunların yaşam şekilleriyle ilgili bilgi edinmek isteyenler için önemli bir başvuru kaynağı oldu.Çatalhöyük’teki yerleşimin, şehirciliğin en iyi bilinen dönemi 7. ve 11. katlardadır. Dörtgen duvarlı evlerin duvarları birbirine bitişiktir. Ortak duvar yoktur, her evin kendi müstakil duvarı vardır. Evler ayrı ayrı planlanmış ve ihtiyaç duyulunca yanına başka bir ev yapılmıştır. Evlerin bitişik duvarları nedeniyle şehirde sokaklar mevcut değildir. Ulaşım düz damlar üzerinden olmaktadır. Şehri sınırlayan ve koruyan sur duvarları niteliğinde herhangi bir buluntuya rastlanmamıştır.

Bina yapımında kullanılan malzeme kerpiç, ağaç ve kamıştır. Evlerin temel derinlikleri azdır. Duvarlar arasında ağaç dikmeler vardır. Bu dikmeler üzerine gelen kirişler düz tavanı taşımaktadır. Tavan üst örtüsü kamış üzerine sıkıştırılmış kil topraktır.

forum

Evler tek katlı olup, eve giriş damda açılan bir delikten merdivenle olmaktadır. Her ev bir oda ve bir depodan oluşur. Odaların içinde dörtgen ocaklar, duvarların ön kısımlarında taban döşemesinden yüksekliği 10-30 cm. arasında değişen sekiler ve duvar içinde dörtgen nişler bulunmaktadır. Duvarlar sıvalıdır, sıva üzeri beyaza boyandıktan sonra sarı, kırmızı ve siyah tonlarda resimler yapılmıştır. Kutsal odalar diğer odalara nazaran daha büyüktür.

Bu evlerin içindeki duvar resimleri yanında ise orijinal boğa başı, koçbaşı ve geyik başlarının sıkıştırılmış kil ile konserve edilmiş trofeleri duvarlara aplike edilmiştir. Bunların yanında rölyef halinde insan figürleri ile hayvan figürleri de görünmektedir. Çatalhöyük’te duvar resimleri en erken 10. en geç 11. tabakada bulunmuştur. En güzel ve gelişmişleri ise 7. ve 5. tabakalara aittir.

Bu resimler paleolitik insanın mağara duvarlarına yaptığı resimlerin bir gelenek olarak devamıdır. İnanç olarak avın bereketi için yapılan resimlerdir. Geç döneme doğru duvar resimlerinde ev sahnelerinin azaldığı ve kuş motifleri ile geometrik desenlerin ortaya çıktığı görülmektedir.

forum

İlk Çağ insanının mağara duvarlarına yaptığı resimlerin devamı niteliğinde olan Çatalhöyük’te duvar resimlerinde av ve evle ilgili sahneler ile kuş motifleri ve geometrik desenler bulunuyor. Ayrıca, duvarlara, ölü gömme adetlerinin de resmedildiği gözlenmektedir.

Duvarlara resmedilmiş olan akbabalar tarafından parçalanan başsız insan figürlerinin ölü gömme adetleri ile ilgili olduğu sanılmaktadır. Akbabalar tarafından et kısmı yenerek temizlenen kemikler toparlanarak hasırlardan yapılmış bir örtüye sarılır ve ev içindeki şekillerin altına gömülürdü.

forum

Şekiller altında yapılan araştırmalarda çok sayıda iskelet ortaya çıkarılmıştır. Ölü hediyesi olarak kemikten yapılmış aletler, renkli taşlar, kesici aletlerden taştan baltalar, deniz kabuğundan yapılmış boncuklar konmuştur. Çatalhöyük kazısında ele geçen heykelcikler, ana tanrıça kültürünün (tapınma) başlangıcı ve zamanın inançları hakkında özgün bilgiler vermektedir. Pişmiş toprak ve taştan yapılmış bu heykelcikler 5 ila 15 cm. arasında değişen büyüklüktedir. Şişman, iri göğüslü, büyük kalçalı ve zaman zaman doğum yapar vaziyette tasvir edilmişlerdir. Bu özellikleri bolluk ve bereketi temsil etmeleri nedeniyledir.

Çatalhöyük’te ele geçen alet ve malzemelerin hemen hepsi taş, pişmiş toprak, baltalar, sığ tabaklar, yüksek kabartma bereket tanrıçası motifleri ile süs eşyası olarak kullanılan bilezik ve kolyelerdir. Pişmiş topraktan iri taneli hamura sahip, çarksız siyah ve kiremit renkli kaplar ve çanaklar bulunmuştur. Ayrıca ana tanrıça ve mukaddes hayvan figürü de pişmiş topraktan yapılmıştır.

forum

Kemikten yapılmış kesici ve delici aletler ile obsidyenden yapılmış mızrak ve ok uçları Çatalhöyük’te kullanılan en önemli malzemelerdir.

forum


forum

forum

forum

forum

forumKazı buluntuları Konya Arkeoloji Müzesindedir. Bunların bir kısmı teşhir edilmiş, diğerleri ise depolarda koruma altına alınmış durumdadır.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Çatalhöyük


Çatalhöyük, Güney Anadolu'da, M.Ö. 7500 yıllarına dayanan, çok geniş bir Cilalı Taş ve Bakır devri yerleşimidir. İnsanlık tarihinin ilk yerleşim yeri olarak kabul edilmektedir. Muhtemelen, bugüne kadar bulunmuş en eski ve en gelişmiş Cilalı Taş Devri yerleşim merkezidir. 1958 yılında James Mellaart tarafından keşfedilmiş, ilk kazıları 1961-1963 ve 1965 yıllarında yapılmıştır. 1993'te yeniden başlayan ve günümüze kadar devam eden kazılar Ian Hodder tarafından yönetilmektedir.


forum


Çatalhöyük'de kazı alanı


Günümüz Konya Şehri'nin güneydoğusunda, Hasandağı'nın yaklaşık olarak 136 kilometre uzağında, Konya Ovası'na hakim buğdaylık arazide bulunmaktadır.

Doğu yerleşimini, en son Cilalı Taş Devri sırasında ovadan 20 metre yüksekliğe kadar ulaşan bir yerleşim birimi oluşturmaktadır. Ayrıca, batıya doğru da ufak bir yerleşim birimi ve birkaç yüz metre doğuya doğru da bir Bizans yerleşimi bulunmaktadır.

Tarih öncesi yerleşim birimleri Gümüş Çağı'ndan önce terk edilmiştir. Bir zamanlar iki yerleşim birimi arasında Çarşamba Nehri'nin bir kanalı akmaktadır, ve yerleşim birimleri, ilk tarım zamanlarında elverişli sayılabilecek alüvyonlu toprak üzerine kurulmuştur. Evlerin girişleri üst kısımlarında bulunmaktadır.

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Çatalhöyükforum


Çatalhöyük'te ortaya çıkarılan boynuzlar,Ankara


forum


Bir Çatalhöyük evi örneği


forum


Anadolu Medeniyetleri Müzesinde bulunan Çatalhöyük evi görüntüsü


forum


Çatalhöyük'teki kazılarda ortaya çıkarılmış bir ana tanrıça heykelciği


forum


Çatalhöyük'te ortaya çıkarılmış duvar resimleri


forum


Çatalhöyük'te ortaya çıkarılmış obsidiyen ayna


forum


Kazılarda bulunmuş bazı süs ve takılar

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Çatalhöyük (MÖ 7400 ile MÖ 6000) | Bir Dünya Köyü, her şeyden önce Çatalhöyük vardı!" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

çatalhöyük resimleri - Bing (5), m.ö. 6000 yılı - Google'da Ara (3), m.ö 6000 nasıl yaşıyorlardı? - Google'da Ara (3), çatal höyük mağrası - Google Search (3), m.ö evler - Google\'da Ara (2), mö6000 - Google\'da Ara (2), mö 6000 li yıllar - Google\'da Ara (1), çatalhöyük görselleri - Bing (1), m.ö evler - Google\'da Ara (1), m.ö 6000 yıllar - Google\'da Ara (1), ara1m nasıl kaldırılır - Google Search (1), mö 6000 li yıllar - Google\'da Ara (1), m.ö. evler - Google\'da Ara (1), m.ö evler - Google\'da Ara (1), m.ö 6000 yıllar - Google\'da Ara (1), m.ö. evler - Google\'da Ara (1), (1) konya nın yaşam biçimi - Web Search Results (1), (1) çatalhöyük duvar resimleri - Web Search Results (1), m.ö 6000 - Google\'da Ara (1), M.ö ki evler - Google\'da Ara (1), Not Available (1), catalhoyuk evleri odevi - Google\'da Ara (1), Bing Resimler (1), http://img227.imageshack.us/img227/156/00486529fr9.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), http://img168.imageshack.us/img168/311/o14119img5445av9.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), Google Image Result for http://img510.imageshack.us/img510/3430/233622qc5.jpg (1), Google Image Result for http://img510.imageshack.us/img510/3430/233622qc5.jpg (1), Google Image Result for http://img510.imageshack.us/img510/3430/233622qc5.jpg (1), http://img510.imageshack.us/img510/3430/233622qc5.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), milattan önce 6000 li yıllar - Google\'da Ara (1), milattan once evler - Google\'da Ara (1), http://a.imageshack.us/img188/534/catalhykbullheads.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), m ö 6000 li yıllar - Google\'da Ara (1), m.ö 6000 yıllar dünya haritası - Google\'da Ara (1), konya çatalhöyük mağarası - Google\'da Ara (1), milattan önce 6000 li yıllar - Google\'da Ara (1), milattan önce 6000 yılındaki evler - Google\'da Ara (1), 6000 yıl önce dünya - Bing (1), mö 6000 yıllar - Google\'da Ara (1), milattan önce 6000 yılları - Google\'da Ara (1), m.ö evler - Google\'da Ara (1), çatalhöyük köyüü - Google\'da Ara (1), çatalhöyük köyü - Google'da Ara (1), çatalhöyük köyü konya - Google'da Ara (1), milattan önce 6000 - Google'da Ara (1), çatalhöyük görsel - Bing (1), mö 6000 - Google'da Ara (1), catalhöyuk köyu - Bing (1), catalhoyuk duvar resimleri - Bing Images (1), çatalhöyük akbaba - Google'da Ara (1), mö dünya - Bing (1), M.Ö 6000 li yıllar - Google\'da Ara (1), mö 6000 li insanlar ne yapıyor ve nerede yaşıyorlarmış - Google\'da Ara (1), m.ö. 6000 yıllar - Google\'da Ara (1), MÖ 6000 - Google\'da Ara (1), m.ö 6000 - Google\'da Ara (1), çatalhöyük mağarası - Google\'da Ara (1), çatalhöyük resimleri - Bing (1), çatalhöyük resimleri - Bing (1), çatal hüyükte bulunan boynuzlar ne zaman bulunmuştur - Yahoo! Search Results (1), çatal höyük evleri proje ödevi - Google\'da Ara (1), boncuklu ve çatalhöyük karsilastirma - Google\'da Ara (1), Preview Page (1), m.ö. evleri - Google\'da Ara (1), çatalhöyük mağarası - Google\'da Ara (1), mö 6000li yıllar - Google Search (1), milattan önce 6000 yılları - Google\'da Ara (1), 6000 yıl önce insan yaşamı - Google'da Ara (1),

"Çatalhöyük (MÖ 7400 ile MÖ 6000) | Bir Dünya Köyü, her şeyden önce Çatalhöyük vardı! " ile Benzer Konular
NASA'dan l Dünya'nın Son Görüntüleri
1 Yanıt - 6.871 Görüntülenme
Tüm Dünya Forum Düzeninde Olsaydı
5 Yanıt - 1.247 Görüntülenme
Senden Önce Uyandım Yine, Kızma Anne
1 Yanıt - 2.322 Görüntülenme | Anneler günü için..
Dünya Pullarında Atatürk | Yabancı Pullarda Atatürk
17 Yanıt - 1.735 Görüntülenme
Yalacık Köyü l Bolu
6 Yanıt - 1.949 Görüntülenme