Kadim Dostlar ™ Forum: Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart | Dünya Tiyatro Gününün Öyküsü - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM Çözümleri • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart | Dünya Tiyatro Gününün Öyküsü Dünya Tıyatro Günü konulu güzel sözler Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Dünya Tiyatrolar Günü - 27 MartUluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü Tiyatro Bayramı olarak kutlanır.forum27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzen­ler. Tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar.

Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna içtenlikle adamış olan Muhsin Ertuğrul yazdı.

Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı kesinlikle bilinmi­yor, Araştırmacılar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar. Daha sonraları topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar yılın belirli günlerinde, belirli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir kişi yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zamanla şenlikler geleneğini oluşturdu. Bir süre sonra tiyatroda kişiler ikiye, üçe çıktı. Daha canlı, daha ilgi çeki­ci konular bulundu. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuştu. Tiyatro da meslek haline geldi.

Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Konusu bakımından harekete, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir.

Tiyatroda oynayanla izleyen arasında yakın, sıcak bir iletişim vardır. İlk çağlarda oyunun yazılı metni yoktu. Yeteneklerine güvenen oyuncular ortaya çıkıp bir çeşit tuluat yaparlardı. Tuluat; oyuncuların o anda düzenle­dikleri hareketleri, tasarladıkları sözleri söylemeleridir. Tuluat, sahnesiz ve metinsiz bir tiyatro oyunudur.

Yazılı tiyatro yapıtları çok sonra ortaya çıktı. Bir süre tiyatro sözsüz oynandı. Oyuncular olayları, el, kol, gövde, bacak ya da yüz hareketleriyle anlatırlardı. Bu sözsüz tiyatroya pandomima denir.

Bizde tiyatro olgusu; çok eskilere dayanan orta oyunu ile onun gölge oyunu biçiminden başlar. Gölge oyunu arkadan ışıklandırılan beyaz bir perde üzerine belli tipteki kuklaların hareket ettirilmesi ve konuşturulması ile yansıyan Karagöz oyunlarıdır.

Bugün köylerimizde, çok eski geleneklerden kalma bir alışkanlıkla tiyatroya çok benzeyen eğlenceler düzenlenmektedir. Buna oyun çıkarma denir.

Tiyatro oyunculuğu özel eğitimi gerektiren bir meslektir. Tiyatro öğre­timi konservatuar denilen okulda yapılır.

Tiyatro; yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro gösteri sanatı olarak tanımlanır. Belli başlı türleri şunlardır:

Komedi : Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. Komedinin belli başlı türleri şunlardır :

a) Vodvil, hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan, içinde şarkılar bulunan hafif güldürüdür.
B) Fars, olayların aşırı abartıldığı, taklitlerin sık sık tekrar edildiği bir komedi türüdür.

Trajedi : Konusunu tarih, ya da efsanelerden alan acıklı sahne yapıtı­dır. .

Dram : Yaşamımızda var olan umudu, sevinci, acıyı, bir arada sunan tiyatro oyunudur. Dram şiir ve düz yazı ile yazılabilir.

Tiyatrolar; devlet tiyatroları, halk tiyatroları, bulvar tiyatroları, açık hava tiyatroları ve şehir tiyatroları gibi isimlerle anılır.

Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Yaşamı sergiler. Yaşama sevincini yaratır. Geçmişi, günümüzü, geleceği anlamamıza yardımcı olur. Tiyatro; Sorunlarımıza ışık tutar. Tiyatro, insanlar arasında halkın içinden doğmuş bir sanattır. Tiyatro hep iyiden, güzelden hoştan yana olmuştur.

Tiyatro insanları eğitir. Eğitirken düşündürür. Tiyatro insanlara bera­ber gülmek, beraber ağlamak, beraber düşünmek gibi insanca duygular aşılar.
Dünya Tiyatro Günü konulu güzel sözler* Tiyatro, toplum kültürünün aynasıdır.
* Tiyatro, gönüller arasında bağ kurar.
* Tiyatro, kalp perdesini açan bir sanattır.
* Tiyatro, adamı insan eden sanattır.
* Tiyatrosu olan bir ülkede kötülükler, çirkinlikler, yanlışlıklar sürüp gitmez.
* Tiyatrosuz bir toplum yeni doğmuş bir çocuk sayılır.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Dünya Tiyatro Gününün Öyküsü
Bundan otuz yıl önce A.M. Julien adında bir Fransız vatandaşı tasarladığı ilginç tiyatro festivalini gerçekleştirebilme olanağını bulamasaydı bugün bir 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nden söz edilemeyecekti. A.M. Julien’in önayak olduğu bu girişim 1954 yılı İlkbaharında, Paris’de, deneysel çalışmalarını sergileyecek yabancı topluluklara açık bir festival olarak doğdu.

Adı da şöyle kondu : “THEATRE DES NATİONS” (Uluslar Tiyatrosu). Fransa dışından çeşitli uluslardan davet edilen tiyatro toplulukları o yıl Paris’e geldiler ve çalışmalarını sergilediler. 1955 ve 1956 yıllarında yinelenen bu festival o denli başarılı oldu ve ilgi topladı ki 1957‘de festivale resmi bir nitelik kazandırıldı ve sağlanan çeşitli olanaklardan yararlanılarak daha büyük boyutlarda uygulamaya geçildi. Nitekim 1957 yılı İlkbaharında Mart ayından Temmuz‘a dek Paris‘de “Sarah Bernhardt Tiyatrosu”nda birbiri ardından 16 topluluk 9 değişik dilde birbirinden başarılı oyunlar sergilediler.

Bu tarihten başlayarak festivale katılan yabancı toplulukların sayıları giderek arttı.Gerek toplulukların, gerekse sergilenen oyunların nicel ve nitel yapısı genişledi ve A. M. Julien’in düşlediği evrensel bir kapsama ulaştı. Klasik, neo-klasik ve modern oyunlardan opera ve bale temsillerine; dans ve tiyatro karışımı gösterilere; belirli bir tür içine sokulamayan deneysel çalışmalardan Uzakdoğu‘nun “Pekin Operası” , “Kore Operası”, Japon “No” ve “Kabuki” Oyunları Dansçıları”nın “Exotic” olarak nitelendirilen gösterilerine dek yaygınlaşabilen geniş ve zengin bir “Evrensel Tiyatro Festivali” durumuna geldi.

Festivalin ilginçliği yalnızca bu denli geniş gösteriler yelpazesine kapılarını açmasından kaynaklanıyordu. Seyirciler çeşitli ülkelerden gelen ve kendi dramatik geleneklerinin en seçkin örneklerini sergileyen, uzmanlaşmış toplulukları izlemek olanağını buluyorlardı. Örneğin Shakespeare’i İngiltere’den gelen “Old Vic” den; Cehov’u Rusya’dan gelen ”Moskova Sanat Tiyatrosu”ndan; Brecht’i Doğu Almanya’dan gelen ”Berliner Ensemble’dan; Goldoni ve Pırandello’yu İtalyan’lardan; O. Neill’i Amerikalılardan izleyebilme olanağı festivalin sağladığı küçümsenmeyecek başarılardan biriydi. Her ulus dünya tiyatro repertuarına kendi sanatçılarının getirdiği katkıyı kendi dil ve biçim anlayışıyla getiriyordu.

Festivalin başka bir ilginç yönü bir ülkenin tiyatro geleneğinin ürünü sayılan herhangi bir yapıtın bir başka ülke tarafından nasıl yorumlanabileceğinin de izlene bilinmesiydi: Moliere’i Kanadalılar ve Faslılardan; Sartre’ı Almanlardan, Brecht’i İsraillilerden seyretmek hem tiyatro severler hem tiyatro sanatçıları açısından ilgi çekici ve yararlı oluyordu. Birbirinden farklı sahneleme ve oyunculuk anlayışlarını sergileyen bu denli değişik topluluğun kısa bir süreç içinde yaptıkları gösteriler sanatçıları birbirlerini tanıma izleme ve değerlendirme olanaklarını sağlıyor ve tiyatronun evrensel birleştirici, tüm insanlığı dostluk ve barış anlayışı içinde bir araya getirebilme niteliği somut bir biçimde gerçekleşmiş oluyordu.

Dünyanın hemen her köşesinden tiyatro severleri ve tiyatro çalışanlarını bir araya getirmeyi başaran “Theatre Des Nationes” yalnızca yılın belli bir döneminde oyunlar sergileyen bir ilginç festival olarak kalmakla yetinmedi.Yılda on bir kez çıkan bir de yayın organı oluşturdu.

Başlangıçta: “RANDESVOUS DES THEATRES DU MONDE” (Dünya Tiyatrolarının Randevusu) başlığını taşıyan bu yayın günümüzde: “THEATRE: DRAME, MUSIOUE, DANSE” (Tiyatro: Dram, Müzik, Dans) adıyla tanınıyor.Tiyatro alanının seçkin kişilerine tiyatronun çeşitli konularında konferanslar hazırlatıyor. Bunları Fransa’dan ve dünyanın pek çok yöresinde üyesi bulunan binlerce okuruna ulaştırıyor. İlginç konularda tartışmalar açıyor daha özgün konularda kongreler düzenliyor; buralarda varılan sonuçları özel sayılar halinde yayınlıyor. Bütün bunların yanında “Uluslararası Tiyatro Teknisyenleri Birliği” ve “Tiyatro Eleştirmenleri Birliği” adı altında iki de önemli uluslararası örgütü oluşturmayı başaran bu kuruluş her yıl artan sayıda oyuncu, topluluk ve seyirciyi bir araya getirmeyi amaçlayan gelişim çizgisinde çalışmalarını sürdürmekte. 1947 yılı Haziran ayı içinde Paris’de ünlü İngiliz oyun yazarı ve eleştirmeni J.B. Priestley başkanlığında yapılan bir toplantı sonunda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu ”UNESCO”ya bağlı yeni bir kuruluş doğdu: ”International Theatre Institute”(Uluslararası Tiyatro Enstitüsü) adı verilen bu kurum tiyatro sanatçıları, tiyatro bilimcileri arasın da uluslararası düzeyde fikir alışverişine ve çeşitli araştırmalarda işbirliğine yardımcı olmak amacıyla 1948 yılı Haziranında Paris’deki merkeze bağlı 48 ülkede yerleşik ulusal temsilcilikler biçiminde örgütlenmesini tamamladı. “World Theatre” (Dünya Tiyatrosu) adıyla iki aylık sayılar halinde yayınlanan bir de yayın organı oluşturdu. Bu uluslararası örgüt de iki yılda bir kendisine üye ülkelerden birinin başkentinde dünya çapında bir kongre düzenliyor. Bu kongrelerin yanı sıra oyunculuk eğitimi, tiyatro mimarisi vb. özgün konularda konferanslar ve kollogyumlar düzenliyor. Dünya Tiyatro Günü’nün oluşumunda işte bu iki girişimin payı var. Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1962 yılından başlayarak kuruluş amaç ve ilkeleri doğrultusunda topluluğa üye ülkelerde kutlanmak üzere bir tiyatro günü saptanmasını kararlaştırdı. 2500 yıllık bilinen geçmişi boyunca tüm insanların ortak bir anlatım aracı durumuna gelmiş; dünya uluslarının birbirlerine yaklaşmalarında, birbirlerini anlamalarında değerli bir yer tutan tiyatro sanatının çağımızda, çağımız için yaşamak isteğini bir kez daha anlatmak; bu yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu hatırlatmak; eğitici ve yükseltici görevini belirtmek; kültür gelişmesindeki değerli yerini unutturmamak amacıyla düzenlenecek bu gün için bu amaçları uluslararası düzeyde 1954’den beri gerçekleştirmeye çalışan “Uluslar Tiyatrosu”nun açılış tarihi uygun görüldü: ”27 Mart.”

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart

Bir olayın çeşitli şekillerde canlandırılmasına "tiyatro" adı verilir. Tiyatro, yazarların dram, komedi, trajedi türünde yazdıkları eserlerin sahnede oynanması sanatıdır. Tiyatro yaşamın bir parçasıdır. Konusu bakımından hareketlere, konuşmaya, bazen de müziğe yer verilir. Bu nedenle tiyatro güzel sanatların en ilgi çekici kollarından biridir. Tiyatroda oynayanla izleyen arasında yakın, sıcak bir iletişim vardır. Tiyatroda rol alan kişilere "tiyatro oyuncusu" ya da "tiyatro sanatçısı" denir. Tiyatronun yazılı bir metni vardır ve oyuncular bu metne göre tiyatroyu oynarlar. Metne bağlı kalmadan oyuncuların doğal olarak kendiliğinden oynadıkları bölümlere ise "doğaçlama" adı verilir. İlk çağlarda oyunun yazılı metni yoktu. Yeteneklerine güvenen oyuncular ortaya çıkıp bir çeşit tuluat yaparlardı. Tuluat; oyuncuların o anda düzenle­dikleri hareketleri, tasarladıkları sözleri söylemeleridir. Tuluat, sahnesiz ve metinsiz bir tiyatro oyunudur. Yazılı tiyatro yapıtları çok sonra ortaya çıktı. Bir süre tiyatro sözsüz oynandı. Oyuncular olayları, el, kol, gövde, bacak ya da yüz hareketleriyle anlatırlardı. Bu sözsüz tiyatroya "pandomima" adı verilir.

Dünyada ilk tiyatro olayının nerede, nasıl başladığı bilinmemektedir. Araştırmacılar; tiyatronun ilkel insanların av dönüşü vurdukları avın çevresinde sevinç ve heyecan sesleri çıkararak dans etmelerinden doğduğunu anlatırlar. Daha sonraları topluluk halinde yaşamaya başlayan insanlar yılın belirli günlerinde, belirli bir yerde toplanmaya başladılar. Bu toplantıda içlerinden bir kişi yüksekçe bir yere çıkarak güldürücü öyküler anlatır, taklitler yapar, şarkılar söylerdi. Bu tür oyunlar zamanla şenlikler geleneğini oluşturdu. Bir süre sonra tiyatroda kişiler ikiye, üçe çıktı. Daha canlı, daha ilgi çekici konular bulundu. Böylece oyunlar, sanat niteliğine kavuştu. Tiyatro da meslek haline geldi.

Uluslararası Tiyatro Enstitüsü 1948 yılında kuruldu. Bu enstitü 1961 yılında aldığı bir kararla 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etti. Her yıl enstitüye üye ülkelerde 27 Mart günü "Tiyatrolar Günü" olarak kutlanır. 27 Mart günü her ülkenin sanat ve tiyatro adamlarınca hazırlanan bir bildiri, sahnelerde okunur. Tiyatrolar o gece halka parasız gösteriler düzenler, tiyatroyu halka sevdirmeye çalışırlar. Ülkemizde tiyatro ile ilgili ilk ulusal bildiriyi, yaşamını Türk tiyatrosuna adamış olan ünlü tiyatro sanatçımız Muhsin Ertuğrul yazdı.

Tiyatro gösteri sanatı olarak tanımlanır ve belli başlı türleri şunlardır:


Komedi: Oyunların, insanların, durumların gülünç yönlerini gösteren bir tiyatro yapıtıdır. Komedinin belli başlı türleri ise şunlardır : "Vodvil", hareketli, eğlenceli bir konuya dayanan, içinde şarkılar bulunan hafif güldürüdür. "Fars", olayların aşırı abartıldığı, taklitlerin sık sık tekrar edildiği bir komedi türüdür.

Trajedi: Konusunu tarih, ya da efsanelerden alan acıklı sahne yapıtıdır. .

Dram: Yaşamımızda var olan umudu, sevinci, acıyı, bir arada sunan tiyatro oyunudur. Dram şiir ve düz yazı ile yazılabilir.

Ülkemizde tiyatrolar; devlet tiyatroları, halk tiyatroları, bulvar tiyatroları, açık hava tiyatroları ve şehir tiyatroları gibi isimlerle anılır. Tiyatrolarda hayatın gerçekleri sahnelenir, insanlar düşünmeye sevk edilir, düşündürürken eğitir ve eğlendirir. Birlikte gülmeyi, birlikte ağlamayı, birlikte hareket etmeyi aşılar. Yaşama sevinci yaratır. Geçmişi, günümüzü, geleceği anlamamıza yardımcı olur. Tiyatro, insanlar arasından, halkın içinden doğmuş bir sanat olması nedeniyle insanlara çok sıcak gelen bir olaydır. Bu nedenle herkes sık sık tiyatrolara gitmeli, bu duyguları yaşamalı, tiyatroyu yaşantılarının bir parçası haline getirmelidir.


DÜNYA TİYATRO GÜNÜ

Dünyanın her yerinde
Yirmi Yedi Mart günü.
Tüm coşkuyla kutlanır
“Dünya Tiyatro Günü”.

Bildiri yayımlarlar
Dünya tiyatroları.
İnsanlara sunarlar
En güzel oyunları

Hiçbir ücret almazlar
O gün seyredenlerden.
Tiyatronun zevkini
Tattırırlar derinden.

Güneş nasıl dünyayı
Aydınlatıyor ise,
Tiyatrolar da öyle
Işık tutarlar bize.

Tiyatronun önemi
İnkâr edilmez asla.
Onu seyredenleri
Etmeyenle kıyasla.

Fark edersin o zaman
Tiyatro cevherini;
Anlarsın tiyatronun
Toplumdaki yerini.


Naim YALNIZ

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 01 Ağustos 2015 Cumartesi - 11:09
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.

0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel

Dünya Tiyatrolar GünüDünya Tiyatro Günü 1961’de Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından yaratıldı. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır.

En önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. İlk bildirge 1962’de Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır.


Kabulü


Dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atılan ‘tiyatrolar günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Kabul edilişinden sonra her yıl, Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.


Hedefi


UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır. Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir.

Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.


Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirgesi


Jean Cocteau ilk bildirgenin yazarıdır. 1993’te Venezüella ITI Merkezi 1962’den 1993’e kadar yayınlanan tüm bildirgeleri biri özgün dillerinde, diğeri İspanyolca olmak üzere iki antoloji halinde yayımlamıştır.Uluslararası Bildirge’nin yanı sıra, ITI dünyanın hemen her yerinde büyük gösteriler ve festivaller düzenlemektedir.

0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart27 Mart Dünya Tiyatro Günümüz Kutlu Olsunİstanbul Devlet Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde 6 Sahnede, 6 ayrı oyunla izleyicileriyle ücretsiz buluşacak..

Cevahir 1 Sahnesi’nde Birdy, Cevahir 2 Sahnesi’nde Karanlık İşler, Üsküdar Stüdyo Sahne’de Baştan Çıkarma, Küçük Sahne’de İki Çarpı İki, Küçükçekmece CKSM Sahnesi’nde Ne Dersin Azizim? , Beykoz Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi Feridun Karakaya Sahnesi’nde Pir Sultan Abdal adlı oyunla izleyicilerine perdelerini açıyor..


forum


Birdy: Savaştan dönen iki yakın arkadaştan biri fiziksel, diğeri ruhen yaralanmıştır.. Özgürlüğünü kafasının içindeki kuş imgesiyle yaşayan bu gence, arkadaşı ve psikoloğu yardım etmeye çalışmaktadır.. Gelmiş, geçmiş en etkili savaş karşıtı eserlerden biri..

Karanlık İşler: Oyun, mafya babasının sevgilisi olan dansçı kızın, geceyi birlikte geçirdiği ve yeni tanıştığı adamın koynunda sabah uyanması ve paniğe kapılmasıyla başlar.. Çılgın bir mafya komedisi, kahkaha dolu gün geçirmek isteyenler için ideal bir oyun..

Baştan Çıkarma: İnsanca yaşamak için, insanlık dışı ödenen bedelin, Avrupalı olmak için tüm Avrupalı değerlerden vazgeçmenin, kültürler arası farklılıkların sade, iç buran insan ölçeğinde bir hikayesi..

İki Çarpı İki: İki çift, iki ayrı ilişki, iktidar ve sevgi, evlilik ve monotonluk, aşk ve macera, kadın ve erkek, birey ve politika üzerine ilginç bir oyunculuk deneyimi..

Ne Dersin Azizim? : Aziz Nesin’in kütüphaneler dolduran geniş külliyatından, hiç eskimeyen taşlamalar ve öyküler, günlük yaşamımıza, bugünden düne buruk bir mizah ve eleştiriyle bakarak, müzik ve dansla bir arada sunuluyor..

Pir Sultan Abdal: 16. yüzyılda Sivas’ta ekonomik sorunlardan kaynaklanan başkaldırının ateşleyicisi olan Pir Sultan Abdal’ın hikayesinin anlatıldığı oyun..

Oyun Saatleri: 27 Mart 2011 Pazar günü tüm sahnelerimizde saat 15:00’dir…

0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart


• Dünya Tiyatrolar Günü: 1961 yılından beri 48 ülkede her yıl 27 Mart Uluslararası Tiyatro Birliği'nin ulusal merkezlerinin öncülüğünde kutlanıyor.Bakınız,
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart
Başkentte Kültür Sanat


Dünya Tiyatro Günü nedeniyle 8 Oyun ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.forumBüyük Tiyatro'da 'Kerbela', Şinasi Sahnesi'nde 'Kırmızı', Küçük Tiyatro'da 'George Dandin', Akün Sahnesi'nde 'Fosforlu Cevriye', Altındağ Tiyatrosu'nda 'Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun', Stüdyo Sahne'de 'Bir Delinin Hatıra Defteri', Oda Tiyatrosu'nda 'Yosunlar', Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde 'Barış' adlı Oyunlar, Dünya Tiyatro Gününün ücretsiz yapıtları olacak.

William Shakespeare'in eserinden bale sahnesine aktarılan 'Bir Yaz Gecesi Rüyası', 29 Mart'ta prömiyer yapacak. Ans Henning Paar'ın sahneye koyduğu eserin dekoru Talat Ayhan'a, kostümleri Gazal Erten'e, ışık düzeni Fuat Gök'e ait. Yapıt, 1960 ve 70'lerin müzikleriyle süsleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO), Ludwig Van Beethoven'ın '8. Senfoni'si ile izleyici karşısına çıkacak. CSO'nun 29 ve 30 Mart'taki iki konserinde orkestrayı Şef Julian Kovatchev yönetecek. Viyolonsel sanatçısı Dorukhan Doruk ile kemancı Hande Küden'in solist olarak katılacağı konserlerde, Haydn'ın '1. Viyolonsel Konçertosu', Wieuxtemps'in '5. Keman Konçertosu' ile Beethoven'ın '8. Senfoni'si yorumlanacak.

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 24 Mart'ta piyanist Ayşegül Sarıca'ya eşlik edecek. Şef Emil Tabakov yönetimindeki orkestra, konserde Dvorak'ın

'piyano konçertosu', Gounod'un 'Faust' bale müziği ve Emil Tabakov'un 'Beş Bulgar Dansı' ile sahne alacak.

Ankara Devlet Tiyatrosu bu hafta 17 Oyun, Ankara Devlet Opera ve Balesi 5 eserle izleyiciyi selamlayacak.

Başkentte hafta boyunca gerçekleştirilecek kültür sanat etkinliklerinden bazıları şöyle:


-Tiyatro-


Büyük Tiyatro:
Faruk Erem'in yazdığı, Mehmet Baydur'un Oyunlaştırdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği 'Elma Hırsızları', 25 Mart'ta görülebilecek. Faruk Erem'in 'Bir Ceza Avukatının Anıları' adlı eserinden Mehmet Baydur tarafından Oyunlaştırılan eser, hukuk ve yasaların adil olması zorunluluğunu farklı sosyal çevrelerden insanların yaşanmış gerçek hayat hikayeleriyle anlatıyor. Dekor tasarımı Kerem Çetinel'e, ışığı Kazım Öztürk'e ait eserin müziği Cem İdiz imzasını taşıyor. Eserde, Ahmet Türkoğlu, Oktay Dal, Edip Tümerkan, Levent Şenbay, Tolga Çiftçi, Çağrı Evren Turan başlıca rolleri paylaşıyor.

'Genç Osman' adlı Oyun, 27 Mart'ta sahne alacak. Turan Oflazoğlu'nun kaleme aldığı yapıtın yönetmeni Şakir Gürzumar. Dekor tasarımını Sertel Çetiner'in, giysi tasarımını Gülümser Erigür'ün yaptığı eserin ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'nun, müzikleri Can Atila'nın imzasını taşıyor. Eserde Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Ahmet Erkut, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Mine Medya Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent ve Füsun Akay başlıca rolleri paylaşıyor.

Cüneyt Gökçer Sahnesi: Ali Berktay'ın kaleme aldığı, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği 'Kerbela', yarın, 24 ve 25 Mart'ta izlenebilecek. Dekor tasarımını Murat Gülmez'in, kostümlerini Hale Eren'in hazırladığı eserin ışık düzeni Yakup Çartık'a ait. Eserde Rengin Samurçay, Aysel Çakar Kara, Ötüken Hürmüzlü, Gül Gökçe, Alpay Ulusoy, Erdinç Gülener, Serdar Kayaokay, Volkan Benli, Leyla Gülener, Nihat Hakan Güney, Ersin Ayhan, Umut Karadağ, Osman Nuri Ercan, Çetin Azer Aras ve Alper Tazebaş başlıca rolleri üstleniyor.

Aristophanes'in eserinden Yücel Erten'in Oyunlaştırıp yönettiği 'Barış', 27 ve 28 Mart'ta sahnelenecek. Dekor tasarımını Hakan Dündar'ın, kostüm tasarımını Sevgi Türkay'ın hazırladığı yapıtın ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait. Müziklerini Cem İdiz'in, koreografisini Salima Sökmen'in yaptığı eserde Ali Fuat Davutoğlu, Zafer Güllü, Bilal Gürdere, Sabri Özmener, Ahmet Burak Bacınoğlu, Murat Gökçer, Mithat Erdemli, Özgür Keçeci ve Kemal Okan Özkan başlıca rolleri paylaşıyor. Sanatçılara orkestrada Dengin Ceyhan, Derya Can, Arda Saygın, İpek Demir ve Engin Yaman eşlik ediyor. Yapıt, yeryüzündeki savaş ve yıkımlara artık katlanamayan bir köylünün tüm insanlığı yardıma çağırmasını işliyor.

Şinasi Sahnesi: 'Soğuk Bir Berlin Gecesi' Oyunu, yarın, 24 ve 25 Mart'ta seyirciyle buluşacak. Barış Eren'in yazıp yönettiği yapıtın dekor tasarımı Sinan Yardımedici'ye, kostümleri Günnur Orhon'a, ışık düzeni Zeynel Işık'a ait. Olcay Kavuzlu, Fulya Koçak, Ferahnur Barut, Eray Eserol, Adnan Erbaş ve Mahmut Işık'ın rol aldığı yapıt, Avrupa'nın ortasında uygar bir kentte yabancı durumuna düşürülen, dışlanan ve ötekileştirilen Tarık'ın dramını işliyor.

İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı 'Kırmızı', 27 Mart'tan itibaren hafta boyunca Başkent'in konuğu olacak.

Küçük Tiyatro: 'Sönmüş Yıldızlar' adlı eser, yarın, 24 ve 25 Mart'ta seyirciyle buluşacak. Kerim Tinçurin'in kaleme aldığı, Raşid Zagidulin'in yönettiği Oyun, 'Tataristan'ın Romeo ve Juliet'i' olarak nitelendirilen Server ve İsmail'in aşkını konu alıyor.

Komedi türünün usta kalemi Fransız yazar Moliere'in 'George Dandin' Oyunu, 27 Mart'tan itibaren hafta süresince izlenebilecek. Çevirisini Sema Kuray'ın yaptığı eser, konuk yönetmen Philip Boulay tarafından sahneye konulacak. Dekor ve kostüm tasarımını Jean-Guy Lecat'ın hazırladığı yapıtın ışık düzeni Ahmet Karademir'e ait. Yaşlı ve zengin bir köylü olan George Dandin ile aile baskısı sonucu evlenen genç ve soylu Angelique arasında baş gösteren aşk ve kıskançlık çatışmasının konu edildiği komedide, Bülent Çiftçi, Zeynep Yasa, Serpil Gül, Cebrail Esen, Meliha Savaş, Gürkan Görbil ile Hüseyin Baylan rol alıyor.

'Keloğlan Keleşoğlan', 28 Mart'ta küçük izleyiciyle birlikte olacak.

Akün Sahnesi: 'Nazım Hikmet'in 'Memleketimden İnsan Manzaraları'ndan Onbir Tablo' adlı eser, yarın ve 24 Mart'ta sahne alacak.

Türk tiyatrosunun klasiklerinden 'Fosforlu Cevriye', 27 Mart'tan itibaren hafta boyunca Başkent seyircisiyle birlikte olacak. Gülriz Sururi'nin Oyunlaştırdığı ve yönettiği eserin dekor tasarımını Hakan Dündar, kostümlerini Fatma Görgü yaptı. Işık düzeninin Yakup Çartık'ın gerçekleştirdiği eserin besteleri Atilla Özdemiroğlu'na ait. Fosforlu Cevriye'yi Feray Darıcı'nın canlandırdığı eserde, İsmet Numanoğlu, Ali Hakan Beşen, Engin Özsayın, İclal Karaduman, Kader İlhan, Nermin Uğur, Dara Tan, Buket Türkyılmaz, Ömer Comba, Volkan İsmail Duru ve Zeynep Aytek Metin başlıca rollerde. Ünlü müzikal, eski kantocu, yeni randevucu Sümbül Dudu'nun evinde geçenleri neşeli bir dille anlatıyor.

'Pal Sokağı Çocukları' isimli Oyun, 23 ve 25 Mart'ta temsil verecek.

Altındağ Tiyatrosu: Geleneksel Türk tiyatrosunun önemli yazarlarından Musahipzade Celal'in kaleme aldığı 'Kafes Arkasında', yarın, 24 ve 25 Mart'ta izlenebilecek. Yönetmenliğini Münir Canar'ın üstlendiği Oyunun dekoru Güven Öktem'e, kostümleri Sevgi Türkay'a, ışığı Burhanettin Yazar'a, müziği Kemal Günüç'e ait. Eserde, İsmet Numanoğlu, Caner Gezener, Cengiz Uzun, Özgür Öztürk, Ergin Özdemir, Teoman Gülen, Özgür Cengiz, Tunç Yıldırım, Ulaş Ersoy başlıca rolleri paylaşıyor.

'Sinek Kadar Kocam Olsun Başımda Bulunsun' adlı yapıt, 27 Mart'tan itibaren hafta süresince Altındağ Tiyatrosu'nda. Hatice Meryem'in yazdığı, Funda Mete'nin Oyunlaştırıp yönettiği eserin dekoru Ceren Karahan'a, kostümleri Günnur Orhon'a, ışık düzeni Zeynel Işık'a ait. Berrin Öney, Elvan Eker, Gülçin Yaşaroğlu ve Özlem Gündoğdu'nun rol aldığı Oyun, çeşitli sosyal sınıflardan kadınların evliliklerinde ezilişlerinin öyküsü.

İrfan Şahinbaş Sahnesi: Arthur Miller'in yazdığı, Yıldırım Türker'in dilimize çevirdiği, Ayşe Emel Mesci'nin yönettiği 'Orkestra', yarın seyirci karşısına çıkacak. Dekoru Murat Gülmez'e, kostümü Hale Eren'e, ışığı Önder Arık'a ait eserde, rol alanlar Zeynep Hürol, Funda Gökgücü, Özlem Gür, Miraç Eronat, Aysın Işımer, Şeyda Akova Balcıoğlu, Mehmet Gökçer, Okay İrkören.

'Yastık Adam' isimli Oyun, 28 ve 29 Mart'ta görülebilecek. Martin McDonagh'ın yazdığı, İlham Yazar'ın yönettiği eserde Tolga Tekin, Mesut Turan, Murat Çıdamlı ve Buğra Koçtepe rol alıyor. Oyun, kurguyla gerçeğin birbirine karıştığı bir polisiye gerilim.

Stüdyo Sahne: Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un 'Bir Delinin Hatıra Defteri', yarın, 25 ve 27 Mart'ta seyredilebilir. Sylvie Luneau ile Roger Coggio tarafından uyarlanan, Coşkun Tunçtan'ın Türkçeleştirdiği yapıtın proje tasarımı ve yönetmenliğini Cem Emüler üstleniyor. Eserde, 1960'lı yıllarda Türk tiyatrosunun büyük ustası Genco Erkal'ın iki farklı yorumla sahneye getirdiği Aksenti İvanoviç Poprişçin karakterini Erdal Beşikçioğlu canlandırıyor. Tek kişilik Oyunun dekor ve giysi tasarımı Sertel Çetiner'in, ışık düzeni Seyhun Ayaş ile Zeynel Işık'ın, müzik, ses ve efekt tasarımı da Tayfun Gültutan'ın imzasını taşıyor. Gogol'un içinde yaşadığı Rus toplumunun genel yapısını ve bireylerini büyük bir dikkatle tahlil ettiği eser, yazarın birbirinden ilginç gözlemlerini yansıtması açısında önem taşıyor. Hayatın gerçeklerini kabul edemeyen ve hezeyanlar içinde olan bir adamın adım adım deliliğe giden dramını gözler önüne seren yapıtta Beşikçioğlu, sahneye kurulan özel bir vinçle seyirci karşısına çıkıyor.

Oda Tiyatrosu: Şahin Örgel'in yazdığı, Murat Çidamlı'nın yönettiği

'Yosunlar' adlı Oyun, hafta boyunca sahne alacak. Dekoru Hakan Dündar'a, kostümü Töre Özsel'e ait esede Neşet Erdem, Şemsettin Zırhlı, Aslı Artuk Şener rol alıyor.


-Opera-bale-


Opera Sahnesi: 'Zorba' adlı bale, 24 Mart'ta sahne alacak.

'Bir Yaz Gecesi Rüyası' adlı modern dans gösterisinin prömiyeri 29 Mart'ta gerçekleştirilecek. William Shakespeare'in eserinden bale sahnesine aktarılan yapıtı Ans Henning Paar sahneye koyuyor. Dekoru Talat Ayhan'a, kostümleri Gazal Erten'e, ışık düzeni Fuat Gök'e ait olan yapıt, 1960 ve 70'lerin müzikleriyle süsleniyor.

Operet Sahnesi: Şan piyano resitali, 25 Mart Pazar günü sunulacak.

'Opera'da Bir Gece' trompet-trombon resitali, 27 Mart Salı günü izlenebilir.

Leyla Gencer Sahnesi:
'Sihirli Dünya' adlı müzikli çocuk Oyunu, 25 Mart'ta küçük seyirciyle buluşacak.


-Konser-


CSO: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın 29 ve 30 Mart'taki iki konserinde orkestrayı Şef Julian Kovatchev yönetecek. Viyolonsel sanatçısı Dorukhan Doruk ile kemancı Hande Küden'in solist olarak katılacağı konserlerde, Haydn'ın '1. Viyolonsel Konçertosu', Wieuxtemps'in '5. Keman Konçertosu' ile Beethoven'ın '8. Senfoni'si yorumlanacak.

BSO: Bilkent Senfoni Orkestrası, 24 Mart'ta piyanist Ayşegül Sarıca'ya eşlik edecek. Şef Emil Tabakov yönetimindeki orkestra, konserde Dvorak'ın 'piyano konçertosu', Gounod'un 'Faust' bale müziği ve Emil Tabakov'un 'Beş Bulgar Dansı' ile sahne alacak.
Bakınız,
Başkentte Kültür Sanat | Dünya Tiyatro Günü Nedeniyle 8 Oyun Ücretsiz Olarak Seyirciyle Buluşacak
0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Dünya Tiyatrolar Günü - 27 MartDünya Tiyatro Günü 1961’de Uluslararası Tiyatrolar Birliği (International Theatre Institute) tarafından yaratıldı. Her yıl 27 Mart günü ITI merkezleri ve dünya çapında tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik kutlamalarda yer almaktadır. En önemli etkinliklerden biri, dünya çapında başarı kazanmış bir tiyatro oyuncusu, yönetmeni veya yazarın yazdığı evrensel bildirgedir. İlk bildirge 1962’de Jean Cocteau (Fransa) tarafından yazılmıştır.


forum


Dünya Tiyatro GünüKabulü


Dönemin ITI başkanı olan Arvi Kivimaa tarafından önce Helsinki, sonra da Viyana’da yapılan 9. ITI Konferansında ortaya atılan ‘tiyatrolar günü’ fikri, İskandinav ülkelerinden gelen desteğin de etkisiyle hayata geçirildi. Kabul edilişinden sonra her yıl, Paris’te 1962 tarihli Uluslar Tiyatrosu’nun (Theatre of Nations) da açılış günü olan 27 Mart günü, ITI’nin şu an sayısı 100’ü bulan dünya çapındaki merkezlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaya başlandı.


Alıntı

Dünya Tiyatrolar Günü: 1961 yılından beri 48 ülkede her yıl 27 Mart Uluslararası Tiyatro Birliği'nin ulusal merkezlerinin öncülüğünde kutlanıyor.
Hedefi


UNESCO tarafından kurulan ITI’nin “sahne sanatları bağlamında, dünya çapında bilgi ve uygulama alışverişini arttırmak, gelişim sürecinde sanatsal yaratıcılığın ve üretimin gerekliliği konusunda toplumsal bilinci uyandırmak, insanlar arasındaki barış ve dostluğun sağlanması ve artmasını gerçekleştirmek adına karşılıklı anlayışı geliştirmek, UNESCO’nun hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmak” gibi hedefleri, Dünya Tiyatro Günü’nde bir kez daha hatırlatılmaktadır. Her yıl tiyatro ve tiyatroyla ortak çalışan diğer sanat disiplinlerinden gelen üstün başarılı bir sanatçı bu gün için bir konuşma yapmaya davet edilmektedir. Uluslararası Bildirge olarak görülen bu konuşmanın metni 20’den fazla dile çevrilmekte, pek çok gazetede yayınlanmakta ve dünya üzerindeki pek çok tiyatro grubunun oyunundan önce okunmaktadır. Pek çok televizyon ve radyo kanalı bu bildirgeyi beş kıtanın her köşesindeki dinleyicilere ulaştırmaktadır.

Dünya Tiyatro Günü tiyatro dünyasındaki insanlar için sahne sanatlarının insanları bir araya getirici gücünü kutlamak, seyirciyle daha iyi bir iletişim kurmak ve insanlar arasındaki anlayış ve barışı arttırmak için bir fırsat olarak görülmektedir. Dünya Tiyatro Günü’nde yapılan etkinlikler, uluslararası işlevlerinin yanı sıra ulusal ve bölgesel tiyatro gruplarının bir araya gelmesinde de rol oynamaktadır.


Dünya Tiyatro Günü Uluslararası Bildirgesi


Jean Cocteau ilk bildirgenin yazarıdır. 1993’te Venezüella ITI Merkezi 1962’den 1993’e kadar yayınlanan tüm bildirgeleri biri özgün dillerinde, diğeri İspanyolca olmak üzere iki antoloji halinde yayımlamıştır.Uluslararası Bildirge’nin yanı sıra, ITI dünyanın hemen her yerinde büyük gösteriler ve festivaller düzenlemektedir. Bu etkinliklerin tamamı ITI Resmi Sitesi'nde görülebilir.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 01 Ağustos 2015 Cumartesi - 11:09
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Martforum


Dünya Tiyatrolar Günü: 1961 yılından beri 48 ülkede her yıl 27 Mart Uluslararası Tiyatro Birliği'nin ulusal merkezlerinin öncülüğünde kutlanıyor.Bakınız,
Tarihte Bugün: 27 Mart

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 01 Ağustos 2015 Cumartesi - 11:10
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#10
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel

Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart
forum


forum


Tiyatroların daim olması dileklerimizle.Kadim Dostlar ™ Yönetimi

0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart | Dünya Tiyatro Gününün Öyküsü" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

tiyatro ilgili bir ÅŸiir - Google\'da Ara (144), dünya tiyatrolar günüyle ilgili şiir - Google'da Ara (11), dünya tiyatrolar günüyle ilgili şiirler - Google'da Ara (7), dünya tiyatrolar günü ile ilgili resim - Google'da Ara (7), 18 mart tiyatro metni - Google'da Ara (7), 18 mart çanakkale ile ilgili tiyatro oyunun sözleri kısa olanları - Google'da Ara (6), 18 martla ilgili dünya tiyatrolarıyla ilgili bilgiler - Google'da Ara (6), dünya tiyatro haftası ile şiir resim ve yazı - Google'da Ara (6), dünya tiyatro günüyle resim yazı şiir - Google'da Ara (6), dünya tiyatrolar günü ile ilgili resimler - Google'da Ara (6), türk tiyatrosuyla ilğili ilğiliresim - Google'da Ara (6), Ara dünya tiyatrolar haftası - Google Search (6), 17 mart tiyatro günü - Google'da Ara (5), dünya tiyatrolar günü resimleri - Google'da Ara (5), TİYATRO HAFTASI İLE YAZİ - Google'da Ara (5), dünya tiyatrolar günüyle ilgili şiirler - Google'da Ara (5), dünya tiyatrolar günüyle ilgili şiir - Google'da Ara (5), 19 mayıs konulu tiyatro metni - Google'da Ara (5), Dünya Tiyatrolar Günüyle ilgili şiir - Bing (4), tiyatro haftası ile ilgili yazı - Google'da Ara (4), 23 NİSANDA YAPILABİLECEK SKEÇLER VE TİYATROLAR - Google'da Ara (4), tiyatro haftası ile ilgili yazı - Google'da Ara (4), dünya tiyatrolar haftası 27 mart şiir ve oyun tiyatro - Google'da Ara (4), dünya tiyatrolar günü ile ilgili resimler - Google'da Ara (4), 4 kişilik kutlu doğum haftası ile ilgili tiyatro gösterisi - Google'da Ara (3), 27 mart dünya tiyatrolar günü ile ilgili resim - Bing (3), 23 nisanla ilgili aşırı komik tiyatro - Google'da Ara (3), 19 mayıs tiyatro metinleri - Google'da Ara (3), turizm haftası ile ilgili tiyatro izle - Google'da Ara (3), tiyatro haftası yazı - Google'da Ara (3), çanakkale konulu tiyatro metni - Google'da Ara (3), tiyatro haftası ile ilgili yazı - Google'da Ara (3), tiyatro haftasıyla ilgili resim - Google'da Ara (3), çevre ile ilgili tiyatro izle - Google'da Ara (3), çevre ile ilgili skeçler - Google'da Ara (3), tirayo haftası resim - Google'da Ara (3), çanakkale haftası pyes yazısı - Google'da Ara (3), komedi türünde dört kişilik piyes metinleri - Google'da Ara (3), 24 mart tiyatro hakkında yazı - Google'da Ara (3), 19 mayıs ile ilgili tiyatro metinleri - Google'da Ara (3), DÜNYA TÄ°YATROLAR GÜNÜYLE Ä°LGÄ°LÄ° ŞİİRLER - Bing (3), çevrede ile ilgili kısa piyesler - Google'da Ara (3), dünya tiyatrolar günü skeç - Google'da Ara (3), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (2), engellilerle ilgili tiyatrolar - Google\'da Ara (2), http://imageshack.us/a/img89/9538/dunyatiyatrolargunut.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), devlet tiyatroları pal sokağı çocukları oyuncuları - Bing (1), tarihi eserler ile ilgili tiyatrolar - Bing (1), j b moliere George Dandin ve kıskanç herif - Google Search (1), dünya tiyatro günüyle ilgili resimler - Bing (1), TİYATRO HAFTASI YAZI - Google\'da Ara (1), 25 mart dünya tiyatrolar günü - Bing (1), 27 mart tiyatro yazıları kısaca - Google\'da Ara (1), 27 mart tiyatro yazıları kısaca - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ İLGİLİ YAZILAR (1), dünya tiyatrolar günü ile ilgili resim şiir yazı - Bing (1), Elvan Eker Tiyatro oyuncusu - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), bugun tıyatro gunu - Bing (1), dünya tiyatrolar haftasının hikayesi - Google\'da Ara (1), güldürücü tıyatro karakterleri - Yahoo! Search Results (1), http://img337.imageshack.us/img337/4645/tiyatrogunu.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), Google Custom Search (1), Funmoods - web search results - ne dersin azizim tıyatro metni (1), ne dersin azizim oyun metni - Bing (1), http://imageshack.us/a/img827/6378/dunyatiyatrogunu.png için Google Görsel Sonuçları (1), dünya tiyatrolarıyla ilgili skeçler - Bing (1), tiyatro İLE İLGİLİ KARİKATÜR - Google\'da Ara (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), 27 mart dünya tiyatrolar günü ile ilgili hikaye - Google\'da Ara (1), tiyatrolar günü için şarkı sözleri - Bing (1), tiyatro karikatürleri - Bing (1), komik tiyatro skeçleri 7 kişilik - Google\'da Ara (1), 27 mart tiyatrolar günü skeçleri - Google\'da Ara (1), tıyaro ıle ılgılı karıkatur - Google\'da Ara (1), doğa tiyatrolarıyla ilgili örnek - Bing (1), kısa normal şiirler ve öyküsü - Bing (1), tiyatro ile ilgili karikatürü - Google'da Ara (1), ENGELLİLERLE İLGİLİ TİYATRO - Google\'da Ara (1), dünya tiyatrolar günü skeç - Google\'da Ara (1), 27 mart ile ilgili tiyatrolar daha kısa - Bing (1), dünya tiyatrolar günü ile ilgili karikatür - Google\'da Ara (1), dünya tiyatro günü ile ilgili şiir yada yazı - Bing (1), 27 mart dünya tiyatrolar günü ile ilgili yazı şiir ve resim - Bing (1), dünya tiyatro günü bildirgesi 2012 - Bing (1), dünya tiyatrolar günü ile ilgili etkinlik örnekleri - Bing (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), Google Custom Search (1), Facemoods - web search results - dünya tiyotrolar günü (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), ENGELLİLERLE İLGİLİ TİYATRO - Google'da Ara (1),

"Dünya Tiyatrolar Günü - 27 Mart | Dünya Tiyatro Gününün Öyküsü Dünya Tıyatro Günü konulu güzel sözler" ile Benzer Konular
Güzel Bacaklar Ve Bakımı
1 Yanıt - 5.413 Görüntülenme
NASA'dan l Dünya'nın Son Görüntüleri
1 Yanıt - 6.867 Görüntülenme
En Güzel Mezeler
1 Yanıt - 15.685 Görüntülenme | Rakının yanında beyaz peynirden sıkılanlar için bulunmayacak kay
Güzel İzmir l Yılmaz Özdil
6 Yanıt - 3.654 Görüntülenme
Genco Erkal’ın Sesinden Nâzım Hikmet Şiirleri | Nâzım Hikmet’in Seçme Şiirlerinden Oluşan Ne Güzel Şey Hatırlamak Seni Kitabı, Kitap Ve Kitapla Birlikte Verilen 4 CD
0 Yanıt - 734 Görüntülenme