Kadim Dostlar ™ Forum: Trafik Kazası Yaptığınız Zaman Yapılacaklar l Alınması Gereken Önlemler - Kaza Yerinden Geçmekte Olanların Yükümlülükleri Nelerdir?- Zarar, Ziyan ve Dava Açma - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Trafik Kazası Yaptığınız Zaman Yapılacaklar l Alınması Gereken Önlemler - Kaza Yerinden Geçmekte Olanların Yükümlülükleri Nelerdir?- Zarar, Ziyan ve Dava Açma Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   patriot34 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 2.836
 • Kayıt tarihi: 05-Mayıs 08
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

TRAFİK KAZASINA KARIŞTIĞINIZDA NASIL DAVRANMALISINIZ
Araç sürücüsü iseniz, trafik için ek bir tehlike oluşturmayacak şekilde; hemen durun.
Trafik güvenliği için ışıklı işaret veya yansıtıcı cihazlan koyun, gereken diğer tedbirleri alın.
Can ve mal güvenliğinin etkilenmemesi durumunda ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazalarda sorumluluğun belirlenmesine yarayacak iz ve delillerin kaza yerindeki durumunu değiştirmeyin.
Olayın tarafları olarak istenilmesi durumunda kimlik ve adreslerinizi bildirmek, sürücü ve trafik belgeleri ile sigorta poliçelerinin tarih ve sayılarını diğer tarafa vermek zorunda olduğunuzu unutmayın.
Yaralılara ilk yardım ve acil müdahale yaptırmak amacıyla kaza yerinden ayrılma durumu hariç, görevliler gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmayın.
Başında sahibi veya sorumlusu bulunmayan motorlu araçlara, taşınabilen veya taşınamayan mallar ile mülklere zarar vermişseniz aracın, malın veya mülkün ilgilisini bulun.
Bulunamadığı takdirde araçların ve zarar verilen diğer şeylerin görünebilen ve uygun yerlerine düşmeyecek, kaybolmayacak şekilde yazılı bilgi bırakın. Bu sizin insanlık görevinizdir.


TRAFİK KAZASI SONRASI NE YAPMALI?

Karayollarında kazalara yol açan en önemli hatalardan biri, belki de birincisi, ani ve lüzumsuz şerit değiştirmektir. Gereksiz sollamalar ise bunun en tehlikeli biçimidir. Önünüzde giden yada karşıdan gelen bir otomobil sollama veya şerit değiştirme eylemi yapıyorsa kendisine geçme payı bırakın. Yanınızdaki şeritte yol alan otomobil ya da kamyonları dış aynalarınızdan izleyin. En kritik nokta arkanızdan gelen ve sizi geçmeye çalışan otomobilin şoförünün yüzünü aynanızdan görmediğiniz andır. Böyle bir durumda, karşıdan otomobil gelmiyorsa, hızlanmanız karşıdan otomobil geliyorsa yavaşlayıp geçmesine izin vermeniz en doğru iş olacaktır. Bu durumlarda sinyallerinizi mutlaka kullanmak zorundasınız. Bir aracı, ağır tonajlı aracı sağdan geçmeye kesinlikle kalkışmayın
Başınıza bir trafik kazası gediğinde veya yolda bir trafik kazasıyla karşılamanızda, almanız gereken gereken küçük fakat çok önemli birkaç önlem var. Bunlardan en önemlisi kaza mahallini trafikten korumak ve yoldaki diğer araçları uyarmaktır.Alınması Gereken Önlemler

Kaza mahalline geldiğinizde otomobilinizi uzağına ve trafiği aksatmayacak şekilde park ederek dörtlü flaşörleri açın.
Araçlardan biri yanıyorsa, yangının benzin tankına ulaşabileceğini unutmayın.
İlk yardım gelene kadar yaralıların güvenli bir yere alınması ve kaza bölgesine yaklaşan diğer araçların güvenliği sağlanmalıdır.
Kaza bölgesine yaklaşan trafiği her yönden uyarmak gerekir. Bunun için beyaz bir bez parçası veya el hareketiyle kazaya yaklaşan araçlar ikaz edilmeli.
Kaza mahallinin 100 m ileri ve gerisine reflektör üçgeni koyarak ikinci bir güvenlik şeridi uygulanmalı.
Kazaya karışan araçların motorları çalışıyorsa kapatın ve kontak anahtarını araçların üzerinde bırakın. Direksiyonun kilitli olmaması gerekir.
Kazaya karışan araçların el frenleri çekili değilse çekin. Benzin kaçağı olabileceği düşünülerek,kaza mahalinde sigara içilmemeli.
Yaralıları araç içinden çıkarırken çok dikkatli olun ve yaralının vücudunun her noktadan destek verin.
Yaralının nefes alıp almadığını kontrol edin. Boyun kısmından yakayı gevşeterek rahat nefes almasını sağlayın.Maddi Hasarla Sonuçlanmış Kazalarda Anlaşma Nasıl Olur?


Maddi hasarla sonuçlanan kazalarda kazaya karışan kişilerin tümü, yetkililerin gelmesine gerek görmez ve anlaşırlarsa durumu aralarında yazılı olarak tespit ederek olay yerinden ayrılabilirler.
Bu şekilde bir anlaşma ile olay yerinden ayrılmış olan taraflar, meydana gelen zararın kendilerince doğrudan veya sigortaları tarafından karşılanacağı kabul etmiş sayılır.
Ayrıca yazılı tespit yapmamış olsun veya olmasınlar sonradan yetkililerden trafik kazası tespit tutanağı düzenlemesi isteyemezler.Kaza Yerinden Geçmekte Olanların Yükümlülükleri Nelerdir?


Kaza yerinde usulüne uygun ilk yardım tedbirleri almak,
Olayı en yakın polis veya kuruluşuna bildirmek,
İstek halinde yaralıları en yakın sağlık kuruşuna göndermek.Sigorta


Araçlar trafiğe çıkarıldığında, geçerli teminat tutarları üzerinde yaptırılmış olan zorunlu mali mesuliyet sigorta poliçesinin araçta bulundurulması ve yetkililerin her isteyişinde gösterilmesi veya verilmesi mecburidir.

Asli Kusurlu Sayılan Durumlar Nelerdir?

Kırmızı ışıklı trafik İşaretlerinde veya yetkili memurun dur İşaretinde geçmek.
Taşıt Giremez' trafik işareti bulunan karayolunda veya bölünmüş karayolunda karşı yönden gelen trafiğin kullanıldığı şerit, rampa ve bağlantı yollarına girmek.
İkiden fazla şeritli taşıt yollarında karşı yönden gelen trafiğin kullandığı şerit veya yol bölümüne girmek.
Arkadan çarpmak.
Geçme yasağı olan yerlerden geçmek.
Doğrultu değiştirme manevralarını yanlış yapmak.
Şeride tecavüz etmek.
Kavşaklarda geçiş önceliğine uymamak.
Kaplamanın dar olduğu yerlerde geçiş
önceliğine uymamak.
Manevraları düzenlenen genel şartlara uymamak.
Yerleşim birimleri dışındaki karayolunun taşıt yolu üzerinde, zorunlu haller dışında park etme ve duraklama ve her durumda gerekli tedbirleri almamak.
Park için ayrılmış yerlerde veya taşıt yolu dışında kurallara uygun olarak park edilmiş araçlara çarpmak.Trafik Kazalarına Kim El Koyar?


Trafik kazalarına; adli yönden gereği yapılmak üzere mahalli genel zabıtaca, kazanın oluş nedenlerini, iz ve delillerini belirleyerek trafik kazası tespit tutanağı düzenlemek üzere de trafik zabıtasınca el konulur. Trafik zabıtasının görevli olmadığı veya bulunmadığı karayollarında meydana gelen kazalarda trafik kazası tespit tutanağı mahalli genel zabıtaca düzenlenir ve bir örneği o yerin trafik zabıtasına gönderilir.


Garanti Fonundan Hangi Durumlarda Yararlanılır?


Zorunlu mali sorumluluk sigortasına tabi motorlu araçların sebep olacakları zararların, aşağıdaki durumlarda işletenin sorumluluğuna ilişkin kurallar uyarınca geçerli teminat tutarları dahilinde karşılanması amacıyla Garanti Formu oluşturulmuştur. Garanti Fonuna şu durumlarda başvurulur:
Kazayı yapan motorlu aracın tespit edilmemesi durumunda kişiye gelen bedensel zararlar için,
Kazanın meydana geldiği tarihte geçerli olan teminat tutarları dahilinde zorunlu mali sorumluluk sigortasını yaptırmamış olan işletenlerin neden olduğu bedensel zararlar için,
Zorunlu mali sorumluluk sigortası yapan sigortacıların iflası halinde sigortacının ödemekle yükümlü olduğu maddi zararlar için,


Çalınmış veya gasp edilmiş motorlu araç bir olaya sebep olmuş ve işleten de sorumlu değilse kişiye gelen zararlar İçin.

Maddi Hasarlı Trafik Kazasına Karşılaşıldığında Ne Yapmalı?

Eğer maddi hasarlı trafik kazasına karıştıysanız; trafik için ek bir tehlike yaratmayacak şekilde hemen durmak, trafik güvenliği için ışıklı işaret veya yansıtıcı cihazlar koyarak tedbir almak, olayı yetkili ve görevlilere bildirmek, onlar gelinceye kadar veya onların İznini almadan kaza yerinden ayrılmamakla yükümlüsünüz.
Ancak, maddi hasarla sonuçlanan hazalarda; kazaya karışanlar olarak, yetkililerin gelmesine gerek görmez ve anlaşırsanız, durumu aranızda yazılı olarak tespit edip olay yerinden ayrılabilirsiniz. Bu şekildeki bir antlaşmayla olay yerinden ayrılmanız durumunda, kendi zararınızı karşılanacağınızı kabul etmiş sayılırsınız.Araç İşletenlerin Hukuki Sorumluluğu ve Araç Sigortası


Araç işleticilerinin sorumluluğu ile araçların sigorta ettirilmesi hususunda Karayolları Trafik Kanununun ilgili maddeleriyle 'Kamu Araçları Garanti Fonu Yönetmeliği' hükümleri uygulanır.


Zarar, Ziyan ve Dava Açma


Trafik davalarına Trafik mahkemelerinde, bulunmadığı takdirde Sulh Ceza Mahkemesinde bakılır. Doğrudan doğruya sigortacıya karşı dava açıldığı gibi hukuk mahkemesine de dava açılabilir.


Sorumluluğunuz


İşlettiğiniz bir motorlu araçla bir kişinin ölümüne veya yaralanmasına veya bir şeyin zarara uğramasına sebep olursanız motorlu aracın işleteni olarak bu zarardan sorumlu olursunuz

Kaynak: Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


emeğinize sağlık paylaşım için teşekkürler
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Trafik Kazası Yaptığınız Zaman Yapılacaklar l Alınması Gereken Önlemler - Kaza Yerinden Geçmekte Olanların Yükümlülükleri Nelerdir?- Zarar, Ziyan ve Dava Açma" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kazaların olmaması için alınabilecek önlemler nelerdir - Google'da Ara (47), trafik kazalarında ne gibi önlemleri alırız - Google'da Ara (45), trafik kazaları ve alınması gereken önlemler - Google'da Ara (22), trafik kazasında yapılacaklar - Google'da Ara (19), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (18), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (16), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (14), trafikte alınması gereken önlemler - Google\'da Ara (14), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (14), trafik kazaları için nasıl önlemler alınabilir - Google'da Ara (12), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (12), trafik kazasında yapılacaklar - Google'da Ara (11), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (10), trafikte alınması gereken onlemler - Google'da Ara (10), trafik kazası öncesi alınması gereken önlemler - Google'da Ara (9), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (9), trafikte yapılacaklar - Google'da Ara (8), yakın zamandaki trafik kazaları - Google'da Ara (8), trafik alınması gereken önlemler nelerdir - Google'da Ara (7), tırafik kazaların nedeni - Bing (7), trafik kazalarına karşı alınacak önlemler - Google'da Ara (7), kaza anında yanlış müdahale nelerdir - Google'da Ara (7), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (6), trafik kazalarına karşı alınacak önlemler - Google'da Ara (6), trafık kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (6), trafik kazasında yapılacaklar - Google'da Ara (5), trafik kazalarının nedenleri alınması gereken önlemler - Google'da Ara (5), trafik kazasında yapılacaklar - Google'da Ara (5), kazalarda alınması gereken önlemler - Google'da Ara (5), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (5), trafik kazalarında alınacak önlemler - Google'da Ara (5), TRAFİK KAZALARI VE ALINACAK ÖNLEMLER - Google'da Ara (5), trafikte alınacak önlemler - Bing (5), ''KAZA ANINDA ALINACAK ÖNLEMLER NELERDİR?'' - Google\'da Ara (4), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (4), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (4), trafik kazası sonrası yapılması gerekenler - Google'da Ara (4), trafik kazalarına ne gibi önlemler almalıyız - Google'da Ara (4), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (4), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (4), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (4), traik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (4), kazalar sebepleri ve ne gibi önlemler alınabilir - Google'da Ara (4), kazalar alınması gereken önlemler - Google'da Ara (4), tırafik kazalarının nedenleri - Bing (4), trafik kaza öncesi ve sonrası yapılacaklar madde madde - Google'da Ara (4), trafik kazalarının nedenleri ve alınması gereken önlemler - Google'da Ara (4), kazalara ne gibi önlemler alınabilir - Google'da Ara (4), trafik kazaları için alınacak önlemler - Google'da Ara (4), trafik kazaları için alınacak önlemler - Google'da Ara (4), kaza sırasında alınabilecek önlemler - Google'da Ara (4), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazalarından önce alınması gereken önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazası içiç alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazası ile karşılaşıldığında yapılacaklar - Google'da Ara (3), trafi kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazalarının tekrarlanması için alınaçak önlemler - Google'da Ara (3), Web Search Results (3), bir kaza sonrası yapılması gereken önlemler - Bing (3), trafikte alınması gereken önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları önlemleri neler, - Google'da Ara (3), TRAFİK KAZALARI VE ALINACAK ÖNLEMLER - Google'da Ara (3), trafik kazalarına alınabilecek önlemlerin özeti - Google'da Ara (3), trafikte kaza olmaması için ne önlemler almalıyız - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemleri - Google'da Ara (3), Trafik Kazaları Ile Ilgili Resimleri Nedenleri Ve Alınabilecek önlemler | 7 Gün Sağlık - Sağlık Yaşam Portalı (3), trafik kazalarında alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları için alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazasında yapılacaklar - Google'da Ara (3), trafik kazaları için alınacak önlemler - Google'da Ara (3), bu tür trafik kazalarının tekrarlanmaması için ne tür önlemler alınabilir - Google\'da Ara (3), trafik kazasında yapılacaklar - Google'da Ara (3), tırafik kazaları neden olur - Bing (3), karayolunda oluşan kazalarda alınacak önlemler nelerdir ? - Google'da Ara (3), trafik kazası sonrası yapılacaklar - Google'da Ara (3), trafik kazasından sonra alınacak önlemler - Google'da Ara (3), ev kazaları ve önnemleri - Google Search (3), trafik kazalarında alınması gereken önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazalarınınolmaması için insanları uyarmak için ne yapmalıyız - Google'da Ara (3), kaza sonrası yapılan yanlış müdahalelerin kötü sonucu - Google'da Ara (3), trafik kazasınd yapılacaklar - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), BİR TRAFİK KAZASININ TEKRARLANMASI İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER - Google'da Ara (3), trafik kazalarının sebepleri ve alınması gereken önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazalarında alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazalarında alınması gereken önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google'da Ara (3), kaza anında yapılan yanlış müdahaleler - Google'da Ara (3), trafik kazaları VE ALINACAK ÖNLEMLER - Google'da Ara (3), trafik kazlarının önlemlerini nasıl alabiliriz - Google'da Ara (3), ışıklı trafik cihazı ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), trafik kazaları ve alınacak önlemler - Google\'da Ara (3), 13.12 2009 tarihindeki trafik kazaları - Google'da Ara (3),

"Trafik Kazası Yaptığınız Zaman Yapılacaklar l Alınması Gereken Önlemler - Kaza Yerinden Geçmekte Olanların Yükümlülükleri Nelerdir?- Zarar, Ziyan ve Dava Açma " ile Benzer Konular
21 Eylül 2007 | Kaza Kurşunu ( Stocked Up)
0 Yanıt - 1.084 Görüntülenme | Filmin Türü: Komedi - Romantik
Oruç Nedir ? | Oruç Kimlere Farzdır - Oruç’u Bozan Haller - Kaza Ve Kefaret Gerektiren Durumlar - Oruç Hakkında Bilinmesi Gerekenler - Ayetler - Hadisler
8 Yanıt - 17.837 Görüntülenme | Orucun Spiritüel Anlamı...
Türkiye Cumhuriyeti | VI. Bölüm, 1933 yılının sonuna kadar zaman zaman görüş ayrılıkları..
1 Yanıt - 2.720 Görüntülenme
Doğal Afetlerde İlk Yardım | Afet Nedir? Doğal Afetlerde İlk Yardımda Ana Kurallar - Temel İlkeler - Kazazedeyi Kaza Ortamından Çıkarma
1 Yanıt - 19.275 Görüntülenme
Hasta - Yaralının Taşınması | Genel Taşıma Kuralları - Yaralının Taşıma Ve Tedavisinde Öncelik Durumu - Taşıma Çeşitleri - Hasta - Yaralının Yerinden Kaldırılması
1 Yanıt - 7.213 Görüntülenme