Kadim Dostlar ™ Forum: İlginç Şair Ve Yazar Hatıraları | Arif Nihat Asya'ya Sormuşlar - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

İlginç Şair Ve Yazar Hatıraları | Arif Nihat Asya'ya Sormuşlar Şairler ve yazarlar pratik zekalı ve esprili insanlardır. Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 45.800
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

İlginç Şair Ve Yazar Hatıraları

Şairler ve yazarlar pratik zekalı ve esprili insanlardır. Bu sebeple diğer insanlara göre, hayatı daha renkli ve dolu dolu yaşarlar. Tıpkı Hz. Davud’un elinde yumuşayan demirin kolayca her şekle sokulması gibi, onlar da hadiseleri kolayca değerlendirip sağlıklı yorum yapabilme yeteneğine sahiptirler. Genelde sevgi dolu, neşeli ve müsamahakardırlar. Zaten iyimser ve neşeli olmak kendine güvenin bir işaretidir.

Şairlerin ve yazarların ruh asaletinden doğan fikirleri bir şelale haşmetiyle gürül gürül akar ve çorak gönülleri kana kana sular. Mümtaz Tarhan’ın ifadesiyle onlar: “Cehli örten kumaşın harıl harıl satıcılarıdır.” Her yönüyle dünya medeniyetine katkımız olduğu gibi espri açısından da, hatırı sayılır bir yerimiz vardır dünyada. Şair ve yazarlar söz ustalarıdır. Espri ise,sözün gamzesidir. Bu yazıda meşhurların hatıralarına yer vereceğiz. Bu hatıraların çoğu da nükte tarzında olduğu için zevkle okunacağını düşünüyorum.

Abdülhak Hamid’in otomobili ile Beyoğlu tarafına geçen bir dostu anlatıyor:

–Biz, direksiyonda Hamid olduğu halde Abdülhak Hamid caddesinden geçiyorduk. Baktım üstat hem iç çekiyor hem gülüyordu.

Sebebini sorunca bana dedi ki :

“– İstanbul Belediyesi benim ismimi bu caddeye vereceğine, bu caddenin bir apartmanını bana verseydi daha çok makbule geçerdi.”

Yine bir sohbette Abdülhak Hamid’e sormuşlar:

“– Efendim zenginlikle züğürtlüğün farkı nedir?” O da demiş ki:

“– Zenginin derdi bin türlü iktisadi gailesidir. Fakirin derdi de besleyemediği ailesidir. Onun için aralarında bir fark yoktur. Çünkü ikisinin de derdi çoktur.”

Meşhur yazarlarımızdan ve hemşehrimiz olan rahmetli Faik Baysal bir gün bize şu hatırasını anlattı:

“–Ben bir gün Beyoğlu’nda gezerken, bir bayan çıktı karşıma ve hayretle, “Aaa siz Faik Baysal değil misiniz?” dedi.

Ben de:

“–Olmaz olsaydım hanımefendi” dedim.

“–Neden” dedi. Dedim ki :

“–Paris’te bir roman yazarı yazdığı kitabın geliriyle bir villa satın alabilir. Ben 76 kitap yazdım. İstanbul’da bir dairenin balkonunu bile alamadım.”

Bu şaka yollu serzenişim karşısında Hanımefendi de dedi ki: “Ama olsun efendim. Sizi de bütün Türkiye tanıyor.”

Yine bir gün bir dergide çıkan yazımın telif ücretini almak üzere bankaya gitmiştim. Kimliğimi unutmuşum. Görevliye derdimi anlatırken Banka Müdürü benim adımın Faik Baysal olduğunu duymuş. Hemen geldi ve memura çıkışarak:

“– Niye zorluk çıkarıyorsun” dedi ve benim koluma girerek :

“– Aman efendim kusura bakmayın. Ne demek derhal öderiz. Lütfen buyurun bir çay içelim” diye beni odasına soktu. İzzet ikram etti ve kısa sohbetimizde benim yazar olduğumu anladı ve derhal yerinden kalkarak :

“– Nee! Yani siz şimdi keresteci Faik Baysal değil misiniz?” dedi.

Ben de hayır deyince, bana kapıyı gösterdi ve ücretimi de alamadım. Yani o zaman bir kalas olmadığıma hayıflandım.”

Yine bir gün büfe önünde kuyruk olmuş öğrencilere sordum :

“– Siz Sait Faik’i tanıyor musunuz?”

“– Evet! Hikayecidir.” dediler.

“ – Peki dedim Faik Baysal’ı tanıyor musunuz?”


Hiç ses çıkmadı, içlerinden biri:

"Ben tanıyorum” dedi.

“ – Peki kim” dedim.

“ – Bizim mahallede manavdır.” dedi. Yani bir manav da olamadık tanınmak için.

Genç Ziya Gökalp Diyarbakır’dayken dostları babasına, “artık Ziya’yı Avrupa’ya gönder, orada tahsilini tamamlasın” derler. Babası, “Avrupa’ya giderse gavur olur diye korkarım” der. “Peki ya burada kalırsa …” diye sorarlar. Babası içini çekerek şöyle cevap verir: “O zaman da eşek olur!..”

İbnülemin Mahmut Kemal edebiyat tarihcilerimizdendir. Konağında musıki faslı verilirken adı şaibeli bir çok hadiseye de karışan milletvekili sordu: “Siz burda ne çalıyorsunuz?” Bu soru üzerine İ. Mahmut Kemal şu ilginç cevabı verdi:

“Biz burada saz çalıyoruz,ya siz mecliste ne çalıyorsunuz?”

Mehmet Niyazi Özdemir anlatıyor: “Bir sempozyumda laf dönüp dolaşıp Harem’e geldi. Bir doçent hışımla konuşmaya başladı. Zavallı zenciyi alıp, hadım ediyor ve onu karının başına bekçi dikiyorsun. Karını bekle be adam. Çatık kaşlı doçent konuşmasına devam ederken yanımda oturan Batılı bir tarihçi kağıtlarını toplamaya başladı.

-Niçin acele ediyorsunuz ? Diye sormam üzerine şu cevabı verdi:

-Galiba sizde bilmediği konuda konuşmak marifet sayılıyor. Bu meslektaşa Harem ağalığını nasıl anlatmalı? Yalnız Osmanlı’ya ait bir husus değildi ve Osmanlı onları hadım etmiyordu. Harem, bu beyefendinin söylediği gibi Padişah karılarının, cariyelerinin tıkıldığı bir kümes de değildi.

Osman Gazi, Orhan Gazi dönemlerinde Harem yoktu. Peki sonra niçin kuruldu? Sebep bilinmeden, zuhurat anlaşılmaz. Ne anlatayım, nasıl anlatayım? ”


Bilindiği gibi İslam hukukunda hadımlaştırma yasaktır. Bu hadımlar Orta Afrika bölgesinden getirilip Mısır ve İstanbul’a Akdeniz limanlarından satılan insanlardır.

Necip Fazıl’a: “Özel arabanız var mı” dediler.

O da: “Olmaz olur mu? Ona en son bineceğim.” dedi.

Çıkmış olduğu mahkemelerin birinde Hakim, Üstada derki: “Bak dostum, seni bundan böyle bir daha huzurumda görmeyeceğim değil mi?” bunun üzerine, Necip Fazıl da hayretler içinde: “Hayrola Hakim Bey, yoksa istifa mı ediyorsunuz?" Diye nükteli bir cevap verir. Üstad bazı kötü insanları alçak diye nitelemenin, alçak kelimesine hakaret olduğu zira alçağın da bir seviyesinin bulunduğu, bu tür insanlara Çukur demenin daha uygun olacağı kanaatını ifade eder.Arif Nihat Asya’ya sormuşlar :


“ – Mini etek konusunda neler diyeceksiniz?”

O da şöyle cevap vermiş :

“ – Onlar diyorlar mini etek

– Ben diyorum hani etek.”


Seyrani gözleri kör olmuş bir dostuna rastlar ve hal hatır sorar. O da :

“ – Ne bileyim ben de dünyayı görecek göz kalmadı” der. Bunun üzerine Seyrani de:

“ – Üzülme dostum, zaten dünyada da bakılacak yüz kalmadı.” diye cevap verir.Mustafa Turan
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 5 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   siyasetin-kralı 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Dost
 • Mesaj sayısı: 29
 • Kayıt tarihi: 08-Temmuz 10
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


TeşekkürlerPaylaşımlar için sağolun
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"İlginç Şair Ve Yazar Hatıraları | Arif Nihat Asya'ya Sormuşlar" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (293), Google (40), Google (6), akif nihat asyanın hatıraları - Google'da Ara (6), arif nihat asya hatıraları - Google'da Ara (4), yazarların ilginç anıları - Google'da Ara (4), arif nihat asya nın anıları - Google'da Ara (3), arif nihat asya etek - Bing (3), arif nihat asya anıları - Google'da Ara (3), yazarların ilginç anıları - Google'da Ara (3), arif nihat asya nın hatıraları - Google'da Ara (3), akif nihat asya şairlik hakında ilginç hatıraları - Google'da Ara (3), arif nihat asya nın hatıraları - Google'da Ara (3), şairlerin ilginç anıları - Google'da Ara (3), arif nihat asyanın söylediği sözler - Google'da Ara (3), yazarların ilginç hayatları - Google'da Ara (3), arif nihat asya anıları - Google'da Ara (3), arif nihat asya hatıraları - Google'da Ara (3), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (2), İlginç Şair Ve Yazar Hatıraları | Arif Nihat Asya’ya Sormuşlar | Eğitim Kütüphanesi ™ Türk Edebiyatı ve Edebi Kişilikler (2), yazarların komik hayatları - Bing (2), Not Available (1), şairlerle ilgili anılar - Google Search (1), şairlerin ilginç hikayeleri - Bing (1), arif nihat asya anıları - Google\'da Ara (1), şairlerin ilginç hayatları - Google\'da Ara (1), yazarlar ve ilginç anıları - Bing (1), edebiyatçıların ilginç hikayeleri - Google\'da Ara (1), şairlerin ilginç anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), edebiyatçıların komik anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), ünlü şairlerin anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Google (1), Not Available (1), Not Available (1), edebiyatçıların komik anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), yazar ve sairler ile ilgili ilginc anilar - Google Search (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), ünlü edebiyatçıların anıları - Google\'da Ara (1), ünlü edebiyatçıların anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), ünlü edebiyatçıların anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), şair ve yazarlardan komik anıları - Google\'da Ara (1), ünlü şairlerin en ilginç anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), yazarların ilginç anıları - Bing (1), şairlerin anıları - Bing (1), Not Available (1), Not Available (1), yazarların komik anıları - Google\'da Ara (1), yazarların komik anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), şairlerin komik anıları - Google\'da Ara (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), yazarların anıları - Bing (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), Not Available (1), edebiyatçıların komik anıları - Google'da Ara (1), hayatı en ilginç olan şair - Bing (1), şaire sormuşlar komik - Google\'da Ara (1), Şair ve yazarların ilginç anıları - Google\'da Ara (1),

"İlginç Şair Ve Yazar Hatıraları | Arif Nihat Asya'ya Sormuşlar Şairler ve yazarlar pratik zekalı ve esprili insanlardır." ile Benzer Konular
Ahmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul) | Sembolizmin Öncülerinden Türk Şair - Ahmet Haşim-Hayatı Ve Şiirleri
1 Yanıt - 8.047 Görüntülenme
Ahmet Hamdi Tanpınar (d. 23 Haziran 1901 İstanbul - ö. 24 Ocak 1962 İstanbul) | Türk Romancı Ve Şair
5 Yanıt - 4.082 Görüntülenme
Bedri Rahmi Eyuboğlu (d. 1911, Görele – ö. 21 Eylül 1975, İstanbul) | Yazma, Gravür, Seramik, Heykel, Vitray, Mozaik, Hat, Serigrafi, Litografi Gibi Birçok Formlarda Eserler Üreten Dünyaca Ünlü Türk Ressam Ve Şair
5 Yanıt - 22.341 Görüntülenme | Bedri Rahmi Eyüpoğlu-Hayatı Ve Eserleri
Pratik Bakım Önerileri
0 Yanıt - 907 Görüntülenme
Nudibranch l Denizaltında İlginç Bir Canlı
0 Yanıt - 1.183 Görüntülenme | Olağanüstü Renklere Sahip, Kabuğu Olmayan...