Kadim Dostlar ™ Forum: Yöresel Tel Kırma Sanatı – Bartın | Bartın Otantiği Tel Kırma - Tel Kırma İle İlgili Özellikler – Tel Kırma Tekniği - Tel Kırma Hakkında Önemli Notlar - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Yöresel Tel Kırma Sanatı – Bartın | Bartın Otantiği Tel Kırma - Tel Kırma İle İlgili Özellikler – Tel Kırma Tekniği - Tel Kırma Hakkında Önemli Notlar Tel Kırma Örnekleri... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.713
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Yöresel Tel Kırma Sanatı – Bartın


forum

Ulusal Kültürümüzü yansıtan el sanatlarımızın en güzel örneklerinden olan Bartın yöresine ait gümüş tel kırma işlemesi araştırmalara göre 1890-1900 yılları arası ilk defa görülmüştür.İlk tel kırma işlemesini Bartın'ın Asma mahallesinde oturan katip kızı lakaplı Hatice Ağaçkıran tarafından yapıldığı sanılmaktadır.Bu nedenle tel kırma Bartın işi olarak anılmaktadır.


forum


Tel kırma işleme tekniği ile diğer nakış tekniklerinden çok farklı ve görünüşü itibari ile de göz alıcı bir işleme çeşididir.Kumaş veya tül kasnağa gerilerek özel iğnesi ile işlenir. İplik olarak kullanılan tel işleme sonunda el ile bükülerek kırılır.Bu nedenle tel kırma adını almıştır.

İlk zamanlarda tel kırma çeyiz amacıyla yatak yorgan takımlarına yastık ve kırlentlere gelin bohçasına sünnet çarşaflarına yapılmakta idi.forum


Günümüzde ise fantezi kıyafetlerde küçük ve büyük çantalarda kına örtüleri Mevlit,örtüleri,şal,fular,küçük keseler,aksesuarlarda hatta ayakkabı ve terlikte uygulanmakta.Sayılabilir özellikteki her tür nakış deseni başarı ile uygulanabilir her ne kadar siyah tül tercih ediliyor olsa da değişik renkte kumaş ve tül üzerine gümüş,altın ve bakır tel makaralarla işleme yapılabiliyor. Desenlerin işleyene göre isimlendirilmesi günümüzde de devam etmekte: Kaymaktabağı , bağda gül, asma yaprağı,sarhoş sokağı, mihrap, değirmentaşı, lalezar, çarkıfelek, süpürgeli ve kemerköprü gibi.


forum


Tel Kırma


Bartın’da ‘tel kırma’sız ev yoktur. Her evde mutlaka tel kırmaya rastlarsınız. Tel kırma işi, tüm işlemeler içinde gümüş ışıltısıyla kendini hemen fark ettirir. Elinize alınca hiç bir iplikten beklemediğiniz bir ağırlık hissedersiniz. Zira gümüş tellidir. İstenirse altın da olabilir. Ama 300 yıldır gümüşle yapılır.


forum


17. yüzyıldan bu yana Bartın’da üretilen, sadece bu iş için kullanılan el yapımı iğneyle maharetli eller işler tel kırmayı. Tel kırma daha ziyade başörtüsü veya şal olarak yapılır. Evlerde masaların, sehpaların üzerine yayılır. Perde olur, sabah ışığına karışır. Siyah veya beyaz tül üzerine özel olarak kullanılan tellerle serpme ve çiçek motifleri işlenir.

Desenlerin isimleri de var. ‘Kaymak Tabağı’ gökyüzünden düşen bir yıldızı anlatır, ‘Sarhoş Sokağı’ ismi gibi yalpalaya yalpalaya yapılır ama işleyen için zor bir motiftir. Bartın’ın temeli yumurta akıyla atılan ünlü Kemerköprü’nün adını alan motif mi dersiniz...

Çocukken dedem de, babaannem de, anlatırdı. Tarihi onlar da bilmez, “yüz yıl önceymiş” derlerdi. 100 yıl önce Bartın’a Ağustos ayında kar yağmış. Bunun üzerine örtünün dört köşesine iri güller, güllerin arasına da kar tanelerine benzer tel kırma işlenmeye başlamış. Motifin adı da, ‘Gülün Üzerine Kar Yağdı’ olmuş.

İsimleri bilinmeyen onlarca motifi var tel kırma işinin. Usta eller işliyor. Eller çalışırken, hayal gücüyle oluşturulan motifler kuşaktan kuşağa geliyor.


Tel kırma işi hiç makas kullanılmadan yapılıyor. Tel birbirine kırdırılarak ilerletiliyor. Bu nedenle adı tel kırmadır. İşin öncesinde, öyle desen çizeyim, kopyalama yapayım gibi kolaycılık yok. En zorunu düşünün. Yani tam anlamıyla el emeği, göz nuru... Sabır ve dikkat gerekiyor.

Desenin bir yerinde bir iplik atlandı mı, hata, işleme bittikten sonra ortaya çıkıyor. Tel kırmanın önü ya da arkası yoktur. Yani her iki tarafı da kullanılır.


Kaynak: bartinhalkeğitim.gov.tr

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 14 Ağustos 2015 Cuma - 08:15
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.713
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Bartın Otantiği Tel Kırma


forum


Bartın isi Tel Kırma'nın gelişimine ilişkin bilgiler somut verilerin ve yazılı kaynakların kısırlığı yüzünden oldukça yetersizdir. Araştırmalara göre 1890-1900 yılları arasında ilk defa görülmüş olup ilk tel kırma işinin Bartın'ın Asma mahallesinde oturan ve Katip kızı adıyla anılan Hatice Ağaçkıran tarafından yapıldığı sanılmaktadır.


forum


Tel Kırma, yöre halkının kendine özgü sanat anlayışı ile yoğrulup yörenin vazgeçilmez bir otantiği haline gel mistir. Tel Kırma halk arasında çok güzel çağrışımlarla Halk Ozanlarının mısralarında yöresel yaşantılarını dile getirmiştir. Tel Kırma yöre halkının zevkini, düşüncesini, duygularını ve doğayla bütünleşmesini günümüze taşımıştır. Zamanla iç ve dış turizmin gelişmesi sonucu yöreye gelen yerli ve yabancı turistlerin Tel Kırmaya büyük ilgi gösterdikleri görülmüştür. Tel Kırma, kompozisyon ve desenlerinde 18. ve 19. y.y ilk örneklerinden başlayarak sürekli değişme görülmektedir. Bir çok yerde olduğu gibi Bartın'da da evlenme çok önceleri mahalli geleneklere göre yapılırdı. Bartın'ın mahalli düğün kıyafetlerini giymiş genç kızlar, gelin evinde tertip edilmiş yüksek bir yere yan yana oturup mahalli kıyafetlerini sergilerlerdi. Kızların giydikleri elbiseleri uskufa, yelek, şalvar, çatku ve kepten ibarettir. Uskufa -yelek belden üstünü örter ve işlemelidir. Kızın başını örten tel yazmasıdır.

Tel Kırma işi ilk zamanlar çarşaf, kırlent, yastık örtüsü, bohça, karyola örtüsü ve çeşitli örtüler üzerine işlenmekteydi. Günümüzde ise bulunduğu ve kullanıldığı ortama mistik bir hava veren Tel Kırma işi yaygınlaşıp gelişerek şal, gece çantası, başörtüsü, fular, yatak örtüsü, oda takımı, gözlük kılıfı, mendil, abajur, pano ve giysi aksesuarları gibi çeşitli ürünlerde uygulanmaktadır.

Tel Kırma işi ilk zamanlar çarşaf, kırlent, yastık örtüsü, bohça, karyola örtüsü ve çeşitli örtüler üzerine işlenmekteydi. Günümüzde ise bulunduğu ve kullanıldığı ortama mistik bir hava veren Tel Kırma işi yaygınlaşıp gelişerek şal, gece çantası, başörtüsü, fular, yatak örtüsü, oda takımı, gözlük kılıfı, mendil, abajur, pano ve giysi aksesuarları gibi çeşitli ürünlerde uygulanmaktadır.


forum


Tel Kırma İle İlgili Özellikler


Kumaş Özelliği: Tel kırma motifleri, üzerine işlendikleri kumaşın kullanım alanına göre farklılık göstermektedir. Az yıkanan, ipliği sayılabilen kumaşlar tercih edilir, (şifon. tül, Ödemiş ipeği, tafta, kıl tela, yöresel özellik taşı yan kumaşlar)

Tel Özelliği: Madensel teller makinelerden geçirilerek şerit haline getirilir. Hakiki altın ve gümüşten yapıldığı gibi gümüş üzerine altın, bakır üzerine gümüş kaplayarak yapılanları da vardır. Günümüzde gümüş, bakır ve altın renginde teller bulunmaktadır.

İğne Özelliği: Tel kırma iğnesi özeldir. 2,5 - 3 cm boyunda yassı bir iğnedir. Telin geçebilmesi için baş kısmı geniş (3-4 mm) olup uca doğru incelmektedir. İki delikli olanları da vardır. İğne kenarlıklarının keskin olması kumaşı yırtabileceğinden kullanılacak iğnelerin kenarlarının keskin olmamasına dikkat edilmelidir. İğneler gümüş ve pirinçten yapılır.

Desen Özelliği: Tel kırma işlemelerinde dantel, kanava, hesap işi, girintisi-çıkıntısı az olan desenlerinden faydalanılır. Tel Kırma İşinde kullanılan motifleri şu şekilde sıralamak mümkündür. Bitkisel motiflerde; gül ve yaprağı, lale, karanfil v.b. çiçek motifleri, "S" kıvrım dallar, asma yaprağı v.b. yaprak motifleri, geometrik motiflerde; baklava, üçgen, dörtgen, yıldız v.b. formlu motifler kullanılmıştır.

Renk Özelliği: Başlı başına tek renk telle işlenebileceği gibi, renkli telle/i bir arada kullanarak motiflerin daha canlı hale getirilmesi mümkündür.

Deseni Kumaşa Geçirme Özelliği: Tüle işlerken desen önce kareli veya milimetrik kağıda dökülür. Kumaşa sayarak geçirilebileceği gibi, açık renk kumaşlarda koyu renk, koyu renk kumaşlarda açık renk kalemle noktalama yapılarak desen çıkarılması mümkündür.


Telin İğneye Geçirilme Özelliği:

• İğnenin sivri ucunu aşağı doğru tutun,
• Tel üst delikten geçirilir (iğne iki delikli ise)
• İkinci deliğe kadar kıvrılır,


Tel Kırmanın Yapılış Özelliği: Kumaş ütülenir, yerleştir me yapılacak yere göre teğel alınır, kasnak bezleri dikilir veya dikilmeden kasnağın altına konularak gerilir. Çizdiğiniz desen özelliğine göre işlemeye geçilir. İşleme ler artı puan-çarpı puan olarak işlenir.

Kenar Temizleme Özelliği: Kenar temizleme kumaşın ve işin özelliğine göre yapılır. İğne oyası, filkete oyası, makra me bağlayarak, köşe çevirerek yapılabilir.


forum


İşlem Basamakları


Telin bükülmemesi için kısa kes ve tırnakla değil, parmaklar arasında düzelt.

1- İğneyi tülün deliğine batır. (Üstten alta doğru.)

2- Arada bir delik bırakarak iğneyi tülün yüzüne çık; (1. işlemde gösterilmiştir.)

3- Telin serbest ucunu tülün yüz tarafına boy kadar kıvır. Tırnağınla üzerine bastır.

4- İlk geçirilen delikten iğneyi tekrar tülün altına geçir. Dikey hattın sol yanının çık. Tırnağınla bastır.(2.ve 3. işlemler)

5- Dikey hattın alt delikten tekrar yüzeye çık. (4. işlem)

6- Soldan sağa yaptığın yatay hattın altından geçir. (5. işlem)

7- Telin alt ucundan hafifçe çekerek yatay hattı yerleştir 4* l5'em ve tırnağınla bastır.

8- Teli geriye bükerek bastır ve ileri geri hareket ettirerek teli kopar.

9- Tırnağınla bastırarak telin iyice yerleşmesini sağla.

10- işlem bittiğinde (+) şekli görülecektir. (6. işlem)


forum


Tel Kırma Hakkında Önemli Notlar


1-
Dışı plastik içi metal yaylı kasnak (Tül için)

2- Vidalı veya vidasız ağaç kasnak (Narin kumaşlar)

3- Narin kumaşlar ve tül için kasnak bezi kullanılır,

4- Boyu uzun, eni dar iğne seçimine dikkat edilmeli,

5- Telin oksitlenmemesi için nem ve rutubetli ortamdan

6- İşlerken ellerin kuru ve temiz olması,

7- Telin kuru bir bezle silinip ve işlenmesi,

8- Telin kıvrılmaması için tırnakla değil parmakla düzleş-

9- İşlemeye başlamadan önce tülün gözeneklerinin düzgün olduğunu kontrol etmek için teğel alınması,

10- Tel kırma işlerken makas kullanılmaması

11- Biten işin düz bir yere yayarak tersinden üzerine beyaz bir kağıt koyarak ütülenmesi,

12- Yıkama işlemi için soğuk su içine şampuan dökerek çitilenmeden yıkayıp bol suda durulanması, ıslak bekletilmeden havlu üstünde kurutulması,

13-
Ürünün korunması için bohça içinde rutubetsiz bir yerde saklanması.


İşlem Tekniğiforum


Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Yöresel Tel Kırma Sanatı – Bartın | Bartın Otantiği Tel Kırma - Tel Kırma İle İlgili Özellikler – Tel Kırma Tekniği - Tel Kırma Hakkında Önemli Notlar" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

tel kırma örnekleri - Google'da Ara (52), tel kırma modelleri - Google'da Ara (20), tel kırma modelleri - Google'da Ara (12), bartın tel kırma - Google'da Ara (10), TEL KIRMA MODELLERİ GÖRSELLER - Google'da Ara (8), tel kırma modelleri - Google'da Ara (6), TEL KIRMA İLE ATATÜRK'ÜN İMZASI - Google'da Ara (5), bartın tel kırma çeşitleri - Bing (5), Google Custom Search (4), (1) tel kırma başörtüsü modelleri - Web Search Results (4), Arama V9 (4), tel kırma tepsi - Google'da Ara (4), tel kırma kına örtüsü - Google'da Ara (4), tel kırma kına başörtüsü - Google'da Ara (4), uzman tv tel kirma - Bing (3), bartın tel kırma modelleri - Google'da Ara (3), bartın tel kırma kitabı - Google'da Ara (3), 2010 bartın tel kırma modelleri - Google'da Ara (3), tel kırma tepsi - Google'da Ara (3), kıram şanti nasıl yapılır - Google'da Ara (3), telkırma kitabi aralık sayısı - Google'da Ara (3), Arama Govome (2), kırma tel ile atatürk resmi nasıl işlenir | blekko (2), tel kırma örnekleri görseller - Bing (2), telkırma tepsi örtüsü çeşitleri - Bing (2), tel kırma görseller - Bing (2), gümüş tel işlemeler - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), (1) çarkıfelek fox tv bartın - Web Search Results (1), bartın tel kırma çeşitleri - Bing (1), TEL KIRMA kitabı - Google Search (1), (1) bartın tel kırma tepsi içi örnekleri - Web Search Results (1), tel kırma nasıl yapılır uzman tv - Google\'da Ara (1), (1) TEL KIRMA KINA BAŞ ÖRTÜSÜ - Web Search Results (1), tel kırma fular - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), tel kırma nasıl yapılır uzman tv - Google\'da Ara (1), tel kırma modelleri görsel - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), bartın el kırması modeleri - Bing (1), tel kırma nasıl yapılır anlatımlı - Bing (1), tel kırma atatürk imzası - Bing (1), yıldız şeklinde tel kırma modelleri - Bing (1), tel kirma tepsi nasil yapilir - Google\'da Ara (1), Bing : Tel kırma cıcek motifi yapımı (1), tel kirma nasil yapilir uzman tv - Bing (1), http://img154.imageshack.us/img154/4363/telkirma27cv.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), http://img154.imageshack.us/img154/4363/telkirma27cv.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), http://img154.imageshack.us/img154/4363/telkirma27cv.jpg için Google Görsel Sonuçları (1), tel kirma sanati - Bing (1), tel kirma sanati - Bing (1), tel kirma nasil yapilir uzman tv - Bing (1), (1) tel kırma teknik kitabı - Web Search Results (1), tel kırma nasıl yapılır video anlatımlı - Bing (1), (1) tel kırma tabloları - Web Search Results (1), bartin isi tel kirma - Google\'da Ara (1), bartın tel kırma tepsi örnekleri - Bing (1), tel kırma fular - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), bartın tel kırma modelleri - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), atatürk tel kırma desenleri - Google\'da Ara (1), tel kırma atatürk portresi model kitapları - Google\'da Ara (1), tel kırma atatürk imzası - Google\'da Ara (1), Web Search Results (1), tel kırma atatürk - Bing (1), uzmantv tel kırma anlatımı - Google\'da Ara (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), tel kırma sanatı - Bing (1), tel kırma kitabı - Bing (1), tel kırma fular modelleri - Google'da Ara (1), tel kırma görseller - Bing (1), google tel kırma - Bing (1), tel kırma işi görseller - Bing (1), bartın telkırma tepsi örnekleri - Google\'da Ara (1), tel kırma ile ilgili tez bilgileri - Bing (1), tel kırma nasıl yapılır uzman tv - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), mevlit baş örtüleri - Bing (1), (1) tel kırma tepsi modelleri - Web Search Results (1), Arama V9 (1), (1) tel kırma tepsi örtüsü modelleri görseller - Web Search Results (1), bartın tel kırma çeşitleri - Bing (1), Arama V9 (1), tel kırma atatürk modelleri - Google\'da Ara (1), uzmantv tel kırma yapılışı - Google\'da Ara (1), (1) bartın tel kırma tepsi örnekleri - Web Search Results (1), tel kırma nasıl yapılır videoları - Bing (1), bartın tel kırma görseller - Bing (1), tel kırma modelleri - Bing (1),

"Yöresel Tel Kırma Sanatı – Bartın | Bartın Otantiği Tel Kırma - Tel Kırma İle İlgili Özellikler – Tel Kırma Tekniği - Tel Kırma Hakkında Önemli Notlar Tel Kırma Örnekleri..." ile Benzer Konular
Annesinin Ölümü İle İlgili Gördüğü Rüya | Açıklanamayan Garip Olaylar
1 Yanıt - 9.891 Görüntülenme | “Annem öldü mü?”
Eğitimde Askerlik Tecili İle İlgili Sorunlarınız
42 Yanıt - 34.661 Görüntülenme | Sorun Cevaplayalım
Bonsai Sanatı - Minik Ağaçlar | Tepsi Ya Da Tabakta Yetiştirilen Bitki - Bonsai Nasıl Yetiştirilir? Bonsai'ye Uygun Yerli Ağaç Türleri - Bonsai Teknikleri Ve Stilleri - Bonsai Hastalıkları
31 Yanıt - 96.705 Görüntülenme
Sporu Seven Atatürk | Atatürk'ün Spor İle İlgili Resimleri
3 Yanıt - 50.221 Görüntülenme
Önemli Olan Anı Yakalamak
2 Yanıt - 1.733 Görüntülenme