Kadim Dostlar ™ Forum: Halk Oyunları | Silifke Yöresi - Dansların Teknik Özellikleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Halk Oyunları | Silifke Yöresi - Dansların Teknik Özellikleri Silifkenin Yoğurdu - Keklik... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Halk Oyunları - Silifke Yöresi


Silifke, Kaşık Oyunları bölgesi içinde bulunmaktadır.Silifke'nin hemen hemen bütün oyunları kaşıkla oynanmaktadır. Halk oyunları üzerinde, otuz kırk sene önce ilk araştırmalar yapıldıgında karşılıklı iki sıra halinde oynanan karşılamalar yoktu. Son zamanlarda karşılıklı iki sıra haline dönüşmüş karşılamalara da rastlanmaktadır. Anadolu’nun Akdenize açılan kesimlerinde oynanan danslarda Anadolu insanının günlük yaşamı çeşitli safhalarıyla anlatılmaktadır. Danslar hareketli,canlı ve neşelidir. Oyunların çogu Davul ve Klarnet eşliginde sürdürülmektedir. Ritim sazı olarak Koltuk davulu, Şişe ve Fincan kullanıldıgı da rastlanmıştır.Oyunlar Türkiye'nin Akdeniz kıyılarına aittir. Kız ve erkekler karışık oynanır. Oyuncuların her iki elinde kaşık vardır. Bir elde iki kaşık bulunur. Kaşıklar ritm vermek içinde kullanılır.


forum


Dansların Teknik Özellikleri:

Çaya vardım zeybeği (türkülü, kadın erkek karışık), Eski Mengi (dinsel dans, kadın-erkek karışık), Keklik (türkülü-erkek, tek, toplu), Keklik mengisi (dinsel, karışık, türkülü), Kıbrıs zeybeği ( erkek, tek, toplu), Köroğlu (erkek, tek, toplu, türkülü, bıçaklı), portakal zeybeği (tek, toplu, zeybek, türkülü), Silifkenin yoğurdu (karışık, türkülü, toplu), Silifke Zeybeği ( türkülü, erkek, tek), Tımbıllı (türkülü, karışık, toplu), Yayla yolları (türkülü, karışık), yeni mengi (dinsel, kadın erkek karma)

OYUN ÇEŞİTLERİ:

Çaya Vardım Zeybeği, Keklik, Kıbrıs Zeybeği, Portakal zeybeği, Silifke'nin yoğurdu, Silifke zeybeği, Tek Zeybek, Tımbıllı, Yayla yolları, Gerali, Her yanı elmas, Zeytin dalları, Silifke'nin koşması, Türkmen kızı, Mandilli, Şerif hanım, Köroğlu, Kerem. Ayrıca, dinsel içerikli olarak, Tahtacı Türkmenler arasında yapılan Eski mengi, Yeni mengi, Keklik mengisi akla gelen danslardır.

Keklik:

Keklik dansının anlamı ile ilgili olarak, üç değişik varyant bulunmaktadır.Kekliğin sekişi, kanat çırpışı, ötüşü, gerdan kırışı, zıplayışı anlatılır. Kekliğin taklididir.Keklik, insan olur, bir çalının dibinden çıkar. Kaşıklar kanat olur, ayaklar seker. Bir av doğa oyunudur.Avcıdan kaçan kekliğin taklididir.
Kıbrıs Zeybeği: Coğrafi, ekonomik ve iktisadi koşullarla bağlantılı olarak, Kıbrıs'ta bilinen bu dans Silifke'ye taşınmış ve sevilmiştir. Çok hareketli bir zeybektir.

Portakal Zeybeği:

Silifke narenciye bölgesi olduğundan, portakal oyunlara ilham kaynağı olmuştur. Portakal toplanırken, karşılıklı türküler söylenir ve portakalın toplanması, yere düşüp yuvarlanmasın anlatılır. Aldığı isim maddesel anlamda değil mecazi anlamdadır. Türkülerimizin genel olarak sözlerinde geçen meyve adları, sevgililerin; yanaklarına, dudaklarına, gözlerine, göğüslerine benzetildiği için bu zeybekte de sevgililerin göğsü portakala benzetilmiştir. Dolayısıyla ege'den Güney'e doğru yayılan zeybekler, Ege'deki kahramanlık öğesini Güney de aşk öğesiyle yumuşatmıştır.

Silifkenin Yoğurdu:

Bu dans eski bir türkmen-yörük dansıdır. Kadın erkek, karşılık oynar. Silifke ekonomisinde hayvancılığın yeri önemlidir. Oyunun başından sonuna dek, yoğurdun üretimini gözlemek olasıdır. Yoğurt, Türkmen yaşantısında önemli yeri olan yiyecektir. Türkmenler, eski dönemlerde yoğurt yapar bunu satarlardı. Günlük yaşama girerek baş yiyecek olan yoğurt, türkü ve oyun olarak gelmiş günümüze. Yoğurt, Türkmen için geçim kaynağı olması nedeniyle büyük bir saygınlığa sahiptir. Bu saygınlık da Türkmenleri, yoğurdun bereketi için oyun oynamaya yöneltmiştir.

Yayla Yolları:

Kışın bitimi ilkbaharın gelişiyle sahilin sıcağından, rutubetinden kaçıp yaylaya-serinliğe kuru havaya çıkan Türkmenleri anlatır. Toroslarda yaşayan Türkmenlerin Ortaasya kökenli danslarından biridir. Obaların, göç alemlerini anlatır. Ali Rıza Yalman'ın Cenupta Türkmen Oymakları isimli kitabında, özellikle bir yaylaya göç hazırlığının nasıl yapıldığı ayrıntılı bir biçimde kayıtlara geçirilmiştir.
Türkmen Kızı: Eski Türklerin kıtlıktan bolluğa kavuşma törenlerini canlandıran bir oyundur. Türkmen kızlarını günlük yaşamı burada gözlenir.
Sallama: Yaylaya çıkan gençlerin gül bahçelerinde birlikte eğlenmelirini aylatır. Daire şeklinde oynanır.

Ger Ali (Ham Çökelek):

Taşeli bölgesinin uzak dağ köyünde GERALİ isminde bir kişi yaşıyormuş. Gerali'yi herkes sever, sayar ve tanırmış. Gerali sonradan kendini ortaya atmış, bir müddet eşkiyalık yapmış, daha sonra Gerali, köyünden bir kızla evlenmiş. Anası, Babası; Acaba oğlumuz yola gelir, eşkiyalığı bırakır da dürüst bir insan olur mu? düşüncesiyle oğullarını evermişler. Gerali bir müddet Hediye isimli kızla yaşar. Aradan 2-3 ay geçer. Gerali, Hediye'nin üstüne bir kız daha alır. Böylece iki kadınla evlenir. İkinci karısının adı Duduya'dır. Gerali bu hanımlarıyla yaşar gider. Zaman ilerledikçe, yaşam koşulları güçleşir ve hanımlarla geçinemez, eksiklerine yetmez. Birine 3m kumaş alırsa, öteki bayramlık ister dururmuş. Gerali dayanamaz olmuş ve sonunda işi oyuna, türküye dökmüş. Döne döne oynamaya başlamış.

Oyunlara eşlik eden müzik aletleri şunlardır:

Davul, Klarnet Şişe Keman Bağlama Kaşık

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 10 Ağustos 2015 Pazartesi - 09:41
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.629
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Halk Oyunları | Silifke Yöresi - Dansların Teknik Özellikleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

akdenizin oyunları - Google'da Ara (37), halk oyunları ile ilgili şiir - Google'da Ara (29), silifkenin yoğurdunun hikayesi - Google'da Ara (24), silifke oyunu - Google'da Ara (21), silifke yöresi şarkıları - Google'da Ara (20), akdenizin halk oyunları - Google'da Ara (17), silifke yöresi türküleri - Google'da Ara (16), silifkeye ait türküler - Google'da Ara (15), silifke oyunları - Google'da Ara (15), EGE YÖRESİ İLE İLGİLİ ŞİİRLER - Google'da Ara (13), Silifke yöresine ait halk oyunları - Google'da Ara (13), folkor oyunu nasıl oynanır - Google'da Ara (13), silifke yöresinin şarkıları - Google'da Ara (11), akdenizin oyunları - Google'da Ara (11), akdeniz yöresine ait türküler ve hikayeleri - Google'da Ara (11), akdenizin tarihi bölgeleri - Bing (11), halk oyunları ile ilgili şiirler - Google'da Ara (11), silifkenin yoğurdu halk oyunu - Google'da Ara (10), silifke şarkısı - Google'da Ara (10), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (10), akdeniz yöresine ait halk oyunları - Google'da Ara (10), Silifke yöresine ait türküler - Google'da Ara (10), silifke oyunları - Google'da Ara (10), mersin yöresi halk oyunları - Google'da Ara (9), silifke yöresi keklik indir - Google'da Ara (9), akdeniz yöresine ait maniler - Google'da Ara (9), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (8), silifke yöresi müzikleri - Google'da Ara (8), silifkenin yoğurdunun hikayesini - Google'da Ara (8), silifke yöresine ait hikayeler - Google'da Ara (7), silifkenin yoğurdunun hikayesi - Google'da Ara (7), silifke oyunları - Google'da Ara (7), silifkenin yoğurdu dinle - Bing (7), akdenizin halk oyunu - Google'da Ara (7), silifkenin yöreleri - Google'da Ara (7), silifke yöresi halk oyunlarının tarihi - Google'da Ara (7), akdenizle ilgili şiir - Google'da Ara (7), silifke yöresi halk oyunları video - Google'da Ara (7), akdeniz yöresi şarkıları - Google'da Ara (7), egeye ait türküler - Google'da Ara (6), silifke yöresi şarkılar - Google'da Ara (6), silifke halk oyunları izle - Google'da Ara (6), silifkenin yoğurdunun sözleri - Google'da Ara (6), eski dostlar şarkısının yöresi nedir? - Google'da Ara (6), türkmen kızı silifke türküsü indir - Google'da Ara (5), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (5), mersin yöresi oyunları - Google'da Ara (5), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (5), silifke türküleri türkmen kızı indir - Google'da Ara (5), silifkenin yöresi - Google'da Ara (5), silifke yöresi türküleri - Google'da Ara (5), akdenizin yöresel türküleri - Google'da Ara (5), silifkenin oyunları - Google'da Ara (5), silifkenin yoğurdu türküsünün hikayesi - Google'da Ara (5), karaman yöresine ait türküler ve halk oyunları - Google'da Ara (5), halk oyunları ile ilgili şiirler - Google'da Ara (5), silifke türküleri indir - Google'da Ara (5), akdeniz yöresine ait oyunlar - Google'da Ara (5), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (4), akdenız yöresinin müzikler - Google'da Ara (4), Bing: silifke oyununun müziği (4), akdeniz yöresi oyunları - Google'da Ara (4), Silifke türkmen kızı halk oyunu hikayesi - Google'da Ara (4), Bing: silifkenin yoğurdu oyunu (4), silifke yörelerinin halk oyunları - Google'da Ara (4), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (4), silifkenin yogurdu halk oyunu - Google'da Ara (4), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (4), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (4), ham çökelek videosu - Bing (4), silifke manileri - Google'da Ara (4), akdenizin yöreleri - Google'da Ara (4), türkiyenin yöresel oyunları - Google'da Ara (4), silifkenin kültürü - Bing (4), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (4), karaman yöreleri ve halk oyunları - Google'da Ara (4), silifke oyunu izle - Google'da Ara (4), ham çökelek oyununun videosunu izle - Bing (4), mersin yöresine ait şarkı ve türküler - Google'da Ara (4), silifkenin yoğurdu halk oyunu - Google'da Ara (3), akdeniz yöresinin oynama yöresi - Bing (3), Türkmen Kızı Türküsüoyunu görüntülü - Bing (3), silifke yöresinin müziklERİ - Google'da Ara (3), silifke yöresi ham çökelek - Google'da Ara (3), Bing: silifke oyununun müziği (3), mersin yöresinde söylenen türküler - Google'da Ara (3), SİLİFKENİN YOĞURDU VİDEOSU - Bing (3), türkmen kızı halk oyunu izle - Google'da Ara (3), mersin çocuk yöresel oyunları - Bing (3), silifke yöresi halk oyunu türküleri - Google'da Ara (3), silifkeninyoğurdu oyununu indir - Google Search (3), silifke halk oyunları izle - Google'da Ara (3), silifke yöresine ait olan ham çökeleğin hikayesi - Google'da Ara (3), gerali türküsünün hikayesi - Bing (3), silifke halk oyunları izle - Google'da Ara (3), akdenizin yöreleri - Google'da Ara (3), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (3), silifkenin yoğurdu hikayesi - Google'da Ara (3), akdeniz şarkısına ait türküler ve hikayeleri - Google'da Ara (3), mersin yöresine ait türküler - Google'da Ara (3),

"Halk Oyunları | Silifke Yöresi - Dansların Teknik Özellikleri Silifkenin Yoğurdu - Keklik..." ile Benzer Konular
Bayanlar Teknik Direktör Olursa
2 Yanıt - 875 Görüntülenme | 3-5-2 yerine Haroşe Oynatırlar
Kabe | Kabe'nin Diğer İsimleri - Fiziksel Özellikleri - Konumu - İnşaat Tarihi - Kabe'nin Örtüsü - Kabe'nin Kapısı Ve Anahtarı
14 Yanıt - 63.934 Görüntülenme | Kabe'nin Yeniden İmarı Ve Peygamberimizin Hakemliği
Kadim Dostlar ™ Şans Oyunları Piyangosu | Her Pazartesi
11 Yanıt - 2.739 Görüntülenme
İlk Türk Otomobili - Devrim | Türkiye'de Otomobil - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel'in Talimatı İle Üretilen Türkiye'nin İlk Otomobili Devrim'in Hikayesi - Teknik Özellikleri
6 Yanıt - 7.750 Görüntülenme | www.devrimarabasi.com
Burçlar ve Özellikleri..
4 Yanıt - 4.360 Görüntülenme