Kadim Dostlar ™ Forum: Türkiye'de Evlenme Gelenekleri | Görücülük, Dünürcülük, Kız İsteme - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Türkiye'de Evlenme Gelenekleri | Görücülük, Dünürcülük, Kız İsteme Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.683
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Türkiye'de Evlenme Gelenekleri | Görücülük, Dünürcülük, Kız İsteme


Yaşamın temel dönüm noktalarından biri olan evlenme,hem kadın ve erkeğin yaşamını birleştirmesi açısından bireysel;hem de aile ve akrabalık bağlarının kurulması açısından toplumsal bir olgudur.

Özellikle küçük köy topluluklarında düğün,köyün tamamını içine alan bir faaliyet olması nedeniyle bir “bayram” anlamı kazanır. Evliliğin aşamaları sırasında yapılan törenlerin bazıları yeme-içme,eğlence havası içinde geçerken,bazıları “ağıt” görünümündedir.

Evliliğin tümünü içine alan töre ve törenlerin sergilendiği aşamalar şöyle sıralanabilir:A) Düğün öncesi

1) Görücülük,dünürcülük,kız isteme
2.a) Söz kesme
b) Şerbet
3) Nişan
4) Düğün okuntusu

5) Çeyizin gitmesi ve sergilenmesi
6) Gelin hamamı

B)Düğün

1) Kına gecesi
a) Kız kınası
b) Oğlan kınası
2) Gelin alma
3) Nikah
4) Gerdek
5) Gerdek ertesi

C)Düğün sonrası uygulamaları

Evlilik kararının verilmesinden sonra yapılacak ilk iş damat adayı için eş seçimidir. Özellikle geleneksel kesimde eş seçimi öncelikle erkeğin anne-babasının öncülüğünde yapılırdı.Son zamanlarda bu durumun yavaş yavaş değişmeye başladığı görülmektedir.Gençler ya doğrudan kendileri tanımak suretiyle evleneceği kişileri seçmekte ya da hep birlikte karar verilerek uygun eş seçilmektedir.

Görücü usulü olarak literatüre geçmiş olan evlilik türünde önce erkeğin annesi ve aileye yakın kadınlar kız tarafına giderek kızı görürler. Kız beğenildikten sonra damada gösterilir,o da beğenirse kızın istenmesine karar verilir.

Kız evine gidilerek kızın babasından istenmesine dünürlük, dünürlüğe gitme, elçiliğe gitme gibi isimler verilir. Ailenin ileri gelen kadınları ve erkekleri daha önce belirlenmiş olan hayırlı bir günde (genellikle Perşembe ve Pazar günleri uğurlu gün sayılır) kızı Allah’ın emri peygamberin kavliyle ailesinden istemek üzere giderler.

Ancak kız evi biraz da naz evi olması nedeniyle ilk istemede kız verilmez. Birkaç defa daha kız istendikten sonra, kız evi yeterince düşündükten sonra olumlu cevabı oğlan tarafına bildirir.Böylece karar verildiği için söz kesilmiş olur. Tarafların isteğine göre bazen aynı gün gelin damada nişan yüzükleri de takılır,bazen de ayrıca düzenlenecek nişan töreninde bu işlem gerçekleştirilir.Söz kesildikten yaygın bir gelenek olarak arada tatlılığı sağlamak dileğiyle şerbet içilir.Şerbetin içilmesi artık kızın kesin verildiği ve evlilik kararının kesinleştiği anlamına gelir.Ayrıca söz kesme sırasında aileler nişan ve düğün tarihleri, alınacak eşyalar ya da başlık parası miktarı gibi konuşmalar da yaparlar.

Her iki taraf da hazırlıklarını tamamladıktan sonra kız evinde daha çok kadınların katılımıyla nişan töreni yapılır.Erkek tarafı gelin için alınan takıları takar ve diğer hediyeleri verir;karşılığında kız tarafı da hediyeler verir.

Nişan töreni isteğe bağlı olarak yemekli de olabilir.Eğlencelerle bu mutlu olay aynı zamanda kutlanmış olur.Nişan,hem evliliğe atılan bir adım,hem de her iki taraf için bir tanışma ve uyum,düğün için kararlaştırılan sürenin başlangıcı anlamlarına gelmektedir.Eğer taraflar arasında herhangi bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa nişan bozulabilir.Ancak bu, hiçbir zaman tercih edilen bir durum değildir.

Bundan sonra düğün aşaması gelmektedir.Öncelikle çevredeki insanların düğüne çağrılması gerekmektedir.Düğüne çağrı aşamasında son zamanlarda daha az uygulanan bir gelenek de köyde bulunan kişilere “okuntu” dağıtmaktır.

Okuntu için bir anlamda düğün davetiyesidir demek mümkündür.Bunun için uygun bir kişi görevlendirilir ve bu kişi köyü dolaşarak okuntuyu dağıtır.


Okuntu, daha önceden hazırlanmış bir parça kumaş,bir mendil,bir yazma gibi hediyeler olabileceği gibi, şeker, börek gibi yiyecek türünden şeyler de olabilir.Bunlar düğün okuntusu olarak dağıtılırken misafirler düğüne davet edilmiş olur.

Masallarda her ne kadar kırk gün kırk gece süren düğünlerden söz edilse de, Anadolu’da düğünler genellikle üç gün sürmektedir.Son zamanlarda ise yalnız hafta sonları olan iki günlük düğünler hem ekonomik hem de sosyal açıdan tercih edilmektedir.

Evlenme olayının temelini teşkil eden düğün de iki ana bölümden oluşmaktadır:a)Kına gecesi
b)Gelin alma


Düğünden bir gün önce kız evinde ve oğlan evinde yapılan törene kına gecesi denir.Kına gecesi her iki tarafta da yapılabilir, ama yoğun olarak ve daha detaylı bir biçimde kız evinde kadınlar arasında yapılır.
Kına gecesinin yapılacağı gün erken bir saatte erkek evinin çatısına bayrak asılır.Bayrak, özel olarak seçilen bayraktar tarafından, kalabalık grubun da eşliğiyle eğlencelerle toplu olarak asılır.Bazı yerlerde bu eğlence sırasında “bayrak ekmeği” denilen yemek orada bulunanlara ikram edilir. Bayrağın asılması düğünün başladığının resmen ilan edilmesi demektir.Kına gecesinin olduğu gün ya da birkaç gün öncesinde gelinin çeyizleri kız evinden alınır,oğlan evine getirilerek gelinin odası hazırlanır.Gelinin çeyizleri bazen düğünden birkaç gün önce kız evinde, bazen de düğün ve sonrasında oğlan evinde sergilenerek misafirlere gösterilir.

Çeyiz kız evinden alınırken bir kişinin sandığın üstüne oturarak bahşiş istemesi oldukça yaygın olarak rastlanan geleneklerdendir.Kına gecesinin olduğu gün aynı zamanda günün erken bir saatinde erkek tarafından bir grup kadın,o gece yakılacak kınayı, gelinin giysilerini ve misafirlere ikram edilecek yiyecekleri eğlencelerle kız evine götürürler.
Kına gecesinde kız evinde toplanan kadınlar bir süre eğlendikten sonra, açıklı türküler söyleyerek gelini ağlatmaya çalışırlar. Daha önceden suyla yoğrulan kına bir tepsi içerisinde etrafına mumlar dizili şekilde ortaya getirilir.Bazı yerlerde önce geline kına yakıldıktan sonra misafirlere de kına dağıtılır;bazı yerlerde de o sırada orada bulunanlara kına dağıtıldıktan sonra herkes gittikten sonra geline kına yakılır. İsteğe bağlı olarak gelinin ellerine,ayaklarına ve saçına da kına yakıldığı olur.

Genellikle kınanın yoğrulması, dağıtımı ve geline kına yakılması işlerinde “başı bütün” olarak adlandırılan mutlu evlilik sürdüren bir kadının görevlendirilmesine dikkat edilir. Gelinin bir eline kadın,bir eline de genç kız kınayı koyar.Kına yakılmadan önce gelinin avuç içine bozuk para ya da altın konur.
Kına gecesinin ertesi günü hem gelin alma günü hem de esas düğün günüdür.Her iki tarafta da konuklara yemek ikram edilir, genellikle davul-zurna eşliğinde eğlenceler yapılır.Gelin alma günü erken saatlerde oğlan evinde damat tıraşı, güvey giydirme gibi adlar alan törenler yapılır.Kız evinde de gelinin hazırlanması söz konusudur.


Bunun için köylerde her zaman bütün düğünlerde görev alan, genellikle düğün yemeğini de hazırlayan aşçı kadınlar görevlendirilir. O gün oğlan tarafından konuklar toplanarak kız evine gelin almaya gelirler. Gelin evden çıkarken erkek kardeşi ya da amcası tarafından beline gayret kemeri de denen kırmızı kuşak bağlanır.

Gelin ailesiyle vedalaştıktan sonra hayır dualarla,bazen ilahilerle bazen de davul-zurna eşliğinde eğlencelerle evden çıkarılır.Gelin evden ayrılırken geride kalan bekar arkadaşları da evlenebilsin diye birtakım şeyler yapar.

Örneğin, henüz bitmemiş bir çorabı sökerek evden çıkar ki,diğer kızlar da çorap söküğü gibi evlenebilsinler...Gelin baba evinden çıkarken olsun oğlan evinin kapısından girerken olsun evliliğin yolunda gitmesi,çiftin mutlu olmasını sağlamak için birtakım dinsel-büyüsel işlemler yapılmaktadır.

Örneğin, gelin evden çıkarken arkasından ayna tutularak aydınlık bir hayatının olması isteği ifade edilir.Aynı şekilde oğlan evinin kapısından girerken kapının eşiğine ve tavanına yağ, bal gibi şeyler sürdürülerek gelinin yeni evindeki kişilerle iyi geçinmesi sağlanmaya çalışılır.Gelinin başından şeker, bozuk para, kuruyemiş gibi şeyler atılarak bolluk-bereket getirmesi dileği ifade edilir.
Düğün olduğu akşam, erkek tarafında kalmış az sayıda misafire yemek verilir ve gelinle damadın imam nikahı kıyılır. Önceleri resmi nikah düğünden sonra herhangi bir tarihte yapılabilirken, son zamanlarda düğün öncesinde resmi nikahın mutlaka yapılmış olmasına özen gösterilmektedir. Genellikle düğün alışverişi için taraflar bira araya geldiklerinde resmi nikah da yapılmaktadır. İmam nikahı kıyılıp dualar okunduktan sonra gelinle damat kendi odalarında bir araya gelirler.

Bu sırada gelinle damadın uyumlu bir biçimde birlikte olabilmelerini sağlamak amacıyla da birtakım dinsel büyüsel işlemlere başvurulur. Örneğin, odanın kapısına bir bıçak saplamak, kapı önünde bir kilidi açmak vb.Bunun dışında orada bulunan kişilerin ellerini ve kollarını bağlamamaları istenir.

Daha önceden kız tarafından o gece yenmek üzere özel olarak hazırlanmış ve gelinin sandığına konmuş olan yiyecekler ve başka şeylerin de bulunduğu yemek tepsisi odaya bırakılır.

Bazı yerlerde tepsiye tek kaşık,tek çatal,tek bardak konarak gelinle damadın bunları ortaklaşa kullanmaları sağlanır.Böylece birbirlerine daha çabuk ısınacaklarına inanılır.

Bu aşamada gelinin masum ve temiz olduğunun simgesi olan çarşafa bakma adeti gündeme gelir. Düğünde görevli olan yenge ya da aşçı kadın tarafından gelinin durumu öğrenilerek ailelere bildirilir. Bazen de gelinin bakire çıkmaması durumunda baba evine gönderilmesi söz konusudur.
Düğünün ertesi günü duvak günü,yüz açımı,baş bağlama gibi adlar altında birtakım eğlenceler düzenlenir.Bu eğlence daha sade bir biçimde yalnız kadınlar arasında yapılır.Önceleri duvak günü eğlenceleri sırasında gelin çeşmeye götürülerek su getirmesi sağlanırmış. Gelin hamur yoğurup börekler yaparmış.

Böylece eve bolluk bereket gelir inancı varmış. Ancak bunlar artık unutulmuş geleneklerdir. Duvak günü eğlenceleri de pek çok yerde yapılmamaktadır.Kaynak: Kültür Bakanlığı resmi web sitesi.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 10 Ağustos 2015 Pazartesi - 13:34
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.683
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Türkiye'de Evlenme Gelenekleri | Görücülük, Dünürcülük, Kız İsteme" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

dünürcülük - Google'da Ara (12), kız isteme usulü - Google'da Ara (10), kız isteme geleneği - Google'da Ara (8), kız isteme konuşması - Google'da Ara (8), kız isteme gelenekleri - Google'da Ara (7), kiz isteme sorulari - Bing (6), kiz isteme konusmasi - Google-Suche (6), nişan töreni konuşması - Google'da Ara (6), kız isteme örnekleri - Google'da Ara (5), kız isteme konuşması - Google'da Ara (5), nişan töreni konuşması - Google'da Ara (5), sözkesme töreni konuşması - Google'da Ara (5), türkiyede düğün gelenekleri - Google'da Ara (5), söz kesme konuşması - Google'da Ara (4), türkiyedeki düğün gelenekleri - Google'da Ara (4), istanbulda kız isteme - Google'da Ara (4), kız isteme usulleri - Google'da Ara (4), nişan töreni nasıl yapılır - Bing (4), söz kesme konuşması - Google'da Ara (3), kız isteme konuşması - Google'da Ara (3), Kız isteme konuşmaları - Google'da Ara (3), aydının kız isteme törenleri - Google'da Ara (3), KIZ İSTEME TÖRENİ - Bing (3), türkiyede evlilik gelenekleri - Google'da Ara (3), türk usulu kiz isteme fotograflari - Google-Suche (3), kız isteme geleneği - Google'da Ara (3), TÜrkıyede dügünler nasıl yapılır ? - Google'da Ara (3), türküyedeki düğün ve nişan tören gelenekleri - Google'da Ara (3), türkiyede evlilik gelenekleri - Google'da Ara (3), kız isteme konuşması - Google'da Ara (3), evlilik öncesi kız isteme şekli - Google'da Ara (3), nişan töreni konuşma örneği - Google'da Ara (3), nişan töreni konuşma örneği - Google'da Ara (3), Kız isteme konuşmaları - Google'da Ara (3), kız isteme gelenekleri - Google'da Ara (3), kız verme konuşması - Google'da Ara (3), türkiyede evlilik gelenekleri - Google'da Ara (3), nişan töreni konuşma örneği - Google'da Ara (3), KIZ İSTEME NEDİR ÖNEMLİ GELENEKLERİ - Google'da Ara (3), kız isteme konuşması - Google'da Ara (3), kız isteme şekilleri - Google'da Ara (3), nişan ve türküyedeki nişan törenleri - Bing (2), modern zamanda kız isteme töreni - Bing (2), Türkiye’de Evlenme Gelenekleri | Görücülük, Dünürcülük, Kız İsteme | Eğitim Kütüphanesi ™ Türk Kültürü ve Geleneklerimiz (2), Google Google Translate (2), kız isteme konuşması - Google'da Ara (2), kız isteme konuşma - Google\'da Ara (2), sözkesme nasil olur - Yahoo! Suche Suchergebnisse (2), kız arama evlenme - Bing (2), (1) kız istemede konuşma örnekleri - Web Search Results (1), Kız isteme usulleri - Google\'da Ara (1), kiz isteme usulleri - Google\'da Ara (1), (1) türk gelenekleri nişan resimleri - Web Search Results (1), (1) evlilik töreni konuşmaları - Web Search Results (1), turkiyede kiz isteme - Google\'da Ara (1), kız isteme usulleri - Google\'da Ara (1), Tutkiyenin evlilik kulturu - Google Search (1), Funmoods - web search results - türkiyede doğum gelenekleri (1), kız isteme konuşmaları ve şekli - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - KIZ İSTEME USULLERİ (1), (1) nişan töreni konuşma örnekleri - Web Search Results (1), resmi nikah erkek tarafında mı yapılır - Bing (1), kız isteme usulleri - Google\'da Ara (1), turkiyede kiz isteme nasil olur - Google Search (1), türkiye de evlenme geleneği nedir - Bing (1), Arama V9 (1), kiz isteme konusma ornegi - Google\'da Ara (1), Sözkesme adeti TR - Bing (1), kızistemekonuşma - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - aydın evlilik gelenekleri (1), (1) KANAL D AYDINDA GÜNDE - Web Search Results (1), türkiyede dügün nasıl yapılır - Google\'da Ara (1), (1) türkiye de düyün törenlerinasıl yapılır - Web Search Results (1), türkiyede düğün gelenekleri - Bing (1), türkiyede düğün gelenekleri - Bing (1), turkiyede kiz isteme adetleri - Google-Suche (1), türkiyede akrabalık nasıl olur - Bing (1), kiz isteme konusmasi - Bing (1), türkiye\'de düğün gelenekleri - Bing (1), kiz isteme usulleri - Bing (1), turkiye ve kibrista evlenme usulleri - Bing (1), kız isteme usulleri - Bing (1), kız isteme usulleri - Bing (1), düğün de nasıl konuşma yapılır - Bing (1), türkiyede evlenme gelenekleri - Bing (1), türkiyede evlenme gelenekleri - Bing (1), türkiyede dügünler nasıl yapılmakta - Google\'da Ara (1), Funmoods - web search results - Örnek Kız isteme konuşması (1), (1) kız görücü usulleri - Web Search Results (1), (1) görücülük dünürcülük - Web Search Results (1), Search (1), Ülkemizde kız isteme adetleri - Google\'da Ara (1), Arama Govome (1), türkiyede evlenme nasıl yapılır - Bing (1), türkiyede evlenme nasıl yapılır - Bing (1), türkiyede evlenme gelenekleri - Bing (1), türkiyede gerdek gelenekleri - Bing (1), kız igteme töreninde yapılan konuşmalar - Google\'da Ara (1), türkiyede evlilik gelenekleri - Google'da Ara (1), RUYADA DUNURCULUGE GITMEK - Google'da Ara (1),

"Türkiye'de Evlenme Gelenekleri | Görücülük, Dünürcülük, Kız İsteme " ile Benzer Konular
Atlas Dergisi | Türkiye Resimleri - Atlas Dergisi'nin Türkiye'nin En Güzel Fotoğrafı Yarışmasında İlk 10
7 Yanıt - 4.844 Görüntülenme | Keban Barajı,Kekova,Ulubat Gölü,Hattuşaş,Meke Gölü..
21 Eylül 2007 | Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye De
0 Yanıt - 1.781 Görüntülenme
Pontus Rum Devleti Hayali | Patrikhane Fitnesi Ve "Pontus Rum Devleti Hayali" - Ateş Çemberinde Türkiye Ve Pontus Fitnesi
3 Yanıt - 3.100 Görüntülenme
Türkiye'de Yeni Ruhçuluk
0 Yanıt - 3.231 Görüntülenme
Türkiye Cumhuriyeti | I. Bölüm, Damat Ferid'in Aydın ilini Yunanistan'a teslim ettiğini..
3 Yanıt - 1.507 Görüntülenme