Kadim Dostlar ™ Forum: Avusturya |Tarihi - İklimi - Bitki Örtüsü - Nüfüs ve Sosyal Yaşam - Ekonomi - Turizm - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Avusturya |Tarihi - İklimi - Bitki Örtüsü - Nüfüs ve Sosyal Yaşam - Ekonomi - Turizm Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   oktaytunçbilek 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 2.228
 • Kayıt tarihi: 30-Ocak 08
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

AVUSTURYA

Tarihçe


Çok eski tarihlerden beri insanların yaşadığı bu ülke, M.Ö. 100 yıllarında Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. tarafından işgal edilmiştir. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ile beraber olan Avusturya'ya Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. senesinde Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. tarafından "Doğu Marklığı" unvanı verildi. Böylece Germen İmparatorluğunun bir parçası olarak kurulmuş oldu. Daha sonraları başa geçen Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , ülkenin sınırlarını genişletmişlerdir. On beşinci asırda Avrupa'nın ve Hıristiyanların en güçlü devleti haline gelen Avusturya, Osmanlılara ve Müslümanlara karşı arkası kesilmeyen saldırılara liderlik etmiştir. On altıncı asır başlarında yapılan saldırılara son vermek ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. yaymak gayesiyle Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. çeşitli seferler ile Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'da Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'ı daha sonra Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'ta Avusturya'yı yendi. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Macaristan'ın Osmanlı Devletine bırakılması ve senede 30.000 Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. altını vergi vermek şartları ile bir antlaşma imzaladı. Böylece Avusturya'nın saldırıları son buldu.

Çeşitli savaş ve isyanlarla Osmanlı Devletinden ayrılan Macaristan ile birleşerek Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'nu kurdular. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. parçalanan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'ndan Avusturya harp sonunda Almanya ile birleşmek istemesine rağmen, galip devletler buna müsaade etmediler. Müstakil bir devlet olarak kurulan Avusturya Cumhuriyeti, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. tarafından Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'de Almanya'ya katıldı. Savaş sonunda Almanya'nın yenilmesi ile Avusturya; Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. tarafından işgal edildi. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'te bu devletlerle bir antlaşma yapıldı. Buna göre Avusturya hiçbir devletle birlik kuramayacak ve herhangi siyasi bir bloka dahil olamayacaktı. Bu şartlarla bugünkü Avusturya Cumhuriyeti kurulmuş oldu.


İklimAvusturya'nın büyük bölümü, karasal ve okyanus etkileri gösteren, Orta-Avrupa geçiş ikliminin etkisi altındadır. Yoğun yağış ve Batı rüzgarı iklimi etkileyen önemli etkenlerdir. Alp bölgesinin kendine ait bir iklim özelliği vardır. Bu bölgede yazlar serin, kışlar bol kar yağışlıdır. Burada yıllık yağış 3000 mm. seviyesine ulaşır.

Ülkenin kuzey ve batısını etkisi altına alan okyanus etkisi nedeniyle bu bölgelerde yağışlar daha düşük (yıllık 2000 mm.) ve yıl içinde sıcaklık farklılaşmaları daha stabildir. Kışlar bu bölgelerde göreceli olarak yumuşak ve yazlar da sıcak geçer. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'da ortalama sıcaklık Ocak ayında -2°C Temmuz'da 18°C'dir.

Ülkenin doğusunda karasal iklim egemendir. Bu bölgede kışlar çok sert ve yağışlı geçer. Yağışlar genellikle kar şeklinde olup, alçak yerlerde yağmur halinde olur. Hava sıcaklığı kışın genellikle 0°C'ın altında bulunur. Bu zamanda dahi hava açık ve berrak olduğundan kış sporlarına elverişlidir. Ortalama sıcaklık Ocak ayında -4°C, Temmuz ayında 18°C'dir. Bu bölgede yıllık yağış oranı 600 mm. civarındadır.

Tuna Nehri kış aylarında donduğundan, ulaşımın aksamaması için buz kırma çalışmaları devamlı yapılır. Yükseklerde fırtınalar bazen çok şiddetli olur. Kara iklimi özelliğinden dolayı yaz ayları sıcak geçer. Sıcaklık ortalaması 20°C'ın üzerindedir. Bu mevsimde az miktarda da olsa yağış görülür.


Bitki Örtüsü ve Hayvanlar
Ülkenin toplam alanının yarıya yakını ormanlıktır. Kuzey Alplerin ön bölgesini daha çok Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ağaçlarının hakim olduğu ormanlar kaplar. Waldviertel ve Hausruck bölgeleriyle merkezi Alpler'in doğu kısmı Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ağırlıklıdır.

Avusturya'nın en önemli çevre sorunu sanayi, turizmin yol açtığı yoğun trafik ve çevre ülkelerin çevre kirliliğinin büyük katkıda bulunduğu Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. . Ormanlık alanın dörtte biri bu problemden etkilenmektedir ve kimi bölgelerde ağaç sayısında hızlı bir azalma gözlenmektedir. Yoğun tarım, elektrik enerjisi elde etmek üzere yapılan barajlar ve ormanların azalmasıyla ortaya çıkan Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ülkenin diğer önemli çevre sorunlarıdır.

Avusturya'nın hayvanlar dünyası Orta Avrupa'nın çeşitliliğini gösterir. Dağlık bölgelerin tipik türleri dağ keçileri ve dağ sıçanlarıdır. Ormanlarda ayrıca karaca, alageyik ve yaban domuzları da yaşar. Ülkede Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. yılından beri koruma altında bulunan iki düzine kadar özgür kahverengi ayı yaşamaktadır. Ülkenin doğusunda tarla faresi ve tarla sincabına rastlanır.

Ülkenin toplam alanının % 24'ü doğal koruma altındadır. Avusturya'da üç doğal park, yüzlerce de koruma alanı ve doğal park bulunur


Nüfus ve sosyal hayat


8,17 milyon olan nüfusun yaklaşık % 93'ü Avusturyalı'dır. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (özellikle Burgenland'da), Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (özellikle Karintiya'da), Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (özellikle Viyana'da) ve daha küçük sayıda da Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ülkenin diğer azınlık gruplarıdır. Nüfusun %18,6'sını 1-14 yaş grubu, %61,6'sını 15-59 yaş grubu, %19,8'ini de 60 yaşından yukarısı teşkil etmektedir. Halkın % 68'i şehirlerde yaşar. Ülkenin nüfus yoğunluğu kilometre kareye 99 kişidir. Bununla birlikte nüfus alana eşitsiz dağılmıştır. Alplerin geniş bölgelerinde yerleşim yoktur. Yıllık nüfus artışı Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. yılına göre yüzde 0,14 seviyesindedir. Ortalama yaşam süresi erkeklerde 76, kadınlarda 81,9 yıldır.

En önemli şehirleri Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (1,56 milyon), Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (227 bin), Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (186 bin), Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. (145 bin) ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'tur (114 bin). Tabiat şartları icabı kış sporlarının merkezi durumundadır. Dolayısıyla turizm ve kış sporları çok gelişmiştir.

Okuma-yazma oranı oldukça yüksektir (% 98 (1983)). Ülkedeki eğitim kurumları Avrupa'nın en eski eğitim kurumlarındandır. Mesela Viyana Üniversitesi Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'te kurulmuştur. Ülkede mevcut dört üniversite ve buna bağlı çeşitli fakülte ve üniversite seviyesinde akademiler vardır. Kilisenin eğitim ve öğretimde büyük bir ağırlığı vardır. Avrupa'nın kavşak noktası olduğu için taşımacılık ve ulaşım çok gelişmiştir.

Ülkenin resmî dili Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'dır. Bölgesel azınlık dili olarak Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. da resmî dil olarak kabul edilmektedir. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ülkede konuşulan diğer dillerdir.

Ülke nüfusunun % 78'ini Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. oluşturur. Yaklaşık % 5 oranında Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. bulunur. Nüfusun geri kalanı aralarında Müslüman ve Yahudilerin de bulunduğu çeşitli azınlıkların dinlerine mensuptur.

Ekonomi
Avusturya Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. dayanmaktadır. Tarıma elverişli toprakları azdır. Bol ürün alabilmek için modern tarım Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. sonra hızla gelişmiştir. Ülkenin alçak bölgelerinde bulunan çayırlık alanlarda Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. gelişmiştir.

Ekonomisinin ana kaynağını meydana getiren sanayi dalında, pik demir ve ham Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. üretimi ön sıralarda yer alır. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , kimyasal madde ve Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. diğer sanayi ürünleridir.

Avusturya, dünyanın önde gelen tabii Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. üreticisidir. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. 'taki büyük petrol rafinerisi, ülkenin toplam petrol ve petrol ürünleri tüketiminin dörtte üçünü karşılar.

Geniş ormanlarından elde edilen Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. sadece bir bölümü ülkede işlenir. İşlenmemiş kereste ülkenin başlıca ihraç ürünleri arasında yer alır.

En önemli ihraç ürünlerini; makinelar, elektronik araçlar, maden ürünleri, kağıt, elektrik enerjisi, gıda maddeleri meydana getirir.

TurizmAvusturya'nın dağları, ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller, dağlar ve vadiler, çeşitli sporları ile ünlüdür. Viyana ise müzik, güzel sanatlar ve tarihi eserlerin merkezidir. Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. , sanat galerileri bale gösterilerinin verildiği salonlar başşehirde toplanmıştır. Kış aylarında binlerce ziyaretçi, Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun. yapmaya Avusturya'ya gelmektedir.

:beach:1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Gitmek nasip etsin güzel bir yer, paylaşım için teşekkürler oktaytunçbilek :3)
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   oktaytunçbilek 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 2.228
 • Kayıt tarihi: 30-Ocak 08
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Benimde nasip olsada dedigim ülkelerden biri sema hanım.sagolun yorumunuza. :beach:
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Avusturya |Tarihi - İklimi - Bitki Örtüsü - Nüfüs ve Sosyal Yaşam - Ekonomi - Turizm" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (55), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (32), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (29), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (22), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (21), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (20), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (18), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (16), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (16), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (16), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (16), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (16), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (15), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (15), Avustralya nı bitki örtü - Google'da Ara (15), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (15), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (13), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (13), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (13), almanyanın iklimi ve bitki örtüsü - Google'da Ara (13), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (10), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (10), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (9), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (9), avustralya nın bitki örtüsü - Google'da Ara (9), avustralya nın bitki örtüsü - Google'da Ara (9), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (9), almanyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (8), avusturya bitki örtüsü - Google'da Ara (8), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (8), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (8), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (8), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (8), avustralya nın bitki örtüsü - Google'da Ara (8), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (7), avustralyanın bitki örtüsü nedir - Google'da Ara (7), almanyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (7), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (7), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (7), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (7), almanyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (7), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (7), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (7), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (6), almanyanın iklimi ve bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avusturyada iklim - Google'da Ara (6), avustralya iklimi ve bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (6), Avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (6), avustralya,nın .bitki örtüsü. - Google'da Ara (6), ALMANYANIN İKLİMİ - Google'da Ara (6), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (6), almanyanın iklimi ve bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (6), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (6), avustralya iklimi - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (5), avustralya yer şekilleri,iklim,hayvanlar ve bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avusturalyanın iklimi - Bing (5), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralya iklimi ve bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralya nın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avusturya tarihi bitki örtüsü önemli özellikleri cografyasi - Google-Suche (5), avustralya iklimi ve bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avusturyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), almanyanın iklimi ve bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü nedir - Google'da Ara (5), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avusturalyanın iklim özellilleri - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), almanyanın iklimi nedir - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralya bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), almanyanın iklimi - Google'da Ara (5), avusturalyanın bitki örtüsü nedir - Google'da Ara (5), avustralya nın bitki örtüsü - Google'da Ara (5), avusturyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avusturya bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avusturalya bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avusturalyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google\'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avustralyanın bitki örtüsü - Google'da Ara (4), avusturalyanın iklimi - Google'da Ara (4),