Kadim Dostlar ™ Forum: Kahramanmaraş | Dünyada İstiklal Madalyalı Tek Şehir - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM Çözümleri • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Kahramanmaraş | Dünyada İstiklal Madalyalı Tek Şehir Maraş'ın İstiklal Madalyası ve Beratı... Konuyu Oyla: -----

#11
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Emeğine sağlık Esesli senin de eklemelerinle çok tavsilatlı bir konu oldu :sema:
0

#12
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Konu içerik bakımından zenginleşti ve çok detaylı oldu sevgili Sema ben teşekkür ederim..
0

#13
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Kahramanmaraş Şehir Rehberi


Akdeniz Bölgesinde Yer Alan, Dondurma, Biber Ve Tarhanasıyla Ünlü Bir İli - Kahramanmaraş’ın Tarihi Ve Kültürel ZenginlikleriKahramanmaraş ili, Akdeniz bölgesinde yer alan, dondurma, biber ve tarhanasıyla ünlü bir ildir. Kurtuluş Savaşı sırasında Fransız işgalcilere karşı verdiği yerel mücadeleden dolayı TBMM tarafından istiklal madalyası verilen tek ildir. Yine bu kararla Maraş olan eski adı, Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. İlin %90'dan fazlasını Türk'ler, %4'ünü Kürt'ler ve %3'ünü Kafkas kökenliler oluşturur.


forum


Kahramanmaraş ilinin Türkiye'deki konumuİlçeleri Merkez, Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Pazarcık ve Türkoğlu'dur.


forum


Kahramanmaraş’ın İlçeleri


Tarihi


11.yüzyılın sonlarında Anadolu'ya kesin olarak yerleşen Türklerin egemenliğinde kaldı.1243'te Moğol İşgaline uğrayan Maraş,II.Anadolu Beylikleri devrinde Dulkadiroğulları'nın oldu.1516'da Osmanlı egemenliğine geçen Maraş, 1516-1919 yılları arasında Osmanlı egemenliğinde kaldı.Mütareke Döneminde önce İngilizler,sonra Fransızlar tarafından işgal edildi.


Kurtuluş Savaşı dönemiKahramanmaraş’ın kurtuluş savaşındaki yeri için Kurtuluş Savaşı, özellikle Türk-Fransız Cephesi ve Maraş Savunması makalelerinde anlatılmaktadır. Kurtuluş Savaşı`nda kahramanca düşmanlara saldırmış ve onları yenmişlerdir. Atatürk ise bu davranışa karşılık Maraş iline şimdiki adı ile Kahramanmaraş adı vermiştir.

Halkı direnişe sevk eden olaylar şöyle gelişti:Fransız işgalinin ilk günlerinde Maraş kalesinden Türk bayrağı indirildi.Fakat,halk tekrar astı.

Sütçü İmam Olayı: Yolda Müslüman kadınlara taciz eden 3 Ermeni asker civardaki kahvelerden birinin müdahalesiyle karşılaştı. Kahvedekilerden 1 kişi öldürüldü, 1'i de yaralandı. Fakat, Sütçü Ali Hoca (Sütçü İmam) olaylara müdahale ederek 2'sini öldürdü. Direnen Maraş halkı 1920 yılında işgalden kurtuldu. 1921 yılında Ankara Antlaşmasını imzalayan Fransa Antep, Urfa ve Maraş'a unvan verdi.


forum


Kahramanmaraş şehir merkezi


Ekonomi


Yerel perspektif


Kahramanmaraş'ın ekonomik yapısı, Cumhuriyet'ten 1980'li yıllara kadar genellikle tarım, hayvancılık ve küçük el sanatlarına dayalı olarak gelişmiştir. Bu süreçte şehrin ekonomisi gerek insanların içe dönük üretim ve ticaret stratejisi, gerekse de şehrin devletin ekonomi ve alt yapı konularındaki hizmetlerinden yeteri kadar pay alamamasından dolayı önemli ölçüde büyüme sağlanamamıştır.

Türkiye'de piyasa ekonomisi kural ve ilkelerinin benimsenmeye başlanmasıyla, 1980'li yılların başından itibaren Kahramanmaraş, bu çerçevede izlenen ekonomik politikalara hızla uyum göstermiştir. Ekonomik olarak yeni bir döneme, sanayileşme ve çağdaş ticaret sürecine girilmiştir. Böylece yıllarca gerçekleştirilemeyen ekonomik büyüme için gerek sermaye, gerekse girişimcilik konusunda alt yapı oluşturulmaya başlanmıştır. Devletin, üretime ve ihracata yönelik geliştirdiği teşviksel politikalara hızlı cevap veren ve bu çerçevede teşviklerini doğru kullanarak bu fırsatı iyi değerlendiren Kahramanmaraş'lı girişimciler şehrin bugün sahip olduğu dinamik ekonomik yapıyı kurmuştur. Pazarcık ovası tarımsal alanda adeta K.Maraş,a can vermektedir. Özellikle Temmuz aylarında yurtdışında yasayan Pazarcıklıların izine gelmesi ile K,Maraş esnafı adeta ticarette zirve yapar.Kalkınma ve Sanayileşme Süreci


Türkiye'de 1960 sonrası sekiz kalkınma planı hazırlanmıştır. İlgili dönemde ekonomik ve toplumsal yapının yeni yasal düzenlemelerle kararlı bir gelişme sürecine gireceği, sorunların bu yöntemle çözümleneceği düşüncesi yaygınlaşmıştır. Siyasal ve ekonomik bunalım yıllarından sonra, hak ve özgürlükleri genişletme ve kararlı bir ekonomik gelişme, demokratik bir anayasal düzenleme ile ekonominin planlanmasını gerektirmiştir.


forum


Sütçü İmam Türbesi


Özel sektör yatırımları

Kahramanmaraş'ta gerçek anlamda özel sektör yatırımları 1984 yılında başlamıştır. Sanayileşme, genel itibariyle tekstil sektörü alanında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, geçmişten gelen küçük el sanatlarından bakırcılık ve alüminyumculuğun uzantısı olarak çelik mutfak eşyaları sektörü de aynı sanayileşme eğiliminden payını oldukça önemli ölçüde almıştır.

Sektör büyüklüğü açısından, tekstil sanayinden sonra ikinci sırada Çelik Eşya Sanayi yer almaktadır. Kentin en önemli sektörlerinden biri olan Toz ve Pul Bibercilikte sanayileşmeye paralel olarak gelişme eğilimindedir. Kahramanmaraş'ın ülkemizde ün kazanmasına yola açan dondurma sektörü en hızlı gelişen sektörler arasındadır. Kahramanmaraş dondurması sanayileşmeden büyük ölçüde etkilenmiş, ülkemiz sınırlarını aşmış ve öncelikle yakın ülkeler ve ABD, daha sonrada tüm dünya ülkelerine yayılma sürecine girmiştir.

Sanayileşme sürecinde oldukça yüksek bir hıza ulaşılmıştır. Bu dönemde birçok yatırım hayata geçirilmiştir. Tekstil sektörü lider durumunda olmak üzere Konfeksiyon, Çelik Mutfak Eşyası, Pamuk İşleme (çırçır), İnşaat, Bankacılık, gıda, Yem, Ambalaj, Kağıt ve Makine İmalatı, Isıtma ve Soğutma sistemleri sektörleri iktisadî profilin ana hatlarını oluşturmuştur. Nakliye, Kuyumculuk, Bakır ve Alümiyum Doğramacılık, Plastik Doğramacılık, Kereste ve Yapı Malzemeleri Sanayi gibi diğer sektörler de kent ekonomisinin dinamiklerini oluşturmaktadır.

Kahramanmaraş ekonomisinin en gelişmiş sektörü olan tekstilde, özellikle teknoloji ve kalitede ulaşılan nokta Türkiye standartlarının üstüne çıkmıştır. Dünya tekstil pazarlarında teknolojik olarak ve kalite bakımından rahatça rekabet edebilecek yetenek kazanmıştır. Böylece uluslararası bir hammadde merkezi haline gelmiştir. Kentin olduğu gibi ülkenin de iktisadî büyümesinde tartışılmaz bir statüye sahip olan Tekstil Sanayi yüksek döviz girdisi sağlamaktadır.

Bu bölümde Kahramanmaraş'ta özel ve kamu kesimi tarafından kalkınma planları çerçevesinde gerçekleştirilen kalkınma çabaları konusunda bilgiler verilmiştir. Öncelikle, özellikle 1980'li yıllarda gerçekleştirilen özel kesim yatırımları kentin ekonomi büyüklüğünden önemli bir pay almaktadır. Bu bakımdan öncelik sırası özel sektöre verilmiştir.


Coğrafya


Kahramanmaraş Coğrafik olarak 3/4 ü dağlarla kaplı, Büyük Çoğunluğu Akdeniz bitki örtüsüne sahiptir. Akdeniz İkliminin yanı sıra Güneydoğu Anadolu iklimi(Pazarcık İlçesi) Doğu Anadolu Karasal İklimi(Elbistan ve Afşin İlçesi) Akdeniz Yayla İklimi(Andırın ve Göksun İlçesi) görülmekte bu kadar farklı iklimlerin bir arada olması bitki çeşitliliğini de beraberinde getirmektedir. Tabi ve bozulmamış bir coğrafya ya sahip olan Kahramanmaraş ın Karadeniz Bölgesini aratmayacak güzellikte birçok yaylası mevcut olup bunlardan sadece Başkonuş Yaylasına asfalt yol ile ulaşılabilmekte ve bu yayla da dinlenme tesisleri bulunmaktadır. Diğer yaylalara bir kısmına ise ancak meraklıları yaya ulaşabilmektedir, bir kısmına ise stabilize yol mevcuttur. Yayla ve Tracking turizmi potansiyeline sahip yaylalar. Başkonuş yaylası; Kahramanmaraş-Andırın yolu üzerinde, Yenicekale çevresinde yer alan zengin bir orman dokusunun oluşturduğu ve yayla karakteri gösteren bir bölgedir.Kahramanmaraş’ın en önemli yaylalarından biridir.


forum


Göksun ÇayıYükselti 1785 m.dir. Başkonuş'ta geyik üretme çiftliği bulunmaktadır. Elektrik, telefon yol ve çevre düzenlemesi yapılmış olan alanda, orman idaresine ait sosyal tesisler (konaklama, lokal, lokanta vb.) bulunmaktadır. Yavşan (Uludaz) Yaylası; Şehir Merkezine 35. km mesafede olup yolun 15 km. kadar kısmı bozuk stabilizedir, arazi veya pick-up türü araçlarla gitmek mümkün olmaktadır. Yaylanın alanı dar olmakla birlikte sedir ve göknar ağaçlarından oluşan ormanı, teneffüs etmeye değer bir havası ve içimine doyulmayacak tadda suyu vardır. Rakımı yaklaşık 1700 – 1800 m arasında değişmektedir.Engizek Yaylası ; Şehir Merkezine oldukça uzak mesafe de olup ( yaklaşık 120 km.) Çok geniş düzlüklere sahip bir yayladır, rakımı yaklaşık, 2200 m ile 2600 m arasında değişmektedir.Ahırdağ Karagöl Yaylası ; Şehir Merkezine 13 km .mesafededir.Karagöl Yaylasında, Kış ve bahar aylarında yağan kar ve yağmur sularının birikmesiyle küçük bir göl oluşmakta, gölün suyu temmuz ayı ortalarında tamamen çekilmektedir. Ağaç ve Orman mevcut olmayıp rakımı yaklaşık 1600 m civarıdır.Ahırdağ Eğrigöl Yaylası; Şehir Merkezine 20 km. mesafededir.Eğrigöl Yaylasında Kış ve bahar aylarında yağan kar ve yağmur sularının birikmesiyle küçük bir göl oluşmakta gölün suyu temmuz ayı ortalarında tamamen çekilmektedir. Ağaç ve Orman mecut olmayıp rakımı yaklaşık 2100 m civarıdır.forum


Göksun Çayı'nın üzerinde bir köprü


Ağıllı Yaylası; Kahramanmaraş Kayseri Karayolunun 40.km.Fırnız,yol ayrımındanFırnız Köyü Karadut Obasından 5 km.lik bir yürüyüşle ulaşılabilir.Ağıllı Yaylası bitki çeşitliliğinin ve Yaşlı Ardıç ağaçlarının bulunduğu çevresi ormanlarla çevrili geniş düzlüklere sahiptir.Doğal hali bozulmamıştır.Rakımı yaklaşık 1500 m.ile 1900 m arasında değişmektedirSeen Yaylası; Kahramanmaraş Merkez İlçe ile Andırın İlçesi arasında bulunan Seen yaylasına, Andırın İlçesi Sisne ve Akgümüş Köylerinden stabilize bir yolu mevcut olup araba ile de ulaşmak mümkündür. Dört tarafı dağlarla çevrili geniş bir düzlüğe sahiptir. Doğal hali bozulmamıştır. Kuzey batı yamaçlarında el değmemiş (Ardıç,Sedir ve Göknar ağaçlarından oluşan)sık ve geniş orman alanları mevcuttur. Rakımı yaklaşık 1400 m ile 1500 m arasında değişmektedir. Ağoluk Yaylası; Kahramanmaraş Merkez Kaynar Köyünden (Şehir Merkezine 55 km.mesafede) 4 km.lik bir yürüyüşle ulaşmak mümkündür. Rakımı yaklaşık 1700 m. dir.Akifiye Yaylası; Akifiye Yaylası, Kahramanmaraş Andırın İlçesi Akifiye Köyünün batı tarafında olup çok değişik yapraklı ve iğne yapraklı ağaç türlerini bünyesinde barındıran sık ağaçlı ormanları mevcut olup tabii hali hiç bozulmamış ender bir ormana sahiptir. Kümperli Köyü - Delihacılı Köyü Yaylaları; Şehir Merkezine 35 km. mesafedeki Kümperli köyünden sonra yaklaşık 10 km.lik stabilize yol ile araba ile ulaşmak mümkündür. Yaylanın Güneyindeki Yalnız Mezla Dağında yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan el değmemiş bir orman mevcuttur. Özellikle Doğa ve Orman yürüyüşcülerine tavsiye edilir. Rakım yaklaşık 1400 m ile 1800 m arasında değişmektedir.Göksun İlçesi Yaylaları; Göksun İlçesininde birçok yaylası mevcut olup bu yaylalar daha çok hayvancılık amaçlı kullanılmaktadır. Türkoğlu ilçesinin batı bölümünde yeralan Kemalin ve Nur dağlarını uzantıları olan dağlık kesimde Çakıroğlu, Elmacık ve Yoğunoluk yaylaları bulunmaktadır.


Ulaşım


Kahramanmaraş Akdeniz Bölgesinin doğusunda bulunmakta ve hem kara hem de demir yolu ulaşımında güneyden ve Akdeniz'den gelen yolları doğuya ve kuzeye bağlayan önemli bir noktadır.

Karayolu

Birçok ilden otobüs seferlerinin bulunduğu otobüs terminali kent merkezindedir.Yeni otobüs terminali kent merkezine 4 Km uzaklıktadır.

Demiryolu

Kahramanmaraş tren istasyonu ile demiryolu ulaşımı sağlanmaktadır.

Havayolu

Özel iki havayolu şirketi ile sağlanan havayolu ulaşımı İstanbul ve Ankara illerini kapsar.

0

#14
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
KahramanmaraşGenel Bilgiler


Alan: 14.327 km²
Nüfus: 1.002.384 (2000)
Telefon Kodu: +90 344
Web Sitesi: Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.

14.327 km²'lik yüzölçümüyle Türkiye'nin 11. büyük kenti olan Kahramanmaraş Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin birleştiği bir noktada bulunur. Daha önceleri adı Maraş olan kentin ismi bağımsızlık savaşında göstermiş olduğu yüksek başarı nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 1973 yılında Kahramanmaraş olarak değiştirilmiştir. Kahramanmaraş dondurmasıyla ünlüdür.


Gezilebilecek Yerler


Kent sınırları içerisinde bulunan mağaralar, yaylalar, nehirler ve kaplıcaların bir turizm kentine dönüştürdüğü Kahramanmaraş bitki örtüsüyle ön plana çıkar.

Eshab-ı Kehf, Kahramanmaraş Kalesi ve Döngel Mağarası kentin görmeniz gereken önemli yapılarıdır.

Afşin ilçesinde yer alan Eshab-ı Kehf 13. yüzyıldan kalma çok önemli bir tarihi eserdir. Cami, kervansaray ve çok sayıda küçük yapıdan meydana gelir.

Kayseri'ye giden yol üzerinde bulunan Döngel Mağarası ile Pazarcık'taki Bulut Deliği Mağarası fosil mağaralardır.

Kahramanmaraş’a gittiğinizde bu mağaraları da görmeniz gerekir.

Kahramanmaraş yaylaları ve bitki örtüsüyle ünlüdür. Baskonuş, Yavşan ve Tekir Yaylaları tüm dünyada benzeri olmayan yaylalardır. Bu yaylalarda doğayla iç içe günler geçirebilirsiniz.

Zeytun, Ekinozu ve Göksun Kaplıcaları kentin turizm potansiyeline katkıda bulunan önemli doğal su kaynaklarıdır.

Kahramanmaraş Müzesi, Yassı Höyük, Kaşanli Köyü Höyüğü ve Pazarcık kalıntıları gezmeniz gereken diğer tarihi güzellikler arasında yer alır.


Kültür ve Eğlence

El sanatları ve halk müziği kentin başlıca kültürel değerleridir. Bakırcılık, sim sırma işleme, ahşap oymacılığı ve işlemeciliği en bilinen el sanatlarındandır.

Yazın yaylalarda yaşamak yöre halkının vazgeçilmezleri arasındadır. Yaylalar temiz havası, soğuk suyu ve festivalleriyle ünlüdür. Bu yaylalarda bir süre yaşamak sizin için de inanılmaz bir tecrübe olacaktır.

Sır Baraj Gölü bisiklet sporu için çok uygun bir yerdir. Ayrıca Gâvur Gölü Türkiye'nin hayranlık uyandıran önemli kuş cennetlerinden biridir.


Yeme İçme

Yemekler ve tatlılar kent kültürünün çok önemli bir parçasıdır. Yemeklerde daha çok et ve buğday kullanılır. Kırmızıbiber hemen hemen her yemekte kullanılır. Patlıcan, biber, kabak ve bunun gibi sebzeler kış için kurutulur. Kahramanmaraş’a geldiğinizde Kahramanmaraş dondurmasını anavatanında mutlaka tatmanız gerekir.

Et yemekleri: Saç kavurma, yahni, külbastı, et böreği

Ekmekler: Bazlama, şepit, bezdirme, bükme ve yufka

Çorbalar: Tirşik çorbası, ekşili çorba, dövmeli mercimek çorbası, yoğurtlu dövmeli çorba, Maraş paçası

Köfteler: Suluyağlı köfte, içli köfte, kısır, sömelek, yavan, ekşili aya

Börekler: Peynirli börek, çökelek, bayram böreği

Tatlılar: Dondurma, harmanda baklavası, fıstık ezmesi, pestil sucuğu, un sucuğu, çullama, hapısa, ilende, bastık, ravanda


Alışveriş

Ağaç oymacılığı, bakırcılık, simsırma, deri ayakkabıları ve postallar şehirden alınabilecek otantik eşyaların başlıcalarıdır.

Osmanlı Kapalı Pazarı, Mezmanlar Çarşısı, Demirciler Pazarı, Bakırcılar Pazarı, Çinli Alışveriş Mekanı ve farklı pasajlar kentte alışveriş imkanı sağlayan yerler arasındadır. Yerel eşyaları ve çok daha fazlasını bu mekanlardan satın alabilirsiniz.

0

#15
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Kahramanmaraş• 12 Şubat 1920 - Maraş, Fransız işgalinden kurtuldu.


forum


Maraş, Fransız işgalinden kurtuldu (1920)


Maraş'tan çekilen Fransızlar, bir gece önce şehri terk ederken top ateşine tutarak yangın ve yıkıma sebebiyet verdi. Şehirdeki Ermenilerin bir bölümü Fransızlarla birlikte Maraş'ı terk etti.

Batum'u boşaltmaya başlayan İngilizler, buradaki kuvvetlerini İstanbul'a getirmeye başladı. Bu İstanbul'da yapılacak bir işgalin habercisiydi.

Atatürk'ün, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Merkez Heyetlerine Maraş'ta Fransızlara karşı kazanılan başarıyı ve düşmanın şehirden çekildiğini bildiren telgrafı.

Atatürk'ün, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti şubelerine Urfa şehrinin 8/9 Şubat 1920 gecesi Fransızlar mağlup edilerek Kuva-yi Milliye tarafından işgal edildiğini bildiren telgrafı.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Şubat - February 1920 - Maraş, Fransız işgalinden kurtuldu.

Kurtuluş Savaşı Güney Cephesi | Türk - Fransız Cephesi - Maraş Savunması - Urfa Savunması - Antep Savunması - Çukurova - Adana Ve Pozantı Savunması - Kurtuluş Savaşı Güney Cepheleri Ve Sonuçları....

Kurtuluş Savaşı Tarih Sıralaması - 1920 | 10 Ocak 1920 - 31 Aralık 1920

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 04 Temmuz 2015 Cumartesi - 12:50
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Düzenlenmiştir.

0

#16
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Kahramanmaraş• 31 Ekim 1919 - Sütçü İmam, Kahramanmaraş'ta Fransız işgalcilere ilk kurşunu attı.


forum


Sütçü İmam
(1884-1922)Alıntı

Maraşlı olup asıl adı Ali, lakabı Hacı imam'dır. Uzunoluk Mescidinde imamlık yaparken aynı zamanda süt de sattığından "Sütçü imam" olarak da bilinmekteydi. İşgalci Fransız kuvvetleri içindeki Ermeni askerlerin Müslüman kadınlara sarkıntılık etmesi üzerine çıkan olaylarda, bir Fransız askerini öldürüp şehrin dışına çıkarak Maraş'ta bağımsızlık mücadelesini başlattı. Fransızlar, Maraş'tan kovulduktan sonra şehre döndü. Belediyece kaledeki topun idaresiyle görevlendirildi. Abdülmecit Efendi, TBMM tarafından halife seçilince 101 pare kutlama atışı yaparken barutun ateş alması sonucu yaralandı. 22 Kasım 1922'de öldü.Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 31 Ekim - October

Kurtuluş Savaşı Tarih Sıralaması - 1919 | 1 Ocak 1919 - 27 Aralık 1919

Milli Mücadele Dönemi Baş Kahramanları | Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Müzesi
0

#17
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.740
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Resim Linkleri Düzenlenmiştir.
0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Kahramanmaraş | Dünyada İstiklal Madalyalı Tek Şehir" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (134), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (113), kahramanmaraşın hikayesi - Google'da Ara (65), kahramanmaraş efsaneleri - Google'da Ara (57), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (48), kahramanmaraşın hikayesi - Google'da Ara (38), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (35), KAHRAMANMARAŞIN EFSANESİ - Google'da Ara (31), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (31), yer adları efsane antolojisi oluşturma - Google'da Ara (30), gaziantepin efsanesi - Google'da Ara (30), gaziantepin efsanesi - Google'da Ara (29), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (28), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (27), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (27), kahramanmaraşın hikayeleri - Google'da Ara (26), şehir antolojisi oluşturma - Google'da Ara (25), kahramanmaraş efsaneleri - Google'da Ara (24), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (23), kahramanmaraşın efsaneleri - Google'da Ara (23), kahramanmaraşın hikayesi - Google'da Ara (22), maraş efsaneleri - Google'da Ara (22), kahramanmaraşın mahalleleri - Google'da Ara (18), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (18), kahramanmaraşın efsaneleri - Google'da Ara (17), yer adları efsane antolojisi oluşturma - Google'da Ara (16), KAHRAMANMARAŞ EFSANESİ - Google'da Ara (15), gaziantepin efsanesi - Google'da Ara (15), maraş efsaneleri - Google'da Ara (15), sütçü imamın hayatı ve kurtuluş savaşındaki yeri - Google'da Ara (14), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (14), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (13), kahraman maraş efsanesi - Google'da Ara (12), Gaziantepin efsaneleri - Google'da Ara (12), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (12), KAHRAMANMARAÅ EFSANELERÄ° - Google'da Ara (12), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (11), kahramanmaraştan görüntüler - Google'da Ara (11), maraşın efsanesi - Google'da Ara (11), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (11), maraşın kahraman ünvanını alması - Google'da Ara (10), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (10), Kahramanmaraşın Efsaneleri - Google'da Ara (10), kavlaklı kasabası - Google'da Ara (10), gaziantepin efsaneleri - Google'da Ara (10), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (10), kahramanmaraş isminin efsanesi - Google'da Ara (10), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (10), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (9), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (9), kahramanmaraş adının efsanesi - Google'da Ara (9), kahramanmaraş'ın hikayesi - Google'da Ara (9), KAHRAMANMARAŞIN EFSANESİ - Google'da Ara (9), kahramanmaraş efsaneleri - Google'da Ara (9), kahramanmaraş kavlaklı kasabası - Google'da Ara (9), gaziantepteki kuvayi milliye hareketleri - Google'da Ara (9), kahramanmarasın efsanesi - Google'da Ara (8), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (8), K.MARAŞIN KURTULUŞU KONULU ŞİİRLER - Google'da Ara (8), kahramanmaraşın hikayesi - Google'da Ara (8), kahramanmaraşa neden kahraman adı verildi - Google'da Ara (8), KAHRAMANMARAŞ ŞANLIURFA VE GAZİANTEP VERİLEN ÜNVANLARIN NEDENLERİ - Google'da Ara (8), kavlaklı kasabası - Google'da Ara (7), maraşın kahraman ünvanını alması - Google'da Ara (7), kahramanmaraş efsanesi - Google'da Ara (7), maraşın mahalleleri - Google'da Ara (7), kahramanmaraşın kurtuluş hikayesi - Google'da Ara (7), kahramanmaraşın efsaneleri - Google'da Ara (7), k.maraşın tarihi eserleri - Google'da Ara (7), Kahramanmarasin efsanesi - Google Search (7), gaziantepin uydu görüntüsü - Google'da Ara (7), yer adları efsane antolojisi oluşturma - Google'da Ara (7), maraşın hikayesi - Google'da Ara (7), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (7), Kahramanmaraştaki kuvayi milliye hareketleri - Google'da Ara (7), kahramanmaraş efsaneleri - Google'da Ara (6), yer adları efsane antolojisi oluşturma - Google'da Ara (6), şehir antolojileri - Google'da Ara (6), kahramanmaraş adının efsanesi - Google'da Ara (6), kahraman maraştan görüntüler - Google'da Ara (6), kahramanmaraşın gelenekleri - Google'da Ara (6), kahramanmaraşın efsanesi - Google'da Ara (6), yer adları efsanesi antolojisi oluşturma - Google'da Ara (6), kahraman maraşın el sanatları - Bing (6), kahramanmaraş efsaneleri - Google'da Ara (6), kahramanmaraşın hikayesi - Google'da Ara (6), KAHRAMANMARAŞIN EFSANESİ - Google'da Ara (6), maraşın kahraman ünvanını alması - Google'da Ara (6), kahramanmaraşaneden kahramanadı verildi - Google'da Ara (6), k.maraştaki türbeler - Google'da Ara (6), KAHRAMANMARAŞ EFSANELERİ - Google'da Ara (6), kahramanmaraştan görüntüler - Google'da Ara (6), kahramanmaraş şiir - Google'da Ara (6), Kahramanmaraş adını aldı efsanesi - Google'da Ara (6), KAHRAMANMARAŞ'ın adının hikayesi - Google'da Ara (6), maraşın kahraman ünvanını alması - Google'da Ara (6), maraştan görüntüler - Google'da Ara (6), MARAŞ efsanelerİ - Google'da Ara (6), YER ATLARI EFSANE ANTOLOJİSİ OLUŞTURMA - Google'da Ara (6), kahramanmaraş ili ile ilgili efsane - Google'da Ara (5),

"Kahramanmaraş | Dünyada İstiklal Madalyalı Tek Şehir Maraş'ın İstiklal Madalyası ve Beratı..." ile Benzer Konular
İstiklal Madalyası | İstiklal Madalyası Kanunu
14 Yanıt - 5.285 Görüntülenme | Veriliş Maksadı, Sembolün Anlamı, Kullanım Süresi...
Yüzyıl Sonra Dünyada Bambaşka İnsanlar Yaşıyor Olacak
0 Yanıt - 5.323 Görüntülenme
Dünyada Tek
1 Yanıt - 550 Görüntülenme
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu
0 Yanıt - 4.836 Görüntülenme | Perde, 3 Ekim 2007
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları
0 Yanıt - 2.870 Görüntülenme | Perde, 18 Ekim 2007