Kadim Dostlar ™ Forum: Alexandre Dumas (Baba) (1802-1870) | En Önemli Eserleri: Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maske - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Alexandre Dumas (Baba) (1802-1870) | En Önemli Eserleri: Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maske Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

forum

Alexandre Dumas, père

( 1802 – 1870)


Alexandre Dumas, père (24 Temmuz 1802 – 5 Aralık 1870) Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maske gibi tarihi romanlarıyla tanınan üç yüze yakın macera romanı yazmış ünlü bir Fransız yazar. 24 Temmuz 1802'de doğmuştur. 19. yüzyılın en verimli ve en sevilen Fransız yazarlarındandır. Önce oyunları daha sonra da tarihsel romanlarıyla büyük ün kazanmıştır. Özellikle, Kardinal Richeliey dönemindeki gözüpek kahramanı anlattığı romantik tarzda yazdığı Üç Silahşörler (1884)ve Monte Kristo Kontu (1845) en tanınmış yapıtlarındandır. Dumas'ın renki, açık yürekli, kimi zaman pek inandırıcı olmayan bir üslupla kendi olağanüstü yaşamındaki olayları aktardığı Anılar (1852-54) adlı yapıtı romantik dönem Fransız edebiyat yaşamına ışık tutar.

Dumas, geçimini sağlamak amacıyla genç yaşta Paris'e gitmiştir.Avukat olmayı planlamış ama geleceğin Fransı Kralı Orléans dükü Louis-Phlippe'nin hizmetine girmiştir. Sonra da şansını tiyatroda denemeye karar vermiştir. Yazdığı oyunlar döneminde olduça ilgi görmüştür. III. Henri ve Sarayı (1829) adlı oyununda Dumas, Fransız Rönesansının gösterişli bir tablosunu çizmiştir. Napoléon Bonaparte (1831) yeni ölen imparatoprun efsaneleşmesini sağlamıştır. Dumas oyun yazarken tarihsel romanla da ilgilenmeye başlamış ve renkli bir tarihsel fonla, genellikle 16. ve 17. yüzyılda geçen heyecanlı öyküler yazmayı hedeflemiştir. Kalıcılığını da oyunlarıyla değil, bu tarihsel romanlarıyla sağlamıştır. Romanlarındaki kahramanlarında iyi-kötü ayrımı oldukça belirgindir. Victor Hugo gibi romantik akımın başlıca yazarlarındandır. Dumas başarı kazandıkça kendini pahalı zevklere vermiş ve borçlarını ödeyebilmek için daha fazla yazmaya başlamıştır. Aynı zamanda gazeteciliğe de başlamış, gezi kitapları yazarak para kazanmaya çalışmış ama başarılı olamamıştır.
Alexandre Dumas 1870'te, Dieppe yakınlarında ölmüştür.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 38.364
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Alexander Dumas-Pere
Üç Silahşörler


Alexandre Dumas-Pere(1802-1870), kendisi ile aynı adı taşıyan oğlu da tanınmış bir yazar olduğundan, isminin başına baba sözcüğü getirilerek anılır. Edebiyat alanında önce oyunlar yazarak ünlenmiş, ama kalıcılığını tarihsel macera romanlarıyla sağlamıştır. 1844’de yazdığı “Üç Silahşörler”den başka, “Monte Kristo Kontu”(1845), “Demir Maske”(1848) ve “Siyah Lale”(1850) en önemli ürünleri arasında gösterilebilir. Türkçe’de sıklıkla yayınlanan ama aslına uygun olanına pek rastlanmayan Dumas serüvenlerini okumadıysanız bile, sinema ya da televizyon uyarlamalarını mutlaka izlemişsinizdir.


Sipariş üzerine

Fransız İhtilali ile Paris Komünü günleri arasında tamamlanan “Üç Silahşörler”in Marx’ın “Felsefe Elyazıları" ile aynı tarihi taşıması çarpıcıdır. Avrupa yepyeni bir çağa, belki de bir daha asla rastlanmayacak bir alt üst oluş içerisine adım atarken, Dumas, hiç bir tarihsel gerçeğe dayanmayan, insan psikolojisinin derinliklerine inmeyen, hatta akla ve mantığa sığmayan bir öykü anlatarak, kuşkusuz kaçış edebiyatının başlatıcılarından biri oluyordu.
Önümüze tamamlanmış (satışa sunulmuş) bir roman ya da film geldiğinde, onu, yazarın/yönetmenin “son kararı” olarak algılar, sanki o romandan bir sözcük eksilirse bütün sanatsal güzelliği uçup gidecekmiş gibi düşünürüz.

Sanat yapıtının “aurosu”nu yaratan da bu içine kapalı bütünsellik ön kabulüdür. Oysa, ne geçmişte, ne de bugünlerde, pazara sunulmuş bir meta olarak sanat/edebiyat ürününün olmazsa olmaz sözcükleri vardır. Mesela, “Yüksek Edebiyatın” en saygın isimlerinden Dostovyevski, bir çok romanını maddi sıkıntıları nedeniyle, sipariş üzerine ve sayfa sayısı pazarlığı ile yazmıştır. Alexandre Dumas da sayfalarca tutan romanlarını aynı sıkıntılarla üretmiş, metindeki uzun diyaloglar, yazarın tefrika ediliş süresini uzatma ihtiyacından -maddi sebeplerden- kaynaklanmıştır.

Ancak küçümsendiğinin aksine, Dumas yetenekli bir yazardır. Uzun diyalogları, eşya, doğa ve mekan tasvirlerini bir avantaja çevirmesini bilir. Okuyucuda yarattığı sabırsızlığın farkındadır. Böylelikle ani sıçramalar, bir anda parlayan kılıç şakırtıları, merak unsuru yaratan sürprizler katar hikayesine ve bir sonraki bölüm için “ne olacak acaba” sorusunu sordurmayı başarır okuyucuna; tıpkı “Binbir Gece Masalları”nda olduğu gibi... Beklentiler, durağanlıklar ve etkileyici şoklarla ilerleyen “Üç Silahşörler”i hiç sıkılmadan okuyabilirsiniz.


Tarihsel olayların failleri


“Üç Silahşörler”, krala -daha çok kraliçeye- bağlı şövalyeler Athos, Pathos, Aramis ve -sonradan şövalyeliğe terfi edecek olan- kurnaz köylü çocuğu Dartanyan’ın, saray entrikalarına bileklerinin gücü ile cevap vermelerinin ve majestelerinin hizmetini yerine getirmelerinin hikayesidir. Yazıldığı yıllardan çok önceki bir tarihsel döneme ilişkindir anlatılanlar. Bu nedenle, Dumas’ın tarihsel macerasını, günümüzde yazılan Post-modern tarihsel fantezilerin atalarından biri olarak değerlendirebiliriz. Kendi çağındaki gerçekçi romanlar düşünüldüğünde, o yılların post-modernidir “Üç Silahşörler”..!

Çağdaşı Balzac, toplumsal öğelerin karakteristik gelişiminde bulunan iç zenginlikler yerine büyük tarihsel olayların dış pırıltısını konu olarak seçen bir yazarın mesleğini bilmediğini söyler ve ekler; "bir hikaye anlatıcısı hiç bir zaman unutmamalıdır ki, herkesin hakkını vermek onun görevidir; yoksullarla zenginler, onun kaleminin ucunda eşittirler; onun için, köylülerin yoksulluğunun da bir büyüklüğü, zenginlerin adiliğinin de bir gülünçlüğü vardır; nihayet, zengin insanların tutkuları varsa, köylülerin de gereksinimleri vardır hiç olmazsa; dolayısıyla iki kez daha yoksuldur onlar, ve yıkıcı eğilimlerinin durum gereği acımasızca bastırılması gerekirse de, saygıya değer insani ve kutsal hakları vardır".

Evet, Alexandre Dumas’ın tarihin yalnızca dış kabuğunu, insanları çeken pırıltısını, cesur şövalyelerin bağlılık yemini ettikleri kraliçeleri adına kılıç parlatışlarını, saraydaki yaşamı -üstelik yarım yamalak- yansıttığı, ayrıca üslubunun çok basit olduğu doğrudur. Ama elimizi vicdanımıza koyarsak, onun hakkını da teslim etmek gerekir; bütün edebiyat tarihinde kaç yazara Dumas kadar heyecanlı hikayeler anlatmak nasip olmuş, kaç yazar okunabilirliğini bugüne dek sürdürebilmiştir? Varsın “yüksek edebiyata” dahil olmasın, “Üç Silahşörler” okunmaya değer bir roman ve umarım “Monte Kristo” için çok beklemeyiz.A. Ömer Türkeş
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Alexandre Dumas (Baba) (1802-1870) | En Önemli Eserleri: Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maske" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

alexandre dumas eserleri - Google'da Ara (54), alexandre dumasın eserleri - Google'da Ara (44), Google (41), alexandre dumasın hayatı - Google'da Ara (29), üç silahşörlerin özeti - Google'da Ara (20), Alexandre Dumas'ın eserleri - Google'da Ara (20), alexandre dumas siyah lale özeti - Google'da Ara (20), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (17), üç silahşörler kralın hizmetinde adlı kitabın özeti - Google'da Ara (16), Alexander dumasın hayatı - Google'da Ara (16), alexandre dumas eserleri - Google'da Ara (15), üç silahşörler özet - Google'da Ara (14), alexandre dumas ın eserleri - Google'da Ara (14), alexander dumasın eserleri - Google'da Ara (14), monte cristo kontu özeti - Google'da Ara (13), monte kristo kontu özeti - Google'da Ara (12), alexandre dumasın eserleri - Google'da Ara (11), monte kristo kontu özet - Google'da Ara (11), üç silahşörler özet - Google'da Ara (11), alexander dumasın hayatı - Google'da Ara (11), üç silahşörler hikayesinin özeti - Google'da Ara (11), monte cristo kontu kitabının özeti - Google'da Ara (10), alexandre dumas hayatı - Google'da Ara (10), alexandre dumas'ın hayatı - Google'da Ara (10), aleksandr dumas - Google'da Ara (10), monte kristo kitabının özeti - Google'da Ara (10), siyah lale kitabının özeti - Google'da Ara (10), 'üç silahşor kitabı özeti alexandre dumas' - Google'da Ara (10), alexandre dumas üç silahşör kitabın özeti - Google'da Ara (9), monte kristo kontu özeti - Google'da Ara (9), alexandre dumas'ın hayatı - Google'da Ara (9), Google (9), alexander dumas siyah lale özet - Google'da Ara (8), 3 silahşörler kitabının özeti - Google'da Ara (8), üç silahşörler kitabının özeti - Google'da Ara (8), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (8), silah rler kitab n n zeti - Google'da Ara (8), üç silahşörler alexandre dumas özet - Google'da Ara (8), alexandre dumasın hayatı ve eserleri - Google'da Ara (8), monte cristo kontu kitap özeti - Google'da Ara (7), alexsandre dumasın hayatı - Google'da Ara (7), alexandre dumas siyah lale özet - Google'da Ara (7), aleksandr dumas - Google'da Ara (7), siyah lale hikayesinin özeti - Google'da Ara (7), alexandre dumasın eserleri - Google'da Ara (7), alexander dumasın hayatı ve eserleri - Google'da Ara (7), alexandre dumas'ın eserleri - Google'da Ara (7), üç Silahşörler özet - Google'da Ara (7), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (7), alexandre dumas hayatı - Google'da Ara (7), Monte Cristo Kontu kitap özeti - Google'da Ara (7), siyah lalenin özeti - Google'da Ara (7), alexandre dumasın hayatı - Google'da Ara (7), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (7), alexsander dumas hayatı ve eserleri - Google'da Ara (7), üç silahşörlerin özeti - Google'da Ara (7), alexander dumas üç silahşörler kitabının özeti - Google'da Ara (7), monte krısto kitabının özeti - Google'da Ara (7), alexander dumasın hayatı - Google'da Ara (6), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (6), üç silahşörler kısa özet - Google'da Ara (6), alexandre dumas eserleri - Google'da Ara (6), dumas 3 silahşörler bölumleri noları - Google'da Ara (6), alexandre dumas siyah lale kitabının özeti - Google'da Ara (6), alexander dumas'ın eserleri - Google'da Ara (6), siyah lale hikayesinin özeti - Google'da Ara (6), alexander dumasın hayatı - Google'da Ara (6), üç silahşörler kitab özeti ara arama motoru (6), dumas eserleri - Google'da Ara (6), ALEXANDRE DUMAS HIKAYELERI - Google'da Ara (6), alexander dumasın siyah lale kitabının özeti - Google'da Ara (6), alexander dumasın eserleri - Google'da Ara (6), Alexandre dumas'ın eserlerinin özetleri - Google'da Ara (6), Alexandre Dumasın edebi kişiliği - Google'da Ara (6), MONTE CRİSTO KONTU ROMANIN ÖZETİ - Google'da Ara (6), alexandre dumas üç silahşörler kitabının özeti - Google'da Ara (6), monte kristo kontunun özeti - Google'da Ara (6), DÜNYA ÇOCUK KLASİKLERİ '' SİYAH LALE '' ALEXANDRE DUMAS ÖZET - Google'da Ara (5), alexander dumasın eserleri - Google'da Ara (5), alexander dumasın siyah lale romanının özeti - Google'da Ara (5), alexandre dumas en önemli eserleri - Google'da Ara (5), alexandre dumasın hayatı - Google'da Ara (5), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (5), alexandre dumasın hayatı - Google'da Ara (5), alexandre dumas eserleri - Google'da Ara (5), üç silahşörler özeti - Google'da Ara (5), alexander dumasin hikayeri - Google'da Ara (5), alexandre dumasın hayatı - Google'da Ara (5), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (5), ALEXANDRE DUMAS'ın hayatı - Google'da Ara (5), alexandre dumas eserleri - Google'da Ara (5), alexandre üç silahşörler hikaye özeti ara arama motoru (5), alexandre dumas'ın eserleri - Google'da Ara (5), alexander dumas siyah lale kitabının özeti ve kahramanlarının özellikleri - Google'da Ara (5), alexandre üç silahşörler hikaye özeti ara arama motoru (5), alexander dumas eserleri - Google'da Ara (5), alexander dumasın hayatı - Google'da Ara (5), monte kristo özeti - Google'da Ara (5), alexander dumas'ın hayatı - Google'da Ara (5), siyah lale adlı hikayenin özeti - Google'da Ara (5),

"Alexandre Dumas (Baba) (1802-1870) | En Önemli Eserleri: Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maske " ile Benzer Konular
Önemli Olan Anı Yakalamak
2 Yanıt - 1.498 Görüntülenme
Siyah Kadar Koyu Beyaz Kadar Saf Beşiktaş'lıyız..
6 Yanıt - 946 Görüntülenme
Siyah İnci | Oltutaş
2 Yanıt - 5.053 Görüntülenme | Erzurum'un İhtişamlı Ama Mütevazı Haliyle Yeraltının Siyah İncisi.
Deniz Omurgalıları l Yeşil Mandarin,Siyah Tang,Velvet..
0 Yanıt - 1.360 Görüntülenme | Akvaryumlar İçin
Beş Önemli Hayat Dersi
1 Yanıt - 1.488 Görüntülenme