Kadim Dostlar ™ Forum: Kütahya-Eskişehir Muharebeleri | Tarih 10 - 24 Temmuz 1921 - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Kütahya-Eskişehir Muharebeleri | Tarih 10 - 24 Temmuz 1921 Vikipedi, özgür ansiklopedi Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Esesli 

 • KD ™ Kadim Dost
 • Grup: Yetkili
 • Mesaj sayısı: 5.814
 • Kayıt tarihi: 01-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:EsEsli
 • Interests:sinema bilgisayar seyahat
Forum İtibarı: 64
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Kütahya-Eskişehir Muharebeleri
Türk-Yunan Cephesi Parçası
Tarih 10 - 24 Temmuz 1921
Bölge Kütahya-Eskişehir
Sonuç Yunan kuvvetlerinin galibiyeti

Taraflar
Yunanistan TBMM Hükümeti Ordusu
Kumandanlar
General Papulas Tuğgeneral İsmet Paşa
Yunan - Batı Cephesi
1. İnönü - 2. İnönü - Kütahya-Eskişehir - Sakarya - Büyük Taaruz

Kütahya-Eskişehir Muharebeleri, 10 Temmuz 1921 ile 24 Temmuz 1921 tarihleri arasında Yunanistan ile Ankara hükûmeti ordusu arasında gerçekleşen muharebe. Muharebeyi kaybeden Ankara hükûmeti kuvvetleri Sakarya Nehri'nin doğusuna çekilmek zorunda kaldı.

Yunanlılar, Aslıhanlar ve Dumlupınar Muharebeleri ile Kütahya-Eskişehir Muharebeleri arasındaki üç aylık zaman içinde, Anadolu'daki kuvvetlerini 11 tümene çıkartarak daha da güçlenmiş bir durumda 10 Temmuz 1921'de Bursa-Eskişehir; Bursa-Tavşanlı-Kütahya; Uşak-Dumlupınar-Seyitgazi istikametlerinde üç ayrı koldan taarruza geçtiler.

1, 3, 4 ve 12 nci Gruplar ile bir Mürettep Kolordu olmak üzere; 20 tümen ve 4 süvari tümeninden oluşan Türk Kuvvetleri ise İnönü-Kütahya-Döğer mevzilerinde savunma için tertiplenmişlerdi.

Türk Ordusu'nun imha edilmesini ve Afyon, Eskişehir, Kütahya gibi stratejik noktaların işgalini amaçlayan Yunanlılar; İnönü ve Kütahya tahkim edilmiş mevzilerine çatmak yerine, zayıf kuvvetlerle tutulmuş olan Türk Kuvvetlerini güney kanattan kuşatmak üzere harekata başladılar.

I ve II nci İnönü Muharebelerinin aksine, Bursa bölgesi'nde hareketsiz görünen Yunan Ordusu, Afyon cephesin'de başlangıçta 12 nci, müteakiben de 2 nci Türk Kolorduları bölgesine taarruza geçti. Afyon'u işgal eden ve 12 nci Kolorduya büyük zayiat verdirerek Afyon doğusuna çekilmeye zorlayan Yunanlılar, müteakiben taarruzlarını Altıntaş-Seyitgazi istikametinde yoğunlaştırdılar. 15 Temmuz 1921'de 4. Tümen komutanı Yrb. Mehmet Nâzım Bey Yumruçal'da şehit oldu.

Yunan birlikleri 17 Temmuz'da İsmet Paşa (İnönü) komutasındaki Garp Cephesi kuvvetlerini yenilgiye uğratarak Kütahya'yı ele geçirdiler. Aynı gün cepheye gelerek Garp Cephesindeki TBMM kuvvetlerinin kuşatma tehdidi altına girdiğini gören Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) çekilmesini emretmek zorunda kaldı: Batı Cephesi birlikleri önce süratle Eskişehir-Seyitgazi hattına, daha sonra da Sakarya Nehri doğusuna ricat edecekti.

Komutayı ise, o zamana kadar Garp Cephesinin başında olan İsmet Paşa yerine bizzat kendisi ve Fevzi Paşa (Çakmak) ele alacaktı. Askerliğin gereği bunu gerektiriyordu ve süratle yerine getirilmeliydi. 19 Temmuz günü Eskişehir de düşünce, 5'nci Süvari Grubu ve 1'nci Gruba bağlı Türk birlikleri Sakarya Nehrinin doğusuna çekildi. TBMM Reisi ve Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, 3 Ağustos 1921'de Tuğgeneral İsmet Paşa'yı Genelkurmay Başkanlığı görevinden azlederek, aynı zamanda Başbakan ve Milli Savunma Bakanı da olan Orgeneral Fevzi Paşa'yı bu vazifeyle de görevlendirdi.

Hatırı sayılır büyüklükte ülke topraklarının Yunanlılara terk edilmesi anlamına gelen bu durum Yunanlıları ümitlendirirken, TBMM'de tedirginlik yaratmıştı. Bundan sonra Atatürk, Başkomutan olarak ordunun başına geçerken meclisin ordu ile ilgili yetkilerini meclis oylaması sonucu kendisinde toplayarak "Tekalif-i Milliye" emirlerini çıkarttı. Arkasından da tarihte o ana kadar benzeri görülmemiş bir savaş biçimi olan, Türk milletinin "Topyekün Savaş"ını başlattı.

Kütahya-Eskişehir muharebelerinde iki önemli durum dikkati çekmektedir. Birincisi; Yunan Bursa grubunun geç harekata başlaması sebebiyle Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa'nın birliklerin kullanılmasında tereddüte düşmesi neticesi ortaya çıkan yenilgidir. İkincisi ise; birliklerin yaya olmaları sebebiyle iç hat manevrasının sağladığı avantajlardan istifade edilememesidir.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 0 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Kütahya-Eskişehir Muharebeleri | Tarih 10 - 24 Temmuz 1921" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

18 temmuz 1921 de kütahya-eskişehir savaşı - Google'da Ara (53), Google (14), kütahya eskişehir muharebesi - Google'da Ara (13), eskişehir ve kütahya muharebeleri - Google'da Ara (10), Kütahya-Eskişehir muharebeleri - Google'da Ara (7), kütahya eskişehir muharebeleri - Google'da Ara (6), kütahya eskişehir muharebesi sonuçları - Google'da Ara (5), eskişehir ve kütahya muharebelerinin nedenleri - Google'da Ara (5), 10-24 temmuz 1921 - Google'da Ara (5), kütahya eskişehir muharebeleri - Google'da Ara (5), eskişehir ve kütahya muharebeleri - Google'da Ara (4), kütahya eskişehir muharebeleri - Google'da Ara (4), eskişehir kütahya muharebeleri - Google'da Ara (4), kütahya eskişehir savaşlarının sebepleri - Google'da Ara (4), eskişehir kütahya muharebeleri - Google'da Ara (4), eskişehir ile kütahya muharebeleri - Google'da Ara (4), eskişehir ve kütahya muharebeleri sebepleri - Google'da Ara (3), kütahya-eskişehir savaşları nedenleri - Google'da Ara (3), eskişehirkütahya muhabereleri - Google'da Ara (3), kütahya eskişehir savaşının nedenleri - Google'da Ara (3), kütahya eskişehir şavaşları - Bing (3), Kütahya eskişehir muharebeleri - Google'da Ara (3), Kütahya Eskişehir Savaşının Sebep Sonuçları - Google'da Ara (3), kütahya-eskişehir muharebesi - Google'da Ara (3), eskişehir kütahya muharebeleri - Google'da Ara (3), kütahya eskişehir muharebeleri - Google'da Ara (3), kütahya-eskişehir muharebeleri - Google'da Ara (3), ESKİŞEHİR KÜTAHYA MUHAREBESİ - Google'da Ara (3), 10 temmuz 1921 - Google'da Ara (3), 10 temmuz 1921 - Google'da Ara (3), eskisehir-kütahya muharebesi - Google'da Ara (3), kütahya eskişehir savaşlarının nedenleri - Google'da Ara (3), kütahya-eskişehir savaşlarının sebepleri - Google'da Ara (3), eskisehir kütahya muharebesi - Google'da Ara (3), muharebelerle ile ilgili testler - Bing (1), (1) kütahya chaplin nerde adres - Web Search Results (1), Arama V9 (1), sakarya meydan muhalebesi - Bing (1), kütahya eskişehir muharebesi - Bing (1),

"Kütahya-Eskişehir Muharebeleri | Tarih 10 - 24 Temmuz 1921 Vikipedi, özgür ansiklopedi" ile Benzer Konular
27 Temmuz 2007 | Özgürlüğün Rengi (Goodbye Bafana)
0 Yanıt - 746 Görüntülenme | Filmin Türü: Drama
20 Temmuz 2007 | Ölüm Tohumları (Seeds of Death)
0 Yanıt - 777 Görüntülenme | Filmin Türü: Drama - Korku
Erzurum Kongresi | 23 Temmuz - 7 Ağustos 1919 - Video
2 Yanıt - 799 Görüntülenme
Eskişehir Şehir Tiyatroları
1 Yanıt - 1.464 Görüntülenme | Perde, 2 Ekim 2007
Lozan Antlaşması | 24 Temmuz 1923- İsviçre Lausanne (Lozan) - Azınlıklar - Sınırlar- Kapütilasyonlar - İnönü'nün TBMM Görüşmelerinde Yaptığı Konuşma
34 Yanıt - 19.410 Görüntülenme | Lozan Konferansı Fotoğrafları...