Kadim Dostlar ™ Forum: İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922 - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM Çözümleri • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922 "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!”. Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922Birinci Dünya Savaşı sonunda, İtilâf Devletleri, Osmanlı Devleti ile 30 Ekim 1918'de Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzaladılar ve bu anlaşmaya dayanarak Anadolu'yu işgale başladılar. Türk milleti işgal hareketleri karşısında vatanını kurtarmak için 1919 yılında yer yer direniş hareketlerini başlattı. Bu hareketler, 19 Mayıs 1919 tarihinde Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a ayak basmasıyla kısa sürede merkezi bir nitelik kazandı.

Bu süreçte arka arkaya kazanılan Birinci İnönü, İkinci İnönü, Aslıhanlar-Dumlupınar ve Sakarya Meydan Muharebeleri ile yurdun kurtarılması yolunda önemli adımlar atıldı. 26 Ağustos 1922 sabahı dikkat ve titizlikle hazırlanan taarruz planı uygulamaya konuldu. 26-30 Ağustos 1922’de yapılan Büyük Taarruz, Türk İstiklâl Harbi’nin son safhasıdır. 30 Ağustos “Başkomutan Meydan Muharebesi” nde bir gün içinde Yunan ordusunun en önemli bölümü etkisiz hale getirildi. Böylece kesin sonuç beş gün içinde elde edilmiş ve hazırlanan plan tam bir başarıyla uygulanmış oldu.
forum forum


Büyük Taarruz Panoraması
31 Ağustos günü Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Fevzi (ÇAKMAK), Batı Cephesi Komutanı İsmet (İNÖNÜ) ordu komutanları Yakup Şevki (SUBAŞI) ve Nurettin Paşa’ları karargahını kurduğu Çalköy’ünde toplayarak, kaçabilen Yunan kuvvetlerinin hızla takip edilmesini ve İzmir ile dolaylarındaki kuvvetleriyle birleşmemesi için üç koldan Ege’ye doğru ilerlenmesini doğru bulduğunu belirtti.forum


Başkomutan Mustafa Kemal Paşa "Sakarya" İsimli Atıyla1 Eylül’de Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ordulara bir bildiri yayımlayarak şu tarihi emrini verdi: “Bütün arkadaşlarımın Anadolu'da daha başka meydan muharebeleri verileceğini göz önüne alarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü, yiğitlik ve yurtseverlik kaynaklarını yarışırcasına esirgemeden vermeye devam eylemesini isterim. Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!”. Böylece düşmanın akıbeti de belirlenmiş oldu. Çalköy’de verilen bu tarihi emir üzerine İzmir’de “Akdeniz”i, Mudanya’da “Marmara” yı görmek için 8-9 günlük bir zaman kâfi gelecekti.

31 Ağustos’ta başlayan amansız takip sonunda Türk kuvvetleri 2 Eylül’de yıkıntılar haline gelmiş Uşak’a girdi. Burada Yunan Ordusu Başkomutanı General Trikopis tutsak edildi.

Takip Harekâtı insan üstü bir hızla ilerledi. Türk askeri dinlenmek ve uyumak istemiyordu. Çünkü kurtardığı her kasabanın, köyün, şehrin Yunanlılar tarafından yakıldığını, bölgedeki Türklerin de acımasızca katledildiğini görmekteydi.

9 Eylül günü 1 nci Kolordu Kemalpaşa’ya, 2 nci Kolordu Manisa’ya, 4 ncü Kolordu Turgutlu’ya ulaştı. Kuzeyde Kazancıbayırı’nda Yunan mevzilerine taarruz eden 3 ncü Kolordumuz düşmanı atarak Bursa’ya ilerledi. Türk süvarileri üç yılı aşkın süredir yas çeken İzmir halkının sevinç göz yaşları arasında İzmir’e girdi.

forum


Türk Süvari Birliklerinin İzmir’e Girişi
Süvarilerimiz, İzmir’e girerken birkaç yerde hafif ateşle karşılaşmaktan başka bir olay olmadı, Kordonboyu’ndan geçerken bir İngiliz müfrezesi tarafından selamlandı. Türk bayrağı Hükümet Konağına ve Kadifekale’ye çekildi.forum forum9 Eylül 1922 Günü İzmir Vilayet Konağı Balkonundaki Direğe Türk Bayrağı’nın Çekilişi
Birinci Süvari Tümeni Komutanı Mürsel Paşa bir Fransız harp gemisi telsizi vasıtasıyla, İzmir’e girildiğini Ankara’ya bildirdi. İzmir’de Türk halkının sevinci o denli büyüktü ki askerlerimiz çiçek yağmuru altında kaldı.

Başkomutan İzmir’in alınışı dolayısıyla ordulara şu tarihi mesajını yayınladı:

“İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta orduların gösterdiği gayret ve fedakarlığı hürmet ve takdirle anarım. Elde edilen büyük muzafferiyetin yapıcısı olan kıymetli arkadaşlarıma en içten teşekkür ve tebriklerimi bildiririm. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin alınmasında da aynı fedakârlık yarışmasını göstereceklerine inancım tamdır”.

9 Eylül günü 3 ncü Kolordumuz Bursa’yı savunan Yunan birliklerini geri atarak şehri kurtardı. Türk Ordusu’nun İzmir ve Bursa’yı alması üzerine Mustafa Kemal Paşa, millete bir beyanname yayınladı. Torbalı ve Menderes Vadisi’nden çekilen Yunan birlikleri, Seydiköy civarında kısa bir çarpışmadan sonra süvarilerimiz tarafından esir alındı. 9 Eylül günü; Menemen yakılmadan kurtarıldı, Seydiköy Türk kuvvetlerinin eline geçti. Akıl almaz bir hızla ilerleyen piyade birlikleri de bir gün sonra Başkomutan ile birlikte İzmir’e gelmişti.
forum


Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, yanında Genelkurmay Başkanı Fevzi Çakmak ve Yaveri Salih Bozok ile birlikte İzmir’e geliyor. (10 Eylül 1922)


18 Eylül 1922 tarihine kadar yapılan Takip Harekâtı ile bütün Batı Anadolu’daki Yunan askerleri sınırlarımız dışına çıkarıldı.

15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkıp, Anadolu’nun hemen yarısını istila ederek, burada Yunan Asya İmparatorluğu’nu kurmak rüyasıyla üç seneyi aşkın bir süre içinde anayurdumuza saldıran düşman orduları, nihayet 18 Eylül 1922 gününde tek bir er kalmamak suretiyle vatanımızın bu bölgesinden tamamen temizlenmiş oldu.
forum


Mağlup Yunan kuvvetlerinden İzmir’e dönebilen 12.000 kişilik grup, savaş gemilerine bindirilerek Yunanistan’a gönderilmiştir.Takip harekâtının başarı ile sonuçlanması yalnız Batı Anadolu’yu Yunanlılardan temizlemekten ibaret değildir. Türk ordusunun yaptığı bu harekât ile, İzmit bölgesinden İstanbul Boğazı’na, Balıkesir bölgesinden Çanakkale Boğazı’na kadar hayati önem taşıyan diğer stratejik hedefler de büyük bir ustalıkla İtilaf Devletleri’nin işgalinden, olaysız olarak ve barış yoluyla kurtarıldı.
forum


9 Eylül 1922 tarihinde İzmir’in kurtuluşu sırasında şehit düşenlerin anısına İzmir-Konak’ta yaptırılan İstiklâl Şehitliği
Takip Harekâtı; Türk ordusunun kahramanlığı yanında askeri ve siyasi alanda gösterdiği yüksek sevk ve idare ile birlikte kudret ve kabiliyetini de ispat eden büyük bir eserdir.

Türk Ordusunun kazandığı bu zafer, Mudanya Ateşkes Antlaşması’na giden süreci başlattı. Türkiye, Mudanya Ateşkes Antlaşması’ndan sonra 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşması’nı imzaladı. Böylece Türk milleti, varlığını bütün dünyaya kabul ettirmiş, Türk devleti de tam bağımsızlığını kazanmış oldu.Kaynak: TSK

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 09 Eylül 2012 Pazar - 08:40
Düzenleme sebebi: Resim linkleri yenilenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


İzmir'in Kurtuluşuİzmir'in Kurtuluşu, Kurtuluş Savaşı'nın sonlarında Türk ordusunun, Yunan işgali altındaki İzmir'e girmesini belirten tarih terimidir.forum


Ahmet Ziya Akbulut, Türk Ordusunun İzmir'e Girişi
(77 cm × 53 cm, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi)26 Ağustos 1922'de başlatılan Büyük Taarruz sonucunda Yunan ordusunu dağıtıldı ve 2 Eylül'de Uşak'a girdi. Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde kendisinin de haberdar olmadan Yunanistan Küçük Asya Ordusu'nun başkomutanlığına getirilmiş General Nikolaos Trikupis tutsak edildi.


forum


Mareşal Mustafa Kemal Paşa komutasındaki Türk Orduları'nın İzmir'e girişi


Türk birlikleri, İzmir'e doğru hızla ilerledi. Yunan birlikleri ve Rum siviller Anadolu'dan çekildiler. 9 Eylül 1922 sabahı Ahmet Zeki (Soydemir) komutasındaki 2. Süvari Fırkası, ardından Mürsel (Bakü) komutasındaki 1. Süvari Fırkası birlikleri İzmir şehrine girdi. Türk bayrağı Hükûmet Konağı ve Kadifekale'ye çekildi.


forum


9 Eylül 1922 Günü İzmir Vilayet Konağı Balkonundaki Direğe Türk Bayrağı’nın Çekilişi.Daha sonra 9 Eylül günü, "İzmir'in Kurtuluş Bayramı" ilan edildi.forumBaşkomutan Mareşal Mustafa Kemal Paşa, yanında Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak ve Yaveri Binbaşı Salih Bozok ile birlikte İzmir’e geliyor. (10 Eylül 1922)

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922
9 Eylül 1922 - İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu.

Türk ordusunun İzmir'e girişi.


30 Ağustos Zaferi'nin kazanılmasının ardından Yunan ordularını önüne katan Türk orduları İzmir'e girdi.


forum


9 Eylül 1922
Türk ordusu, İzmir'deBüyük Taarruz, Başkomutan Meydan Muhaberesi ve Büyük Zafer (26 Ağustos - 9 Eylül 1922).

26 Ağustos - Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'den Büyük Taarruz'u yönetmesi.
30 Ağustos - Gazi Mustafa Kemal'in Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Savaşı'nı kazanması.
1 Eylül - Gazi Mustafa Kemal'in "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, İleri !" emrini vermesi.
9 Eylül - Türk Ordusu'nun İzmir'e girmesi.
10 Eylül - Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'e gelişi.

İzmir, 3 yıl 4 ay süren işgal sonucunda Türk birliklerinin eline geçti. Sabah saat 10.30'da Yüzbaşı Şeref Bey komutasındaki süvari birliği hükümet konağının önüne gelerek, Türk bayrağını göndere çekti. Esir edilen Yunan askerleri askeri kışlada toplandı. İzmir'in içinde kaçamamış olan Rumlar limandaki gemilere sığındı, bazısı da denize atladı.

Birinci Tümen Komutam Mürsel Bey, İzmir'in alındığını Ankara'ya bildirdi.

Yunanlılar Edremit'ten geri çekildi. Menemen ve Seydiköy kurtarıldı.

Atatürk'ün, İzmir'in alınışı haberi üzerine ordulara mesajı:
"İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta orduların gösterdiği gayret ve fedakârlığı hürmet ve takdirde anarım. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin elde edilişinde de aynı istek ve fedakârlığı göstereceklerine güvenim tamdır."

1922 - Turkish forces enter the city of Izmır. Mustafa Kemal arrives in the city the following day.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 9 Eylül - September 1922 - İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu.
0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 19229 Eylül 1922 İzmir'in Kurtuluşu


• 9 Eylül 1922 - İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu.


Türk ordusunun İzmir'e girişi.30 Ağustos Zaferi'nin kazanılmasının ardından Yunan ordularını önüne katan Türk orduları İzmir'e girdi.


Büyük Taarruz, Başkomutan Meydan Muhaberesi ve Büyük Zafer (26 Ağustos - 9 Eylül 1922).


26 Ağustos - Gazi Mustafa Kemal'in Kocatepe'den Büyük Taarruz'u yönetmesi.
30 Ağustos - Gazi Mustafa Kemal'in Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Savaşı'nı kazanması.
1 Eylül - Gazi Mustafa Kemal'in "Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz'dir, İleri !" emrini vermesi.
9 Eylül - Türk Ordusu'nun İzmir'e girmesi.
10 Eylül - Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'e gelişi.


İzmir, 3 yıl 4 ay süren işgal sonucunda Türk birliklerinin eline geçti. Sabah saat 10.30'da Yüzbaşı Şeref Bey komutasındaki süvari birliği hükümet konağının önüne gelerek, Türk bayrağını göndere çekti. Esir edilen Yunan askerleri askeri kışlada toplandı. İzmir'in içinde kaçamamış olan Rumlar limandaki gemilere sığındı, bazısı da denize atladı.

Birinci Tümen Komutam Mürsel Bey, İzmir'in alındığını Ankara'ya bildirdi.

Yunanlılar Edremit'ten geri çekildi. Menemen ve Seydiköy kurtarıldı.

İstanbul'da Sultanahmet Meydanı'nda gösteriler yapıldı.


Alıntı

Atatürk'ün, İzmir'in alınışı haberi üzerine ordulara mesajı:

"İlk verdiğim Akdeniz hedefine varmakta orduların gösterdiği gayret ve fedakârlığı hürmet ve takdirde anarım. Orduların bundan sonra verilecek hedeflerin elde edilişinde de aynı istek ve fedakârlığı göstereceklerine güvenim tamdır."Atatürk'ün, İcra Vekilleri Heyeti Başkanı Rauf (Orbay) Bey'e telgrafı: "Birliklerimiz İzmir doğu sırtlarında düşmanın son direnişini kırdıktan sonra bugün mağlûp düşmanla beraber İzmir'imize zaferle girdi. Ben yarın öğleden itibaren İzmir'de bulunacağım." [Kocatürk]

Atatürk'ün, Nif (Kemalpaşa)'e gelişi ve geceyi burada geçirişi.

Ankara Komutanı Fuat (Bulca) Bey'in, Atatürk'e telgrafı: "Valide Hanımefendi sıhhat ve afiyettedirler. Yalnız dört günden beri tarafınızdan hiçbir haber vaki olmamış olması, bizleri üzmüştür. Evinizde, havuz başında, muhterem valdenizin huzurunda cazlar çalınarak zafer şerefine eğlenildi."


1922 - Turkish forces enter the city of Izmır. Mustafa Kemal arrives in the city the following day.• 9 Eylül 1923 - Atatürk'ün, İzmir'in kurtuluş yıldönümü nedeniyle İzmir Belediye Başkanlığı'na kutlama telgrafı: "9 Eylül 1923 günü, sevgili hemşehrilerimizin samimî ortamında bulunmak benim için bir mutluluk olurdu. Ne çare ki, yine millet ve memleketimizin kurtuluş ve refahına ait mühim uğraşılarım, beni bu mutluluğa eriştirmekten, bu şerefli vazife men ediyor."


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 9 Eylül - September 1922 - İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşu


Zafer Bayramı Ve Zafer Haftası-26-30 Ağustos | Ata'dan Mesaj-30 Ağustos Zaferi-Zafer Bayramı'nın Anlam Ve Önemi-30 Ağustos Zafer Bayramı Şiirleri "Ya İstiklal Ya Ölüm..."
0

#5
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922• 10 Eylül 1922 - Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'e girişi.


Halk Paşa'ya büyük sevgi gösterilerinde bulundu. BÜYÜK ZAFER üzerine İstanbul Hükümeti'nin Mustafa Kemal Paşa'ya "Kumandan-ı besalet unvanı" hitabıyla tebrik telgrafı.forum


Atatürk İzmir’de (10 Eylül - 1 Ekim 1922)

Atatürk in İzmir (September 10 - October 1 1922)
Atatürk'ün, Nif (Kemalpaşa)'ten hareketle Turgutlu üzerinden saat 14.00'te -Genelkurmay Başkanı Fevzi ve Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşalarla- İzmir'e gelişi, coşkun gösterilerle karşılanışı, Hükümet Konağı'na gidişi. [Kocatürk]


Alıntı

Atatürk'ün, Hükümet Konağı balkonundan, Konak Alanı'nı hıncahınç dolduran İzmirlileri selâmlaması ve kısa bir konuşma yapması:

"Bu başarı milletindir!"
Atatürk'ün, Hükümet Konağı'nda, İzmir'de bulunan yabancı devlet temsilcilerini kabulü.

İstanbul Hükûmeti'nin, Büyük Zafer üzerine Atatürk'e "Kahraman Komutan!" hitabıyla tebrik telgrafı.

Atatürk'ün, geceyi İzmir-Karşıyaka'da İplikçizade Köşkü'nde geçirişi.

Gemlik Yunanlılar tarafından boşaltıldı. Bursa ele geçirildi.

Lord Curzon Yunanlıların Trakya'dan çekilmelerine karşı olduğunu bildirdi.


1922 - Mustafa Kemal enters Izmir. Turkish forces occupy and retake the city of Izmır.


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 10 Eylül - September 1922 - Gazi Mustafa Kemal'in İzmir'e girişi.
0

#6
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922• 12 Eylül 1938 - Atatürk'ün, İzmir'in 16. kurtuluş yıldönümü nedeniyle Belediye Başkanı Behçet Uz tarafından çekilen 9 Eylül 1938 tarihli saygı telgrafına cevabı: "...İzmirlilerin hakkımda belirttiklerini bildirdiğiniz duygulardan çok hislendim. Teşekkür, sevgi ve iyi dileklerimin sayın halka iletilmesini dilerim."


Bakınız,
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September 1921 - Sakarya Zaferi
0

#7
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922İzmir'in İşgaliMondros Ateşkesi'nin imzalanmasından beri Yunanlılar, İzmir'de yoğun bir propagandaya girişmişlerdi. Bir yandan İzmir ve çevresine yeni Rum göçmenleri yerleştirilirken, diğer yandan Levantenleri de elde etmeye çalışıyorlar ve Yunanistan'dan askeri eşya ve malzeme taşıyorlardı. İzmir'de kurulan "Abluka ve Seyrüsefer Komutanlığı" ve İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan siyasi temsilcilerinin varlığı da, İzmir'in Türklerin elinden alınacağı kuşkusunu yaratıyordu. Birinci Dünya Savaşı'nın son yıllarında, Akdeniz'den yapılması olası bir saldırıya karşı Aydın'a komutan olarak atanan Nurettin Paşa, Ateşkes'den sonra karargahını İzmir'e taşıdı ve daha sonra İzmir Valisi atandı. Nurettin Paşa, ulusal örgütlerin kurulmasını gerekli görüyordu. Ocak 1919'dan itibaren İzmir'in Yunanlılara verileceği haberi artık İzmir basınında bile yer alıyordu.


forum


Landing of the 1.38 Evzonic Regiment at the quay of Smyrni, 1919Paris Barış Konferansı'nda Venizelos, İzmir ve çevresinde Rum nüfusunun çokluğunu ve tarihi Yunan haklarından söz ederek, buraların Yunanistan'a verilmesini istiyordu. İddiaları A.B.D. ve İtalya tarafından çürütülmüş idi. Fakat İzmir'in İtalyanlar tarafından ele geçirilmesi endişesinde bulunan İngiltere Başbakanı Lloyd George, düşlediği büyük Yunanistan için, İzmir'in Yunanistan'a verilmesini istiyordu.


Devamı İçin Bakınız,
İzmir'in İşgali | 15 Mayıs 1919'da Yunanistan Tarafından İşgali - İşgal Kararı - İşgalin Statüsü - İşgale Yönelik Eleştiriler Ve Tepkiler
0

#8
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922


İzmir'in Yunan İşgalinden Kurtuluşunun 91. Yılı Kutlu Olsun!

9 Eylül 1922forumEklenen Dosya  izmir1.jpg (32,23K)
İndirme sayısı: 0
0

#9
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922


İzmir'in Yunan İşgalinden Kurtuluşunun 91. Yılı Kutlu Olsun!

9 Eylül 1922
forumEklenen Dosya  izmir.jpg (21,07K)
İndirme sayısı: 0
0

#10
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 40.380
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922


İzmir'in Yunan İşgalinden Kurtuluşunun 91. Yılı Kutlu Olsun!

9 Eylül 1922
forum

Eklenen Dosya  izmir4.jpg (78,96K)
İndirme sayısı: 0
0


 • (2 Sayfa) +
 • 1
 • 2
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

9 eylül şiirleri - Google'da Ara (74), izmirin kurtuluşu ile ilgili şiirler - Google'da Ara (46), 9 eylül ile ilgili şiir - Google'da Ara (36), 9 eylül ile ilgili şiirler - Google'da Ara (33), 9 eylül şiir - Google'da Ara (32), 9 eylül şiiri - Google'da Ara (28), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili şiirler - Google'da Ara (26), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili şiir - Google'da Ara (25), 9 eylül şiirleri - Google'da Ara (21), Google (20), izmirin kurtuluşu ile ilgili yazılar - Google'da Ara (18), izmirin kurtuluşu şiir - Google'da Ara (18), izmirin kurtuluşu ile ilgili şiir - Google'da Ara (17), izmirin kurtuluşu ile ilgili yazı - Google'da Ara (17), 9 eylül şiirleri - Google'da Ara (17), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Google'da Ara (15), izmirin kurtulu u resimleri - Google'da Ara (15), izmirin kurtuluş şiirleri - Google'da Ara (14), 9 eylülle ilgili şiirler - Google'da Ara (12), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Google'da Ara (12), izmir in kurtuluşu ile ilgili şiirler - Google'da Ara (11), izmirin kurtuluşu ile şiir - Google'da Ara (10), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili resimler - Google'da Ara (10), izmirin kurtuluşuyla ilgili şiirler - Google'da Ara (10), 9 eylül şiirleri - Google'da Ara (10), izmir'in kurtuluşu ile ilgili şiirler - Google'da Ara (9), 9eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili resimler - Google'da Ara (9), izmirin kurtuluş şiirleri - Google'da Ara (9), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili şiirler - Google'da Ara (9), izmirin kurtuluşu şiiri - Google'da Ara (8), izmirin kurtuluşuyla ilgili çok kısa bilgiler - Google'da Ara (8), 9 eylül izmirin kurtuluşu şiirleri - Google'da Ara (8), 9 eylül izmirin kurtuluş şiirleri - Google'da Ara (8), izmirin kurtuluşu ile ilgili resimler - Google'da Ara (8), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Google'da Ara (7), izmirin kurtuluşu ile ilgili yazılar - Google'da Ara (7), Update Your Browser | Facebook (7), 9 eylül ile ilgili şiirler - Google'da Ara (7), 9 eylül izmirin kurtuluşuyla ilgili şiirler - Google'da Ara (7), 9 eylül izmirin kurtulusu ile siir - Google'da Ara (7), 9 EYLÜL ŞİİRLERİ - Google'da Ara (7), izmirin kurtuluşu şiirleri - Google'da Ara (6), izmirin kurtuluşu ile ilgili yazı - Google'da Ara (6), 9 eylül ile ilgili şiir - Google'da Ara (6), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili kısa yazı - Google'da Ara (5), İZMİRİN KURTULUŞU İLE İLGİLİ RESİMLER - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşuyla ilgili resimler - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu ile ilgili hikayeler - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu şiirler - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluş şiiri - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşuyla ilgili bilgiler - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluş şiirleri - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu 9 eylül ile ilgili şiirler - Google'da Ara (5), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili yazılar - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşuyla ilgili şiir - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu ile ilgili şiir - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu şiirleri - Google'da Ara (5), 9 eylül şiirleri - Google'da Ara (5), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili yazılar - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu ile ilgili şiirler - Google'da Ara (5), 9 eylül şiirler - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu ile ilgili kısa yazı - Google'da Ara (5), 9eylül şiirleri - Google'da Ara (5), 9 eylül şiiri - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu hakkında şiir - Google'da Ara (5), izmir in kurtuluşu şiir - Google'da Ara (5), 9 eylül izmirin kurtuluşu ile ilgili şiir - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu ile ilgili kısa şiirler - Google'da Ara (5), izmirin kurtuluşu ile ilgili güzel sözler - Google'da Ara (4), Google (4), izmirin kurtuluşu ile ilgili bilgi - Google'da Ara (4), 9 eylül ile ilgili sözler - Google'da Ara (3), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Google'da Ara (3), atatürkün izmirin kurtuluşu ile ilgili sözleri - Google'da Ara (3), Arama V9 (2), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Bing (2), Izmirin Kurtulusu icin Resimli Anlamli Ve Güzel Sözler - Bing (2), Izmirin Kurtulusu icin Resimli Anlamli Ve Güzel Sözler - Bing (2), Update Your Browser | Facebook (2), izmirin kurtuluşu sebebi - Bing (1), Arama V9 (1), 9 eylül izmir\'in kurtuluşu ile ilgili ataturkun sözler - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), izmirin işgaliyle ilgili kısa sözler - Bing (1), Arama V9 (1), ordular ilk hedefiniz akdeniz ileri ile ilgili resimler - Bing (1), izmirin kurtulusuyla ilgili guzel sozler - Google\'da Ara (1), 9 eylül izmir\'in kurtuluşu ile ilgili sözler - Google\'da Ara (1), (1) 9 eylülle ilgili resimler atatürkün - Web Search Results (1), Izmirin Kurtulusu icin Resimli Anlamli Ve Güzel Sözler - Bing (1), 9 eylül ile ilgili yazı - Bing (1), 9 eylül izmirin kurtuluşu bayram poster resimler - Bing (1), 9eylül izmirin kurtuluşu - Bing (1), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Bing (1), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Bing (1), izmirin kurtuluşu - Bing (1), izmirin kurtuluşu ile ilgili anlamlı sözler - Google\'da Ara (1), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Bing (1), izmirin kurtuluşu ile ilgili sözler - Bing (1), izmirin kurtuluşlya ilgili resimli sözler - Bing (1),

"İzmir'in Kurtuluşu | 9 Eylül 1922 "Ordular ilk hedefiniz Akdeniz'dir. İleri!”." ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
8 Yanıt - 6.016 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Bedri Rahmi Eyuboğlu (d. 1911, Görele – ö. 21 Eylül 1975, İstanbul) | Yazma, Gravür, Seramik, Heykel, Vitray, Mozaik, Hat, Serigrafi, Litografi Gibi Birçok Formlarda Eserler Üreten Dünyaca Ünlü Türk Ressam Ve Şair
3 Yanıt - 21.980 Görüntülenme | Bedri Rahmi Eyüpoğlu-Hayatı Ve Eserleri
Atatürk Günlüğü - Today | 13 Eylül - September
6 Yanıt - 3.303 Görüntülenme | Sakarya Meydan Savaşı'nın Kazanılması
Tüm Burçlar - Günlük Falınız - 14 Eylül 2007
0 Yanıt - 11.092 Görüntülenme
Atatürk Günlüğü - Today | 14 Eylül - September
6 Yanıt - 1.422 Görüntülenme | 1922 - Atatürk'e "İzmir hemşehriliği" unvanı verilişi.