Kadim Dostlar ™ Forum: Ahmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul) | Sembolizmin Öncülerinden Türk Şair - Ahmet Haşim-Hayatı Ve Şiirleri - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Ahmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul) | Sembolizmin Öncülerinden Türk Şair - Ahmet Haşim-Hayatı Ve Şiirleri Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   melekler_ucamaz 

 • Şimdi Düşlerimin Sonbaharındayımm ...
 • Grup: Özel Dost
 • Mesaj sayısı: 3.880
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:cennet mahallesi
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

1884’te Bagdat’ta dogdu, 1933’te Istanbul’da yasamini yitirdi. Fizan Mutasarrifi Arif Hikmet Bey’in ogludur. Çocuklugu Bagdat’ta geçti. 12 yasinda annesinin ölümü üzerine babasiyla birlikte Istanbul’a geldi. Galatasaray Lisesini bitirdi. Ögretmenlik yapti. Çesitli devlet memurluklarinda bulundu. Fecr-i Âti topluluguna katildi. Siirleri, Servet-i Fünûn, Âsiyan, Muhit ve Dergâh gibi ünlü dergilerde yayinlandi. Sembolist ve empresyonist etki ve izler tasiyan siirler yazdi. "Aksam sairi" olarak tanindi.

BIR GÜNÜN SONUNDA ARZU

Yorgun gözümün halkalarinda
Güler gibi fecr oldu nümayan,
Güller gibi.. sonsuz, iri güller
Güller ki kamistan daha nalan,
Gün dogdu yazik arkalarinda!

Altin kulelerden yine kuslar,
Tekrarini ömrün eder i`lan,
Kuslar midir onlar ki her aksam,
Alemlerimizden sefer eyler?...

Aksam, yine aksam, yine aksam,
Bir sirma kemerdir suya baksam;
Aksam, yine aksam, yine aksam,
Göllerde bu dem bir kamis olsam!

--------------------------------------------------------------------------------

AGAC

Gün bitti. Agacta nes`e söndü.
Yaprak ates oldu, kus da yakut;
Yaprakla kusun pariltisindan
Havzun suyu erguvana döndü.


--------------------------------------------------------------------------------

SÜVARI

Su bakir zirvelerin ardindan
Bir süvari geliyor kan rengi,
Basliyor simdi melul aksamda
Son isiklarla bulutlar cengi...

--------------------------------------------------------------------------------

BAHCE

Bir Acem bahcesi, bir seccade;
Dolduran havzi atesten bade...
Ne kadar gamli bu aksam vakti..
Bakisin benzemiyor mu`tade.

Gök yesil, yer sari, mercan dallar...
Dalmis üstündeki kuslar yada;
Bize bir zevk-i tahattür kaldi
Bu sönen, gölgelenen dunyada!

--------------------------------------------------------------------------------

BIR YAZ GECESI HATIRASI

Isveyle, fisiltiyla, gülüsle
Olmus sebi sevda yine bihap
Oklar gibi saplanmada kalbe
Düstükce semadan yere mehtap...

Buseyle kilitlenmis agizlar
Gözler neler eyler neler israp!...
Ucmakta bu atesli havada
Vuslat demi bir kus gibi bitap...

--------------------------------------------------------------------------------

GECE

Tireyen ellerimle penceremi
Actim afaki leyle karsi... Yine
Gecenin gölgeden manazirina
Imtizac eylemis nücumü bahar...

Sihri eb`at icinde simdi gümüs
Bir sehap andiran miyah uyumus..
Kalbi seydayi leyl olan rüzar
Esiyor gölgelerde velvelekar...

Ah o bir aski bi-tenahi mi
Geceden, tudei manazirdan
Yükselen rasei humarü buhar?

Sanki hulyayi vasla müstagrak
Sebi bir itri hisle doldurarak
Dolasan, titresen kadinlardi...

Sanki bir savti gaibü mühtez
Kalbe bir aski bi-vefa yetmez
"Seviniz, muttasil sevin!" derdi

--------------------------------------------------------------------------------

SONBAHAR

Bir taraf bahce, bir tarafta dere
Gel uzan sevgilim benimle yere
Suyu yakuta döndüren bu hazan
Bizi gark eyliyor düsüncelere.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.683
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Ahmet HaşimAhmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul) Sembolizmin öncülerinden Türk şair.

Bağdat'ta doğmuştur. Babası mülkiye kaymakamlarından ve Bağdat'ın eski ve bilinen ailelerinden birine mensup Hikmet Bey; annesi ise yine Bağdat'ın ileri gelenlerinden Kahyazadeler'in kızı Sara Hanım'dır. Babasının Arabistan vilâyetlerindeki memuriyetleri sebebiyle düzensiz bir ilkokul tahsili gördü. Dil olarak da aynı sebepten sadece Arapça öğrendi.Annesinin ölümü üzerine 12 yaşında babasıyla birlikte İstanbul'a geldi.


forum


1897'de Galatasaray Sultanîsine yatılı olarak verildi. 1907'de mezun olunca Reji İdaresine memur olarak girdi. Bir taraftan da Mekteb-i Hukuk'a devam etti. I. Dünya Savaşı'ndaki askerliği (1914 - 1918) sırasında Anadolu'nun çeşitli yerlerini görme fırsatı buldu. 1924'te Paris'e, 1932'de de hastalığı sebebiyle Frankfurt'a gitti. Çeşitli yerlerde memur olarak çalışan Hâşim, daha çok öğretmenlik yaptı.

Sanâyi-i Nefise Mektebinde (Güzel Sanatlar Akademisi) mitoloji dersleri hocalığı ve Mülkiye Mektebindeki Fransızca öğretmenliği görevlerine ölünceye kadar devam etti.Hâşim'in sanat ve edebiyata ilgisi Galatasaray Sultanîsinde başlar.


Bilinen ilk manzumesi "Leyâl-i Aşkım" 1901'de "Mecmua-i Edebiyye"de yayınlandı. Bu dönemde Muallim Naci, Abdülhak Hâmid, Tevfik Fikret ve Cenab Şahabeddin'in tesiri altında kaldı. Son sınıfta iken Fransız şiirini ve sembolistleri tanıdı. Bundan sonra kendi şahsiyetini gösterdi ve ilk şiirlerini kitaplarına almadı. 1905 - 1908 yılları arasında yazdığı ve Piyâle kitabına aldığı "Şi'r-i Kamer" serisindeki şiirleri hayal zenginliği, iç ahenkteki kuvvet ve büyük telkin kabiliyeti ile dikkat çekti ve beğenildi.

1909'da kurulan Fecr-i Âtî'ye girdi. "Edebiyatı ideolojinin değil, estetiğin emrine vermek" prensibinden hareket eden Fecr-i Âtî grubunun yayın organı Servet-i Fünûn dergisinde şiirler yayınladı ve Servet-i Fünûn - Edebiyat-ı Cedide - topluluğuna yapılan hücumlara makaleleriyle katıldı. 1911'de yayınlanan Göl Saatleri adlı şiirleriyle haklı bir şöhret kazandı. Fecr-i Atî dağıldıktan sonra siyasî ve edebî akımların dışında kendisine has bir şiir ve nesir anlayışının tek temsilcisi olarak kaldı.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Ahmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul) | Sembolizmin Öncülerinden Türk Şair - Ahmet Haşim-Hayatı Ve Şiirleri" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

ahmet haşim şiir incelemeleri - Google'da Ara (12), ahmet haşim kısa hayatı - Google'da Ara (11), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (7), ahmet haşimin kısaca hayatı - Google'da Ara (6), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (6), ahmet haşimin kısaca hayatı - Google'da Ara (6), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (6), ahmet haşimin kısaca hayatı - Google'da Ara (5), ahmet haşimin hayatı ve resimleri - Google'da Ara (5), ahmet haşim in hayatı ve eserlerinin özeti - Google'da Ara (5), ahmet haşim!in kısaca hayatı - Google'da Ara (5), ahmet hasımın edebı hayatı - Google'da Ara (4), AHMET HAŞİM İN KISACA HAYATI - Google'da Ara (4), ahmet haşimin kısaca hayatı - Google'da Ara (4), ahmed haşim kısa hayatı - Google'da Ara (4), ahmet haşimin sevgi ile ilgili şiirleri - Google'da Ara (4), AHMET HAŞİM EDEBÄ° HAYATI - Google'da Ara (4), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim'in hayatı özet - Google'da Ara (3), ahmet haşim hayatı kısaca - Google'da Ara (3), ahmet haşim hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim şiir incelemesi - Google'da Ara (3), ahmet haşimin kısaca hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim hayatı özet - Google'da Ara (3), ahmed haşim hayatı ve şiirlere örnekler - Google'da Ara (3), ahmet haşim edebi hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim kısa hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşimin kısaca hayatı - Google'da Ara (3), ahmet haşim kısaca hayatı - Google'da Ara (3), (1) ahmed haşim kısa hayatı - Web Search Results (2), ahmet haşimin fotoğrafları - Bing (2), ahmet haşimin en güzel fotoğrafları - Bing (2), ahmet haşim özel hayatı - Bing (2), ahmet haşim hayatı özet - Google\'da Ara (2), ahmet haşimkısaca hayatı - Google\'da Ara (1), (1) NE KADAR GAMLI BU AKŞAM VAKTİ BAKIŞIN BENZEMİYOR - Web Search Results (1), ahmet haşimin hayatı - Bing (1), ahmet haşimin hayatı hayatı - Bing (1), ahmet haşimin hayatı özet - Bing (1), ahmet haşim hayatı ve şiirleri - Bing (1), ahmet haşim kısaca - Bing (1), öçş4 - Bing (1), ahmet haşimin kısaca hayatı - Bing (1), ahmet haşimin kısaca hayatı - Bing (1), AHMET HAŞİMİN HAYATI VE RESİMLERİ - Bing (1), ahmet haşimin hayatı ve resimleri - Bing (1), ahmet haşimin resimleri - Bing (1), ahmet haşim kısaca hayatı - Bing (1), ahmet haşim kısaca hayatı - Bing (1), (1) ahmet haşimin hayatının özeti - Web Search Results (1), (1) ahmet haşim hayatı kısa - Web Search Results (1), (1) ahmet haşim\'in hayatından olaylar - Web Search Results (1), ahmet haşimkısaca hayatı - Google\'da Ara (1), ahmet haşim çok eski fotoğrafları - Bing (1), ahmet haşim in hayatının özeti - Google\'da Ara (1), ahmet haşim hayatı özet - Google\'da Ara (1), ahmet haşimin kısa hayatı - Google'da Ara (1), ahmet haşim kısa hayatı - Google\'da Ara (1), (1) edebı eserler ve siirler - Web Search Results (1), ahmet haşim neden öldü - Bing (1), 1884\'te Bağdat\'ta dogdu, 1933’te Istanbul’da yasamini yitirdi. Fizan Mutasarrifi Arif Hikmet Bey’in ogludur. Çocuklugu Bagdat’ta geçti. 12 yasinda annesinin ölümü üzerine babasiyla birlikte Istanbul’a geldi. Galatasaray Lisesini bitirdi (1), ahmet haşimin kısaca hayatı - Bing (1), Arama V9 (1), Arama Govome (1), ünlü şairler ve şiirlerigoogle.com.tr - Search-results Search (1), ünlü şairler ve şiirlerigoogle.com.tr - Search-results Search (1), Ahmet haşimin hayatı - Bing (1),