Kadim Dostlar ™ Forum: Wright Kardeşler | Orville Wright ve Orville Wright - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Wright Kardeşler | Orville Wright ve Orville Wright ilk motorlu uçağı yapan ünlü kardeşlerdir.. Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Wilbur Wright [1867-1912]
forum

Orville Wright

[1871-1948]
forum


Ohio, Daytonlu iki bisiklet ustası olan Wilbur ve Orville Wright, 1899'da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Bilimsel eserlerde ve eski insanların deneyimleri arasında kendi işlerine yarayacak hiçbir şey olmadığını kısa sürede anlayan Wright kardeşler sadece Berlin yakınlarındaki bir tepe üstünden planörle uçuş denemeleri yapan ve bu konuda çok dikkatli notlar tutan Alman mühendisi Otto Lilienthal'in çalışmaları vardı.

Lilienthal kuşların uçmalarını çok yakından incelediği için planörünün bir kuşu andırmasına fazla şaşmamak gerekir. Fakat o içlerinde ünlü ressam Leonardo Da Vinci'nin de olduğu birçoklarını cezbeden tuzağa, yani kuş uçuşunu temsil eden kanat çırpma olayının cazibesine kapılmadı. Lilienthal uçabilecek bir uçağın havayla temas halinde olan sabit bir kanadı olması gerektiğini gösterdi. Kararlı bir uçuşu gerçekleştirebilmek için gerekli kontrol sadece onun söylediği böyle bir kanat tarafından sağlanabilirdi ve bu konuda Wright kardeşler de onunla uyuşuyordu.

Wilbur ve Orville Wright bilimsel öğrenim görmemişler, liseden sonra yüksek bir okulda gitmemişlerdi. Fakat uçma alanındaki çalışmalarını ilerlettirken kendi bilimsel yönlerini de model uçaklar, uçurtmalar, insan taşıyan planörler ile yaptıkları yüzlerce deney sayesinde bu konuda bilimsel bir eser hazırlayacak kadar ilerlettiler. Hatta hazırladıkları 200'den çok farklı tipteki kanatları denemek için bir rüzgar tüneli dahi yaptılar. Wright kardeşlerin 17 Aralık 1903'te Kuzey Karolina'da Orville'in kontrolünde havalanan ilk uçağı aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmıştı.

Bu uçak iki pervaneliydi. Pilotla birlikte ağırlığı 335 kg.dı. Bu uçuşun beş tane görgü şahidi vardır. Orville birinci denemede 12 saniye uçtu. Ve sadece 37 metre mesafe katetti. O günkü son denemesinde ise, bu süre 59 saniyeye çıkmıştı ve 280 metrelik bir mesafeye uçmuştu. Daha sonra uçaklarını geliştirdiler ve 1904 yılında uçağa havada dönüşler yaptırarak, geri dönmek suretiyle kalktıkları noktaya inmeyi başardılar.

Wright kardeşler, iyi bir uçak tasarımında kanadın ani esen şiddetli rüzgarların zararlı etkisiyle sert havanın aşağı ve yukarı çekici etkisine karşın pilotun düzeltmesiyle kanadın daha uygun bir vaziyet almasını sağlayan bir mekanizma bulunması gerektiğini anladılar. Kuşları gözleyerek sert havalarda uçuş düzeylerini korumak için kanat uçlarını nasıl büktüklerini not aldılar. Kanat bükmeyi planörlerinin kanatlarının uçaklarını bir mekanizma yardımıyla eğerek taklit ettiler. Deneylerinden bunun işe yarayacağını tahmin etmişlerdir. Gerçekten de işe yaramıştır. Kanat eğmenin uçuş aerodinamiğini nasıl etkilediğini doğru bir şekilde tahmin ettiler ve anladılar.

Wright Kardeşler artık uçabilen bir uçak yaratmışlardı ama onu nasıl uçuracaklarını bilmiyorlardı. Bunu onlara gösterebilecek ne bir kitap ne de bir öğretmen vardı. Yavaş yavaş ve metotlu bir şekilde uçakla dönüş yapabileceklerinden çok zaman önce emin olmuşlardı. Daha ilk denemelerinde uçak tam bir daire dönüşünü kolaylıkla tamamlayarak havalandıkları noktanın yanına indi. Uçak dizaynı, diğerleri Wright kardeşlerinin seviyesine gelinceye kadar bir süre olduğu yerde saydı. Pilotun kanadın üzerine yatık bir şekilde durmaktan kurtarıp oturmasını sağlayacak bir yer yapılması gibi zorunlu bir takım şeyler gerekiyordu. Wright kardeşler pilotun oturabildiği bir uçak dizaynı hazırladılar. Ayrıca bir de iniş takımı yaparak kendilerini ilk uçuşlarında yanlarında taşıdıkları tekerlekli kriko ve monoraydan kurtardılar

forum
Wright Kardeşler'in uçak planlarından biri, (1899)


forum
Wright Kardeşler'in uçaklarından biri, (1908)1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Wright KardeşlerWright Kardeşler, Orville (d. 19 Ağustos 1871 - ö. 30 Ocak 1948), Wilbur (d. 16 Nisan 1867 - ö. 30 Mayıs 1912), motorlu uçak uçuran ABD'li kardeşler.


forum


Orville Wright, (1905)


forum


Wilbur Wright, (1905)
• 1905 - Orville Wright, uçakla 33 dakika havada kalarak, ilk uçan adam unvanını kazandı.18 Ağustos 1871 yılında Alphonse Pénaud, ilk defa yapısal dengeli model uçağı Tuileries Gardens, Paris'te Société de Navigation Aérienne kurumu gözetiminde 11 saniyede 40 m uçurarak havacılık da yeni bir çığır açmıştı. “Planophore” adını verdiği bu model uçak, tarihte ilk yapısal dengeli uçaktır. Buna benzer bir oyuncak, Wright kardeşlerin çocukken çok ilgilerini çekmişti.

1891’de ilk Aerodrome model uçak ile denemelere başlayan Samuel P. Langley, dört senelik çalışmalarının sonunda, buhar gücü ile çalışan Aerodrome No.V’ in 30 m yükselerek 1006 m yol katetmesini sağlamıştır. (Aerodrome Latince'de - Hava Koşusu demektir) Sürati ise saatte 32 km idi. Bir sonraki modeli Aerodrome No.VI ise Kasım 1896’da bu sefer 1280 m uçmuş ve 1 dk.’dan fazla havada kalmıştır. Bu pilotsuz uçuşlar ABD Savaş Bakanlığı ($50,000) ve Smithsonian Enstitüsü ($20,000) tarafından, pilotlu uçuş için desteklenmişti.

Ohio, Dayton'lu iki bisiklet ustası olan Wilbur ve Orville Wright, 1890'da kuşların nasıl uçtukları hakkında kendilerine ipucu verebilecek her şeyi sistemli bir şekilde incelemeye başladılar. Bilimsel eserlerde ve eski insanların deneyimleri arasında kendi işlerine yarayacak hiçbir şey olmadığını kısa sürede anlayan Wright kardeşler sadece Berlin yakınlarındaki bir tepe üstünden planörle uçuş denemeleri yapan ve bu konuda çok dikkatli notlar tutan Alman mühendisi Otto Lilienthal'in çalışmaları ile işe başladılar.

Wilbur ve Orville Wright bilimsel öğrenim görmemişler, liseden sonra yüksek bir okulda gitmemişlerdi. Fakat uçma alanındaki çalışmalarını ilerletirken kendi yöntemlerini de model uçaklar, uçurtmalar, insan taşıyan planörler ile yaptıkları yüzlerce deney sayesinde bu konuda ilerlettiler. Havacılıktaki gelişmelerden ülke olarak geri kalmamak için, Smithsonian Enstitüsü - ABD, Lilienthal’in Lift & Drag tablosu ile birlikte Wenham ve John Browning’in 1871’deki rüzgar tüneli çalışmasını daha 1895 yılında Wright kardeşlere vermişti.

Lilienthal kuşların uçmalarını çok yakından incelediği için planörünün bir kuşu andırmasına fazla şaşmamak gerekir. Lilienthal uçabilecek bir uçağın havayla temas halinde olan sabit bir kanadı olması gerektiğini gösterdi. Kararlı bir uçuşu gerçekleştirebilmek için gerekli kontrol sadece onun söylediği böyle bir kanat tarafından sağlanabilirdi ve bu konuda Wright kardeşler Lilienthal çalışmalarını esas aldılar.
Amerika Birleşik Devletleri'nde tek kanatlı ve buhar motorlu havadan ağır uçan ilk pervaneli uçak, Alman Gustav Weisskopf tarafından Nisan 1899 da Pittsburgh, Pennsylvania sonra 14 Ağustos 1901’de Bridgeport Connecticut, daha sonra da 17 Ocak 1902 de 11,300 m’lik Connecticut uçuşu ile başlamıştı. Gustav Weiskoff (ona İngilizce tercümesi ile Whitehead derlerdi) Amerikan vatandaşlığına geçmemekte ısrar ettiğinden, Smithsonian Enstitüsü Wright Kardeşleri desteklemeye devam etti.


forum


Wright Flyer: 17 Aralık 1903 saat 10:35'te North Carolina Eyaleti'nin Kitty Hawk kasabasına 8 kilometrelik mesafesinde bulunan Kill Devil Hills kumulunda Wright Kardeşler tarafından ilk defa uçakla gerçekleştirilen insanlı uçuş; Orville Wright'in kumandasındaki uçağın yere değmemesi için kanadın ucunu tutan Wilbur Wright'in onu bıraktığı anda ABD devlet sahil kurtarma elemanı John T. Daniels tarafından çekildi.)


Wright kardeşlerin 17 Aralık 1903'te Kuzey Karolina'da Orville'in kontrolünde havalanan ilk uçağı aerodinamik ses teorisine bağlı kalınarak yapılmıştı.

Bu uçak iki pervaneliydi. Pilotla birlikte ağırlığı 335 kg'dı. Orville birinci denemede 12 saniye uçtu ve sadece 37 metre mesafe kat etti. O günkü son denemesinde ise, bu süre 59 saniyeye çıkmıştı ve 280 metrelik bir mesafeye uçmuştu.

Wright Kardeşler artık uçabilen bir uçak yapmışlardı ama onu nasıl uçuracaklarını bilmiyorlardı. Smithsonian Enstitüsü lider havacılardan Louis Mouillard, Gabriel Voisin, John J. Montgomery, Louis Blériot, Alberto Santos Dumont ve Percy Pilcher ile yazışarak elde ettiği tüm bilgileri, Wright Kardeşlere iletmeye devam ediyordu.

4 Haziran 1908 senesinde ABD'nin ilk ‘resmi’ uçuşunu Kanadalı Glenn H. Curtis, June Bug adını verdiği dışarıdan yardım almadan kalkabilen bir uçak ile yaptı.Bu uçuş Amerika’nın ilk resmi “Havadan Ağır Uçağı ve Uçuşudur”. Curtis 1 numaralı Pilot Lisansı sahibidir, Wright Kardeşler ise 4 ve 5 nolu lisansları almışlardır.

Avrupa'daki hızlı havacılık gelişmeleri ve Kanadalı Glenn H. Curtis ile çalışmaya başlayan ABD Savaş Bakanlığı ve Smithsonian Enstitüsü, yarışa başlamakta bile zorlanan Wright Kardeşleri artık “İlk Uçuş” ile pazarlamaya devam edecekti. Nitekim ABD, 12 Aralık 1928 tarihinde İlk Uçuş’un 25'ci yılı adı altında bir Uluslararası Sivil Havacılık konferansı düzenledi. Dünyaya 'İlk Uçuşun 25'ci Yılı' diye ilan edilen bu konferansa, “İlk Uçuş yalanı” yüzünden hiç bir devlet katılmadı. Tarihte kayıtlara "Güzel bir kutlama" diye geçti. (12-14 Aralık 1928)

0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Wright Kardeşler
forum


Wright Kardeşler'in evi/Wright Brothers' Home


forum


Wright Kardeşler'in uçak planlarından biri, (1899)


forum


Wright Kardeşler'in uçaklarından biri, (1908)


forum


Sayısız testlerden birinde, 1902 Wright Planörü'nün üstünde Wilbur Wright, solda Orville Wright, sağda arkadaşları Dan Tate, (10 Ekim 1902).

0

#4
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.723
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Wright Kardeşler• 23 Mart 1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Wright Kardeşler | Orville Wright ve Orville Wright" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

wright kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (84), orville wright hayatı - Google'da Ara (23), wright kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (16), Orville ve willburun hayatı ve icatları - Google'da Ara (13), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (12), Orville Wright hayatı - Google'da Ara (12), orville wright'ın hayatı - Google'da Ara (12), wright kardeşler hayatı - Google'da Ara (9), wright kardeşlerin ucak resimleri - Google'da Ara (9), wright kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (9), orville ve wilburun wrightin hayatı - Google'da Ara (8), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (8), wright kardeşler resimleri - Google'da Ara (8), orville ve wilbur wright hayatları - Google'da Ara (8), wright kardeşler hayatı - Google Search (8), orville ve wilbur wright hayatı - Google'da Ara (7), orville wright hayatı - Google'da Ara (7), orville wilbur kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (7), orville ve wilbur rayt hayatı - Google'da Ara (7), orville ve wilbur wright hayatının özeti - Google'da Ara (6), Orville hayatı - Google'da Ara (6), rayt kardeşler - Google'da Ara (6), orville ve wilbur hayatı - Google'da Ara (6), orvil ve wilbur kardeşlerin hayatının kısa anlatımı - Google'da Ara (6), wright kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (6), wright kardeşler özet - Google'da Ara (6), wright kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (6), WRİGHT KARDEŞLERİN HAYATI - Google'da Ara (6), orville ve wilbur rayt hayatı - Google'da Ara (5), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (5), orville wright hayatı - Google'da Ara (5), wright kardeşlerin resimleri - Google'da Ara (5), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (5), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (4), orville ve vilbır ile şiir - Google'da Ara (4), orville wright hayatı - Google'da Ara (4), orvil ve wilbur rayt ın hayatı - Google'da Ara (4), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (4), rayt kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (4), wright kardeşler hayatının özeti - Google'da Ara (4), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (4), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (4), orville wright hayatı - Google'da Ara (4), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (4), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (4), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (4), wright kardeşler hayatının özeti - Google'da Ara (4), orvil ve wright kardeşler - Google'da Ara (4), orwille ve wilbur raytın hayatı - Google'da Ara (4), rayt kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (4), orville wilbur wright hayatı - Google'da Ara (4), orville ve vilbır rayt neyi icat etmişler - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (3), Wilbur Wright ne zaman doğdu - Google'da Ara (3), orvil ve wilbur rayt - Google'da Ara (3), wright kısa özet - Google'da Ara (3), orville ve wilbur rayt ın hayatı - Google'da Ara (3), orville ile vilbır rayt - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wrightın hayatının özeti - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (3), orville ve wilbur wright kimdir - Google'da Ara (3), vilbır rayt - Google'da Ara (3), rayt kardeşler hikayesi özetle - Google'da Ara (3), rayt kardeşler - Google'da Ara (3), rayt kardeşler hayatı - Google'da Ara (3), orville wright hayatı - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (3), rayt kardeşlerin hayatı - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (3), wright kardeşler hayatı - Google'da Ara (3), orvill wright hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur hayatı - Google'da Ara (3), orville wright hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur rayt neyi buldu ve ne zaman buldu - Google'da Ara (3), Arama V9 (3), orville ve wilburun hayatı - Google'da Ara (3), orvillenin hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (3), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (3), orville hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur raytın hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur rayt - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (3), orville wilbur hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur wright hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur wright in kısaca hayatlarının özeti - Google'da Ara (3), orville wright hayatı - Google'da Ara (3), orville wright hayatı - Google'da Ara (3), orville wilbur wright hayatı - Google'da Ara (3), orville wright hayatı - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin kısa özeti - Google'da Ara (3), wright kardeşlerin hayatının özeti - Google'da Ara (3), orville ve wilbur rayt hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilburun hayatı - Google'da Ara (3), rayt kardeşler - Google'da Ara (3), orville ve wilbur wright en kısa özeti - Google'da Ara (3), orville ve wilbur raytın hayatı - Google'da Ara (3), orville ve wilbur un hayatı - Google'da Ara (3),

"Wright Kardeşler | Orville Wright ve Orville Wright ilk motorlu uçağı yapan ünlü kardeşlerdir.." ile Benzer Konular
Bedri Rahmi Eyuboğlu (d. 1911, Görele – ö. 21 Eylül 1975, İstanbul) | Yazma, Gravür, Seramik, Heykel, Vitray, Mozaik, Hat, Serigrafi, Litografi Gibi Birçok Formlarda Eserler Üreten Dünyaca Ünlü Türk Ressam Ve Şair
5 Yanıt - 22.422 Görüntülenme | Bedri Rahmi Eyüpoğlu-Hayatı Ve Eserleri
Bir Ünlü+Bir Ünlü=?
2 Yanıt - 975 Görüntülenme
Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler | Grimm Kardeşler
1 Yanıt - 21.038 Görüntülenme | "Baltalar elimizde, uzun ip belimizde, biz gideriz ormana hey..
Ünlü İsimlerden Hayat Üzerine Söylenmiş Güzel Sözler - Özdeyişler
11 Yanıt - 131.595 Görüntülenme | Hayat, yaşantı aramak değil, kendimizi aramaktır. C.PAVESE
Tarihten Ünlü İsimlerin İdamdan Önceki Son Sözleri
1 Yanıt - 14.412 Görüntülenme | Genç Osman, tahtından indirilmesinden ...