Kadim Dostlar ™ Forum: Mantarın Saklanması | Mantarı Saklama Yöntemleri - Derin Dondurma - Konserve Yapma - Tuza Yatırma - Kurutma - Turşu Yapma - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriYouTube.com Sistesine Erişimde Yaşanan Sorunlar

YouTube.com sitesine Türkiye genelinde erişim engellendiği için bu bölümde yer alan bazı konularda YouTube sitesine ait videolar görüntülenememektedir. Yaşanan bu aksaklık için özür dileriz.

Kadim Dostlar
Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Mantarın Saklanması | Mantarı Saklama Yöntemleri - Derin Dondurma - Konserve Yapma - Tuza Yatırma - Kurutma - Turşu Yapma Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 44.716
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmelİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Mantarın SaklanmasıMantarlar, yılın her döneminde doğada bulunmamaktadır. Hatta her tür mantar her yıl meyve de vermez. Bu durumda mantarın meyve verdiği dönemlerde ve/veya yıllarda topladığımız fazla mantarları saklamak, daha sonra mantar mevsimi olmayan dönemlerde veya mantar olmayan yıllarda tüketmek akıllıca bir davranış olur.

Besinlerin bozulmadan uzun süreli saklanabilmesi için onların mayalanmasını, çürümesini vb sağlayan bakterilerin mantarın bünyesinden ve/veya onun içinde bulunduğu ortamdan dışlanması gerektiğini biliyoruz. Yani besinlerin bünyesindeki bu işi yapan bakterileri öldürmek ve/veya mantarın bu tür bakterilerle temasını kesmek gerekecektir.

Bunun için mantarın bünyesindeki suyun alınması (kurutma), mantarı 100 °C kaynatarak bakterileri öldürmek ve/veya bakteriler için steril bir ortamda saklamak (kaynatma + dondurma / konserve yapmak), tuz ile bakteriler için steril bir ortam oluşturmak, ya da turşu kurmak aşağı yukarı herkes tarafından bilinen ve uygulanabilecek olan uzun süreli saklama yöntemleridir.


* Derin dondurma
* Konserve yapma
* Tuza yatırma
* Kurutma
* Turşu kurma
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
forum

Saklama YöntemleriDerin Dondurma


Bu yöntemde mantar önce suyunu buharlaştırma ön işlemine tabi tutulur, sonra çabucak soğuması sağlanarak cam veya plastik kutu ya da kavanozlara konulup derin dondurucuda saklanır. Genel olarak bu usulde mantarın saklanabilme süresi yaklaşık bir yıldır.
Bu yöntemin bir başka biçimi de mantarın ön işlemden geçirildikten sonra, belirli oranda yağda kızartılıp derin dondurucuya öyle konulmasıdır. Ancak yağın varlığı nedeniyle dayanıklılık süresi 3-4 aya düşer.

Mantarı hiç pişirmeden çiğ olarak dondurmak da olanaklıdır, ancak bu durumda bünyesindeki %70-90 suyu da dondurmak durumu söz konusudur ki bu hem boşa enerji sarfı hem de yer kaybı açısından hiç de ekonomik, dolayısı ile de uygun bir yöntem değildir.


Konserve Yapma


Bu yöntemde klasik lastik contalı kavanozlar kullanılır. Mantar suyunu buharlaştırma ön işleminden sonra kavanozlara doldurulur. Üzerine bir miktar kaynatılmış tuzlu su tuz ilave edilmelidir. Kavanoz, mantar ile takriben 2/3 oranında doldurulur, ya da kavanozun ağzından başlayarak 2-3 cm kadar boşluk bırakılır. Contalı kapak kapatıldıktan sonra kavanoz bir büyük kaba konulur ve kap kavanozu kapatacak kadar su ile doldurulur. Kavanoz ile kabın dibi arasına bir yumuşak altlık konulması uygundur. Daha sonra kabın kapağı kapatılarak kavanoz su içinde 75 dakika kadar kaynatılır. Bu süre içinde kavanozun içindeki fazla hava da basınç nedeniyle contanın kenarlarından kavanozu terkeder. Kavanoz kaptan alınarak soğumaya terk edilir. Soğuyan kavanozla birlikte içindeki hava da soğuyacak ve kavanoz içinde bir vakum oluşacaktır. Kapak bu nedenle çok sıkı bir şekilde kavanozu kapatır ve içeri herhangi bir şekilde hava ve dolayısı ile de bakteri girmesi önlenmiş olur. Bu usul ile mantarları pek çok yıl saklamak olanaklıdır.

Not: Mantarları kavanozdan çıkarmak için aynı yolu tersine katetmek gerekecektir. Aksi halde kavanozu zorlama ile açmak olanaksızdır. Bunun için kavanoz yine bir su dolu bir kabın içinde kaynatılır (içi de aynı sıcaklığa gelmelidir) ve kapak kolaylıkla açılarak mantar dışarı alınır. Kavanoz daha sonraki diğer kullanımlar için saklanır, ancak contasını değiştirmek gerekir.Tuza YatırmaDeğişik şekillerde yapılabilir.


Ön işlemden geçirdikten sonra tuza yatırma


Tuza yatırılacak mantar suyunu buharlaştırma ön işleminden geçirildikten sonra bir süzgeçte süzülür ve bastırılarak bünyede kalan fazla suyu da alınır.

Bir kavanoz veya bir kaba bir sıra mantar ve üzerine örtecek kadar kaba tuz (tuzlama tuzu) doldurulur. Böylece kap dolana kadar devam edilir. En üste tuz gelmelidir. Tuz ve mantar oranı yaklaşık olarak 175 g tuz/1 kg mantar civarındadır.

Karışımı bastırmak için üzerine bir tabak veya benzeri konulur ve üstüne de bir ağırlık oturtulur. Kap serin bir yerde tutulur. Tuz mantarın bünyesindeki suyu çekecek ve böylece karışımın üzerinde tuz ve sudan bir tabaka oluşacaktır.

1 litre taze mantardan yaklaşık 0.4 litre tuzlanmış mantar elde edilir. Serin yerde tutulduğu sürece bir yıldan uzun süre saklanabilir.

Tuzlanmış mantarı pişirmeden önce bir gün ya da bir gece bol su içine yatırmak yeterlidir. Su, karışımdaki tuzu emer. Tuzu alınmış mantar bu haliyle aynı ön işlemden geçirilmiş taze mantar gibidir ve onun gibi pişirilebilir.

Kuru olarak tuza yatırma

Bu yöntemde aynen yukarıdaki yol izlenir. Ancak bu durumda mantar ön işlemden geçirilmez.
Daha sonra mantarı yemeye hazırlamak için mantar önce bol suya bırakılarak tuzunun alınması gereklidir. Tuz miktarı yeterli miktara ininceye kadar su birkaç kez değiştirilir. Toplam tuz giderilme süresi yaklaşık 10-15 saattir. Mantar bu işlemden sonra suyunu buharlaştırma işlemine tabi tutularak pişirmeye hazır hale getirilir.


Kurutma


Mantar kurutulduğunda tadını ve diğer özelliklerini hemen hemen aynen korur. Ayrıca kuru mantar hacim olarak çok az yer kaplar. Eğer kurutma işlemi süratli yapılmayacaksa o zaman mantarın larva ve parazitlerden arınmış olması gereklidir, aksi halde kurutma süresi içinde bozulabilir.

Yapılışı

Kurutulacak mantar temizlendikten sonra küçük parçalara ayrılır (2-5 mm kalınlıkta). Ve aşağıda açıkladığımız şekillerde kurutulur. Kurutulan mantarlar ağzı sızdırmaz bir örtülü bir kap içinde konursa tadını korur. Serin bir yerde saklandığı takdirde birkaç yıl hiçbir değişikliğe uğramadan kalabilir.

Kuru mantarı pişirmek için mantara tekrar eski suyunu kazandırmak gerekir. Bunun için mantar yassı bir kaba yerleştirilir ve üstünü örtecek kadar su konarak bekletilir. Mantar suyu emerek yumuşadığında aynen taze mantarlar gibi ön işleme (kaynatma/buharlaştırma) tabi tutularak pişirmeye hazır duruma getirilir.

Kuru mantarın bir iyi özelliği de öğütülerek mantar unu yapılabilmesidir. Mantar unu, sos ya da çorbalarda baharat (tatlandırıcı) olarak kullanılır.


Kurutma işlemi


Kurutmada esas olan mantar içindeki nemin alınabilmesi için üzerinden kuru (içindeki nem oranı düşük) hava geçirilmesidir. Havanın ılık olması nem oranını görece olarak azalttığından uygun olur. Ancak sıcaklığın 50°C’nin altında kalması gerekir. Çünkü bu sıcaklığın üstünde mantar bünyesi, protein kaybına uğrayacağından lezzetini kaybeder. Bu nedenle direk güneş altında da mantar kurutulmamalıdır. Özellikle de içinde hava sirkülasyonu olmayan fırınlarda mantar kurutmaktan kaçınılmalıdır, yoksa başarısızlık kaçınılmazdır.

En genelinde kurutma işlemi mantarı temiz bir havlu, bez ya da kâğıt üzerine sererek gerçekleştirilebilir. Mantarın içinden alttan üste doğru hava akımı (olanaklı ise ılık) sağlanırsa kurutma işlemi çok verimli olur. Bunu sağlamak için ince gözlü tel ya da paslanmaz çelik kafesten altlıklar kullanılabilir. Bu altlığın alt tarafına herhangi bir hava üfleyici konulursa (örneğin saç kurutma aparatı) kurutma çok daha süratli gerçekleşecektir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 4 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 44.716
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 240
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Mantar KurtçuklarıBazen mantarın etleri delik delik olur ya da içlerinde gözle görünür şekilde kurtçuklar vardır. Bunlar aslında sinek ve böceklerin larvalarıdır. Bu hayvanlar mantarın hemen daha ilk evrelerinde yumurtalarını mantarın bünyesine bırakırlar. Mantarın gelişmesi ile birlikte, sıcaklık ve nemin de elverişliliğine bağlı olarak yumurtalar açılır ve içlerinden bu kurtçuklar çıkarlar. Bunlar daha sonra mantar etiyle beslenerek (asalaklık) böcek haline dönüşürken mantarı da, bazen tamamıyla yer bitirirler.

Bunların en çok bilinen türleri sivrisinek larvalarıdır. Renkleri beyaz olduğundan mantarın beyaz eti içinde gözle görülmeleri oldukça zordur, ancak biraz geliştiklerinde siyah başcıkları nedeniyle mantar içinde gözenekler (delikler) gibi görülürler.

Gelişmeleri çok hızla olur, öyle ki ormanda mantar topladıktan sonra hemen eve dönmeyekseniz ya da gecikecekseniz mantarı daha orada kesip temizlemeniz, larvalarını ayıklamanız gerekir, aksi halde eve geldiğinizde mantarların bir kısmı artık yenilir olmaktan çıkmış olabilir.

Bunlardan başka tür larvalar da vardır. Bunlar kabuklu böcek cinslerinin kurtçuklarıdır. Ve bu kurtçuklar daha büyük ve sarıya yakın renktedirler.

Mantar toplanıldığı anda hemen kaba temizliği yapılmalı ve ortasından boylamasına kesilerek larva olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer var ise larvalı kısımlar kesilip atılır. Böylece bazı mantarları larvaların istilasından kurtarabilir ve böylece gereksiz yere bir ağırlığı da eve kadar taşımamış olursunuz. Genel olarak mantarda kurtçukların varlığı mantarı yenilmez yapmaz. Ancak mantar kurtçuklar tarafından aşırı derecede yenilmiş ise, bozulmaya başlamış demektir ki ormanda bırakılmalıdır.


Sümüklü Böcek


Mantara dadanan hayvanlardan biri de sümüklü böcek tir. Ancak onların mantarla ilişkisi yumurtaları aracılığı ile olmaz, doğrudan mantarı yiyerek beslenirler. Özellikle de sünger altlı mantarları çok severler.

Daha önce de bir başka yerde eğer bu hayvanlar bir mantarı yiyor iseler o mantarın zehirli olmayacağı (bir canlı yediğine göre) yanlış inancından bahsedip nedenini açıklamıştık. Ancak yenilebilir bir mantarın sümüklü böcek tarafından bazı yerlerinin yenmiş olmasının da hiçbir kötü tarafı yoktur. Normal bir mantar olarak toplanıp yenilebilir.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Mantarın Saklanması | Mantarı Saklama Yöntemleri - Derin Dondurma - Konserve Yapma - Tuza Yatırma - Kurutma - Turşu Yapma" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

Google (277), Google (26), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (14), mantar buzlukta nasıl saklanır - Google'da Ara (14), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (10), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (9), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (9), mantar difrizde nasıl saklanır - Google'da Ara (7), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (7), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (7), mantar saklama koşulları - Google'da Ara (7), mantar dondurucuda nasıl saklanır - Google'da Ara (7), kültür mantarı konserve - Google'da Ara (6), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (6), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (6), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (5), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (5), Arama V9 (5), mantar buzdolabında kaç gün saklanır - Google'da Ara (5), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (5), mantar saklama yöntemleri - Google\'da Ara (4), mantar buzlukta nasıl saklanır - Google'da Ara (4), mantar saklama yöntemleri - Google'da Ara (4), kanlıca mantarı derin dondurucuda nasıl saklanır - Google'da Ara (4), kavak mantarı nasıl saklanır - Google Search (4), difrizde mantar saklama - Google'da Ara (4), Google (4), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (4), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (4), mantar dondurucuda nasıl saklanır - Google'da Ara (4), (1) mantar nasıl saklanır - Web Search Results (4), derin dondurucuya neler konur - Google'da Ara (4), konserve mantarın aldıktan sonra dolapta saklanma süresi - Google'da Ara (4), mantar saklama koşulları - Google'da Ara (4), mantarlı tavuk nasıl yapılır - Google'da Ara (4), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (4), ÇINTAR DERİN DONDURUCUYA NASIL KONUR - Google'da Ara (4), mantar saklama koşulları - Google'da Ara (4), buzlukta mantar saklama - Google'da Ara (3), kültür mantarı nasıl derindondurucuya konur - Google'da Ara (3), mantarı saklama koşulları - Google'da Ara (3), mantar nasil saklanir - Bing (3), taze mantar n asıl saklanır - Google'da Ara (3), mantar kurutma - Google'da Ara (3), mantar konservesi nasıl yapılır - Google Arama (3), mantar saklama yöntemleri - Google'da Ara (3), mantar buzlukta nasıl saklanır - Google'da Ara (3), (1) mantar nasıl saklanır - Web Search Results (3), kanlica mantari nasil saklanir - Bing (3), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), mantar buzlukta saklanırmı - Google Arama (3), buzlukta mantar - Google'da Ara (3), mantar buzdolabında saklanırmı - Google'da Ara (3), mantar kurutma - Google'da Ara (3), DAEMON-Search.com :: STARTPAGE (3), mantar buzlukta nasıl saklanır - Bing (3), kanlıca mantarı dolapta nasıl saklanır - Google'da Ara (3), mantar dondurucuda saklanır mı - Google'da Ara (3), mantar dolapta nasıl saklanır - Google'da Ara (3), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), konserve mantar nasıl yapılır - Google'da Ara (3), buzluğa mantar nasıl koyulur - Google'da Ara (3), mantar buzlukta nasıl saklanır - Google'da Ara (3), mantar kurutma - Google'da Ara (3), mantar dondurucuda nasıl saklanır - Google'da Ara (3), mantar derin dondurucuya koyulur mu - Google'da Ara (3), mantarı saklama koşulları - Google'da Ara (3), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (3), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), kanlıca mantarının konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), kanlıca mantarı saklaması - Google'da Ara (3), mantar buzlukta saklanırmı - Google'da Ara (3), kültür mantarı nasıl saklanır - Google'da Ara (3), kanlıca maNTARI PİŞİRME ŞEKLİ - Google'da Ara (3), mantar saklama yöntemleri - Google'da Ara (3), mantar buzlukta saklanırmı - Google'da Ara (3), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (3), kultur mantarinin dolapta kalma suresi - Google'da Ara (2), buzlukta mantar nasil saklanir - Bing (2), kültür mantarı salamura yapılır mı - Bing (2), taze mantar nasıl saklanır - Google Arama (2), mantar konservesi nasıl yapılır - Google'da Ara (2), mantarı derindondurucuda saklama şekli - Google'da Ara (2), mantar konservesi nasıl yapılır - Google Search (2), mantar konservesi yapımı - Google'da Ara (2), mantar konserve yapımı - Google'da Ara (2), Google (2), mantar konservesi yapımı - Google'da Ara (2), mantar derin dondurucuda nasıl saklanır - Google'da Ara (2), mantar konservesi nasıl yapılır - Bing (2), Google (2), mantar buzlukta saklanır mı - Google'da Ara (2), mantarkonservesinasıl yapılır - Google'da Ara (2), mantar nasıl saklanır - Google'da Ara (2), mantar difrizde nasıl saklanır - Google'da Ara (2), mantar saklama yolları - Google Search (2), mantar nasıl saklanır - Google Search (2), mantar nasil saklanir - Google\'da Ara (2),

"Mantarın Saklanması | Mantarı Saklama Yöntemleri - Derin Dondurma - Konserve Yapma - Tuza Yatırma - Kurutma - Turşu Yapma " ile Benzer Konular
Meclis'in Anayasa Yapma Yetkisi Yok
1 Yanıt - 1.429 Görüntülenme | Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu diyorki..
Eskimo Dondurması – Akutak – Akutuk | Eskimo Mutfağı - Klasik Dondurma Tarifleriyle Uyuşmayan Dondurma
1 Yanıt - 682 Görüntülenme
Etkili Çalışma Yöntemleri Ve Öğrencilere Kazandırma Yolları
0 Yanıt - 9.112 Görüntülenme | Başarılı Olmak İçin
Turşular Serisi | Turşu Çeşitleri - Kolay Turşu Yapımı Tarifleri
3 Yanıt - 12.360 Görüntülenme
Uzaylı Yapma Dersi - Çok Kolay
0 Yanıt - 2.708 Görüntülenme