Kadim Dostlar ™ Forum: Sofra Adabı | Sofrada Meyve Yeme İncelikleri - Asla Ve Asla Yapılmayacaklar - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriYouTube.com Sistesine Erişimde Yaşanan Sorunlar

YouTube.com sitesine Türkiye genelinde erişim engellendiği için bu bölümde yer alan bazı konularda YouTube sitesine ait videolar görüntülenememektedir. Yaşanan bu aksaklık için özür dileriz.

Kadim Dostlar
Yönetimi
Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Sofra Adabı | Sofrada Meyve Yeme İncelikleri - Asla Ve Asla Yapılmayacaklar Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   patriot34 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 2.836
 • Kayıt tarihi: 05-Mayıs 08
 • Gender:Male
 • Location:iSTANBUL
Forum İtibarı: 3
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

SOFRA ADABI

İçinde yaşadığımız toplumlarda, herkesin uyması gereken "Görgü kuralları" vardır. Toplumda sevilen, sayılan, aranan ve sözü geçen bir insan olmamız bu kuralları tam olarak bilmemize ve uygulamamıza bağlıdır. Özellikle Sofra adabı, kültürü görgü kurallarının önemli bir yerini oluşturur.


Bu kuralların bazıları şunlardır;

a) Bıçak sapından, işaret parmağı kesici kısmın sırtına uzatılarak tutulur. Bıçağı, ağıza koymak ayıptır. Bazı kişiler yanlış olarak peynir yerken bıçağı ağzına götürmeyi huy edinmişlerdir. Ekmek de hiçbir zaman bıçakla küçük lokmalara ayrılmaz. Bıçak ekmeğe sürülerek temizlenmez. Gümüş bıçak yalnız meyve yerken kullanılır. Gümüş ve çelik bıçakları ayırmakta yanılmamalıyız. Gümüş bıçak daha parlak olur.


B) Çatal, et yenilirken sol elde tutulur, bıçak ise sağda tutulur ve eti keser. Sebze yendiğinde çatal sağ elde tutulur yada tekrar sol elde tutularak sağ eldeki bıçakla sebzeler onun üzerine itilir. Çatal yere düşer ise, bir yenisinin gelmesi beklenmelidir veya yenisi istenmelidir.

c) Çorba kaşığının kullanılması ülkeden ülkeye değişmektedir. Fransızlar çorbayı kaşığın ucu ile içerler. İngilizler ve Amerikalılar kaşığın yanı ile içerler. Her ikiside uygulanabilir. Çorba içildikten sonra kaşık yere konmaz, doğrudan doğruya tabağın içine bırakılmalıdır.

d) Peçete, tam olarak açılmaz uzunlamasına dizlerin üzerine serilir. Peçeteyi göğse takmak, yeleğe geçirmek ayıptır. Yemek bittikten sonra peçete toplanıp katlanmadan tabağın yanına bırakılır. Eğer bir bayanın peçetesi yere düşerse, hemen yanında oturan kişi (bay) peçeteyi yerden hemen kaldırmalıdır. Bir şey içerken ağzımızı önce silmemiz gerekir. Dudaklarımız bardağın üzerinde hiç bir iz bırakmamalıdır. Ses çıkarmadan içmeyi öğrenmeliyiz. Bir kerede bardak boşaltılmamalıdır.

Sofra ve yemek görgüsünde, sunulan yemekleri belli yöntemler çerçevesinde yiyebilmek, öğrenilmesi gereken önemli bir noktadır. "Her yiğidin bir yoğurt yemesi vardır" atasözü hiçbir zaman uygulanamaz. Tersine, her yemeğin belirli bir yenme biçimi vardır. Bu kurallara örnek verecek olursak;


PİLİÇ:
Piliç,daima çatal ve bıçakla yenir. Kemikleri hiçbir zaman ağıza götürülmez. Etler bıçakla, kemikten ayrılır ve çatalla ağıza konur.

BALIKLAR:
Önce baş çıkarılır. Sonra da çatal ve balık bıçağı ile baştan kuyruğa doğru ikiye ayrılır. Sonunda bıçağın ucu ile kılçık tamamıyla ayrılıp çıkarılır. Ayrılan kılçıklar tabağın içine ya da tereyağı tabağına konur. Etli kısmı çatal ya da bıçakla ufak parçalara bölünerek yenir. Eğer bunların arasında küçük kılçık parçaları kalmışsa bunları ağzımızdan parmaklarımızın ucuyla çıkarmalıyız. Çok küçük balıklar (gümüş v. B) başı ile beraber çiğnenerek yenilir.


MAKARNA:

Makarnayı İtalyan usulü yemek için; çatal ve kaşık kullanılır. Kaşık sol elde tabağa dikey yakın bir şekilde tutulur. Sağ eldeki çatal ile bir kısım makarna alındıktan sonra dişleri kaşığın iç yüzüne dayanmış olan çatalı çevirerek makarna iyice çatala sarılmış olur ve bu şekilde ağıza götürülür. Alışılmış yeniliş tarzında ise; makarna, çatal ve bıçakla küçük kısımlara ayrılır ve çatala alınarak ağıza konulur.

İSTAKOZ VE YENGEÇ:
Küçük kıskaçlar sofrada bir ceviz çekici ile kırılıp elle ayıklanır. İstakoz ve yengeç özel takımla yenir, fakat bunların bulunmadığı zaman, balık takımı kullanılabilinir. Ayıklanmış olan et, eritilmiş tereyağına, mayoneze ya da özel olarak hazırlanmış salçaya batırılıp yenilir.


İSTİRİDYE:
Sol el ile tutulur ve özel istiridye çatalı ile et kısmı kabuktan ayrılır. Arzu edilirse salçaya batırılabilinir ve bir lokmada ağıza konulur.

SANDVİÇLER VE KANEPELER:
Çaylarda ikram edilen küçük sandviç ya da kanepeler elle yenilir. Eğer çok ufaksalar bir lokma halinde ağıza sokulur. Daha büyük ve bir iki tabakalı sandviçler ise çatal ve bıçakla yenilir.SOFRADA MEYVE YEME İNCELİKLERİ


ELMA, ARMUT:
Helezoni olarak soyularak ya da dört parçaya ayrıldıktan sonra ayıklanarak elle ya da meyve çatalı ile yenir.

MUZ:

Samimi bir ortamda: Muz kabukları alt ucuna kadar soyulup orada bırakılabilinir. Tamamı ile soyulup atılmaz.
Resmi bir ortamda: Kabuklar tamamen çıkarılır ve meyve bıçağı ile kesildikten sonra ağıza götürülür.
KAYISI, ERİK, KİRAZ:
Bir ya da iki lokmada yenilir.Çekirdek ağızda ayıklanıp avuca alınarak tabağa konulur .
ŞEFTALİ:
Yarma şeftali: ikiye bölünerek kolayca çekirdeği çıkarılır ve yenilir.
Yarma olmayan şeftali: Dörde ayırılıp kabuğu soyulduktan sonra bıçakla küçük parçalara ayrılarak çatal ile yenilir.

PORTAKAL:
Helezoni olarak soyulur ve dilimlere ayrılıp tabağa konulur, dilimler küçükse bir lokmada, büyükse kesilerek el ya da meyve çatalı ile yenilir.

KAVUN:
Dilimlere ayrılarak tabağa konulur. Dilimler bıçakla ufak lokmalara ayrılır yada kaşıkla yenilir. Eğer üzerinde çekirdek var ise bunlar ağızda ayıklanır ve avuç içine alınarak tabağa konulur.
ÇİLEK:
Sapları daha önceden çıkarılmış küçük çilekler kaşıkla yenilir.
Bunların üzerine toz şeker ekilir ya da krema konulur. Fakat büyük çilekler bazen sapları ile sofraya getirilir. Bu takdirde saptan tutup şekere batırmak ve ısırıp yemek gerekir. Elde kalan sap, tabağa konulur.
YEMEK MASASI DÜZENİ

Tabaklar aile sofrasında yada yakın dostlara, samimi konuklara verilen davette kullanılandan ayrı, daha büyük daha kıymetli porselenden, renkli yada kenarları yaldızlı olmalıdır.

Tabağın, sağına bıçaklar ve kaşıklar, soluna ise çeşitli boyda ve kullanılma yeri değişik çatallar yerleştirilir.


Bunların oyuk tarafları hep yukarı doğru konulmalıdır. Takımlar birbirinden ve tabak kenarlarından birer santim uzakta bulunmalıdır.Her bir takıma üçten fazla çatal ve bıçak konulmaz. Yemek süresinde gerektikçe yenileri konulur.


Bıçakların üst tarafına sağa doğru bardaklar dizilir. Bardaklar hep aynı örnekte olmalı ve sağdan sola doğru, en büyüğünden küçüğüne doğru gitmek üzere dizilmelidir. Değişik boydaki bardaklar; su, şarap ve içki çeşitleri içindir. Aile sofraları dışında şaraba su katmak ayıptır.

İçme suyu,sürahilere konulur, maden suları ise kendi şişeleri ile sofraya getirilir.

Bira, kristal kaplara konarak sunulur. Kırmızı yada beyaz adi şaraplar ufak sürahiler içinde, herkesin sıkılmadan kullanabileceği sayıda sofraya konulur. Özel ve pahalı şaraplar şişelerinde saklanır; fakat hiç bir zaman sofrada bulundurulmaz.
SOFRA GÖRGÜSÜ
Herkes yerli yerine oturduktan sonra, konuklar kendilerine ait tabağın içindeki peçeteyi alıp açar ve dizlerinin üzerine koyarlar. Birçok kimseler sabredemeyip henüz yemek gelmeden bir ekmek koparıp ağızlarına atarlar. Bu terbiyesizce bir davranıştır.

Servis şu sırayı izleyerek yapılır;

1-Ev sahibi bayın yanında oturan bayan
2-Solundaki bayan
3-Öncelik sırasına göre diğer bayanlar
4-Ev sahibi bayan
5-Onun sağındaki davetli
6-Solundaki konuk
7-Onu izleyen baylar
8-En sonrada ev sahibi bay

Her erkek, yanındaki bayanla arasıra nazik ve neşeli konuşmalar yapar;onu bırakıp başkaları ile fazla ilgilenmez. Yeri gelince elbette sohbete karışır. Sofra başında din, politika gibi ağır konular işlenmez, daha çok eğlendirici ve herkesi ilgilendirici konulara değinilir.

Yanımıza düşen bayanlara ayrıca hizmet etmemiz gerekmez; bu ödevi hizmetçiler yaparlar. Terbiye kusurları sofrada pek çabuk göze batar; onun için her davranışımızı kontrol etmemiz gerekir.

Büyük tabaklarda sunulan et yemeklerinden en iyisini seçip çıkarmak doğru değildir. Kesilmiş ve dizilmiş et parçalarından sırayı bozmadan birisi çıkarılmalıdır. Tavuk ve benzeri yemeklerden sevdiğimiz parçayı seçip almak hakkımızdır, fakat bunu yaparken çok oyalanmamalıyız. Bir kez alınan parçayı bırakıp yenisi ile değiştirmek terbiyesizliktir.

Sunulan yemeklerden birini yemek istemezsek "Teşekkür ederim" diyerek uzak durmak yeter.
ASLA VE ASLA YAPILMAYACAKLAR

Ev sahibesi davet etmeden sofraya oturulmaz.
Bayanlara oturmaları için yardım etmemek. (sadece iki yanınızda oturacak olanlar )
Ev sahibesi yemeğe başlamadan başlanmaz.
Çorba sıcaksa üfleyerek soğutulmaz.
Yerken ağız gürültüsü çıkarılmaz.
Sunulan tepside önüne isabet eden parça alınır, asla seçilmez.
Tabağa büyük miktarda alınmaz.
İkinci bir kere yemek teklif edilmez ise istenilmez.
Dirsekler masa üstüne, eller masa altına koyulmaz.
Ağız dolu iken konuşulmaz.
Hızlı yemek yenilmez, yemeği diğer misafirler ile birlikte bitirmek esastır.
Konuşurken çatal bıçak ile hareket yapılmaz.
Çatal bıçak yalanmaz.

Ekmek ısırılarak koparılmaz.
İzin istenmeden masadan kalkılmaz.
Masa terkedildiğinde peçete katlanmaz.Olduğu gibi sandalyenin üstüne bırakılır.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   oktaytunçbilek 

 • KD ™ Dost
 • Grup: Üyeliği İptal Edildi
 • Mesaj sayısı: 2.228
 • Kayıt tarihi: 30-Ocak 08
 • Gender:Male
 • Location:idareci,yönetici
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Çok önemli bir konuya parmak basmışsınız,sofra kültürü kökenden gelen ve yaşantıda üzerine katılarak devam eden bir kültür ve kişinin aynasıdır.paylaşımınız için teşekkür ederim.günümüzde çok az dikkat edilen bir kültür. :beach:
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Sofra Adabı | Sofrada Meyve Yeme İncelikleri - Asla Ve Asla Yapılmayacaklar" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

balık yeme adabı - Google'da Ara (6), sofra düzenleme adabı - Google'da Ara (5), sofra ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (5), SOFRA ADABIYLA DEYİMLER - Google'da Ara (4), türklerin sofra adabi - Google'da Ara (4), eski sofra kuralları - Google'da Ara (4), sofra düzenleme sanatı - Google'da Ara (4), sofra düzenlemesi - Google'da Ara (4), yeme sofrası oyunu - Google'da Ara (4), YEMEK YEME ADABI VE SOFRA KURALLARI - Google'da Ara (3), meyve tabağı süsleme - Google'da Ara (3), resimlerle yemek kuralları+2 sınıf - Google'da Ara (3), yemek yeme kuralları nelerdir - Google'da Ara (3), türklerde sofra adabı - Google'da Ara (3), türklerin sofra gelenekleri - Google'da Ara (3), sofra kuralları ile ilgili şiir - Google'da Ara (3), meyve süsleme şekilleri - Google'da Ara (3), sofra adbı ile ilgili deyimler - Google'da Ara (3), ESKİ SOFRALARDAKİ KURALLAR - Google'da Ara (3), sofra ile ilgili kurallar oyun - Google'da Ara (3), eski sofra kuralları - Google'da Ara (3), eski türk sofra kuralları - Google'da Ara (3), sofra kuralları ile ilgili şiirler - Google'da Ara (3), meyve süsleme şekilleri - Google'da Ara (3), sofra adabı ve yemek yeme kuralları - Google\'da Ara (2), meyve tabağı susleme - Google\'da Ara (1), meyva tabağı süsleme - Google\'da Ara (1), balık yeme adabı - Google\'da Ara (1), meyve tabağı süsleme - Google\'da Ara (1), balık yeme adabı vıdeo - Google\'da Ara (1), meyve tabağı süslemeleri - Google\'da Ara (1), (1) protakal kuralları - Web Search Results (1), balik yeme adabi kurali catal bicak - Google\'da Ara (1), sofra görselleri - Bing (1), meyva tabağı süsleme - Bing (1), Balık yeme sanatı - Google\'da Ara (1), balık yeme sanatı - Google\'da Ara (1), toplumda Kiraz yeme adabı - Google\'da Ara (1), meyve yeme adabi - Google\'da Ara (1), meyve tabağı süsleme - Google\'da Ara (1), meyva tabağı süsleme - Google\'da Ara (1), corba yeme adabi - Google\'da Ara (1), balik yeme teknikleri - Google\'da Ara (1), balık yeme sanatı - Google\'da Ara (1), sofra adabi ile ilgili videolar - Bing (1), resimlerle meyva yeme adabı - Google\'da Ara (1), balık yeme incelikleri - Google\'da Ara (1), balık yeme şekilleri - Google\'da Ara (1), meyve yeme adabı - Google\'da Ara (1), meyve yeme adabı - Google\'da Ara (1), meyve yeme adabı - Google\'da Ara (1), balık yeme şekli - Google\'da Ara (1), türklerin sofra adabı - Bing (1), balik yeme sekli videolar - Google\'da Ara (1), Arama V9 (1), yemek yeme incelikleri - Google\'da Ara (1), türklerde sofra adabı - Google\'da Ara (1), yemek yeme incelikleri - Google\'da Ara (1), sofra duzenleme - Bing (1), meyve tabağı suslemesi - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (1), balık yeme teknikleri - Google\'da Ara (1), sofra adbı kuralları - Bing (1), meyve tabağı süsleme - Google\'da Ara (1), çatal bıçak kullanma adabı - Google'da Ara (1), sofra adabı türkler - Google'da Ara (1), meyve yeme sırası - Google'da Ara (1), restorantda balık yeme adabı - Google'da Ara (1), balık yeme adabı - Google'da Ara (1), balık yemek yeme kuralları - Google'da Ara (1), meyve tabağı süsleme şekli - Bing (1), yengeç yeme teknikleri - Google'da Ara (1), yemek adabıyla ilgili tiyatro - Google'da Ara (1), balık yeme şekilleri - Google'da Ara (1), balık yeme bıçağı - Google'da Ara (1), yemek yeme kuralları video - Google'da Ara (1), balık yeme adabı - Google'da Ara (1), sofra düzenleme - Google'da Ara (1), sofra düzenlemeleri - Google'da Ara (1), sofra düzenlemeleri - Google'da Ara (1), balık yeme adabı - Google'da Ara (1), görgü kuralları ile ilgili atasözleri - Google'da Ara (1), meyve tabağı süsleme şekilleri - Google\'da Ara (1), meyve tabagi suslemesi - Google\'da Ara (1), balik yeme sanati - Google\'da Ara (1), islama sofra meyve adabı nedir - Google\'da Ara (1), yemek yeme adabı uzman tv - Google\'da Ara (1), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (1), türklerde sofra adabı - Google\'da Ara (1), sofra düzenleme - Google\'da Ara (1), yengec istakoz yeme sanati - Google\'da Ara (1), sofra düzenleme - Google'da Ara (1), yemek ve sofra adabıyla ilgili resimler - Google'da Ara (1), sofra düzenleme - Google'da Ara (1), youtube yabancı sebze süslemesi - Google'da Ara (1), sofra adabı ile ilgili drama - Google'da Ara (1), balık yeme adabı video - Google'da Ara (1), yemek yeme incelikleri - Google'da Ara (1), balık yeme tekniği - Google'da Ara (1),

"Sofra Adabı | Sofrada Meyve Yeme İncelikleri - Asla Ve Asla Yapılmayacaklar " ile Benzer Konular
Makyaj Yapmanın İncelikleri
0 Yanıt - 591 Görüntülenme
Bu İçecekler Sağlımızı Nasıl Etkiliyor...| Gazlı İçecekler - Meyve Suları - Sporcu İçecekleri
2 Yanıt - 10.572 Görüntülenme
[Radikal] Sağlam: İlkelerim olmadan asla
0 Yanıt - 344 Görüntülenme
[Fanatik] Emre mi? Asla...
0 Yanıt - 347 Görüntülenme
Sofra Şıklığı | Işıl Işıl Sofralar İçin Öneriler
0 Yanıt - 8.091 Görüntülenme | Renk uyumu, çiçek neşesi, süslü tabaklar