Kadim Dostlar ™ Forum: Suikastler Tarihi | Mustafa Kemal Atatürk'e Suikast Girişimi | 15 Haziran 1926 - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Suikastler Tarihi | Mustafa Kemal Atatürk'e Suikast Girişimi | 15 Haziran 1926 Giritli Motorcu Şevki'nin İzmir Valiliğine yaptığı bir ihbarla ... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

 • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.701
 • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
 • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

İzmir Suikastı Davası

Haziran 1926, İzmir

Giritli Motorcu Şevki'nin 15 Haziran 1926 günü İzmir Valiliğine yaptığı bir ihbarla ortaya çıkarılan Mustafa Kemal'e suikast olayının yeni kurulan cumhuriyette bir iktidar savaşı olduğu bellidir. İktidarı elinde bulunduran kadro kendisine rakip olarak gördüğü bir diğer kadroyu tasfiye etmek için bu olayı kullanmıştır. Dolayısıyla bu tuhaf davanın sanıkları durumuna sokulan ünlü şahsiyetlerin, milli mücadelenin önde gelen paşalarının başına gelenler pişmiş tavuğun başına gelmemiştir!


forum


16 Haziran 1926
Atatürk, Suikast girişimi sonrası İzmir’deSonuçta çoğu İttihatçı olan 18 kişi idam edilirken Mustafa Kemal, Fevzi Çakmak ve İsmet İnönü dışında milli mücadeleyi yürüten askeri liderlerin hemen tümü şaibeli hale getirilmiştir. Hukuksal olarak nasıl bir skandal veya fiyaskonun cereyan ettiği ise olayın üzerinden sekiz ay geçtikten sonra bizzat Mustafa Kemal tarafından itiraf edilecektir.

Şevki'nin ihbarı sonucunda 15 Haziran akşamı İzmir'de ve İstanbul'da yapılan tutuklamalarla yakalanan Ziya Hurşit, Çopur Hilmi, Gürcü Yusuf, Laz İsmail gibi kişilerin verdiği ifadelerin yanı sıra yakalanan silahlar ve bazı diğer kanıtlardan Mustafa Kemal'in İzmir'i ziyareti sırasında Kemeraltı'nda bir suikast teşebbüsü olacağı söylenebilir.

Ama Enver Paşa'nın adamı olarak bilinen Hacı Sami ve İttihat ve Terakki'nin Teşkilat-ı Mahsusası'nın kurucularından Kuşçubaşı Eşref'den yurtdışında bulunan Çerkez Ethem'e kadar birçok kişiyle bağlantısı olduğu ileri sürülen olayın karanlıkta kalan yanları açığa çıkarılan yanlarından daha fazladır.

Tabii bütün bu kargaşa içinde asıl önemli olan tam bir yıl önce, Haziran 1925'te kapatılan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası'nda yer alan paşaların olaya dahil edilmeleri ve tutuklanarak idam talebiyle İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmalarıdır. Çok değil, daha birkaç yıl önce gerçekleştirilen milli mücadelenin kahramanları birdenbire cumhurbaşkanına suikast düzenlemeye kalkışacak kadar iktidar hırsından gözleri bir şeyi görmeyen caniler haline gelivereceklerdir!

Kasım 1924'de Kazım Karabekir'in başkanlığında kurulan ve Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele, Cafer Tayyar Eğilmez, Mersinli Cemal Paşa gibi ünlü komutanların da yer aldığı Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası Haziran 1925'te hükümetin aldığı bir kararla kapatılmıştı. Ama İttihat ve Terakki'nin nasıl bir örgüt olduğunu iyi bilen Mustafa Kemal Paşa açısından bu defter tam anlamıyla kapanmamıştı.

İktidar savaşı şu veya bu şekilde devam edecekti. Bu duruma hazırlıklı olmak ve gerektiğinde hiç tereddütsüz ve acımasız bir şekilde hareket etmek zorunluydu. İşte İzmir suikastı davası bu bağlamda bir anlam taşımaktadır.

Mustafa Kemal'e yönelik bir suikast hazırlığından haberi olan hükümetin olayı denetimi altında tuttuğu ve suikastçıların içine de kendi adamı olan emekli jandarma yüzbaşısı Sarı Efe Edip'i soktuğu mahkeme sırasında paşalar tarafından ileri sürüldü. Ama üzerine gidilemediği için kanıtlanamadı. Ancak olayın bu çerçevede geliştiğini gösteren çeşitli işaretler vardır.

İzmir'de yakalanan tetikçilerin ardından İstanbul'da Bristol Oteli'nde yakalanan Sarı Efe Edip İstanbul Polis Müdürü Ekrem Bey'e verdiği ifadede suikastın, "Terakkiperver Fırkası Umumi Heyeti tarafından kararlaştırıldığını" söyleyince, İzmir'de bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Ankara'daki Başbakan İsmet Paşa'ya bütün Terakkiperver paşalarının, yani Kazım Karabekir, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele, Cafer Tayyar Eğilmez, Rüştü Paşa, Mersinli Cemal Paşa'nın tutuklanmasını ve yargılanmak üzere İzmir İstiklal Mahkemesine gönderilmesini isteyecektir. (Rauf Orbay o sırada yurtdışında olduğu için daha sonra gıyabında Ankara'da yargılanacak ve 10 yıl hapis cezasına çarptırılacaktır.)


forum


İzmir Suikastının elebaşlarından Ziya Hurşit ve arkadaşları İstiklal Mahkemesinde yargılanıyor.


Ancak İsmet Paşa durumdan çok emin değildir ve ortada ciddi bir kanıt olmadan, hepsi de mebus olan ve milli mücadelenin önderliğini yapmış bu şahsiyetlerin tutuklanmasının bir skandal olacağını düşünmektedir. Nitekim Kazım Karabekir 18 Haziranda tutuklanmış ama Başbakan İsmet Paşa'nın müdahalesiyle hemen serbest bırakılmıştır. İçişleri Bakanı Recep Peker bu durumu bir telgrafla Mustafa Kemal'e ihbar edecek ve bunun üzerine İzmir İstiklal Mahkemesinin Başbakan İsmet Paşa için de tutuklama kararı çıkardığı söylenecektir ama bu da kanıtlanmış değildir.

İzmir ve Ankara arasında karşılıklı telgraflarla durum açıklığa kavuşamayıp İsmet Paşa yeterince ikna olmayınca kalkar İzmir'e gider. Orada Mustafa Kemal ve mahkeme heyetiyle yüz yüze yaptığı görüşmeler sonucunda ikna edilecek ve böylece paşaların hepsi tutuklanarak İzmir'e gönderileceklerdir.

Elbette bütün ülke ve dünya şaşkın bir şekilde olayı izlemektedir ve sadece bir kişinin, sanık paşaların "hükümet ajanı" olduğunu, örtülü ödenekten para aldığını söyledikleri birinin verdiği saçma bir ifade nedeniyle tutuklanmışlardır. Saçma, çünkü cumhurbaşkanına suikast düzenlenmesi gibi bir eylemin kapatılmış bir partinin "umumi heyeti" tarafından kararlaştırılması aklın alacağı bir iş değildir.

Sonuçta İzmir'de Elhamra Sineması salonunda yapılan İstiklal Mahkemesi duruşmalarında celladın ipini boyunlarında hisseden paşalar mümkün olduğunca durumu açıklığa kavuşturmaya çalışırlar. İp boyunlarındadır, çünkü İstiklal Mahkemeleri neredeyse önüne gelene idam cezası vermekle ünlüdür. Bu kadar uydurma bir gerekçeyle tutuklanıp mahkemeye çıkarıldıklarına göre aynı şekilde idam cezasına çarptırılmaları ve hemen infaz edilmeleri işten bile değildir.

Mahkeme çok hızlı bir şekilde çalışarak davayı en kısa sürede sonuçlandırmak istemektedir. Gerek Kazım Karabekir, gerekse Ali Fuat Cebesoy, Sarı Efe Edip'in Meclis Başkanı Kazım Paşa'nın yakını olduğunu, hatta Ankara'ya geldiğinde onun evinde kaldığını, bu tertibin içine hükümet tarafından ajan olarak sokulduğunu anlatırlar ve kendilerinin olayla bir ilgilerinin olmadığını belirtirler.

13 Temmuzda Kel Ali başkanlığındaki mahkeme kararını açıkladığında verdiği 13 idam cezası arasında tetikçilerin yanı sıra suikastın örgütleyicileri olarak adı geçen İzmit mebusu Şükrü, Rüştü Paşa, Eskişehir mebusu ve Mustafa Kemal'in çocukluk arkadaşı Miralay Arif, Saruhan mebusu Abidin, Sivas mebusu Halis Turgut gibi isimler de vardır, ancak Terakkiperver paşalar beraat etmişlerdir.

Mahkeme Terakkiperver Fırka içinde gizli bir örgütün Cumhurbaşkanım öldürerek yönetime el koymak istediği kararına varmıştır, ancak paşaların bununla ilişkisi kurulamamıştır.

Sarı Efe Edip de beklemediği idam cezası karşısında şaşıracak ve "Bu kararda benim hizmetim nazara alınmadı" diyecektir ama mahkeme başkanı Kel Ali tarafından "Hizmetiniz elbette nazara alınacaktır" diye susturulacaktır. Ali Fuat Paşa hatıralarında, Sarı Efe Edip'in hükümet ajanı olmasına rağmen idam edilişini "Bu hizmet esnasında yanlış bir hareketine yahut başka bir sebebe bağlıdır" diye yazacaktır.

Sonuçta paşalar boyunlarını cellatın ipinden kurtaracaklar ama siyasi hayatları da bitmiş olacaktır. Hukuki olarak ortada ciddi hiçbir şey yoktur, ama beraat etmiş de olsalar Mustafa Kemal'e suikast davasından yargılanmış olmaları siyasette artık bir rol üstlenememeleri için yeterlidir. Nitekim bazıları ancak Mustafa Kemal'in ölümünden sonra tekrar siyasetle ilgilenecekler ve mebus olabileceklerdir.

Bu davadan sekiz ay kadar sonra, Mart 1927'de bir akşam Çankaya'daki sofrasında ağırladığı çocukluk arkadaşı Ali Fuat Cebesoy'a Mustafa Kemal itirafta bulunup, şöyle diyecektir: "Paşaları senin hatırın için affettirdim." Harbiye'den atılmaktan Ali Fuat'ın babası İsmail Paşa sayesinde kurtulan Mustafa Kemal bu sözlerinde herhalde samimidir ama aslında bu sözler aynı zamanda büyük bir fiyaskonun da itirafı değil midir?

Mustafa Kemal milli mücadelede omuz omuza savaştığı paşaları affettirmiştir ama onlar Mustafa Kemal'i affetmemiş, hatta Mustafa Kemal'in çağrısına ve çabalarına rağmen bazıları bir daha ölünceye kadar kendisiyle görüşmemiştir...


Bakınız,
Atatürk'e Suikast Girişimi | 16 Haziran 1926 - İzmir

İzmir Suikasti | Atatürk'ün Anıları - Mustafa Kemal benim, al öldür..

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 21 Ağustos 2015 Cuma - 20:01
Düzenleme sebebi: Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 3 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Resim Linkleri Ve Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Suikastler Tarihi | Mustafa Kemal Atatürk'e Suikast Girişimi | 15 Haziran 1926" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

atatürk suikasti - Google'da Ara (24), atatürke suikastler - Google'da Ara (23), atatürk suikastı - Google'da Ara (18), atatürk suikasti - Google'da Ara (13), atatürk suikasti - Google'da Ara (12), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (12), atatürk suikastleri - Google'da Ara (9), mustafa kemale suikast girişimi - Google'da Ara (8), Mustafa Kemal’e suikast girişimini cumhuriyete yönelik tehditler - Google'da Ara (7), atatürk suikasti - Google'da Ara (7), mustafa kemale suikast girişimi - Google'da Ara (7), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (7), mustafa kemal'e suikast girişimi - Google'da Ara (7), m.kemal'e suikast - Google'da Ara (7), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (6), atatürke yapılan suikast - Google'da Ara (6), mustafa kemale suikast girişimi ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google'da Ara (6), mustafa kemal e niçin suikast düzenlenmiştir - Google'da Ara (5), atatürk e suikast - Google'da Ara (5), atatürke suikastler - Google'da Ara (5), atatürk suikasti - Google'da Ara (4), atatürke neden suikast düzenlenmiştir - Google'da Ara (4), mustafa kemalin suikast girişimi - Google'da Ara (4), atatürk suikasti - Google'da Ara (4), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (4), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (4), atatürk suikasti - Google'da Ara (4), atatürke suikastler - Google'da Ara (4), atatürke suikastler ve sonuçları - Google'da Ara (4), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (4), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (4), atatürke suikastler - Google'da Ara (3), mustafa kemale suikast girişimini ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google'da Ara (3), mustafa kemal atatürk suikast girişimi - Google'da Ara (3), mustafa kemale suikast girişimi - Google'da Ara (3), atatürke düzenlenen süikast - Google'da Ara (3), atatürke yapılan suikastler - Google'da Ara (3), mustafa kemal e düzenlenen suikast girişimi - Google'da Ara (3), atatürke suikastler - Google'da Ara (3), mustafa kemala suikast - Google'da Ara (3), atatürke suikast girişimi geniş bilgi - Google'da Ara (3), atatürke yapılan suikastler - Bing (3), mustafa kemal atatürk e süikast - Google'da Ara (3), Desteklenmeyen Tarayıcı | Facebook (2), Mustafa kemale suikast girişimi - Bing (1), mustafa kemal\'e suikast girişimi cumhuriyete yönelik tehdit çerçevesinde incelenmesi - Google\'da Ara (1), atatürke fenerbahçe suikast - Bing (1), mustafa kemal\'e suikast girişimini cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), fenerbahçenin hangi başkanı Atatürke suikast düzenledi - Bing (1), atatürke suikastlar - Bing (1), mustafa kemale suikastgirişimi ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), Search results (1), (1) mustafa konu - Web Search Results (1), Arama V9 (1), ataturke suıkast duzenleyen fenerbahceli baskan - Google\'da Ara (1), ataturke suikast duzenleyen fenerli baskan - Google\'da Ara (1), atatürke suikast düzenleyen fenerli başkan - Bing (1), (1) atatürke suikast girişiminde bulunan fenerbahçe başkanı - Web Search Results (1), Atatürkün düzenlediği suikastler - Google Arama (1), CUMHURİYETTE SUİKASTLER - Bing (1), Arama V9 (1), atatürke suikast fenerbahce - Yahoo! Suche Search Results (1), mustafa kemale suikastgirişimi ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), mustafa kemale suikast girişimi ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), mustafa kemale izmirde suikast girişiminde bulunulma ndenleri - Bing (1), suikast ve cumhuriyetyonelik tehditler - Google\'da Ara (1), suikast ve cumhuriyetyonelik tehditler - Google\'da Ara (1), suikast ve cumhuriyetyonelik tehditler - Google\'da Ara (1), Hangisi Mustafa Kemal\'e Suikast Girişiminde bulunmamıştır ? - Bing (1), mustafa kemale suikast girişimi ve cumhuriyete yönelik tehtitler - Bing (1), mustafa kemal atatürk e suikast girişimi ve cumhuriyete yönelik tehditler - Bing (1), fb ataturke ilksuikast - Bing (1), İsmet İnönü atatürk süikast - Bing (1), cumhurbaşkanına suikast düzenleyen fenerbahçeli başkan - Google\'da Ara (1), mustafa kemale yapılan suiyakes girişimleri nedenleri - Bing (1), mustafa kemale yapılan suikas girişiminin nedenleri neler - Bing (1), mustafa kemal atatürk suikast - Bing (1), ismet inönü tarafından atatürk e yapılan suikastler - Bing (1), atatürk e yapilan suikastlerden fenerbahçe başkani hangisi - Google\'da Ara (1), m.kemal\'e cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), atatürke suikstın tarihi - Bing (1), ataturke suikast girişimi ppt - Bing (1), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google\'da Ara (1), mustafa kemal\'e suikast ppt - Google\'da Ara (1), atatürke suikast ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), cumhuriyete yönelik tehditler ve sonuçları - Bing (1), mustafa kemale suikast girişimi ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), Mustafa Kemal\'e Suikast girişimini ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), mustafa kemale suikast rişimi ve cumhuriyet yönelik thtitler - Google\'da Ara (1), mustafa kemal\'e suikast girişimini ve cumhuriyete yönelik tehditler - Google\'da Ara (1), atatürke suikast düzenleyenler kimlerdir - Google\'da Ara (1), Google Custom Search (1), MUSTAFA KEMALE SUİKAST DÜZENLİYENLER - Bing (1), atatürkeyapılan suikast - Google'da Ara (1), ATATÜRKE SUİKAST DÜZENLEYENLER - Google'da Ara (1), atatürk'e suikast düzenleyenler - Google'da Ara (1), atatürke süikast yapan fenerli başkan - Google'da Ara (1), atatürke suikast düzenleyen fenerbahçe başkanı - Google'da Ara (1), ataturke suikas fenerli başkan - Google'da Ara (1), atatürk'e suikast düzenleyenler kimler - Google'da Ara (1),

"Suikastler Tarihi | Mustafa Kemal Atatürk'e Suikast Girişimi | 15 Haziran 1926 Giritli Motorcu Şevki'nin İzmir Valiliğine yaptığı bir ihbarla ..." ile Benzer Konular
Atatürk Günlüğü - Today | 12 Eylül - September
9 Yanıt - 6.286 Görüntülenme | 1921 - Sakarya Zaferi
Atatürk'ün Biyografisi | Mustafa Kemal Atatürk (1881-1938) - Atatürk’ün Kronolojik Sırayla Hayatı
34 Yanıt - 15.056 Görüntülenme
Peyami Safa (1899, İstanbul - 15 Haziran 1961) | Servet-i Fünun dönemi şairlerinden İsmail Safa'nın oğludur
7 Yanıt - 9.643 Görüntülenme
Ahmet Haşim (d. 1885, Bağdat - ö. 4 Haziran 1933, Kadıköy, İstanbul) | Sembolizmin Öncülerinden Türk Şair - Ahmet Haşim-Hayatı Ve Şiirleri
1 Yanıt - 8.104 Görüntülenme
Ahmet Hamdi Tanpınar (d. 23 Haziran 1901 İstanbul - ö. 24 Ocak 1962 İstanbul) | Türk Romancı Ve Şair
5 Yanıt - 4.132 Görüntülenme