Kadim Dostlar ™ Forum: Samsun/Çarşamba Yöresi | Çarşambayı Sel Aldı - Çarşambayı Sel Aldı Notaları - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Samsun/Çarşamba Yöresi | Çarşambayı Sel Aldı - Çarşambayı Sel Aldı Notaları Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Sema 

 • Ne Mutlu Türküm Diyene!!
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 5.470
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Ülke Gündemi, Siyaset ve Köşe Yazıları...
Forum İtibarı: 6
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

ÇARŞAMBAYI SEL ALDI

Çarşamba'yı sel aldı
Bir yar sevdim el aldı
Keşke sevmez olaydım
Elim koynunda kaldı

Oy ne imiş ne imiş
Kaderim böyle imiş
Gizli sevda çekmesi
Ateşten gömlek imiş

Çarşamba yollarında
Kelepçe kollarımda
Allah canımı alsın
O yarin kollarında

Oy ne imiş ne imiş
Kaderim böyle imiş
Gizli sevda çekmesi
Ateşten gömlek imiş

Çarşamba yazıları
Körpedir kuzuları
Allah alnıma yazmış
Bu kara yazıları

Oy ne imiş ne imiş
Kaderim böyle imiş
Gizli sevda çekmesi
Ateşten gömlek imişforum

HİKAYESİ


Ahmet, Abdal Deresi'nin kıyısındaki yoksul köylülerden birinin oğluydu. Kara sevdası karşılık bulmuş, Melek ona kalbini açmıştı. Nişanlandılar ve Ahmet askere gitti. Ağa oğlu Mehmet Ali, Melek'e göz koydu. Melek, Mehmet Ali'yi reddedince, ağa oğlu ve adamları tarafından dağa kaldırıldı. Kötü haberi alınca firar eden Ahmet, silahını alıp, yollara düştü. Gece gündüz Melek'i aradı. Bir gün yağmur yağdı, Yeşilırmak taştı. Çarşamba bir anda göle döndü. Sel, Canik Dağlan'ndan aşağı bir çığ gibi, önüne kattığı herşeyi sürükledi. Selin ardından hayat yeniden normale döndü. Abdal Deresi'nin Yeşilırmak'a döküldüğü yerde ahali toplandı. Derenin nehre bağlandığı yerdeki kayanın üstünde, selin getirdiği iki kişinin cesedi görüldü. Cesetler, Melek ve Ahmet'e aitti. Elele tutuşmuş Öylece yatıyorlardı. Rivayete göre büyük kaya parçası, yedi yerinden ayrıldı ve her birinden bir servi boyu su fışkırdı. Ahali dua etti. Dualar, yıllardır can alan, insanların acısını dile getiren dizelere dönüştü.' Çarşamba'yı sel aldı' türküsü de, o acı mırıltılardan doğdu. Kayanın bulunduğu yere daha sonra bir su değirmeni kuruldu ve o yöre 'Değirmenbaşı' olarak anıldı. Ahşap değirmenin yedi taşı vardı. Yedi oluğuna su veren set üzerinden yedi kez yürümek, sağ ve sol omuz üzerinden yedişer kez su atmak uğur sayıldı. Her Hıdırellez'de tekrarlanan gelenek, 1970'lerde değirmenin yıkılmasına kadar sürdü.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı bağlı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.695
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


Çarşambayı Sel Aldı


Samsun - Çarşamba Yöresi


Yöre: Samsun / Çarşamba, Çarşamba deyince bir yabancı hemen çarşambayı sel aldı türküsünü anımsar..


Çarşamba her şeyden önce bu türküyle ünlenmiştir..
Bu ün ardında nice acı ve gözyaşını taşıyor..
Tarih boyunca Yeşil Irmak nice canlar almıştır..1970’ler de Suat Uğurlu ve Hasan Uğurlu barajlarıyla doğal akışa son verilmiştir..artık Yeşil Irmak tan insan hayvan cesetleri..evler..beşikler ve birçok hayat nesnesi geçmiyor. Kısacası artık çarşamba yı sel almıyor.. yıllardır söylenen..söylenecek olan bu güzel türküyü ve bu türkünün hikayesini hemşehrimiz sayın Faik Okutgen derlemiştir... çarşamba yı sel aldı... Ahmet Abdal deresinin kıyısında yerleşmiş yoksul köy ailelerinden birinin oğluydu..baharla birlikte yıllarca süren karasevdası karşılık bulmuş..melek kalbini açmıştı..kısa zamanda yüzük takıp nişanlandılar.. Ahmet yapraklar sararmaya durduğunda orduya yollandı..melekse gözyaşlarıyla baş başa kaldı..Ağaoğlu Mehmet Ali melek'e göz koydu..

Ahmet in arkadaşları ne kadar uyardılarsa kar etmedi.. melek reddetti Mehmet Ali yi..bunun üzerine ağa oğlu adamlarıyla melek i dağa kaldırdı..kötü haberi kuşlar uçurdu Ahmet e..kısa günde uçageldi aşkın delikanlısı..kuşandı atını silahını..arkadaşlarıyla düştü yollara..dağ tepe demedi gece gündüz melek i aradı.. ´meleeeeek..meleeeeek..´ diye çığıra çığıra sesi uçtu.. önce bir çakal yağmuru uç verdi..sonra şimşek şimşek içinden çıktı..çatırdadı koca gökyüzü..ışınlar çarşamba ovasını renkten renge soktu..ne yağmur ne silinen izler aşkın atlılarını durduramadı.. tufan ikinci kez yaşanıyordu sanki..yağmur Yeşil Irmak ı boğuverdi..çarşamba ovası kaynayarak akan bir göle dönüştü. Canik dağlarından aşağılara doğru bir çığ gibi önüne kattığı her şeyi sürükledi sel..evler..insanlar..bebek beşikleri..hayvanlar..kağnılar..ağaçlar.. büyük küçük kayıklar çaltı burnuna doğru sürükleniyordu.. sonunda duruverdi yağmur..güneşle parladı yeşil çarşamba..usul usul bir gökkuşağı belirdi..

Sular günbegün çekildi..çekildikçe hayat yeniden kurulmaya başladı..yaralar sarılıyor..evler onarılıyordu..abdal deresinin-yeşil ırmak a katılmak üzere-döküldüğü yamanın başında ahali toplanmaya başladı..derenin eğimle indiği yamanın dibinde büyük bir kaya parçası vardı..onun üstünde ise iki insan..melek ve Ahmet'ti onlar..el ele tutuşmuş sırtüstü öylece yatıyorlardı..ahali sel acısını unutmuş onlara yanıyordu..hüzün gözyaşına döndü.. o büyük kaya parçası..ahalinin üstünde toplandığı o taş..yedi yerinden ayrıldı..ve her birinden bir servi boyu su fışkırmaya başladı.. Bu hazin aşka doğa gözyaşı döküyordu.. Ahali şaşkınlığın ardından dualar okumaya başladı..dualar içten mırıltılara..yıllardır can alan insanların acısını dile getiren dizelere dönüştü..

İşte rivayet o rivayet..derler ve hikaye ederler ki çarşambayı sel aldı türküsü o acı mırıltılardan doğdu.. yedi yerinden su fışkıran kayanın olduğu yerde bir su değirmeni kuruldu.. ve o yöre o gün bu gündür değirmenbaşı olarak anıldı..(Çarşamba’da ki değirmenbaşı mah.) çınar ağaçlarının gölgelediği ahşap değirmenin yedi taşı vardı..yedi oluğuna su veren set üzerinden yedi kez yürümek.. Sağ ve sol omuz üzerinden yedişer kez su atmak uğur sayıldı..her hıdrellezde bu yaşandı..1970’ler de değirmenin yıkımına değin bu gelenek sürdü..


forum


Çarşambayı Sel Aldı notaları
Çarşambayı Sel Aldı


Çarşamba’yı Sel Aldı,
Bir Yar Sevdim El Aldı (Aman Aman)
Keşke Sevmez Olaydım,
Elim Koynumda Kaldı (Aman Aman)

Oy Ne İmiş Ne İmiş (Aman Aman)
Kaderim Böyle İmiş.
Gizli Sevda Çekmesi (Aman Aman)
Ateşten Gömlek İmiş.

Çarşamba Yazıları,
Körpedir Kuzuları (Aman Aman)
Allah Alnıma Yazmış,
Bu Kara Yazıları (Aman Aman)

A Dağlar Ulu Dağlar (Aman Aman)
Yarim Gurbette Ağlar.
Yari Güzel Olanlar (Aman Aman)
Hem Ah Çeker Hem Ağlar.


Samsun/Çarşamba-Yöre Ekibi-Nejat Buhara
Linkleri görmek için lütfen Giriş Yapın yada Üye Olun.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Samsun/Çarşamba Yöresi | Çarşambayı Sel Aldı - Çarşambayı Sel Aldı Notaları" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

farklı yörelere ait şarkı ve hikayesi - Google\'da Ara (145), çarşambanın resimleri - Google'da Ara (43), samsun çarşamba görüntüleri - Google'da Ara (29), samsun yöresine ait şarkılar - Google'da Ara (24), çarşambadan haberler - Google'da Ara (22), samsun çarşambanın resimleri - Google'da Ara (20), çarşambayı sel aldı şarkısının hikayesi - Google'da Ara (19), samsun çarşambadan görüntüler - Google'da Ara (18), samsun yöresine ait türküler - Google'da Ara (18), samsunla ilgili türküler - Google'da Ara (17), samsun yöresine ait türküler ve hikayeleri - Google'da Ara (17), samsun çarşanba - Google'da Ara (16), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesini öğreniniz - Google'da Ara (15), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesini öğreniniz. - Google'da Ara (14), çarşambanın eski resimleri - Google'da Ara (14), samsun şarkıları - Google'da Ara (14), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (13), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (13), çarşambanın resimleri - Google'da Ara (12), çarşambadan görüntüler - Google'da Ara (12), samsunun uzaydan görünüşü - Google'da Ara (12), samsuna ait türküler - Google'da Ara (11), yörelerimize ait türküler - Google'da Ara (11), çarşamba yöresi - Google'da Ara (11), SAMSUNLA İLGİLİ TÜRKÜLER - Google'da Ara (10), çarşamba resimleri - Google'da Ara (10), çarşambanın resimleri - Google'da Ara (10), samsunla ilgili türkü - Google'da Ara (10), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (9), Samsun'a ait türkü ve şarkılar - Google'da Ara (9), Ой! (9), samsunun uydudan görünüşü - Google'da Ara (9), samsun yöresine ait türküler - Google'da Ara (9), samsun yöresine ait türküler - Google'da Ara (9), çarşambayı sel aldı şarkısının hikayesi - Google'da Ara (9), çarşambaya ait türküler - Google'da Ara (9), samsun yöresinin ozanları - Google'da Ara (8), samsun yöresi türküleri - Google'da Ara (8), samsun çarşambadan resimler - Google'da Ara (8), samsun yöresel ile ilgili şarkı - Google'da Ara (8), çarşambadan haberler - Google'da Ara (8), carsambadan haberler - Google'da Ara (8), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (8), ÇARŞAMBANIN RESİMLERİ - Google'da Ara (8), samsunla ilgili şarkılar - Google'da Ara (8), samsun çarşambanın tüm resimleri - Google'da Ara (8), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (8), samsun çarşambanın kendine ait vidyoları - Google'da Ara (8), çarşambanın 50 öncesi - Google'da Ara (7), çarşambayı sel aldı öyküsü - Google'da Ara (7), çarşambayı sel aldı şarkısı youtube de dinle - Google'da Ara (7), samsun çarşamba uydu görünümü - Google'da Ara (7), çarşamba yöresine ait türküler - Google'da Ara (7), samsunla ilgili türküler ve hikayesi - Google'da Ara (7), ülkemizin çeşitli yörelerine ait birer türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (7), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türküler - Google'da Ara (6), samsun çarşambadan goruntuler - Google\'da Ara (6), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (6), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (6), karadeniz yöresine ait türküler ve hikayeleri - Google'da Ara (6), ülkemizde çeşitli yörelere ait türkülerden birisinin hikayesini bitanesi - Google'da Ara (6), samsunla ilgili güzel sözler - Google'da Ara (6), samsun çarşamba uydu görüntüsü - Google'da Ara (6), çarşambayı sel aldının yöresi - Google'da Ara (6), samsunun türküleri ve hikâyeleri - Bing (6), ülkemizin çeşitli yörelere ait türkülerden birini öğreniniz - Google'da Ara (6), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (6), samsunla ilgili turku - Google Search (6), çarşambayı sel aldı bestecisi - Google'da Ara (6), samsunun yöreleri - Google'da Ara (6), samsunun uzaydan görüntüsü - Google'da Ara (6), çarşambaya ait türküler - Google'da Ara (6), samsun yöresine ait türkü ve hikayesi - Google'da Ara (6), samsun yöresine ait türkü - Google'da Ara (6), ülkemizin çeşitli yörelerine ait birer türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (6), çarşambadan haberler - Google'da Ara (6), çarşamba görüntüleri - Google'da Ara (6), SAMSUNLA İLGİLİ TÜRKÜLER - Google'da Ara (6), samsun yöresine ait türküler - Google'da Ara (5), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türküler - Google'da Ara (5), samsun çarşamba uydu görüntüsü - Google'da Ara (5), çeşitli yörelere ait türküler - Bing (5), samsun yöresine ait türküler ve hikayeleri - Google'da Ara (5), karadeniz yöresine ait türküler ve hikayeleri - Google'da Ara (5), samsuna ait türkülerin öyküleri - Google'da Ara (5), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (5), ülkekizim çeşitli yörelerine ait türkü ve hikayesi - Google'da Ara (5), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (5), YÖRELERİMİZE AİT TÜRKÜLER - Google'da Ara (5), yörelerimize ait şarkı ve türküler - Google'da Ara (5), samsun yöresine ait turku sözleri ve hikayesi - Google'da Ara (5), samsun carsanbanin resimli görüntüleri - Google-Suche (5), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türkülerden birinin hikayesi - Google'da Ara (5), çarşamba yöresine ait türküler - Google'da Ara (5), samsun yöresine ait türküler - Google'da Ara (5), samsun yöresine ait müzikler - Google'da Ara (5), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türküler ve hikayeleri - Google'da Ara (5), ülkemizin çeşitli yörelerine ait türküler - Google'da Ara (5), sel ile ilgili türkü - Google'da Ara (5), samsun çarşambanın resimleri - Google'da Ara (5),

"Samsun/Çarşamba Yöresi | Çarşambayı Sel Aldı - Çarşambayı Sel Aldı Notaları " ile Benzer Konular
[NTVMSNBC] Trabzonspor söktü aldı: 3-2
0 Yanıt - 734 Görüntülenme
ATV | Avrupa Yakası ( Her Çarşamba Saat: 20:00 )
16 Yanıt - 3.335 Görüntülenme
ATV | Senden Başka (Her Çarşamba Saat 22:20)
0 Yanıt - 2.740 Görüntülenme | İkisi de İstanbul'un varoş semtlerinde yaşayan gençler,
CNBC-e | How I Met Your Mother - ( Her Çarşamba Saat: 20.30 )
68 Yanıt - 4.242 Görüntülenme
Türk Bilim Adamı En Genç Araştırmacı Ödülü Aldı
0 Yanıt - 1.920 Görüntülenme