Kadim Dostlar ™ Forum: Azosilin | Üriner Sistem - İdrar Yolları Antibiyotiği - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Azosilin | Üriner Sistem - İdrar Yolları Antibiyotiği Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Recep 

 • KD ™ Arkadaş
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 144
 • Kayıt tarihi: 04-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:OKS
 • Interests:Kadim Dostlar
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

AZOSİLİN 30 Tablet Ampisilin / Piridyum

FORMÜLÜ : Azosilin Tablet, her bir tablette 500 mg ampisiline eşdeğer ampisilin trihidrat ve 50 mg piridyuma (fenazopiridin) eşdeğer fenazopiridin hidroklorür içerir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ : Ampisilin mide asidine dayanıklıdır ve gastrointestinal kanaldan iyi bir şekilde absorbe edilir. Ampisilin vücut doku ve sıvılarının çoğuna kolaylıkla yayılır. Beyin ve beyin-omurilik sıvısına geçebilmesi ancak meninksler iltihaplı olduğunda mümkündür. Ampisilin büyük oranda değişmeden böbreklerle atıldığı için idrardaki konsantrasyonu yüksektir. Probenesid ampisilinin tubuler sekresyonunu inhibe ederek atılımını geciktirir. Ampisilin safraya geçer ve safrada serum konsantrasyonundan daha yüksek konsantrasyonda bulunur. Ampisilinin proteine bağlanma oranı düşük olup, yaklaşık %20 kadardır. Piridyum idrarla atılır. Üriner sistem mukozası üzerine yüzeysel analjezik etki gösterir.

Mikrobiyolojisi İn vitro çalışmalarda aşağıdaki bakterilerin ampisiline duyarlı olduğu belirlenmiştir. Gram-pozitif mikroorganizmalar: Alfa ve beta hemolitik streptokoklar, Streptococcus pneumoniae, penisilinaz salgılamayan stafilokoklar, Clostridium türleri, Bacillus anthracis, Lysteria monocytogenes, enterokok suşlarının çoğu. Gram-negatif mikroorganizmalar: H.influenzae, N.gonorrhoeae, N.meningitidis, Proteus mirabilis, Salmonella, Shigella ve E.coli'nin birçok suşu. Ampisilin penisilinaza dayanıklı değildir. Bu nedenle penisilinaz üreten bakterilere, özellikle penicillin-G'ye rezistan stafilokoklara etkin değildir. Pseudomonas'ın tüm suşları ile Klebsiella ve Enterobacter suşlarının çoğu ampisiline dirençlidir.

ENDİKASYONLARI

Azosilin, ampisiline duyarlı mikroorganizmaların etken olduğu alt üriner sistem enfeksiyonlarında endikedir. Piridyum, enfeksiyon nedeni ile alt üriner sistem mukozasının irritasyonuna bağlı sık idrara çıkma, ağrı ve yanma gibi belirtilerin semptomatik tedavisini sağlar.

KONTRENDİKASYONLARI

Penisilin ve piridyuma alerjisi olanlarda, hepatitli ve böbrek yetersizliği olan hastalarda kontrendikedir.

UYARILAR / ÖNLEMLER

Uzun süreli tedavide tüm güçlü ilaçlarda olduğu gibi hematopoietik sistem, böbrek ve karaciğer fonksiyonları belirli aralıklarla izlenmelidir. Hekim önerisi olmadan 12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Kullanımı sırasında idrarı turuncu-kırmızı renge boyayabilir. Tedavi sırasında bakteriyel patojenler (enterobacter, pseudomonas) ve mantarlarla (candida) süperenfeksiyon ihtimali unutulmamalıdır. Böyle bir durumda ilaç kesilmeli ve uygun tedaviye başlanmalıdır. Gebelikte kullanımı: Ampisilin ve piridyumun gebelikte güvenilirliği henüz kesinlik kazanmamıştır. Emziren annelerde kullanımı: Ampisilin süte geçer. Emziren annelerde kullanıldığında bu özelliği unutulmamalıdır. Piridyumun süte geçip geçmediği ise bilinmemektedir.

YAN ETKİLER / ADVERS ETKİLER

İlaca bağlı olarak bulantı, kusma, diyare, ciltte kızarıklık, alerjik deri döküntüleri, abdominal şikayetler ve anjiyonörotik ödem görülebilir. Diğer penisilinlerde olduğu gibi aşırı duyarlılığa bağlı reaksiyonlar; penisiline aşırı duyarlılık durumlarında veya alerji, astım, saman nezlesi veya ürtikeri olanlarda daha sık görülür. Aşırı duyarlılık reaksiyonları, ürtiker ve deri döküntüleri şeklindedir. Çok nadir olarak eksfoliyatif dermatit ve eritema multiforme de görülmüştür. Anafilaktik reaksiyonlarda antihistaminiklerin yanında gerekirse sistemik kortikosteroidler ve/veya pressör aminler uygulanabilir. Kan ve lenf sistemi: Penisilin tedavisi sırasında anemi, trombositopeni, trombositopenik purpura, eozinofili, lökopeni ve agranülositoz bildirilmiştir. İlacın kesilmesiyle bu belirtiler düzelir. Etkeni bir virüs olan enfeksiyöz mononükleozlu hastalarda ampisilin uygulanması ile yüksek oranda deri döküntüsü gelişebileceği bildirilmiştir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.İLAÇ ETKİLEŞİMLERİ

Eş zamanlı uygulandıklarında ampisilin ile etkileşen ilaçlar; allopurinol, kloramfenikol-eritromisin-sulfonamid-tetrasiklin gibi bakteriyostatik ilaçlar, oral kontraseptifler, probenesid'dir. İdrarda glukozun, enzimatik glukoz oksidasyonuna dayanan testler ile araştırılması uygundur.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Doktor tarafından başka bir şekilde önerilmediği takdirde; mutad doz; yetişkinlerde ve okul çocuklarında günde 3 kez 2'şer tablet, takiben 3 kez 1'er tablettir. İnatçı ve ciddi enfeksiyonlarda daha yüksek dozlar uygulanabilir. Üriner sistem enfeksiyonlarında piridyum antibakteriyel bir ilaçla kombine uygulandığında tedavi süresi 2 günü geçmemelidir. Çünkü, AZOSİLİN ile 2 günü aşan tedavilerin daha sonra tek başına uygulanacak ampisilin tedavisine göre daha yararlı olduğuna dair yeterli kanıt yoktur.

DOZ AŞIMI

Piridyumun doz aşımında: methemoglobinemi, hemolitik anemi, deri pigmentasyonu, böbrek ve karaciğer bozukluğu meydana gelebilir, arasıra karaciğer yetmezliği veya geçici, non-oligürik akut böbrek yetmezliği de görülebilir. Glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği olan hastalar hemolize eğilimlidir. Piridyumun akut doz aşımında hastanın midesi gastrik lavaj veya kusturarak hızla boşaltılmalıdır. Semptomatik ve destekleyici tedavi verilmelidir. İntravenöz 1-2 mg/kg'a metilen mavisi veya oral 100-200 mg askorbik asit methemoglobinemide gerileme ve siyanozun kaybolmasını sağlayacaktır. İnfantlarda piridyum doz aşımında, kan transfüzyonları başarılı olmuştur. Pirimidin kaynaklı akut renal yetmezlikte sıvı ve elektrolik dengesinin korunması için peritoneal diyaliz yararlı olabilir.

İKAZLAR

Doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

SAKLAMA KOŞULLARI

25°C'ın altındaki oda sıcaklığında ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

Azosilin Tablet, her bir tablette 500 mg ampisilin'e eşdeğer ampisilin trihidrat ve 50 mg piridyum'a eşdeğer fenazopiridin hidroklorür içeren 12 ve 30 tabletlik aluminyum tüplerdedir.

Reçete ile satılır.

Ruhsat Tarihi: 06.09.1972 Ruhsat No: 110/75

Ruhsat Sahibi ve Üretim Yeri: FAKO İLAÇLARI A.Ş. Levent - İstanbul Kaynak:Atlas İlaç San1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 2 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Azosilin | Üriner Sistem - İdrar Yolları Antibiyotiği" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

azosilin - Google'da Ara (145), Google (81), Google (63), azosilin - Google'da Ara (44), azosilin - Google'da Ara (29), azosilin kullanım şekli - Google'da Ara (28), azosilin - Google'da Ara (20), azosilin - Google'da Ara (19), idrar yolları antibiyotiği - Google'da Ara (18), azosilin - Google'da Ara (16), azosilin yan etkileri - Google'da Ara (16), idrar yolları antibiyotikleri - Google'da Ara (16), azosilin nedir - Google'da Ara (15), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (14), AZOSİLİN - Google'da Ara (13), azosilin - Google'da Ara (13), azosilin kullanım şekli - Google'da Ara (12), azosilin nedir - Google'da Ara (11), azosilin yan etkileri - Google'da Ara (11), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (9), azosilin - Google'da Ara (9), AZOSİLİN - Google'da Ara (8), turuncu idrar - Google'da Ara (8), azosilin - Google'da Ara (8), azosilin - Google'da Ara (7), azosilin - Google'da Ara (7), azosilin nedir - Google'da Ara (7), azosilin kullanım şekli - Google'da Ara (6), azosilin - Google'da Ara (6), azosilin nedir - Google'da Ara (6), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (6), azosilin yan etkileri - Google'da Ara (5), azosilin - Google'da Ara (5), piyoseptil - Google'da Ara (5), Arama Govome (5), azosilin ilaç - Google'da Ara (5), azosilin - Google'da Ara (5), azosilin nedir - Google'da Ara (5), üriner sistem resimleri - Google'da Ara (4), idrar yolları için ilaç - Google'da Ara (4), azosilin kullanım şekli - Google'da Ara (4), azosilin kullanım şekli - Google'da Ara (4), piyoseptil - Google'da Ara (4), azolisin - Google'da Ara (4), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (4), idrar yolları ilaçları - Google'da Ara (4), azosilin - Google'da Ara (4), ürinersistem antibiyotiği - Bing (3), Google (3), azosilin kullanım şekli - Google'da Ara (3), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (3), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (3), azosilin endikasyonları - Google'da Ara (3), idrar yolları antibiyotik - Google'da Ara (3), idrar yollarında kullanılan ilaçlar - Google'da Ara (3), üriner sistem ilaçları - Google Arama (3), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (3), azosilin - Google'da Ara (3), azosilin yan etkileri - Google'da Ara (3), azosilin endikasyonları - Google'da Ara (3), idrar yolları antibiyotikleri - Google'da Ara (3), azosilin endikasyonları - Google'da Ara (3), azosilin 500 mg - Google'da Ara (3), üriner sistem antibiyotikleri - Google'da Ara (3), Google (3), azosilin - Google'da Ara (3), azosilin - Google'da Ara (3), azosilin nedir - Google'da Ara (3), azosilin nedir - Google'da Ara (3), azosilin - Google'da Ara (3), azolisin dozaj - Google-Suche (2), Arama V9 (2), Google (2), piyoseptil - Google\'da Ara (2), idrar yolları antibiyotiği - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), Arama V9 (2), what is piridyum in english - Google\'da Ara (2), azosilin endikasyonları - Google\'da Ara (2), azolisin - Google\'da Ara (2), piridyum - Bing (2), azitro 2 tablet birden - Yahoo! Turkey Arama Sonuçları (2), Google Custom Search (2), uriner sistem antibiyotik - Google\'da Ara (2), Arama V9 (2), piyoseptil - Google\'da Ara (2), üriner sistem ilaçları - Google'da Ara (2), penisiline duyarlı kişiler azosilin dokunurmu - Google\'da Ara (1), azosilin antibiyotik - Google\'da Ara (1), azosilin kullanım şekli - Bing (1), azosilin nedir - Bing (1), idrar yolları antibiyotiği - Bing (1), üriner sistem antibiyotikleri - Bing (1), üriner sistem antibiyotikleri - Bing (1), idrar yolları antibiyotiği - Bing (1), üriner sistem antibiyotik isimleri - Google\'da Ara (1), Azosılın tablet endıkasyonu - Google Search (1), azosalin - Bing (1), azosilin tablet idrara etkileri nelerdir - Bing (1), azosalin - Bing (1),

"Azosilin | Üriner Sistem - İdrar Yolları Antibiyotiği " ile Benzer Konular
Etkili Çalışma Yöntemleri Ve Öğrencilere Kazandırma Yolları
0 Yanıt - 9.114 Görüntülenme | Başarılı Olmak İçin
24 Ayar Altın Ne Demektir? | Altını Ölçmede Kullanılan Sistem
1 Yanıt - 1.991 Görüntülenme
Ekosistem | Bir Alandaki Canlı Organizmalar Ve Cansız Varlıkların Hepsinin Birden Oluşturduğu Sistem
3 Yanıt - 20.889 Görüntülenme | Ekosistemde Enerji Ve Madde Çevrimi...
[Fanatik] Sürpriz Banko Sistem hepsi burada
0 Yanıt - 795 Görüntülenme
[NTVMSNBC] BBC 2 bin 500 kişiyle yolları ayırıyor
0 Yanıt - 431 Görüntülenme