Kadim Dostlar ™ Forum: Coraspin | Kan Sulandırıcı - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız

Coraspin | Kan Sulandırıcı Antitrombotik... Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Recep 

 • KD ™ Arkadaş
 • Grup: Kadim Dost
 • Mesaj sayısı: 144
 • Kayıt tarihi: 04-Nisan 08
 • Gender:Male
 • Location:OKS
 • Interests:Kadim Dostlar
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Formülü :

Her enterik kaplı tablette: Asetilsalisilik asit 100 mg

Farmakolojik Özellikler :

Coraspin 100 enterik kaplı tabletler içerdiği 100 mg asetilsalisilik asit nedeniyle antiagregan etkiye sahiptir.

Trombositler ve damar endotel hücreleri arasındaki etkileşimin düzenlenmesinde önemli mekanizmalardan biri prostaglandinler (PG) arasındaki dinamik dengedir. Trombositlerde sentezlenen tromboksan A2 (TXA2) agregasyon ve vazokonstriksiyon yönünde etki ederken, vasküler endotelyumda üretilen prostasiklin (PGI2) antiagregan ve vazodilatör olarak görev yapar. Vasküler endotelyum hasarlandığında, örneğin aterosklerotik hadiselerde, PGI2 sentezi aksamakta ve TXA2 fazlalığı belirmektedir.

Asetilsalisilik asit prostaglandin sentezi için gerekli olan siklooksijenazı dönüşümsüz olarak inhibe eder. Trombositler, bu enzimi tekrar sentez edememeleri nedeniyle, ömürlerinin geri kalan kısmında (7-10 gün) TXA2 sentezleyemezler ve agregasyon özelliklerini kaybederler. Trombositlerin aksine, endotel hücrelerinde asetillenmiş siklooksijenaz derhal yenilenir ve PGI2 sentezi devam eder.

Coraspin 100, özellikle uzun dönemli profilaktik ve terapötik uygulamalarda mide şikayetlerini en aza indirmek amacıyla dizayn edilmiştir. Bu amaçla Coraspin 100 tabletleri, mide asidine dirençli enterik lakla kaplanmıştır ve ancak barsakta çözünürler. Barsakta emilimi takiben % 80-90 oranında plazma proteinlerine bağlanan asetilsalisilik asit, böbrekler yolu ile salisilik asit ve metabolitleri halinde atılır.

Endikasyonları :

Antitrombotik olarak; non-stabil anjina pektoriste ve risk altındaki (hipertansif, hiperlipidemik, diyabetik veya sigara tiryakileri) hastalarda koroner trombozun önlenmesinde; miyokard reinfarktüs profilaksisinde; kardiyovasküler cerrahide özellikle aortokoroner by-pass ve arteryovenöz şantlarda post-operatif tromboz ve embolizmin önlenmesinde; geçici iskemik ataklarda ve stroke profilaksisinde endikedir.

Kontrendikasyonları :

Coraspin, kanama eğiliminin arttığı patolojik durumlarda, antikoagulan (heparin, kumarin türevleri v.b.) tedavisi sırasında, glukoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliğinde, salisilatlara ve analjeziklere karşı aşırı hassasiyet gösterenlerde, kronik veya aktif ülseri olanlarda kullanılmamalıdır.

Uyarılar / Önlemler :

Hekim tarafından tavsiye edilmedikçe hamileler ve emziren anneler tarafından alınmamalıdır.
Özellikle gebeliğin son üç ayında kullanılması sakıncalıdır.

ÇOCUKLARDA VE GENÇLERDE GRİP VE SUÇİÇEĞİNE EŞLİK EDEN YÜKSEK ATEŞTE REYE SENDROMU KONUSUNDA HEKİME DANIŞILMADAN KULLANILMAMALIDIR.

Yan Etkiler / Advers Etkiler :

Mide rahatsızlığı, gastro-İntestinal gizli kan kaybında artış, nadiren aşırı hassasiyete bağlı reaksiyonlar (deri reaksiyonları, nefes darlığı) ve trombositopeni görülebilir.

BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.

İlaç Etkileşimleri :

Non-streoidal antiromatizmal ilaçların etkilerini ve yan etkilerini, metotreksatın istenmeyen etkilerini, antikoagulanların (örn. heparin ve kumarin türevleri) etkilerini ve steroidlerle birlikte alındığında gastro-intestinal kanama ihtimalini arttırır.

Diyabetli hastalarda kullanıldığında, insulin veya oral antidiyabetiklerin dozunun ayarlanması gerekebilir.
Furosemid, spironolakton benzeri diüretiklerin ve ürikozürik ilaçların etkilerini azaltır.

Kullanım Şekli ve Dozu :

Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde:

Reinfarktüs profilaksisi ve non- stabil anjina pektoriste: 1-3x1 tablet/günRisk altındaki hastalarda koroner trombozun önlenmesinde: 1-2x1 tablet/günPost-operatif (by-pass ve shunt) tromboz profilaksisinde: 1x1 tablet/günStroke profilaksisinde ve geçici iskemik ataklarda: 1-3x1 tablet/gün

Kullanım şekli

Coraspin 100, çiğnenmeden yarım bardak su ile yutulur.

Doz Aşımı ve Tedavisi :

Aşırı dozda alındığında baş dönmesi, kulak çınlaması, terleme, bulantı, kusma, konfüzyon, hipervantilasyon, hipertermi ve dehidratasyon gibi salisilizm belirtileri görülebilir. Çok yüksek dozlarda merkezi sinir sistemi depresyonuna bağlı olarak koma, kardiyovasküler kollaps ve solunum yetmezliği görülebilir.

Ciddi intoksikasyonlarda kuvvetli alkali diürez sağlanmalıdır (örn. i.v. sodyum bikarbonat ile). Bazı ciddi durumlarda hemodiyaliz gerekli olabilir.

Ticari Takdim Şekli :

Coraspin 100 enterik kaplı tablet: 30 tabletlik blister ambalajlarda.

Diğer Ticari Şekilleri :

Coraspin 300 enterik kaplı tablet: 30 tabletlik blister ambalajlarda

Bayer AG, Almanya lisansı ile üretilmiştir.

Ruhsat tarihi: 27.04.1995 No: 173/54Ruhsat sahibi: Bayer Türk Kimya San. Ltd. Şti. İstanbul Üretim yeri: Bayer İlaç Fab. A.Ş. İstanbul 25 oC'nin altında kuru ve serin bir yerde saklayınız.

Çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Reçete ile satılır.

Bu mesaj Hale tarafından düzenlendi: 15 Eylül 2015 Salı - 08:51
Düzenleme sebebi: Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 5 kullanıcı bu konuyu okudu.

0

#2
Kullanıcı çevrimdışı   yakupserdar 

 • KD ™ Yeni Tanıdık
 • Grup: Üye
 • Mesaj sayısı: 1
 • Kayıt tarihi: 28-Temmuz 09
Forum İtibarı: 0
Henüz Tanınmıyor
Otel ve Pansiyon Rehberiniz Otel, Pansiyon, Tatil, Gezi, Seyahat ve Konaklama Rehberiniz Bütçenize uygun, keyifli bir tatil için size gezi, seyahat ve konaklama tavsiyeleri: Otel Tanıtımları, Pansiyon Tanıtımları, Tatil Tavsiyeleri, Konaklama Tavsiyeleri, Ülke Tanıtımları, Seyahat Alternatifleri, Şehir Tanıtımları, Tarihi Eserler, Antik Kentler


bilmeden 4 damar tıkalı olarak yıllarca yaşadım.
Bu arada yaşım 40 ın üzerinde olduğu için tedbir olarak devamlı Coraspin 100 kullandım
sonunda bypass oldum
şimdi reçeteyle Coraspin 300 kullanıyorum
yaşı 40 ın üzerinde olan erkelere kalp damar rahatsızlığı olsun olmasın tedbir olarak kullanmalarını tavsiye ederim
0

#3
Kullanıcı çevrimdışı   Hale 

 • Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.
 • Grup: Yönetici
 • Mesaj sayısı: 46.726
 • Kayıt tarihi: 11-Eylül 07
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.
Forum İtibarı: 241
Mükemmel
Konu İçeriği Düzenlenmiştir.
0


Tek sayfa
 • Yeni bir konu açamazsınız
 • Bu konuya cevap yazamazsınız


"Coraspin | Kan Sulandırıcı" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

coraspin faydaları - Google'da Ara (136), coraspin - Google'da Ara (108), coraspin faydaları - Google'da Ara (86), coraspin faydaları - Google'da Ara (82), coraspin faydaları - Google'da Ara (78), coraspin faydaları - Google'da Ara (71), coraspin faydaları - Google'da Ara (69), coraspin - Google'da Ara (53), coraspin faydaları - Google'da Ara (46), coraspin - Google'da Ara (38), coraspin yan etkileri - Google'da Ara (29), hamilelikte coraspin kullanımı - Google'da Ara (27), coraspin - Google'da Ara (23), gebelikte coraspin - Google'da Ara (23), coraspin faydaları - Google'da Ara (22), coraspin faydaları - Google'da Ara (22), coraspin faydaları - Google'da Ara (22), coraspin - Google'da Ara (20), coraspin - Google'da Ara (20), kan sulandırıcı - Google'da Ara (19), coraspin faydaları - Google'da Ara (19), coraspin - Google'da Ara (19), coraspin faydaları - Google'da Ara (18), coraspin faydaları - Google'da Ara (18), coraspin faydaları - Google'da Ara (18), CORASPİN - Google'da Ara (17), coraspin - Google'da Ara (17), coraspin faydaları - Google'da Ara (16), coraspin - Google'da Ara (16), kanı sulandıran yiyecekler - Google'da Ara (15), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (15), coraspin - Google'da Ara (14), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (14), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (14), coraspin faydaları - Google'da Ara (13), coraspin - Google'da Ara (13), coraspin yan etkileri - Google'da Ara (13), hamilelikte coraspin - Google'da Ara (13), coraspin faydaları - Google'da Ara (13), coraspin faydaları - Google'da Ara (13), coraspin faydaları - Google'da Ara (12), coraspin faydaları - Google'da Ara (11), coraspin faydaları - Google'da Ara (11), kan sulandırıcı - Google'da Ara (11), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (11), coraspin faydaları - Google'da Ara (10), hamilelikte coraspin kullanımı - Google'da Ara (10), coraspin faydaları - Google'da Ara (10), coraspin faydaları - Google'da Ara (10), hamilelikte coraspin kullanımı - Google'da Ara (10), coraspin faydaları - Google'da Ara (10), kanı sulandıran bitkiler - Google'da Ara (9), coraspin yan etkileri - Google'da Ara (9), coraspin faydaları - Google'da Ara (9), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (9), coraspin - Google'da Ara (9), coraspin faydaları - Google'da Ara (9), coraspin 100 yan etkileri - Google'da Ara (8), coraspin faydaları - Google'da Ara (8), coraspin - Google'da Ara (8), coraspin - Google'da Ara (8), coraspin faydaları - Google'da Ara (8), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (8), coraspin faydaları - Google'da Ara (7), hamilelikte coraspin kullanımı - Google'da Ara (7), coraspin faydaları - Google'da Ara (7), coraspin - Google'da Ara (7), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (7), coraspin faydaları - Google'da Ara (7), kan sulandırıcılar - Google'da Ara (7), coraspin - Google'da Ara (7), HAMİLELİKTE CORASPİN KULLANIMI - Google'da Ara (6), coraspin - Google'da Ara (6), coraspin yan etkileri - Google'da Ara (6), coraspin - Google'da Ara (6), coraspin faydaları - Google'da Ara (6), coraspin faydaları - Google'da Ara (6), coraspin nedir - Google'da Ara (6), cor aspirinin faydaları - Google'da Ara (6), coraspirin faydasi - Google-Suche (6), coraspin faydaları - Google'da Ara (6), gebelikte coraspin - Google'da Ara (6), coraspin faydaları - Google'da Ara (5), coraspin faydaları - Google'da Ara (5), coraspin nedir - Google'da Ara (5), coraspin faydaları - Google'da Ara (5), coraspin - Google-Suche (5), coraspin faydaları - Google'da Ara (5), kan sulandırıcı yiyecekler - Google'da Ara (5), coraspin - Google'da Ara (5), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (5), kan sulandırıcı vitkiler - Google'da Ara (5), coraspin faydaları - Google'da Ara (5), kanı sulandıran bitkiler - Google'da Ara (5), gebelikte coraspin kullanımı - Google'da Ara (5), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (4), kanı sulandıran yiyecekler - Google'da Ara (4), kan sulandırıcı bitkiler - Google'da Ara (4), coraspin faydaları - Google'da Ara (4), coraspin faydaları - Google'da Ara (4),

"Coraspin | Kan Sulandırıcı Antitrombotik..." ile Benzer Konular
Benzer konu bulunamadı.