Kadim Dostlar ™ Forum: [İlk Yardım] Kusma Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler - Kadim Dostlar ™ Forum

İçeriğe atla

Yalnızca 1 dakikanızı ayırıp sitemize üye olduğunuzda, içinde daha az reklam bulunan temamızı kullanabilirsiniz ...

Aradığınız konuya ulaşamadınız mı ? Problem değil, arama Özelliğimizi Kullanabilirsiniz
GoogleKadim Dostlar Özel Arama
Facebook Sayfamıza Üye Olabilir ve Güncel Site İçeriğinden Kolayca Haberdar olabilirsiniz
Sitemize reklam vererek, sitelerinizi veya ürünlerinizi tanıtabilirsiniz
-------------------
Kurumsal Çözümler Uzmanı Erkan Okur
İnformatik: Mühendislik ve PLM ÇözümleriTek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız

[İlk Yardım] Kusma Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler Konuyu Oyla: -----

#1
Kullanıcı çevrimdışı   Erkan 

  • Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?
  • Grup: Yönetici
  • Mesaj sayısı: 5.701
  • Kayıt tarihi: 10-Eylül 07
  • Gender:Male
Forum İtibarı: 8
Henüz Tanınmıyorİçeriği Arkadaşlarınla Paylaş

Değişik hastalık ve zehirlenmelerde görülen bir belirtidir. Kusmaya neden olan hastalık tedavi edilmeli, vücudun kusma ile kaybetmiş olduğu sıvı ve tuzlar da karşılanmalıdır. Kusması olan hastada beraberinde baş ağrısı, karın ağrısı, ishal, halsizlik, baş dönmei, kulak çınlaması, gibi altta yatan hastalıkla ilgili belirtiler bulunabilir, mide kanamalarında kusmukla birlikte sindirilmiş kan çıkaibilir.

Kusmaya neden olan faktörün başlattığı sinirsel uyarı sonucu karın duvarındaki kaslar ile diyafragma kasını kasılması karın içi basıncını arttırınca mide içeriği yemek borusundan ağız boşluğuna ve oradan dışarı atılır. Kusma kimi durumlarda bazı zehirli maddelerin kana karışmadan dışarı atılmasını sağladığı için yararlı bir refleks olarak kabul edilebilir ama başka hastalıklara bağlı, uzun süren kusmalar vücutan sıvı ve tuz kaybına yol açtığından mutlaka doktora başvurulmalı ve kusmayı durdurucu önlemler alınmalıdır.

Bazen mide hastalıkları, sindirim sistemini mikrobik hastalıkları, beyin hastalıkları, bağırsak parazitleri, hormonal bozukluklar gibi durumlarda kusma görülür. Hoşa gitmeyen bir tat veya kokunun duyulması hatta düşünülmesi de psikolojik olarak kusmaya neden olabilir. Gebelikte de bazen hormonal değişimlere bağlı olduğu düşünülen bulantı ve kusmalar sözkonusu olabilir. Hazımsızlığa bağlı kusmalarda kusma krizleri sona erince doktora sorularak hastaya su, hafif bir çorba, çay, ıhlamur gibi içecekler verilebilir.1 Kullanıcı bu konuyu okuyor
0 üye, 1 misafir ve 0 gizli üyeToplam 1 kullanıcı bu konuyu okudu.

0


Tek sayfa
  • Yeni bir konu açamazsınız
  • Bu konuya cevap yazamazsınız


"[İlk Yardım] Kusma Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler" İçin Anahtar Kelimeler (Keywords)
Konuyu ziyaret eden ziyaretçilerimizin Google arama motorunda kullandıkları anahtar kelimeleri içermektedir.

kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (24), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (15), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (12), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (8), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (7), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (7), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (6), Google (5), kusmada yapılması gerekenler - Google'da Ara (4), kusma durumunda ne yapılır - Google'da Ara (4), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (4), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (4), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (4), kusmada ne yapılmalı - Google'da Ara (4), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (3), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (3), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (3), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (3), farklı durumlarda ne gibi ilk yardım müdahaleleri yapılabilir - Google'da Ara (3), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (3), kusmak için ne yapılır - Google'da Ara (3), kusma durumunda yapilmasi gerekenler - Google\'da Ara (1), kusma halinde yapilicak - Google Search (1), kusmada ilk yardim - Google\'da Ara (1), kusmada ilk neyapilir - Google\'da Ara (1), Google (1), çocuklarda kusmada ilk yardım - Google\'da Ara (1), kusmamak icin yapilmasi gerekenler - Google\'da Ara (1), kusma durumunda ne yapılmalı - Google\'da Ara (1), kusma durumunda ne yapılmalı - Google\'da Ara (1), KUSMADA NE YAPILIR - Google\'da Ara (1), asetonomik kusmada ne yapilmali - Google\'da Ara (1), Kusma halinde yapılması gerekenler - Google Arama (1), Google (1),

"[İlk Yardım] Kusma Durumunda Yapılması Gereken Tıbbi Müdahaleler " ile Benzer Konular
Doğal Afetlerde İlk Yardım
0 Yanıt - 19.031 Görüntülenme
İlkyardım Nedir? | Temel Bilgiler - Kurallar - Genel İlkyardım Bilgileri - İlkyardımda Yapılması Ve Yapılmaması Gerekenler 112’nin Aranması Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?
13 Yanıt - 27.458 Görüntülenme | Aniden hastalanan veya kazaya uğrayan ...
[NTVMSNBC] Erdoğan: Ordu gereken neyse onu yapıyor
0 Yanıt - 752 Görüntülenme
Kadim Dostlar ™ Yardım Konuları Bölümü Güncellendi
9 Yanıt - 1.959 Görüntülenme | Göz Atmayı İhmal Etmeyin
ZekatMatik | Ödemeniz Gereken Zekat Miktarını YTL ve Altın Cinsinden Hesapla
1 Yanıt - 6.376 Görüntülenme