İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

A'dan Z'Ye Bilişim ve İnternet Sözlüğü 1. Bölüm [A - D Harfi]

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 4 yanıt gönderildi

#1
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male


@ e-mail adreslerinde kullanıcı ismini kullanıcının internet adresinden ayırmak için kullanılır.Örneğin bilgisayar@manisalife.com
AUP Kabul edilebilir kullanım politikaları birçok transit iletişim ağı üzerlerinden geçecek bilgilerin içeriğini kısıtlamaktadir. En çok bilinen örnek NSFNET'in ticari kullanıma izin vermeyen kabul edilebilir kullanım politikalarıdır. AUP yürütmesi ağa göre değişmektedir. National Science Foundation.

Access Mechanism Erişim Mekanizması. Bir veya birden fazla yazma ve okuma kafasını, istenilen yazma ve okuma konumuna getiren mekanizma. Bu mekanizma, yazma ve okuma kafaları sabit olan sistemlerde veri ortamını hareket ettirmek için kullanılır.

Access Privileges Dosyalarda değişiklik yapmak ve erişmek için imtiyaz.

Access time Belleği okumak için gerekli süre.

Access Depolanmış olduğu yerden bir bilgiye, (data) veya bir cihaza (bir disket okuyucusu gibi) girişi sağlamak, okumak veya yazmak. ACD(Automatic call Distribution) Otomatik Çağrı Dağıtımı. Gelen çağrıları merkezi ofisten faklı yerlerdeki çalışanlara yönlendiren cihaz veya servis.
Active matrix
Taşınabilir bilgisiyarların sıvı kiristal ekranlarında kulanılan teknoloji, TFT olarak da bilinir.Pasif matris(çift taramlı-dual scan)ekranlara göre daha geniş bir açıdan iyi görüntü sağlar.

AD/DA Çevirici Analog ses işaretlerini sayısal işaretlere ya da tersi işlemi aynı şekilde hazırlayan devrelerdir.

Adapter (Adaptör) Direkt olarak birbirlerine uyum sağlamayan iki konnektörün veya cihazın bağlanmasını sağlayan bir aracı cihaz.

Adaptör Uygunlaştırıcı, çevirici, güçkaynağı.

ADC Analog sinyalleri karşılığı olan dijital sinyallere dönüştüren bir cihaz.

Address Verinin saklandığı bellek bölgesi.

Address Bir kayıdı, bölümü veya bilginin saklı olduğu kısımı ifade eden isim, etiket veya rakamdır.Address (Adres)İnternet'te kullanılan üç tip adres vardır. Bunlar e-posta adresi; IP, internet ya da Internet adresi; ve donanım ya da MAC adresidir.

Address resolution Alfasayısal bir İnternet adresine karşılık gelen sayısal fiziksel adrese çevirme işlemi.
Add-in
Ana programa eklenebilen ek yardımcı yazılımlar için kullanılır.

Administrative Domain Yönetsel Alan. Tek yönetim birimi tarafindan idare edilen ana sistemler, yönelticiler, ve birbirine bağlı iletişim ağlarının bütünü.
Add-on Bir bilgisiyarın kapasitesini artırmak için takılan bir donanım birimi olabileceği gibi,ana yazılımın özelliklerini artıran yardımcı yardımcı bir yazılım da olabilir.
ADSL(Asymmetric DigitalSubscriber Line)
Asimetrik Sayısal Abone Hattı.Varolan telefon hatları üzerinden yüksek bant gelişliğinde sayısal verilerin iletilmesini sağlayan teknoloji.Çevirmeli telefon servislerinden farklı olarak sürekli bir bağlantı sağlar.
Agent Internet'te bilgi toplayan bir program. Sizin olmadığınız zamanlarda da bazı servisleri periyodik olarak yerine getirebilir. Verdiğiniz parametrelere göre ilgilendiğiniz bilgileri toplar,bunları günlük veya belirlediğiniz periyotlarda size sunar.
AGP (accelerated Graphics Port) Intel tarafından geliştirilen üç boyutlu grafiklerin sıradan PC'lerde gösterilmesini sağlayan bir arabirim spesifikasyonu.
Bilgisayar ağı değişik yerlerdeki bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan bir veri iletişim sistemidir. Bir ağ WAN ve LAN'ların değişik birleşimlerinden oluşabilir. Yerel Alan Ağı (Local Area Network), Genis Alan Ağı (Wide Area Network), ağlararası ağ (internet). Ağ-Ağ Arabirimi: (Network-to-Network Interface/NNI) Frame Relay Servisi veren ağlar arasındaki bağlantıları tanımlar. Bu tanım Frame Relay Servisinin dünya çapında verilmesine olanak sağlar.Frame Relay yüksek hız ihtiyacından dolayi öncelikle LAN-WAN-LAN bağlantısında uygulama alanı bulduğu için LAN bağlantılarına uygun PVC desteğine dayalıdır.Uzlaşmaya varılan bu iki uygulama dışında şu konular üzerinde çalışmalar devam etmektedir

AIX IBM tarafindan geliştirilen UNIX tabanlı işletim sistemi.

Aldus Freehand Programın modüler çalışma özelliği ileri düzeyde. Font menüsünden Windows altında kullandığınız tüm fontları kullanmanız mümkün. Değişik ortamlarda sunum ve grafik özelliği de ileri düzeyde bir program.

Aldus PageMaker PC'lerde en yaygın kullanılan masaüstü yayıncılık programı olan Aldus PageMaker, grafik yazılımları ve tarayıcıları ile oluşturduğunuz grafikleri kolayca yerleştirip formatlamanıza imkan veren masaüstü yayıncılık programı.

Alfa kanalları Photoshop'da, dökümanı oluşturan kanalların haricindeki her yeni kanala verilen isim. Seçili alan, Save Selection ile kaydedildiğinde bir alfa kanalı oluşur. Ayrıca Channels paletinde New Channel ile oluşturulan her yeni kanal, aynı zamanda alfa kanalıdır.

Aliasing Bilgisayar grafik şekilerinin kenarlarında bulunan, bazin jaggies diye de adlandırılan bir efekt.

Alphanumeric Alfabetik ve nümerik karakterlerden oluşmuş kelime. Rakam, kelime ve özel semboller ihtiva eden karakter seti.

Analog Monitor Analog bir sinyal kullanan ve birincil renkleri sonsuz sayıda gölgeler ya da gri bir skala halinde gösteren bir ünite. Voltajı devamlı değişir.

Analog İşlemden geçirilen yada yeniden orjinal bir görüntü veya sesi temsil eden bir elektirk sinyalinin varyasyonu.

Anchor HTML dosyalarında kullanılan "anchor" aktif döküman içinde baska bir bölgeye gitmek veya bambaşka bir sayfaya dallanmak için kullanılır. (Genellikle altı çizili mavi bir metin şeklindedir.)

Animasyon Animasyon; grafiklerin belli bir senaryo doğrultusunda canlandırılması işlemidir.Hareket her zaman insanların ilgisini çeker ve eğlendirir fakat animasyon işlevi eğlendirmekten ibaret değildir. içinde yoğun mesajlar taşıyabilir, tasarımı ilginç kılar ve özgün bir nitelik kazandırır. Animasyonun tüm bu görevleri yerine getirebilmesi kullanıldığı yere, miktara ve en önemlisi kalitesine bağlıdır.Teknik BilgiMultimedya uygulamalarının içinde animasyonlar teknik olarak ikiye ayrılır.Nesne animasyonu herhangi bir değişime uğrayan nesne ve yazıların ekran üzerinde hareketlenmeleri veya yer değiştirmeleridir.Kare animasyonu nesnelere değişik karelerin birbirleri ardına oynatılmaları suretiyle hareket verilmesidir. Bu animasyonlar mevcut filmlerle oynama (kare boyama, morfoz vs.) veya yeni baştan film yapma yoluyla gerçekleştirilebilir.Kare animasyonları iki veya üç boyutlu olabilirler.

Animatic Videoteyp'de ya da bilgisayar ekranında gösterilen bir video programının görüntüsel dış çizgisi.

Anonim FTP Anonim FTP kulllanıcıların kullanıcı adı ve şifre belirtmeden İnternet üzerindeki herhangi bir yerdeki dökümanlar, dosyalar, programlar ve bunun gibi bir çok arşivlenmiş veriyi bilgisayarınıza aktarmanıza izin verir. Ağ üzerindeki bir kullanıcı "anonymous" kullanıcı adını vererek güvenlik önlemlerini aşar ve sistemdeki genel erişime açık dosyalara erişir. Arşiv makinesi (archive site), Dosya Aktarma Protokolü (File Transfer Protocol).

Anonymous FTP (Anonim) Genel İnternet kullanımına sunulan dosyalara kullanıcıların ulaşmalarını sağlayan yöntem.

ANSI Amerika Birlesik Devletleri menseli audio visüel (visual) ve bilgisayar cihazlarinda kullanilan standartlardan sorumlu olan organizasyon.

Anti Aliasing Photoshop'un alanlarin egilimli hatlarini olusturmak için kullandigi, alan rengi ile alan kenarindaki renk arasinda geçisi saglayan farkli tonlarda pikseller.

Anti-Alising Grafik görüntüde alising ortaya çikmasini azaltan bir görüntü-islem teknigi. Köselerin keskinligini azaltarak, daha yumusak görünmelerini saglar.

Antialias Bilgisayarlardaki her resim piksellerden olustugu için, egik kenarlarda genellikle çirkin sivri uçlu merdiven basamaklari olusur. Antialias bu kenarlari güzlestirmek için kullanilan bir metoddur.Bu esnada kenarlar biraz silinmesine ragmen, göze subjektif olarak daha keskin ve düz görünür. Ayrica bu düzlestirme islemi de daha çok hesaplama süresi gerektirir.

Anti-Virus Zararlı yazılımlar olan virüsleri diskinizde bulup imha eden programlar.

Applet Bağlanılan internet adresinde hazır olarak duran Java dilinde yazılmış programların derlenmiş biçimi.

API (Application Programming Interface) Uygulama Programlama Arayüzü. Diğer programlarla bilgi alışverişinde bulunan programları yazan programlarcılar tarafından kullanılır.
Appletalk Apple bilgisayar ürünleri ve diğer bilgisayarlar arasında iletişimi sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir iletişim protokolüdür. Şu anda 235Kb/s hızında çalışan Localtalk ve 10Mb/s hızında çalışan Ethertalk gibi uygulamaları vardır.

Application Uygulama doğrudan kullanıcı için bir işlevi yerine getiren program. FTP, mail ve telnet kullanıcı programları iletişim ağı uygulamalarına örnek oluştururlar.

Arayüz

Bilgisayarda bir yazılımı kullanabilmeniz için oluşturulan menüler, butonlar ve grafik ortamı.

Archie İnternet üzerindeki bilgileri otomatik olarak derleyen, düzenleyen ve kullanıma sunan bir sistem. Archie'nin ilk uygulamaları sadece İnternet üzerindeki tüm FTP arşivlerini tarayıp index oluşturmakta, aradığınız dosyaların İnternet üzerindeki hangi makine ve dizinlerde olduğunu listelemekteydi. Daha sonraki uyarlamaları diğer bilgi türlerini de sağlamaktadır. Arşiv makinesi (archive site), Gopher, Geniş Alan Bilgi Hizmet Birimleri (Wide Area Information Servers).

ASCII Metin dosyalarında en çok kullanılan formattır. Birçok bilgisayarın kullandığı standart 8 bitlik haberleşme kodudur.

Aspect Ratio Bilgisayarlı grafik işlemlerinde, bir çerçevenin veya bir görüntünün yatay ölçülerinin, dikey ölçülerine göre oranı. Bu oranın korunması veya kontrol edilmesi, bir görüntünün sağlanması veya baskıya geçirilmesi için önemlidir.

Assembler Makine dilinde program üreterek bilgisayar tarafindan doğrudan işletilebilmesini sağlayan bilgisayar programıdır.

Assembly language Assembler dili.

Attachment (Eklenmis Dosya) Normal e-postalara dosya ekleyerek gönderme işlemidir.

ATM (Asynchronous Transfer mode) Veriyi 53 byte'lık hücrelere bölen ve onları sayısal işaret teknolojisini kullanarak fiziksel bir ortam üzerinden ileten bir anahtarlama teknolojisi.Yüksek hızlı iletimin avantajını kullanmak için tasarlanmıştır.

Attribute HTML sayfalarında kullanılan kontrollerin (TAG) aldığı parametrelerdir. Herbir parametre kontrole yeni bir özellik ekler. Bazı parametreler değer alır, bazıları ise olduğu gibi kullanılır.

Audio Track Audio sinyallerini taşıyan video teybin bir bölümü.

Audiospace (Audio alan) Sesin özel bir etki yapabilmesi için çesitlendirilmesi. Authentication: Doğrulama Authentication Onaylama. Özel veya herkese açık ağlarda,ağa bağlanan kişinin kimliğinin tespiti için gereklidir.İşlem şifre girilerek gerçekleştirilir. Authorization İzin. sisteme giriş izni vermek. Çok kullanıcılı sistemlerde sistem yöneticisi, sisteme girebilecek kişilere giriş izni ve kişilere bağlı olarak da sistemde yapabileceği işlemler için belirli izinler verir.

Authorware Çok medyalı gösteriler yaratmak için kullanılanı ortaya çıkaran ve dahil edilmesi gereken video ve audio elemanlarının belirten geliştirilmiş yazılım programları. AutoCAD 12-13: Çizim ve tasarım işlerinin ana kaynağı olma özelliğini bu yeni versiyonunda da koruyor. İşlevselliği daha da artırılarak, kullanım kolaylığında önemli mesafe alınmıştır. Autorec sonser: Ses kaydını en doğru seviyesinde gerçekleştiren algılayıcı. Bu düğmeye basıldığında müzik kaynağı 7 saniye kadar incelenir ve en doğru kayıt seviyesi belirlenir. Aux: Yardımcı elemanlar; müzik setine TV, kompackt disk, video ya da bir başka müzik kaynağının bağlanabildiği soket.

Avi Ses ve Video özelliklerinin bir arada kullanilabildiği dosyalar. Window's un Medya Aygıtı öğesi üzerinden ulaşılabilir.

Awk Unix'in özelliklerini de taşıyan oldukça güçlü bir "yığın dilidir." Awk, Unix kabuğunun dosya işleme arabirimlerine, "C" benzeri yapısal programlama gibi bir çok ilave getirir.

Axis Uzunluğu ölçümü veya konumların tesbiti için başvurulan sabit bir hat.
#2
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male

Backbone Büyük veri kapasitesine sahip bir ağı besleyen hızlı bir hat veya bir seri bağlantıdır. Omurga
Backplane
Bir şasi içindeki arabirim kartı ile veri yolları ve güç dağıtım yolları arasındaki fiziksel bağlantılar.

Backup 1- Data disketlerinin 2. kopyası veya tahrip olma, kaybolma olasılıklarına karşı yapılan yedekleme işlemi.2- Esas elemanın işlemi tamamlayamaması halinde işlemi tamamlamak için kullanılan yedekleme.

Background Fon, zemin, geri plan, görüntünün arka planı.

Backlight Correction Video kamerada arkadan gelen ışığı ayarlayacak objenin karanlık görünmesini önleyen sistem.

Backlinking Backlinking, Lycos tarama servisi tarafindan düşünülmüş zekice bir özelliktir. Hiçbir Web servisi sizi başka servislere bağlayıp sonra unutulmak istemez. Bu yüzden Lycos, sizi baska bir servise bağladıktan sonra geri dönebilmenizi sağlayan bir sistem geliştirmiştir.

Bağlantı noktası Sisteme dışarıdan gelen bilgi paketlerinin her birinde hangi bağlanti noktasına gideceği bilgisi vardir. Sistem dahilindeki bağlantı noktalarının herbirinde bir iletişim yazılımı çalışmaktadır. Gelen paket işlem yapılmak üzere bu bağlantı noktasına, dolayısıyla ilgili uygulamaya aktarılır. Aktarma Kontrol Protokolü (Transmission Control Protocol).

Bandwidth Bant genişliği. Bandwidth bir aygıtın algılayabileceği elektrik frekans alanıdır. Bu terim, iletişim teknolojisinde bir taşıma ölçüsü olarak kullanılır. Bu terim İnternet'teki anlamı ise, belirli bir sürede ne kadar bilgi akışı sağlandığıyla ilgilidir.

Bant genişliği Belli aralıklardaki en büyük ve en küçük değer arasındaki fark.
Barcode Barkod. Belirli bir ürünü, şahsı veya yeri temsil edecek şekilde çizgi ve boşluklarından oluşturulmuş görüntü. Kod, sayıları ve diğer işaretleri göstermek için dikey çubuk ve ve boşluk dizilerini kullanır.Kodları okumak için bir barkod okuyucu kullanılır.

Barkovizyon Video dahil, bilgisayardan aldığı tüm sinyalleri perdeye yansıtabilen bir projeksiyon sistemidir. Görüntü kalitesi LCD'lere oranla daha yüksektir. Prezantasyon büyük bir salonda geniş bir kitleye verilecekse kullanılır. Tasarımın içinde video yer alıyorsa ve büyük perdede kaliteli bir görüntü isteniyorsa barkovizyon kullanmak gereklidir.
Baseband
Temel bant. Tek taşıyıcı frekansın kullanıldığı klasik bir ağ teknolojisi .Ethernet buna iyi bir örnektir.

Basic Kelimelerinin ilk harflerinden olusan, ilk defa DARMOUNTH kolejinde gelistirilen en basit bilgisayar programlama dili.

Baud Rate Bilgisayar kontrollü sistemlerde seri hatlar üzerindeki bilgi akış hızı birimi.

Baud Bilgi işleme hızı birimi. Bir saniyede gelen bilgi sinyallerinin değeri baud olarak hızı verir. Tipik baud değerleri 110, 300, 1.200, 2.400, 4.800, 9.600, 14.400, 28.800, 36.600.

BBS Kullanıcıların mesaj bırakabildikleri elektronik bülten panosu. Modem aracılığıyla bağlanılarak bilgi alışverişinde bulunulan on-line sistemlerin genel adı. Bilgisayarlı Bilgi Servisi olarak Türkçeleştirilmiştir. Bazı BBS'ler üyelik üzerine kurulmuşlardır.

Beta 1.Bilgisayar dünyasındaki programların geliştirilme ve test aşamasında olduklarını belirten sıfat. 2.A 1/2 inçlik video kaset ölçüsü. VHS'ye uymamaktadır.

Beyaz sayfalar İnternet kullanıcılar hakkında temel bilgiler içeren bazı veri tabanlarını desteklemektedir. Bu veritabanlarında kişiler hakkında sorgulama yapmak mümkündür. Telefon defterine benzer bir işlev yerine getirdikleri için bunlara "beyaz sayfalar" (white pages) adı da verilmektedir. Knowbot, WHOIS.Bezier curvesManuel ortamda pistole cetveli ile oluşturabileceğiniz düzgün eğilimli hatların, bilgisayar ortamında olusturulmasını sağlayan ve eğilimli noktalardan meydana gelen çizgiler.
Bezier Curves
Manuel ortamda pistole cetveli ile oluşturabileceğiniz düzgün eğimli hatların, bilgisayar ortamında oluşturulmasını sağlayan ve eğimli noktalardan meydana gelen çizgiler.

Binary Bilgisayarların verileri gösterirken kullandıkları ikili sayı sistemi. Sadece 0 ve 2 sayılarını içerir.

Binary File (*.BIN) Makina koduna dönüstürülmüs dosya. Bir kaynak dosyanın, bir yüksek düzeyli dil derleyicisi (PMA, COBOL, FTN, PRG gibi) tarafindan makina koduna dönüştürülmüş biçimi. Bu tip dosyalar, yükleyicinin giriş formatına uygun olarak düzenlenirler. Makina koduna dönüştürülmüş dosyalar olarak da isimlendirilirler.

Binary system 2 tabanına göre sayı sistemi veya ikili sayı sistemi.

Bit Map Bir video ekranındaki her pixel, yoğunluk ve rengi oluşturan bit'leri tarafindan kontrol edilir Pixel'ler girdi ile tam bir video ekranına bir bit map denilebilir.

Bit Binary rakamlardan biri. Bir bit, sıfir ya da bir değerini taşır. Bilgisayarın tanıdığı en küçük haberleşme birimidir.

Bitmap Sadece Siyah ve Beyaz'in bulunduğu renk modu olan Bitmap'de, ara tonlar (%42 Siyah) olmaz. Bitmap modda kaydedilen dökümanlarda, beyaz piksel bilgisi kaydedilmediği için hem az yer kaplar, hem de resmin çağrıldığı programda beyazlar şeffaftır.

Bios (Basic input output system) Bilgisayar ilk açıldığında anakart ve üzerindeki kartaları tanıyan ve bunlar hakkında işlemciye bilgi veren küçük programcık. Anakart üzerindeki ROM adındaki silinmeyen hafıza üzerinde bulunur.
Bit Rate
Bit hızı . Sayısal iletişimde , bir iletişimde,bir iletişim ağının belirli bir noktasından saniyede geçen bit sayısını gösterir. Veri transfer hızıda denir.

Blend Geçişme. Bir renkten diğerine, bir efektten diğerine, bir şekilden bir baska şekle vb. çesitli geçis metodlardır.
Bluetooth
Mobil telefonların, bilgisayarların ve diğer mobil cihazların birbirleriyle , ev ve işyerlerindeki kısa dalga kablosuz bağlantıları kullanan telefon ve bilgisayarlarla kolaylıkla bağlantı kurabilmelerini sağlayan spesifikasyon.

Blur Netsizlik.

BMP MS-DOS, Windows vr OS/2 işletim sistemlerinin kullanıldığı bilgisayarlara, Photoshop’dan doküman aktarma formatı.Eğer sevdiğiniz bir resmi masaüstünde görmek istiyorsanız format BMP olmalıdır.

Body HTML sayfalarında kullanılır. HTML sayfalarını oluşturan kodları barındıran "Başlık" ile "Son" arasındakı bölümdür.

Boot Sistemin istenilen seviyeden işleme başlamasını sağlayan makine prosedürü. İlk birkaç talimat, bir giriş cihazından gelir ve bunlarla sistemin tamamının yüklenebilmesi sağlanır.

Bounce Geri dönme teslimattaki bir hata yüzünden gönderilen postanın bir kısmının geri dönmesi.

BPS Bit per second (saniyedeki bit sayısı)
Bridge
Köprü.İletişim ağlarında ,aynı protokolu (örneğin Ethernet veya Token Ring) kullanan yerel alan ağlarını birbirine bağlamak için kulanılan ürün.

Broadcast Radyo ve TV yayınları (Yayın kalitesi).

Browser Bir ağ üzerinde, bilgiyi aramak, bulmak, görmek ve işlemek için grafik etkileşimli arabirime sahip uygulama yazılımı. Tarayıcı. Örnek: Microsoft Internet Explorer, Netscape.

Bug Bir program üzerinde yazım hatasından kaynaklanan sistem açığı, hata.

Built-in Cihazın içine yerleştirilmiş olan sistem veya başka bir cihaz.
Bus Bir bilgisayar parçasından diğerlerine gönderilen işaretlerin üzerinden geçtiği, kablolardan veya diğer ortamlardan oluşan fiziksel işaret yolu.

Bus Hızı(Bus Speed) Anakart üzerindeki işlem akış hızı. İşlemci yüksek hızlarda çalışsa da anakartın yavaşlağı hızı etkiler.

Bytes Genelde 8'bit'ten oluşan dikey ve yatay olarak ekranda gösterilen pixel'lerin sayısının temsil eden bir bit grubu. Data'resolution'u ile bu iki faktör görüntünün kalitesini tesbit ederler. Daha çok sayıda pixel'i görüntülemek için, daha fazla hafıza ve fazladan 'peripheral'lar gerekir.#3
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
Cable Kablo. Koruyucu bir kılıf içinde bakır kablonun veya optik fiberin oluşturduğu veri iletim ortamı.
Cache
Bir şeyin geçici bir süre saklandığı yer. Web sayfalarını, diskinizdeki browser 'in cache dizininde saklayabilirsiniz. O sayfaya tekrar dönmek istediğinizde, browser sayfayı gidip sunucudan almak yerine cache 'den alır ve size zaman kazandırır. Bilgisayarlar çeşitli seviyelerde cache içerirler, bunların arasında bellek cache 'i (ön bellek) ve disk cache 'i vardır.
CAD( Computer Aided Design)
Mimarlar, mühendisler, tasarımcılar, sanatçılar ve teknik çizimle uğraşan kişiler tarafından kullanılan bir yazılım tipi. CAD yazılımları iki veya üç boyutlu modeller yaratmak için de kullanılabilir.
Calculations
Alfa kanallarını çarpıştırarak yeni ve özel efektlerin bulunduğu alfa kanalları elde etmemizi sağlayan tablo.
Calibrations
Ayarlamak. Üç ayrı kalibrasyon vardır. Scanner kalibrasyonu, monitör kalibrasyonu ve imagesetter(film çıkış) kalibrasyonu. CAM Bilgisayar Destekli Üretim.
Camcorder Camera+recorder.
Capacity
Bir iletişim kanalı, devresi ya da donanımı üzerinde mümkün olan en yüksek iletim hızı.
Carrier
Ağ anahtarlama araçlarına sahip bir iletişim sağlayıcı.
Category 5 cabling Kategori 5 kablolaması. Standart UTP kablolamanın beş derecesinden biri. Veriyi 100 Mbps hızda iletir.
CD-ROM (Compact Disc- Read Domain Name System) Yüksek kapasiteli bilgi saklama aracıdır. Yalnızca bilgi okunması içindir.
Cell
Hücre. Ağ alanında ATP tipi anahtarlamada temel veri birimi olarak kullanılır.
Channel (Kanal) Bir ağdaki iki yer arasında, belirli iletim hızına sahip bir iletişim hattı.
Checksum TCP/IP paketleri veya diğer paketlerde paketin doğruluğunu kontrol eden matematiksel işlem.
CGI (Common Gateway Interface) Bir web hizmet birimi üzerinde arka planda çalışan uygulamalar yazan programcılar için bir arabirim.
Chat
Sanal muhabbet.

Chipset Anakart üzerinde bulunan ve veri akışını kontrol eden eşlemcilere ve markalarına verilen ad.

Client Bir ağ servisini kullanan kullanıcı veya kullanıcıya hizmet eden program.
Clock Speed
Saat hızı. Bir bilgisayarda , işlemcinin çalışma temposunu ayarlayan bir osilatör tarafından saniyede üretilen darbe sayısı. Genellikle MHz (megahertz veya saniyede milyon darbe) olarak ölçülür.
Collision
Çarpışma . Bir ethernet ağında, aynı anda veri iletmek isteyen iki cihazın yol açtığı sonuç. Veri paketlerinin çarpıştığını tespiteden ağ her ikisini de iptal eder. Çarpışma, Ethernet ağının doğal bir sonucudur.
Command
Komut. Kullanıcılın bilgisayarın işletim sistemine veya bir uygulama programına, bir servisi uygulaması için verdiği özel emir. Communication Link (iletişim Hattı) İki kullanıcıyı birbirine bağlayan donanım ve yazılımdan oluşan sistem.
Compiler (Derleyici)
Herhangi bir programlama dili ile yazılmış bir bilgisayar programını, bilgisayarın kendi diline çeviren program.
COM port İletişim yuvası .Bilgisayarlarda dışarıdan modem gibi cihazların takıldığı yuva.
Compression/Decompression Depolama ve iletişim araçlarının taşıyabileceğinden daha fazla bilgiyi saklamamızı ya da iletmemizi sağlayan sıkıştırma ve açma yöntemi.
Concentrator
Veri iletim işaretlerini ileriye doğru aktaran cihaz. Bazen uzak erişim hub' ları içinde aynı terim kullanıllır.
Connection (Bağlantı)
Bir noktadan diğer bir noktaya atanmış ve anahtarlanmış iletişim yolu.

Cookie Browser tarafindan kullanıcıya gönderilen ve kullanıcının hard diskine yerleşen küçük dosyacık. Bu dosya ziyaret edilen site hakkında tarih, kullanıcı adı, ziyaret saati gibi bilgileri içerir. Aynı sitenin bir sonraki ziyaretinde kontrol edilir.
Cpi ( characters per inch) İnç başına karakter sayısı .Sabit genişlikteki fontlar için kullanılır. Değişiken genişlikteki fontlar ortalama bir cpi değerine sahiptir. Cps (characters per second) Nokta vuruşlu yazıcıların saniyede bastıkları karakter sayısı.

CPU (Central Processing Unit) Bilgisayarın hesaplamalarını yaptığı ana chip'e verilen isim.

Cracker Sisteme giriş yetkisi olmayan sistem kırıcı kişilere verilen isim. Hacker'larin tersine kötü niyetli kişiler olup, menfaat elde etme amacı güderler.
CRT (Cathode Ray Tube)
Görüntülerin elektron ışınlarının fosforlu yüzeyine düşmesi ile oluştuğu özel bir tüp. Pek çok bilgisayar monitöründe kullanılır.
CTI (Computer Telephony Integration) Bilgisayar ve telefon ağlarının bir arada çalışmalarını sağlayan yazılım. Çağrıya özel verileri sağlamak için daha çok çağrı merkezlerinde kullanılır.
Cursor
İmleç. Kullanıcının metni gireceği yeri ekranda gösteren işaret.

#4
Erkan

Erkan

  Sanki Çok Önemli Kararlar Alacak Gibiyim Ama, Du Bakalım ?

 • Yönetici
 • 5.702 İleti
 • Gender:Male
DA (Display Adapter) Görüntü adaptörü.

DA/Converter Bilgisayar tarafindan kullanılan dijital sinyalleri, analog sinyallere çeviren bir cihaz

DAC Dijital ses kasedi

Darpa Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (Defense Advanced Research Projects Agency)

Dat (Digital Audio Tape) Sayısal ses bantı. Profesyonel çalışmalarda sesin sayısal olarak kaydedilmesi için kullanılan teknik ve kayıt ortamı.

Data (Bilgi-veri) Bilgisayar tarafindan üretilen ve işlenebilen bilgi elemanı için kullanılan genel terim.

Database (Veri tabanı) Bir bilgisayar sistemi içinde saklı ve erişilebilir verilerin tümü. Bunlar değişik kullanıcıların aynı bilgilere erişebilmesi ve gereksiz tekrar ve fazlalıkları önlemek amacıyla büyük bir kütük şeklinde hazırlanabilir. Bu düzen veri saklama alanında daha az yer kapladığı gibi erişim süresini de hızlandırır. İzni olmayan kişilerin kullanmasını ve başkalarına ait verilerle karışımı veya bunların bozulmasını önlemek için bu kütüğe parolalar ve kullanıcı alanları konulabilir.

Data bus Veri hattı.
Data Rate
Veri hızı .Belirli sürede bir yerden başka bir yere iletilen sayısal veri miktarı.

DBS Uydu televizyon yayınları televizyon sinyallerini uydulardan direkt olarak evlerdeki antenlere gönderen uydu yayın sistemi.
Dcd (Data Carier Detect) Haberleşmede, özel bir frekans üzerinden bilgilerin taşındığı yol/iz.

Decimal Onlu.

Decoder Kod çözücü. Bazı uydu yayınları elektronik olarak kodlanmakta ve kod çözücü olmadan izlenmemektedir. Sadece abonelere dağıtılan bu kod çözücüler, sinyalleri izlenebilir hale getirir.

Decoder / Encoder Bir decoder kompozit bir video sinyalini ayrı ayrı RGB sinyallerine çevirir. Bir encoder ise, bu RGB sinyallerini tek bir kompozit sinyale çevirir.
DDE(Dynamic Data Exchange)
Microsoft işletim sistemlerinde birden fazla uygulamanın aynı bilgileri, dataları kullanması işlemidir.

Dedicated Line Bir iletişim şirketinden kiralanan özel hat.

Default route Varsayılan rotaSevk tablosunda adresi bulunamayan paketlerin gönderileceği rota.

Default Bilgisayarın otomatik olarak geçerli saydığı ve aksi belirtilene kadar geçerliliğini koruyan işlem veya değer.

Definiton Bir görüntünün kesinlikliği veya ayrışımı.

Defringe Photoshop'da, A zeminindeki bir B alanını kopyalayıp, bir C alanı üzerine yapıştırdığınızda, B alanın kenarlarında oluşan ve A zeminine ait olan pikseller.

Degrade Bir rengin bir başka renge dönüşmesi esnasında oluşan renk geçisi.

Dekuplaj İstenmeyen sinyallerin şaseye iletilmesi.

Dekuple Bir sonraki kata iletilmeyen, şaseye aktarılan
Delay
1) Kullanıcının başlattığı bir işleme karşılık aldığı ilk yanıt arasında geçen süre.2) Belirli bir kaynaktan gönderilen bir veri paketinin belirli bir yol üzerinden hedefe ulaşması gereken süre .

Delete CD playerde diskin istenmeyen bölümlerinin çalınmamasını sağlayan özellik (veya silme tusu).

Delimiter Bir depolama bölgesinde bilginin baslangıç ve bitişini işaretleyen karakter.Bu işlem için genellikle virgül, iki nokta üst üste, space kullanılır.

Desaturate Solgunluk. Bir rengin veya bir alandaki renklerin, olduğundan daha cansız, tram değeri düşük görünmesi.

Device Özel bir işlem yapabilen hardware parçası.
Device driver
Cihaz sürücü . Bilgisayara takılmış belirli tipteki bir cihazı kontrol eden program. Cihaz sürücüler, yazıcılar, ekranlar,CD-ROM okuyucular ve disket sürücü gibi cihazlar için kullanılırlar.

DIMM(Dual Inline Memory Modules) Yeni model anakartlar üzerinde 12 nsec altında erişim hızı sağlayan 168 pinlik Ram modelleri. Diagnose Diagnostic yazılımları, bilgisayalarda meydana gelebilecek problemlerin teshisi için kullanılırlar. Bu programlar çok çeşitlidir. Sadece donanımı veya sadece yazılımı kontrol eden programlar mevcuttur. Örneğin "Scandisk" hard diski kontrol eden ve bulduğu problemleri düzelten bir teşhis yazılımıdır.

Dial-up İki makine arasında telefon hattı üzerinden arama yapılarak sağlanan geçici bağlantıya verilen isim.

Difüzyon Dagılma, yayılma, püskürtme.

Digital (Sayısal) Ses, görüntü, bilgisayar verisi ya da diğer bilgiler için işlemleri yapmak veya ikilik (sıfir veya bir) sinyalleri iletmek için voltaj, frekans, genlik, zaman vb. ayrık değişkenleri kullanan bir yöntem.

Digital Analog Converter Sayısal analog dönüştürücü.

Digital Audio Sesi daha yüksek kalite sağlamak amacıyla bir sayisal dizi seklinde kodlayarak saklanan bir ses alma tekniği.

Digital Computer Sayısal bilgisayar.

Digital Date Bilgisayarda kullanılan ve işlemi yapılan sayısal bilgiler.

Digital Sayısal.

Digitize Bir audio veya video sinyalini analog halinde, bilgisayar cinsi dijital kod numaralarına dönüştürmek.

Digitizer Analog bir video görüntüsünü dijital bilgisayar grafiğine dönüştüren bir cihaz.

Directory (dizin) Depolama bölümü için her dosyaya ait adı, yeri, boyutu, yazılım veya son düzeltme tarihini veren tablo.

Disket Software veya data kaydetmeye yarayan, düz, eğilebilir, magnetik materyal ile kaplı ve koruyucu zarf içindeki çevre birimi.

Display size Bir monitörde, kullanıcının çalışabileceği gerçek ekran alanı.

Display Bir görüntünün elektriksel işaretlerden optik işaretlere çevrildiği düzen.

Distorsiyon Bozulma, değişikliğe uğrama, girişe uygulanan ya da üretilen sinyalin orijinal dalga şeklinde bulunmayan özelliklerin çıkışta meydana gelmesi. Distorsiyon, haberleşme sistemlerinde önemli bir problemdir.

Distortion Bir devrede giriş karakteristiğinin çıkışta tam olarak yeniden elde edilmemesi, şekil bozukluğu, deformasyon, distorsiyon, sesin güçlendirilmesi sırasında oluşan bozulma miktarı. Oran, yüzde 1'den küçük olmalıdır. Müzik seti alırken broşüründe bu oranin düsük olmasina dikkat etmek gerekir.

Distributed database Dağıtılmış veritabanı kullanıcıya tek bir veritabanı gibi gözüken fakat ayrı yerlerdeki veritabanlarından oluşan veritabanı. Buna iyi bir örnek olarak Alan Adı Sistemi'ni (DNS-Domain Name System) verebiliriz.

Dizüstü bilgisayarlar Multimedya tasarımı bir dizüstü bilgisayarın sabit diskine kopyalanır ve mevcut ekranından gösterilir. DLL (Dynamic Link Library) Programların çalıştırılması sırasında gerek duyduğu harici fonksiyonların tutulduğu ve gerektiğinde alt program olarak devreye giren sonu *.dll uzantılı dosyalardır.

DNS 1.Alan ismi sistemi (Domain Name Server). 2.Bağlanılan sunucu ismini açık internet adresine çevirmek için kullanılan bir mekanizmadır. İnternet üzerinde aynı adlı iki veya daha fazla sunucu isminin olmaması da yine DNS sistemi sayesinde gerçekleşmiştir. 3.Internet alfanümerik adreslerini sayisal adreslere (IP numarasi) çeviren yöntem.

Document Bir HTML dosyasının tüm içeriğine birden döküman denir.

Domain Alan terimi Internet'te oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu terim Yönetimsel Alan mevzusunda ve Alan ismi mevzusunda geçmektedir. Yönetsel Alan (Administrative Domain), Alan Ismi Sistemi (Domain Name System).

Domain Name İnternet sitesini tanımlayan isimdir. Bir "Domain Name" noktalarla ayrılan iki ya da daha çok parçadan oluşmak zorundadir. Bir makinenin birden çok ismi olabilir, fakat bu adreslerin hepsi aynı makineyi isaret eder. Ortada, gerçek bir bilgisayar olmamasına karşın bir "domain name" olabilir. Web sayfasına gelen postalar öncelikle ana makina tarafindan alınıp, sonradan sanal "domain name"e sahip makinaya iletilir.

Domain Name System (DNS) Alan Adı Sistemi DNS genel amaçlı dağıtılmış (distributed), kopyalanmış (replicated) veri sorgulama (data query) hizmetidir. Temel kullanımı bir sistem ismi vererek bu sistemin IP adresini bulmaktır. İnternet üzerinde kulllanılan sistem isimleri alan adı (domain name) olarak anılmaktadır, çünkü yazım şekilleri DNS tarzına uygundur. Bazı önemli alanlar arasında .COM (ticari-commercial), .EDU (eğitim-educational), .NET (ağ işletimi-network commercial), .GOV (hükümet), ve .MIL (askeri-military) alanlarını sayabiliriz. Ayrıca bir çok ülkenin kendine ait alan adı vardır; .TR Türkiye, .AU Avustralya gibi.

DOS Bilgisayarın bilgi girişi ve depolama işlemleri için hazır hale gelmesini sağlayan işlemler topluluğu. Dos İşletim Sistemi.

Doskey Komut isteminde girilen komutları tekrar kullanmak için bazı klavye kısa yol tuşlarını kullanır. Yukarı ok tuşunu kullanarak bilgisayarı açtıktan sonra girdiğiniz komutları yeniden çağırabilirsiniz.

DOT Pitch Monitör ekranında beliren beneklerin arasındaki mesafenin ölçüsü.

Double density Standart tek yoğunluklu disketlere göre iki katı depolama kapasitesi olan disket çeşidi.

Double precission Her sayıyı ifade etmek için iki bilgisayar kelimesi kullanma işlemi. Hesaplama işlemlerinde fazladan hassasiyet gerektiğinde bu teknik normal durumun iki katı hane sayısı kullanılır.

Double sided Her iki yüzüne de bilgi yazılabilen disket çeşidi.
Docking station
Taşınabilir bilgisayarların masaüstü bilgisayar gibi çalışmalarına izin verecek şekilde bağlantılar sağlayan bir donanım parçası. Docking station'lar ağ kartıda içerirler, böylece taşınabilir bilgisayarları ağa bağlarlar.

Dove DOS ve WINDOWS ortamları için harici ve dahili faks/modem cihazları.

Downlink Uydudan dünyaya sinyal nakli

Download Program ve / veya bilgilerin dosyalarını bir bilgisayardan bir başka cihaz veya bilgisayara geçirmek.

Downsampling Photoshop'da, bir resmin boyutlarının, piksel atılarak küçültülmesi.

DPI Dot per Inches. Film çıkış cihazlarının, bir inç karelik alana (2.5 cm x 2.5 cm.) pozlayabildiği nokta sayısını belirtir. Bir döküman çıkışa gönderilirken, Dpi değeri, Lpi değerinin en az 16 katı olmalıdır. Daha fazla da olabilir. Bir inçhteki nokta sayısı.

Drag and Drop Bir ekran nesnesini (ikon) seçip işaretleyerek, bir baska ekran nesnesinin içine koymak anlamında kullanılan bir GUI deyimi.

Drain (dreyn) FET transistörün taşıyıcıları toplayan, bipolar transistördeki kollektör elektrodunun karsılığıdır.

Drift Sürüklenmek, yığılmak, birikmek, tıkanmak,

Drive Magnetik elemanları yazıp okuyabilen ve CPU'nun işlem yapabilmesini sağlayan araç. (sürücü)

Driver Harici teçhizatı kontrol etmek veya diğer programları yürütmek için kullanılan bilgisayar programı.
DSL (Digital Subscribe Line)
Normal telefon hatları üzerinden verilerin yüksek bant genişliklerinde iletilmesini sağlayan teknoloji.

Düğüm Bilgisayar ağına bağlı, ve adresi verilerek erişilebilen cihaza verilen isim. anasistem (host), yöneltici (router).

Dump Bir bilgisayarın hafizasının içeriğini görüntülemek, yazmak veya depolamak

Duotone Bir resmin, bir veya dört ayrı spot renk ile basılmasını sağlayan, eskinin dubleks tekniğinde efekt üretmemizi sağlayan mod.

DVD(Digital Video Disc) Fiziksel olarak CD ile aynı boyutlarda olan ancak çift katlı ve çift taraflı olan disktir. Tamamına 17 Gb veri depolanabilen DVD'ler, MPEG-2 kalitesinde film seyredilmesine imkan tanıyor.#5
xiaoyuandlg

xiaoyuandlg

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 1 İleti
Very interesting topic, the barcode included here also helped me remember a barcode decoder .net I'd used from a barcode tool site.
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı