İçeriğe git


Welcome to Kadim Dostlar ™ Forum
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. This message will be removed once you have signed in.
Login to Account Create an Account
Resim

Biyomedikal Mühendisliği Nedir? | Verdiği Hizmetler Nelerdir?

- - - - -

 • Yanıtlamak için lütfen giriş yapın
Bu konuya 1 yanıt gönderildi

#1
Hale

Hale

  Hayat nefeslerle sınırlı, sevgilerle sonsuzdur.

 • Yönetici
 • 49.690 İleti
 • Gender:Female
 • Location:İstanbul
 • Interests:Mustafa Kemal ATATÜRK, Türk Tarihi, Türk Dili, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü.


BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ


Resmi ekleyen


Tanımı:

Biyomedikal mühendislik tıptaki problemlerin çözülebilmesi için mühendislik tekniklerinin ve analiz yöntemlerinin tıbba uygulanmasıdır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı ve uzay programları sayesinde biyomedikal mühendisliğin önemi artmıştır ve bunun sonucu olarak da 1970 yıllardan itibaren tıbbın kullanımına giren teşhis ve tedavi yöntemlerinde önemli miktarda artış gözlenmiştir.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen


İnterdisipliner Yaklaşım

Tıbbın birçok alanında mühendislik yaklaşımı ile çözülebilecek sorunlar vardır. Burada önemli olan nokta hekimlerin ve mühendislerin ortak bir dil konuştuğu bir bilimdalının oluşturulabilmesidir. Bu iki disiplin arasındaki bütünleşme günümüzdeki tıbbi teknolojilerin geliştirlmesine imkan sağlamıştır.


Resmi ekleyen


Uygulama Alanları

Tıbbi cihaz ARGE çalışmaları :Resmi ekleyen


Tıbbi cihazların geliştirilmesinde önce bir hekimim herhangi bir tedavi veya tanı yöntemi için bir problemi ortaya koyması gerekmektedir. Daha sonra biyomedikal mühendisler mevcut yöntemlerele bu konunun niye çözülemediğini analiz ederler ve diğer mühendislik dallarında kullanılan veya daha önce kullanılmamış bir teknolojiyi kullanarak bu tibbi probleme çözüm bulma arayışına girerler . Örneğin ultrason teknolojisi yıllardır mühendislik dallarında kullanılmakta iken 1970'li yılların başında bu tür bir çalışma ile 1970'li yılların sonuna doğru klinikte kullanılmaya başlanmıştır.

Biyomedikal enstrümantasyon

Basınç,ısı ve akım ölçümü, biyo elektriksel sinyallarin işlenmesi, ultrason, elektriksel güvenlik gibi mühendislik dalları ile ilgili tekniklerin tıbba uygulanması ile ilgilenir.


Resmi ekleyen


Malzeme Bilimi

Biyomalzemeler , Suni organlar ve Biyouyumluluk Mühendislik dallarının herhangi bir projelerini gerçekleştirebilmesi için önce malzemeye yani malzeme bilimine ihtiyaç vardır. Bilindiği gibi protezlerde ve suni organlarda istediğiniz malzemeyi seçme özgürlüğüne sahip değiliz. Önce seçilen malzemenin biyouyumluluk açısından optimal olması gerekmektedir. Yeni biomateryellerin gelişimi ile birlikte bu materyellerin biyolojik ortamdaki karşılıklı etkileşimini sınıflandırmak amacıyla biyouyumluluk kavramına ihtiyaç duyulmuştur. Bir malzemenin biyouyumluluk testleri hem klinik hem de laboratuar çalışmalarını kapsamaktadır ve bu çalışmalar biyomedikal mühendisliğin esasındaki interdisipliner yaklaşıma önemli bir örnek teşkil etmektedir.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Aplikasyon

Tıbbi cihazların satışını takiben klinisyenlerle birlikte yapılan bir işlemdir. Cihazın tüm özelliklerinin ve kullanım alanlarının kullanıcılara anlatımını ve cihaza kullancak olan personele verilecek olan eğitimleri kapsar.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Biyoinformatik

Biyoinformatik moleküler biyoloji, tıp ve sistematik biyoloji verileri için amacına uygun veritabanları oluşturur, oluşturulan veritabanlarını yönetir ve veriler üzerinde gereken analiz ve diğer çalışmaları gerçekleştirir. Tıp ve biyoloji verileri üzerinde veritabanı, yazılım, sistem ve ağ çözümleri geliştirir.


Resmi ekleyen


Sinyal işleme

Biyoelektriksel verilerin sinyal işleme teknikleri kullanılarak tespiti sınıflandırılması ve analiz edilmesidir.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Biyomekanik

Mekanik prensiplerinin canlılara aplikasyonu olarak kısaca tanımlanabilir. Örneğin bir kas hareketi sonucu kemikler üzerinde olan mekanik stresin belirlenebilmesi gibi konular bu başlıkta incelenebilir.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Tıbbi cihazların test ve kalibrasyon hizmetleri

Günümüzde hastanelerde ve diğer sağlık kurumlarında gerek teşhis gerek tedavi amaçlı kullanılan tıbbi cihazlar son teknoloji ürünü olup bu cihazların seçimi, doğru kullanımı ve en önemlisi kalibrasyonu önemli bir konu haline gelmiştir. Her tür tıbbi cihaz için özel test ve kalibrasyon cihazları mevcuttur. Bu test ve kalibrasyon periyodik olarak yapılması hem hasta emniyeti açısından, hem de teşhis ve tedavide başarı açısından önem arz etmektedir.


Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Tıbbi cihazları onarım ve bakım hizmetleri Diğer tüm cihazlar veya makineler gibi tıbbi cihazların da düzenli olarak bakım ve onarıma ihtiyaçları vardır. Bu bakımların doğru zamanda ve işin ehli personel tarafından yapılması cihazın uzun süre verimli olarak kullanılabilmesi için önem arz eder.

Resmi ekleyen Resmi ekleyen


Kaynak: İstanbul Sağlık Müdürlüğü


#2
yalcin.41

yalcin.41

  KD ™ Yeni Tanıdık

 • Üye
 • 3 İleti
Faydalı linkler

http://www.kalibrasyon.biz/

http://www.kalibrasyonegitimi.net/
0 Kullanıcı konuyu okuyor

0 Kullanıcı, 0 Misafir, 0 Kayıtsız kullanıcı